in nieuwe unox vleesschotels Brown: Israel mag geen terreinwinst behalen Crematie gelijk aan begraven unox Codicil afgeschaft ...heerlijk bij rijst, aardappelen of spaghetti... Een Garantzaak biedt II FRANSE FRICASSEE HONGAARSE" GOULASH VLAAMSE HACHEE PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 JUNI 1967 Algemene Vergadering V.N. In de gistermiddag: gehouden bij eenkomst van de Algemene Vergade ring der Ver. Naties heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Brown, een beroep gedaan op de V.N. onverwijld een vertegenwoordiger naar het Midden-Oosten te zenden met het oog op de naleving van het bestand en het spelen van een actie ve rol om tot een oplossing van het conflict te komen. Brown gaf onvoorwaardelijke steun aan het Russische standpunt, dat Is raël geen terreinwinst uit zijn over winning op de Arabische staten mag behalen. Hy waarschuwde Israël het ver overde oude Jeruzalem niet te an nexeren en vroeg Tel Aviv generaal Buil, hoofd van de VN-vredesmacht, weer de beschikking te geven over diens hoofdkwartier in Jeruzalem. Het recht van vrye vaart door in ternationale vaarwegen moet worden d, het Suezkanaal moet esorkezop erkend, het Suezkanaal moet zo spoe dig mogelijk weer opengesteld worden en tenslotte zou men wapenzendingen naar het Midden-Oosten moeten be perken en controleren. De Egyptenaar Mahmoed Fawzi bracht hulde aan de Sowjet-Unie, plaatste zich achter haar ontwerp resolutie en verwierp de Amerikaan se. De eerste noemde hy „construc tief en juist," de tweede was „vals en onaanvaardbaar." Hy herhaalde, nog eens de beschuldiging, dat de* V.S. Israël niet alleen hebben aange moedigd, maar dat ook de zesde vloot by de strijd betrokken was ge weest. De Deense premier Krag vroeg aandacht voor de zeer nuttige rol, welke waarnemers van de V.N. zou den kunnen spelen, wanneer zij i voldoende diepe gedemilitariseerde zones aan de grenzen tussen Israël en de Arabische landen zouden wor den opgesteld voor een doeltreffende controle. Terugtrekking van de Israëliërs achtte hij noodzakelijk, indien deze nauw verbonden werd met een rege ling van de grenzen en de door de partyen gevraagde veiligheid. Het bestaan van de staat Israël kan niet worden aangetast: de V.N. zelf heeft aan het ontstaan er van meegewerkt. De Joegoslaaf Spiljak wilde het bestaansrecht van Israël niet ontkennen, maar laakte diens agressie. Vreemd Minister Eban van Israël haakte hierop in door op te merken, dat het vreemd is dat Egypte zich beklaagt over agressie, terwijl dit land zich opmaakte Israël te wurgen en te ver nietigen. Perzië eiste terugtrekking der Is raëlische troepen, terwijl Italiës pre mier Moro een dergelijke stap welis waar noodzakelijk, maar niet vol doende achtte. Er is een reeks vraag stukken, welke allereerst dient te worden opgelost. Er moet een waar borg zijn voor de internationale wa terwegen, de heilige plaatsen moeten een bijzondere status krijgen. Moro geloofde nog altijd, dat Israël en de Arabische landen op de puin hopen van de oorlog een vreedzame toekomst zouden kunnen opbouwen. De premier van Soedan, Mangoeb, stosd achter Nassers blokkade van de Golf van Akaba, Mgonja (Tanza- nië) betuigde zijn instemming met de Russische resolutie en Chagla (India die het debat sloot, eiste de terug trekking van de Israëlische troepen als eerste stap naar een vreedzame oplossing. Hij ondersteunde het Egyp tische standpunt inzake de Straat van Tiran en de Golf van Akaba, welker status hij internationaal omstreden noemde. Anjer-collecte Woensdag 28 juni a.s. wordt ook in Leiden van 9 tot 5 uur gecol lecteerd voor het Anjerfonds. Het plaatselijk comité doet een beroep op leden van sport-, jeugd- en culturele verenigingen en op dona teurs en sympathisanten boven 14 jaar zich aan te melden als collec tant voor de gehele dag of voor een gedeelte ervan. Dat kan zowel vla de verenigingsbesturen als direct bU het Leidse Comité, Kamer 14a, Stad huis, Lelden. Het anejrfonds, dat een onderdeel van het Prins