-EIDSCH DAGBLAD Gratis wapens voor Nasser Felle aanval De Gaulle op Amerika en Israel JAMIN Gé VERHOOG Goedgeefse Podgorni in Cairo bezorgdheid in Israël atnoiweer vandaag'- Duitsland treft het Nederlandse vervoer „V.S. voor crisis verantwoordelijk" Rusland niet in wereld- televisie BOEKHOUDING ecteur: E. A. E. van Dishoeck [dredacteur: J. Brouwer ericht 1 maart 1860 DONDERDAG 22 JUNI 1967 No. 31309 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singe) 1, Leideü - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondenten in Moskou en Jeruzalem) een „held en onze leider" in Cairo begroete - ssische premier Podgorni heeft president Nasser tis wapens beloofd ter compensatie van enorme liezen aan materieel in de zesdaagse oorlog met tël. dit laatste land heeft men bange vermoedens, het verrassende bezoek van Podgorni en de ssische legerchef Zacharow aan Egypte een de- jnstratie is van de bereidheid der Sowjet-Unie het uiterste te gaan in de steun aan de Arabische nten, door hun militaire kracht te herstellen en 0 zo te assisteren bij de voorbereidingen voor de gende ronde tegen Israël. Rusland zou daardoor isens zijn voor een deel verloren gegane prestige le Arabische landen willen herstellen. Miljard schuld an Egypte aan 'le Sowjet-Unie >rige week heeft de Algerijnse iter van Buitenlandse Zaken eflika zijn Arabische collega's (en vertellen, dat de Russen, sa- met andere Oosteuropese landen ichijnlijk vooral Tsjecho-Slowa- alle verloren gegane militaire iting zouden vergoeden. Het tem- raarmee die „vergoeding" ter wordt genomen doet Israëlische indigen vrezen, dat de Arabie ren half jaar nodig hebben om volledig bewapend te zijn. is de Israëliërs duidelijk, dat ider de huidige omstandigheden ADVERTENTIE bruin met: hamol ultra Zomerser na langste dag onze weerkundige medewerker) i de Engelse weerdienst ontvin- vij een prognose tot half juli, n voor West-Europa de komen- eken dominerende activiteiten hogedrukgebieden worden ver- met weinig neerslag en in ju- ioden van warmer zomerweer. iu kunnen betekenen, dat wij nu ie warmste periode na de lang- ig krijgen. Vanmorgen om 3.23 ereikte de zon het hoogste punt, officieel dit jaar de langste dag juni valt. Juni kenmerkt zich iroogte, want in de meeste pro- s is nog geen tien milimeter re- [evallen. Verleden jaar kwam n enkele delen van Zuid-Holland rerijssel boven de 200 mm regen, 55 mm normaal. Met de warm- het nog niet. Op een paar da- i het kwik boven de 20 graden nen, aan de kust nog niet een wen de 18 graden en dat is te Zijn de weergoden bereid naar van de Engelse meteorolo- dansen, d^n zullen wij binnen- ook over de temperatuur geen ten meer horen en zal de para- er nog slechts zelden aan te pas tl o. TERBERICHT Iets hogere itemperaturen KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: nvankelijk vrij veel bewolking morgen ook zonnige perioden, wegend matige wind tussen en zuidwest. Iets warmer. Pgemaakt om 11.15 uur). 23 JUNI ip: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. op: 22.59 uur; onder: 4.50 uur. Cater te Katwijk te 3.38 en 16.09 lagwater te 11.57 uur. nummer bestaat uit 20 pagina's geen enkel begrip voor hun politieke standpunten behoeven te verwach ten van Moskou, dat van de blinde Arabische haat tegen Israël wenst te profiteren om nog dieper in het ge bied van het Midden-Oosten te pe netreren. De Egyptenaren, die wegens vroe gere militaire leveranties nog altijd voor naar schatting een miljard gul dens bij Moskou in het krijt staan, zullen nog inniger aan Oost-Europa worden gebonden. Men weet niet of de Sowjet-Unie bereid is dit bedrag kwijt te schel den. Aan de andere kant is de Egyp tische economie een