SIMON DE WIT Nog enkele grote herenhuizen te Oegslgeesl Nieuwe psalmberi j ming in protestantse kerken 98 Geref. synode werkt mee aan vredesweek Ds. J. Sillevis Smitt nam afscheid Cervelaatworst Wiener Worst 8 stuks Keuken- HAJ.VB rol voor PR'JS ^SuperpilslOO ^Koffiemelkiaq Kippepoulet qo ELECTROSTOOM fill Adverteert in het Leidsch Dagbli PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 JUNI 19J Besluit van dubbele synode (Van onze correspondent) Verscheidene pi otestantse kerken krijgen een nieuw liedboek voor de psalmen. De birvOden besloten gisteren om de huidige psalmberijming, die dateert uit 177 3, geleidelijk naar boekenkast en museum te laten verhuizen en een nieuwe berijming, waaraan overigens vele jaren is gedokterd, offi cieel in te voeren. Historisch moment Om dat mogelyk te maken, moes ten gistermiddag afgevaardigden uit alle delen van het land naar 'Hijde-park' by Driebergen reizen, aangezien de kerkorde voorschryft dat een nieuw liedboek moet wor den geaccepteerd door een dubbele sijnode. Derhalve moesten de afgevaardig den van de 54 classes, die vier dagen in Driebergen bijeen zijn, gistermid dag wat inschuiven om ruimte te maken voor nog eens een dergelijke afvaardiging. Met overgrote meer derheid werd toen. nadat nog lang was gediscussieerd, tot invoering van de nieuwe psalmberijming besloten. Sinds 1773 Zolang de reformatorische kerken in ons land bestaan, is dit de derde officiële psalmberijming, zodat giste ren van een historisch moment kon worden gesproken. Na de reformatie kregen de protestanten een psalm berijming waarvan de melodieën wa ren overgenomen van CaHvijns groe pering. De berijming was afkomstig van Petrus Dathenus, wiens werkjes Ihet tot 1773 volhielden. Toen vond men dat ze zodanig waren verouderd dat een nieuwe berijming noodzake lijk geacht werd. Toen de hervormden voor de tweede wereldoorlog een nieuwe gezangenbundel kregen, werd reeds de wenselijkheid uitgesproken dat een nieuwe psalmberijming zou volgen. Er waren verschillende rede nen voor. De taal was uiteraard zeer verouderd, maar ook de begrippen die in de liederen werden gehanteerd. Bovendien waren de theologische in zichten gewijzigd. De bedoeling van deze berijming is het grote goed, dat ons in de psalmen is gegeven, te be waren, zo verzekerde synodevoorzitter di'. G. de Ru. De berijmde psalmen hebben de christenen eeuwenlang getroost en gesterkt. Maar dit grote bezit dreigt verloren te gaan doordat taal en inzichten veranderd zijn. De nieuwe psalmberijming is ove rigens niet zo maar tot stand ge komen. In 1943 werd reeds een eer ste commissie ingesteld. De opdracht van deze commissie leidde er toe dat oud-testamentici, dichters, musico logen en anderen aan de slag gingen. Afzonderlijk en in gezamenlijk over leg berijmden ze de psalmen opnieuw. Naderhand namen ook de gerefor meerden, de christelijk gereformeer den, doopsgezinden, remonstranten, luthersen en vrij evangelische aan het werk deel en sinds kort ook de vrijgemaakt gereformeerden. Eerst verscheen een boekje met 110 psalmen, naderhand een bundeltje met alle 150 liederen die nu al jaren lang trouw door vele gemeenten zijn beproefd. Binnenkort zal de defini tieve bundel van de persen rollen. Veel reacties Er kwamen, op verzoek overigens, gedurende tal van jaren vele ideeën voor wijzigingen en verbeteringen binnen, die grotendeels werden ver werkt, waardoor de samenstellers er bijzonder veel werk aan gehad heb ben. Maar nu zijn ze dan ook leeg- geschreven. Stemming Over Je berijming stemde eerst de enkelvoudige synode. Niet minder dan 49 leden waren voor, slechts één (de afgevaardigde van Harderwijk) was tegen. Daarna stemde de dub bele synode. De uitslag was toen 96 tegen 5, aangezien behalve de tweede afgevaardigde van Harderwijk, ook de twee afgevaardigden van de klas- ses Gorkum, Brielle en Haarlem tegen stemden. Ook de gereformeerde Synode heeft gisteren in Utrecht de nieuwe psalm berijming aanvaard. KIELERWOCHE In de Kielerbocht hebben de deel nemers aan de Kielerwoche gisteren bijzonder zwaar weer gehad. Met windkracht zes ontstonden, vooral in de buitenbaan, metershoge golven, die voor talrijke deelnemers grote moeilijkheden opleverden. Desondanks versterkte de Leide- naar Guldemond in zijn sharpie „Spotvogel" zijn positie aan de top van het klassement door ook de vier de race te winnen. 