Antiekbeurs overtreft ondanks schaarste alle voorgaande Na 200 Engelse jaar opheffing toneelcensuur Engeland schakelt klok gelijk met continent 'alloze kunstschatten boeien het oog Voortaan schrijvers verantwoordelijk anders dan andere [UDAG 23 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PRINSENHOF DELFT: foor de 19de maal de Oude Kunst- en Antiekbeurs in het 5eum „Prinsenhof" te Delft ditmaal door burgemeester H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag geopend.. Opnieuw (alrijke schatkamers een fabelachtige hoeveelheid voorwer- ondanks alle zogenaamde schaarste aan antiek, bijeenge- icht door vakkundige en gespecialiseerde collectioneurs, tr fijne speurneuzen tot in de ganse wereld reiken, lok dit jaar valt men van de ene verrassing, van het ene nder in het ander op velerlei gebied: zij het meubelen, beeld- iwkunst, klokken, zilver, aardewerk, porselein, glaswerk, nten en vooral véél schilderijen, waarvan het ene topstuk andere lijkt te verdringen. afloop duizend e het ons van el schoons, dat écht gegaran- d „antiek" is: daaraan behoeft iand te twijfelen! graag het een en ander eigen bezit willen maken, doch de beurs is dikwijls eikend, alhoewel op zichzelf de werkelijk niet overdreven ge mogen worden, gezien het t de waarde van antiek met [jaren steeds hoger komt te lig- Een voortreffelijke waarborg te- de algemene geldontwaarding is ongetwijfeld! dwaalt dan door de zalen en kennis van alle spcialiteiten, voor één uitzonderlijk zijn. id heeft een geschreven: „De :beurs is altijd weer eender, ook altijd weer anders". het geval met het feno- .Antiekbeurs", waarop de 29 handelaren het mooiste van icollecties presenteren: het neus de zalen! Het enige betreu- 'aardige is, dat bij een opeen- ig van zóveel fraais en kost- de vermoeidheid tijdens een 'andeling wel eens de overhand et u niet meer lukt alles détail op te nemen. al uw aandacht uitgaan - iets te noemen naar de ;nde Petrus" uit ca. 1500, ver- ilijk afkomstig uit Oostenrijk, rende tot een groep „De slapen- istelen uit de Hof van Gethse- i prachtig voorbeeld van :ulptuur op de drempel van de Irijke schilderijen boeien het :aronder twee jeugdwerken van brandt voorstellend „de Opera te voel) en „Drie zangers bij •slicht" (gehoor)Elders een sportret van Isaac de Jouderville 1-1646), een leerling van Rem- dt. die in Leiden enkele huizen hem vandaan woonde, met hem Amsterdam verhuisde en later in Leiden kwam studeren. Van vandaan woonde, met hem naar terdam verhuisde en later weer Leiden kwam studeren. Van de alloze schilderijen noemen wij het ngryke stilleven van Willem (Amsterdam 1622-1693)su- door de uitbeelding van zilver I n goud. Een imposant werk, waar- Fï de kleurenpracht zeker met het Balende licht van een Rembrandt eleken kan worden, hoge mate fascinerend is ook jrote portret, gemaakt door Hen- Goitzius: Helena Prinsesse van je, gisteren afgebeeld. Typering het weelderige schoonheidside- in de Noordelijke Nederlanden in Rubens, de grootste meester de Zuidelijke Nederlanden zette traditie voort in de eerste helft de 17e eeuw. Het is interessant en hoe men zich het vrouwelijke onheidsideaal destijds voorstelde, Icht totaal anders dan het te- roordige. Heiena's wonderlijke dtooi doet denken aan het »je, waarmee zy vervoerd werd. er zijn zóveel schilderijen te dat ge er bijkans door over- wordt. Van Jan Steen, De i, Terborg, Gerrit Henda, Salo- 'an Ruysdael, de Franse mees ter Jean Michel Picart, Jan van Goyen, Roelant Savery, Abraham van Beyeren (een woelig