Drie Nederlandse boeken Zege voor Zoetemelk Fournet dirigeerde Debussy en Ravel Italiaanse clubs diep in sclmid L. v. d. Berg sprint in Pnrmerend naar zege ARIE DE BOOM VAN WEEGHEL N.V. Tennis titels district EATERDAG 24 JUNI 1987 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Lodewijk-Henri Wiener. Seizoenarbeid. J. M. Meulenhoff. Amsterdam. Deze debutant is een goed verteller en iets te vertellen heeft hij wel, dat is wellicht het belangrijkste hier te lande. Wiener behoort tot de schrijvers die er van overtuigd zijn dat de mens alleen binnen zijn eigen ribben leeft, m.a.w. het zijn in wezen ik-verhalen. De hoofdfiguur, beurtelings misdadiger en slachtoffer, heet niet voor niets telkens weer Henrie. Het procédé het zijn ei gen ik meer schetsen dan verhalen komt duidelijk te voor schijn in het tweede verhaal „De Koffer" getiteld, dat beurte lings „echt" en „bedacht" is in die zin dat Henrie afwisselend dronken in de kroeg zit en vervolgens fictieve belevenissen ver telt aan zijn hospita (die ademloos luistert) en haar dochter, terwijl beiden een poging ondernemen om hem met koffie en natte theedoeken weer bij zijn positieven te brengen. In wezen is natuurlijk zowel het een als het ander bedacht of gefanta seerd of gedroomd, naar verkiezing. lezen zal niemand enige moeite kos- Wel onderhoudend tcn want dit is even voortref" Lotlewijk-Henri Wiener. Seizoenarbeid. J. M. Meulenhoff. De korte, noterende styl in combi natie met de gewelddaigheden is een reeds lang ingeburgerd recept om een rillende glimlach op het ge laat van de lezer te brengen. Rillen zal hij overigens waarschijnlijk alleen bij het eerste verhaal, te weten het verslag van een lustmoord op een tienjarig meisje. Daarna zal hij wel voor niets meer staan bij wij ze van spreken. Het verhaal „Plei dooi voor Ontroering" is technisch het beste en alles bijeen bevat de bundel toch niet meer dan enter tainment; als zodanig wel geslaagd. Laat u niet door de flaptekst bij de neus nemen: Wolkers en Hermans hebben er niets mee uit te staan. Tone Brulin. De neger op de sofa. JNigh en Van Ditmar. Bedoeld als entertainment door hun bescheiden auteur maar in we zen veel meer dan dat zijn de ze ventien verhalen van Tone Bruin. De auteur is een toneelschrijver, zegt de omslag maar daar weet ik niets van at, wat op zijn beurt weer niets zegt. Toni Brulin schijnt veel gereisd te hebben, dat is duidelijk. Maar reisverhalen heeft hij zeker niet ge schreven. Wat hij meegebracht heeft zijn mensen, karakters, verschijnse len. Op het eerste gezicht zou men kunnen denken met anecdotes te doen te hebben, anecdotes die met veel vaart, zorg en sierlijkheid ver teld zijn. Maar pas op, er zit meer achter. Onder de quasi-luchtigheid zit de satire (de eerste drie b.v.),de fantasie en de ontroering. Opvallend is de gevarieerdheid. Men vindt in de bundel een modern Don Quichotte- verhaal dat „De beel op Witte Sok ken" heet, een dierenfabel genaamd. „Viva Zapiti" dat de historie van een worm-dictator is. Voorts een voortreffelijk fantasiestuk van een dromend jongetje en de op komst zijnde tweeling. De meest aangrijpende zijn de Zuidafrikaanse verhalen. In „Pro- tea's voor Doris", „De Minister", Pickled Fish" en „Spikes Lumisu- mi" toont Tone Brulin zich een even discrete als scherpe waarnemer in Kaapstad