zware klap toe gebracht door de oorlog en de slui ting van het Suezkanaal en zal Cairo de nieuwe wapens eenvoudig niet kunnen betalen. Been stijf houden Algemeen is men het er in Jeruza lem over eens dat, overeenkomstig de verlangens van Mosje Dajan, het been stijf gehouden zal moeten wor den. Premier Esjkol heeft in het par lement zelfs duidelijk gemaakt, dat over een vredesplan de eerste maand maar niet moet worden gesproken en eerst moet worden afgewacht hoe de toestand zich ontwikkelt. Een motie van de communisten om een debat te houden over het mili taire bestuur in de bezette Arabische gebieden, werd om dezelfde reden door het parlement verworpen. Dajan ver klaarde, dat gezien vanuit het oog punt van de Arabische bewoners, de toestand daar spoedig genormali seerd is. Over de omvang van de Russische wapenleveranties aan de Arabische landen wordt druk gespeculeerd, maar inmiddels is over deze zaak nog altijd geen enkele officiële medede ling gedaan. Dat de Sowjet-Unie haar hulp voortzet, is vanzelfspre kend. Er zijn altijd wapenleveranties geweest en stopzetting daarvan zou een belangrijke politieke positie in het Midden-Oosten verloren doen gaan. Maar over de omvang van de leveranties zal misschien pas het een en ander duidelijk worden wan neer president Podgorni is terugge keerd van zyn reis naar Egypte. „Evenwicht herstellen Een belangrijke aanwijzing dat de Sowjet-Unie inderdaad op forse schaal zal gaan helpen, kan men zien in de Russische reactie in Ver Naties toen de Amerikaanse Goldberg daar had Voordelen Benelux teniet (Van onze correspondent in Bonn) In de toekomst zullen Nederlandse vrachtwagens, als zij naar de Bonds republiek reizen, niet meer dan vijf tig liter benzine bij zich mogen heb ben. Tot nu toe mochten zij honderd liter meenemen. Deze maatregel heeft minister Leber voor Verkeer in West-Berlijn aangekondigd. Alle voordelen, die de Benelux in het vrachtvervoer over de weg geniet, zullen worden opgeheven, aldus de minister. Hij verklaarde verder dat deze maatregel een onderdeel was van een besluit om tot een Europese har monisering op dit gebied te komen. De nieuwe Duitse voorschriften ko- Deze foto, die gepubliceerd werd in het Arabische weekbald Al Moessaiuar, geeft een beeld van de training van jonge Egyptena ren in het gébruik van wapens voor de „volgende ronde". De trai ning en bewapening zou dag en nacht doorgaan. men veelal ook overeen met de Frans-Italiaanse toestanden, aldus minister Leber. Een andere maatre gel, die het Nederlandse vrachtver voer treft, is dat de door de Bonds republiek uitgegeven internationale 1.050 licenties voor vrachtwagens voortaan aan nagm en voertuig ge bonden zullen zijn, en niet meer glo baal zullen kunnen worden uitge wisseld. De nieuwe maatregelen zijn van zuiver protectionistische aard. De benzine in de Bondsrepubliek is nog steeds duurder dan die in Nederland en de meeste vrachtvervoerders sla gen erin hun vrachten in Duitsland af te leveren zonder daar benzine te hoeven tanken. De nieuwe Duitse maatregelen zyn in de eerste plaats genomen om de Duitse havens, die er economisch niet zo rooskleurig voorstaan, in een gunstiger positie te brengen tegenover de havens in Nederland en België, zo kan men in Bonn vernemen. gepleit voor het stopzetten van de wapenleveranties aan alle landen in het Midden-Oosten. Van Russische zyde is betoogd, dat dit een succes voor Israël zou zijn, dat im mers een geweldige militaire buit heeft binnengehaald en bijzonder sterk zou staan tegenover de door de oorlog gedeeltelijk ontwapende Ara bische landen. Wapenleveranties aan de Arabieren zouden, aldus de Russische redenering, dus alleen al nodig zijn om