in Leiden Minister hoorde zeer vele wensen van de Leidse Universiteit Redder in de nood Tijdens werkbezoek Tweetaks studie oude... of Jonge... klare is toeli maar Je ware! „FLINT VECHT MET VROUWEN" In Texas gaat het heel komisch toe VUURDOOP OP JANGTSE KIANG VRIJDAG 23 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft in zyn reeks werkbezoeken aan universiteiten en hogescholen gisteren in Leiden vertoefd om een indruk te krjjgen van de situatie en problemen van de oudste Nederlandse universiteit. In de ochtend werd hij ontvangen in het Academiegebouw aan het Rapenburg, waar namens senaat en curatoren uiteen zettingen werden gegeven. Vanzelfsprekend kwamen daarbij vele wensen naar voren en werd daarbij gewezen op de nood zaak, veel meer financiële middelen ter beschikking te stellen ten dienste van de ontwikkeling van wetenschappelijke re search en wetenschappelijk onderwijs. De rector magnificus prof. dr. K. A. H. Hidding, die een korte uit eenzetting gaf over effioientie en evolutie van de studie, stelde dat 1 in sommige faculteiten en vakgroe pen een „tweetaks-studie" tot stand zal moeten worden gebracht. Slechts een beperkt aantal studenten zal daarbij een op de zuivere wetenschap gerichte top-opleiding genieten maar voor verreweg de meesten is een scholing voldoende, die de student na een viertal jaren universitair ge vormd aan de maatschappij aflevert. Wil men iets dergelijks realiseren, dan zal de wetgever aan de univer siteiten de bevoegdheid moeten ge ven te bepalen wie tot de ene en wie tot de andere categorie behoort. Laat men dit over aan het maatschappe lijke spel der krachten dan zijn én studenten én universiteit overgele verd aan de grillen van vraag en aanbod, zoals tot nu toe de erva ring met het zogenaamde baccalau- reaatsexamen heeft geleerd. Een voor de grote meerderheid kortere studie is de enige weg om aan steeds grotere groepen van de Nederlandse jeugd die academische vorming te geven, die voor de hand having van ons levenspeil en voor de plaats van ons land in de we reld noodzakelijk is. Voorts achtte de spreker noodza kelijk een bureau voor het onderzoek van het onderwas, dat de effectivi teit hiervan kan verbeteren en zo wel de student als de docent van dienst kan zijn, benevens een bu reau voor de doorlichting van de totale universitaire organisatie en administratie dat in samenwerking met andere universiteiten is ontwor pen. Overigens is op velerlei gebied een nauwere samenwerking tussen de universiteiten en hogescholen ge wenst. Studie-controle In plaats van de pro-rector prof. Kuenen, die door ziekte het werkbe zoek niet kon bijwonen, hield prof. dr. Th. Oosterhoff een inleiding over de ontwikkeling en organisatie van het onderwijs. Teveel studenten, aldus prof. Oos terhoff, studeren te lang aan de universiteit. Dit kan echter beslist niet alleen aan die universiteit ver weten worden. In de meeste geval len blijkt, dat factoren een rol spe len waarop de universiteit geen in vloed kan uitoefenen. In een rapport van de Leidse com missie voor studie-normering wordt voorgesteld, dat faciliteiten voor een student kunnen worden ingetrokken indien hü zonder geldige reden ern stig achter komt te liggen op het voor zijn studierichting vastgestel de tijdschema. Er wordt een systeem uitgewerkt om minstens eenmaal per jaar voor iedere student het voor of achter liggen op dit tijdschema kan worden bepaald. Met een stringente regeling in die geest zijn zowel stu dent als universiteit gebaat. Bouwplannen Het accomodatiebeleid waarbij de ruimtelijke problemen de grote rol spelen, werd belicht door de bouw- ourator ir. M. L. Kalff. Hij wees op hetgeen aan nieuwbouw in Leiden reeds tot stand is gekomen en op vereenvoudigingen die zijn aange bracht in plannen voor toekomstige gebouwen. Voorts is op vele wijzen geïmproviseerd om nieuwe weten- schapstakken een werkruimte te ge ven. Spreker deelde mee. dat het plan bestaat om de chemische laborato ria die in de Hugo de Grootstraat spoedig worden ontruimd door heitin gebruik nemen van het nieuwe che- miecomplex aan de Rijksweg bij Oegstgeest, in te richten voor de botanie, die dan