Man, paard, vrouw! Gevangenisstraf voor twee inbrekers GERC CASSETTES v. d. Water „LEIDSE" Opening K.O. Lab. Maar niet met Politiefilm mijn vrouw van formaat Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal Ned. recht de heer R. A. Roelofs (Arnhem )en mej. C. Vlet (Delft)doctoraal geschiedenis de heer S. Lopes Cardozo (Leiden)kan didaats klassieke taal- en letterkun de de heer G. E. Koolschijn (Den Haag). Westduitse radiotelescoop Eind 1969 hoopt West Duitsland in het Eifel-gebergte te beschikken over de grootste en nauwkeurigste draaiende radiotelescoop ter wereld, met welke telescoop men over een afstand van 8 miljard lichtjaren hoopt te kunnen „zien". De diameter van de parabolische spiegel, welk 2.800 ton zal wegen, zal 100 m zyn - een klein voetbal stadion. Volgens het Krupp-concern, dat een belangrijke rol bij de voorbe reiding en bouw van de telescoop speelt, zal de spiegel onder alle weersomstandigheden tot op 1,5 mil» limeter nauwkeurig zyn. Schuld bekend „Ik heb schuld bekend". Dat zei een 22-jarige winkelbediende uit Leiden voor de Haagse politierech ter, maar deze vulde aan: „Tenmin ste, nadat de politie U had aange houden". Want voor die tijd was verdachte er vandoor gegaan, na in de Breestraat een aanrijding te heb ben veroorzaakt. „Natuurlijk probeerde U er tus senuit te knijpen", nam de officier van justitie aan. „En dan laat u het slachtoffer nog voor de schade op draaien". Het slachtoffer was een wielrijd- ster, met wie verdachte in botsing was gekomen. De officier vond het een flauw gedrag van verdachte en eiste f 100 boete en een week gevangenisstraf voorwaardelijk, waartoe de rechter veroordeelde. Door Leidse politie in hun werk gestoord Er kan niet worden gezegd, dat de 26-jarige timmerman en de 24-jari- ge monteur fortuinlijke inbrekers waren geweest. Na vier inbraakpo gingen met nauwelijks een buit hoorden zij resp. zeven maanden en tien maanden gevangenisstraf voor leder met aftrek van voorarrest en drie maanden voorwaardelijk tegen zich eisen. Omdat zij zonder werk waren, gin gen beiden op een avond op verken ning naar inbraken uit. Eerst in Delft, waar getracht werd in te breken in een juwelierszaak. Maar door late wandelaars in zijn bezigheid gestoord, ging het tweetal ervandoor. Meteen werd koei's gezet naar Lei den, waar de latten voor het raam van een winkel aan het Bevrijdings plein werden verwijderd. Toen het zover was, naderde een politieauto en weer werd gevlucht. Een paar straten verderop werd de etalageruit van een andere winkel onderhanden genomen. Laat op dat moment dezelfde po- litie-auto passeren! juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Geen vriendinnen 's nachts op kamer De Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, heeft een principiële be slissing gegeven, welke voor de ver huur van kamers aan studenten van belang kan zqn en waar men, zo wel in kringen van kamerverhuur ders als studenten, met belangstel ling naar uitzag. De vraag deed zich voor of een student, die een kamer in Oegstgeest had gehuurd, het vrij stond zonder bewilliging van de mede het huis be wonende verhuurster des nachts een vriendin bij zich te laten overnach ten. De kantonrechter heeft de eis tot ontruiming toegewezen en bepaald, dat de student voor 1 juli a.s. de kamer moet verlaten. Hij overwoog in zijn uitspraak, dat kwam vast te staan, dat de student twee maal met een meerderjarige jonge vrouw de nacht in zijn kamer had doorge bracht en dat niet van belang is, dat de gedaagde in een dergelijke over- nachtiging niets onbehoorlijks ziet. Van belang is alleen of de misdra ging moet worden gezien als een handeling, welke de verhuurster uit persoonlijke