Hoovers bikkelharde F.B.L van Overduin Het trieste probleem ATERDAQ 24 JUNI 1961 LD.-EXTRA In de schietkelder van het hoofdbureau spuiten de kogels uit de automa tische wapens. J t Vijftien Nederlandse verkeersdeskundigen hebben onlangs j deelgenomen aan een verkeersstudiereis naar de Verenigde Staten en Canada. In het gezelschap bevond zich ook de inspecteur van gemeentepolitie in Groningen, de heer E. t j E. Nordholt. Hij vertelt hier iets over zijn ervaringen bij de J J F.B.I. l TN de Verenigde Staten van Amerika wordt elke vijf -*■ minuten een ernstig misdrijf gepleegd. De zogenaamde „crime clocks" (uurwerken van de misdaad) lopen in dit land bijzonder snel. Per uur één moord, elke drieën twintig minuten een verkrachting, iedere vier minuten een beroving, elke minuut een autodiefstal en één inbraak na elke zevenentwintigste seconden. John Edgar Hooverlei der van 'n wereldberoemd korps. De brief, waarin hij zijn eisen ken baar maiaiKte, werd hein echter noodlottig. Bijna 2.000.000 dossiers wer den zorgvuldig bekeken. Het 1.974.544ste dossier betekende zijn doodvonnis. Op een vergelijking van het handschrift kon La Marca, die het kind inmiddels had ver moord, worden aangehouden. Op 7 augustus 1958 werd hij geëxecu teerd. De harde opleiding van de F.B.I. agenten geschiedt niet in Washing ton D.C., doch op de marinebasis Quantico in Virginia. Naast een zeer zware mentale training wordt sterk de nadruk gelegd op de fy sieke ontwikkeling van de mannen, in het bijzonder met betrekking tot de zelfverdediging. De schietbanen, waarop massaal wordt geschoten, maken op de bezoeker wel de mees te indruk. Het vuren van de heup, op een wijze die wij alleen uit films kennen, is een bijzondere sensatie. Op het commando „vuur", vliegen de handen bliksemsnel naar de re volvertas. Een seconde later slaan de kogels reeds ratelend tegen de tientallen schijven. De instrubteurs voor deze 50 schutters geven kort en afgebeten hun bevelen. Even la ter herhaalt zich het spektakel. Deze schietopleiding duurt uren achter elkaar. Volledig afgemat keren de „leerlingen" naar de ba sis terug. Na deze opleiding, die 14 weken duurt, worden de rekru ten als speciale agent te werk gel steltL. De eerste jaren van hu loopbaan staan zy echter onder d hoede van een oudere colle» De faam, die de P.B.I. In d wereld geniet, is zeker in belanj rijke mate te danken aan directeii John Edgar Hoover, die de 70 ja reeds gepasseerd is; een politiema waarvoor in de V.S. een geweld) respect wordt gekoesterd. Hoovi werd door president Johnson aangi zocht om ook na zijn pensioengi rechtigde leeftijd, aan te blijve Gedurende zijn loopbaan heeft Hoi ver 14 ministers van Justitie en presidenten „overleefd". De krac! van deze politiechef ligt dan in belangryke mate in het fel dat de benoeming van Hoover, ai mede zijn positie zoveel mogelj vry van politieke invloeden zijn gi houden, in tegenstelling tot de h noeming van de lokale chefs. Na mijn mening worden in verbat met dit laatste feit tengevolge v« een tekort in deskundigheid i prestaties van verschillende Ame kaanse politiekorpsen in belangi ke mate benadeeld. In een tijd, waarin corruptie kracht van de Amerikaanse po tie dreigde te verlammen, hei Hoover de F.BI. gemaakt tot i organisatie die op overtuigen wijze respefct afdwingt. Een orgai satie die in 1966, 13023 veroorda den toevoegde aan de tienduize den misdadigers die sinds 1908 de strijd tegen de zeer gevrees F.BZ het onderspit moesten di Centrum voor dement bejaarden heeft veel te weinig personeel dikant van Overduin, die bovendi In allerlei kring voorlichting gei over de psychiatrie, zegt dat i hoofdzakelijk komt, omdat men o danks talloze acties er nog niet to geslaagd een behoorlijke personeel bezetting te krijgen. Er moeten eerst nog aanzien!) meer verplegenden worden ben gevonden in „Overduin" te komen helpen, wil men in staat zijn de ffi leeg staande paviljoens in gebruik i nemen en daarmee te kunnen vd doen aan de talrijke aanvragen meer patiënten toe te laten. Voo: aan leerling-ziekenverzorgsters b staat gebrek. Het gaat om meis) van ongeveer 17 jaar, die enkele j ren huishoudschool of ulo achter rug