Verwacht koersherstel aat nog op zich wachten VAN SAMENWERKING Nog steeds toestanden feodale in leger P& Financieel weekoverzicht Havengebied trekt de industrieën aan Kerkdiensten Leiden en omgeving ARNOLDUS KEUKENS TERDAG 24 JUNI 1967 T.EIDSCH DAGBLAD In zijn toespraak tijdens de jaarvergadering van de Neder- ïds-Duitse Kamer van Koophandel in Middelburg heeft dr. Batenburg, directeur van de Algemene Bank Nederland erop wezen, dat zich de laatste tijd belangrijke verschuivingen ordoen in de functieverdeling tussen het kustgebied en het hterland. De havengebieden groeien snel uit tot steeds gro- industriële complexen. Als oorzaken van deze verschuiving emde hij de ontwikkeling van de moderne techniek en de randering in het vervoer. Ons land toont hiervan enige dui- lijke voorbeelden: alleen al in het gebied Rotterdam, Euro- ort en Botlek hebben zich in amper 10 jaar 47 bedrijven ge- stigd, die tesamen enkele miljarden guldens investeren. De erheid zou in de periode 1955-1965 daaraan nog eens een half iljard hebben toegevoegd. lok het havengebied van Amster- n wordt snel geïndustrialiseerd, al it de ontwikkeling hier wat min- Iliard dan in Rotterdam. In Am- dam gaat thans de Mobil-Oil een inaderij vestigen, waarvoor de ilhsteringen circa 200 miljoen gul- bedragen. In het gebied rond iingen en Terneuzen zijn een :al grote projecten tot stand ge ien of in voorbereiding en in n fzijl kwamen het soda-project tot id en de vestiging van een allu- LV( lium-smelterij. ji e aantrekkingskracht van de kust 0 niet tot Nederland beperkt. Een jkgerichte ontwikkeling valt op te irken in't gebied van de Schelde België, bij Duinkerken en Mar ie in Frankrijk, als ook bij Genua. perend voor Amsterdam alleen. Ook de andere, belangrijke effectenbeur zen in Europa hebben met hetzelfde euvel te kampen. De beurss temming in West-Duitsland is duidelijk ver slechterd. De overheid zal een beroep op de kapitaalmarkt moeten doen en verder zijn belastingmaatregelen in voorbereiding. In Parijs leidde het staken van de strijd in het Midden- Oosten tot een terugval in de oude sleur. De beroepshandel en de par ticuliere beleggers namen een uiterst gereserveerde houding aan. De han del op de effectenbeurs in Zürich had de laatste weken evenmin veel om 't lijf, hangende de onzekerheid over de afloop van de besprekingen in de V.N. de aanwezigheid van grote buitenlandse saldi in Zwitserland maakt dit land nu eenmaal zeer ge voelig voor complicaties in de Ara bische landen. De Londense effecten beurs maakte op deze wat sombere opsomming een gunstige uitzonde ring. De handelscijfers van Enge- j kunnen zijn. land over mei toonden een veel be ter beeld dan die van april. Het is niet uitgesloten dat Engeland voor lopig weer over de ergste conjunc turele moeilijkheden heen is, waar door het vertrouwen in het pond sterling weer wat is toegenomen. Hetgeen zich ook op de beurs mani festeerde. rectie de hoop dat het dieptepunt thans is gepasseerd en dat een her stel zal kunnen doorzetten. Half mei moest de produktiecapaciteit worden verlaagd tot 65cc. Inmiddels is de ca paciteit geleidelijk verhoogd tot 89G. doch het is duidelijk dat ook dit jaar het exploitatiesaldo niet positief zal Minder orders Blijkens de conjuctuurtest in mei heeft de orderpositie van de Neder landse industrie in deze maand een lichte daling laten zien. Wat min der gunstig is, is dat ook voor de maand juni over de gehele linie een daling wordt verwacht. Dit geeft te- Gasunie expandeert De Ned. Gasunie is één van de weinige bedrijven die nauwelijks ge