mmm „Verloedering Swieps" geestdriftig ontvangen Het gaat slecht met de tabak in Rliodesië rOMADO Kiesingers brief aan Stopli Lonen meer gestegen dan de prijzen programma DONDERDAG 15 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Filmcritici oneens met toekenning Staatsprijs 1 zeker „verloederd" nadat de ma weg van kantoor naar huis eer ter heeft meegenomen, die het huis niet meer verlaat en steeds greep op hun eerst zo rustige staantje krijgt, is onderhoudend door cameraman Mat van Hensber- gen in beeld gebracht. ■k De tienerster Paul Jones, die gisteren in ons land aankwam om ie première van zijn film „Privi- in Amsterdam en in Arnhem te wonen, werd door de foto- maf gesnapt bij het verschalken m een „Hollandse nieuwe". (Van onze speciale verslaggever) Groot succes voor Erik Terp stra gisteravond in het Arn hemse Rembrandt-theater. Staande naast hoofdrolspe lers Ramses Shaffy en Hetty Verhoogt moest hij in de loge van wat deze week even ons vaderlandse filmfestival-paleis mag heten, een geestdriftige hulde in ontvangst nemen van een stampvolle zaal, die zich kennelijk best geamuseerd had met zijn zojuist in première ge- gane speelfilm „De verloede ring van de Swieps". Een enthousiasme, dat alleszins te plaatsen ls, want deze verfilming van Heere Heeresma's al eerder in boekvorm uitgekomen scenario, heeft vele aantrekkelijke kwalitei ten. Het verhaal van het keurige jonge echtpaar, dat langzaam maar Lonneke Hoogland verwacht een baby Wegens op zichzelf verheugende lersoonlijke omstandigheden zal iVRO's tv-omroepster Lonneke loogland haar werkzaamheden voor- pg moeten staken. Zij verwacht een Ggdurende het zomerseizoen allen de televisieprogramma's van ie AVRO worden aangekondigd door iia Bremer en Ilse Wessel. „Bekentenis" i.p.v. „De aap" (Van onze Hilversumse correspondent) Pas deze week heeft de K.R.O. ntdekt dat de band van de voor ond aangekondigde heruitzen- via Nederland 1 van Franz iafka's verhaal „De aap" niet meer haar bezit is. De band blijkt di- t na de eerste uitzending bijna ;e jaar geleden, te zijn uitgewist. In plaats van „De aap", waarin ohn Lanting de hoofdrol speelde. ïu om 21.30 uur het spel „Be- entenis" van Belcampo. Het handelt een man (gespeeld door Henk Ulsen), die een ontmoeting leeft met zijn evenbeeld. Beiden be- luiten tijdens deze ontmoeting el- plaats in de maatschappij in ren. Het verhaal is vooi elevisie bewerkt en geregisseerd door tits Butzelaar. Nadelige werking van sancties toegegeven Voor de eerste maal heeft de re gering van Rhodesië de nadelige uitwerking van de sancties openlijk toegegeven. In Salisbury heeft de minister van Landbouw de tabaksplanters gewaar schuwd, dat een kwart van hen door de situatie gedwongen zal worden hun bedrijven te sluiten. De regering zal hen financieel helpen bij het kwe ken van andere produkten. Aan het einde van het jaar zal Rhodesië met een onverkochte ta baksvoorraad zitter ter grootte van de produktie van een vol jaar. (ADVERTENTIE) Tip voor f handiger huishouden 5jC DE HANDIGE '1TATSNMDES t vriendje ven de kinderen) loeders die deTomado- patatsnijder ntdekt hebben, zetten gemakkelij- erpatatophetmenu.ln een wip ge neden: 25 of 49 tegelijk! Allemaal (en dik. Een paar hjjzonderheden: messenblok met tweezijdig gesle- en roestvrij stalen messen en de lastic drukplaat zijn uitneembaar, us makkelijk schoon te maken; oor 25 patatjes f 7,50, voor 49 f 7,75. f7,50 I tot u méér tips? Vraag Wzoektolder "Hartewensen"- Of sctirljf lomado.Tomadohuls, afdeling K.. Dordrecht Dit is de achtergrond, welke voor de