Bernhardfons is, be staat uitsluitend bij de gratie van de jaarlijkse landelijke straatcollec te. Het verstrekt subsidies van f 100 tot f 2.500 aan muziek-, harmonie- en fanfarekorpsen voor nieuwe uni formen of instrumenten, aan ama teurtoneelverenigingen voor specia le uitvoeringen of reuisleten en aan Jeugd- en sportverenigingen voor spelmateriaal of uitrusting. Indien mogelijk worden maximumbedragen verstrekt voor de bouw, inrichting of vernieuwing van jeugddorpen, club huizen en -gebouwen. Dat een goed en gevarieerd vereni gingsleven van groot belang is, en dat het Anjerfonds daartoe belang rijke injecties moet kunnen geven zijn onomstreden- waarheden. Moge het benadrukken van de volledige af hankelijkheid van die straatcollecte voldoende aanbeveling zyn voor An jerdag op 28 juni. Het Comité Leiden van het Anjerfonds Zuid-Holland. Jeugdcameradag was groot succes Vierhonderdveertig Leilse kinderen van 8 tot 16 jaar zijn er zaterdag met het fototoestel op uit getrokken om van hun stad mooie kleurendia's te maken. Hiervoor waren fototoe stellen uitgereikt door fotohandel Rinck uit Leiden. De kinderen gin gen op deze „Jeugdcameradag" in groepjes van twee, gewapend met een kodac Instamatic en twee film rolletjes, hun stad „t>e lijf". Het on derwerp was volkomen vrij, maar moest wel in Leiden spelen. Ruim vierduizend dia's zijn voor deze wedstrijd gemaakt, waarvan 98 goed was gelukt. De jeugdige fotografen krijgen de door hen ge maakte dia's ingeraamd terug als herinnering aan de fotodag. Gisteravond vond in de Stadsge hoorzaal de prijsuitreiking plaats. Voor de pauze werd een groot deel van de gemaakte plaatjes geprojec teerd. Uit de reacties van de kinde ren bleek dat zij veel waardering hadden voor hun collega's-voor-één dag". Na de pauze verrichtte burgemees ter Van der Willigen de prijsuitrei king. De prijzen hoe kon het an ders uit fototoestellen. De eerste prijs, twee spelende kinderen op een oud binnenplaatsje, was gewonnen door John Frankhuizen en Paul Koops uit Leiden. De tweede prijs, een jongetje dat over boomstronken in het water balanceert, ging naar Henri Timmerman en Ronald Eradis, eveneens uit Leiden. De derde pry's, een klein meisje met een zakje pa- tat-frites, was voor Gijs Dietz en Kees van Rooij uit Den Haag. De burgemeester kreeg een set aange boden van enkele van de mooiste dia's. Burgemeester Van der Willigen dankte de organisatoren voor het initiatief van deze fotowedstrijd. „U heeft hier de jeugd van Leiden een groot plezier mee gedaan". De burge meester kreeg voorts een enveloppe met inhoud aangeboden, voor een door hem te bepalen liefdadig doel. Tot slot van de avond werd een film van Walt Disney vertoond, over het ontstaan van de muziek. WETSONTWERP INGEDIEND By de Tweede Kamer is een ont werp van wet ingediend tot wjjziging van de wet op de lijkbezorging, waar by de crematie op één lyn wordt gesteld met begraving. „De omstan digheid, dat thans nog by een deel der bevolking bezwaren tegen de cre matie aanwezig zyn, sluit niet in dat men aan de door andere bevolkings groepen begeerde mogeiykheid tot crematie wettelyke beletselen in de weg moeten stellen", aldus de toe lichting op het ontwerp van wet. Daarin is een bepaling opgenomen, waarby op vestiging van een crema torium ter plaatse aan het oordeel van de gemeentelyke autoriteiten wordt onderworpen en waarby tevens de gelegenheid w-ordt geboden be zwaren in te brengen. De vraag of er nog voldoende grond is om vast te houden aan het be ginsel, dat crematie slechts is begin sel mogelyk is, wanneer daartoe de wens te kennen is gegven by een no- teriële akte of by een verklaring (co dicil) wordt in het ontwerp ontken nend beantwoord. Voorgesteld wordt nameiyk, om te bepalen, dat in de ïykbezorging wordt voorzien zoveel mogelyk overeenkomstig de wens van de overledene. Het nieuwe stelsel schaft daarom voor de crematie af het voorschrift, dat de wens tot lyk- verbranding moet worden gegeven by noteriële akte of codicil. Nu in het ontwerp van