EIDSCH DAGBLAD Luns onderzoek! kansen constructieve bijdrage a Vandaag topgesprek Johnson-Kosigin OMEGA JAMIN KOELKASTEN IET UW HOND UROPA ROND alles Vlieland |N warm Vluchtelingen naar een nieuw bestaan 'n Kaptein Tïlobuieffe RADIO PLEIN 16 pgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 23 JUNI 1967 No. 31310 irecteur: E. A. E. van Dishoeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bU vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 5705# Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 f .N.-debat over crisissituatie in Midden-Oosten pllega's en vaste vertegenwoordigers bij de Ver. aties uitvoerig overleg, in de hoop met zijn toe- iraak tot de Algemene Vergadering volgende eek een constructieve bijdrage te kunnen leveren ra de oplossing van de problemen in het Midden- osten. Veroordeling Israël door 46landen 'en persbericht, als zou de be- ïdsman naar New "York zijn ge- sd met de bedoeling een bemidde- gsvoorstel te doen, wordt door het partement van Buitenlandse Za- b in Den Haag ontkend. Naar ver- dt is echter, op Nederlands ver- k, de toespraak van de bewinds in wel een aantal dagen uitge- ld. Minister Luns zou met name len onderzoeken of de standpun- van andere westelijke landen doende met die van Nederland ireenkomen om een gezamenlijke de te ondernemen. Pertegenwoordigers van 46 niet tonden landen in de Ver. Naties iben zich gisteren in een verga ring achter gesloten deuren uitge- oken voor een veroordeling van de aëlische agressie in het Midden sten en voor onmiddellijke terug- kking van de Israëlische troepen Arabisch grondgebied, alsmede ideloosstelling voor de Arabische len. Dit standpunt komt over- met de Russische resolutie. Fransman was mild n de Algemene Vergadering van iteren heeft Couve de Murville rklaard, dat Frankrijk geen uit- iak van deze vergadering zal vra- aangezien het nemen van be- ssingen tot de taak van de Veilig- idsraad behoort. De Algemene Ver- dering kan z.i. alleen aanbevelin- flaln doen. pe verklaring van Couve de Mur- was mild van toon. HU ver tik leed een rechtstreekse veroordeling m a Israël; hU noemde de crisis in 11 ADVERTENTIE het Midden-Oosten diep en zei dat deze nogmaals tot een uitbar sting kan komen. Hij herhaalde het standpunt van De Gaulle, dat de crisis in het Mid den-Oosten voortvloeit uit de oorlog in Vietnam. Beëindiging van deze strijd zou een moedige daad van grote mogendheid vereisen, aldus de Franse minister, kennelijk doelend op de V.S. Hij achtte een gesprek tussen Israël en de Arabische lan den op dit moment weinig hoopvol. Toch wonen Arabieren en Israëliërs nu eenmaal naast elkaar en ze zul len het tenslotte met elkaar een: moeten worden. Een bijzondere ver antwoordelijkheid rust op de interna tionale gemeenschap voor de hand- TWEEDUIZEND CHINEZEN IN ALBANIË In Albanië bevinden zich op het ogenblik tweeduizend Chinezen, al dus onthulde de Italiaanse ondermi nister van Defensie, Cossiga, gisteren in het parlement in Rome. Wat voor werk de Chinezen in Albanië doen is niet bekend, aldus Cossiga. Wel is bekend, dat Albanië thans beschikt over lanceerbases voor luchtdoelra- Ketten. Zware explosie in Brussel In de gebouwen van een transport- bedryf te Laken (Brussel) heeft zich vanochtend om half twaalf een zware ontploffing voorgedaan, die gevolgd werd door brand, welke ech ter spoedig geblust werd. Er zijn 31 gewonden van wie verscheidenen in ernstige toestand naar een zieken huis zyn overgebracht. Door de ontploffing sneuvelden vele ruiten in de omgeving. Prins Bernhard heeft vanoch- oorkom narigheid en neem in Uw tend, in Amsterdam de Erasmus prijs 1967 uitgereikt aan prof. dr. J. Tinbergen, befaamd econoom en internationaal erkend expert op het gebied van de ontwikke lingshulp. (Voor verslag van de plechtig heid zie men pagina 19). kntie de juiste voeding mee. OERMOUT per kg1,35 okend water opgieten, even laten iaan en klaar is de maaltijd ONDEBROOD per kg 1,35 ezond, 50% gedr. vlees, gemakkelijk. ►NDEKOEKJES, zakjes 0,85 en 1,60 altijd een beloning bij de hand. LIKVLEES in alle soorten, met een SPECIALE VAKANTIE AANBIEDING: blikjes vlees voor blikjes vlees voor blikjes vlees en vis blikjes vlees en vis grote blikken VLEES iUTOFIT, tegen wagenziekte 1,95 m leismandjes, inklapbare hondedivans muilkorfjes, alles bij weet heeft iieuwe Rijn 50 Tel. 2 08 24 (01710) (WEERBERICHT f Het KNMI Het K.N.M.I. in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond »rij warm weer met veranderlijke iwolking en plaatselijk een regen- onweersbui. Zwakke tot matige ifld in hoofdzaak tussen oost en zuid. Opgemaakt om 11.15 uur). 