omstandigheden als overlast ondervindt. De rechter acht te hier psychische overlast van de verhuurster, door de student aan gedaan. aanwezig. Mulo-i examens Met zoveel peoh in Delft en Lei den werd koers gezet naar Den Haag, waar op de Leyweg opnieuw het geluk werd beproefd. Dat bleef ook ditmaal uit, want forceren van het slot bleek niet mo gelijk. Verdachten hadden voor de rechtbank de beste beloften nu ze getrouwd zijn. Ze hadden geld nodig om hun woning in te richten. „Daar kun je beter voor gaan wer ken", zei de officier, die de inbre kers met zoveel pech een kans wilde geven op het goede pad te blijven. De rechtbank zal op 29 juni uit spraak doen. Sportdag van de Pestalozzischool Voor de leerlingen van de Leidse Pestalozzischool aan de Kernstraat waren gisteren sportwedstrijden ge organiseerd. De eerste en tweede klassen deden spelletjes, tenvijl de hogere klassen vaardigheidsproeven aflegden voor een diploma. Deze proeven bestonden uit zestig meter hardlopen, hoogspringen, kas- tiebalwerpen en behendigheidsoefe ningen. Er namen 230 leerlingen aan deel, van wie er negen het hoogste diploma behaalden, te weten Karin Bergman, Tineke Fallaux, Jolanda Beekman, Mirjam Clements, Anneke Tor, Chris tine Gunning, Vera Duermeier, Nejl Teske en Rudie van Ris. Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen zal volgende week donderdag officieel de uitbreiding van liet Kamerlingh Onnes Labora torium en het nieuwe Lorentz Insti tuut voor theoretische natuurkunde van de Leidse Universiteit openen. Met de bouw van deze belangrijke uitbreiding en vernieuwing is jaren geleden begonnen. Aanvankelijk had men enige tegenslagen in het eerste stadium van de bouw. Vorig jaar sep tember werd vrijwel de gehele nieuw bouw reeds onofficieel in gebruik ge nomen. De officiële opening, die men zich in de aanvang van het toen be ginnende academische jaar had ge dacht. moest echter uitgesteld wor den, omdat bepaalde onderdelen van de nieuwbouw door vertragingen nog niet konden worden ópgeleverd. Thans is het echter zover, dat het uniek ingerichte laboratorium ook officieel in gebruik gesteld kan wor- Dr.J.H. Croon verlaat liet Sted. Gymnasium Dr. J. H. Croon heeft in verband met een te verwachten benoeming tot conrector van een gemeentelijk meis jeslyceum in Amsterdam ontslag ge vraagd als leraar klassieke talen aan het Stedelijk Gymnasium in Leiden. De heer Croon, da eop 23 oktober 1921 in Groningen werd geboren, is sinds 1958 aan het Leidse gymnasium verbonden. Hij was van 1 september 1950 tot en met 31 augustus 1951 werkzaam aan het Kennemer-lyceum in Overveen, van 1 september 1951 tot en met 31 augustus 1953 aan het Openbaar Lyceum in Zierikzee en van 1 september 1953 af Openbaar Lyceum in Wageningen. In 1958 verhuisde hij naar Leiden. Do centen en leerlingen van het Leidse Gymnasium zullen op 22 juni a.s. af scheid van hem nemen. Chr. Lyceum Eindexamen, hbs-A De volgende leerlingen van het Christelijk Lyceum, Sohubertlaan, zijn geslaagd voor het eindexamen hbs-A: Anton Ar entshorst, Sassen- heim: Jacques Amoldi, Voorschoten; Jan Ohaudron, Leiden; Nico Guijt, Leiden; Dick Houthof f, Leiden; Kees de Jongh, VoorschotenMarten van Muijen, Leiden; Rudl Pruis, Voorscho ten; Wim van der Tang, Leiden; Johan Wijlage, Voorschoten, Ko de Wit, Voorschoten. In „Kiekkast", het kinder programma voor de zaterdagmid dag van de Avro-televisie, wordt morgen de eerste aflevering ver toond van „Meester Vosch", een kindermusical van vier delen, ge schreven door de Leidse rrlevrouw Stam-Van der Staay en gespeeld door een groepje schoolkinderen uit de Sleutelstad. De zuster van mevrouw Stam, mevrouw Weid- nerVan der Staay, schreef