het evenwicht te her stellen. Egypte niet voldaan De New York Times meldt van daag in een bericht van Richard Eder uit de Joegoslavische hoofd stad Belgrado dat de Sowet-Unie niet van plan is de Arabieren op zo grote schaal te bewapenen dat her vatting van de oorlog tegen Israël waarschijnlijk zou worden. Dit zou ADVERTEN'ITE Podgorni hebben verteld aan presi dent Tito, met wie hij tijdens zijn reis naar Egypte op het eiland Brioni een ontmoeting heeft gehad- De militaire hulp zou minder veelom vattend zyn dan de Egyptenaren wensen. JHR. v. (1. BERCH VAN HEEMSTEDE OVERLEDEN Op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag is in stilte het stoffelijk overschot ter aar de besteld van jhr. I. L. van den Beroh van Heemstede, mede-oprich ter in 1919 van de KLM, erelid van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart, mede-oprichter van de vooroorlogse Europese „Inter national Air Traffic Association", voorloopster van de naoorlogse „In ternational Transport Association", erelid van de Koninklijke Nederland se Wielren Unie. waarvan hij vijfen twintig jaar voorzitter Is geweest. Jhr. Van den Berch van Heem stede (83), die de laatste jaren m Hotel Wittebrug in Den Haag heeft gewoond, brak enkele maanden ge leden bij een val een heup. Hij werd ter verpleging opgenomen in de Ru- dolf Steiner-kliniek in Den Haag, waar hy zondag is overleden. Eigen verleden schijnt vergeten (Van onze Parijse correspondent) Generaal De Gaulle schijnt nu in de eerste plaats de Ver. Sta ten verantwoordelijk te willen stellen voor de crisis in het Mid den-Oosten. Die crisis vloeit, in de ogen van het Franse staats hoofd, die gisteren tijdens de wekelijkse zitting van de Franse regering een verklaring aflegde over de situatie in het Midden- Oosten, regelrecht voort uit de oorlog in Vietnam, die, volgens de aanvechtbare lezing van De Gaulle, die de rol welke hij z e 1 f 20 jaar Êeleden in Indo-China speelde nu wel finaal schijnt te zijn vergeten, door de Amerikaanse interventie werd ontketend. Vermaning voor de Arabieren De generaal-president stelt ook Is raël nogmaals aan de kaak, dat het eerste schot gelost heeft, en heft eveneens een vermanende vinger op in de richting van de Arabieren die de Joodse staat hadden willen ver nietigen. „Frankrijk", aldus de Generaal, stelt zich op het standpunt, dat het rechtvaardig is, dat elke betrokken staat met name Israël moet bestaan. Het veroordeelt de bedrei ging van de verwoesting van Israël, waarmee de buurlanden dreigden en het handhaaft zyn standpunt met betrekking tot de beperking te gen Israël aangaande de vrije vaart in de Golf van Akaba". Maar de hoofdschuldigen blijven toch de Ver. Staten, waarvan hij nogmaals eist dat ze hun troepen onmiddellijk uit Vietnam zullen te rugtrekken, een terugtrekking die hy als eerste voorwaarde voor een her stel van de vrede in het Verre- en in het Midden-Oosten beschouwt. In de lange verklaring wordt de Sowjet-Unie niet met name ge noemd, ofschoon het hele stuk van a tot z door het Kremlin geredi geerd had kunnen zyn. „Bemiddelaar" Inzake de heimelijke bedoelingen van deze nieuwe Franse stellingna- me waardoor generaal De Gaulle zich nu lijnrecht tegenover het wes terse kamp opstelt, zijn in Parijs al verschillende veronderstellingen ge formuleerd. Nu een topconferentie van de „Grote Vier", waarmee gene raal De Gaulle na een kwart eeuw, zijn revanche op Jalta waar hij door president Roosevelt en Stalin indertijd geëlimineerd werd had hopen te kunnen nemen, moet worden afgeschreven, schijnt het Franse staatshoofd zijn hoop toch nog een bemiddelaarsrol te mogen spelen, nog altijd niet te hebben op gegeven. Onbegrijpelijk Sommige