LEIDSCH DAGBLAD Israël ontzegt de Y.N. recht van afkeuring Met veel ruimte voor loonsverhoging in '68 Britse visie op Midden-Oosten JAMIN Algemene Vergadering bijeen Eerste Chinese H-bom Gifmoorcl op vrouw bekend .■lx Werkloosheid in de bouw daalt nu snel Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 19 JUNI 1967 No. 31306 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bü vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Een gestadige stroom van regeringsleiders en ministers arri veerde gisteren in New York voor het debat over het Midden oosten in de Algemene Vergadering der Ver. Naties, dat heden middag om half vier begon. Ook zaterdagmiddag werd reeds kort vergaderd ter bespre- ng van de agenda. De Amerikaanse V.N.-afgevaardigde Gold berg sprak een woord van welkom aan het adres van premier u Kosigin van de Sowjet-Unie, wiens woorden, in Parijs gespro- ken bij het bezoek aan president De Gaulle, hij met instemming h! citeerde: dat het enige doel van Kosigins reis is het zoeken van pen vreedzame oplossing. De Assemblee aanvaardde de agenda net algemene stemmen en verdaagde de zitting tot hedenmid- (Jordaniër boos Opmerkelijk was de reactie van de lordaanse ambassadeur in de V.N., !1 Farra, op Goldbergs citaat van [osigins woorden, waaraan de Ame- Ikaan toevoegde, dat „de Verenig- !e Staten in dat geval bereid zijn De voorstellen ruimhartig tegemoet e treden". El Farra zei boos, dat er aar één voorstel is, dat in overwe- Ing genomen kan worden, n.l. het ramiddellijk terugtrekken van de Is- taëlische troepen uit de bezette ge- leden. In Arabische kringen zou lot jen weinig ingenomen zijn met het bjtptreden van de Sowjet-Unie, die als irdvoerdster van de Arabische inden zou willen optreden. Vanmiddag en mogelijk morgen lichtend zouden al meteen de vier ilangrijkste landen aan het woord men: de Sowjet-Unie bij monde premier Kosigin (aan wie de ierikaan Goldberg zijn plaats als ste spreker heeft afgestaan), de r. Staten, Egypte en Israël. Van tekenis is, dat president Johnson denmiddag voor de televisie een de zou houden over de Amerikaan- buitenlandse politiek. In politieke ringen in New York vermoedt men, d it premier Kosigin zal eisen, dat iaël publiekelijk wordt veroordeeld Communistisch China heeft zater- Sig zijn eerste waterstofbom tot ont- offing gebracht, 32 maanden na de 1 iplosie van de eerste Chinese ura- ium-bom. Officieel is verklaard, dat hina het wapen uitsluitend voor de- wsieve doeleinden heeft ontwikkeld u niet het eerst tot gebruik van loomwapens zal overgaan Niettemin is van vele zijden te- urstelling en bezorgdheid geuit ?er deze nieuwe uitbreiding van de anwap en dreiging en de nieuwe emexplosie in de atmosfeer. De erenigde Naties hebben indertijd m oproep gedaan, proeven in de Biosfeer te staken, en Amerika en r island hebben een door vele lan- m onderschreven verdrag gesloten aarbij atoom-proeven in de atmos- Cr en de ruimte verboden worden, einde een gevaarlijke besmetting sn de atmosfeer met radioactief ateriaal te voorkomen. Uitvoeriger schrijven wij over deze -"ste Chinese waterstofbom op pa- ina 2 van dit blad. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Eban, verklaarde gisteren in een vraaggesprek, dat zjjn land zal weigeren gevolg te geven aan elke resolutie van de Algemene Vergadering der V.N., welke een te rugkeer eist naar de vooroorlogse grenzen in het Midden-Oosten, d.w-z. de bestandslinies van 1948. Als de Arabische landen de huidige linies van het bestand willen wijzigen zul len zjj, zo vervolgde Eban, met Is raël tot een vredesregeling moeten komen. Over het Jordaanse gebied ten westen van de Jordaan zei Eban, dat er de volgende mogelijkhe den zijn: oprichting van 'n afzonder lijke Palestijns-Arabische staat, een Arabische „kanton" binnen Israël of een samengaan van een nieuwe Arabische staat met Israël. Arabi sche leiders moeten niet aangemoe digd worden, aldus Eban, te denken dat „internationale druk hun de soort overwinning zal geven, welke hun tijdens de oorlog is ontgaan' van dit gebied