KW 170 is reeds „Anllie-Hillilla,, op visgronden Zeer moderne liektreiler Mustangs sloegen op hol sV /as agen w°ning Geen goud voor LGB LEIDSCR DAGBLAD SPORT van vandaag (Van onze visserijredacteur) De nieuwste aanwinst van de Katwykse vissersvloot, de hek- treiler KW 170 „Annie-Hillina", die zaterdagmiddag op de Noordzee een myl of zeven, acht voor IJmuiden werd overge dragen, bevindt zich thans reeds op de haringgronden. Schipper Bertus Plug heeft vanmorgen in alle vroegte voor het eerst de netten uit laten zetten en zyn bemanningsleden hebben daarbij het „Op hoop van zegen" uitgesproken. Of die eerste trek een goede is geweest weten we niet. Wel weten we, dat ongeveer 200 Katwijkers, die aan boord van de overdracht getuige waren, het schip een behouden vaart en een goede vangst hebben toegewenst. Het begon allemaal zo mooi last van zeeziekte hadden maakten zaterdagmiddag in de IJmui- .Octaaf van de gelegenheid ge- dense Haringhaven. Een vro lijk zonnetje bescheen de fees telijk met vlaggen versierde hektrailer „Annie-Hillina". De reders, de heren D. Parlevliet en D. van der Plas, en de bou wer, de heer Th. Boot, verwel komden de vele gasten bijzon der hartelijk. Met busjes, personenauto's en zelfs op de fiets waren ze naar IJmuiden gekomen om deze belangrijke mijl paal voor de Katwykse visserijwereld mee te maken: veel reders, buiten landse relaties van de scheepswerf en de rederij, familieleden en vrien den van de opvarenden en van de toekomstige eigenaars van het schip, vertegenwoordigers van firma's, die bij de bouw waren betrokken en tientallen, die op een of andere wijze contacten hebben met de scheeps- bouwwerf „De Dageraad" In Wou- brugge en de rederij „De Samen werking" in Katwijk aan Zee. Het zonnetje bleef ook nog schij nen toen de trotse KW 170 door een sleepboot van de wal werd losgetrok ken en naar de havenmond werd gesleept. Ver aan de horizon werd 't donkerder en donkerder. Snel voort gedreven door de opstekende wind kwam deze bui landwaarts en ver duisterde de zon. die aan een ge beuren als een overdracht altijd zo'n luister bijzet. Zee rumoerig Het bleef gelukkig droog. De zee werd rumoeriger en het water werd angstaanjagend zwart, althans in de ogen, van hen, die nog nooit de zee bevaren hebben. Vele opvarenden zochten beschutting in de luwte of in het dagverblijf van de beman ning en in het visverwerkingsruim. Ze hoefden er niet zo maar te staan. „Voor een natje en een droogje" was overvloedig gezorgd. Degenen, die het door het deinen, van het schip te kwaad kregen met hun maag zochten de frisse lucht op en wachtten daar op het verlossen de ogenblik, dat het schip zijn neus weer binnen de (verlengde) haven mond van IJmuiden zou steken. Voor het zover was waren er ruim twee uur verstreken Maar de (gelukkig) velen, die geen geultte goede schipper Plug hand. Directeur D, de KW 170 prachtig schip, dat hjj aanwinst noemde vooi bruik de nieuwste aanwinst Katwijkse vloot van boven naar be neden en van voren naar achteren grondig te bekijken: de stuurhut met de modernste navigatie- en visopspo- ringsinstrumenten, de verblijven van de bemanningsleden, de ontspan ningsruimte met buffet, de keuken, het visverwerkingsruim met de lo pende band, die de vis van het ach terdek naar de overdekte „fabriek" voert, de machinekamer, waarin de 1200 PK Industriemotor driftig stampte en de visruimen, waarvan een gedeelte geschikt is voor diep vries en voorzien van zogenaamde platenvriezers. Overdracht In verband met de weersomstan digheden geschiedde de overdracht niet op het (ruimere) voordek, waar de vlag van de werf wapperde, maar op het achterdek bjj de hekgalg. Be manningsleden hadden snel het blauwe dundoek aan de voormast ge streken en aan de achtermast weer in top gehesen. Toen de motor was gestopt en het schip op de golven „reed" er was maar sprake van een klein „kouw- tje" nam de heer Th. Boot zijn broer J. N. Boot, die anders altijd de overdracht verricht was door ziekte niet in staat dit gebeuren mee te maken het woord. Hij wees erop, dat dit de elfde hektreiler is, die door „De Dageraad" in Woubrugge de afgelopen jaren gebouwd is. Ook aan dit schip, zei hij, hebben de bou wers zich met volle liefde gegeven en getracht er een in alle opzichten goe de en deugdelijke hektreiler van te maken. De heer Boot hoopte, dat de KW 170 „Annie-Hillina" de taak zal vol brengen, waarvoor zij is gebouwd en dat het schip onder schipper Bertus Plug een behouden vaart en een goede vangst zou hebben. De reders wenste hij geluk met het bezit van een dergelijke aanwinst. Tenslotte overhandigde hij aan de heer D. Parlevliet het certificaat van zee vaardigheid. De reder dankte daar na de directie van de werf voor de Mevrouw A. Parlevliet-Visser hees de nationale driekleur in top, daarbij geholpen door schipper Bertus Plug (geheel rechts). (Foto LfIdsch Dagblad) rtf. Hij was dankbaar, dat het royaal op tjjd was klaargekomen, want de planning was eind juni geweest en hij verzocht deze dank ook over te brengen aan de heer J. H. (Koos) Boot. Nadat de heer Van der Plas de hoop had uitgesproken, dat de hek treiler aan de gestelde verwachtin gen zal voldoen zei hy 't volste ver trouwen te hebben in schipper Bertus Plug, die hy een bekwaam betrouwbaar schipper noemde, die gestenud wordt door even bekwamen bemanningsleden De reder drong er by schipper Plug op aan het in het begin kalm te doen. Het is een nieuw en geheel ander type schip dan waarop t nu toe hebt gevaren (de KW 171 „Jan-Marie"). Alles is nieuw en schipper en bemanning moeten aan al dat nieuwe nog wennen en zich aanpassen. Alle opvarenden wenste Aanwinst an der Plas noemde Annie-Hillina" een en grote de rede- Feestdag Namens de Katwykse rederij- vereniging „Vuurbaak" sprak de voorzitter, de heer B. G. Lammens. Hy noemde het een feestdag voor Katwijk en de gehele Nederlandse visserij. „Wy als reders hebben respect voor redery „De Samenwerking", die het aangedurfd heeft de opdracht voor de bouw van een der- geiyk kostbaar schip te geven", zei hy. „Vooral omdat de vissery altyd onzeker is en de omstandigheden, in het byzonder wat de haringvissery betreft, op het moment niet zo gun stig zyn". De heer Lammens hoopte, dat het gety spoedig zou keren en dat de besommingen weer beter zou den worden. Als leden van de „Vuurbaak" zyn wy trots mannen als Parlevliet en Van der Plas in ons midden te heb ben. Hun redery hebben zy de naam „De Samenwerking" gegeven en die naam hebben zy tot nu toe alle eer aan gedaan, zo besloot de heer Lammens, die schipper Plug ook als een bekwaam vakman had ge kenmerkt en die het schip een goede vaart had toegewenst. Nadat de heer C. den Duik van de N.V. Redery en Handelmaatschap- py v.h. C. den Duik als oudste colle ga erop gewezen had, dat dit schip het beste is wat de Katwykse vloot op het ogenblik in de vaart heeft en de hoop had uitgesproken, dat het aan de hoge verwachtingen zou voldoen, streek mevrouw A. Par levliet-Visser de werfvlag en hees de nationale driekleur in top. Weer terug En toen gingen de 1200 paarde krachten hun werk weer doen. In het stuurhuis gaf schipper Plug zyn (telegrafische) bevelen aan de machinisten, die door een simpele beweging van enkele handels en knoppen spoedig de motor op volle toeren deden draaien. Langzaam, kwam de kustlijn weer in het zicht. Uitvarende schepen, onder meer een Vlaardingse en een Noorse trei- ler en enkele kustvaarders, lieten de sirenes horen. Het was een (luid ruchtige) groet en een verwelkoming van de KW 170 „Annie-Hillina" op hun domein, de Noordzee. By het binnenvaren van de vori ge week door Koningin Juliana ge opende nieuwe IJmuidense haven