er de muziek voor. „Meester Vosch" gaat over een heer, die naar de grote stad is gekomen, waar hij door kinderen wordt rondgeleid. Deze eerste aflevering is spontaan tot stand gekomen. De kinderen hadden veel plezier in het pro gramma, vooral omdat zij zich „gek" mochten uitdossen. Directiewisseling bij G.A.K. Leiden De heer A. van den Berg, direc teur van het districtskantoor in Lei den is met ingang van 1 juli a.s be noemd tot directeur van het dis trictskantoor in Arnhem van het Gemeenschappelijk Administratie kantoor. Hij zal worden opgevolgd door de heer J. H. F. Linders, die tot nu toe adjunct-directeur van het districtskantoor in Amsterdam is ge weest. Op 23 juni as. zal in het Leidse restaurant v. d. Heijden van 16.00 tot 17.30 uur gelegenheid zijn afscheid te nemen van de heer van den Berg en kennis te maken met zijn opvol ger. Vlot model met capuchon, 2-zijdig te dragen; aan de ene zijde zwart, aan de andere zijde met pepitaruitje. Afgewerkt met windwerende Helanca manchetten en voorzien van 2 zak ken aan iedere zijde. H. J. de Koster De heer H. J. de Koster, oud-di recteur van de Leidse Meelfabriek „De Sleutels", is in verband met zijn benoeming tot staatssecretaris van Buitenlandse Zaken afgetreden als commissaris en gedelegeerd commis saris van de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij. In zijn plaats is benoemd tot ge delegeerd commissaris de heer J. B. A. Hurkmans, thans commissaris van de N.V. Meelfabrieken der Ne derlandsche Bakkerij. Chr. Nijverheidsschool Boshuizen - Leiden Aan de Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes „Boshuizen" in Leiden zijn geslaagd voor het examen Centrale Raad voor KinderuitzendingTrudy Bos, Henny Libochant, Marianne Monteba, Hanneke Otgaar, Elly Plat- teel, Leiden; Tineke van Raemdonck, Rita Rasser, Leiderdorp; Lena den Duik, Sassenheim; Rolanda van Cui- lenborg, Margriet HollanderCorrie du Prè, Voorschoten. VRIJDAG 10 JUNI 1967 TFIDSCH dagblad In Leiden zijn geslaagd voor het Mulo-diploma A de dames M. v. d. Ruit, Noordwijk; E. L. Sarvaas, Lei den; P. Sohoneveld, RijmsburgA. Lansberg, G. M. v. Eiswijk, J. Gaas beek. Leiden; *G. Kooistra, *A. Y. Kuibert. *J. Helsloot. Bodegraven; *M. Jungerius, *M. de Leeuw, C. G. de Mooij, Rijnsburg; *R. Paraddes, Bodegraven en de heren P. J. Klink hamer, J. Kukler, D. Serdijn, Leiden; *C. Jong en Eel, Bodegraven; *J. Kerpershoek, Rijnsburg; *J. G. van Minnen, Katwijk; "S. Schotsman, *J. v. Leeuwen .Bodegraven; J. M. Plaatzer, Noordwijk; C. Hoogendam, Leiderdorp; H. H. Knot, Leiden. Voor het diploma B de dames J. P. v. d. Niet, Noordwijk; J .A. Rol, G. A v. d. Lee, Voorschoten en de heren J. ImtJhom, Noordwijk; E. H. de Groot, LeiderdorpW V. Leopardi, Leiden; A. v. d. Linde, Hazerswoude; R. Prudhomme v. Reine, T .J. R. de Wit, A. Vette, Voorschoten. Met belxaalden tevens het mid denstandsdiploma Aan de Kath. sociale academie is geslaagd voor het eindexamen maatschappelijk werkster (alge meen) mej. E. Visser in Leiden. Bij K.B. is mr. J. F. M. Giele, inspecteur van 's Rijks belastingen j met standplaats Leiden benoemd tot hoofdinspecteur-titulair bij het Rijksinstituut Belastingen. STUDIO Matteo (Marion Brando) de held in de film Appaloosa gebaseerd op een boek van Robert MacLeod zou. na vele omzwervingen, juist een vreedzaam leven beginnen in 'het huis waar hij als kind was opgevoed, toen hij betrok ken raakte in een wild avontuur, dat zijn leven een geheel an dere wending zou geven. Hij kwam in conflict met de laatste telg van een geslacht van Mexi caanse bandieten, paardendie ven en smokkelaars, Ohuy Me dina (John Saxon), die hem zijn prachtige appelschimmel Appa loosa had