zeegezicht), Willem van de Velde de Jongere, de Momper en talloze anderen. Speciale aandacht verdient ook het guitige hondje van de Leeuwardense schil der Rienk Jelgerhuis (1728-1806 Het zit er springlevend bij Wij noemen nog uit de overwel digende hoeveelhétd collecties en stukken de marmeren buste met bronzen kop, voorstellend Keizer Augustus als Jonge man, afkomstig uit Italië en daterend uit de 17de eeuw. Wij hebben het hierbij om iets anders dan inders te geven eveneens afgebeeld. Men make zich niet de minste illusie, dat een kort overzicht als dit, ook maar enigszins een indruk kan geven van al het wonderbaarlijke schoons, dat ook nu weer op deze Antiekbeurs, die tot 12 juli duurt, te zien is. Men zal het er maar eens weljjks In te denken of te voor over moeten hebben een re tourtje naar Delft te nemen als u tenminste niet over een auto be schikt om er kennis van te nemen. De geestelijke rijkdom, welke de kunstliefhebber er vergaart, is nau- Unieke expositie in Rijksmuseum „Tegels uit eigen bezit' De belangstelling voor oude tegels neemt de laatste tijd sterk toe. Bij antiquaires worden er prijzen voor betaald die op kunnen lopen tot f 1500. Het rijksmuseum in Amster dam heeft dan ook in de roos gescho ten met de tentoonstelling „Tegels uit eigen bezit", die tot begin september te zien is in de nog niet geheel vol tooide nieuwbouw op de oostelijke binnenplaats. Het is een unieke expositie. Niet alleen zijn er de fraaiste exemplaren uit de collectie van het museum bij eengebracht, ook is het bijna 30 jaar geleden dat de tegels van het mu seum, kort voor het begin van de 2e wereldoorlog, voor het laatst ten toongesteld werden. Het is, gezien de ruimte die mep tot zijn beschikking heeft, bovendien zeer de vraag of het Rijksmuseum in de toekomst nog eens een even uitgebreide expositie van tegels zal kunnen houden als het nu doet met „Tegels uit eigen Morgen wordt in museum Wil- de viering van het 75-jarig be- bezit". Op ongeveer 400 tableaus zyn let-Holthuysen in Amsterdam de staan van het Kon. Ned. Genoot- op deze tentoonstelling vele duizen- expositie „Geld en Glorie" ge- schap voor Munt en Penningkun- den tegels bijeengebracht. opend, o.a. ter gelegenheid van de. Hierbij een der vele zeldzame en bijzonder kostbare (waaronder zeer oude) munten, welke op de ze prachtige expostie te zien zijn. Deze stelt voor Antonio Pisano, Markgraaf van Mantua. ADVERTENTIE De. Duitser Knab heeft donderdaf de vierde etappe van de Ronde van Rheinland-Pfalz gewonnen. Hij leg de de korte rit van Kaiserslautern naar Frankenthal af in 2.21.0 zijn landgenoot Jordens werd tweede. Da beste Nederlander was Wim Dubois, die met 35 seconden achterstand op de negende plaats eindigde. De Duit ser Gombert behield de eerste plaats in het algemeen klassement. Piet Tesselaar staat vierde op ruim ze« minuten. Wellicht „belast en beladen" door I Een van de Prachtige mahonie- al wat u zeg, keert u huiswaarts. houten kabinetkasten uit de Maarhet heeft in elk opzicht tweede helft van de 18de eeuw op de moeite beloond. 