130-liter koelkast De nieuwste vendomolic gevangenisstraf voor .eidenaars, die ware terreur uitoefenden Holland-Huis in Nagasaki >k in liet kenhuis ELIBAAT BLIJFT VAN KRACHT Prof. Vos terug van opening voor de laagste prijs ooit gezien: En bovendien: 3NDERDAG 22 JUNI 1967 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 13 schrik van de stad" llie zijn de schrik van Leiden en oefenen in de buurt een terreu uit. Een stelletje straatschooiers, dat vooral in de inden dronken is en dan maar vernielingen pleegt en er slaat". Dat zei de officier van justitie tot een 20-jarige eider uit Leiden, die ter zitting van de Haagse politie- «r was verschenen, maar welke opmerkingen even zo goed :et verschenen vriend van verdachte golden, overigens daarmee niet van de zaak af is, want in over- ■mming tussen officier en rechter werd besloten, dat deze :hte alsnog zal moeten verschijnen onder politiegeleide. ras overigens „raak" geweest tweetal. Twee feiten had de ten laste gelegd: vernieling tht in een patatzaak in de Diefsteeg, mishandeling van [etaria-bezoeker met op de ond een „beestachtig optre- het Academisch Ziekenhuis. ïker. Ie uitnodiging om even mee Iten te gaan. had verdachte egeven. ?enblik later lag het slacht- »t een dubbele kaakbreuk en een afgebroken kies op straat. „Hij viel net tussen een paal en verkeerszuil", aldus de verklaring van verdachte voor dit letsel. „Het zal de klap wel zijn geweest", veronderstelde de rechter. Daarna was verdachte een patatje gaan eten en naar huis gegaan. Dat gebeurde eind januari van dit jaar. „Ik zal me beter in bedwang moeten houden", sprak verdachte toen de politie wegens de mishande ling profcesverbaal opmaakte. Op 4 februari was hij kennelijk die goede voornemens weer vergeten. Samen met zijn vriend bonsde hij op ruiten en de eigenaar van een patat zaak verzocht vriendelijk zijn zaak te ontzien. Dat verzoek viel bij de twee knapen niet in goede aarde. De win keldeur en de ruit werden in elkaar getrapt. Op de verdere tocht werden spiegels en antennes van auto's gerukt en allerlei andere beschadi gingen aangericht. Paulus zal waarschijnlijk vrijdag of zaterdag een ency- itgeven waarin het verplichte celibaat voor r.k. geeste- ordt bevestigd, zo is gisteren van Vaticaanse zijde ver- Bij het inslaan van een ruit ver wondde de vriend zich zo erg. dat een juist passerende dokter het twee tal in zyn auto naar het ziekenhuis bracht. Omdat hij te lang moest wachten, sloeg de vriend enkele ruitjes van het wachtlokaal in om vervolgens de benen te nemen. Bij de portier ge komen, werden enkele ruiten van het administratiegebouw vernield en het bloemenperk gehavend. De gealar meerde politie had moeite het twee tal in bedwang te krijgen. „Knap stel zijn jullie", waardeerde de rech ter. „En weet U, er ligt nu bij mij een procesverbaal over het in brand steken van een bromfiets," infor meerde de officier. „Goed, het bewijs tegen deze twee is zwak, maar ze wa ren er toch weer bij". Vier weken gevangenisstraf eiste de officier. De rechter veroordeelde tot acht weken, waarvan vier voor waardelijk. „Als wij ergens zijn, krij gen we altijd de schuld", protesteer de verdachte. „Dat komt van de drank en jullie optreden", gaf de rechter terug. Parkeerverbod voor gedeelte van Rapenburg irgelijke pauselijke uitspraak het kerkelijke verbod van om te trouwen wordt beves- dt reeds weken verwacht in op de eisen van de laatste het verbod verzacht moet De laatste maanden hebben sters in tal van landen hun mbt neergelegd om te kun- iwen. anse zegslieden hebben on- rklaard, dat in de afgelopen ongeveer 10.000 r. katho- stelijken