diplomatieke waarinemers geloven, dat de felle uitval tegen Amerika en ook tegen Israël al kan zijn voorbereid tijdens het onder houd van de vorige week. tussen De Gaulle en premier Kosigin. Wanneer de Russen er nu echter met generaal De Gaulle een bond genoot en supporter bij hebben ge kregen, dan ziet men toch vooralsnog minder duidelijk hoe de bijzonder eenzijdige en tendentieuze voorstel ling van zaken die generaal De Gaulle ten koste van de Amerika nen nu van de voorgeschiedenis van de oorlog in het Midden-Oosten geeft, een positieve bijdrage tot een oplos sing van de crisis, of zelfs maar tot spanningen zal kunnen leveren. De Franse pers heeft vandaag al gemeen kritiek geleverd op de ver klaring van de Franse president. Men zie hiervoor pagina 8- De Sowjet-Unie heeft bekend ge maakt, niet te zullen meewerken aan het televisie-programma „Onze we reld" dat zondag a.s. door honderden miljoenen kijkers over de gehele we reld gevolgd zal worden. By dit tele visie-experiment waren drie Ameri kaanse en een Russische kunstmaan ingeschakeld. Het programma zou geopend worden met een Russische bydrage. In een communiqué van de Russi sche televisie-organisatie is gezegd, dat het programma „zyn oorspron kelijke humanitaire bedoeling heeft verloren door de oorlog in het Mid den-Oosten". Tevoren was een verzoek van de televisie-organisaties in Oost-Duits land, Tsjecho-Slowakye, Hongarije en Polen om de uitzending uit te stellen, door de organisatoren in Londen verworpen. Uitstel was orga nisatorisch niet doenlijk zonder zeer hoge, in de miljoenen lopende extra kosten. De voorbereiding van bet programma heeft twee jaar geduurd. Thans hebben ook de vier genoemde landen achter het yzeren gordijn bet Russische voorbeeld gevolgd en hun medewerking geweigerd. Ondanks dit bijzonder onplezierige Russische gebaar zal het programma toch worden uitgevoerd, zij het dan ook dat het „wereldwijde" karakter ervan verloren gaat. De directeur van het programma Aubry Singer heeft verklaard, dat door de weige ring ongeveer vijfentwintig minuten van het twee uren durende program ma met andere beelden gevuld zullen moeten worden dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Elders schrijven wij uitvoerig over dit unieke televisie-experiment. Koningin Fabiola van België en Prinses Paola met twee zoontjes hebben gisteren een bezoek ge bracht aan het recreatiepark „De Efteling" in Kaatsheuvel. Na een tocht door 't sprookjesbos, waar over het gezelschap zeer enthou siast was, werd het einddoel „De Indische waterlelies" bezocht, de uitbeelding van een door Konin gin Fabiola geschreven sprookje. De Belgische vorstin was bijzon der ingenomen met de wijze, waarop haar sprookje in „De Ef teling" tot werkelijkheid was ge bracht. Op de foto Philippe aan de hand van tante Fabiola. ADVERTENTIE UW SLAGER ook voor CROQUETTEN - BITTERBALLEN en SALADES UW POELIER ADVERTENTIE BELASTINGZAKEN Roep de hulp van experts in voor het verzorgen van uw boekhouding en belastingzaken. Ook in uw gemeente zijn we reeds sinds 1932 werkzaam. Maandelijks bezoek. Gezamenlijke Accountantskantoren I Koninginneweg 51, Amsterdam Telefoon 020 -72 56 23 ©uc/ teuwo Uit het Leidsch Dagblad van ft 24 juni 1867: In de omstreken van Zwolle worden zooveel biggen geworpen, dat de land- bouioers ze aan elkaar ten geschenke geven, en men voorziet, dat de vette varkens veel minder in prijs zullen worden dan sedert tijden het geval was. Engeland. In het gla zen paleis te Sydenham is eergisteren een concert uit gevoerd, waarbij 5000 zan gers en zangeressen (3500 kinderen en 1500 volwasse- zich hebben doen hooren.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1