DDD DDI may o E o Dagdromen over rust VIS OP Z'NBEST THEEDOEK???? DE DOEK DIE DIRECT DROOGT *aumu> KWRDAO 14 TONI 1SCT LD.-EXTRA me wel leuk als ze maar niet te veel aan mijn hoofd zeuren. O, doen ze dat juist wel? Nou dan hoef ik niet". Dit zijn drie moderne kinderen, die alle drie iets artistiekerigs willen gaan doen en fan zijn van twintig verschillende (en wisselende) grootheden. Van tijd tot tijd doen ze mee aan toe. juichen, handtekeningenjacht, fanmail. Daarbij benijden ze he vig degene die op het -podium staat, in het licht van de schijn werpers knippert en de koning van-de-dag is. Maar zodra ze zich proberen voor te stéllen dat zij daar zouden staan, schrikken ze. Ze willen best rijk en be roemd worden, als ze maar met rust icorden gelaten. Als Want dat schijnt het enige te zijn waarvan wij twintigste eeuwers nog kunnen dromen rust. Je eigen gang gaan. Niets opgedrongen krijgen. Niet aan onmenselijke eisen moeten vol doen. Rust Een bewijs dat ddt nu juist het onbereikbaarst is geworden. Thea Beekman Vis moet vers zijn Een eerste vereiste voor lekker vis-eten, ls dat die vis goed vers is. Denk niet, dat u alleen op vrij dag verse vis kunt kopen; ook op andere dagen wordt vis aange voerd als 't weer het toelaat. Als u uw visje op versheid wil beoor delen, let er dan op of het fris ruikt en een glanzend vel en veer- SALADES kant en klaar in heel veel smaken en niet duur ook!: VANAF 90 CENT -M-ixCLUSIVITEIT te geen kwestie van veel geld. Met een minuscuul lapje stof en een doosje knopen kom je al een heel eind. Dat ziet u links. De jonge Parijse ontwerpster Cor nelia Mondet maakte deze kleertjes voor de komende winter. Wel bar in een boos klimaat als het onze. Over boos gesproken, wat denkt u ervan om in een broekpak van Marida (uit Londen, onder) een overval te plegen? Mas kers worden gratis bijgeleverd. In Londen werd ook dit kapsel „Dutch Look" van de Franse Alexandre getoond. En inderdaad, we kunnen het niet ontkennen, 't is typisch Hollands. (W) ETEN S WAARD Vis is doorgaans goedkoop en doet wat voedingswaarde betreft zeker niet onder voor vlees, dat ln ons land toch wèl hoge ogen gooit. Vis bevat gemiddeld 17% eiwit en veel mineralen en vitamines; in de vette soorten zijn ook de vitamines A en D vertegenwoordigd. Andere voordelen van vis: het is een licht verteerbaar produkt èn het kan op talloze manieren worden be reid. Vissoorten zyn er te over. Vis-eten behoeft dan ook nooit een sleur te worden of u nu 't visje bij de broodmaaltijd prefereert, dan wel by de warme maaltyd. Denkt u voor de broodmaaltyd behalve aan gebakken vis ook eens aan gestoomde makreel, gebakken hom of kuit en de vele soorten haring en bokking, al dan niet kant-en klaar in blik of glas verpakt. Vis wordt in ons land nogal stiefmoederlijk behandeld. Hetgeen goed beschouwd heel verbazingwekkend is voor een produkt, dat in onze economie toch wel een rol van be tekenis speelt. In tegenstelling tot verschil lende andere vis-vangende naties, is het Nederlandse volk geen volk van viseters. Daarmee doen we onszelf tekort en de vis on recht. krachtig vlees heeft. Rode kieuwen en bolle ogen zyn voor de beoor deling op versheid niet meer door slaggevend. De op ys bewaarde vis vertoont deze kenmerken zelden of in 't ge heel niet meer. Wilt u ook in ander opzicht waar voor uw geld hebben, let dan op de grootte (kleine vis bevat naar verhouding veel afval) en op de aanwezigheid van hom of kuit. Op zichzelf zyn dat zeer gewaardeerde delen. Maar hun aanwezigheid in de vis heeft een nadeel: vlak voor het kuitschieten is het visvlees slapper en minde* smakeiyk. Voor de vis op tafel komt Ook in het Nederlandse gezin heeft de koelkast thans haar plaats definitief ingenomen. Wat nog niet zo lang geleden als een luxe werd beschouwd heeft thans burgerrecht verkregen. De aanwezigheid van zulk een keukenmeubel is ook geen weelde: de mogeiykheid, allerlei bederfelyke zaken in de koelkast te bewaren maakt haar tot een onontbeeriyk" gebruiksartikel. De koelkast nu heeft echter één na deel: het voedsel, dat erin wordt bewaard, droogt snel uit als ge volg van het feit, dat het koel st^ lichaam koude droge lucht produ ceert. Dit is vooral merkbaar by etensresten, die vaak vry snel aan smaak en geur verliezen. Maar ook dit gebrek - als men het zo noe