1 Er staat immers voor miljoenen opgestapeld. H. I te Delft. de Oude Kunst- en Antiekbeurs (Van onze Londense correspondent) Engeland staat op het punt het veel bekritiseerde instituut van de officiële toneelcensuur welke in deze vorm ruim 200 jaar hééft bestaan, af te schaffen. Vele generaties met beroem de mannen zoals dr. Johnson, G. B. Shaw, John Galsworthy, Arnold Bennett, A. G. Bennett, H. G. Wells hebben daarvoor gevochten. Toneelschrijvers, anders dan ro- ambt uitgesproken. Lord Cobbold wil. Nieuw stapje in de richting van Europa of samenstellers of filmteksten worden in gen uitzonderingspositie doordat hun werk aan de vooraf gaande censuur van Lord Chamber lain, de hofcensor moet worden on derworpen. De laatste jaren viel de ze voor-censuur in de praktijk nogal mee omdat de tegenwoordige functi onaris Lord Sobbold een ruimden kend man is. Maar dit doet aan het beginsel om toneelschrijvers aan preventieve censuur te onderwerpen terwijl alle andere schrijvers volledige uitings vrijheid genieten niet af. Een com missie uit het Britse parlement heeft zich thans vóór de asfchaffing van dit uit de historie overgeleverde Belachelijke beslissingen Het is een overblijfsel van een in 1737 door de autocratische premier Sir Robert Walpole genomen besluit om toneelstukken die kritiek op zijn regering oefenden te verbieden. Dit heeft vaak tot belachelijke van censuur geleid. Er is geweest dat Ibsen in Engeland door Lord Chamberlain werd verboden. Een komische revueschets over Win ston Churchill werd door zijn blauwe potlood geschrapt, terwijl ook teksten van Samuel Beckett het moesten ont gelden. De openbare opvoering van een van John Osborne's stukken „A patriot for me" werd verboden. Onlangs gebeurde hetzelfde met de satirische op presdent Johnsons ge munte Lady Macbird. Vals of echt? De Parijse politie heeft 17 schilde rijen, die van de hand van bekende kunstenaars als Modigliani, Derain en Leger zouden zijn voor onderzoek in beslag genomen. De doeken waren tentoongesteld ln een kunsthandel in de wjjk Saint Germain des Prés. De herkomst is niet bekend. De eigenaar van de kunsthandel verblijft buitens lands. Volgens Amerikaanse kunstmin naars, die de politie in de arm had den genomen, is de echtheid van de werken zeer twijfelachtig. De voorzit ter van de beroepsvereniging van kunsthandelaars heeft zelfs verklaard, dat verscheidene van de schilderijen als vals zijn onderkend door deskun digen. Literaire prijs van het verzet Door een jury onder leiding van Marie-Madeleine Fourcade, voor ster van het Comité d'Action de la Résistance" i6 de literaire van het verzet toegekend aan Catherine Claude voor „Ciel Blanc" en de heer Vercors voor „La bataille du silence".! Vaak waren de beslissingen van Lord Chamberlain zo belachelijk dat hy tot groot vermaak van de natie een schertsfiguur dreigde te worden. Wanneer Lord Chamberlain ver dwijnt zullen de toneelschrijvers zo als ieder ander verantwoordelijk zijn tegenover de gewone wet. Sommige gezelschappen speciaal in het „com merciële theater van revue's en kol derstukken voelden zich daarom juist door Lord Chamberlain beschermd, maar voor serieuze gezelschappen, die zichzelf doorgaans tegen uit wassen beschermen, was hij volko men onaanvaardbaar. Platteland moppert (Van onze Londense correspondent) Engeland doet een nieuw stapje ln de richting van Europa. Einde lijk krijgen de Britten en het vaste land een gelijke klok. Tot nu toe wa ren deze slechts gedurende de zomer avonden gelijk, doch de rest van het jaar liep de Engelse klok één uur achter bij de midden- en Westeuro- pese. Dit zal de aanstaande winter nog 't geval zyn, doch na 18 februari 1968 gaat Engeland wat de uurregeling be treft in de pas lopen met de omlig gende Europese landen. In het al gemeen wordt het besluit toegejuicht, alleen het platteland moppert. Voor allen, die dagelijks met het continent hebben te maken, zaken lieden, Journalisten, diplomaten, scheep- en luchtvaart, is de ophef fing van het