24 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur Maan op: 23.31 u.; onder: 6.06 u. Hoogwater te Katwijk te 4.24 en 5-54 uur. Laagwater te 0.21 en 12.41 uur. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's hoop uit. dat eens ongetwijfeld in een verre toekomst Joden en Mohammedanen geen vijanden meer zullen zijn. Israël soevereine staat De Belgische minister van Buiten landse Zaken Harmei noemde vier beginselen die de basis zouden vor men voor de oplossing van de crisis. De belanghebbende partijen moe ten zich van elke oorlogszuchti ge daad onthouden, Israël moet on voorwaardelijk als soevereine staat worden erkend, Israël moet elk ex pansionistisch streven vermijden en tenslotte moet men de vrije vaart door internationale waterwegen eer biedigen. Hij betuigde steun aan het Britse pleidooi voor uitbreiding van het korps waarnemers van de V.N. Pakistan noemde Israël een agres sieve staat, terwijl Turkije verklaar de, dat zijn land het voldongen feit Engeland drukt benzinebonnen In Engeland is men begonnen met het drukken van benzinebonnen, zo heeft de Britse regering bekendge maakt. Dit geschiedt bij wijze van voorzorgsmaatregel. Op het ogenblik bestaan er nog geen plannen om benzine te rantsoeneren, zoals in 1956 tijdens de Suez-crisis het geval was. Op de Londense scheepvaartmarkt is grote vraag naar tankers voor de aanvoer van ruwe olie uit de Per zische Golf uit bezorgdheid, dat de sluiting van het Suez-kanaal nog ze ker twee maanden zal duren. Op tanker- gebied is men vrijwel volge boekt. In België zijn de bezineprijzen met gemiddeld 10 centime per liter ver hoogd. der Israëlische veroveringen niet kon aanvaarden. Vanmiddag zal de As semblee haar vergadering voortzet ten. Ben Goerion vraagt grootheid van geest van Nasser Ex-premier Ben Goerion van Is raël heeft gisteren in een vraagge sprek verklaard, dat president Nas ser, wil hij zijn politiek tegenover Is raël wijzigen, een zelfde grootheid van geest moet tonen als De Gaulle liet zien toen deze besloot afstand van Algerije te doen. De 80-jarige Ben Goerion sprak met respect over Israëls' vijand. „President Nasser is ongetwüfeld een groot leider", zo zei hij. Ontmoeting halverwege in Glassboro Heel wat voeten in de aarde (Van onze correspondent in Washington) Het is er dan toch van gekomen. De topconferentie tussen president Johnson en de Russische premier Kosigin gaat door en zal vanmiddag plaatsvinden in het kleine universi teitsstadje Glassboro,, vijftien kilo meter ten zuiden van Philadelphia. Dit nieuws sloot gistermiddag een week van beurtelings optimistische en pessimistische geruchten af over de topontmoeting die zoveel voeten in de aarde had, omdat Kosigin zei, dat hij naar Amerika was gekomen voor de Ver. Naties en de Ameri kaanse president dus graag in V.N.- kader zou ontmoeten, terwijl Johnson de Rus alleen uitnodigde naar Wash ington of het in Maryland gelegen Camp David te komen, maar zelf geen aanstalten maakte naar de Ver. Naties te gaan, waar de Assemblee in spoedvergadering bijeen is op Rus- Israël is van plan tienduizenden Arabische vluchtelingen in de strook van Gaza en op de westelijke oever van de Jordaan te huisvesten, aldus werd door gezaghebbende auteurs over economische zaken meegedeeld. Schrijvend in de Jeruzalem Post, deelt David Krivine, die officiële zegslieden citeert, mee, dat de plan nen voor hervestiging zonder voor oordeel ten uitvoer gebracht zullen worden, ongeacht welke uiteindelijke gebiedscorrecties aangebracht zullen worden. De keuze van de plaatsen voor de vluchtelingen zal plaats vin den uit economische overwegingen, Er zal een gezagsorgaan ingesteld worden voor de vestiging van vluch telingen, waarmee een einde gemaakt zal worden aan twintig jaar kamp leven en niets doen in de vluchtelin genkampen. de Joden op de gehele wereld, de