„Een leidraad ^oor een aieuw leven" Adoptie biedt onwettig kind de beste kansen OOFDDOEL IN MODERNSTE CENTRUM VOOR ONGEHUWDE MOEDERS: Je moet e kans rijgen om e helpen" SOCIAAL-PSYCHIATER HEIJMANS: Wttekefn<fbl|fas« Lefdseh Dagblad t WW™" Zaterdag 24 Junt 1967 De ongehuwde vader heeft het in het algemeen minder tot de status „sociaal probleem" bracht dan de ongehuwde moe- r. En dat ligt voor de hand. Zij jn minder rechtstreeks met de ge lgen van hun daad geconfron- erd, kunnen veelal spoorslags in t niet verdwijnen. Soms worden veroordeeld tot het betalen van imentatie. Dikwijls echter komen ongehuwde vaders er makkelijk Als blijkt, dat zij toch niet wil- a trouwen wijzen ouders of het dupeerde meisje hem, ter voor- ming van een schandaal, de deur. aar een gesprek met een onge- wde vader leerde, dat er bij een an in d!ie omstandigheden ook dere denkbeelden kunnen heer- a dan de openbare opinie hem nwrijft. Te zou wel verantwoordelijkheid J willen dragen, als je de ge legenheid maar kreeg en dat juist de moeilijkheid in zo'n erspannen situatie." Hij zat een setje ongemakkelijk op de bank i de wachtkamer en haalde de rief uit zijn portefeuille, waarin de rectrice van het tehuis voor on- huwde moeders discreet verzocht ngs te willen komen voor 'n on- srhoud. „Ik vind, dat ik eigenlijk [jong ben om te trouwen. Net uit ienst en m'n eerste baan, maar »t zulke argumenten hoef je na- aurlijk niet aan te komen. Achter - begrijp je dat pas. Maar toen de aders van mijn meisje my de tur uitzetten was ik razend. Ik *b haar vier maanden niet gezien, bch zit je er mee. Iedere dag. al as het in feite maar een vluchtige riendschap. Je hoeft dan wel niet willen trouwen, maar je zou ch wel iets willen doen. Willen alpen of zo. Ik heb er lang in ngst over gezeten ,dat ze 't weg xi laten halen, -dat gaat zo ge- ïkakelijk tegenwoordig, dat is ituurlijk ergens belachelijk. Ik oor 't haar moeder al zeggen. Wel ja mijn dochter laten zitten a dan ook nog eisen stellen" laar het idee dat alles buiten je to gaat is eigenlijk onverdraag- k Het is uiteindelijk ook mijn ind. Je vraagt je af wat Ipj zal 'ragen als hij merkt ,dat hij geen 'ader heeft. Wat er zal gebeuren als hij misschien door pleegouders wordt opgevoed. Er is nie- iand, die bij je aan komt kloppen to je mening. Daarom ben ik zo Ij met het briefje van de direc- dce. Het is zo belangrijk wanneer de kans krijgt te bewijzen, dat geen schoft bent, zoals ieder- ton denkt". niet in staat om het kind tien dagen na de bevalling mee naar huis te nemen, dan zijn zusters en kinderverzorgsters bereid om zich voorlopig over het kind te ontfermen. Er zijn moeders die een werkkring vonden in de omgeving en die wannaar zij maar even vrij hebben naar de Paula Stich ting komen om hun kind zelf te verzorgen. „Wij hebben hier met opzet geen bezoek uren ingesteld", aldus zuster Chantal, „want ik vind dat moeders op elk uur van de dag recht hebben hun kind te zien." AAN alle baby's en kin- derverblijven hebben de zusters een zo per soonlijk mogelijk cachet trachten te geven. Er hangen vrolijk gekleurde gordijnen met sprookjesfiguren voor de ramen. En naast de in pastel tinten gelakte stalen bedjes staan er in de zaaltjes ook wiegen bekleed met Brabants bont. Lakens werden met bloemetjes geborduurd. En voor iedere baby beschikt men over een aandoenlijke garderobe. „Je moet die kinderen zo min mogelijk laten merken dat zij anders dan anderen zijn. Wij willen ze die paar