„Houden is net als van muziek, het met een vrouw" ïïïTC volop smullen!! van de partij Aaaaaardbeien BRABANTS BAROK ENSEMBLE SPEELDE IN ZUIDERKERK Enthousiast over ons muziekniveau is DONDERDAG IS JUNI 1WT LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Maderna vóór de 'Orfeo* „Neem me maar niet kwalijk, dat ik zo verschrikkelijk lui ben op het ogenblik. Dat komt gewoon hierdoor: voor het eerst vanavond heb ik de indruk gekregen dat mijn orkest eindelijk gaat beseffen dat Monteverdi echte muziek gemaakt heeft. Da genlang heb ik nu al met deze mensen gerepeteerd en ze speel den dan wel braaf wat er allemaal stond, maar er kwam geen echte goede klank uit. En nu ineens, vanavond, alsof er een soort wonder gebeurd is, ga ik werkelijk iets herkennen van mijn bedoelingen. Ik denk dat het allemaal nog best voor elkaar komt voor de première op zaterdag a.s." Geen Monteverdi- traditie Bruno Maderna, een kleine, zeer dikke man, hapt enthousiast in een vers glas bier. Intussen bespreekt hij met enige musici rond hem nog wat kleine details uit de muziek die hij de hele avond heeft gerepeteerd Monteverdi's opera „Orfeo". „Het is met muziek als met een vrouw. Je kunt iemand niet uitleggen wat „houden van" is je bent er toe in staat of je bent er niet toe in Zo is het ook met een orkest. Je kunt mensen wel moeizaam gaan uitleggen wat nu toch wed de schoon heid van Montevea-di is, maar als ze het er niet in horen, dam kun je van nog zo goeden huize komen, maar dan leg je het toch niet correct uit en kun je je enthousiasme soms toch niet overdragen. Ze moeten het ge woon zelf ontdekken. De moedlij'kheid ADVERTENTIE Fris, vrolijk en jong. Een heerlijke drank. Puur of als TIP-tonic (met een schijfje citroen). Verjaardagsfeestje, fami liefeestje,zo-maar'n feest je, TIP moet van de partij zijn. HELE FLES f 7,80. X s II II goede keus in Nederland is natuurlijk, dat hier geen enkele Monteverdi-traditie is. Je hoort hier zelden of nooit iets van hem en bij mijn weten is de .Orfeo" zelf nog nooit gespeeld in Nederland. De enige kennis die je er hier van kunt hebben is via de grammofoonplaat" Geen vast orkest Bruno Maderna werd, wij schatten ongeveer 50 jaar geleden hij wil namelijk zijn juiste leeftijd niet zeg gen in Venetië geboren. Tot na de oorlog heeft hij in Noord-Italië in verschillende steden gewoond. Daarna is hij naar Duitsland gegaan, ontmoette daar een lieve vrouw en is met haar getrouwd. Hij heeft drie kinderen. Op het ogenblik woont Bruno Maderna in Darmstadt. „Ik heb omgelooftijlk veel steun in mijn werk van haar. Zij regelt ook mijn zaken en ze is een bijzonder enthou siast liefhebster van vele soorten mu ziek", zegt Bruno Maderna. Bruno Maderna heeft geen vast orkest waar hij regelmatig mee speelt. Waarom eigenlijk niet? „Ik houd ervan om ambulant te zijn. Als het je ergens niet bevalt of de men sen vinden je niet zo geweldig, dan hoef je niet moeizaam je tijd uit te zitten, maar dan kun je als het ware zomaar van de ene dag op de andere vertrekken". Moderna wordt vaak de grootste kenner van de oude muziek, die er op het ogenblik in de wereld leeft genoemd. Zelf zegt hij daarvan: „Och, dat is natuurlijk onzin. Maar het is nu eenmaal zo, dat in het land van de blinden één-oog nog altijd koning is. Ik ben altijd al erg ge ïnteresseerd geweest in oude muziek. En ik vind bovendien dat je geen moderne muziek kunt spelen en schrijven als je de oude niet van A