De Morris 1100: doelmatig, elegant, degelijk Japan al tweede mode in lingerie Deze auto is tot in alle details by- tonder goed uitgekiend. De basis voor dit model (het begon by de mi ni-modellen) werd geboren in de tijd, dat de Engelse auto-industrie in een crisis verkeerde en ten gron de dreigde te gaan aan haar conser vatisme. Er moest iets gebeuren. De constructie van de ruimtebesparen- de. dwarsliggende motor werd we reldberoemd en gaf de industrie weer •n sloot in de goede richting. Iedereen kent zo langzamerhand '"wel de grote lijnen van deze uitge balanceerde modellen. De vier wielen op de uiterste hoeken van de wagen, waardoor er geen ruimte boven de leien verloren kon gaan. Deze con structie gecombineerd met het mo torblok overdwars betekende een grote ruimtewinst. Comfortabel De brede wielbasis geeft een zeer e® comfortabele wegligging. De grote errassing van deze wagen is die automatische versnellingsbak. Een juweel van een ding, waarmee niets fout kan gaan, hoe men ook scha kelt. Deze transmissie is zo compact, dat hy kon worden ingebouwd in het motorcarter. Hij zit als het wa- e tegen de onderkant van het mo- orblok geplakt en wordt door de motorolie gesmeerd. Het grote voordeel van dit auto matische systeem boven andere auto matische systemen is. dat men ook gewoon met de hand kan schake en. Zowel sportieve als bezadigde ijders komen wat dit onderdeel be- DONDERDAG 22 JUNI 1967 LEroSCH DAGBLAD (Door Henk van Zalinge) De Morris 1100 automatic past bij personen, die van stijl en kwaliteit houden, maar het autorijden zien als middel, niet als doel. Geen bijzonder sportieve auto dus, verder echter echt „Engels". Een dure 1100 cc-er, die echter zijn extra geld f 1200 (niet automatisch f 7995) waard is. Hij is handig te besturen. De vormgeving is elegant en tegelijkertijd degelijk en doelmatig. De motor is zeer betrouwbaar. treft dus aan hun trekken. Boven dien kan men tijdens het rijden var automatisch naar handbediening overgaan zonder dat men een spe ciale knop of hendel hoeft ove halen. Men haalt alleen maar de versnel lingspook heen en weer in een lange gleuf, waarlangs de vier vooruit-ver snellingen, de achteruit, de neutra le stand en de automatische stand keurig staan aangegeven. Alles wat men heeft te doen, is de pook in de stand naar keuze te schuiven ei rest gaat vanzelf. Een koppelings pedaal ontbreekt en men hoeft e: zelfs de voet niet voor van het gaS' pedaal te nemen. Vering Een ander groot pluspunt Morris 1100 is de unieke vering. De vier wielen zjjn niet alleen onafhan kelijk geveerd, maar bovendien uit gerust met een hydralastic verings systeem, anders gezegd: met vloei stof vering. De wielen zijn onderling verbonden met buizen die een vloei stof bevatten, waardoor zij elkaar kunnen corrigeren. Als het rechter voorwiel bijvoorbeeld teveel ingedrukt, passen de andere wielen zich zo aan. dat het evenwicht maxi maal gehandhaafd blijft. Balansver storingen worden zoveel mogelijk op geheven door een „vloeibaar' daardoor zeer soepel systeem druk en tegendruk. De auto heeft voorwielaandrijving en stuurt licht en neutraal. Voor liefhebbers: hij is met het gaspedaal onderstuurd te maken. De stand van het stuur zelf is niet zo geslaagd Doet aan een autobus denken. Om ruimte te besparen is de stuurkolom te verticaal gemaakt en daardoor ligt het stuurwiel te horizontaal, te plat. De wagen heeft uitstekende rem men: schijfremmen voor, trommels achter. En nog drie zaken, die direct met het rijden te maken hebben: het uitzicht is prima (groot glasopper vlak). de stoelen zitten redelijk goed de wagen heeft geen last van zijwindgevoeligheid. Solide De motor is zeer solide. De acce leratietijden zijn middelmatig snel, niet bijzonder. Bij handschakelen liggen ze hoger dan bij automatisch schakelen. Dat komt omdat men handbediening de motor zelf in dere versnelling zover kan laten doortrekken tot het toerental bereikt is, dat het maximum aan vermogen levert. De automatische versnelling schakelt al na snelling voor reikt. De tijden van de automaat zijn: van 0 tot 80 0 tot 100 in 28 sec.,- van 0 tot 120 in 54 sec. ADVERTENTIE heb ik van sparen willen weten, maar nu... Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,- en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen van het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Poskantoren, Banken, Boerenleenbanken, Ralffelsenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit De tijden bij handschakeling zijn van 0 tot 80 in 13,8 sec., van 0 tot 100 in 23 sec., van 0 tot 120 in 44 sec. De topsnelheid ligt ot> 126 km. per uur. Het benzineverbruik is 1 op 11,4. De motor loopt ook op die top snelheid zeer geruisloos en er is bijna geen windgeruis. Men kan met recht spreken van een „stille" wagen. De zelfdragende carrosserie is zeer stijlvol, zowel van binnen als van buiten. De ruimte binnen is sober, maar overweldigend groot. Personen achterin hebben een zee van ruimte, zelfs als de .voorstoelen in de ach terste stand staan. Het. dashboard is rustig en functioneel. Jammer alleen, dat die open kastjes zo'n rare vlek kerige kleur hebben. Heel grappig is die asbak op de grond vlak achter de voorbanken. Er zit een zeer goe de kachel in deze auto en de bagage ruimte is redelijk groot. Alles bij elkaar een betrouwba re en comfortabele auto, niet zo spor tief. wel stijlvol. Dat het ontwerp van elektrische zaak is ge- thans weer uit de pre- het prototype van een elektrisch aangedreven auto voor stad- en boodschappengebruik door grote automobielfabriek als Ford Engeland. De Comuta, zoals de wagen heet, is ontworpen voor het transport van twee volwassenen en twee kinderen. In plaats van het kroost kunnen ook boodschappen worden meegenomen. Het wagentje is slechts twee meter lang minder dan de helft van een Cortina en er kunnen drie van deze wagens in een normaal parkeer vak worden geplaatst. De draaicir- kel is slechte 5.5 meter en men kan de wagen automatisch rijden, omdat koppeling en versnellingsbak ontbre ken. De achterwielen worden direct door twee elektromotoren aangedre ven. Het kleine experimentele voer tuig heeft een actieradius van 65 km bij een constante snelheid van 40 km/u. en wordt gevoed door conven tionele accu's. De Comuta ls zuiver een prototype het stadium om produktiemoge- lijkheden te overwegen wordt nog niet actueel geacht. Dit zal mede af hangen van prestatieverbeteringen, waar mee men bezig is. Een tweede prototype is naar Ford Amerika gezonden voor verder ont wikkelingswerk. Men experimenteert daar met natrium-zwavel accu's. Een woordvoerder van Ford Enge land verklaarde, dat verwacht wordt dat elektrische auto's binnen tien jaar commercieel te verwezenlijken zijn. Men is echter van mening, dat het gebruik ervan hoofdzakelijk zal worden beperkt tot bestelwagens voor de binnenstad en tot auto's om te winkelen voor de buitenwijken en voorsteden. Volgens deze Ford-direc tie zal de conventionele motor de meest praktische krachtbron blijven voor het lange afstand vervoer en het rijden op autosnelwegen. Portieren niet vergrendelen De vergrendeling van de auto- portieren aan de binnenzijde 1 van de wagen dient in de m te gevallen alleen maar om deuren te kunnen afsluiten als 3 men de wagen ergens onbeheerd c laat staan. Meestal geschiedt deze ver- 3 1 grendeling door het indrukken c een knopje op het portier, f ir er zijn ook andere con- 3 1 structles. Door een dergelijke a handeling wordt alleen de bui- -, tendeurkruk geblokkeerd, maar 3 als regel een