men wil - zal binnen afzienbare tyd zyn opgeheven. Een van de grote Amerikaanse koelkastfabri- «4 kanten brengt thans een kast in ;r, de handel, die een afdeling heeft waarin het mogeiyk is, een zekere vochtigheidsgraad te handhaven. Deze afdeling is geïsoleerd en terwyi dus in een deel van de koel kast de normale droge koude heerst, wordt alleen in dit speciale com partiment „natte" koude geprodu ceerd. De vochtigheidsgraad in dat deel van de koelkast kan de huis vrouw zelf regelen. Modem onder de douche Een douche-installatie die behal ve heet en koud water ook, door een afzonderiyke leiding, vloeibare zeep verstrekt wanneer men een derde kraan die op het buizenstel sel is gemonteerd, opendraait, is het nieuwste op het gebied van douche celvoorzieningen. Wie er last van heeft, dat by het douchen water over de rand van de douchebak spat door de beweging van het los se gordyn, kan zich nu een douche- gordyn aanschaffen, dat in feite een vouwwand is en dat de ruim te volkomen afsluit. Het bestaat uit een aluminium raam, bespan nen met kunststof, dat boven en beneden over de rand van het bad over een roede loopt en als een jaloezie in elkaar kan worden ge schoven. Papieren handdoeken d.w.z. handdoeken die uit cellulose en kunstvezel bestaan - zyn nu ook al zo vervolmaakt dat ze gewassen kunnen worden. In Amerikaanse hotels worden ze evenwel na ge bruik weggegooid, omdat het veel te duur is ze te laten wassen. Moe der thuis kan ze echter nog best via de wasmachine, een tweede of zelfs meerdere malen gebruiken Goedkoop en hygiënisch, want zyn ze erg vuil als vader in de tuin heeft gewerkt - dan is de prys geen bezwaar om ze in de vuilnisemmer te deponeren. „Wat nou als Als de hemel valt, zijn we allemaal dood", placht mijn grootmoeder te zeg gen wanneer ik in mijn wens dromen dreigde op te gaan. Jarenlang heb ik me afge vraagd, waarom de hemel eigen lijk niet viel, want de palen die hem overeind hielden kon ik nergens vinden. Mijn vader, die nuchtere intellectueel, probeer de me uit te leggen dat de hemel niet kon vallen maar zijn na tuurkundige verhandeling beviel me niet en ik luisterde er niet naar. Een hemel die op instorten stond vond ik opwindender. In mijn verbeelding zag ik ons on. der de puinhopen van de wolken liggen, terwijl de zon, in duizen den gloeiende brokjes uiteenge spat het tafereel verlichtte, en zelfs de eeuwige westenwind roerloos onder een sterrenhoop begraven lag. Tegenwoordig hoor je die uit drukking niet meer. We zijn mis schien bang geioorden dat de hemel op ons komt neerstorten, in de vorm van een kunstzon netje van vijftig megaton. En we dromen ook niet meer van het toeval. Vroeger kon dat. Toen kon je op straat lopen fantaseren en denken: „Als er nu eens plot seling een tovenaar kwam, die me drie wensen toestond, wat zou ik dan vragen?" Maar de tovenaar kwam niet, en de wen sen die je zou hebben uitgespro. ken lijken achteraf belachelijk. Goed, dat hij niet kwam, die dwaze tovenaar. Hij zou zich doodgeërgerd hebben. Misschien zijn er nog mensen die zie),voorstellen wat ze zul len doen wanneer ze ooit de voetbalpool winnen. Maar als je leest dat zo'n gelukkige winnaar tegenover journalisten ver klaart: „Wat ik met het geld ga doen? O, daar moet ik eerst nog eens goed over nadenken", dan zinkt het hart je weer in de schoenen. Zélfs gokkers schijnen niet te rekenen op een gelukje. Neen, we durven niet meer te dromen. En toch was het leuk: zomaar een beetje dagdromen. Je stelde je voor dat ergens brand uit brak terwijl op zolder nog een ADVERTENTIE oO kind sliep. Je rende de kniste- rende trappen op, rukte de zui geling uit de wieg, sprong er mee uit het dakraam en als je dan met het wicht in de armen uit het vangzeil kroop, stortte een schatrijke vader zich op je en beloofde je de sterren van de he mel, omdat je zijn enige opvol ger het leven had gered. Waar. om het enige kind van een mil jonair op zolder sliep interes seerde je minder, je had een hel dendaad verricht en je werd rijk beloond. Daar ging het om. Je foto en je naam in de krant iets heerlijkers bestond er niet. Je liep op straat en de voorbij gangers begonnen te applaudis seren. Je kwam een winkel bin nen en iedereen ging opzij en liet je voorgaan. Een taxi stop te voor je voeten en de chauf feur bood je een gratis rit