in het Midden-Oosten een plaats te maken waar geleefd kan worden." Oud-premier Ben Goerion van Is raël heeft in een gesprek met het Hamburgse tijdschrift „Bild Sonntag" gezegd, dat er geen vrede in het Midden-Oosten zal zijn zo lang president Nasser van Egypte aan de macht is. Hoe de toestand zich zou ontwikkelen hangt geheel en al van de Russen af. Op de vraag hoe Israël het best kan worden geholpen, zei Ben Goe rion, dat er in de eerste plaats zwa re wapens nodig zijn: tanks, straal vliegtuigen, zware artillerie, want het ziet er naar uit dat de Sowjet- Unie veel wapens aan de Arabieren zal verstrekken. Veroordeeld Eén ding Mevr. Golda Meir, de vroegere raëlische minister van Buitenlandse Zaken, heeft Saterdag op een bijeen komst in Philadelphia verklaard, dat haar land niets van het gebied dat het tijdens de oorlog veroverd heeft, zal prijsgeven. „Wij verwachten één ding van de V.N.: alleen dat zij van onze Arabische buurstaten eist dat zij met ons aan tafel gaan zitten om Twintigduizend Egyptenaren gesneuveld Israëlische legerkringen hebben gisteravond meegedeeld dat zij het aantal Egyptenaren dat bij de strijd in de Sinaiwoestijn is gesneuveld, nu 20.000 schatten. Tijdens de speur tocht van de afgelopen week door de woestijn hebben de Israëli's voorts £50 vernietigde Egyptische tanks ge leld en dit aantal neemt nog steeds toe. (ADVERTENTIE) WEERBERICHT VERANDERLIJKE BEWOLKING t KNMI in De Bilt verwacht Ja heden- tot morgenavond: ver- iderlijke bewolking en op de meeste fatsen droog weer. Zwakke tot ma le westelijke wind. Dezelfde tem- traturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 20 juni ion op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. 'aan op: 19.45 uur; onder: 2.31 uur. oogwater te Katwijk te 1.08 en 13.41 'W; laagwater te 9.13 en 21.56 uur. &lt nummer bestaat uit 18 pagina's In Nistelrode (Van onze Bossche correspondent) Een 38-jarige ex-KNIL-militair uit het Brabantse Nistelrode, heeft te- tenover de officier van Justitie van Den Bosch, mr. J. Booster, na een langdurig verhoor bekend, dat hij zijn 39-jarige vrouw moeder van elf kinderen tussen 1 en 15 jaar door vergiftiging om het leven heeft gebracht. De dader, die van de Kei eilanden afkomstig is, heeft ver scheidene keren een flinke dosis van het rattengif thallium toegevoegd aan de bloedwijn, die zijn vrouw op doktersadvies gebruikte. Enkele we ken geleden werd de vrouw in een ziekenhuis in Oss opgenomen, doch werd na korte tijd genezen verklaard zonder dat de artsen de vergifti gingsverschijnselen hadden bemerkt. De man, wiens motieven duister zijn, hervatte toen zijn pogingen totdat de vrouw afgelopen week overleed. Het duurde toen nog tot het week einde eer de dader door de mand viel. De Israëliërs zijn ervan overtuigd dat een vreedzame samenleving in het Midden-Oosten alleen tot stand kan komen door directe onderhande lingen tussen de betrokken partijen hetgeen wil zeggen: tussen Israël en elke Arabische staat afzonderlijk met zo weinig mogelijk inmenging van de kant der grote mogendheden. Dit laatste houdt verband met het Is- raëlisohe verlangen om buiten de strijd tussen Oost en West te blijven en een uitweg te vinden voor de grote problemen van het Midden- Oosten zonder verward te raken in de gevaarlijke controverse tussen Washington en Moskou. Israël be weert daar tegen zijn zin in betrok ken te zijn geraakt. In dit verband is zelfs in uiterst linkse Israëlische kringen, ook in communistische, de Sowjet-Unie scherp veroordeeld. Moskou zou na melijk door de grote politieke acti viteit die het nu ontplooit de Ara bische staten verhinderen zelf hun standpunt te bepalen ten opzichte van het komende politieke contact met Israël. Al wordt hier van de V.N.