mond zwaaiden wandelaars op de pier naar de opvarenden op de hek treiler. Een groet, die natuurlyk spontaan werd beantwoord. Toen er eenmaal aan de kade was gedebarkeerd werd het schip in alleryi voor de eerste reis gereed gemaakt. Een kleine twee uur later verlieten de KW 170 voor de twee de keer IJmuidens havenmond. Nu op reis naar de visgronden De heer Th. Boot wenst de heer D. van der Plas (een van de direc teuren van „De Samenwerking") namens de ivergeluk met het schip. Zijn collega D. Parlevliet (zonder jas en met hoed) en schipper Bertus Plug (blootshoofd en met licht jasje aan) kijken be langstellend toe. (Foto Leidsch Dagblad) De spelers van het Italiaanse Ca- gliari, dat in het invitatietoernooi van de erkende Amerikaanse „United Soccer Association" onder de naam Chicago Mustangs speelt, zijn zondag in de wedstryd tegen Toronto City (het Schotse Hibernia) negen minu ten voor tijd van het veld gelopen. De Italianen protesteerden hiermee tegen de vrUe trap, die scheidsrech ter King de Schotten had toegekend en waardoor de stand 2-1 in het voor deel van Hibernia werd. Nadat de Italianen het veld hadden verlaten, stormden velen van de zestienduizend toeschouwers het veld op en vielen scheidsrechter King aan voor de po litie kon ingrypen. In een andere wedstryd voor de competitie van de „USA" won Stoke City (Cleveland) Stokers) met 4-1 van Dundee United (Dallas Tornadoes) „Prof. v. d. Leeuw" softbalkampioen Het softbal toernooi 1967 is dank zy het zonnige weer en een talryk pu bliek weer een geslaagd schoolfestijn geworden. Verrassingen waren er ook. Rembrandt Lyceum, winnaar van het vorige jaar, bracht het niet verder dan de voorrondes. Van de negen deelnemende scho len bereikten het Christelyk Lyceum, Prof. v.d. Leeuw ULO en het Bona- ventura Lyceum de finale. In de fina le poule eindigden de drie ploegen met elk één overwinning gelyk. De beslissing viel in het voordeel van de ploeg, die in de finalewedstryden de meeste runs had gescoord en dat was duideiyk de Prof. v.d. Leeuw ULO. De Prof. v.d. Leeuw ULO zal volgen de week zaterdag in Utrecht by de Nederlandse softbalkampioenschap- pen Leiden vertegenwoordigen. Uitslagen: Rijnlands Lyceum-Bona. Lyc. 2-5; Bona. Lyc.-Thorbecke ULO 6-3; Thorbecke ULO-Rynl. Lyc. 8-8; Oranje Nassau ULO-Chr. Lyc. 0-20; Chr. Lyc.-Rembr. Lyc. 8-3; Rembr. Lyc.-Oranje Nassau ULO 14-1; Louise de Col.-Prof. v.d. Leeuw ULO 9-20; Prof. v. d. Leeuw-Gymnasium 7-5; Gymnasium-Louise de Col. 7-6. Finales: Bona. Lyc.-Chr. Lyc. 7-3; Chr. Lyc.-Prof. v.d. Leeuw 7-4; Prof. v.d. Leeuw-Bona. Lyc. 13-5. lEen man woont in een (staat op de deur. Toch (hem kent. De buren ze een lantaarnpaal papier op straat. Ze hem nietwant -De °«*er Bao. 'AM, De oe 'dvOnd mt/i1 het e Q'-0.. huis. Zijn naam is er niemand die zien de man, zoals zien. Of een prop zien hem en ze zien mensen zijn meestal zo in zichzelf gekeerd, dat ze geen oog hebben voor een onopvallend medemens. Zo kan een man verdwij nen en niemand die het merkt. Zoals een prop papier van straatweg waait en niemand die het merkt. De we reld is vol mensen tegenwoordig. Maar dat is nog geen reden om ze onverschillig voorbij te gaan. Alle mensen zijn interessant. Daarin verschillen ze van proppen pa pier. Wie ogen heeft om naar andere mensen te kijken, beleeft de hele dag toneel. Komedies en tragedies. Kluchten en drama's. Doorlopende voorstelling. Gratis toegang. Het enige wat van u gevraagd wordt is üw rol met een beetje gevoel te spelen. Publicatie aangeboden door dit blad - in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame Kieler Woche Culdemond eerste in Sharpie-klasse De traditionele Kieler Wocne be gon zondag met drie Duitse over winningen in de Olympische klas- By de Finnjollen was de Duitse Olympische kampioen Willy Kuhwei- de ongenaakbaar. In de F.D. klasse