een zeer veel rui mere behuizing zal krijgen dan thans in de Nonnensteeg en ook niet te te ver gevestigd zal zijn van de Hor tus en het Rijksherbarium. Men zal met deze behuizing kunnen volstaan tot uiteindelijk een nieuw gebouw in de Leeuwenhoek zal zijn i<st nieuwe kweektuinen een nieuwe hortus. Twee grote wensen heeft de uni versiteit op bouwgebied: het Witte- singel plan en het Academisch Zie kenhuis. Het eerste plan omvat een groot complex voor de Universiteita- Bibliotheek en de A-faculteiten. Beide plannen werden door het de partement als juist erkend. In het financieel schema is reeds de uit voering van het singelplan opgeno men. In verband met de in uitvoe ring zijnde onteigeningsprocedure is de universiteit ten opzichte van dit plan aan een tijdslimiet gebonden. De bouw van een nieuw Academisch Ziekenhuis zou in verband daarmee niet meer in het normale financie ringsplan passen voor 1975. Voor dit plan zouden dus andere financierings bronnen moeten worden gevonden, terwijl de kosten van het singelplan ook niet de financiering van andere dringende objecten gedurende tien of meer jaren mag afremmen. Tot die laatste objecten hoort ook het bouwplan voor de niet-klinische disciplines van de geneeskunde. Op grond van de investeringsbeperkin gen is de omvang van dit project tot ongeveer eenderde teruggebracht van hetgeen volgens goedgekeurde programma's van eisen eigenlijk be nodigd zou zijn in 1980. Het zou mo gelijk zijn het tegenwoordige zeer vereenvoudigde project dat uit twee torenachtige secties bestaat uit te breiden met een derde sectie. Binnen het financieel schema is hiervoor echter geen ruimte. Zo zijn er meer objecten, die dringend om verwezen lijking vragen, maar die niet uit de normale middelen tot stand kunnen komen. Ir. Kalff vroeg de minister zeer nadrukkelijke aandacht voor deze problemen. Zonder een doeltref fende regeling daarvan wordt een economisch en continu bouwbeleid volslagen onmogelijk. iieuw A.Z. Over de noodzaak en mogelijkhe den tot bouw van een nieuw Aca demisch Ziekenhuis sprak prof. dr. G. M. H. Veeneklaas. die een leidende rol speelt in de plan-commissie voor dit project. Enige maanden geleden hebben wij uitvoerig over deze pro blematiek geschreven naar aanlei ding van een Boerhaavecursus, die aan de nieuwbouw van een zieken huis gewijd was. Een universiteits-ziekenhuisbed kost in Nederland, apparatuur voor onderzoek en behandeling buiten be schouwing latend, zeker rond 250.000 gulden. Een ziekenhuis met duizend bedden kost derhalve 250 miljoen, al dus prof. Veeneklaas. De bouw van een dergelijk ziekenhuis kan in drie jaar zijn voorbereid en in vijf vol tooid. Dit geldt niet alleen voor Lei den maar evenzeer voor Utrecht en Amsterdam, die al binen acht Jaar een nieuw Academisch Ziekenhuis kunnen hebben waaraan dringend behoefte bestaat. Spreker momereer de het tot stand komen van dergelij ke projecten bulten onze grenzen op grond waarvan hij de verwezenlij king in ons land zeker mogelijk achtte. Door snel en samen plannen te maken en uit te voeren doet zich een unieke kans voor, een voortge zette bundeling van overleg in de drie genoemde universiteitssteden ten aanzien van de functies van de medische faculteiten tot stand te brengen. Rotterdam zou bovendien bü die bundeling betrokken kunnen worden. Vast staat, dat daardoor in de toe komst in verschillende opzichten zeer grote besparingen kunnen worden bereikt. De efficiëntie zal toenemen bijvoorbeeld door de verdeling van ADVERTENTIE WEEKEND EN VAKANTIE SCHOENEN J specialisatie en research. Bovendien ontstaan nieuwe mogelijkheden, dat Nederland toch in kwaliteit van di gezondheidszorg ten opzichte van hei buitenland een betere plaats zal kun nen verwerven. Personeelsbeleid De president-curator dr. E. H. Ree rink besloot de inleidingen die vooi de minister werden gehouden met een kort woord over de gelijkwaar digheid van de ontwikkelingsmoge lijkheden der Nederlandse universi teiten en hogescholen. „Met grote zorg" wees hü op de specifiek Leidse belangen met betrekking tot de ver deling van de beschikbare overheids middelen. Hü wees vooral op het