Britse regering in antwoord op een onofficieel Rhodesisfch initiatief aanleiding is geweest na te gaan of het thans misschien met premier Smith over een oplossing van het constitutionele vraagstuk zal kunnen praten. Pa Cartwright kan fans zelfs in Rusland niet ontlopen De televisieacteur Lome Greene heeft ontdekt dat hij zelfs in Mos kou zyn fans niet kan ontlopen, ook al vertoont de Russische televisie als een van de weinige Europese landen niet de Bonanza-serie. Greene speelt in de serie de rol van vader Cartwright. Bij een intervieuw voor zijn hotel in Moskou werd Greene echter be stormd door vier groepen toeristen, uit Joego-Slavië, Polen en Finland. Greene zette opgeruimd zijn hand tekening op alle papieren die hem werden voorgehouden. Greene vertelde dat hij voor va kantie naar de Sowjet-Unie was ge komen. Hfj heeft nog geen kans gezien een Russische televisiestudio te be zoeken, hoewel hij wel aan Intourist heeft gevraagd om een introductie. Volgens thans beschikbare cijfers: Er bestaat een kans dat aan het eind van het jaar zal blijken dat de werknemers er In 1967 met hun reële Inkomen op vooruit zijn gegaan. Dit zei secretaris C. A. Bakker van het Chr. Nationaal Vakverbond op de vergadering van de Christelijke Metaalbedrijfsbond. De heer Bakker ls van mening dat de thans beschik bare cijfers het voorbehoud van de vakbeweging bij de loononderhande lingen van vorig jaar, om op de lo nen terug te komen als de prysont- Het eerste officiële contact tussen kanselier Kiesinger en zijn tegenspe ler in de D.D.R.. minister-president Stoph, is in de Bondsrepubliek zon der kennelijk veel opzien te baren, voor kennis geving aangenomen. Zo als uit een opiniepeiling al bleek, is 25 procent van de Westduitsers vóór gesprekken tussen Kiesinger en Stoph. Gisterochtend legde Kiesinger een verklaring in de Bondsdag af, waar in hij zei dat het Duitse volk zich wel zal moeten neerleggen, maar°dat dodeil AHe Bloklaiul I en^kan iTtum Twaalf jaar wegens wikkeling dit jaar de loonstijging zou overtroeven, overbodig maken. De heer Bakker zei dat de prijs stijging dit jaar tot dusver nog geen twee procent is geweest ten opzichte van het gemiddelde van 1966. Dat is minder dan de vakbeweging destijds vreesde. Daar komt nog wel 1,5 pro cent bij op 1 juli, door verhoging van huur. omzetbelasting en premies van sociale verzekeringen. Tegenover de duurtetoeneming staat de loonsver hoging van 4 plus 1.5 procent. Over de lonen in 1968 zei de heer Bakker dat de verhoging in de buurt van de produktiviteitsstijging zal dienen te blijven. „Ernstige over schrijding van die grens is onder de Ramses Shaffy zet de langharige, overrompelende parasiet met alle gevoel van het type haarscherp neer. Maar hij wordt met al zijn kwali teiten als veelzijdig acteur binnen het kader van deze film toch nog overklast door de man die zich hier als een verrassing aandient: Wies Andersen, die van de zachtjes af glijdende kantoorbediende een ju weel van een filmrol maakt. Op het moment, dat Terpstra de situatie vlot en met gevoel voor si tuatieverhoudingen ongeveer een half uur heeft opgezet, lijkt zijn eer ste kruit verschoten. Mede naar het einde toe herstelt van het originele scenario wat con- tinuiteit-foutjes ten gevolge hebben, blijven de inzinkingen niet uit. Maar naar het einde toe herstelt hij en daarmee dus zijn film zich uitstekend, zodat men tenslotte weer geboeid de daadwerkelijke ont reddering, verloedering om met de titel te spreken, ziet voltrekken. Corsow Op het succes van de nieuwe Ne derlandse films, zijn