en Johannesburg, bij wie men zorgvuldig tussen de regels door moet lezen en die in deze fictieve verhalen haarfijn spijkers op hun kop weet te slaan. Dat zorgvuldige felijk gerealiseerd als meeslepend van stijl, even ontroerend en onthut send soms. van inhoud als scherp Boeken mackt kans hebben gezien de PTT te gra zen te nemen voor maar liefst 178.000 guldens tot een geromantiseerd ver haal versmolten. Althans, dat zegt hij in een woordje vooraf, waarbij hij zichzelf vergelijkt met niemand minder dan Multatuli. De heren hebben deze fraaie som bemachtigd aan de hand van vervalste buiten landse postwissels en spaarbank boekjes. Het romanschrijven is Kars blijkbaar minder goed afgegaan dan het oplichten. Hij heeft zichzelf en zijn vrienden veranderd in 'n soort derderangs Wilde-iaanse figuren; een voorkeur die wel eigenaardig aan doet in deze tijd en bij een zo jonge samensteller. Het interessantste is het gedeelte waar de auteur(?) het dichts bij de realiteit gebleven is en wel in die zin dat je verstomd staat over de hoeveelheid arbeid, ijver, vindingrijkheid en doorzettingsver mogen die de drie leiders aan de dag gelegd hebben. Dat gepeuter bij het maken van de stempels, tochten naar Duitsland om postwissels te bemach tigen, gewerk bij het bevolkingsre gister. het huren van tijdelijke ka mers voor adressen en de tientallen bezoeken aan postkantoren in verschillende gemeente per dag. On voorstelbaar en men zou zo zeggen, een betere zaak waardig als het geen 178.000 gulden had opgeleverd. CLARA EGGINK T. Kars. De vervalsers. De Bezige Bij. Johan Daisne lid van Vlaamse Academie De Nederlander Joop Zoetemelk heeft de negende etappe van de Ron- de van de Zee van Marmora gewon nen. Hij legde de 156 km van Bursa naar Eskisehir af in 4 uur 7 min. en 31 sec. Fred van Lachterop werd tweede op 54 sec. De uitslag van de negende etappe luidt: 1. Joop Zoetemelk <Ned.) de 156 km in 4.07.31; 2. Fred van Lach- j terop (Ned.) 4.08.25; 3. Kosiar (Did.) z.t..; 4. Intaihler (Oost.) 4.09.08 5. Rossi (It.) z.t. Algemeen klassement: 1. Kotev Buig.26.49.03 2. Yuce <Turk.» 26.54.18; 3. Caliskan iTurk.i 26.57.32; I 4. Kosiar <Dld.» 26.57.35; 5. Huraem- berger (Oost.) 27.00 45. De Belgische schrijver Johan Dais- In de kleedij van een buitenge-I ne (pseudoniem van dr. Herman woon corpulent boekje van de Rijks-1 Thiery) is door de Koninklijke postspaarbank, heeft de indertijd Vlaamse Academie voor taal- en let- tot twee jaar en drie maanden ver- terkunde gekozen tot lid. Hij komt oordeelde oplichter Theodoor Kars in de plaats van wijlen Herman het relaas hoe hij en zijn kornuitenTeirlinck. Frans programma in het Holland-Festival (Van onze A'damse correspondent» Het is niet voor de eerste keer dat de Parijse dirigent Jean Fournet nog voor korte tijd actief bij het Ra dio-Filharmonisch Orkest om straks naar Rotterdam te gaan een spe ciaal Frans programma brengt, ge lijk gisteravond in het Concert gebouw onder auspiciën van het Hol land-Festival. De keuze viel ditmaal op Debussy's .Kiberia en de trois nocturnes" met na de pauze Ravels lyrische fantasie „l'enfant et les sor- tilèges". Het is een muzikaal-feeste- lijke samenvoeging waarbij nu eens gelukkig niet de vraag wordt opge worpen of Debussy groter is dan Ra- vel. Debussy werd eerder geboren en in 1862 