gemiddeld dui- jaar het Vaticaan ge- lebben ontheven te worden gelofte niet te trouwen, baatsverplichting wordt ge ien factor waarom zo weinig innen zich tot het priester- erkelijk Leven IERV. KERK n te Zalk en Veecaten, W. el, kand. te Montfoort te C. Vroegindeweij (kand.) nbacht door de gen. sy- pred- voor b w. (past. de Henzenberg te Hattem) tscher te Goed. voor Poortvliet (Z.) J. Dordrecht voor Hoeve- de Jong te Houten voor i. Zee (8e pred. pl.) (toez) te Hasselt. GEREF. KERKE te De Glind (Ru- iting) G. Aalsbergberg te en te Leeuwaren- Hui- B. Berends) J. M. Vla- xroningen en in de aa. vac. heihaas B. M. W. Steen te rg te Uithuizen en Den J. van der Wal te Zwolle, omen naar N. Loosdrecht Gfn der Brink te Renkum- naar Alblasserdam (nad. C. Houtman te Luttel- -JO-P.),- die bedankte voor n Ei wijk Swifterbant) SF. KERKE vrijgemaakt te Alblasserdam itkerland G. Blijdorp te rierum. >™%E EVANG. GEeenten 1. J. Lamping september Vredeskerk >wa«J. Lamping, die, zoals be- 8. I. D. J. Vissers opvolgt als tte Itant van de Leidse her- uw Wjkgemeente „Vredeskerk", oRidag 3 september, 's avonds Lejd uur, in deze kerk zijn in- VC0ln. Vooraf zal hij worden v door ds. Kloek, voorzitter erle( lentrale Kerkeraad. ns t niet in de bedoeling van ing, die zich voorlopig, doch °dee' nsulent met het jeugdwerk 99, blijft bemoeien, om in een dienst van dit jeugdwerk te nemen. In intieme kring _|_an, reeds afscheid genomen ■traai ieugd-sociëteitswerk „In de bij welke gelegenheid geschenk werd aangeboden. ambt aangetrokken voelen. Tegenstanders van elke wijziging in het verbod hebben echter betoogd, dat de voordelen van de celibaatsre- gel groter zijn dan de redenen voor opheffing. Zij betoogden, dat ook al zou het aantal priesterstudenten erdoor worden beperkt, het celibaat de kwaliteit van de priesterlijke stand uiteindelijk ten goede zal komen. Burgemeester en Wethouders van Lelden hebben besloten een parkeer verbod vast te stellen voor het ge deelte van het Rapenburg tussen de Langebrug en de BreestraatAVe Gijselaarsbank De bedoeling hier- j van is het voorsorteren voor het stoplicht ter plaatse beter te doen i verlopen. Verder is dezer dagen op de Aal markt tussen de Maarsmansteeg en de Mandemakersteeg een ononder- broken gele streep aangebracht aan de zijde van de bebouwing, ter na dere aanduiding van het daar gel dende parkeerverbod. De ervaring leerde n.l. dat vele automobilisten de borden die het parkeerverbod aange ven, niet opmerkten. Het aanbregen van een gele streep als aanduiding van een parkeerver bod is mogelijk geworden door de recente invoeringe van het nieuw Reglement Verkeerstekens. In de Japanse stad Nagasaki is anderhalve maand geleden een „Holland-huisje" geopend. In Nagasaki, de tweede van de twee steden op de wereld die de ellende van de atoombom aan den lyve hebben ondervonden, bevindt zich een heel klein stuk je land dat het voormalige Deshima vormde. Op Deshima stichtten de Nederlanders in 1638 een factorij van de Verenigde Oostindische Compagnie omdat zij het alleenrecht kregen voor handel van Europeanen met Japan. Tot 1854 was ons land via Deshima een belangrijke factor in de ontwikkeling van Japan. Het toenmalige eilandje Deshima is inmiddels door aanslibbing en inpoldering (wel heel passend met betrekking tot Neder land) „ingelijfd" in de stad Nagasaki. Onlangs is prof. dr. F. Vos, Leids hoogleraar in de Japanse en Kore aanse taal- en letterkunde en voor zitter van de Nederlands-Japanse ver eniging, uit Nagasaki teruggekeerd van een reis, die speciaal tot doel had. dit Holland-huisje in te richten en de opening ervan bij