mLqeBRuiken en -qeBneken Cruiswoordraadsel Van Welzenes' duik van 32 m. hoogte er ACHT-er Koppengesnel RDAG 24 JUNI 1967 LD.-EXTRA 3 tt'v E noodzaak van bondige formulering dwingt W de opsteller van krantekoppen tot een soort telegramstijl („Luns naar Londen"), waar in allerlei, in feite onmisbare elementen worden weggelaten. Zolang het niet tot onduide lijkheid of pertinent onjuist taalgebruik leidt, kan men tegen dit „koppengesnel" weinig bezwaar heb ben. Dringt het echter door in gewonegeschre ven en zelfs in gesproken taal, dan moet men het ten stelligste afkeuren. ttttET is mijn indruk, dat het koppengesnel I niet zonder invloed is geweest op de hand over hand toenemende neiging, het woord „worden'' weg te laten in gevallen als „Het huis moet nog geschilderd (worden)". Een afwij king, die (nog) vreemd is aan ons taalsysteem en dus (nog) als fout dient te worden aangemerkt, ook al blijft in het Nederlands het hulpwerkwoord van de lijdende vorm in de z.g. voltooide tijden wèl achterwege. („Hij is geroepen (geworden)", vgl. Engels: „He has been called"; „Hij is gedood (geworden)'', vgl. Eng.: „He has been killed" enz.) Over koppen gesproken: „Bekende zangeres ver ongelukt" meldde onlangs een dagblad en begaan met dit te vroege verscheiden (zo meende ik uit de kop te mogen concluderen) van een veel talent, begon ik te lezen om voor de zoveelste maal tot de ontdekking te komen dat onze journa listen tegenwoordig graag het woord verongelukt gebruiken als ze spreken over lieden die het er (ge lukkig!) met een schrammetje hebben afgebracht. Het voorvoegsel „ver-"' in „verongelukt" duidt nog altijd aan dat iemand door een ongeluk om het leven is gekomen! GEPLUKT uit „De Autokampioen"' „De ons ter beschikking gestelde wagen was uitge rust met een heel fraaie leren bekleding. We hebben ons laten vertellen dat dit leer van een bijzonder goede kwaliteit is, omdat het verschil met kunstleer vrijwel niet te zien is!!" De verdub beling van het uitroepteken schijnt ons duidelijk te moeten maken dat de schrijver iets uitermate be langrijks heeft mee te delen maar wat dat is. Er staat (dankzij het misbruikte „omdat") dat het feit „dat dit leer van een bijzonder goede kwaliteit is een gevolg is van het feit dat „het verschil met kunstleer vrijwel niet te zien is.". De lezer, die beseft dat dit nonsens is, probeert oorzaak en gevolg te verwisselen door „omdat" in ,jzodat" te veranderen, of de hele oorzaak-gevolgverhouding te omzeilen door er „en dat" voor in de plaats te zetten dan wel het geheel te wijzigen in: „We heb ben ons laten vertellen dat dit leer van zo'n bij zonder goede kwaliteit is, dat het versa met kunstleer vrijwel niet te zien is" Dan nog echter staan ive voor het probleem: heeft onze kampioen nu werkelijk willen beweren„dit (ech te) leer is zo goed dat het op kunstleer lijkt?" Het lijkt moeilijk aanvaardbaar. In ieder geval bewijst dit citaat weer eens duidelijk, dat onjuist taalge bruik tot onverstaanbaarheid kan leiden! JAPIN ging. Van de dag. dat ik had be sloten er vanaf te duiken, bekeek ik de brug anders. Zoals een bokser zyn tegenstander voor de eerste gongslag. „Op Koninginnedag duik ik er af", besloot ik. Waarom juist op Koninginnedag 't klinkt misschien vreemd, maar op 31 augustus toen de verjaardag van Koningin Wilhelmina kan ik alles. Noem het bijgeloof maar het is zo. 31 augustus is mijn geluksdag. De nachten voor de duik die ik had aangekondigd dus ik kon er voor mijn fatsoen niet meer af lag ik uren wakker. Het pakte me toch wel aan. Toen kwam de dag. Op slag was ik doodkalm. Ik trok mijn witte wollen trui aan, zette mijn blauwe duikkapje op en zei thuis: ,Ik ben zo terug. Ik ga even van 32 meter