nabij Parijs en Ravel dertien jaar later bij de Pyreneeën. Debussy was geheel van Frans bloed. Ravel moet er nog een druppel Spaans by hebben gehad. Zij waren tijdgenoten en hebben niet om el kanders voorrang gestreden. Ieder had het op zijn eigen wyze te zeggen. Dit bleek wel uit de Iberia, waarin Debussy ondanks zichzelf, naar hij beweert, toch iets van de Spaanse esprit heeft gelegd. Het gespannen elan kwam er bij Foumets interpre tatie helaas slechts moeizaam uit. Later werd dit beter met de sire nes waaraan het Vrouwenomroep koor medewerking verleende en dit Hier een van de talrijke -prachtige tegels, welke te zien zijn op de expositie „Tegels uit eigen bezit" in het Rijksmuseum te Amsterdam, welke vandaag geopend is. De expositie geeft een duidelijk overzicht van alle typen tegelsdie in de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden en in Spanje zijn ver vaardigd. Een zeer groot aantal is bijeengebracht door de verzame laar Arthur Isaac. Bijgaande tegel toont een portret uit de school van Leonardo da Vinei uit het begin van de 16de eeuw. De waarde ervan bedraagt 15.000 gulden. fascinerend deed met de vervloeiende open vocalen. Fournet spande hier de melodieën, wist ritmische stuwing in de vervagende vlagen der impressio nistische tinten magnifiek af te stemmen en verleende aan dit pro- grammadeel een voortvloeiende me- lodiek. Na de pauze volgde Ravels spel van het ongezeggelijke kind. dat zijn vernielzucht uitleeft op een oude fauteuil, het ontwrichten van de slinger van de hangklok, het breken van een Engelse theepot en een Chi nees theekopje en het pesten van vleermuizen en kikkers. Ravel heeft deze jeugdfusaties weten om te zet ten in briljante muziek, tintelend van instrumentatie en brandend van humor, die uitmondt in een glimlach die men gedurende de gehele uitvoe ring van dit werk voelt groeien naar een ontspannende lach als het stoute kind door al de vernielde voorwerpen en getergde dieren via toverijen on der nanden wordt genomen. Hij ont waakt daarbij en roept „maman", uiting van de blijkbaar stevige moe derbinding, wat Ravel als een koste lijke pointe heeft willen lanceren. Er is mooi gezongen door de solis ten Cora Cann Meijer, Elisabeth Lugt, Eliane Manchet, Bernhard Kruysen en Michel Senechal. Even zeer werd er goed gezongen door het omroepkoor en het jongenskoor van de Willibrorduskerk. Het Radio-Fil harmonisch Orkest hield zich wat stijfjes aan Fournets intenties. De dirigent kwam trouwens ook niet ge heel los van de partituur. Zou hij niet beter een scenische opvoering hebben kunnen geven? Het is im mers een theaterstuk en geen con certcompositie. De Italiaanse beroepsvoetbalclubs hebben totaal een schuld, die een bedrag van 100 miljoen gulden ruim i overschrijdt. De grootste zorgen heeft I AC Rome dat met een tekort van om en nabij de 9 miljoen gulden zit. j Ook landskampioen Juventus <6 mil- j joen» en de tweevoudige Europese bekerwinnaar Inter Milaan (5 mil joen) zijn echter niet zonder zorgen. Tot de weinige clubs die haar boeken met een voordelig saldo kon afslui ten, behoort FC Napels. KIELERWOCHE Op de voorlaatste dag van de Kie- ler Woche zeilden de Nederlandse sharpiezeilers weer bijzonder sterk. Wim Guldeanond finishte met zijn „Spotvogel" weer onbedreigd als eer ste voor Van Veen met het jacht „Kamnibaaltje". Kuin jr. en Low eindigden resp. vijfde en zevende. Algemeen klassement: 1 Guide - mond 0, 2. Keitel (Dld.i 15.7. 