gisteravond in Arnhem een paar glaasjes geheven. Eerder op de dag was de Sticu- daarin al voorgegaan, door na een speciale voorstelling van Peter Kruitzbergs „Corsow" een drankje ian te bieden op het succes, dat de oornamelijk in de West herkende bioloog-cineast met zijn film heeft gehad. Zoals vorige week al bekend gemaakt, heeft Kreutzberg met deze film, naar een scenario van Boeli Leeuwen gemaakt in opdracht het bestuur van het eiland Cu- regao, de staasprijs voor filmkunst 1967 gewonnen. Als dat nu maar niet was gebeurd. iu zijn film waarschijnlijk niet zo kwalijk in de publiciteit zijn geko- nu helaas het geval moet zijn. Dan zou er waarschijnlijk alleen geschreven zijn, dat hij wel eens be ter werk heeft afgeleverd dan deze naief opgezette en uitgewerkte film het leven op het eiland Cura- waaraan men de liefde waar hij gemaakt is wel kan afzien, helaas ook het feit dat de maker het contact met de ontwik kelingen in het, laten we voor het gemak dan maar even zeggen: jon- je Europese filmen, volledig heeft gemist. Met fraaie beelden van allerlei die- in en wat dooreengehaspelde opna- en van voornamelijk slecht acte rende eilandbewoners van ver schillende huidskleur. maakt men deze dagen namelijk geen docu mentaire meer die boeit. Het sat een aantal van de mo menteel in Arnhem verzamelde film critici zo hoog, dat zij nog gister avond een telegram aan de minis- j ter van Cultuur, Recreatie en j Maatschappelijk Werk hebben ge stuurd, om er hun verwondering over uit te spreken dat dit de beste Ne- i derlandse film zou zijn, die door de jury uit 2 jaar produktie kon wor den uitverkoren. En dat is allemaal erg jammer. Voor de betrokken minister, die op advies van een jury, om welke re den dan ook tot dit aanvechtbare besluit gekomen, morgenavond hier toch met een bedragje van 5000 gul den op het toneel moet klimmen. Maar vooral ook voor Peter Kreutz berg, die het tenslotte ook niet hel pen kan dat hij met een film, die zyn beste niet is, de staatsprijs heeft gewonnen. ondanks dat, alles gedaan moest den om het leven van de landgenoten beide zijden van de scheidings- steeds is daar natuurlijk aan gene zijde van deze lijn bedoeld te verlichten. Kiesinger verklaarde ook dat het niet zijn bedoeling was de Oostduitse eventuele gespreks partners van een ander standpunt dan het hunne te willen overtuigen. Deze gesprekspartners zouden ove rigens niet Kiesinger en Stoph, maar een Westduitse en een Oostduitse speciale gevolmachtigde zijn, die al leen over concrete vragen ter „ver lichting" van de „menselijke toe stand" dienen te spreken. Maar, aldus Kiesinger, de heer itoph wil alles of niets. Hij vindt dat Stophs eisen tot politieke en volken rechtelijke erkenning van „een Schei ding van Duitsland" tegen de ver langens van de mensen in beide de- de vervulling van deze eisen tot voor- len van Duitsland ingaan. Stoph had waarde van gesprekken gemaakt. Ook V.S. nu voor open toernooien De Amerikaanse tennisbond is niet langer tegen „open" tennis. De af gevaardigden, die Amerika tijdens het congres van de internationale fe deratie op 12 juli in Luxemburg zul len vertegenwoordigen, hebben de op dracht gekregen voor open tennis te stemmen. Van de vier grote tennislanden steunen Australië en de Verenigde Staten thans het Britse voorstel on gedurende een proef-periode var twee jaar over te gaan tot het open stellen van amateur-toernooien voor professionals. Frankrijk zal zich in Luxemburg van stemming onthou den. Een 30-jarige veehandelaar uit Groot-Ammers is door het Haagse Gerechtshof veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, wegens het doden van de fou- ragehandelaar Arle Blokland (46) op 11 december '65. Het hof achtte moord niet bewezen, wel doodslag. De manier waarop het slachtoffer is mishandeld getuigt van een hevige, niets ontziende vernietigingsdrang ten aanzien van Blokland, zei de president van het hof, mr. A. J. Veldman. Wat er gebeurd is met het vele geld dat de fouragehandelaar bij zich moet hebben gehad is niet dui delijk. Deze factor wordt daarom in het vonnis buiten beschouwing ge laten. Een verlichtende omstandig heid voor de verdachte is het psy chiatrisch rapport dat hem vermin derd toerekeningsvatbaar verklaart. De procureur-generaal by het hof, mr. G. J. de Lint, had 14 dagen ge leden 20 jaar geëist. De verdachte wil van het vonnis in beroep gaan by de Hoge Raad. Half jaar geëist tegen schippers voor overval (Van onze Roermondse correspond.) Twee schippers van 24 en 28 Jaar uit Groningen en Rotterdam moes ten zich voor de Roermondse recht bank verantwoorden voor een over val op een Maasbrachtse taxichauf feur op 5 april gepleegd. Mr. W. Bartels, officier van Justi tie by de Roermondse rechtbank, eiste tegen ieder een half jaar on- voorwaardeiyke gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. belang". •k De Noorse bark Regina Ma ria voer gisteren met volle zeilen de haven van New York binnen. Elf maanden geleden verliet het schip Noorwegen. Via de Bermu da-eilanden en Engeland zal het schip naar Oslo terugkeren. NEDERLAND 1 6.50 uur 8.20 uur NEDERLAND 2 10.15 1 10.30 1 11.00 1 UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 10.45 uur HILVERSUM 2 „Les tricheurs" De NTS - filmdienst mag ge prezen worden om de keuze van de films van deze week. Gister avond kregen we ,Les tricheurs', een film die in 1958 even veel opschudding verwekte als later ,La dolce vita' en op het ogen blik bijvoorbeeld ,De grote stilte' van Bergmann, hoewel tegenwoordig wordt niemand meer opgeschud! In ieder geval bleef het gisteren onbegrypelijk waarom we 9 jaar geleden zo opgewonden raakten over ,Les tricheurs', geen byster goede film vol toneelspel, sentimen teel. met onverdraaglijke mora listische sancties overgoten. Wat deze film in het byzonder zo verouderd en gedateerd maakte was het cynisme waarvan hij droop. Onnatuurlijk, ongeloof waardig cynisme. Het was de nabloei van het existentialisme, de tyd van de bop, de jazz, de strakke truitjes, die hele santé- kraam die had kunnen dienen om de tentoonstelling .Jeugd sentiment vyf tiger jaren' op te sieren, maar die als ingrediënten voor een overigens matige film als deze een totale mislukking bleken. Het was interessant er naar te kijken, zoals het ook In teressant was het Nederlands KRO De minimolen Nieuws De verrekyker Van gewest tot gewest Mensen in de sport Toeristische tips voor het weekeinde NTS-journaal en weerbericht Opening van het Holland festival 1967 Silhouet gesprek met Peter Diamand „Bekentenis" Brandpunt Laatste nieuws Automatisering Sluiting AVRO Nieuws Moef ga ga extra Een meisje trouwt toch wel; t.v.