maanden in een zo normaal mogelijk milieu laten opgroei en. Vandaar dat we op zoek zijn naar meer mannelke me dewerkers, want je biedt kin deren niet voldoende als je ze ondanks alle goede bedoelin gen in een vrouwengemeen schap op laat groeien". De Paula Stichting telefoon 083074141 heeft en opname capaciteit voor 30 moeders en 80 kinderen. A s. ongehuwde moedea* van alle gezindten worden toegela ten. Verpleegprjjs f 18 per dag Ik geloof dat het geven van voorlichting aan ouders hoe zij de seksuele opvoe ding van hun kinderen moeten aanpakken, het enige is wat wij zouden kunnen doen om het steeds stijgende aantal onge huwde moeders te laten ver minderen". De Amsterdamse so ciaalpsychiater H. F. Heijmans, deskundige bij uitstek op 't ge bied van de ongehuwde moeder zorg, ziet de sterke toeneming van de geboorten van onwettige kinderen als gevolg van een te kort aan ouderlijke belangstel ling en het ontbreken van vol doende leiding. „De ouders van nu staan voor een dilemma. Zelf nog opge voed in de tijd van de taboes, houden zij aan de ene kant de teugels vaak te strak en geven zij aan de andere kant hun kin deren te veel vrijheid". Neem nu dat meisje dat ik laatst hier had. De ouders: al lerliefste mensen maar wel had den zij steeds geweigerd de ken nissen van hun dochter te ont vangen omdat zij 's avonds on gestoord naar de tv wilden kij ken. Ze waren achteraf nog ver baasd dat hun dochter na hun consequente afwijzingen met alle gevolgen van dien het ver tier op straat hart gezocht. GEEN OPLOSSING Ongehuwde moeders, die in de omgeving van de Paula Stichting werk von. den, kunnen hun peuters zo vaak als zij zelf loillen komen opzoeken. Toch vindt de sociaal-psychiater Heijmans, dat men niet te veel moet generaliseren. „Er zijn geen twee gevallen helemaal hetzelfde, al zijn er wel treffen de overeenkomsten". De heer Heijmans, de eerste psychiater van ons land, die zich daadwer kelijk met de hulp aan onge huwde moeders ging bezighou den, noemt het opmerkelijk dat zijn cliënten wel allemaal van het bestaan van voorbehoed middelen op de hoogte waren maar ze niet gebruikten. „Een bewijst", aldus de Amsterdamse psychiater, „dat zelfs de mas sale verspreiding van de pil het aantal onwettige geboorten niet zal laten verminderen". De ongehuwde moederzorg heeft in een zeer kort tijdsbe stek een enorme ontwikkeling doorgemaakt. Voor de oorlog werden meisjes die een taboe hadden overschreden, alleen door „goed-doende" dames ge holpen als- zij zich berouwvol toonden. Nu staan er allerlei deskundigen klaar om via bu reaus en tehuizen ongehuwde moeders op de juiste wijze te begeleiden. Er worden door psy chiaters., psychologen, maat schappelijk werksters en artsen deviezen gegeven, die geheel in tegenspraak zijn met die welke voor de oorlog werden verstrekt. „Sinds de ontwikkeling van de kinderpsychologie vlak na de bevrijding zijn wij tot de con clusie gekomen", aldus de heer Heijmans „dat het van het kind uit gezien beter is wanneer het niet bij zijn ongehuwde moeder blijft, maar het aan adoptief ouders wordt toegewezen. Ver geet niet dat zij bij deze men sen voor 100% gewild zijn en zoiets komt zelfs in een normaal gezien niet altijd voor. Onwet tige kinderen hebben bfj adop» tief ouders vaak de beste kan sen". De Amsterdamse psychiater vindt het belangrijk dat kinde ren in ons huidige cultuurpa troon kunnen terugvallen op een gezin. „Het is voor ongehuw de moeders echter 'n heel moei lijke