3 .Kuin jr. 24.2. 4. Van Veen 33.4, 5. Döring (Did.) 39 pt A vondzesdaagse Een moeilijk moment voor de Fin Olavi Kinkka. In een formule 3-race maakte hij na een botsing met zijn Cooper een sprong in de lucht. V/onder boven wonder zat hij nog achter het stuur, toen de wagen „landde". Het liep goed af. Cor Baars heeft de rode leiderstrui in de internationale wieler-avondzes- daagse, waarvan vanmiddag in Lei den door „Swift" de laatste ronde wordt georganiseerd, nog steviger om de schouders gekregen. De 22-jarige Haarlemmer ging vrijdagavond wel iswaar als laatste man van een zes man sterk kopgroepje dat één ron de op het peloton uitgelopen was in Purmerend over de eindstreep, maar hij behaalde daarmee toch be langrijke puntenwinst op zijn naaste concurrenten Wim Liebrechts en Ka- rel Hamelink. Triomfator van de ronde in Purmerend werd Leo v. d. Berg uit Noordwijk. Hij bleef zijn vijf vluchtmakkers in het beslissende sprintje met duidelijk waarneembaar verschil de baas. Door deze zege rukte Van de Berg in het klassement op van de zevende naar de tweede plaats. Hij heeft zeventien punten minder dan zijn makker Cor Baars uit de „Bollenstreek-Van der Mey"- ploeg De renners waren nog maai- nauwe lijks goed en wel aan hun zeventig ï-ondjes in Purmerend begonnen of Peter v.d. Voort en Rob Jonker zon- ADVERTENTIE MERC 200 90 PK krachtig geruisloos degelijk betrouwbaar zuinig smering 1:50 jitenboordmotoren Importeur voor Nederland: KIMMAN-NAUTIC N.V. derden zich reeds van het peloton af. Zy kregen daarbij gezelschap van aanvoerder Cor Baars, Leo v.d. Berg en Bouwe Minnekus. Alleen Rudi Liebrechts zag nog kans om het „gat" naar de vijf leiders te overbruggen. Zijn jongere broer Wim Liebrechts deed ook alle mogelijke moeite om bij de kopgroep te komen, maar Jan Al- dershof en Henny van Leeuwen ploegmakkers van Baars en Van de Berg gaven hem geen metertje vrijspel. Wim Liebrechts stond voor de start in Purmerend nog tweede in het klassement en was dus vooral voor Baars een gevaarlijke klant. De zes koplopers gingen onverdroten voort en daarbij verzetten Baars en Van de Bei-g bergen werk. Na een vol uur koers kreeg het hele peloton van de zes man een ronde achter stand aangemeten. Er kreeg nadien niemand meer een kans om te ont snappen. De renners van Van der Mey hielden het gelid gesloten. Siep v. Dongen, Wim v. d. Berg (Leiden) en Cees Smit deden in de slotfase nog moedige pogingen om met een ont snapping de overige ereplaatsen vei lig te stellen, maar toen kwamen ook de rappe finishers in actie. De eind sprint van het leidende zestal werd op overtuigende wijze door Leo v.d- Bei-g, die in deze zesdaagse al enke le keren op het nippertje naast de ze ge greep, in zijn voordeel geregeld. De uitslag: 1. L. v.d. Berg, Noord- wijk. de 80 km in 1.58.35. 