voelig is gebleken voor de lichte re cessie, integendeel, in de afgelopen periode heeft zij zelfs een welhaast spectaculaire expansie ondergaan. Dc afzet werd in 1966 ten opzichtë van het vorige jaar bijna verdub beld. In de loop van dit jaar zal de afzet nogmaals een verdubbeling on dergaan totdat een afzet van ruim 7 miljard kubieke meter wordt be reikt. De grote afnemers zijn de gasbe drijven, de industrie en het buiten land. In alle drie van deze afnemers- meer te denken nu uit een verge- categ0rjeën is nog een belangrijke lijking met vorige jaren blijkt, datstUgjnK van dc afzet mogelijk, zodat de Ned. Gasunie dc perspec- de index-cijfers van het aantal maanden werk, nodig om de ontvan- fjeven bijzonder gunstig kunnen gen orders uit te voeren, in de eerste den beoordecld. Bezitten de Staat 5 maanden van dit jaar 8 tot lo'ir der xederlanden en de Staatsmijnen liggen beneden die van het vorig tezamen de helft van het aandelen- jaar. Hoezeer het ontbreken van vol doende orders van invloed kan zijn op de bedrijfsresultaten kan duide lijk worden afgeleid uit het jaarver slag van de Kon. Ned. Textielunie. Deze moest het afgelopen boekjaar afsluiten met een verlies van 51/4 miljoen gulden. Gelukkig heeft de di- kapitaal, de BPM en de Esso bezit ten elk 25Besloten werd de winst over 1966 niet uit te keren, doch in het bedrijf te houden. Gezien de enorme investeringen die de Gas unie nog moet verrichten in trans portleidingen en de schaarste op de kapitaalmarkt is deze flnanclerings- politiek begrijpelijk. Raad van Kerken in Nederland van Scheveningen? NIEUWE Op zekere dag. zo staat ver meld in het evangelie, kwamen ie farizeërs en de schriftgeleer den naar Christus toe en mor den tegen hem. Zij verweten Hem dat Hij omgang had met de tollenaars en de zondaars. En wat nog erger was, zij merkten op, dat Hij met hen ging eten. Christus diende hen van repliek met hen een verhaaltje te ver tellen. Het verhaal namelijk van een herder, die honderd scha pen heeft en er één kwijt raakt en dan de negen en negentig schapen in de steek laat om het verdwaalde schaap te gaan zoeken. En als hij het gevon den heeft, dan roept hij zijn vrienden bij elkaar en gaat feest vieren, omdat hij vol vreugde ls. dat hij het verloren schaap heeft teruggevonden. En de slotconclusie is dan: zo is er in de hemel meer vreugde over één zondaar, die zich be keert, dan over de negen en nengetig rechtvaardigen, omdat deze geen bekering nodig heb ben. Nu, dat morren van die fari zeërs en die schriftgeleerden is een gebeurtenis, welke zich el ke dag nog afspeelt. Hoe vaak wordt niet door ons een oordeel en een veroordeling uitgespro ken over een medemens. Hoe vaak morren we niet over de gedragslijn van een ander. En hoe vaak zeggen we niet: dat hadden we altijd wel gedacht. Zo heb ik eens in mijn leven meegemaakt hoe totaal foutief een beoordeling kan zijn. Ik werkte in een a-sociale buurt. In een wijk, waar alle deuren van de huizen open staan en waar de buurvrouwen echt buur- Woortl van bezinning praatjes houden en bij mooi weer hun leven op straat uit leven. En daar was er één, die op vastgestelde tijden een bij drage vroeg om daarvoor ge bakjes te kopen en dan samen met elkaar koffie te drinken en gebak te eten. En steevast elke woensdag kwam zij dan aan de pastorie en kreeg een rijksdaal der. Kocht daanoor gebakjes en dan begon het feest. Zelf ging ik dan tegen koffietijd naar die straat om samen met al die buurvrouwen een gebakje ie eten. want tenslotte waren die gebakjes door mij be taald. En natuurlijk werd