DAGBLAD Regering realistisch >ver toekomst textiel Resolutie van Moskou tegen Israel verworpen Gé VERHOOG fflISTER ROOLVINK ANTWOORDT KAMER in Premier Kosigin zou rol Assemblee willen spelen Vliegtuig botst op Texel tegen schaap (9ucJ he ■richt 1 maart 1860 DONDERDAG 15 JUNI 1967 No. 31303 eteurE. A. E. van Dishoeck [dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (btf vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie) i de patriarchale verhouding, die tot voor kort in de Twentse (ielindustrie bestond, zat veel goeds". Zo begon minister ilvink (Sociale Zaken) vanmorgen zijn antwoord aan dc feede Kamer in het textieldebat. minister was het met de Kamer die nogal kritisch icas ge ul over de houding van de werkgevers bij de massale ontslagen s,dat de feodale toestanden uit de tijd zijn. Maar hij wilde mét liberaal Joekes de voordelen van de persoonlijke verhoudingen in jmntse textiel niet onderschatten. „We moeten er niet alleen ar smalend over spreken", aldus de bewindsman. vond, dat er een kern van irheid zat in de kritische vraag irom de regering wèl de fabrikan- niet de werknemers helpt, jar", voegde hij eraan toe, „De l gaat enigszins mank. bieden de ondernemers de kans bedrijven tot ontplooiing te ■jen, terwijl een garantie op het Md van werk een uiterst moei- ezaak is". lok is de regering, volgens de heer jvink, niet te optimistisch over toekomst van de textielindustrie de opnamecapaciteit van de intsen en Achterhoekse nijver- dDe minister rekende voor, dat van de 2200 man, die de laatste maanden op straat zijn komen taan, elders werk hebben gevon- Ongeveer 1500 zijn nog als boekend ingeschreven, van wie 1ÖOO nog in een opzeggingster- 1 ritten. „Dat geeft mij enige dvoor de elasticiteit van Twente de Achterhoek in de toekomst, al to de zorgen wel groter worden" fcïtfnister. Hljioegde eraan toe dat de rege- de officiële stukken niet al asimistisch had willen zijn. „Wij men vertrouwen hebben", zo hield de Kamer voor. „Vooral als er goed overleg wordt samengewerkt Twentse en Haagse autoritei- en door organisaties van werk ers en werknemers". Voorzichtig ünister De Block gaf toe, dat de rheid met steunverlening aan het rjjfsleven bijzonder voorzichtig zijn. Maar, zo zei hij, in dit al hadden we geen keus. Het risi- moest worden genomen Als er wordt gemoderniseerd dan zou de poorten van de katoen-, ra- en linnenindustrie misschien inltief gesloten hebben moeten rden. Nu hopen we een aanzien- 11 deel van deze industrie op de te houden. Ovigens zal de ra- lalisatie van de k.r.l.-industrie in de toekomst vele duizenden knemers werkloos maken. „Met meer textiel een beter profiel" De Staatkundig Gerefor meerde Partij heeft gisteren de tulp van de regering gevraagd Hl de bestrijding van de mini rok. In het textieldebat in de Tweede Kamer vroeg SGP-af- jevaardigde Van Rossum of de «regering geen reclame wil gaan maken voor langere rok- fcn. Daarmee zouden twee vlie- i?n in een klap worden gesla- ?en: zowel de textielindustrie ils de SGP zouden er blü mee ttfn. In navolging van de zuivel- reclame „Met melk meer mans", stelde jr. Van Rossum, die ver klaarde dat hij en zijn politie ke vrienden moeite hadden met te niinimode, de slagzin voor: •Met meer textiel een beter pro fiel". Minister De Block verzette zich te gen de gedachte om het Twentse in dustriegebied tot een stimulerings gebied uit te roepen. Zoiets moet niet incidenteel gebeuren, vond hij. De minister wilde overigens wel toege ven, dat het stimuleringsbeleid mis schien op de helling moet en dat het arsenaal van mogelijkheden voor het stimuleren van de industrie wellicht moet worden uitgebreid. Dat de ontwikkelde landen beter de katoenindustrie kunnen overlaten aan de ontwikkelingslanden was een gedachte, die minister De Block niet zonder meer kon aanvaarden. De ontwikkelingslanden kunnen zich toeleggen