personeelsbeleid, dat niet te nauw ge koppeld moet worden aan het aan tal studenten. Een duidelijker stel- lingname van de overheid achtte spreker büzonder gewenst. De rigou reuze beknotting van de ontwikke- llngsmogelükheden op dit gebied heeft tot gevolg dat Leiden in 1970 büna het aantal formatieplaatsen zal hebben waarop het gezien de aan wezige studentenaantallen „volgens de sleptel" op dit ogenblik recht zou hebben, terwül Leiden er nu al 320 tekort komt. De minister heeft na deze inlei dingen en daaropvolgende gesprek ken in de loop van de dag nog een bezoek gebracht aan het laboratorium voor celbiologie en histologie, aan de tentoonstelling van bezit uit de Uni- versiteits Bibliotheek in de Laken hal en aan het Kamerlingh Onnes Laboratorium waarvan hü de nieu bouw officieel in gebruik nam. Frontsoldaten uit Israël lopen Vierdaagse Aan de vierdaagse afstandsmarsen in Nümegen, die sindag 25 juli be ginnen, zal worden deelgenomen door een Israëlisch detachement van 56 frontsoldaten. De helft van de groep zal bestaan uit vrouwen, de andere helft uit ADVERTENTIE kleine glaasjes, groot genoegen V Examen analist Voor het algemeen klinisch analist- examen zijn geslaagd de dames C. Admiraal. Leiderdorp; J. Breuring, Leiden; Th. J. Brugman, Leiden: C. E. A. Duivenvoorden, Oegstgeest: A. M. Noest, Oegstgeest; M. H. Splint, Leiden; R. R. Wünholds. Leiden. Vakschool voor Meisjes Voor het examen kapster-bediende volgens het leerlingstelsel zijn de vol gende leerlingen van dé Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg in Leiden geslaagd: E. van Amersfoort, Noordvdj kerhoutM. van Benten, Leiden; D. Floor, Voorhout; G. Floor, Voorhout; A. van Klaveren .Leiden; M. van de Laan, Leiden; C. de Ko ning, Lisse; J. Momtagne, Leiden; S. Turnhout, Lisse; R. Vink, Leiden. Goldfinger „The ivrong box „Huwelijk, Zweedse stijl STUDIO bere, maar ook humoristische scènes spelen zich af in de film „Huwehjk, Zweedse stijl", onder de regie van Ake Falck naar een manuscript van Stig Dagerman. Er moet een huwelijk worden gesloten tussen een jong boeren meisje en de veel oudere, af schuwelijk ledyke, rijke slager, om te voorkomen, dat ze alleen met een onwettig knnd over blüft. Maar er is ook sprake van een jongere man en vanzelfspre kend vloeien daaruit de nodige complicaties voort. De film wordt gedragen door een groep uitstekende acteurs en actrices, die in grote harmo nie een beeld geven van een film, welke hier en daar door een onheilszwangere sfeer ge dragen wordt. Zoals in Zweedse films veelal gebrulkehjk, is het tempo traag. Maar van het Zweedse boeren leven, dat voor velen in armoede verloopt, krügt men toch een realistische indruk. Erotiek en drank doen daar ook him in vloed gelden. Vele impressies uit de jeugd van de auteur Dager man lijken in deze film, waarin opvallend goede karaktertype ringen te noteren zün, verwerkt. REX De vraag welke Bond film de beste is, kan men gerust achterwegegelaten: veel hangt af van iemands persoonlüke voor keur wat onderwerp en sfeei betreft. Maar hoe dan ook: „Goldfinger" bevat zoveel typi sche Bond-kenmerken, dat het geen wonder is, dat dit bekende werk voor de tweede week in 't theater aan de Haarlemmer straat draait. Bond als bestrij der van een grote organisatie van gouddieven is büzonder op dreef en wie iets van de echte Bond-sfeer wil proeven, mag dit werk niet overslaan. CAMERA Kostelijke humor is een van de sterke kanten van „The wrong box". De vele vro lijke, maar tegen het eind van de film soms ook macabere scè nes maken het tot een boeiende produktie, die de lachlust van de bezoeker opwekt. De film handelt over een eigenaardige loterij, „Tomtine" genaamd. De f200.000..later uitgegroeid tot voor de langst levende van een grote groep schoolkinderen. Na verloop van tüd sterven velen en soms op bijzondere wüze. Tot slot blüven de broers Joseph en Masterman Finsbury over. Mas ter man, die zün einde voelt na deren, is zeer gesteld op de hoofdprijs. Hü probeert zijn broer te vermoorden maar op zeer Vlotte manier mislukken de pogingen daartoe. Een belang rijke rol spelen ook verscheidene jonge erfgenamen van de beide