hebben en omstreeks augusft september willen deelnemen aanl nieuwe cursus. Men meent ten onrechte dati omgang met demente beja> den voor jonge mensen een zware opgave zou zijn. Het spred vanzelf dat men er niet tegetf moet zien de handen uit de mouw te steken. En natuurlijk vraagt verplegend beroep bereidheid oni zieken met tact en geduld te beha! delen. Maar dat dit een dusdad loodzware opdracht zou zyn, dat leen de allersterksten die zoudö kunnen vervullen, is zonder na onjuist. Het oud worden gaat vaak ge paard met lichamelijke en geestelijke aftakeling. Men schat dat van de 1.200.000 mensen in Nederland, die DE hoge stand van de „Criminaliteitsthermometer" plaatst niet alleen thans, doch eigenlijk reeds sedert de jaren dertig de Amerikaanse politie voor grote problemen. Immers door de sterk toegenomen motorisering is de mis dadiger in dit immense land in staat zich bijzonder snel van de ene naar de andere staat te verplaatsen teneinde zich aan de opsporing door de plaatselijke politiekorpsen te onttrekken. Het is mede in verband met dit feit, dat de minister van Justitie Charles Bonaparte in 1908 het Bureau of Investiga tion oprichtte. Dit bureau kreeg in 1935 de naam Federal Bureau of Investigation. De F.B.I. heeft als centrale recherche van het departement van Justitie in de loop der jaren een grote bekendheid verworven. ^ET psychiatrisch-geriatrlsche centrum „Overduin" aan de Nachtegaallaan in Katwijk aan Zee is iia vele jaren van intensieve houw nagenoeg gereed. Voor wie met vreemde woorden moeite heeft: het gaat om een zie kenhuis, waar 230 geestelijk gestoorde bejaarden op een voor hen doelmatige wijze kunnen worden verzorgd en verpleegd. In Nederland heeft men vandaag de dag een goede kans oud te worden. Ongeveer tien procent wordt 65 jaar of ouder, met een rond getal zijn dat er 1.200.000. De gemiddelde leef tijd van de mannen bedraagt 72 jaar, die van de vrouwen zelfs 76 jaar. 65 jaar of ouder worden, ongeveer 1% dus 12.000 dement is- On der dementie verstaat men het op treden van een ziekelyke achteruit gang in het intellectueel-vermogen. Dementie kan derhalve ook worden aangetroffen bij mensen, die door een hersenbeschadiging op jongere leeftijd geheel of gedeeltelijk geeste lijk zijn gestoord. Vooral door ver keersongevallen worden vaak her- senkwetsuren veroorzaakt, welke tot en blijvende geestelijke invaliditeit kunnen leiden. Aan vele bejaarden wort de moei lijke, pijnlijke situatie van het de ment worden bespaard. Desondanks is 12-000 nog een aanzienlijk aantal. Voor deze patiënten bestaan onvol doende voorzieningen. Velen van hen worden nog lange tijd door familie verzorgd, maar op den duur is dat in talrijke gevallen onmogelyk. Dan is plaatsing van de demente bejaar de in een geriatrisch centrum of ziekenhuis dringend noodzakelijk. De mogelijkheden hiervoor zijn in ons land uiterst beperkt. Vandaar dat het in de regel de grootste moeite kost de opneming van zo'n bejaarde tot stand te brengen. Hoe triest dat is, wordt duidelijk als men bedenkt, dat niet zelden 'n goede, deskundige behandeling van de patiënt een aanmerkelijke verbe ken overzicht van de af deling arbeidstherapie. tering in zijn toestand tot gvolg kan hebben. Het omgekeerde is ook maar al te waar: een verwaarlo zing van de ziekte werkt veelal een ongunstig verloop snel in de hand. „Overduin levert met zyn 230 plaat sen een niet afdoende maar toch uiterst belangrijke bijdrage om dit nijpende bejaardenprobleem tot een oplossing te brengen, Psychiatrische ziekenhuizen zyn al lang niet meer de inrichtingen, waar geestelijk gestoorde man nen en vrouwen werden „opgebor gen" en meestal hun leven lang moesten verblyven, omdat de gewo ne maatschappij zich door hen be ken beeld van Overduin in Katwijk. dreigd voelde. Het streven is er in onze tyd opgericht de zenuw- en geesteszieken zo mogelyk te gene zen en tenminste hun toestand aanmerkeiyk te verbeteren. Daarom wordt grondige aandacht besteed niet slechts aan hun geesteiyke, maar evenzeer aan hun lichame lijke conditie om hun vitaliteit weer op peil te brengen. By een recente rondleiding in „Overduin" kon men zien dat de pa tiënten door