-assemblee niet veel verwacht, toch heeft Israël enkele van zijn hoogste officials naar New York ge zonden om de andere regeringen op de hoogte te brengen van de Israëli sche visie op de onderhandelingen. In politieke kringen in Jeruzalem is verklaard dat de Verenigde Na ties moreel niet het recht hebben om Israël te veroordelen, aangezien zij feitelijk niets hebben gedaan om de oorlog te voorkomen en er in feite mede schuld aan hebben omdat zij niet in actie zijn gekomen toen »en lid van de volkerenorganisatie voort durend met vernietiging werd be dreigd. MINISTER ROOLVINK Minister Roolvink van Sociale Za ken en Volksgezondheid acht de ruimte voor loonsverhogingen in 1968 niet groot. Volgens hem zal er meer moeten worden gespaard, ge zien de grote behoefte aan kapitaal belangrijke investeringen. Hij voelt niets voor gedwongen sparen. Ook van een spaarloon, zoals de vak beweging heeft voorgesteld, is hij Leen voorstander. De bewindsman zeet dit in een vraaggesprek met de officiële uitgave van het Nederlands Katholiek Vak verbond. „Ruim Zicht" Hij ziet voor we lvaartsverbe tering van de werknemers mogelijkheden liggen in een verbetering van de pensioenen •n winstdeling. Wat dit laatste be- ;reft is hij van mening, dat de groot te van het winstaandeel moet worden gekoppeld aan de hoogte van de be drijfswinst. De heer Roolvink vindt „Open ..Ir... Soesterherg De ,open dag" op de vliegbasis Soesterberg heeft zaterdag ongekend grote aantallen ouderen en jongeren tot een bezoek aan de bakermat van de Nederlandse luchtvaart bewogen. Naar schatting 40.000 personen waren van heinde en ver gekomen. Ze heb ben alles kunnen zien. Van dichtbij op de grond, waar een grote tentoon stelling was ingericht. Van veraf la ter in de lucht, waar vrijwel alle toe stellen werden voorgeschoteld. Van een heerlijk rustig zweefvliegtuig tot daverende straaljagers. Op de foto vliegt het eerste prototype van de Fokker F 28 „Fellowship" voor. Te oordelen naar hetgeen men als dank de eigenaar en gebruiker van terrein aan schil en, dozen, papier, flessen, bekers en wat al niet heeft achtergelaten, kan het nog wel een paar weken duren voor de vliegbasis van alle „vreemde smetten" is ge zuiverd. het van grote betekenis, wanneer een spreiding van de eigendommen mede als gevolg van de bezitsvorming bij de werknemers, kan worden bewerk stelligd. De minister is van mening, dat een vrije loonvorming in ons land bij zonder moeilijk te voeren is. Het liefst zou hij een loonpolitiek zien onder leiding van de centrale organi saties van werkgevers en werknemers terwijl hij niet afkerig is van diffe rentiatie in de lonen. De mogelijkhe den zijn volgens hem echter zeer be perkt, maar misschien kan er juist op het terrein van de pensioenver betering en winstdelingsregeling per afzonderlijke bedrijfstak of onderne ming wat differentiatie tot stand ko men. Over de werkgelegenheid zegt mi nister Roolvink, dat wamieer de overheidsmaatregelen volledig uit werken, dit in de werkloosheidscij fers tot uitdrukking zal komen, ten zij de algemene economische situatie verder verslechtert. In dat geval, moeten volgens de heer Roolvink verdergaande maatregelen worden genomen, zoals investeringsfacilitei ten en het aanspreken van deviezen reserves. f „Landelijk gezien is het werkloos- i hddspercentage wel wat te hoog, maar er is toch wel vraag naar ar- j beidskrachten", zo zegt de heer Roolvink. die van ooi-deel is, dat in dien er thans algemene maatregelen Politiemannen op Sardinië neergeschoten Sardijnse bandieten hebben zater dagnacht In een vuurgevecht in de omgeving van Orgosolo twee politie agenten gedood. De agenten namen met carabinieri deel aan 'n groot scheepse opsporingsactie, nadat zich eerder op de dag ook een vuurge vecht had voorgedaan. De vondst van de slachtoffers heeft geleid tot een enorme jacht in centraal-Sardinië, waaraan wordt deelgenomen door 700 man politie en carabinieri. ter verbetering van de werkgelegen heid zouden worden getroffen, dit juist voor de probleemgebieden zeer ongunstig zou kunnen werken. Door 'ii korte, maar zeer hevige uitslaande brand is zaterdag avond het bekende restaurant „Allemansgeest" aan de Hoflaan in Voorschoten bijna geheel ver woest. Het vuur vond gretig voed sel in het rieten dak. Na een half uur kón het sein „brand meester" worden gegeven. Met twaalf stra len hadden