2. B. Minne- kus. Zuidland; 3. R. Jonker, Amster dam; 4. R. Liebrechts, Vlaardingen; 5. P. v.d- Voort, Sloten: 6. C. Baars. Haarlem; 7. W. Paul, Den Haag op 1 ronde; 8. G. Zantingh, Aalsmeer; 9. C. Hamelink, Den Haag; 10. M. Bertou, Den Haag. Ton v.d. Valk uit Voorschoten eindigde als vijftiende. Algemeen klassement: 1. C Baars 81 pnt; 2. L. v. d. Berg 64 pnt; 3. C. Hamelink 59 pnt.: 4. W. Paul 57 pnt.; 5. Wim Liebrechts 53 pnt. De ploeg van Van der Mey heeft niet alleen de eerste en tweede plaats in het indi vidueel klassement in handen, maar staat ook in het ploegenklassement stevig aan de spits. Wereldrecords ADVERTENTIE Holland-Festival: „Het sluwe vosje" De Nationale Opera uit Praag heeft gisteravond in het Scheveningse Cir custheater de eerste voorstelling in het Holland Festival gegeven van Janacek's opera „Het sluwe vosje". Onder regie van Ladislav Stros brach ten de Tsjechen in een kleurrijk bos- decor van Vladimir Nyvlt het sym bolische dierverhaal dat men een Tsjechische Midzomernachtsdroom zou kunnen noemen. Het Residentie orkest stond onder leiding van Bo- humil Gregor. Voorts werken mede het koor van de Nationale Opera uit Praag, een Tsjechisch kinderkoor en leden van het Scapino ballet. Na af loop volgde een ovationeel applaus voor de dirigent en de vertolkers van de hoofdrollen. Mr. Vrolijk leidt Ned. Stichting Kunstz. vorming Gisteren is in „Huis Randenbroek" te Amersfoort mr. M. Vrolijk, oud minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk geïnstalleerd als voorzitter van de „Nederlandse Stichting voor kunstzinnige vorming". De heer Vrolijk heeft daarmee het voorzitterschap overgenomen van de heer J. C. Wilmans te Meppel, die de installatie verrichtte. In het stich tingsbestuur heeft voorts zitting ge nomen dr. J. S. ten Brinke te Bilt- hoven. docent voor de didactiek van het Nederlands aan de rijksuniversi teit te Utrecht. Tel. 01713—500 BRAASSEMERMEER ADVERTENTIE VUURSTEEGLAAN - LISSE Telefoon 02530—4000 De Amerikaanse atleet Jim Ryun heeft vrijdag te Bakersfield zijn eigen wereldrecord op de mijl scherper ge steld. Hij liep de afstand in drie mi nuten en 51.1 sec. De oude record ed was 3.51.3. Eveneens te Bakersfield bracht de Amerikaan Paul Wilson het wereld record polsstokspringen op zyn naam met een sprong van 5.38 meter hoog. Het oude record, 5.36 meter, wa6 op 10 juni in San Diego gevestigd. Zal de finale in het herenenkel spel B gaan tussen Loek Sanders, die zich reeds verzekerd heeft van een finaleplaats door een sterke winst op de districtskampioen 1966 De Groot en Monod de Froideville? Dat zou een interessant duel worden van de hard hitter tegen de allround-speler, die Loek Sanders is. Of zou de wispeltu rige Frank de Haas van de Leidse Studenten Monod de Froideville de voet dwars zetten? Laatstgexxoemde rekende in 2 eeti af met Jan Vreeburg, die geen mo ment de gelegenheid kreeg voor ver- tragingsaoties waarmee hij in de tweede ronde zoveel succes had ge oogst tegen de eveneens op vaart spe lende Frank Bonte. Monod de Froi deville mocht wel eens worden ver rast door de veelvuldig om zijn back hand heenlopende Vreeburg, hij past® wel zo goed op zijn tellen dat hij in de partij maar twee spellen prijs gaf, 61, 61. Frank de Haas moest heel wat meer moeite doen om zich staande te houden tegen Room bure» Harry Mulder .6—2, 5—7, 6—2. De ovea*winnaar van BIommendaal wis selde fiaaie slagen af met onbegrij pelijke missers. Gelukkig voor hem stak ook Harry Mulder niet in êzijn beste vorm. Wij houden het in' de halve finale op Monod de Froideville. niet in het minst vanwege diens enorme vechtlust en onblusbare ener gie. Loek Sanders deed tegen De Groot eigenlijk wat hij wilde. De Katwijkse nummer één kon geen pas send antwoord vinden op de slice backhands naar zijn backhand, waar op de Unicum-speler de net-aanval inzette. Zonder ook maar even ge vaarlijk te hebben kunnen worden, verspeelde De Groot zyn district»- kampioensohap. 