lastige tijdverschil van groot belang. Aangezien als gevolg van de grote afstanden en de oude gewoonte een Engelsman meestal niet voor 10 uur, half elf 's morgens achter zijn bureau in Londen zit, be tekende dit dat zijn relaties aan de andere kant van het Engelse kanaal hem niet voor half twaalf Europese tijd konden bereiken. Want terwijl j men op het vasteland al uren aan de dagelijkse arbeid was, waren de Britten meestal nog onderweg naar hun werk. Ook bij het reizen naar vasteland was het gedurende de win termaanden altijd een verlies van een uur. Omgekeerd zal nu het voordeel vervallen dat Westeuropese vliegpas- sagiers hadden die op hetzelfde urn- in Londen aankwamen als ze van hun eigen luchthavens waren ver trokken. De regering zoekt nog naar een naam voor de nieuwe tijdregeling, omdat het woord zomertyd niet erg toepasselijk is. Op de grote Engelse spoorwegstations is reeds enkele ja ren geleden de 24-uursklok inge voerd. Over een jaar zal begonnen worden met de aanmaak van de nieuwe de cimale Engelse munten, welke over twee jaar in circulatie zullen komen. Britse deskundigen gaan naar Zwe- de overgang van links naar rechts verkeer gade te slaan. Dit probleem is hier echter nog niet aan de orde, maar het links houden kost Engeland jaarlijks vele duizenden toeristen. ADVERTENTIE caballero De vereuropeanisering voltrekt zich in snel tempo, waarvan ook de op richting van een girodienst getuigt, welke binnenkort kan worden tege moet gezien. Het is duidelijk dat dit eens allemaal moet uitlopen op een Brits lidmaatschap van de EEG. Hoeveel hindernissen er op dit punt ook nog zijn te overwinnen. Maar de rechterspruiken en de bolhoeden van de city-mannen bieden nog weer stand tegen een al te vergaande ge lijkschakeling die de zo waardevolle typisch Engelse levensstijl ln gevaar zou brengen. Toneelspeler en TV-ecteur Jules Croieet STUKS 1J0 - fifiN MUfttNS SAQOUKT „TOURUNITS" Internationaal betaalmiddel voor hotels Over enkele maanden zullen de A.N.W.B.-leden in een aantal bin nen- en buitenlandse hotels kunnen betalen met zjg. tour-units. Van sep tember af zal men by de toeristen bond deze uniforme hotelbonnen kunnen kopen, die als internationaal betaalmiddel gaan fungeren. Bulten het seizoen kan men er in de aan gesloten hotels goedkoper mee te recht. Met deze opzet pogen de ln deze samenwerkende Europese toeris tenbonden in West-Europa een bjj- drage aan de vakantiespreiding te leveren. Op dit moment hebben er al zo** kleine achthonderd hotels toegezegd aan deze samenwerking mee te doen. In Nederland zijn het er al meer dan dertig. De overkoepelende organisatie van de toeristenbonden (de A.I.T.) hoopt tot een totaal van 2500 hotels te komen. Verwacht wordt, dat er binnenkort al 1500 zullen zijn aan gesloten. De .tourunit" is vooral ontworpen voor de toeristen in voor- en na seizoen. Voor hen staan de hotel ta rieven in „tourunits" (een goed Ne derlands woord is er kennelijk nog niet voor gevonden) uitgedrukt. Het gaat dan steeds om demi-pension. Het omvat diner, logies, bediening en belastingen. De toerist zal bemerken, dat hij dan goedkoper uit is. Bij de A.N.W.B. rekent men voor, dat de prijs ongeveer 25 procent minder zal zijn dan voor volledig pension in het seizoen. Bovendien kan men ook voor verblijf met „tourunits" vol doen. De leden van de A.N.W.B. zul len de coupons in boekjes bij hun bond kunnen kopen. De prijs van d« .tourunit" zal f 1.94 bedragen. Voor .,_l exemplaren wordl

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7