aan, waarheen je maar wilde .Ja, het leek je zalig om beroemd te zijn. „Het lijkt me ontzettend om beroemd te zijn", zucht Henk nu. „Kijk eens naar de Beatles. Geen poot kunnen ze verzetten of de kleren worden van hun lijf ge rukt. Als een van hen naar de tandarts moet, zit de ivachtka- mer vol fotografen. Ze moeten zich elke dag door torenhoge stapels post werken en in alle brieven staat hetzelfde. Als ze met vakantie gaan, gaat de we reldpers mee. Dat is toch om dol te worden! Het verbaast me niks dat ze er na drie jaar genoeg van hebben en stoppen met op treden". „Ik weet niet", zegt Adriaan. „of het wel zo fijn is om succes te hebben. Het komt me voor, dat je het dan juist moeilijk krijgt. Ten eerste is zo'n vlaag succes gauw voorbij, ten tweede gaat iedereen in het vervolg zul ke hoge eisen aan je stellen dat je er nauwelijks aan kunt vol doen. Een succesje is tegenwoor dig alleen maar de inleiding tot ontaard hard werken en ik heb zo'n hekel aan hard werken. Ben ik daarom misschien zo bang voor succes? „Rijk en beroemd worden vraagt Marian. mAch ja, dat UJkt Als u uw keus op verse vis hebt bepaald, zult u de vishandelaar uw aanwinst waarschyniyk laten file ren. Ware visüefhebbers vragen de kop en graten erby om ze eventueel voor de saus te gebruiken. Spoel de vis vóór de bereiding altyd goed schoon. Vooral de ingewandsholte mag u niet vergeten. Hebt u tegen dit karweitje bezwaar, dan kunt u uw toevlucht nemen tot diepvries- vis, die u al dan niet gepaneerd kunt krygen en die in 'n ommzien- tje op tafel kan worden gebracht. Ga ervan uit, dat u verse vis niet kunt bewaren, 't Allerbeste is het de vis-zó-in-huis te bereiden. Koop hem dus niet lang van te voren. En is dat onvermydeiyk, maak hem dan direct na aankoop klaar en laat hem snel afkoelen. Gebakken vis kunt u vlak voor het eten op bakken of in aluminiumfolie heet laten worden; gekookte vis warmt u voorzichtig op in de saus. En 't is juist die saus, die de gekookte vis tot een ware concurrent kan maken van de Vaak meer gelief de gebakken vis. Een kruidig saus je met b.v. gesnipperde ui. peterse lie, tuinkruiden, paprika of tomaat maakt uw gekookte vis een suc ces 1 Alleen boter bij de vis? Eet u vis by de warme maal tyd dan hoort daar natuurlyk een portie groente by. Wie dan alleen denkt aan worteltjes en kropsla doet zichzelf en de vis tekort: al le rauwe slaatjes, maar ook sper ziebonen en spinazie doen het uit stekend by een vismaal. Rode kool of bietjes vormen een goede com binatie met gebakken bokking of haring. Vis bij feesten Voor feesteiyke gelegenheden biedt vis talryke mogeiykheden. U denkt natuurlyk dadeiyk aan vis- sandwiches en toostjes met bok king, garnalen, gebakken mosselen zalm, sardientjes, ansjovis, gefi leerde paling of schelvislever. Zeker gewild als u ze gar neert met b.v. mayonaise of sla saus zo uit de tube, met peterse lie, augurkjes, ei, tomaat, paprika, enz. Een visschotel kan trouwens ook tot een waar feestmaal worden door de garnering. En visschotels kunnen heel decoratief worden op gemaakt: met kleine slablaadjes, tomaat, uitgetande schyfjes citroen, peterselie b.v. of met gebakken vruchten, zoals partjes mandarijn of sinaasappel, ananas, banaan, en appelschyfjes. Het zal u geen moeite kosten min stens eenmaal per week te genie ten van vis op z*n best. Een keur van visrecepten vindt u in het boekje „Vis op z'n best". Bestel per briefkaart by het Voor lichtingsbureau voor de Voeding. Laan Copes van Cattenburch 44 Den Haag. Plak op de adreszyde 55 cent extra aan postzegels. f Moëdërïïjkë j ^overpeinzing j i~+: r v K I J Een nieuwtje uit de Katoenshow 1967 is de verwerking van can vas als kledingstof. Canvas is een heel stevige katoenen stof met een waterafstotende finish, waarvan bijvoorbeeld ook tenten wor den gemaakt. Dit pak van marineblauw en oranje canvas is van Josje Leeger, Het pak is onverslijtbaar en kan overal tegen. Boven: een Engelse tentjapon van Marlborough. Van boven warm van onderen een beetje rillerig. Ideaal voor vrouwen die rii iets te verbergen hebben. ei Onder: exclusief kan ook duur a zijn zoals dit model van St.-Lau- ii rent. De rijkbestikte rok en bo- d venstuk zijn verbonden door een v netwerk van parels. Let op het s kunstige haarwerk. g

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11