DAGBLAD Donorlanden helpen Indonesië royaal Verrassend bezoek van Podgorni aan Nasser Hevige slag in Mekong-delta Tekort aan buitenlandse betaalmiddelen weggewerkt Werkspoor kan order N.S. niet afwachten Belg door Kongolezen vreselijk mishandeld JAMIN Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 21 JUNI 1967 No. 31308 „2 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 tn (Van onze Haagse correspondent) Nederland heeft Indonesië tijdens de vandaag geëindigde onferentie van „donorlanden" in het Scheveningse Kurhaus ieuwe financiële hulp ter grootte van 15 miljoen dollar in het fooruitzicht gesteld. West-Duitsland zal 25, Japan 60, Amerika 7 en Engeland 1,4 miljoen dollar leveren. Door deze nieuwe 1 eloften en de al eerder toegezegde financiële hulp zal het EL ekort van 200 miljoen dollar aan buitenlandse betaalmiddelen, de Indonesische handelsbalans voor dit jaar naar schatting al vertonen, volledig kunnen worden weggewerkt. Voordat de "j' onferentie begon was van Nederlandse zijde al duidelijk ge- I laakt, dat Nederland tenminste tien miljoen zou bijdragen aan hulpverlening voor Indonesië. Het bedrag van 15 mil- jjen zal nog door het parlement moeten worden geaccepteerd. De Nederlandse toezegging omvat i gift van 10 miljoen dollar, voor overige 5 miljoen een lening op (makkelijke betalingsvoorwaarden looptijd van 25 jaar, een rente 5%, terwijl de afbetaling pas rer drie jaar behoeft te beginnen). De toezegging van West-Duitsland het dubbele van de verwachtingen i enkele weken geleden nog be- >nden. Kort voor de conferentie Scheveningen begon, kwamen jnn en Djakarta deze verdubbeling (qjI ereen. Van enkele andere landen, name Australië en Frankrijk, worden verwacht, dat zij op i termijn eveneens een concrete «zegging voor financiële steun aan ndonesië zullen doen. Voor 1967 is de Indonesische beta- ngsbalans nu dus rond, en wat betreft heeft men hoop dat ook aarvoor voldoende toezeggingen zullen binnenkomen. Hierover ïoet trouwens nog een derde con- erentie worden gehouden die zeer raarschijnlijk in het najaar of tegen Ie winter, wederom in Nederland, zal rorden gehouden. Indonesië heeft te ennen gegeven de organisatie van leze bijeenkomsten door Nederland jElip prijs te stellen, en de donorlan- len zelf achten Nederland de meest HM eschikte organisator, uit hoofde de grote kennis en ervaring iaarover Neaerland voor wat be treft Indonesië nog altijd beschikt. Op die derde conferentie zal die- te worden geconcretiseerd, het geen tot dusver in de verschillende plannen op korte, middellange en lange termen is vastgelegd. Van vooral de plannen op 0tange termijn aan de orde. Het ging de gedelegeerden immers vooral enige zekerheid te verkrijgen in toeverre de huidige politieke stabf Werkspoor Utrecht kan niet langer wachten op een definitieve order van de Nederlandse Spoorwegen en is daarom maar vast begonnen met de voorbereiding voor de bouw van 26 rijtuigen. Werkspoor verwacht, dat de officiële order binnen enkele maanden zal komen. Met dit besluit blijft de werkge legenheid voor het personeel van de afdeling rollend materieel voorlopig gehandhaafd. De directie van werk spoor heeft vanochtend de onderne mingsraad van een en ander op de hoogte gesteld. In principe komt de aanpak van Werkspoor erop neer, dat op de afde ling rollend materieel (totale perso- iteit van het land"hand in hand zal neelsbezetting ongeveer 1200 man) kunnen blijven gaan met het begin en de voortgang van het economi sche herstel. Alles bijeen viel onder de delega ties wel sterk de meningt te beluis teren, dat deze tweede conferentie van donorlanden in sommige opzich ten meer een samenkomst met poli tieke dan met economische strek king is. Vooral van de zijde van Japan viel een onmerkelijke bereid willigheid te constateren om tot het herstel van Indonesië