enkele uitzon- e dering daargelaten is dit niet van invloed op het slot zelf. 3 Het heeft dan ook geen en- o kei nut de portieren tijdens het 1 rijden te vergrendelen. Als men 3 1 de portieren goed dicht trekt, a een vergrendeld portier de -> inzittenden niet meer veiligheid 3 bieden tijdens het nemen van e bocht of bij een aanrijding dan een onvergrendeld portier. In de meeste gevallen is er dan ook geen enkel voordeel verbonden aan het vergrende- 3 len van het portier tijdens het s( rijden, maar wel ls er het na deel aan verbonden, dat bij een ongeluk de mensen, die hulp wil- len bieden de grootste moeite hébben om de deuren van t 1 ten af te openen. A.M.C. kreeg zeven maanden uitstel De kleinste van de Amerikaanse automobielconcerns, American Mo tors is weer even uit de brand. De 24 banken, die AMC een krediet van 95 miljoen dollar hadden verstrekt ter aflossing op 31 mei, hebben deze termijn met zeven maanden ver- lengs tot 31 december 1967. Voorwaarde daarbij was dat AMC haar dochteronderneming Redisco finanoiermgsmaatschappij zou ver kopen. Dit is inmiddels gescheidt de Chrysler Credit Corp., een dochteronderneming van Chrysler's au tomobielf abrieken Hoewel het verkoopbedrag niet we reldkundig is gemaakt, schat men dit op 30 miljeon. Hiermee heeft AMC inmiddels f 25 miljoen van haar bankschuld afgelost. AMC werd tot overmaat van ramp geconfronteerd met de slechtste kwartaalcijfers, die geregistreerd werden, nl. een verlies van 21 mil joen dollar, waardoor het totale ver in de eerste zes maanden van het boekjaar 66/67 opliep tot 30 mil joen dollar. Verder werden aan de top vele lei dinggevende figuren vervangen en werd het dealerkorps geconstru eerd. En dit alles speelde zich af in een tijdsbestek van 48 uur. Door de kre dietverlening is America Motors in staat gessteld haar 1968 modellen In het najaar op de markt te brengen. Men hoopt dat deze jaargang gunstiger perspectieven voor AMC zal openen. Japan, dat vorig jaar Engeland van de derde plaats als autoprodu- cerend land verdrong, is thans ook Duitsland gepasseerd en prijkt nu als tweede, achter de Verenigde Sta ten op de wereldranglijst. Deze ranglijst is gebaseerd op de eerste kwartaalcijfers van dit jaar De Ver. Staten produceerden in de ze periode 2.313.000 voertuigen, Ja pan 686.600. West-Duitsland 571.100, Frankrijk 553.000 en Groot-Brittan- nië 482.800. De val van Duitsland naar de der de plaats is mede te wijten aan de produktiebeperkingen, die nog altijd in diverse autofabrieken gelden. schakelt an naar een hogere ver- xsnelling voor „Gouden Praag"" voor de Waalse en Franse t.v. (Van een speciale verslaggever) Het vierde televisiefestival van Praag is gisteren gewonnen door de Waalse televisie van België met het spel „De zaak Sacco en Vanzetti"en door Frankrijk met de documentaire „Een paar als alle anderen". Deze winnaars wekten enige verbazing bij de meer dan 300 deelnemers aan het televisiefestival van Praag, die geen van deze beide programma's hadden getipt voor de hoogste prijzen: de zogenaamde „gouden Praag". Onder de 19 andere onderschei dingen ging de pry§ van de inter nationale pers naar het televisie spel van de BBC. „In two minds" en ging de prijs van de Tsjechische televisiekijkers naar de Tsechische volkskomedie „Liefde als een don derslag". Daarnaast werden vele eervolle vermeldingen en kleinere prijzen uitgereikt maar tot ieders verba zing was daar de uitstekend ont vangen Nederlandse documentaire „Nader tot elkaar" van Milo An- stadt niet bij. Deze uitslagen kwamen na een week van in het algemeen interes sante tel e visieprodu kti es In het algemeen is Milo Anstadts produktie (een samenvatting van de drie grote documentaires, die An- stadt maakte over Tsjecho-Slowa- kije, Hongarije en Polen) juist in het Oosten goed ontvangen. Als be wijs moge dienen, dat de Tsjechische televisie dit werkstuk onmiddellijk aankocht (evenals overigens West- Duitsland en Zwitserland)Alleen de zeer dogmatische Oostduitsers waren niet gelukkig met de ondogmatische wijze waarop met name de Tsjechische en de Poolse jeugd in deze documentaire spreekt. ADVERTENTIE BREESTR. 