-spel Op zoek naar de mens; documentaire De telefoon; opera Laatste nieuws en journaal Dichterby Sluiting elftal te zien spelen tegen Fin land (allemaal Oranjeleeuwen uit Middelburg en zo), maar het deed allebei byzonder achter haald aan Jean Paul Belmondc Door een en ander heb ik de belangrijkste eigen programma's op Nederland I en II niet ge zien. Maar je moet er wat voor over hebben om Jean Paul Bel- mondo te kunnen zien in een rol, die hem nog niet meer dan kleine lettertjes op de rolbezet ting opleverde. Hij was toen nog piepjong, en trok voornamelijk ie aandacht op de Paryse bou levards, waar hy met grote snel heid placht te komen aanrijden >p de Boulevard Saint-Michel, net veel gepiep van de banden afremde voor een café, de kap van zjjn sportauto automatisch omhoog liet gaan om een fraai meisje te laten uitstappen, waarna hy, de kap halverwege stijl omhoog zodat alle ogen op hem gericht waren, rechtop staand in zyn auto als een ka- piteön op een zeilschip zyn om geving monsterde, weer omlaag plofte en wegscheurde. Zo werd je beroemd in Parys, zo word je Jean Paul Belmondo met de kapitale letters op de affiches. Althans ln 1958. VOOR DONDERDAG 15 JUNI Hilversum 1. 402 m. NCRV: 18.10 Sportrubr. 18.30 Hal- e: progr. voor twintigers. 19.00 Nws. t weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 r éénmaal, hoorspel. Dubbelkwartet met orgel: geestelijke liederen. 20.00 Lichte gram.muz. 20.30 Avondpermissie: gevar. progr. voor de strijdkrachten. 22.15 Avondslultlng. 22.30 Nws. en lierh. SOS-ber. 22.40 Boekbespr. 22.45 Kerkorgelconcert: --J- "3.15 Wonen zonder mld- leven ln een stadsgebied. 23.45 Lichte gram.muz. 23.5524.00 Nwe. zaken, die de aandacht Stereo: Dansorkest mi 28.55 Gesproken brief. 19.00" Stereo politieke ïen. 18.30 zangsollsten. IKOR19.30 Land der Muzenkunst- V' MSfcr I 21.20 Je sterft i 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 't Mag g naam hebbenlicht gevar. platenprogr. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 16 JUNI Hilversum 1. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 vakamjtletips. 8.45 Voor de 1 9.36 grammuz. 13.55 Promenade-orkest zangsoliste: operamuz. 14.30 Schoolra dio. 15.00 Pizzicato: muzikaal middag magazine. 17.00 Coda: muz. voor tle- Hilversum 2. 398 m. VARA: 7.00 Nws, en ochtendgvm. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gram.niuz. 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammuz. 9.00 Klass. hoo tal (gr.) Klass. hoorntrio (gr.). 9.30 Pianoreci- VPRO: 10.00 11.00 Nws. 11.02 Op de prugr. voor de vrouw. AVRO: Musa Ibérlca (IV). lezing over muz. uit Spanje. 11.55 Beursber. Licht lnstr. ensemble: latijnse 12.27 Med. 12.30 OverheidsvoorlUltz. voor de Sportrevue. 13.00 Nws. op de heden- landbouw. 12.4 litera tuur. VPRO: 15.30 Thuis: progr. voor thuiszittenden. 16.00 Nws. 16.02 Mod. en klass. muz. 17.00 Voor de kinderen. 17.10 Stereo: Muzikale aanwinsten. 17.45 Act. Hilversum 3. 240 m. en FM. AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Plaat maar raak!: vroiyk ochtendprogr. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen: verzoek- platenprogr. (11.00 Nws.). VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 13 05 El pée: gevar. platenprogr. 14.00 Nws 14.02 Uit de buitenlandse pers. 14.05 2 x Top 10. AVRO: 15.00 Nws 15 02 Muz.kantjes: licht muz.progr. 16.00 Nws. 16.02 Showtime. 16.30 Sor bet: licht platenprogr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Pop-Party. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: 18.45 Voor de klfeuters. Songs of Tarsus, TV-film. (dl. BBC-produktie). NTS NCRV: 20.20 A .00 Journaal. 20.45 Weet je toendertijd. Spionnen in .mimi noue). 22.25 Close-up: gesprekken. 22.45 Ne- ~>-sptrltuals. NTS: 22.50 - 22 55 wel: progr.flitsen. halen uit de televisie 21.30 De Parallelle we spionage-verhalen: dl. midden (Esplons parml 20 30 Kompas act-rubrlek. VARA: 21.05 Achter het nws. 21.20 Corona tion Street. TV-feuilleton. NTS: 22.18 Journaal. 22.30-23.00 Teleac; Kernfy-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5