bij te dragen langs de wegen die daarvoor open staan. Van belang is in dit verband in hoeverre de regeringen, ook de Ne derlandse regering, bereid zullen zijn kredietgaranties te verstrekken die Indonesië in staat moeten stel len zich die goederen men denkt daarbij uiteraard vooral aan kapi taalgoederen om het defecte be drijfsleven weer op gang te brengen De Britse bases in Libië Engeland heeft de Libische rege ring meegedeeld dat het bereid is onmiddellijk onderhandelingen te beginnen over de opheffing van de Britse militaire bases in Libië, is in het Britse Lagerhuis van regerings zijde op een desbetreffende vraag ge antwoord. ALVAST BEGONNEN MET BOUW 26 SPOORWAGENS (Van onze Utrechtse correspondent) voor vele honderden werknemers de werkgelegenheid voor een aanslui tende periode van ongeveer een half jaar is verzekerd. Hoe het daarna met de afdeling rollend materieel van Werkspoor Utrecht zla gaan hangt volledig af van de resulta ten van een onderzoek, dat Werk spoor in samenwerking met de over heid zal instellen naar de toekomst mogelijkheden van de wagon-indus trie in Nederland. Valt dit onderzoek negatief uit, dan is de toestand voor de afdeling rollend materieel van Werkspoor Utrecht en dus voor de werkgelegenheid daarin zeer ernstig, aldus ir. C. J. Klomp van Werk spoor. De Belgische regering neeft bij Congo geprotesteerd tegen de ar te statie en mishandeling van een iet telg, die in Kongo was aangehou- ien op beschuldiging van sabotage an een brug. In Moetsjasa waren de Belgische tchnicus Van der Steen een oor en vingers van de rechterhand afge- ineden, terwijl hjj verder bont en touw was geslagen. Zo kwam hij sterdag in de Katangaanse hoofd- tad aan. Daar eerst kreeg hy medi- the hulp. De Belgische ambassadeur in Kon- II a, zal in afwachting van een rap- ort en verontschuldiging van de •WEERBERICHT ETS WARMER Het KNMI in De Bilt verwacht an heden- tot morgenavond: wol kenvelden maar ook zonnige perio den en droog weer. Overwegend ma- 'tee zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. (opgemaakt om 11.15 uur) op: 4.20 uur; onder; 21.04 uur. laan op: 22.12 uur; onder: 3.48 uur. Boogwater te Katwijk om 2.49 en 15.20 uur laagwater om 11.07 en ^■32 uur. Kongolese autoriteiten in Brussel blijven. Belgische consulaire autoriteiten in Kongo proberen te verhinderen aat andere Belgische technic' uit protest tegen de mishandeling van hun col lega hun werk neerleggen. Op som mige plaatsen zouden er reeds sta kingen zijn geweest. Blijkt het Kon golese antwoord aan de Belgisch re gering onvoldoende, dan zal het be leid van Brussel ten aanzien van Kongo waarschijnlijk worden herzien. In verband met het incident had minister Harmei van Buitenlandse Zaken zyn reis naar New York vooi een dag opgeschort. De Kongolese ambassade in Brus sel op haar beurt heeft de Belgische publikatie van het protest gelaakt en verklaard, dat in een aantal geval len Kongolezen in Brussel mishan deld of beroofd zijn. aan te schaffen welke het nodig heeft om de produktie op gang te brengen. Mede in dit verband ziet men van Nederlandse zijde met grote belang stelling de terugkeer op zaterdag a.s. tegemoet van de missie onder lei ding van mr. Oyevaar. Deze missie bestaat immers uit prominente ver tegenwoordigers van het bedryfsle- ven inclusief de bankwereld en de vraag zal dus zijn met welke resul taten, welke informaties en contac ten zij huiswaarts keert. Wie kwam daar het restaurant van het Gare du Nord in Parijs binnen? Het laatste rijtuig van de trein naar Duinkerken, dat van de goede weg was afgeweken en j dwars door de muur naar binnen en toen tot stilstand kwam. Geen van de acht personen, die in het restaurant zaten, werd gewond, maar de eetlust was verdwenen Tot veler verrassing is de Russische president Podgorni gisteren per vliegtuig uit Moskou