1. Guldemond (Ned)., 2. Keitel (Did), 3. Van Veen (Ned), 4. Sohns (Did), 5. Kuin (Ned). Algemeen klas sement: 1. Guldemond 0 pnt., 2. Kei tel 8.8, 3. Kuin 17.6. (Van onze correspondent) Na een zeer kritisch ingezette discussie heeft de gereformeerde synode gisteren in Utrecht toch besloten, mee te werken aan de interkerkelijke vredesweek die in oktober voor de R.K. Kerk, de Hervormde Kerk, de Ge reformeerde Kerk en de zogenaamde kleine kerken wordt georganiseerd. Na kritisch ingezette teren over protesttocht<n ak gecü" discussie De vredesweek gaat uit van het interkerkelijk vredesberaad en omvat een vredeszondag (15 oktober) waar op van alle kansels der deelnemende kerken een boodschap zal worden voorgelezen. In de vredesweek wordt veel gedaan aan de informatie van de kerkleden en ook het kerkelijk verenigings- en gesprekskringenleven wordt met het oorlogsvraagstuk ge confronteerd. Duidelijk was dat men aanvanke lijk ter synode vreesde in een half- of heel pascifistische actie te worden meegesleept. Men vroeg zich af of zo'n gemeenschappelijke boodschap niet „in het allergunstigste geval kleurloos en dus in zijn effect op ons volk anti-westers" zou zijn. En er viel ook een tirade te beluis- culariseerde processies: „bij Rome is de processie folklore geworden, maar in verwereldlijkte vorm keert ze nu terug als optocht, waarbij de borden de rol van Tibetaanse gebedsmolens vervullen". Mededelingen van de organisatoren bleken geruststellend te werken. En ook werd (onder andere door prof. dr. J. Verkuijl) de hoogste prioriteit aangeduid, die het vraagstuk van oorlog en vrede voor de kerken moet hebben. Toch Stelde de synode als voor waarde voor haar medewerking dat de tekst van de kanselboodschap en het programma van de vredesweek op hun meritus moet worden beke ken, zo mogelijk door de synode zelf, die eind augustus in Lunteren haar eerste reeks gewone vergaderweken begint. (De dag van gisteren was een buitengewone zitting). Als voorzitter van Ned. Bijbelgenootschap Ds. J. H. Sillevis Smitt (70) heeft op de gisteren in Amsterdam gehou den 135ste jaarvergadering van het scheid genomen als algemeen voor- Nederlands Bijbelgenootschap af- zitter, welke functie hij tien jaar heeft vervuld. De vergadering koos als zijn op volger prof. dr. W. van Unnik (Bilt- hoven), hoogleraar in de nieuw testamentische vakken aan de Rijks universiteit in Utrecht. Ds. Sillevis Smitt werd bij accla matie op voorstel van het hoofdbe stuur benoemd tot buitengewoon lid van het hoofdbestuur. Dit bood hem als afscheidsgeschenk het gebruik van de auto aan, welke hU uit hoof de van zijn voorzitterschap had. In de middagzitting deelde de voorzitter van het huldigingscomité. vice-admiraal b-d- L. E. H. Reeser, mee dat een bedrag van f 65.000 bij een was gebracht als afscheidsge schenk voor ds. Sillevis Smitt, Deze heeft dit bestemd als een fonds om de gezamenlijke bijbelvertaling, in eigentijds Nederlands, van de Katholieke Bijbelstichting en het Nederlands Bijbelgenootschap voort gang te doen vinden zonder al te zwa re financiële lasten voor het NBG. De scheldende voorzitter werd ook nog toegesproken door de algemeen Ds. J. H. Sillevis Smitt heeft afscheid genomen van functie als voorzitter van het derlands Bijbelgenootschap, de voorzittershamer over te gen aan zijn opvolger prof. dr. C. van Unnik,. secretaris van de Wereldbond bijbelgenootschappen, dr. O. i uit Londen. vacuüm verpakt (fj O 130 gram O l3 jtm FLESJES "EKLA* DIEPVRIES FRIKI v literfles I w 250 gram van 115 voor W w vraagt voor diverse karweieni elektromonteurs aank. elektromonteurs met enige ervaring op het gebied van installatiewerk (minimum leeftijd ca. 20 jaar) monteurs op de hoogte met bedradingswerkzaamheden bankwerkers voor montage- en constructiewerkzaamheden; ook voor het verwerken van staf- en profielrailkoper. Gelegenheid voor mondelinge sollicitaties opt VRIJDAG 23 juni a.s. tussen 20.00 en 22.00 uur en op ZATERDAG 24 juni a.s. tussen 10.00 en 12.00 uur in Leiden in Haarlem Café-Rest. Café-Rest. "Zomerzorg" "Brinkmann" Stationsplein 35 a Grote Markt 9 jijlTil' Schriftelijke sollicitaties te richten aan: ELECTRICITEIT MAATSCHAPPIJ ELECTROSTOOM N.V. ROTTERDAM - ELEKTR0WE022 - POSTBUS 301-TEL.18028O zeer goede stand exclusieve architectuur rijk aan comfort drie woonlagen 6 tot 7 kamers Aan de Gartesiuslaan, vlakbij de Rijksweg Den Haag - Haarlem, zal met de bouw van de laatste 16 woningen een wijk van 45 werkelijk (unieke) herenhuizen worden voltooid. Om een indruk te geven van de afmetingen de keuken heeft een oppervlakte van 16.50 m2 en het zonneterras op het zuiden (3de woonlaag) 18 m2. Binnenkort wordt met bouwen begonnen. Er zijn nog enkele woningen beschikbaar. Financiering kan in overleg worden geregeld. IM.V. BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN Nassauplein 13 - Den Haag - Telefoon 070 65 08 00'

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10