tot en met Z kent. Want de ontwik kelingen die er zijn geweest in de t jjd van bijvoorbeeld Monteverdi, wa ren voor die tijd zeer vooruitstrevend en doen in zekere zin nog altijd op geld in de imoderne muziek. Expositie voor 80-jarige Chagali Ter gelegenheid van de 80ste ver jaardag van de Franse kunstenaar Marc Chagall wordt in Galerie Krik haar in Amsterdam volgende maand een expositie van een gedeelte van grafieken gehouden. De tentoonstel- ling wordt geopend op 7 juli a&, de dag van zijn verjaardag. De col- I lectie bestaat uit door de kunstenaar met de hand gekleurde etsen voor I de bijbel, ontstaan tussen 1930 en 1939, en zwart-wit etsen uit de suite „Les fables de la Fontaine" ver vaardigd tussen 1927 en 1930. De ex- I positie zal ongeveer een maand du- ^Batman in balliiigschap'"' In het gebouw van de Haagse j Kunstkring in Den Haag vond gis-1 teravond de première plaats van het] „metafysisch" schouwspel „Batman in ballingschap", opgevoerd door het Theater Scarabee. Het stuk is geba seerd op een ballade van Hendrik de Vries, die beschrijft hoe een prinses verliefd wordt op een monsterach tige moerasbewoner. De wachters van de Koning kunnen dit wezen niet vangen. De verliefde Prinses wordt opgesloten in een torencel en kwijnt weg. In het schouwspel speelt het pu bliek de rol van de Koning. De toe schouwers krijgen bij de aanvang van hef stuk een kartonnen kroontje en een glas wijn (het spel begint met een receptie). Batman komt uiteraard in de oor spronkelijke baillade niet voor. Hij komt op de meest onverwachte mo menten het toneel op om het publiek te troosten met cola, kauwgom en andere zaken. Het stuk wordt geregisseerd door Adiri Boon. De komende week worden elke avond twee voorstellingen ge geven. Het spel duurt precies een uur. ADVERTENTIE Belangrijke Etruskische vondst: muur van Chieti Archeologen hebben de massieve muur van de oude Etruskische stad Chieti gevonden. Een stuk van 50 meter van de uit Travertijns marmer opgebouwde muurwelke 6 meter hoog en twee meter dik is, werd blootgelegd door werklieden die bezig waren met het grond werk voor een gebouw bij het middeleeuwse fort bij de toegang tot het moderne Chieti, 130 km ten noorden van Rome. Volgens prof. Clelia Laviosa behoort de muur ongetwijfeld tot het bolwerk van het Etruskische Chieti en dateert de muur mogelijk uit de 5de eeuw voor Christus. Bewonderaar „Ik ben een bijzonder gTOOt be wonderaar van Monteverdi. Daarom heb ik het ook aangedurfd om Orfeo, waar geen enkele partiuur bestaat volgens de uitvoering die ik wilde geven, zelf helemaal opnieuw te orkestreren op de manier die mij het meest veraaitwoord leek. Ik heb het wel gedaan volgens de oude tra dities, met hier en daar wat van die typisühe versieringen, maar ik heb geen gebruik gemaakt van oude in strumenten. In de eerste plaats kon ik geen mensen vinden die die oude instrumenten zouden kunnen bespe len, in de tweede plaats is het ge loof ik ook niet helemaal noodzake lijk om die te gebruiken. In de tijd van Baoh waren de dwarsfluiten ook lang niet zo geperfectioneerd als se op het ogenblik zijn. Maar zouden wij daarom Bach zó heilig moeten verklaren dat wij, om het idee van zijn tjjd te benaderen, dan ook weer valse en niet zuiver geboorde fluiten zouden moetien ge bruiken? Vergeet niet, we zyn in middels 400 jaar verdér en het is heel goed mogelijk om met moderne instrumenten toch hetzelfde beeld weer te geven van wat