Palestijns vluchtelingen probleem haast onoplosbaar Mariner in goede koers m/ nu25stuks1.5( Zuid-Afrika bepleit et nieuwe VN-organisat De wereld faalde LEIDSCH DAGBLAD Toch geen „zachte" landing Venera? li MODERNE ROKKEN Wijziging Fonds ve zeevis en haring Westerse machten toonden gebrek aan leiderschap PAGINA 18 tEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 JJi Een volk in vijf landen (Van een speciale medewerker) Er zyn bijna anderhalf miljoen Palestijnen. De schattingen variëren omdat niemand de bevolkingsboekhouding heeft bijge houden. Ze leven in vijf landen. Rond 215.000 Palestijnen wonen in kampen in de Gaza-strip. In Syrië leven er ongeveer 120.000, in de Libanon naar schatting hetzelfde aantal. In Israël vormen zij een religieuze en culturele minderheid van ongeveer een kwart miljoen. De meesten leven in Jordanië: 670.000. Alleen in dit laatste land zijn zij volwaardige staatsburgers. Syrië en de Libanon zijn hen liever kwijt dan rijk. In Egypte hebben zij alleen waarde als propaganda-materiaal. In Israël zelf is hun situatie redelijk voor zover het leven van een gewantrouwde minderheid redelijk kan zijn. zo kleine minderheid, dat zij vroeg qf laat wel moest opgaan (Hugenoten) vaak gingen ze op in het eigen volk (Oostduitsers in West-Duitsland) Voor het Palestijnse vluchtelingen vraagstuk gelden deze regels niet, of in mindere mate. Ook in dit opzicht is het vraagstuk min of meer uniek. Mandaatgebied In de mist van negentien jaar in ternationale geschiedenis is het ont staan van het Palestijnse vluchtelin genvraagstuk grotendeels ook ge raakt. Toch is het belangrijk, omdat het veel verklaart van de psychologie van de vluchtelingen. Palestina werd in 1922 door de Volkenbond aan Engeland als man daatgebied toegewezen met de dubbe le opdracht: opvoeding tot een onaf hankelijk Arabisch land en stichting van een „Nationaal Joods Tehuis." Deze laatste opdracht greep direct terug op de Balfour declaratie van 1917, de eerste officiële erkenning Ongeveer 85 procent van het Pales tijnse volk bestaat uit vluchtelingen. Dat alleen al maakt him situatie uniek. Het doet vermoeden hoe moei lijk het zal zijn de vluchtelingen te doen opgaan in de gastlanden. Vol keren zijn zelden bereid hun eigen bestaan op te heffen. Het Joodse volk beeft het zelfs na een verbanning van 2000 jaar niet gedaan. In de moderne geschiedenis zijn de meeste vluchtelingenproblemen voort gekomen uit verloren oorlogen. Gren zen werden verlegd, de minderheid werd uitgedreven (Silezië; Oost-Prui sen). Andere vluchtelingenproblemen ontstonden, omdat het eigen land werd bezet (Tibet). Meestal vormden de vluchtelingen in het gastland een ADVERTENTIE |MEE of vakantie van 't Zionisme. Toen al was nauwe lijks vol te houden, dat een latere zelfstandige Arabische staat binnen zijn grenzen een Joods Nationaal Te huis zou kunnen herbergen. Veranderende situatie In 1922 telde Palestina 589.000 Ara bieren (cijfers van de Palestijnse re gering), 83.000 Joden en 71.000 Chris tenen. De Joden vormden een kleine minderheid, die bij de Arabieren nog geen ongerustheid wekte. Negen jaar later was de situatie al anders: 759.000 Arabieren tegen 174.000 joden en 88.000 Christenen. De eerste bot singen hadden plaatsgevonden. In de ogen van de Arabieren was de Jood- immigratie een middel om de toe komstige zelfstandigheid te doorkrui sen. Joden waren voor hen vermomde agenten van het imperialisme. Aan Britse kant ontbrak een vast beleid. De immigratie ging door en de moei lijkheden groeiden. In 1944 was het Arabische volksdeel uitgegroeid tot ruim 1 miljoen inwoners; de Joden hadden het half miljoen overschreden (Christenen 135.000). Een vreedzaam naast elkaar leven van de drie hoofd groepen ging onmogelijk worden. Het werd, dat helemaal, toen in de eerste na-oorlogse jaren de Joodse immi granten bij scheepsladingen