beslissing om van hun kind afstand te doen. Het 13 echt niet zo, dat weet ik uit eigen er varing, dat moeders daartoe uit gemakzucht besluiten. Je mag moeders nooit tot een bepaalde keuze dwingen, maar ik vind wel dat je de voor- en nadelen van adoptie en het zelf opvoeden van een kind dui delijk tegenover elkaar moet stellen. Ongehuwde moeders zien het groot brengen van hun kin deren vaak te gemakkelijk. Ze moeten vader en moeder tege lijk en daardoor ook kostwinster en verzorgster zijn en die taak is eigenlijk te zwaar. En dan zijn er kleine problemen waar je niet zo gauw rekening mee houdt. Crèches bijvoorbeeld die kinderen weigeren als ze ziek zijn, de vakanties als kinderen groter worden, de ongunstige invloeden van een internaats opvoeding, maar ook de zuster- verhouding die tot de moeder ontstaat wanneer het kind bij de grootouders wordt opgevoed". De Amsterdamse sociaal psychiater is er een voor stander van dat de onge huwde vaders meer bij de op lossing van al deze vragen wor den betrokken. „Bovendien hoe vreemd het ook klinkt", zei hij, „ook zij hebben soms onze steun nodig". OOSTERBEEK „Kijk er komt hier niemand voor zijn plezier", zegt zuster Chantal, die sinds kort als direc trice de scepter over Nederlands modernste tehuis zwaait. Haar assistente, maatschappelijk werkster mejuf frouw Van Loon knikt instemmend. „Wat wij proberen is meisjes, die om welke redenen dan ook hier naar toe komen om hun kind ter wereld te brengen, zo te begeleiden dat zij voor ongehuwde moeders de Oosterbeekse Paula Stichting bij hun terugkeer in de maatschappij de beste kansen krijgen" De Paula Stichting, een bungalowachtig complex op een drie hectare groot terrein aan de rand van de Ooster beekse bossen doet aan een vakantiecentrum denken. Toch zijn er nog heel vaak meisjes die hier naar toe ko men met het idee dat zij hier wekenlang voor straf op een kamertje moeten zitten, ver telt zuster Chantal. „Dat Voor straf' neemt zo'n be langrijke plaats in hun denk wijze in, dat je er sommigen nauwelijks vanaf kunt bren gen. Ongehuwde moeders zijn anders dan meisjes of ge trouwde vrouwen van hun eigen leeftijd. Wij hebben hier dochters uit alle milieu's ZTSTER Chantal wil onder haar gasten ab soluut geen onder scheid maken.Vandaar dat zij naast katholieke meisjes ook onderdak aan a.s. onge huwde moeders van protes tantse gezindten of zonder godsdienstige overtuiging verleent. Wanneer meisjes zes we ken voor de bevalling in de Paula Stichting komen, zor gen de Kleine Zusters van de Heilige Jozef van Heerlen, die zich de trotse eigenares sen van het ultramoderne tehuis mogen noemen, ervoor dat er een eigen fleurig ge stoffeerd kamertje voor hen beschikbaar komt. Het gebouwencomplex van de Paula Stichting in Oos terbeek. Behalve door de directrice en de maatschappelijk werk ster worden er door een psy chiater, een arts, een psycho loog en 'n groepsleidster ge sprekken met de a.s. moeders gevoerd. De deskundigen leg gen het meisje allereerst de vraag voor of zij haar baby wil houden of 't beter vindt om er afstand van te doen. Binnen 2 weken stellen zij voor iedere gast een zo uit voerig mogelijk begeleidings plan op. Het begin van een nieuw leven. AFSTAND DOEN Heeft een moeder eenmaal besloten om afstand van haar kind te-doen, dan krijgt zij haar baby bij voorkeur na de bevalling niet meer te zien. Wil de moeder haar baby toch behouden, maar is zij

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9