62, 64 voor Loek Sanders. In het damesenkelspel B bood mevr. RavenswaayClaassen de we derom sterk spelende Co van Berge Henegouwen verwoede tegenstand, maar het technisch surplus van laatstgenoemde was te groot: 62. 61. De gecamoufleerde slice-back- hands en dropshots deden hun ver nietigend werk. In een eindeloos lij kende partij wist mevr. Huurman zich tegen Marja Mulder te plaatsen voor de finale in het damesenkelspel C, 86, 7—9. 75. Een score die duide lijk maakt hoe miniem hier het krachtsverschil was. De belangrijkste partijen zyn van daag Co van Berge Henegouwen te gen Joly Overdykink (2 uur» en Mo nod de Froideville tegen De Haas Hein Jord ans is 25 jaar dirigent Gisteravond heeft Hein Jordans, dirigent van het Brabants orkest, in de stadsschouwburg „Casino"' te 's-Hertogenbosch een feestconcert ge dirigeerd ter gelegenheid van zyn 25-jarig jubileum als dirigent. Aan het concert werd meegewerkt door het Philips Philhai-monisch koor uit Eindhoven dat eveneens onder lei ding van Jordans staat. Uitgevoerd werden het Te Deum van Alphons Diepenbrock en de zevende sympho nic van Anton Briickner. Na het con cert heeft prof. dr. J. de Quay namens de vrienden van het Brabants orkest met woorden van dank en waarde ring voor het culturele goed dat Hein Jordans aan Brabant heeft geschon ken een reis voor hem en zijn echtge note aangeboden. Het gemeentebe stuur van Hilvarenbeek heeft de jubi lerende dirigent onderscheiden met de zilveren dr. P. C. de Brouwer-pen ning die hem op deze avond door burgemeester Meeuwse werd aange boden. Er volgden nog vei'scheidene bloem stukken terwijl ook een „eerste steen" voor het nieuwe „thuis" voor het or kest werd aangeboden. De geheel met genodigden gevul de zaal onderstreepte deze huldiging met ovationeel applaus. HOGE PRIJZEN BIJ CHRISTIE Een doek van Botticelli, „Het hu welijksfeest van Nastagio degli Onesti met de dochter van Paolo Traversa- ro" is gisteren bij Christie in Londen verkocht voor 294.000 dollar (ruim 1 miljoen gulden». In 1874 werd het zelfde doek bij Christie verkocht voor 1911 dollar (ruim 6800 gulden) Het miljoen werd betaald door een Parijse antiquair voor een niet met name genoemde klant. De veiling van werken van o meesters bereikte gisteren een to van ruim 8 miljoen gulden. De Amerikaanse oliemiljonair Paul J. Getty kocht vier schilderyen en be taalde 108.780 dollar (391.000 gulden) voor „Portret van een dame" van Francesco Ubertini genaam Bachac- cia. De Amerikaanse verzamelaar Jack Linsky, uit New York. betaalde 244.000 dollar <878.000 gulden) „Het huwelijksfeest in Cana" Juan de Flandes. Een andere schil derij van deze meester, „De ven king van Christus in de woestijn" I De directeur van de Leidse spaarbankboekje. Peter was de werd door een Londense handelaar Sportstichtingde heer Gé Filipse, 500.000ste bezoeker va7i het Zwei-* gekocht voor 170.620 dollar (582.000 overhandigt Peter Mast (vierde landbad. gulden». klas Karei Doorman school) een (Foto LD/Holvaat)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7