in- internationale organen en de Arabie ren zal verzocht worden bU te dra gen. Vlucht over de Jordaan Een grote nieuwe golf Palestijnse vluchtelingen is donderdag in paniek over de Jordaan naar het oosten ge vlucht. De verhalen van de vluchte lingen zijn onsamenhangend. Velen waren hysterisch en in tranen, toen ze op de oostelijke oever aankwamen. Het scheen dat de meesten uit vrees waren gevlucht en niet voor geweld van Israëlische zijde, hoewel van tijd tot tyd vuurstoten uit machinepisto len werden gehoord. Aan de oostelijke oever staan on geveer 50 open vrachtauto's en open bussen. De chauffeurs bieden de vluchtelingen aan hen voor tien di nar (100 gulden) naar Amman te brengen. De afstand is 50 km. De chauffeurs werken voor zich zelf. Er is bij de brug niets wat lijkt op een officiële hulpverlenende in stantie. ,De kleine twee" Het punt van ontmoeting waarover de grote twee het uiteindelijk eens werden, ligt precies tussen New York en Washington ,wat velen zo'n kin derachtige oplossing vinden dat al gepraat wordt over .de kleine twee". Het gesprek zal overigens meer zijn dan een beleefdheidsbabbel en met de lunch inbegrepen, wellicht viei uren duren. Een agenda is niet op gesteld, maar uiteraard is te ver- waohten dat over Midden-Oosten, kernstop, raketafweersystemen en wie weet Vietnam, gepraat zal worden. Eerste ontmoeting Het is de eerste keer dat Johnson de Russische premier Kosigin ont moet en het is voor het eerst sinds 1961 toen president Kennedy zijn be faamde ontmoeting had met premier Chroesjtsjow in Wenen dat Ameri kaanse en Russische regeringsleiders elkaar weer de hand zullen reiken. Of „L.B.J." en „Kosy", zoals hij door de Amerikaanse pers wordt genoemd, vandaag tot werkelijk zaken doen zullen, komen, wordt alom betwijfeld. Maar de samenkomst kan de atmos feer verbeteren en misschien bepalen op welke punten de standpunten, vooral wat betreft het Midden-Oos ten, elkaar naderen. Bepaald als een hoopvol teken zien velen dat Kosi gin de concessie heeft gedaan om New York te verlaten en halverwege naar Washington te komen, ondanks het feit, dat Moskou's Arabische .vrienden zo fel anti-Amerikaans zijn op dit moment en bang zijn, dat de grote mogendheden over hun hoof den heen hun lot zullen beslissen. Nog niet hopeloos Dat Kosigin deze gevoelens van de Arabieren, naar wier soympathle hij Een jonge Arabische vluchteling is j in de Ver. Naties zo duidelijk dingt, donderdag door een Israëlische mili tair neergeschoten toen hij trachtte over de restanten van de opgeblazen Allenby-brug van de westelijke naar de oostelijke oever van de Jordaan to gaan. De reden van deze daad is niet bekend. trotseert en met Johnson aan één tafel gaat zitten, lijkt bijna een aan wijzing dat de Russen verder terug glijden naar de koude oorlog willen nogen tegen te gaan en geloven dat het, ondanks Vietnam, niet hope- ADVERTENTIE E.E.G. Kan ook gefinancierd worden in 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling van f90, GE IS SI. 21 EIS MAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 - Leiden In het vriendelijke Amerikaan se. stadje Glassboro (10.000 inwo ners) op ongeveer 175 km ten zui den van New York gelegen, zullen president Johnson en premier Ko sigin vanmiddag elkaar ontmoe ten. Op de foto ziet men studen ten van het Glassboro State Col lege in vrolijk gesprek op 't gras veld voor het universiteitsgbouw. Als dc stemming op de topconfe. rentie 'n soortgelijke zou zijn, zou het er voor de wereld beter uit zien. ADVERTENTIE ADVERTENTIE WU zUn altijd GOEDKOPER (ADVERTENTIE) O De gelukkige draagster van dit gouden Omega-bracelet horloge I met gevlochten gouden band bezit tegelijk een prachtig sieraad en een zeer nauwkeurig uurwerk f 625,-. j d U WE LIERS DEN HAAG Lange Poten 11 ROTTERDAM Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 AMSTERDAM Kalverstraat 123 HAARLEM Grote Houtstraat 63 ©ud ©©e teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 25 juni 1867: In de afgeloopen week zijn te Noordwijk a/zee 137 baden gebruikt. Vit de Haarlemmermeer zal men voortaan twee ma len daags brieven kunnen verzenden, zoowel in de rich ting van Amsterdam als in die van Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1