naar Cairo vertrokken om daar besprekingen te gaan voeren niet president Nasser. Hij maakte een tussenlanding in Joego-Slavië, waar hij een gesprek had met Tito over de toestand in het Midden- Oosten. Vanmiddag zou hem in Cairo een grootse ontvangst bereid worden. Ook Russische legerchef in Cairo In diep geheim is gistermiddag reeds maarschalk Zacharow, opper bevelhebber van het Russische leger, in de Egyptische hoofdstad aangeko men. Hij staat aan het hoofd van een militaire delegatie van het hoogs te niveau; de generaal werd verwel komd door de nieuwe opperbevelheb ber van het Egyptische leger, Mah- moed Fawzi. Het vertrek van Podgorni uit Mos kou vond plaats na een besloten ver gadering van het Centrale Partij co mité, waarin partysecretaris Brez- jnew een verklaring moet hebben afgelegd in de geest van Kosigin in New York. Van de Amsterdamse Bosbaan vertrok vanochtend een zeventig tal fietsers, onder wie Fransen, Britten, Zwitsers, Amerikanen, Denen, een Duitser en Nederlan ders. Zij gingen op stap voor een toertocht van 400 kilometer door ons land, die vier dagen zal du ren. De rit is georganiseerd ter gelegenheid van het feit, dat pre cies een eeuw geleden de eerste trapfiets in ons land op de weg verscheen. De oudste deelnemer aan de tocht is de 76-jarige A. Latter en de jongste het tien- jairge Deense meisje Janne Wod- schowa, die de tocht met haar Wt nummer bestaat uit 14 paginia's vader op een tandem maakt. Ruggesteun Welke de bedoelingen zijn van het Russische bezoek aan Cairo wordt geheim gehouden. Waarnemers in Moskou zien de reis van Podgorni als een guggesteun voor de door de Arabische landen gevoerde politiek, in het bijzonder voor Nasser. Moskouse correspondent, in welke mate Rusland Egypte en de overige Arabische landen blijft steunen met militaire uitrustingsstukken. In het buitenland doen berichten de ronde, dat de Sowjet-Unie Egypte 100 tot 200 Migs heeft geleverd, doch hier over kan in Moskou geen bevestiging verkregen worden. Ondanks het plotselinge vertrek van Podgorni blijven in de Sowjet- Unie evenwel aller ogen gericht op Kosigin. Velen zien de rede van de Russische premier in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties als het begin van een verslechtering van de verhoudingen tussen Amerika en de Sowjet-Unie. Als Kosigin, volgens hen, tijdens zijn tiendaags bezoek" aan de Ver. Staten een ontmoeting met Johnson uit de weg blijft gaan, zou de po litieke barometer voor de Russische- Amerikaanse betrekkingen in de ko mende tijd wel eens op slecht weer kunnen staan. Een eenheid van de Amerikaanse vloot en het leger in Vietnam de Mekong-delta, die vol guerrillastrij ders zit. binnengedrongen en heeft daar tijdens een langdurige veldslag 169 Vietcongs gedood. Het gevecht kostte 28 Amerikaanse infanteristen het leven, terwijl 126 soldaten en mariniers gewond werden. Bij de operatie in het gebied op 27 km. ten zuiden van Saigon werd voor het eerst sedert de tweede we reldoorlog gebruik gemaakt van een zgn. „marine stormdivisie". Deze lan dingseenheden bestaan uit flottiel jes rivierstoombotenze hebben tot taak de landmachteenheden die langs de oevers van rivieren en ka nalen opereren snelle steun te ver lenen. De marine stormdivisie kan een volledig infanterie-bataljon met ondersteuningsartillerie vervoeren. De slag barstte los toen soldaten en mariniers een bijna geheel over stroomd rijstgebied langs de Rach Hoei- rivier binnentrokken. De hevige gevechten duurden tot. middernacht en werden dinsdag voortgezet. Het modderige slagveld werd beschoten door artillerie en vliegtuigen, terwijl hekschroefvlieg- tuigen laag vliegend steun gaven aan de troepen op de grond. Vier van de ze toestellen werden neergehaald. Op bepaalde ogenblikken waren de strij dende partijen zo dicht bij elkaar, dat geen hulp van