te wonen. Op een terrein van het internatio nale toeristen centrum in Nagasaki, een particuliere onderneming, werd een huisje ontdekt, dat geheel ge bouwd was in de trant van de facto rij-kantoren van de Verenigde Oost indische Compagnie in de bloeitijd van het Nederlandse handels-expan- slonisme en kolonialisme. Reeds lange tijd bestond het ver langen, de rijke historische betrek kingen tussen Nederland en Japan enige nadere materiële vorm te ge ven. Vooral ln Japan leefde die wens. In Nederland aanzienlijk minder in verband met de gebeurtenissen van de laatste kwart eeuw, die Japan i echter vanzelfsprekend veel minder remmen oplegden. De ontdekking van dit huisje op een commercieel toeristisch centrum schiep mogelijkheden, die de Neder lands-Japanse vereniging en de zus terverenigingen in Japan dankbaar hebben aangegrepen. Dank zij schen kingen van donateurs en de genoem de verenigingen en de ministeries van buitenlandse zaken en cultuur en re creatie kon het huisje worden omge ven door een muur met toegangs poort zoals die ook in de factorij-tijd gebouwd werden en worden ingericht met meubelen en andere inventaris uit de VOC-tijd. waarbij ook andere schenkingen konden worden gedaan. Begin mei werd deze schenking door de donores aangeboden in een bijeenkomst, waarbij de Nederlandse ambassadeur, de consulgeneraal, Ja panse autoriteiten en vertegenwoor digers van de voornaamste bedrijven, die door schenkingen de gift mogelijk maakten, aanwezig waren. Bovendien werd ook in die dagen een schenking gedaan namens het ministerie van buitenlandse zaken aan het nieuwe culturele museum van Nagasaki in de vorm van een pop in zeventiende eeuwse klederdracht van een Hollandse koopman. Aan het mu seum werden voorts tien prenten ge schonken door het ministerie van cul tuur en recreatie. Grote interesse In Japan heeft men een bijzonder grote belangstelling voor Nederland en de Nederlandse historie. De Ne derlandse invloed op de ontwikkelin gen op Japan is dan ook bijzonder groot geweest. Prof. Vos, die ons gisteren met de heer Ch. v.d. Sloot, cultureel attache van de Nederlandse ambassade in Tokio iets over deze zaken vertelde, zei onder meer, dat op scholen de Nederlandse betrekkingen met Japan in vroeger eeuwen zeer uitvoerig worden behandeld. De belangstelling blijkt voorts uit het feit, dat aan Ja panse universiteiten ongeveer veertig studenten Nederlandse taal- en let terkunde studeren, hetgeen voor een taal van een klein land zeer veel is. Gehoopt wordt, dat men mettertijd zal kunnen komen tot de oprichting van een soort cultureel centrum voor Japans-Nederlandse relaties, zoals bv. een centrum voor Nederlands-Turkse historische banden bestaat in Istam- boel. uitgaande van het Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden en de Turkse overheid. Voor de verwezen lijking van dergelijke plannen zal echter vrij veel geld nodig zijn, dat zeker nu nog niet ter beschikking is. Koelt 130 liter inhoud door het zuinige kompressorsysteem. Voorzien van magnetische deursluiting rondom. Met hittebestendig en krasvrij bovenblad van 53 x 57 cm. Met een gróót vriesvak over de gehele breedte. Met maar liefst 5 jaar garantie op het Beduidend meer bergruimte dank zij aggregaat de toepassing van de nieuwste isolatie Aparte, grote groentelade over de volle Verstelbare (verchroomde) rekken en breedte verstelbare pootjes Automatische binnenverlichting Prettige verzekering: uw Vendomatic kan steeds rekenen op Vroom Dreesmann's betrouwbare service ran Vroom Dreesmuur. VROOM DREESMANN LEIDEN - ALPHEN

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13