tegelijk aankwamen. In 1946 608.000 Joden tegen 1.293.000 Arabieren; mei 1948 700.000 Joden tegen 1.380.000 Arabie ren. (cijfers van de V.N.). Vastgelopen Intussen was de politieke toekomst helemaal vastgelopen. Het sterk ver zwakte Britse imperium toonde zich niet meer in staat de zaak in de hand te houden. De strijd tussen Arabieren en ondergrondse organisaties als de Haganah, de Irgoen Zwai Lemoemi en de Lohmey Heroet Israël kreeg het karakter van een complete bur geroorlog. In 1947 lieten de Engelsen weten, dat zij hun opdracht zouden teruggeven aan de Ver. Naties, de opvolgster van de Volkenbond. De tv MAAR ALLEEN, als U ONZE VOORSCHRIFTEN goed opvolgt. Ir U maakt gebruik van de in ons blad afgedrukte vakantiebon. Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 20 ot. postzegel) inzenden, of aan ons bureau bezorgen. r de eerste opzeredingsdag Niet opbellen, telefonische opdrachten worden NIET ln behandeling genomen. Als BRIEF te verzenden. Frankeren met 20 ct. Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met mee - wanneet U dexe bon Ingevuld aan ons toezendt. HÜISADRESi De Mariner V, die gisteren van Kaap Kennedy is gelanceerd voor een vlucht van vier maanden naar de planeet Venus, schijnt de goede koers te volgen. Wel zal na enige tjjd nog een baancorrectie moeten worden uitgevoerd, maar het eerste deel van de 340.000.000. km lange vlucht verloopt geheel volgens de verwachtingen. De Mariner heeft op 184 km hoog te eerst veertien minuten in een „parkeerbaan" gevlogen alvorens de Agena-trap van de raketcombinatie de definitieve stoot voor het volgen van de baan naar Venus gaf. Na dat het instrumentarium in werking was gesteld is aan het elektronisch brein van de Mariner opdracht ge geven, het ruimtevaartuig te stabili seren door de stand in te stellen op de ster Canopus. Dit is in de afgelopen nacht om 02.20 Nederland se tijd gelukt, waardoor aan een oorspronkelijk wentelende beweging van het ruimtevaartuig een einde kwam. Thans is men bezig, de baan- elementen van de Mariner zeer nauwkeurig vast te stellen waarna berekend kan worden, welke koers correctie mettertijd zal moeten wor den aangebracht om het ruimtevaar tuig op 19 oktober op een afstand van ruim 3000 km langs Venus te laten schieten. Inmiddels zfjn nog geen nieuwe ge gevens door de Russen vrijgegeven over de baan en snelheid van de Venera IV, die zij maandag in richting van Venus lanceerden. Het is derhalve nog niet mogelijk vast te stellen, welke van de twee ruim tevaartuigen het eerst de omgeving van Venus zal bereiken. De Russen hebben alleen bekend gemaakt, dat de reis van de Venera ongeveer vier maanden zal duren. Wel heeft Dimitry Martynow, de directeur van het Sternberg Astrono misch Instituut in Moskou in bedek te termen te verstaan gegeven, dat geen zachte landing van de Venera op Venus in de bedoeling ligt, zoals werd aangenomen. In de Prawda schreef hfj dat zelfs zonder dat de Venera op Venus landt veel geleerd kan worden van de gegevens van een ruimtestation, dat op korte af stand de planeet passeert. Zoals gebruikelijk houden de Rus sen dus alle mogelijkheden open ten einde later als doel van de vlucht het bereikte resultaat te kunnen ver melden, zodat zfj in dat opzicht al thans altijd van succes verzekerd zijn ic De start van de Mariner V op de top van een Atlas-Agena- raket. Naam: Straat: (Woonplaats:» doorhalen wat niet van toepassing is. Kwartaal abonnee Maand POSt H |r Bezorging van ons blad in adresband ls POST abonnement. VAKANTIEADRES P-a. Straat: Te: •Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen. Ver. Naties kwamen met een verde lingsplan, dat voorzag in een Joodse staat (ruim |56 procent van Palestina, met ongeveer 500.000 Joodse inwo ners. een Arabische staat (ruim 42 procent van Palestina, 725.000 Ara bische inwoners en 10.000 Joodse) en een internationale