er dan gezegd: hij lijkt wel gek. Toch dwaasheid om zo iets te doen. Maar dit alles had een achter grond. Ten eerste dat je daar door contact had met die men sen, die anders heel moeilijk tot een gesprek komen en ten tweede dat je volledig met heel de situatie van die buurt op op de hoogte was. En wat nog belangrijker was: als er iemand ziek werd, soms ernstig ziek, dan werd je onmiddellijk ge waarschuwd en kon je daardoor veel narigheid voorkomen. En wat nog belangrijker was, dat, wanneer met een ziekte de dood gemoeid was, je dan de kans kreeg tot een geestelijk gesprek en voor hen, die daartoe de be hoefte hadden het toedienen van de sacrementen. Ogenschijnlijk had dat wegge ven van een rijksdaalder en het kopen van gebak voor velen de indruk gewekt »an een dwaas heid, van een ondoordachte daad, maar in werkelijkheid be tekende het een middel tot con tact met daadwerkelijke gevol gen. En zo zie je, dat men niet te gauw een oordeel moet uit spreken, omdat het uitspreken van een oordeel meestal een veroordeling inhoudt. En elke mens is van nature geneigd het gedrag van zijn medemens ver keerd uit te leggen. Er een heel andere betekenis aan te geven dan nodig is. Essentieel is het daarom op de hoogte te zyn van de achtergrond van de handels wijze van die of die persoon. En als je daarover eens ernstig nadenkt, dan kom je tot de ont dekking dat we ons daaraan allemaal schuldig maken. En dat is dan weer oorzaak van heel veel misverstand, van heel veel narigheid, van elkaar niet goed begrijpen enz. Wanneer we zelf allemaal zouden proberen daarop te letten, dan zou je zien dat de leefsituatie plotseling heel anders wordt. Dan krijg je waardering voor een ander en het eigenaardige is dat daar mee je houding tegenover die ander dan ook verandert en dat die ander dat direct dóór heeft en ook zijn houding an ders bepaalt. Hoeveel misver standen zouden uit de weg ge ruimd worden als we eens echt probeerden niet te gauw te oor delen. Dat is dan een bekering, waarover we zelf verheugd zul len zijn en met ons vele ande ren. Pastoor N. J. Commandeur O.F.M. Leiden. Verbetering haven tyeveningen. Al sinds de bevrijding it men in Scheveningen om ver- ring van het uit de jaren 1900- daterende havencomplex. Tot rerre is aan deze verlangens geen i]g gegeven, omdat de geldmlfldc- ontbraken. Mogelijk maakt het lilige plan van de Rijkswaterstaat kans. Na veel experimenteren Waterbouwkundig Labo- irium in Delft heeft men nu het opgevat de havenhoofden verlengen met een kopstuk. Het uwe Zuiderhoofd zal dan tot 650 ter buiten de strandpalenlijn ste- waar het water ongeveer zeven Ier diep is. Het nieuwe klooster- fd is wat korter en rijkt tot circa meter in zee. Voor grotere sche ls de haven van Scheveningen is moeilijk bereikbaar en moet gunstig getij worden afgewacht, verlenging van de havendammen in deze toestand een belangrijke i.Jietering brengen. Gezien de trek de industrie naar de kust, is het I uitgesloten dat een verbetering de haven ook Scheveningen van verschuiving zal doen profiteren Leiden, Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur ds. P. Kloek (HA); 7 u ds. M. J. Wagenvoorde. Hoogl. Kerk: 10.30 uur ds. L. Kievit. Marekerk: 10.30 u ds. J. M. D. van den Berg; 5 u ds. H. Koudstaal te Oudshoorn. P. L. Schoon- Bethlehemkerk10 u ds. Joh. Poort (HA). Maranathakerk10 u ds. H. Bouter. Bevrijdingskerk: 10.30 u ds. H. Bou ter. (Van onze correspondent) Met algemene stemmen heeft de generale synode van de Ned. Herv. kerk zich donderdag op de laatste dag van de zomerzitting in Drieber gen