ontsbolen. Mat/te o waagde het er op binnen te dringen in het hol van de leeuw, waar hij tevens de jonge vrouw Trini (Anjetta Corner) ont moette, die bang was. dat zij het lot van vele van haar voor gangsters moest delen als Me dina genoeg van haar zou krij gen. Dat betekende de zekere dood. Hoe Matteo er in slaagde zijn appelschimmel terug te krij gen en de jonge vrouw te red den om voortaan zijn leven lang haar terzijde te staan, laat deze pittige rolprent zien. In het prachtige Mexicaanse landsohap spelen zich taferelen af .waar uit blijkt., dat uiteindelijk niet de gangster, maar het recht van de man met de goede bedoelin gen zegeviert Appaloosa is een kleurenfilm met veel vaart, vol boeiende gebeurtenissen en ro mantiek. ir Marlon Brando en An- janetta Comer in „Appaloo sa". Goldfinger REX James Bond, die uit eindelijk GoMifinger om zijn vin gers windt, is weer terug in Leiden, waar de film geruime tijd in Trianon heeft gedraaid. Er wordt wel eens beweerd, dat dit de beste Bond-film is, maar naar onze smaak winnen „From Russia with love" en trDr. No" ervan. Weliswaar doet Goldfin ger een gooi naar het spectacu lairste Bond-verba al ofschoon „You only live twice" die pas in Londen in première is gegaan nóg meer belooft), maar daar mee is een film niet gekwalifi ceerd. James Bond. alias Sean Con- nery, moet een aeer geheime, zeer machtige organisatie van gouddieven (Gert Fröbe speelt de leider ervan) oprollen. Hij wordt echter al gauw gevangen genomen en dan is zijn rol ver der vrij passief dat is de zwakte van deze verfilming van Ian Flemings verhaal. Meneer 007 weet ten slotte een briefje uit zijn „gevangenis" te smokke len als de bende op het punt staat een grote goudslag te slaan. Bond breekt dan uit, na een hoogst vermakelijk gevecht met een ijzersterke kerel, zodat hij ook hier weer zegeviert. CAMERA Liefhebbers van de bekende Franse filmkomiek Louis de Funès kunnen het hart ophalen in het theater aan de Hogewoerd, waar men hem kan bewonderen in „Les bons vi- vants". De Funès speelt hierin een eenzame vrijgezel, die onbe wust van zijn huis een bordeel maakt. Ook ditmaal vele komi sche en quasi-dramatische scè nes. die de lachlust van de be zoeker opwekken. De film begint met de slui ting op last van een vrou welijke minister van het bor deel van monsieur Charles (Ber nard Blier). De meisjes kunnen het maar moeilijk verwerken, dat zij hun „patron" moeten verlaten en naai* een andere werkkring uitzien. Monsieur Charles laat ze echter niet zo maar vertrekken; de meisjes krijgen allen een aandenken mee. De mooie Lucette mag de rode lantaarn, die volgens eeuwenoud gebruik boven de voordeur hing, meenemen. De voorspelling van haar baas, dat zij het ver zal brengen, gaat na enige jaren in vervulling. Zij heeft het dan tot baronesse ge bracht en woont in een prachtig huis. De rode lantaarn, die een ereplaats had gekregen, wordt gestolen door een stelletje on handige dieven. Ea* volgt een kolderiek proces, waarin de lan taarn een belangrijke rol speelt. De dierbare herinnering van Lu cette is spoorloos en belandt la ter bij een antiquaar in een pro vinciestadje. In dit stadje woont de eenzame vrijgezel Hautepin (Louis de Funès). Een door een politieman belaagd meisje van lichte zeden, Heloise, neemt hij in zijn huis op. Weldra volgen meer meisjes omdat men er an ders „iets van zou kunnen den ken". De vrienden van Haute pin worden zo sterk aangetrok ken door het charmante gezel schap, dat zij besluiten de wo ning van Hautepin tot hun hoofdkwartier te maken. Met Kerstmis wordt feest gevierd en Hautepin draagt een wel zeer bijzonder steentje bij tot verho ging van de kerstsfeer: de rode lantaarn. Zeer