broers, eveneens azend op de .Tontine". Vele verwikkelingen volgen, waarbü zich op een ge geven ogenblik de situatie voor doet, dat de broers zün overle den. Dit denken de erfgenamen tenminste. Het laatste gedeelte van de Tontine" speelt zich af op een kerkhof, waar Master man zou worden begraven. Zün erfgenamen hebben de hoofd prijs op slinkse wijze in bezit gekregen. Het .feest" gaat voor hun echter niet door, want de „dode" blükt nog springlevend te zün. Ook verschijnt hier Jo seph weer ten tonele, doodge waand bü een treinramp. Het komt ei' tenslotte op neer, dat de strüd om de hoofdprijs in alle hevigheid verder gaat. LUXOR In deze Ameri kaanse kleurenfilm is Derek Flint de onverslaanbare redder in de nood, die in veredelde James Bond-stül een ver schrikkelijke bedreiging van de aarde weet af te wenden. Omdat het scenario in het begin niet al te doorzichtig is (of is dit een gevolg van coupures?) dient men te weten, dat er zich nogal wat verdachte gebeurtenissen hebben afgespeeld in verband met bet lanceren van een ruimteplat form. Het hoofd van Amerika's binnenlandse veiligheidsdienst, Lloyd Cramden, stelt zich daar om in verbinding met Derek Flint., die al spoedig ontdekt, dat er iets niet in orde is met het grootscheepse schoonheids instituut „Grandioos Gelaat" op de Maagdeneilanden. Flint komt er achter, dat dit heerlüke oord, waar het wemelt van de aan- trekkelükste vrouwen-in-bikinl, de centrale is van een samen zwering van vrouwen, die van uit deze eilanden bezig zün de wereldheerschappü van de man nen over te nemen. Maar de dames hebben zich daarbij voor zien van de hulp van generaal Carter, leider van het ruimte- platform, die nu een unieke ge legenheid ziet om dit platform te bewapenen en daardoor de Derek Flint (een rol van James Coburn vecht hier wel niet met vrouwen, maar vermond als generaal, weet hij zijn mannetje te staan als hij het tegen een bewaker van een geheime afdeling van rDefensiemoet opnemen. gehele wereld te regeren. Carter is er zelfs in geslaagd de presi dent der V.S. door een mede werker te doen vervangen, die sprekend op hem gelijkt. De echte president wordt op de Maagdeneilanden gevangen ge houden. Men ziet, dat het verhaal niet terugdeinst, voor een paar on waarschijnlijkheden. Maar daar ging het 20th Century Fox ook niet om, wèl om de vertoning van veel vrouwelyk schoon en vooral van de uitzonderlijke gave van Flint om zich te red den uit de moedlü'kste situaties. Het kost hem wel eens moeite en er zün hachelijke ogenblik ken, maar zelfs de strijd met de sluwe Carter weet hü tenslotte te winnen. En dan ziet hü, na een gevecht met de generaal in de ruimtecapsule .zelfs nog kans behouden op aarde terug te keren in gezelschap van twee charmante kosmonautjes Trianon Dat Robert Wi se een kundig regisseur is, mag als bekend worden ver ondersteld. Zowel „West Side Story" als „The Sound ot Music" zijn overal bijzonder goed ontvangen. Met „The Sand Pebbles", in Nederland uitgebracht onder de titel „Vuurdoop op de Jangste- Kiang", heeft Wise aan de verwachtingen die men van hem koesterde volledig vol daan. Niet alleen weet hij de toeschouwers drie uur lang te boeien hetgeen al een bijzondere prestatie is hij beeldt bovendien de situaties in China omstreeks 1926 zo goed uit, dat men na korte tijd de indruk krijgt alles in werkelijkheid mee te maken. De film „Vuurdoop op Jangtse- Kiang" handielit over de beman ning van de Amerikaanse ka nonneerboot „Saai Pablo" (de leden worden derhalve „Sand Pebböls" genoemd) van wie de machinist Jake Holman wel de meest markante persoon is. Hol man (uitstekend gespeeld door Steve McQueen) veroorzaakt verscheidene malen opschudding op het schip door zich aan en kele bevelen niet te storen. Het is de gewoonte dat al het werk door Chinezen wordt gedaan en dat de Amerikanen toezicht hou den en alleen maar een „bü- aondere taak" moeten uitvoeren. Deze büzondere taak bestaat uit ai landgenoten moeilijkheden rijn. Holman echter wil zelf de baas zün over de machineka mer; bovendien beschermt hü x>k Chinezen. De bemanning van het schip meent dat de ma chinist door dergelüke activitei ten de superioriteit