wet wordt uitgeagan van het standpunt dat ver branding in het algemeen op één lyn zal moeten worden gesteld met begraving komt het verbod te verval len, waarby publiekrechteiyke licha- me niet mogen deelnemen of op eni gerlei wyze steun mogen verlenen aan een vereniging, die een crema tor muiopricht. in stand houdt of ge bruikt. Gemeenten en provincies zul len dus in het vervolg ook aan cre matoria faciliteiten kunnen verlenen. Hulp aan de vluchtelingen Twaalf landen hebben tezamen hulp aangeboden voor de Palestyn- se vluchtelingen voor een waarde van drie miljoen dollar, gevolg gevend aan een desbetreffende oproep van de Ver. Naties. Bovendien heeft UNICEF, het VN-noodfonsd voor kinderen, beslo ten hulp te verschaffen ter waarde van een miljoen dollar aan vluchte lingenkinderen in het Midden-Oos ten. Prins Sadroeddin Aga Khan, de hoge commissaris voor vluchtelingen zaken van de Ver. Naties, heeft een persooniyk beroep gedaan op Israël en de Arabische landen „menseiyke problemen voorrang te geven boven politieke problemen" by het streven te komen tot een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten. Waddlnxveen: OndertrouwdJ. Pol en I. P. Versluis; J. van Velde en en I. P. Versluis; J. van Velde en H. van der Spek: G. J. C. Klomp en J. Q. van Es; J. M. Arendse en N. Hoger- brugge; T. C. Loose en A. Kortenoe- ven; J. A. Zwlers en V. F. Sopakuwa. Geboren: Eric Edward Pleter. z. v. W. P. J. Hogenelst en Maria Eleonora. R. Kortum J. J. Sterk; Edwin Marlnus Johan- C. den Ouden Sjaloomgroep stuurt geld naar minister „NIET GOED!... GELD TERUG" (Van onze Hilversumse correspondent) Er zyn personen, die de per 1 juli ingaande belastingverlaging met ergernis tegemoet zien. Ze zijn zelfs van plan die verlaging niet te cepteren en iedere maand het be drag waarmee hun inkomen zal stij- gen. terug te sturen naar de minis ter van Financiën. Zij zyn de i sen van de Sjaloom-groep. Op zaterdagmiddag 1 juli zullen zy in Den Haag een protestmars hou den en de minister van Financiën een enveloppe met tien gulden i handigen als voorschot. Hiermee wil de groep de aandacht vestigen op de actie „Niet goed! Geld terug", in de hoop dat alle belastingbetalers zul- len inzien, dat die belastingen niet omlaag kunnen, omdat Nederland thans reeds niet in staat is zyn verplichtingen te voldoen. „Het is een schandaal, dat wy bin nen onze landsgrenzen onze welvaart alsmaar willen vergroten, terwijl tweederde va nde wereldbevolking dringend onze steun nodig heeft. Af gezien van het feit, dat dit hoogst onfatsoenlyk is tegenover die mede mensen, ziet men kenneiyk niet dat een eenzydige welvaart een we vaart is die steeds wordt bedreigd. De politieke partyen zien het nut van de ontwikkelingshulp wel in. Hun verkiezingsprogramma's spraken 1 het afstaan van 1 procent van nationaal inkomen. In de praktyk is hier niets van terecht gekomen. Eén procent zou betekenen 800 miljoen gulden. Nederland geeft op het ogen blik 450 miljoen gulden. Als wy het geld van de belastingverlaging cir ca 550 miljoen gulden naar de wikkelingslanden zouden sturen, wordt ons jaarlyks aandeel 1 miljard gulden of anderhalf procent van h nationaal inkomen. Dat kan mi toch waariyk geen ofefr noemer Dit zegt de heer H. Biersteker, het dageiyks leven televisieredacteur by de IKOR, enthousiast lid van de Sjaloom-groep. ASSORTIMENT GESPECIALISEERDE SERVICE DESKUNDIGE VOORLICHTING EN ...fijnproevers worden er stil van! 't Geheim? Dat sappige vlees... de zuidelijke charme van die saus. Door meesterkoks samengesteld I Om lekker te eten, ook als het vlug klaar moet zijn. ...maar dan ook de échteI Kant en klaar. Van Unox! Met rundvlees... héél mals. In een zonnige tomaten-paprikasaus. Ideaal etentje voor weekends en onverwachte gasten! ...Daar zit uitgezocht vlees in. Botermals klaargemaakt! In een verrukkelijke saus. Voor u al op smaak afgerond 1 Om in 'n handomdraai een heerlijk maal op tafel te brengen. pranse fricassee

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6