hoogte duiken". By de brug zag het zwart van de mensen. Duizenden. De trams konden geen meter verder. Auto's stonden in lange files voor de brug te wachten. Camera-mensen van Polygoon filmden mij en veel men sen raakten mij nog even aan. voor ik op de rand van de brug klom. Boven rookte ik nog even een sigaretje. Voor de concentratie. Terwijl ik een paar haaltjes deed, bemerkte ik dat de mensen, die naar mijn „doden-sprong" zo hadden ze het genoemd waren komen kijken, zenuwachtiger wa ren dan ikzelf. „Kom van die brug af jongen", hoorde ik vele mensen roepen en een vrouw gilde steeds: „Niet doen! Niet doen! 160 km/u Toen mijn sigaret op was, dacht ik, „Aad nu moet het maar ge beuren. Ik strekte mij helemaal uit en dook! Natuurlijk niet zoals je van 'n duikplankje van een zwem bad gaat. Wanneer ik dat had ge daan, zou ik het niet hebben kun nen navertellen. Ik ging rechtstandig om hoog, daarna een zweefduik van 20 meter en tenslotte de laatste 12 meter met het hoofd omlaag. Het is een kwestie van proberen en op bouwen. Maar je moet vooral je lichaam helemaal hol houden en de benen stevig tegen elkaar drukken. Anders ben je verloren. Ik had zo'n snelheid via de filmopna men berekend 160 kilometer per uur dat ik meteen weer boven was. Tot mijn knieën schoot ik bo ven het water uit. Aan de wal kreeg ik een donderend applaus en een bekeuring. Nee. niet voor dui ken, maar voor zwemmen in ver boden water. - n de voetbalsport was het het- 1 zelfde. Ik wilde wat bereiken. Natuurluk lukte het. Na negen jaar was ik zelfs internationaal arbiter, floot ik landen wedstrijden. Dat had ik mij by mijn eerste wedstrijd al voorgenomen. Precies als by het duiken, moest ik het opbouwen. Stap-voor-stap en niet bang zyn. Ook al voel je je van binnen niet helemaal lekker en al roepen er nog zoveel mensen „doe het niet, kom van die brug af", dan moet je toch doorzetten. Daarmee kom je op alle gebieden heb ik on dervonden het verst HORIZONTAAL 1. vogeltje 3. stellig 0. binnenlandse strydkrachten 2. kippeprodukt 4. dof kirren 5. aanwyzend voornaamwoord 19. dierenverblyf 20. loswal 21. bergkloof 23. mondvocht 26. drukte, hofstede 28. de oudere 29. element Astatinium 31. beweeggronden 33. betaald antwoord 35. kraakbeenvis 37. neer 38. gemeente in Limburg 40. schop 43. profeet 44. oprecht 45. mensen naast Uw deur 48. departement 49. Greenwich-tyd 50. kastyden 52. voorzetsel 53. getyde 55. uit de weg gaan voor 57. drama 61. schildvleugelig insekt 63. plantaardige gelatine 64. watervogel 66. kieren 68. door middel van 69. pluimvee 71. groente 72. daar 73. hoort men als t' onweert 74. boom VERTICAAL 1 maand 2. melkklier van een koe 4. in orde 5. noodsein 6. een of ander ding 7. deel van een fiets 8. niet dicht opeen staande 9. voegwoord 10 iemand die een bad neemt 11. toestel 13. inwendig orgaan 15. sieraad 17. deel van een etmaal 18. zich doen voortbewegen 20. kopers kosten 22. uitnodigen 24. zie 12 horizontaal 25. goed gezouten 27. gelofte 30. losgeraakte naad 32. keizer 33. hert 34. opgetaste hoop 36. geschikt voor de omloop 39. grassoort 41. zaadkorrel 42. de juiste tyd aanwyzende 45. de laatste Heilig Sacrament ontvangen hebbende 46. toestel om snelheid te minderen 47 neer 51. bloedverwanten 53. in heviger mate 54. lidwoord 56. keurig 57. strook 58. gewicht 59. Europeaan 60. en 62. heel groot iemand 65. van de 67. op de-: op het nippertje 69. roep om paard te doen stilhou den 70. element Neon. ,.Na die duik van 32 meter hoog, ben ik nooit meer in het water gedoken. Zelfs niet van een zwembadduikplank van 1 meter. Ik ging daarna altijd van het trappetje het water in. Ik had bereikt wat ik wilde. Dan is voor mij de lol eraf. Zo'n duik van twee huizen