Monteverdi in het hoofd heeft gehad. Ik heb wel een paar oudere instrumenten gebruikt, zoals byv. de oboe d'amore en de viola d'a-more. Weinig geschrapt „Ik heb in de Orfeo maar twee zeer kleine en onbelangrijke passa ges geschrapt. Dat is eigenlijk nog weinig. De uitvoeringen die ik ervan ken. laten werkelijk hele grote delen gewoon weg. Met de uitvoeringen, zeer zeker met vocale solisten, ben ik ongelooflijk gelukkig. Wat dat be treft heb ik ook werkelijk geen en kele angst". Kent Bruno Maderna de verschil lende opnamen die er van Orfeo be staan? „Ik weet dat ze bestaan, ik heb ze vermoedelijk ook vroeger wel gehoord, maai* ik ben er niet speciaal voor gaan zitten om de ideeën die hierin ajn neergelegd, in mij op te nemen. In de eerste plaats houd ik niet van copiëeren en, in de tweede plaats vind ik wat bijv. Archiv ge daan heeft te statisch, te musicolo gisch. Dat is een stijl waar ik per soonlijk helemaal niet van houd. Ik probeer hier neer te zetten, slanke, mooie, maar booh wel tradi tionele Orfeo. Soms denk ik wel e wat is toch mijn speciale binding met de muziek van Monteverdi. En ik ge loof dat het dït is: Monteverdi heeft zijn beste tijd in Venetie gehad ik .die daar geboren en getogen ben, voel een bepaalde verwantschap met hem, alsof het een soort familie-i gelegenheid is". Wat het muzikale niveau van Ne derland betreft: Bruno Maderna, die herhaaldelijk ook in onze stad het R.O. dirigeerde, is daar erg enthou siast over. Voor een goede dirigent is hier volop gelegenheid om iets goeds te maken. De krachten waar over Nederland op muzikaal terrein beschikt, zijn zeer goed, verbijsterend goed als je bedenkt hoe klein Neder land eigenljjk is. Maderna, die zelf ook muziek schrijft, waarover hy merkwaardig genoeg nauwelijks wil praten, omdat hij het van zeer wei nig belang vindt, heeft een grote aansluiting met de nieuwe generatie muziekschrijvers. Mensen als Peter Sohat bijv. dra gen hem op handen. Het is ook waarschijnlijk aan deze groep te dan ken dait er stemmen opgaan die Bruno Maderna graag zouden willen zien als vaste dirigent van het Con certgebouw. „Het is allemaal wel lief en aardig, maar dat is gewoon voor mli niet mogelijk. Het Concertge bouworkest is een uitstekend orkest, maar het sfeerversohiil tussen deze mensen en mij is dermate groot dat ik mij er waarschijnlijk niet geheel thuis zou kunnen voelen. Het is ver rukkelijk om daar af en toe gast- dirigent te zijn, maar voor altijd? Nee, daarvoor ben ik in de eerste plaats te turbulent, in de tweede kunst BRUNO MADERNA Ambieert hij het dan helemaal niet om ooit nog een vast orkest te heb ben? „Nee. Ik kan nu nog alle kan ten opgaan die ik wil. Ieder orkest heeft zijn eigen specialiteit en ik kan overal nog iets leren, rondreizen en trekken, zo lang ik nog gezond ben. Tegen de tijd dat ik misschien 70 ben en het reizen niet meer zo plezierig vind, misschien dat ik er dan nog eens een keer over ga den ken, maar voorlopig heb Ik wat dat betreft toch nog wel enige tijd van Koning Lars Porsena van het Etruskische Chieti zou in 505 voor Christus Rome gespaard hebben uit eerbetoon voor de moed van Hora- tius by de verdediging van Rome. Volgens sommige historici heeft Ro me 'n aantal jaren later uit dank baarheid Chieti gespaard toen het zich om zich heen grypende Rome zich meester maakte van de Estrus- kische citadellen in de Umbrische heuvels. Langs de muur lopen ook met ste nen beklede