toepasselijk wordt deze boven de voordeur ge hangen. LUXOR Dai producent-re gisseur Norman Panama zijn verhaalt je zelf niet serieus neemt, blijkt wel uit de inlei ding van zijn film. Een groen getekend draakje stelt zich voor: „Ik ben Jaloezie. Ik heb druk weak. Wilt u het zien? Kom maar mee". En hij brengt ons naar twee vliegers. Boezem vrienden, die alles samen delen, behalve him vriendinnetjes. In hun amoureuze concurrentie is ales geoorloofd. Maar wanneer er dan één de overwinning heeft behaald en is getrouwd met een mooi blond Italiaans verpleeg stertje, dan durft hij zelfs na vele jaren zijn vriend nog niet te vertrouwen. Enfin, het is al lemaal wat te ingewikkeld om precies na te vertellen. Daar is het trouwens ook niet voor. Men moet het zien en er plezier om hebben. Of niet. Want de een zal deze vrij dik opgelegde soort Amerikaanse humor kunnen waarderen en de ander niet. Maar er komen ongetwijfeld heel gekke momenten in voor. Tonny Curtis voelt zich natuur lijk als een vis in het water als Tony Curies en Virna Lisa als het echtpaar in „Maar niet met mijn vrouw de levendige charmeur, die ten slotte met zijn verovering nau welijks raad weet. George C. Scott geeft hem volwaardig par tij als de wat cynischer en wat harder rivaal-in-de-liefde. Tus sen hen in loopt de hoogblonde Virna Lisi erg mooi te zijn. Te zamen is dit drietal onder lei ding van regisseur Norman Pa nama goed voor een uurtje ge noeglijke spanning. Maar op fil misch föbied moet men er echt niets nieuws verwachten. Irma la douce TRIANON Nu is het dan bijna met „Irma la douce" ge daan: de laatste week is inge gaan. Wie, na zo en zoveel weken nog niet kennis heeft gemaakt met de avonturen van dit Pa- rijse „dametje", dat eindelijk de ware liefde ontdekt, mag zich wel haasten om daarvan getuige te zijn. LIDO Er is geen twijfel aan: de „Anti-gang brigade" mag zeker tot de geslaagde mis daadfilms worden gerekend. In de eerste plaats door het span nende scenario, dat gebaseerd is op en roman van Auguste ie Breton, maar verder ook door de uitstekende bezetting van de hoofdrollen door Robert Hos sein (hoofdinspecteur Le Goff) en Raymond Pellegrin (Sartet). eigenaar van een bekend Parijs' restaurant, maai* tevens leider van een bende gangsters). Natuurlijk trekt de hoofdin specteur met zijn misdaadbe strijding aan het langste eind, maar voor het zover is moet hij nogal wat incasseren, hetgeen de „echtheid" van het verhaal Les bons vivants belangrijk ten goede komt. Hoe wel Le Goff er al maanden op bedacht was, dat de huichelach tige Sartet op de geldwagen van een fabriek loerde, ziet de gang sterleider toch nog kans zijn slag te slaan en weet met de buiit te verdwijnen. Toch laat Le Goff zijn tegenstander aa-reste- ren, fel als hij is door de dood van een van zijn beste mede wrekers. Als een van de andere arrestanten, die tijdens de aan val gewond is, tenslotte door slaat lijkt alle hoop voor Sartet vervlogen. Maar dan komt er een tweede tegenslag voor Le Goff: een vriendje van Sartets dochter, Trois Pommes, dringt met een bende het politiebureau binnen en slaagt er bijna in de belangrijke arrestant te bevrij den. Trois Pommes is echter niet verslagen: met zijn clubje ontvoert hij de broer van de hoofdinspecteur, Jobic, Frank- rijks meest gevierde voetbalheld! Dan voltrekt het drama zich vrij snel onder zeer spannende om standigheden, die men zelf moet gaan zien. Vooral dit slot van de film is zeer boeiend door de ongewone omstandigheden, die ook psychologisch zeer goed doordacht zijn. Voor liefhebbers van het genre politiefilms een werk, dat men niet mag over slaan!

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3