middel van 'n eenvou dige arbeidstherapie op een nuttige wijze worden beziggehouden en dat niets wordt verzuimd om hen in op gewekte sfeer te doen leven. Kort om dat met hen als met normale mensen wordt omgegaan. Uiteraard kan men dit in alle soortgelyke ge riatrische centra eveneens aantref fen. Het is echter niet overbodig 't nog eens nadrukkeiyk te zeggen, want de ervaring heeft geleerd.dat de gewone samenleving op dit punt nog maar zeer gebrekkig is geïnfor meerd. Overduin biedt, zoals gezegd, plaats aan 230 bejaarden. Daar moet aan worden toegevoegd dat men er nog maar ruim 800 heeft kunnen opne men. Ds- J. G. van Ieperen, de pre- De opsporingsbevoegdheid van de speciale agenten is nauwkeurig vastgelegd, zy treden op in onge veer 170 zaken. De F3.I. verricht in de meeste gevallen echter haar werk alleen indien de misdadiger van de ene naar de andere staat is gevlucht, waardoor hy zich aan de lokale country- of staatspolitie heeft onttrokken. Naast het hoofd bureau in Washington heeft de FBI. 57 „field-offices" in de grote steden over heel Amerika met een bezetting van 25 tot 900 man. In de kleinere plaatsen zor gen de „resident-agencies" (1 tot 14 man) voor het recherchewerk. Door deze wyde vertakking is een byzonder effectieve werkwyze mo gelyk. Nadat ik de hal van het hoofd bureau van dit 15000 leden tel lende korps heb betreden, word ik, nadat ik mij hefo gelegitimeerd, voorgesteld aan speciale agent Vin cent Ruehl. De heer Ruehl is trots op zyn korps. Tezamen met zyn 6400 collega's staat hij elke dag weer pal in de strijd tegen de mis daad. Een strijd, waarin het „schie ten om te doden" 'n bittere nood zaak is geworden. Reeds 20 spe ciale agenten vonden in vuurge vechten de dood. Speciale agent Ruehl wijst dan ook met nadruk op de grote importantie van een perfecte schietopleiding. In de stehietkelder van het hoofd bureau word ik geconfronteerd met een imaginair vuurgevecht. Uit de automatische wapens spuiten de kogels naar de poppen, welke na enkele seconden flinke gaten ver tonen. De rust en de zekerheid waarmee dit geschiedt, geeft my een beklemmend gevoel. Hier gaat het uitsluitend om de „survival of the quickest", (overleving door de snelste). Wy wandelen verder. In het we reldberoemde laboratorium worden elk jaar ongeveer 300.000 onder zoekingen verricht. Onderzoekin gen met betrekking tot bloedspo ren, haaronderzoek, verfonderzoek, onderzoek op vuurwapens etc. etc. De mensen, die hier in hun witte jassen hun uiterst belangryke werk verrichten, zyn tevens als speciale agent aangesteld, doch zyn byna allen gegradueerde scheikundigen. Men wenkt met onmetelijke getal len. In reusachtige zalen liggen maar liefst 200 miljoen vingeraf drukken veilig opgeborgen, zy ver schaffen de F.B.I. een enorme, on misbare informatie. Dan wordt myn aandacht ge trokken door een grote affiche, waarop een tiental ongure indivi duen nuj dreigend aanstaart. De heer Ruehl vertelt dat deze on vriendelijke groep wordt gevormd door de tien meest gezochte mis dadigers van de V.S. Tezamen vormen zy de zogenaamde „top ten", hetwelk my onwillekeurig aan de hitparade doet denken. Met deze „top ten list", die over het het gehele land wordt verspreid, heeft de FBI byzonder veel suc ces gehad. Van de 240 misdadigers, die sedert 1950 op deze wyze werden geëta leerd, konden 222 worden opge spoord. Van dit aantal werden 83 misdadigers dankzy de aanwyzin- Onderzoek met betrek- J king tot vuurwapenen en i munitie. t gen en de hulp van de burgerij aan gehouden. De FBI spaart kosten noch moei te om een goede verstandhouding met de burgerij te bewerkstelligen. Lange gangen in het hoofdbureau zyn als permannentstentoonstel- lingsruimte ingericht. Per jaar worden onge veer 600.000 bezoekers over het werk van hun F.B.I. geïnfor meerd. Ik hoor hpe een rondlei der met een toon van trots in zyn stem melding maakt van de ver schillende wapenfeiten uit de his torie. Hiervan spreekt voor my het meest het verhaal over de zaak Angelo John la Marca. Deze man maakte zich op 4 juli 1956 schul dig aan kinderroof. Zyn bedongen losgeld bedroeg duizenden dollars.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10