van de blan ken in het geding brengt, reden waarom zij alles in het werk stelt om Holman overgeplaatst te krijgen. Door het ontwakende natio nalisme in China wordt de hou ding jegens de vreemde over heersers steeds vijandiger. Op alle mogelijke manieren probe ren Chinezen incidenten die tot een oorlog kunnen leiden uit te lokken. Het schip wordt verhin derd uit te varen; later kan het dat niet meer wegens de lage waterstand, zodat de Amerika nen omringd zün door vijanden. Om beurten mag een van de be manningsleden aan wal komen om besprekingen te voeren. Ge heel buiten zün schuld om raakt Holman op het vaste land be trokken bü een moordpartü. Hij weet aan de woedende menigte te ontsnappen eai keert op de San Pablo terug. De volgende dag wordt zün uitlevering ge vraagd omdat hü een zwangere Chinese vrouiw zou hebben ver moord. De gezagvoerder van het schip weigert aan deze eis te voldoen, maar het grootste deel van de bemanning vindt dit een prachtige gelegenheid om van de onruststoker af te komen. Nadat muiterij op het schip is onderdrukt en het water weer is gestegen, vaart de kanonneer boot met Holman aan boord uit om zendelingen op te pikken die in een vesting gevangen worden gehouden. De weg naar deze fortificatie is niet eenvoudig. Er moet hevig worden gevochten voordat de Amerikanen hun landgenoten bereiken. Zijn zü er eenmaal, dan weigeren deze mee te gaan. Bü hernieuwde gevech ten met Chinezen wordt een zendeling gedood. De overigen besluiten nu wèl te vluchten. De kapitein van San Pablo zal de vluchtelingen in de rug dek ken. Hü wordt gedood. Nu moet Holman zün taak overnemen en ook hij wordt na een heroïsche strijd door een kogel getroffen. De overigen kunnen nog op tüd het schip bereiken. LID O Er wordt heel wat gelachen bü de vertoning van de amusante film „Zo gaat dat ln Texas". Bü alle verwikkelin gen. waar deze rolprent rijk aan is, blijft er ruimte voor de meest komische situaties. Toch waren de omstandigheden, waarin de jonge Spaanse hertog Don An dres Baldasar (Alain Delon) bulten zijn wil verzeild raakte, niet van ernst ontbloot. Staat op het punt een rijke Ameri kaanse erfdochter (Rosemary Forsyth) te trouwen en daar komt een vroegere minnaar roet in het eten gooien. Maar Ja, de rivaal sterft door een ongeval, maar toch wordt de Jonge Span jaard van moord beschuldigd door zün vrienden, allen officie ren van de cavalerie. Het mooie meisje Phoebe laat hem vluca- ten en belooft zich in Texas bij hem te voegen. En daar zün de avonturen niet van de lucht. Hy wordt de metgezel van Sam Hollis iDean Martin), die met een Indiaan (Joe Bishop) door het gebied van een vijandige Indianenstam moet trekken. Holis kan de jonge edelman uit stekend gebruiken, daar het vooral op goed schieten aan komt. En dat kan hü I De her tog bevrijdt terloops een bekoor- lü'k Indiaans meisje (Tina Mar- quand.i van een zekere dood door de stam (ze was geroofd en moest geofferd worden), maar wordt op zün beurt door het meisje gered en dan begint Dean Martin en Alain De lon (links) in de film ,JZo gaat dat in Texas". In het dorp der pioniers het lieve leven eerst recht. Een ge vecht van man tegen man tegen de zoon van het In- dianenhoofd, waarbij deze niets nut aan het kortste eind trekt, een belegering van de nederzet ting omdat de stam het ge vluchte meisje terugwenst, de afkeer der dorpelingen tegen de hertog, zich later wüzigend in in diepe bewondering. De situa tie wordt eerst recht ingewik keld als de mooie Phoebe op het appèl verschynt. Zy vindt de potige Sam Hollis toch een meer geschikte partü, al moest er eerst een felle vechtpartij tussen beide vrouwen aan voor af gaan, voordat ieder de vrouw kreeg die voor hem bestemd was. Dat de cavalerie het er niet bü liet zitten, spreekt van zelf. Ze zette de jacht op de van moord beschuldigde hertog voort, maar dank zü Phoebe, kwam alles op zün pootjes te recht. Hoewel het af en toe heet toeging in deze film met prachtige natuuropnamen overheerst het komische ele ment. zodat het zien ervan een prettige ontspanning is by een overvloed aan spanning.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13