in principe akkoord ver klaard met de oprichting van een Raad van kerken in Nederland. Tot deze raad zullen, naar wordt ver wacht, naast die kerken die reeds lid waren van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland (die wordt opgeheven) ook toetreden de R.K. Kerk en de Geref. Kerken. Oecumenische Raad verdwijnt De nieuwe raad zal een zeer groot de visserij onverhoopt in beteke- aantal kerken en geloofsgemeen- mocht afnemen. Lusteloze beurzen et beëindigen van de vyandelijk- liet Midden-Oosten lieeft op [lopen dagen maar zeer weinig oed gehad. Men had een koers- itel verwacht doch dit heeft zich aangekondigd, ondanks de Jrsstijgingen die zich in Ame- voordeden. Ook de omzetten in ibligatiesector waren in Amster- r teleurstellend. Blijkens de op en waren de reële aandelenom- en circa 20% lager. Algemeen dt verwacht dat de rentestand op ogenblik niet verder zal dalen dat, gezien de omvangrijke in- xingsbehoefte, veeleer een lich- :ntestyging in het verschiet ligt. t lusteloze stemming is niet ty- adv f:r ientie schappen in Nederland omvatten. Zij willen zich niet alleen inzetten voor allerlei praktische vormen van samenwerking, maar vooral streven naar eenheid van getuigenis en dienst. Tot de doelstelling behoort volgens de conceptstatuten nog niet het streven naar institutionele een heid van de kerken. De hervormde synode heeft zich er gisteren even wel over uitgesproken dat dit wel wenselük zou zijn. De Oecumenische Raad van Ker ken toonde de laatste jaren weinig levensvatbaarheid meer. Reden was vooral dat enkele grote kerken als de R.K. Kerk en de Geref. Kerken er in ieder geval formeel buiten ston den. Het was daardoor in hoofdzaak een hervormde aangelegenheid. Er zijn door de leidinggevende fi guren van vele kerken, ook van de zijde van de RK Kerk en de Geref. Kerken, de laatste tijd een aantal besprekingen gevoerd om te komen tot een nieuwe opzet van de oecume nische samenwerking in Neder land. De besprekingen resulteerden in het voorstel een Raad van Ker ken op te richten. Eenheid Voorop staat in de nieuwe opzet de eenheid van getuigenis en dienst. Indien de kerken ten aanzien van hun getuigenis en dienst tot overleg en samenwerking komen, zal dit op den duur moeten en kunnen leiden tot stappen in de richting van orga nisatorische eenheid, zo werd in Driebergen in de toelichting door do minee F. H. Landsman, de secreta ris-generaal van de N.H. Kerk, ge zegd. Hoewel erkend werd dat de ver deeldheid van de kerk Christus' werk in de wereld in de weg staat, werd het onwaarschijnlijk geacht dat het tot meer eenheid van de kerken zal komen als dit streven naar eenheid alsz odanig vooropgesteld wordt. Op voorstel van prof. dr. P. J. Ros- cam Abbing uit Groningen, zullen de hervormden de andere kerken evenwel vragen dan ook iets van dat verlangen naar institutionele eenheid in de doelstelling op te nemen. Ver wacht mag worden dat nagenoeg alle kerken en geloofsgemeenschaps pen die zich met de kerken verwant weten (het Humanistische Verbond zou dus niet kunnen toetreden) lid zullen worden. Momenteel zijn van de in aanmer king komende kerken nog geen po sitieve reacties ontvangen van de Chr. Gereformeerden en van de vrijgemaakt-gereformeerden geen enkele kerk zal worden buitgenge- sloten, die bereid is een andere kerk gemeenschap niet zonder meer bui ten de gemeenschap der kerken te plaatsen. Taken De deelnemende kerkenz uilen bij de verschillende mogelijkheden van samenwerking telkens en zo groot mogelijk aantal kerken betrek ken. De verantwoordelijkheid voor ieder