137 - HERENSTR. 83 „Berlinale" met 21 films Tijdens het zeventiende jaarlijkse filmfestival van West-Berlijn zal de nadruk vallen op de jeugd, ook al heeft de film waarmee het festival wordt geopend als thema een dode vader. Het is de Amerikaanse inzen ding „O dad, poor dad, mamma's hung you in the closet and I'm feelin' so sad". De film is een komedie over een zeer rijke Amerikaanse en haar overleden, maar nog wel aanwezige echtgenoot. De veterane Rosalind Russel speelt de hoofdrol en zal by de vertoning aanwezig zyn. Andere sterren die worden verwacht zijn James Stewart en Anita Ekberg. Het festival duurt twaalf dagen. Er warden 21 hoofdfilms uit 14 lan den vertoond, die meedingen naar de onderscheidingen. NEDERLAND 1 VARA 7.00 uur 8.00 uur 8.45 uur 8.50 uur 10.10 uur 10.50 uur 11.00 uur 11.30 uur NEDERLAND 2 10.15 i 10.30 i 11.00 i UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.30 uur 11.15 uur Hilversum 2 De minimolen Nieuws De verrekijker Van gewest tot gewest Mensen in de sport Toeristische tips NTS-journaal Achter het nieuws Simon Carmiggelt vertelt Cathy come home; toneelspel Nina Simone zingt Laatste nieuws Teleae: Automatisering Sluiting NCRV Geen beter leven dan buitenleven Groeten uit Denemarken Saint Tropez Van nul uur één tot middernacht: voor de sjeik". Laatste nieuws en journaal Dichterbij Sluiting en cfióteren Spencer Tracy Je mag het natuurlyk geen „gelukkig" toeval noemen, maar het kwam toch wel goed uit dat de NTS al tyden van te voren een film met Spencer Tracy in de hoofdrol had geprogram- neerd, en dat deze laatste der /ooroorlogse Mohikanen nu en- cele dagen geleden op 67-jarige 'eeftyd overleed. De film waarin jve hem gisteren zagen was in verhouding even oud, want hy iateerde al van 1940, maar het moet gezegd dat hy nog heel loed te zien was, al moest je na tuurlyk wel alle humbug en sen timentaliteit en alle leugen ter wille van de belangwekkendheid /an de werkelykheid er eerst even aftrekken, voordat je te recht kwam bij Thomas Edison zélf en diens uitvinding van de grammofoon en de elektrische lamp. Een genie natuurlyk, dat verd wel duidelijk, zelfs in deze versie waarin hy ongeveer het midden hield tussen Schweitzer (ook een orgelbespeler) en Ein stein (liefhebber van roomijs in plaats van appelgebak). Synthetisch voedsel Het toeval had gewild, dat ge- lijktydig op de andere zender uit de doeken werd gedaan hoe ver de mensheid gevorderd is met het synthetische voedsel, dat de oorlogsnood in de wereld nu en in de nabye toekomst zal moeten helpen lenigen. Terwyl Edison bezig was met primitieve apparaatjes, kregen we gesprek ken te horen tegen een achter grond van een goed goutilleerd laboratorium vol bollen en bui zen, met als uitkomst o.a. dat uit benzine onorthodoxe eiwitten gemaakt kunnen worden die via een aroma bijvoorbeeld als ge haktballetjes vermomd kunnen worden genuttigd. Het werd niet zo spectaculair gebracht als de jitvinding van de gloeilamp, maar in diepste wezen kan ook deze uitvinding toch verstrek kende gevolgen hebben en de mensheid wel degelyk ten goede :omen, een byprodukt van de aitvinding waarop Edison ali Spencer Tracy nog wel even de aandacht wilde vestigen in zijn ilotspeech. Muziekstad München Het portret van München als muziekblad bleek •en goed geoliede produktie, die Ie vraag deed ryzen waarom aok de Nederlandse televisie aiet eens een soortgeiyk portret (voor buitenlands gebruik bijv.) van Amsterdam als muziekstad maakt, want wat dat betreft, hoeven we voor München toch niet onder te doen. NCRV: 18.10 Sportrubriek. 