op de eenvoudige artikelen, maar de specialisatie kan beter in de andere landen worden verricht. De minister zei, dat militaire or ders voor kleding naar België zijn gegaan omdat de Belgische industrie aanmerkelijk lager dan de Nederland se had ingeschreven. Daar komt nog bij, dat de Nederlandse confectic- industrie geen belangstelling had. De toestand is het gevolg van een gebrek aan samenwerking tussen de textiel en de confectie-industrie, die in België juist zeer ver gevorderd is. Daarom worden er pogingen in het werk gesteld de textiel- en confectie bedrijven in Nederland dichter bij elkaar te brengen, zodat er goed koper kan worden gewerkt. De minister deelde mee, dat het onmogelijk is gebleken het bedrijf van Nico ter Kuile voor Neede te redden. Er is geen afzet meer voor de produkten, zodat het bedrijf moet worden overgebracht naar de En- schedese vestiging van het concern. Er ontstond een fel interruptie debat van de socialisten en de PSP over de gang van zaken in Neede. Beide fracties vonden dat de Kamer niet genoeg inlichtingen heeft gekre gen. Minister De Block wees erop. dat dat geen verschil maakt, doordat de fabriek tóch moet worden geslo ten. Vervolg op pag. 2 WEERBERICHT IROOGWEER hHet K.N.M.I. ln De Bilt verwacht •1 heden- tot, morgenavondDroog Eer met wolkenvelden, maar ook 'tóge perioden. Overwegend ma- 1 "ind uit noordelijke richtingen weinig verandering in tempera- "ur, (Opgemaakt om 11.15 uur) 16 JUNI f°n op: 4.19 uur; onder: 21.02 uur '•n op: 13.48 uur; onder: 1.25 uur oogwater te Katwijk te 9.32 uur 22.05 uur; laagwater te 5.00 uur 17.40 uur. Nt nummer bestaat uit 24 pagina's De Veiligheidsraad heeft gis teren Israël niet wegens agres sie willen veroordelen en ook niet de onmiddellijke en on voorwaardelijke terugtrekking van Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden ge- eist. Een daartoe door de Sow- jet-Unie ingediende resolutie werd door de raad verworpen. Bij stemming over de afzonder lijke paragrafen kreeg de para graaf voor veroordeling van Israël wegens agressie vier stemmen (Bulgarije, India, Mali en de Sow jet-Unie) bij elf onthoudingen en die waarin te rugtrekking werd geëist zes stemmen (genoemde vier lan den en Nigerië en Ethiopië) bij negen onthoudingen. Voor aan vaarding zijn negen stemmen vereist. De resolutie in haar geheel werd toen niet meer door de Russische af gevaardigde Fedorenko in stemming gebracht. Hfj sprak van „het be treurenswaardige feit, maar niettemin het feit, dat de Veiligheidsraad on machtig is te doen hetgeen hfj moet doen om de Israëlische agressie te gen de Arabische landen tegen t< houden" Er moet nu naar andere wegen worden uitgezien,aldus Fedo renko, die eraan toevoegde tegen de Amerikaanse ontwerpresolutie te zullen stemmen waarin besprekingen tussen Israël en de Arabische lan den worden voorgesteld om tot een stabiele vrede te komen Na de Russische afgevaardigde spraken de Arabische en Iraakse af gevaardigden. Zij stelde de Verenig de Staten en Groot-Brittannië ver antwoordelijk voor de verwer ping van de Russische ontwerpre solutie. De Veiligheidsraad heeft gister avond eenstemmig een resolutie van Argentinië, Brazilië en Ethiopië aan genomen, waarin de regering van Israël wordt verzocht de veiligheid en het welzijn te verzekeren van de bewoners van de streken waar oor logshandelingen hebben plaatsgehad en de terugkeer te bevorderen van hen die gevlucht zijn. Aan partijen wordt in de resolutie t de conventie van Genève toe te pas sen bij de behandeling van krijgs gevangenen. Ook loltr.son nnar Aig. Vergadering Onze correspondent in Moskou te I lefoneerde hedenochtend: Nu de Vei liglieidsraad de Russische resolutie heeft verworpen zal Sowjet-Rusland alles op haren en snaren zetten om te bereiken dat de verlangde spoed zitting van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties zo spoedig mo gelijk wordt gehouden. Algemeen wordt verwacht, dat deze zitting reeds zaterdag zal plaatshebben, want het zal volgens ingewijden niet moeilijk zijn de vereiste 62 stemmen bijeen te krijgen. In de Russische hoofdstad is. men er bijna zeker van dat premier Ko sigin de Russische delegatie naar de VN-assemblee zal leiden. Er wordt zelfs gefluisterd dat secretaris-ge neraal Brezjnew en presid. Podgor- ni mee zullen reizen, maar hierover is geen enkele zekerheid te krijgen. Het mogelijke persoonlijke optre den van Kosigin in de VN zou vol gens diplomatieke kringen in Mos- In Amsterdam GEEN BEWIJS ORGANISATIE DESERTEURS Amsterdamse recherche noch Ko ninklijke Marechaussee heeft in de hoofdstad een organisatie kunnen ontdekken, welke zich bezig houdt met hulpverlening aan Amerikaanse deserteurs, die hun diensttijd in Viet nam zouden willen ontlopen. Berich ten over een dergelijke organisatie hebben enige tijd geleden in de Ame rikaanse en Franse pers de ronde gedaan en de N.C.R.V.-televisie heeft onlangs een film van Franse makelij vertoond, waarin aan vermoedens hierover gestalte werd gegeven. Een politie-onderzoek in de hoofdstad heeft nu wel aangetoond, dat deze film in geen geval op feiten is geba seerd. In de film werd met name de groep Provo genoemd als organisator van een ontsnappingsroute voor Ame rikaanse deserteurs. De politie heeft hiervoor geen enkel bewijs kunnen vinden en de Franse filmers uitge daagd om hun beweringen met fei ten te staven. Prins Willem-Alexander wordt 2 september gedoopt Prinses Beatrix en Prins Claus hebben het voornemen hun zoon, Prins Willem- Alexander, op zaterdag 2 sep tember in Den Haag ten doop te houden. Zij hebben daar toe bij de centrale kerkeraad van de Hervormde Gemeen te in Den Haag de Grote of St.-Jacobskerk aangevraagd. De Prinses en de Prins heb- ben ds. H. J. Kater, hervormd predikant in Amsterdam, verzocht de dienst te leiden. Om zeven uur gisteravond hebben Prinses en Prins voor radio en televisie een dank woord uitgesproken over de blijken van medeleven bij de geboorte van hun zoon. Prin ses Beatrix zei o.m. „Onze zoon is morgen zeven weken oud. Wij zijn blij u te kunnen zeggen dat hij het uitstekend maakt en hard groeit. Het is een gezellig en gezond klein mannetje met vrij veel haar en grijsblauwe ogen." De Prinses die ook zei dat ze zelf weer helemaal is hersteld en dat zij haar werkzaamhe den nu zal hervatten, sprak haar dank uit voor de warme sympathie die beiden in woord en daad mochten on dervinden van zovelen, zowel in ons land, als in de West. Prins Claus sloot zich bij de woorden van zijn vrouw aan. De opname van het dank- ivoord van Prinses Beatrix en Prins Claus geschiedde gis terochtend in Hilversum. Na dat zij de beeldbandopname van hun toespraak hadden gezien, gaven zij de wens te kennen iets meer van de stu dio's te bezichtigen. Zij beke ken het in aanbouw zijnde studiocomplex van de N.T.S. in Hilversum en kwamen on verwacht binnen bij de opna men van enkele televisiespe len, waardoor op de speel- vloer en in schminkkamers acteurs en actrices plotseling met de gasten roerden gecon. fronteerd. if Deze kleine radio van 32 gram een Russisch produkt is gepresenteerd op een tentoon stelling in Parijs. De prijs is 45 gulden. Het grootste voordeel van dit toestel is wél, dat men er an deren niet mee hindert kou geheel in overeenstemming zijn met de sterke pro-Arabische houding van het Kremlin. Velen in Moskou zijn echter van mening, dat het feit dat Kosigin naar New York gaat er op duidt dat de Sowjet-Unie door handige manoeuvres opnieuw wil trachten zich in het conflict niet rechtlijnig tegenover Washington te plaatsen, zoals ze ook niet deed in de afgelopen weken. Men wijst in dit verband op de rol die Kosigin speel de bij de oplossing van het conflict tussen India en Pakistan. Men hoopt nu weer