project van samenwerking be rust evenwel niet bij de raad, maar uitsluitend bij de kerken, die bij de betreffende samenwerking betrokken, zijn. De raad heeft in hoofdzaak een coördinerende en stimulerende fune- tie. De raad zal bestaan uit leden van de leidinggevende organen van de deelnemende kerken. Elk der deel nemende kerken wijst twee afge- vaardigen aan. Grote en kleine ker ken hebben dezelfde stemrechten. De bedoeling is dat voor allerlei takken van werk secties worden gevormd. Van die secties kunnen ook stichtin gen en verenigingen lid worden. Ge noemd zijn reeds een sectie voor ge loof en kerkorde, voor sociale vraag stukken, politieke vraagstukken, dia conaat. vredesvraagstukken, radio en televisiewerk van de kerken enz De kerken, die aan het voorover leg hebben deelgenomen, hebben el kaar gevonden op de volgende basis „de kerken, aangesloten by de Raad van Kerken in Nederland, willen in getuigenis en dienst gestalte ge ven aan de gemeenschap van ker ken, in het geloof in de ene heer J- zus Christus, het Hoofd der kerk en de Heer der wereld". In het uitvoerige gesprek dat de hervormde synodeleden gisteren in Driebergen over dit onderwerp heb ben gevoerd, kwam naar voren dat de nieuwe vorm heel wat meer mo gelijkheden biedt dan tot dusver het geval was. Men heeft van de nieuwe opzet grote verwachtingen. Bespro ken zal nog moeten worden hoe hoog de kosten zullen zijn en hoe die zul len worden verdeeld. Ds. A. Vos directeur Zendingseentrum Vredeskerk: 10 u ds. J. de Wit. ds. H. W. Jeugdkerk L.H.J.-geb. (Levendaad) 10.30 u ds. A. J. Lamping. Geref. Kerk, Zulderkerk: 10 en 5 u ds. Kronemeijer. Petrakerk10 en 5 u ds. Haverkamp 7 ds. J. Zijlstra te Duurswoude (Fr.) Idienst met belangstellenden). Oude Vestkerk: 10 u dr. Dronkert: 5 u dr. v. d. Zwaan. Maranathakerk10.30 uur dr. v. d. Zwaan; 5 u dr. Dronkert. Dominee A. Vos wordt de opvolger Bevrijdingskerk: 9 en 5 u da. Boven- van wijlen dominee B. Richters als berg. directeur van het Zendingscentrum Groenhoven: 10.15 u ds. Bovenberg der Geref. Kerken in Baarn. Domi- In alle diensten (uitgezonderd 7 uur nee Vos. die in Utrecht door de gene rale synode werd benoemd, is sinds 1964 adjunct-directeur van het Zen dingscentrum. In die functie wordt hij opgevolgd door de heer H. Steen winkel, die thans als sociaal-econoom in actieve zendingsdienst in Pakistan werkt. De synode nam afscheid van domi nee J.A.C. Rullman als conrector van het Baarns zendingsseminarie. Hy wordt opgevolgd door dominee P.G. van Berge. bovendien dank- ADVEftTENTIE Haarlemmerstr. 55 - Leiden t.o. Rex-theater Tel. 31497-24166 Luitenant-kolonel der cavalerie S. J. C. Lummy: Naar de mening van luitenant-ko lonel der cavalerie S. J. C. Luining, lijkt de verhouding „meerdere-minde- re" in het leger hier en daar nog veel op de vroegere relatie „edele- horige". Hij vroeg zich af of in het leger niet een gioot aantal tradities of min of meer daarop gebaseerde handelin gen en gebruiken slechts voor een klein groepje aantrekkelyk zyn. Dit leidt vaak tot verstarring en ondoel matigheid. Bovendien kunnen zij in strijd zijn met de tegenwoordige mensopvattingen, aldus de luit.