de V oor schot ense en Leidse brandweerkorpsen 't vuur bestreden. Veel meer dan de mu ren van deze uit de 17e eeuw da terende vroegere boerenhofstede bleven niet over. Alleen de kleine eetzaal bleef gespaard. Dank zij de medewerking van bruiloftsgan- gers, omstanders en personeel kon het antieke meubilair worden ge red. Voor een uitvoerig verslag zie pagina 3. (Foto LD/Holvast) De werkloosheid in de bouw neemt thans snel af. De gewestelijke ar beidsbureaus telden eind vorige maand nog ruim 17.000 werkloze bouwvakarbeiders. Ruim een week later —op 9 juni --kwamen nog bij na 12.000 bouwvakkers voor een werkloosheidsuitkering in aanmer king. De daling in de bouwwerkloosheid kan niet uitsluitend het gevolg zijn Egypte ontheft 200 hoge militairen uit hun functie In een Joegoslavisch bericht uit Cairo wordt gewag gemaakt van een grootscheepse zuivering in het leger der Verenigde Arabische Republiek. De correspondent van „Borba' schrijft, dat iedereen in Cairo het er over eens is. dat het leger niet alleen materieel voortreffelijke kwali teit en voldoende kwantiteit moet krijgen, maar dat ook het kader beter moet worden. Dit laatste probleem is het moeilijkste. .Eerst werd gezegd, dat 15 zeer hoge militaire leiders van hun func ties waren ontheven. Het aantal steeg tot 60 en vervolgens tot 200. Sommigen hebben huisarrest, maar velen zijn met pensioen gezonden en het moet twijfelachtig worden geacht of zij zich rustig zullen houden. Brown: ,.Geen gebiedsuitbreiding' (Van onze Londense correspondent) Het Engelse standpunt inzake het Midden-Oosten gedurende het week einde in het koi*t door Brown, de Britse minister van Buitenlandse Za ken in een rede uiteen gezet, komt op het volgende neer: le. Grondslag voor een regeling is dat oorlog niet tot vergroting van grondgebied mag leiden; 2e. Het vluchtelingenvraagstuk moet op humanitaire wijze worden opgelost; 3 e. De grote mogendheden zullen de situatie door beperking van wa- penleveranties moeten stabiliseren. Brown, die de vraag kreeg te be antwoorden of Israël zich binnen zijn oude grenzen zou moeten terugtrek ken, zei „niet op onderhandelingen te willen vooruitlopen". Het conservatieve Lagerhuislid, Ohurohills vroegere schoonzoon en oud-minister Sandys, viel Brown in een verklaring scherp aan. Hij be toogde dat het belachelijk is aan te nemen dat Israël, terwijl zijn Ara bische buren nog steeds erop uit zijn het te vernietigen, gedwee zou terug gaan naar de grenzen die vóór de gevechten bestonden. .Indien Brown dit gelooft, leeft hij in een sprook jeswereld", aldus Sandys. van seizoeninvloeden. De daling van 5000 in zo korte tijd ls onge veer gelijk aan de daling in de gehele maand mei. Toen bleef- ondanks het goede weer-de daling ver beneden de verwachting. Het ziet er daarom naar uit dat in de bouw de kentering is begonnen. Ook al door de stijgende vraag naar bouwvakarbeiders: in mei liep de vraag op met duizend man tot 4300. Voor de sector weg- en waterbouw was er in mei ejchter nog een dalende vraag. MR. BIESHEUVEL HERSTELD (Van onze parlementaire redactie) Mr. B. W. Bie heuvel, fractieleider van de ARP in de Tweede Kamer, is uit het ziekenhuis ontslagen. Hij mag weer werken en is van plan zeer binnenkort de leiding van de fractie, die tijdens zijn ziekte in han den van mr. Aantjes is geweest, over te nemen. Mr. Biesheuvel had de ziekte gevolg van een infectie opgelopen tijdens een reis door het Midden- Oosten. Hij heeft ruim drie weken in het ziekenhuis gelegen. ADVERTENTIE ©ucf Qföeuws i Uit het Leidsch Dagblad van 19 juni 1867 De gemeenteraad van Delft heeft gisteren met 10 tegen 9 stemmen bepaald, dat de kermis dit jaar zal ge houden worden. In den loop der discussie deelde de voor zitter mede, dat eenige on derteekenaars van de adres sen tot afschaffing der ker mis, inmiddels de Haagsche kermis druk bezocht hadden. Frankrijk. Mevrouw Rambeaux, echtgenoote van den redder des czars, heeft voor 300.000 frs, diamanten van de keizerin van Rusland gekregen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1