hoog, moet je langzaam maar zeker op bouwen. Iedereen kan zó van 30 meter hoogte in het water duiken. Dat is geen kunst. Maar de kans is dan wel heel erg groot, dat je niet meer boven de waterspiegel uitkomt. Levend bedoel ik. J aarom zeg ik. zoiets moet je langzaam opbouwen. Stap- voor-stap. Ik begon eerst van twee meter hoogte in de Maas te dui ken. Toen van vyf meter. Van zes meter. Daarna een tydje van twaalf meter hoogte. Toen zeker honderd keer van vijftien meter en tenslotte was ik gereed voor de duik van 32 meter van de brug boven de Maas. Wanneer ik er nu nog wel eens aan denk, waren die dui ken van 20 meter naar het inkt zwarte water eigenlyk veel gevaar lijker dan die ene duik waarover toen heel Nederland sprak". Aad van Welzenes, die 35 jaar geleden op 31 augustus 1932 van de brug boven het Maaswater in Rotterdam dook, zegt het terwyl zyn ogen achter zyn brilleglazen glinsteren. Hoeveel malen stond zyn naam niet in de dagbladko lommen voor de tweede wereldoor log. Niet alleen to.en hy, terwijl duizenden naar zyn „dodensprong" keken, van 32 meter hoogte In het water dook. Meer nog daarna, toen Van Welzenes één van onze top- voetbalscheidsrechters was gewor den. Oudere Leidenaars zullen zich wellicht herinneren dat Van Wel zenes, vóórdat hy aan zyn scheids- rechterscarrière begon, gedurende enige jaren in A.S.C. de rechtsbui- tenplaats bezette. Hoe ik tot die vreemde hobby overal van afduiken kwam, weet ik niet. Misschien kwam het door dat wij op Katendrecht woonden. Recht tegenover de aanlegsteigers van de Holland-Amerika lyn. Het was een soort sport van alle zwem mers uit onze buurt, overal vanaf te springen en te duiken. Ik had al verscheidene malen van 15 meter hoog gedoken en prakkizeerde me suf, hoe ik nog hoger kon komen. De schepen brachten my op een idee. Van de reling van een zee schip het water in. Dat was het. Dat was zeker 20 meter. Ik liet my tussen vrachtgoed aan boord hysen, want de loopplank kwam ik niet op. Aan boord stond een Amerikaan se zeeman. „Wat kom Je doen?' 'vroeg hy. „Ik wil even duiken", zei ik branieachtig. Hy vertrok geen spier van zyn gezicht, maar zei „Neem dan nog eerst even je laat ste sigaret" en hy bood my een piraatje aan, op een manier, alsof ik een minuut later op de elektri sche stoel ging. Ik deed een paar haaltjes en dook toen in de rivier. Als een bokser De schuit voer al. Van een va rende boot was ik nog nooit gedo ken. Toen ik boven kwam, zat ik by na tegen de scheepswand aan. Ik heb als een idioot moeten zwem men om los te komen van de zui ging van het schip. Maar de schrik was nog niet weg, of ik keek al weer naar iets hogers uit. Ineens had ik het, de brug! En als ik iets in myn hoofd heb, dan moet ik het doen ook. Twee keer per dag kwam ik over die brug, als Ik naar en van myn werk by de Raad van Arbeid Bijna 35 jaar geleden in Rotterdam Sunt u de acht afwijkingen ln de belde bovenstaande tekeningen finden? De juiste oplossing vindt u elders ln dit nummer. Foto links: Van Welzenes ten tijde van zijn successen als scheidsrechter. Rechts: De befaamde brug over de Maas. lossingen onder het mot- [ruiswoordraadsel" dienen voor sdag a.s. te 9 uur vm in het te zyn van de redactie. Wit sel 1 in Leiden. Onder de goe- ilossingen stellen wy een eer- rijs van f 5.-- en twee pryzen f 2.50 beschikbaar waarnaar i abonnees kunnen mededin- 'LOSSING VAN RIGE OPGAVE eerste prys van f 5,- werd tend aan mevrouw J. S. van ■Ockhorst, Tromplaan 162 Igpest. de twee pryzen van aan de heer W. E. Nolles, Ka- eg 33 in Leiden en aan de Kom er ACHT-er heer I. Boom. Utrechtseveer 17 in Leiden. De pryzen worden de win naars toegezonden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13