-ko- lonel Luining. Wy hanteren nog tal van bepa lingen en teksten in reglementen en voorschriften, die mogelyk een paar honderd jaar geleden goed bruikbaar waren by de benadering van analfabetische soldaten uit „de heffe des volks" maar die nu lachwekkend en soms vernederend aandoen, aldus luitenant kolonel Luining. IIÜ wees in dit verband op de tekst van het reglement voor dc krygs- tucht, de groetplicht in de huidige vorm, de verplichte reveille, het avondappel, het wat hy noemde on eindige afmarcheren en de wijze van kamerinspecties houden. Uit een on derzoek was gebleken dat een hu zaar per dag gemiddeld 18 keer af marcheert. Afstanden die variëren van 150 tot 500 m. alleen al met het Engelse kerk OudwKatfri. Kerk. Zoe- terw. Sl-ngel 50): 7.30 u de. Wynburne Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 en 6,30 u ds. M. H. Boogert te Hellen- doorn (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 6.30 u ds W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u Dienst des Woords 6.45 u ds. D. H. Biesma te Llsse. Alphen aan den Rijn Herv. Gem.. Ad vents kerk Julianastr.: 9.30 u ds. P. A. Lefeber; 6.30 u ds. H. Aalbere te Oegstgeest. Kruiskerk Gouwsluls: 9.30 u ds. J. H. Bogers. Opstandlngskerk 9.30 u ds. H. Roelofsen te Zeist; 6.30 u ds. P. A. Lefeber. Martha-Stlchting: 10.30 u ds. J. Veen. Gebouw Nabij 930 u dhr. Weijling. Oudshoorn, wijk I Oudshoornseweg: 10 u ds. G. Cadée, Wijk II, Slonskerk: 9.30 en 6.30 u ds. H. Koudstaal. Wijk ni. Gebouw On derweg: 10 u ds. M. Hanemaaijer. Ge ref. Kerk. Maranathakerk: 10 en 6.30 uur ds. G. A. Westerveld. Salv&torl- kerk: 10 en 6.30 u ds. K. Schuring. Alphen-Noard, Goede Herderkerk: 10 en 6.30 u ds. F. Pijlman te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk (vrijgem.) Geb. speeltuinver. Vloembof: 9.30 en 6.30 u ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 u Dienst des Woord®. Oud Geref. Gem.: 930 en 4 u Leesdienst (woens dag 7.15 u ds. v. Prooijen). Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Bapt. gem.: 10 en 6.30 u ds. Cohen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 u ds. Kranendonk te Leerbroek. Ge ref. Gem.: 930 en 6 u leesdienst. Bodegraven Herv. Gem., Dorps kerk: 10 en 6.30 u ds. Van Harten (HA). Salvatorkerk10 u ds. J. VIiet stra te Waarder (HA); 6.30 u ds. P. van Galen te Hilversum (HA). Bethle- liemkerk: 9.30 en 6.30 u ds. W. Balke (HA). Geref. Kerk: 10 u ds. De Vries te Neede: 6 30 u ds. Van Reenen. le- gerpred. te 't Harde. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 9 30 u preeklezen: 4.15 lan ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 u leesdienst. Evang. Luth. Kerk: 9 uur ds. B. G. te Winkel (HA). Evangelisa tiekring: 10 u eredienst; 6.45 u Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 u ds. A. de Leeuw: 6.30 u ds. W. L. Hei|- mans. Ver. van Vrljz. Hen-.10 u ds. T. Bruinsma uit Leiden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur theol. stud. J. van Dijken uit Apeldoorn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 u leesdienst (dinsdag 7.30 u theol. stud. De Ridder xilt Elspeet). Geref. Kerk: 9.30 en 5 u ds. J. Spoel- etra (HA). Uazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u d». G. Jonkers. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. H. Bouma te Noordwijk. Hoogmade Herv. Gem.: 10 u ds. Fred. J. Broeyer. Katwijk aan den Rijn - Herv. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19)I Gem.. Dorpskerk: 9.30 u ds. A. Mak- 10.30 u H. Mis. kemse; 6 u ds. A. Baas. Aula Pr. Bea- Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 10 trixschool: 9.30 u ds. A. Baas; 6.30 u uur Hoogmis. ds- A- Makkenze. Gymlokaal school Naroisstraat: 10.30 u dhr. J. Vink te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 u ds. R. de Vries te Katwijk aan Zee; 5 u ds. I. Meyer te Winschoten. Katwijk aan Zee Herv. Gem., Nwe Kerk: 10 u ds. W. Vroeglndewey (HA); 6 u ds. J. P. van Roon (HA en Nabe trachting). Oude Kerk: 