rioleringssloten, blyk- baar om te voorkomen dat hemelwa ter de Travertijnse blokken zou on dergraven. Chieti is één van de machtigste steden van de Etruskische federatie geweest. Bij de aanval op Rome trok Lars Persenas met zijn soldaten op tot de westelijke oever van de Tiber, maar daar werden zij tegen gehou den door Horatius Cocles, die alleen de toegang tot de Sublicaanse brug verdedigde totdat de Romeinen tijd hadden gehad deze te vernielen. Por sena was zo onder de indruk van dit staaltje moed dat hij het beleg op brak. Zijn zoon, Aruns, werd later verslagen door de verenigde legers van de Latijnse steden. Maar of schoon de Romeienen andere steden van de Etruskische federatie verover den. werd Chieti niet belegerd maar geleidelijk opgenomen in de om zich heen grijpende Romeinse wereld. Veiling moderne meesters in Parijs Op een veiling van moderne mees ters in Parijs is gisteren de hoogste prys 618.000 fraink betaaüd voor een meisjesportret van Renoir. Een zelfportret van Marc Ohagall ging voor 218.000 frank van de hand. De totale omzet van de veiling bedroeg 3.437.820 frank. Voor slechts een handjevol toehoorders concerteerde gister avond in de Züiderkerk voor het eerst in onze stad het Bra bants Barok Ensemble, bestaande uit drie voortreffelijke docen ten aan het Brabants Conservatorium in Tilburg, n.l. Pieter van Veen (blokfluit), Lucius Voorhorst (fluit), bekend o.a. als diri gent van het Kamerorkest te Voorschoten en Gerard Dekker (klavecimbel) Het smaakvol samengestelde pro gramma bood ruimschoots gelegen heid de uitnemende musische, zowel als technische capaciteiten van dit trio te leren kennen in werken van Frescobaldi, Sweelinck, jhr. Jacob van Eyck (1590-1657), de moderne, in 1918 geboren componist Jan van Dyk, Telemann en Quantz. Als inzet een drietal melodieuze en luch- ige „Canzoni a due canti col basso continuo" van Frescobaldi, gevolgd door het bekende „Est-ce Mars" (thema met zeven variaties) van Sweelinck, waarin Dekker zowel in de virtuoze als in de van een ragfijn stemweefsel vervulde passa- f ges zyn algehele beheersing van het klavecimbel feilloos demonstreerde. Een byzondere kennismaking volg de: het ook op de grammofoonplaat verschenen lustige „Malle Symen" j uit „der Fuyten Lusthof" van Van1 Eyck, een blinde neef van Constan- i tyn Huygens, die eertyds organist-1 beiaardier aan de Domkerk te Utrecht was. Van Eyck heeft niet minder dan een 150-tal composities voor sopraanblokfluit geschreven, j waarmee hij 's zondag de bezoekers op het kerkhof „vermaakte". Pieter j van Veen betoonde zich hierin een I eminent leerling van zyn vroegere j leenneester Frans Brüggen. Heet van de haald klonk hierop j een in dit programma vreemde eend.l namelyk de in april 1967 votlooide I „Musique a trois pour flüte, flüte a I bec et clavecin" van Jan van Dyk, j waarin deze modernistische inzich- j ten combineerde met tonaliteitsbe- 1 grippen. Jan van Dyk, die met zyn Concertino no 1 voor piano en or kest de Visser Neerlandisprys ver wierf, blykt ook in dit werk een in- j ventief componist, al zou een bondi ger zeggingswyze de voorkeur verdie nen. Twee soli voor klavecimbel en een tussenspel voor de twee blazers maken deel uit van deze compositie, waarin ook de Flatterzunge af en toe een woordje meespreekt. Jan van Dyk droeg zyn „Musique a trois" aan dit ensemble op. Hy mocht per- sooniyk voor het applaus komen danken. Ook in de Sonate in b