18.30 Halte: progr. voor twintigers. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radio- krant. 19.30 Voc. ensemble en 6ollsten: geestelijke liederen. 20.00 Stereo: Licht fnstr. ensemble en voc. ensemble met gitaar. 20.30 Avondpermissie: ge- var. progr voor de militairen. 22.15 Avondsluiting. 22.30 Nws. en herh. Hilversum 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Ultz. van het Gerei. Politiek Verbond: De Zwolse stadsuitbreiding en ge meenteraadsverkiezingen. 18.30 Lichte zangsolisten. 18.55 De dichtbij. AVRO: Jongen ontsnapt uit politiebureau (Van onze Groningse correspondent) Een dertienjarige jongen is giste ren tijdens een verhoor ontsnapt uit het politiebureau Martinikerkhof in Groningen. De jongen ontsnapte door plotse ling van zijn. stoel te springen, door alle gangen van het bureau martini kerkhof te hollen en de straat op te rennen. Onmiddellijk begon een groot aantal politiemannen de achtervol ging. De Pelsterstraat en de Haddin- gestraat in het centrum van de Groninger hoofdstad werden later afgesloten, omdat de jongen daar ge zien zou zijn. Terwijl agenten bene den alle steegjes uitkamden sprongen collega's van dak tot dak op zoek naar de jongen. Toen de hele Had- dinge- en Pelsterstraat zonder suc ces waren doorgezocht verspreidden de agenten zioh naar de andere delen van de stad. Waarvan de jongen, die dinsdagavond is gearresteerd, wordt verdacht is niet bekend gemaakt. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 23 JUNI 7.15 Stereo: Lichte orkestmuz. 7.3 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Lichte grammuz. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: va- kantietips. 8.45 Stereo: Licht instr, sextet. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Londens Symfonie-or» 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte gr- muz. 12.00 Lichte gram.muz. 12.27 Med. Klass. en mod. balletmuz. (gr.) 13.45 3.10 Voordracht. 15.25 Stereo; Klass. strijkkwartet. 16.00 In 't zilver: oudere luisteraars. 17.00 Hilversum 2. 298 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Socialistisch strijdl. 7.23 Lichte gram.mtiz. (7.30-7.35 Van de voorpag.. VPRO: 7.55 Deze dag. 9.15 Stereo: Klass. strijk- 1.55 Beursber. 12.00 Licht lnstr. 12.27 Med. t.b.v. land- c Nws. ^310 Act.^ 13.30 Schakeringen: Showavond. kest, klein radiokoor en solisten: klass. Claveclmbelrecitalklass. 17.00 Voor de kinderen. 17.10 Stereol Muzikale aanwinsten. 17.45 Act. Nederland is vertegenwoordigd met twee hoofdfilms, namely k „Het gangstermeisje", de eerste hoofd film van Frans Weiss, en „Para noia" van Adriaan Dit voorst. Neder land heeft ook films Ingezonden voor de afdeling korte films. Hilversum 3. 240 m. en FM. AVRO: 9.00 Nws 9.02 Act. 9.05 Plaat naar raak!: vrolijk ochtendprogram- na. 10.00 Nws. 10.02 f& kplatenprogr. Nws. 12.02 U El pée: ge Nws. 14.02 Uit i 2 x Top 10. A\ Muz.kantjes: licht Nws. 16.02 Oud Plaatwe*rk.° 16.30 Sor bet: licht platenprogr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Pop-Partv. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. KRO: 19.00 Telixer, een Jong tijdschrift. 19.30 Jazz 625. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Zomercarrousel Amusementsprogr. van de BRT. 21.05 Bonanza. TV-fllm. (afl. 47). 21.55 Brandpunt. NTS: 22.45-22.50 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. In 't kort. AVRO: 20.05 The Dean-Martln-Show. 20.50 AVRO's Televlzler. 21.20 The man from U.N.C.L.E.: De zaak van het var» legen meisje. TV-fllm. NTS: 22.15a 22.30 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5