8.30 u ds. D. Bouman (baddienst); 10 u ds. A. Vink (HA); 6 u ds. W. dir. Hovlus. Ichtus- kerk: 10 u ds. W. Kool (HA); 5 u ds. G. Boer (HA en Nabetr.). Hulpkerk Hoornes: 10 u ds. W. dir. Hovlus, HA; 6 vi ds. A. Vink. Gr. v. Pr.sohool: 10 u dB. D. Bonman. Ziekenhuis Overduin: 4 u n.m. ds. J. G. van Ieperen. Wijk- zaal Ichtuskerk: 10 u Dovendienst. Geref. Kerk, Vredeskerk: 9.30 u ds. G. den Heeten te IJsselmonde; 5 uur ds. De Vries. Trlumfatorkerk9.30 uur ds. I. Meyer te Winschoten; 5 u ds. G. den Heeten. Zeehospitiumsanatorium: 8.30 u ds. de Vries. Geref. Kerk (vrij- gemaakt)10.30 en 5 u ds. C. J Breen (B); 8.30 en 7 uur ds. J. Mees ter. dir. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. j H. C. v. d. Endt. Koudekerk aan den Rijn Herv. Gem.: 10 u ds. Quak: 7 u ds. Fons uit Ketel (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 u en 7 u ds. Wolven uit Andijk. Leiderdorp Herv. Gem., Hoofdstr.: 10 en 6.30 u ds. J. P. Honnef (HA) Schepplngskerk. kapel: 10.30 u ds I de Tombe. em. pred. te Leiden. Geref. Kerk. Hoofdstr.: 9 en 10.45 u ds. F. Mlnnema (HA); 6.30 u ds. Minnema (dankz.) Schepplngskerk: 9.30 en 5 u J- Y.an Drie en dankz.). Ver. vryz. Herv.: geen dienst, ds. P. L. J. Wapenaar. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 u J. E. Booy te Limscho- Hoewel de strozakken al enige tyd uit de organisatie zyn verdwenen, schijnt het nog voor te komen, dat by sommige onderdelen uit louter traditionele overwegingen het opma ken van het „beroemde" wolletje, onverminderd doorgaat, zo merkte hy op. Al deze dingen zijn naar zyn oordeel nu niet bepaald bevordeiyk voor de goede verhoudingen in de krijgsmacht. Aan een wyziging van de tekst en de bepalingen wordt wel- JM iswaar tot op het hoogste niveau ge-1 *t«de. werkt, maar hij vroeg zich af of de Nieuwkoop Lelmuldon Herv. Gem.: 10 en 7 u Usst Herv- Genv- Grote Kerk: 10 u ds. S Koolstra <HD), 7 u ds. Kool stra. Helvkapel: 10 u ds. J. van lepe len van Katwyk aan Zee. Gerei. Kerk 10 u ds. G. N. Lammens van Heem stede; 7 u ds. J. Bovenberg te Lelden. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 u ds. D. H. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. W. Suyker. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 4.30 u Leesdienst. Oud Geref Gen..: 9.30 en 3 uur Leesdienst. Ned Prot. Bond (Witte Zwaan): 10.15 uur L. A. van der Voort te Heem- Kerk: 9.30 en 6.30 u dhr. J. v. Leeu wen. Rem. Geref. Gem: 10 u ds T. Elders-Mayer. Nleuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. Gebraad; 6.30 u ds. A. J. Lam ping te Lelden (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. J. Kapteyn te Reeuw Ijk. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10.30 u ds. A. L. Lapré; 7 u ds. D Keunlng. De Rank: 9 u ds. A. L. La- pré. Sole Mio: 10 u ds. D. Keuning. Geref. Kerk: 8.30 en 1030 u ds. H. A. van Bottenburg; 7 u ds. W. Dekker. Herv. Geref. Evang.. VGLO-school Schoolstr. 2: 10 en 3.30 u ds. G. van Estrik te Genemulden. NoordwUk-Blnnen Herv. Gem.: 10 en 7 u ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 u ds. W. Dekker; 7 u ds. H. A. var. Bottenburg. Van den Berghstich- ting: 11 u ds. D. J. Roos te Bloemen- daal. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Noordwljkerhout Herv. Gem.: 10 u ds. A. H. Smits. 7 u De Zilk (aula r.k. meisjesschool) da. A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem.: Groene Kerk: 9.30 u ds. H. P. Huisman (bev. lidmaten en H.D.). Pauluskerk10 u ds. W. E. Verdonk; 7 u ds. J. Irlk (HA). Vrijz. Herv., Groene Kerk: Hu ds. M. ,J. Wagenvoorde. Geref. Kerk- 10 en 7 u ds. Vegter (HA). Geref. Kerk (vrijgem.): 8.30 uur onbekend; 3 uur ds. C. J. Breen. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Moen te Alphen a/d Rijn. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. C. A. Verhoog. Rem. Geref. Gem.: 10 u mej. ds. mr. M. A. Klomp te Hilversum. Rynsaterwoude Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Lalleman te Oude-Wetering: 7 uur dhr. Goedhart te Noorden. Chr. Geref. Kerk: geen opgave ontvangen. RUnsburg Herv. Gem.. Grote Kerk: 9.30 u ds. H. van Gosliga;; 5 u ds. J. Poort te Lelden (Jeugddienst) Bethelkerk, Brouwerstraat)9.30 u ds. J. M. Snijders te Warmond; 5 u ds. S. G. J. Goverta te Naaldwijk Geref. Kerk (vrygem.): 10 en 5.15 u ds. J. Douma. Chr. Geref, Kerk: 9.30 en 5 u ds. L. Holtrigte uit Elburg. Geref. Kerk, Petrakerk: 9.30 u ds. Bijleveld; 5 u ds. A. C. Kersten te Den Haag, Maranathakerk (voor kerkgangers Ra- penburgkerk)8.45 u ds. D. J. Roos te Bloemendaal; 4.30 u ds. Baayen. Ma ranathakerk: 10.15 u ds. Baayen: 6 u ds. Bjjleveld. dr. H. Berkhof te Oegstgeest. Geref. Kerk: 9.30 u ds. H. v. d. Berg; 5 u ds. H. Bottenburg te Noordwijk aan Zee. Chr. Geref. Kerk: 10 u Leesdienst; 3 u ds. J. C. van Marls te Bloemen daal. Ned. Prot. Bond: 10.30 u drs M. Roos. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur prof. dr. Sclsoneveld te Den Haag: 6.30 u ds de Roos te De Kaag (jeugd dienst). Geref. Kerk: 9.30 u ds. Lange- lei 6.30 u ds. G. van Duinen te Den Haae. Geref. Kerk (vrijgem.)8.30 u. da. J. v. d. Haar; 3 u ds. J. Douma. Voorhout Herv. Gem.: 10 u ds. Oskamp (HA); 7 u geref. kerk (In Hen*, kerk) ds. R. de Vries te Katwijk. Voorschoten Herv. Gem., Dorps kerk: 10 u ds. Meijerlng (HD); 7 uur cis. H. Boonstra te Haarlem (jeugd dienst). Huln en HeU: 10 u ds. Van der Geest. Rijndijk: 10 u ds. Irik te Oegstgeest. Geref. Kerk: 8.30 uur da, Modderaar; 10.30 ti ds. De Leeuw- 5 u ds. Modderaar. Geref. Kerk (vrijgem.): Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 u J- V«T«?ehus; 6.30 u dhr. Bout Wijkgebouw: 0AO u ds. C. Vos- 6.30 u ds. J. R. Cuperus. Bethel: 9.30 u ds J. R. Cuperus; 5 u ds. J. Verwelius. Herv. Immanuelkerk9.30 en 7 u dr oXan Kaaxlem. Ev. Molukse kerk 11.30 u P. Fader. Geref. Kerk: 9. 10 30 en 6.30 u ds. B. Koekkoek. wW?ITüon<1 Herv. Gem.: 10 u ds. EHfrióh te Voorburg: 7 u ds. J M. Snijders. Wassenaar Herv. Gem., Dorps- 7Cf, ds- E' J" Be<?n9 te Delft: 7 u Jeugddienst ds. H, B. Mevertng te Voorburg. Klevietkerk: 10 u ds. C Th Steenstra te Zeist. Messlaskerk: 10 u Van Zanten. Dorpskerk: i?m«iJ<eu*d?c/?rk- peref. Kerk. Bloem- camplaan: 10 en 7 u ds. L. Bech. Zljl- en XJ dfl- L- R,T1snalda te Amsterdam Ned. Prot. Bond, Lange SSTt^10'30 i,1 ds' A" W- Crf>nier te Lelden Johannahuls: 10.30 u ds. C. F Brüsewitz te Utrecht. Herv. Geref' fvaJ"fy Dorpshuis10 u ds. L. Boezer S Ka&ji 4alS„ IS: w b - Hm'' Gem-; 9-3° f" o KcniPMMar. Geret. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Dethmers (HA). Zetenhoven - Herv Gem geen op. 5?V Kerk: 10.30 u - A. J G. Dronkert kand. te Lei oen: 7 u ds. J. van Drie te Leiderdorp. Zoeten,oude Herv Gem.: IQ en 7 uur ds. L. Doom. Jam Herv. Gem.; 10 en PP traditie gebaseerde mentaliteit ®-3P_uod®- D- Oliemans. GerefKerk: Kerk" c o™" d5n ?rc^.k Geref Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 i by Iedereen al is veranderd. he€^A- J G I Rem- Gerei". Gem.: 10 u dc Leiden. Chr. Geref Günther te Oosterbeek. In wol, katoen en draion; Uit Finland. Zweden en Denemarken. Kom ki/keri b'ij 1ASSELMAN PANDER

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17