kl. t. v.oor fluit en klavecimbel van de uitermate vruchtbare Telemann, wiens compo sities desondanks zich altyd ver bo ven de middelmaat verhieven en de Triosonate in C gr. t. voor altblok- fl'^t. lfuit en klavecimbel van Jo- hann Joachim Quantz. die voor de door de fluit zo geboeide Frederik de Grote niet minder van 300 fluitcon certen en 200 kamermuziekwerken voor fluit componeerde, dwongen de leden van het Brabants Barok En semble bewondering af voor hun ge acheveerd samenspel en, wat de bla zers betreft, voor hun fraaie toon. Het valt te betreuren, dat slechts zo weinigen waren gekomen om van dit alles te genieten, maar vermoe delijk is men hier na een druk seizoen toch wel een weinig „mu- ziekmoe" geworden ir Het Brabants Barok Ensem ble, dat gisteravond concerteerde in de Züiderkerk. V.l.n.r. Lucius Voorhorst (fluit), Gerard Dekker klavecimbelen Pieter van Veen (blokfluit) (Foto L.D./Holvast) Inkrimpi nu» van basis Singapore (Van Londense correspondent) Engeland zal in de komende jaren zyn militaire aanwezigheid in het Verre Oosten handhaven, doch niet langer op zo'n kostbare manier als tot nu toe, omdat zulks financieel onhoudbaar is gebleken. De Britse minister van Defensie, Healey, deed deze belofte tegenover de Australische premier Holt by de in Londen gehouden besprekingen. De bedoeling is om minstens tot 1975 vast te houden aan de Britse lucht en vlootbasis van Singapore, maar de personeelsbezetting zal geleideiyk worden ingekrompen. De basis zal echter in ogenblikken van crises snel kunnen worden geactiveerd, door de zelfde methode die op Malta wordt toegepast. Het denkbeeld van een gezamenlyke Australisch-Britse basis in Australië is losgelaten. De Nederlandse beeldhouwer M. van Lamsweerde neemt deel aan het internationale sympo sium van monumentale beeld- houwkunst, dat in juli en augus tus in de Franse plaats Grenoble wordt gehouden. Veertien kunste naars uit diverse landen zullen ieder een monument ontwerpen dat een plaats krijgt ergens in de stad. Het abstracte beeldhouwwerk, dat de heer Van Lamsweerde in zijn atelier in Amsterdam heeft ontworpen, zal worden geplaatst aan een van de invalswegen van Grenoble. Met zijn maquette is de heer Van Lamsweerde thans naar Frankrijk gereisd. Het monumen tale kunstioerk, dat in aluminium wordt uitgevoerdzal ter plaatse onder zijn leiding worden ver vaardigd. Studiereis naar V.S. voor Van Herwijnen De Amsterdamse acteur Carol van Herwynen, die bij zyn eindexamen aan de Toneelschool in 1965 samen met zyn klas de Top Naeff-prys won en thans verbonden is aan toneel groep „Studio," en mej. Elisabeth E.M. Ariens, die een dezer dagen haar opleiding aan de katholieke so ciale academie voor meisjes in Eind hoven voltooit, zijn uit 49 kandidaten gekozen voor een studiereis naar de V.S. Op kosten van „Seven-up Neder land N.V." en in samenwerking met het Nederland-Amerika Instituut in Amsterdam worden zjj in staat ge steld zich verder in hun vak te spe cialiseren. Carol van Herwynen zal in New York cursussen volgen in muziek, dans, beweging, zang en ballet aan de American Musical and dramatic Academy. Hy zal zich daarby toeleg gen op de „musical comedy," waar voor in ons land groeiende belang stelling bestaat. Elisabeth Ariens zal een opleiding volgen aan de New school for social research, eveneens in New York. Zy zal zich specialiseren in public rela tions.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7