vliegtuigen ge bruikt kon worden. In de kustprovincie Binh Dinh 500 km ten noordoosten van Saigon hebben soldaten van de eerste Amerikaanse cavaileriedivisie 34 Vietcongs gedood in een serie bot singen aan de voet van de heuvels. De cavallerie verloor 6 doden en tel de 16 gewonden. Ten zuiden van de gedemilitairi- seerde zone bij Go Linh is een Ame rikaans kamp met granaten bestookt. Twee mariniers kwam om het leven en 8 werden gewond In de provincie Kwang Ngai, 530 km. ten noordoosten van Saigon, werd een Amerikaans munitiedepot zo goed als vernietigd door brand Veertien Amerikanen werden ge wond. Vrouwelijke correspondenten De Amerikaanse militaire autori teiten zijn bezig aan het opstellen van een serie richtlijnen waardoor vrouwelijke correspondenten (er zyn er vijf) beperkt worden in haar be wegingen. Tot nu toe mochten zy zich net als hun mannelijke colle ga's overal bewegen en verslag uit brengen. Vermoedelijk zal het er op neerkomen, dat de vrouwelijke cor respondenten niet meer de nacht mogen doorbrengen op het slagveld. Zy kunnen 's avonds met de laatste helikopter van het slagveld vertrek ken en 's morgens met de eerste er weer naar toe gaan. Tot dusverre is één vrouwelijke correspondent om het leven geko men, één werd gewond en één werd ontvoerd, doch later weer door de Vietcong vrijgelaten. India-China Beles ambassades opgeheven De Chinese regering heeft het be leg van de Indiase ambassade in Peking door leden van de Rode Gar de opgeheven, waarna door India de maatregelen tegen de Chinese am bassade in Nieuw Delhi vervallen zijn verklaard. Evenwel mogen de Chi nese diplomaten nog niet buiten het gebied van de Indiase hoofdstad reizen. Het personeel van de wederzijdse ambassades zal door burgervliegtui gen worden opgehaald. Het gaat om de repatriëring van een deel van de Indiase diplomaten in Peking en. in omgekeerde richting, van de Chinese diplomaten, die bij de bestorming van de Chinese ambassade in Nieuw Delhi gewond zijn geraakt. Cafés durven kermisviering niet meer aan De week na 24 juni, dat is de dag waarop sinds eeuwen de Sint Jans processie door de straten van Laren trekt, viert het dorp zijn wijd en zjjd beruchte kermis. De plaatselijke politiemacht krijgt tijdens dat feest versterking van de rijkspolitiemen sen, wat een bittere noodzakelijkheid is, omdat vechtpartijen aan de orde van de nacht zijn. Talloze onderlinge vetes worden na het drinken van ettelijke gllazen bier met stukgesla gen glazen uitgevochten. Twee van de zeven plaatselijke cafè's, namelijk Astoria en Braban- tia, houden volgende week de deu ren gesloten. De eigenaars durven de kermisviering niet meer aan. De verdiensten wegen niet op tegen de narigheid en het vele werk. De ei genaar van Astoria, die tijdens de kermis per avond 400 tot 500 dorsti- gen kan begroeten, zegt: „Het ri sico, dat de boel kort en klein ge slagen wordt is te groot. Ik zie op tegen de spanningen. En er wordt altijd zoveel vernield aan glazen, deuren, stoelen, gordijnen en toilet ten. dat weegt niet op tegen de ver diensten. Twee jaar geleden kostte het me vierhonderd glazen. En bo vendien ben je tot 's nachts vijf uur bezig de zaak aan te dwei len, want de vloer drijft altijd van het bier. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud (9ucJ teuwo Uit het Leidsch Dagblad van V 22 juni 1867; De heer W. ter Meulen te Amsterdam wenscht nieuwe proeven te nemen tot opvis- sching der millioenen, die nabij Terschelling, sinds het stranden van het fregat La Lutine in 1799, in de zee be dolven zijn. In de fabriek „St.Panti- nus" van A. H. van Bergen te Heiligerlee is in de vorige week een metalen torenklok gegoten, ter zwaarte van 1200 pond, bestemd voor de nieuwe R.K. Kerk te Voor schoten. Het gietsel is uitste kend gelukt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1