op een realistische beoordeling van de problemen door de Russische premier. Kringen in Moskou, die zeker verwachten, dat Kosigin naar de Verenigde Staten zal vertrek ken, zeggen ook dat het Kremlin wacht op een mededeling van het Witte Huis, dat president Johnson de bijzondere bijeenkomst van de V.N. zal bijwonen. Mocht het zo ver komen dan zou er dus sprake zijn van een directe top tussen de twee grote mogendheden over de crisis in het Midden-Oosten. Tot zover onze correspondent. Vervolg op pag. 2 (Van onze Hilversumse correspondent) Het klinkt in deze tijd van maan- raketten en ruimtewandelingen ab surd, maar het was gistermiddag keiharde realiteit. De ervaren vlieger A. F. Lathouwers en zijn drie pas sagiers beleefden in een rood-witte Cessna van de Nationale Luchtvaart- school een benauwd uurtje, doordat het neuswiel van het toestel verloren was gegaan bij een botsing met een schaap. Een perfecte noodlan ding op het vliegveld Hilversum maakte een eind aan het hachelijk avontuur. De heer Lathouwers vertrok met zijn passagiers gistermiddag van Hilversum voor een uitstapje naar Texel. Toen hij daar wilde landen liepen er schapen op de baan. De onvermijdelijke botsing had geluk kig geen directe catastrofale gevol gen. Het schaap overleefde het niet. De heer Lathouwers kreeg via Schip hol opdracht naar Hilversum terug te keren. Op de thuishaven werden alle voorbereidingen getroffen. Twee brandweerwagens, een ambulance van de GGD en een van het Mari ne Opleidingskamp en een jeep van het vliegveld stonden gereed, toen de noodlanding begon. Ze behoefden niet in actie te komen. De heer Lathou wers volgde de door de radio ontvan gen instructies uitstekend uit.- Na een lange aanloop kwam hij weliswaar iets te snel naar beneden, maar door tijdig ophalen verminder de de snelheid en kwam het vliegtuig enkele tientallen meters verder zacht neer. Prachtig in evenwicht gehouden hobbelde het nog tien meter, bijna tot stilstand gekomen en dook toen met de neus in het gras. Enkele functionarissen van de Rijksluchtvaartdienst stelden een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Ook op Texel zal men een kijkje gaan nemen. Het is ove rigens normaal, dat op kleine vlieg velden schapen lopen, maar één baan moet altijd vrij zijn. Hulp voor het Midden-Oosten Secretaris-generaal Oe Thant neeft alle regeringen, instellingen en par ticulieren opgeroepen financiële bij dragen te schenken aan de UNRWA. teneinde deze V.N.-organisatie voor de Palestijnse vluchtelingen in staat te stellen hen te helpen, die niet door eigen schuld door de ellende van de oorlog zijn overvallen Jordanië heeft aan de Ver. Naties gevraagd om voedsel en kleding voor de naar sonatting 150.000 vluchtelin gen uit het gebied ten westen van de Jordaan. De Westduitse Bondsdag heeft gis teren met algemene stemmen beslo ten vijf miljoen mark beschikbaar te stellen voor de burgerbevolking in oorlogsgebieden ui nel Midden-Oos ten Het geid is oestemd voor le vensmiddelen, Kleding en medicijnen welke door het Duitse Rode Kruis zullen worden verdeeld Zowel Ara bische als Israëlische burgers komen in aanmerking voor de hulp. ADVERTENTIE UW SLAGER voor vers Hollands ZUIGLAMSVLEES UW POELIER voor heerlijke verse BRAADSTUKKEN. DOEZASTRAAT 41—39 TELEFOON 21415 ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van i 17 juni 1867; Het gemeentebestuur te elft heeft de uitmondingen der riolen in de stadsgrach ten, voor zooverre die boven het watervlak zijn gelegen, 1 doen dichtmetselen, waar door belet wordt dat de scha- delijke dampen, die zich an ders uit die gaten ontwikke len, in de lucht worden opge- omen. Sedert men in de afgéloo- pen winter te Scheveningen een ijskelder heeft gemaakt, 1 kan de verzending van visch 1 1 naar het buitenland in ijs 1 1 plaats hébben. i

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1