ïes Ulli Libor (Hamburg) de Noor Lofteröd en de Oostenryker Geiger naar de tweede en derde plaats en by de Draken tenslotte leidde Klaus Oldendorff van start tot finish. De enige niet-Duitse over- inning in de belangrijke klassen as die van de Zweed John Albrecht- )n by de Stars. Tweede werd zyn landgenoot Petterson rn derde de Deen Elvström. Nederland is dit jaar niet sterk vertegenwoordigd. De enige Nederlandse zege werd be haald door Guldemond in de Shar pies. De uitslag van de wedstryd in deze klasse was 1. Guldemond (Ned) 2. Keitel (W Did) 3. Kahl (W Did) 4. Van Veen (Ned) 5. D. Kuin jr. (Ned). In de overige klassen vochten de Nederlandse deelnemers niet in de voorste gelederen. Bellinga werd vyf- tiende bij de F. D.'s, de Jongh be zette dezelfde plaats bij de Draken Van der Eist werd achttiende by de Finnjollen. Ronde Marmora De Oostenryker Karl Kranister heeft zaterdag de vierde etappe van de Ronde van Marmora gewonnen. Hy legde de 140 km van Canakkale naar Edremit af in 3 uur 40 minuten en 54 seconden. De beste Nederlan- ler was Fred van Lachterop, die als ■yfde binnenkwam. De uitslag van de vierde etappe luidt: 1. Kranister (Oostenrijk) de 140 km in 3.40.54; 2. Mori (It.) z.t.; 3. Rossi (It.) 3.41.32; 4. Kotev-(Buig.) t.; 5. Fred. v. Lachterop (Ned.) z.t. Na de vierde etappe luidt het alge- ,een klassement: 1. Kotev 12.44.28; 2. Joop Zoetemelk (Ned.) 12.46.44; 3. Daan Holst (Ned.) 12.47.29; 4. Si- varov (Buig.) 12.47.58; 5. Fred van Lachterop (Ned.) 12.48.15; 7. Henk Nieuwkamp (Ned.) 12.49.07. Algemeen ploegenklassement1. Bulgarije 38.19.23; 2. Nederland 38.22. 25; 3. Italië 38.32.02. Gister enwerden in het Utrechtse zwembad „Den Hommel" de nationa le zwemkampioenschappen gehou den van de Nederlandse Katholieke Sportbond. Was het vroeger zo dat b{j deze wedstryden vooral de vere niging Mosa en in mindere mate onze stadgenoten van de LGB de boventoon voerden, deze keer waren het vooral Kimbria, Wilskracht en Raket die de meeste kampioenschap pen veroverden. De Leidse Golfbrekers wisten in het bezit te komen van twee zilve ren en één bronzen medaille, dank zy Mar van Beukering op de rug slag (zy zal deelnemen aan de FICEP-wedstryden te Beriyn) de 5x 50 mtr vrije slag estafette jongens en Carry Nieuwenhuyzen, die derde werd op de 100 meter vrye slag voor meisjes. Europese korfbalbeker Ons Eibernest verslaat Rhoda in finale De Nederlandse korfbalkampioen Ons Eibernest heeft zondag in Lon den het toernooi om de Europese be ker voor de nummers een en twee van België, Engeland en Nederland gewonnen. Er werd in twee groepen gespeeld. Landskampioen Ons Eibernest was ingedeeld by de Engelse club Mit- cham en Atbs uit België, de nummer twee uit de Nederlandse competitie, het Amsterdamse Rhoda, kwam uit tegen Scalids (België) en Thronton (Engeland). Beide Nederlandse clubs werden groepswinnaar en ontmoet ten elkaar in de finale. Ons Eiber nest bleek de sterkste. Het won met 4—2 Rhoda. Frans Mosman f sabelkampioen De Amsterdammer Frans Mosman is zondag in Vlaardingen Nederlands ji kampioen op sabel geworden. In de finalegroep, waarin hy zich recht- streeks plaatste, evenals Kasper Kar- dolus, Joska Makk en David var Gelder, won Mosman al zyn par- tyen. Kardolus, die met een winst party minder tweede werd, werd door hem met 5—3 verslagen. De 23-1 jarige André Ligthart, die samen met Hans Haenen na de herkansing inj de finalegroep kwam, kreeg de prijs voor de beste jeugdschermer. De eindstand van het Nedi lands kampioenschap sabel luidt! 1. Frans Mosman, (Amsterdam) 5j gewonnen partyen, 2. Kasper Kar dolus, (Den Haag) 4 gew. part., 3j Joska Makk. (Amsterdam) 3 j part., 4. Hans Haenen, (Rotterd; 2 gew. part., 5. David van Geldei (Den Haag) 1. gew. part., 6. dré Ligthart, (Rotterdam) 0 part.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6