zone (Jeruzalem, Bethlehem) Het was van tevoren duidelijk, dat de Arabieren het zouden verwerpen, omdat het de verdeling van hun land bezegelde. Maar zelfs als ze het aan vaard zouden hebben, zouden de pro blemen in het Joodse deel met zijn half Arabische, half Joodse bevol king de constructie snel te gronde hebben gericht. Maar niemand wist iets beters, de Joden accepteerden het verdelingsplan, de Britten trok ken zich nergens meer iets van aan en streken op 14 mei 1938 de Union Jack. Chaos Zelden is een bestuur in een derge lijke chaos geëindigd. De Britten droegen niets over, verbrandden een deel van de papieren en voeren weg. De Joden waren toen wel gedwongen de staat Israël uit te roepen. In die noodlottige weken voor en na machtsoverdracht (een verkeerd woord er werd niets overgedragen) ontstond het vluc/htelingen-probleem. Monsterverbond Het bondgenootschap tussen 1 wesident Nasser van Egypte en i honing Hoessein van Jordanië vas het beslissende voorspel tot le Egyptisch-Israëlische oorlog. aet was een monsterverbond tussen twee aartsvijanden. Ja- 1 renlang had radio-Cairo de bij na 700.000 Palestijnse vluchte- lingen in Jordanië opgehitst tot de vernietiging van Israël. En jarenlang had Hoessein gepro beerd de opkomende brand te blussen. Toen hij toegaf, was het omdat de vluchtelingen zijn kroon bedreigden. Van iedere drie onderdanen van deze Be- doeïenen-koning komt er een uit Palestina. Negentien jaar lang heeft de wereld zich weinig van de vluch telingen aangetrokken. De V.N. hield ze in leven, Nasser ge- i bruikte ze en wij hoopten dat ze vanzelf zouden verdwijnen. Maar de vluchtelingen zijn ge bleven en daarmee bleef ook de grootste hinderpaal op de weg naar een blijvende stabilisatie i in het Midden-Oosten. Zolang 1 de vluchtelingen blijven waar en 1 wie ze zijn is vrede onmogelijk, i Daarom wordt het tijd het vraagstuk aan te pakken. ADVERTENTIE BREESTR. 137 - HERENSTR, 88 VOORHEEN 20 STUKS 1.» NU ZELFDE PRUS MAI BETERE TABAKKEN. PROEF MAAR. UW GOEDE KEU! Licht, geurig en zo zacht Het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft in de hedenmiddag gehouden vergade ring de Verordening Fonds verse zeevis en verse haring wijzigen. Deze wijzigingsverordening strekt ertoe aan de werking van het fonds verse zeevis en verse haring uitbrei ding te geven in die zin, dat het ook mogelijk wordt om toeslagen te ver lenen over de op de afslag voor men selijke consumptiedoeleinden aange kochte verse makreel. Deze toeslagen zullen dan, evenals zulks ten aanzien van verse zeevis het geval is ten aanzien van verse haring heeft de fondsregeling nog geen toepassing gevonden worden betaald uit de opbrengst van een door de aanvoerders te betalen hef fing over de voor menselijke con sumptiedoeleinden verkochte ma kreel. De bedoeling Is zodanig te ad ministreren, dat kan worden vastge steld hoeveel heffing is berekend, respectievelijk toeslag is gegeven voor verse haring, verse makreel en verse zeevis. In verband met deze uitbreiding wordt de naam van het „fonds verse zeevis en verse haring" gewijzigd in „fonds verse zeevis, verse haring en verse makreel", terwijl het bedrag, hetwelk het fonds maximaal aan middelen mag bevatten, wordt ver hoogd van f 150.000,— tot f 300.000,--. Nu ook makreel onder het fonds is gebracht, komt het gewenst voor een eenvoudigere bepaling op te nemen, waarin ten aanzien van de verschil lende vissoorten, waarvoor het Vis serij schap overbruggin heeft ingesteld, de bestemi de middelen van het fondi eventueel liquidatiesaldo m geld. Tevens is van de geleget hruikgemaakt op het maxi te keren bedrag per kist te van f 3,— tot f 5,— per kist Gebleken is namelijk, dat b verhogingen van het mini] niveau van enkele vissoc noodzakelijk zal zijn, dat1 vissoorten een hogere toei f 3,— per kist van 50 kg wc ven, terwijl bovendien in I gevallen nog wordt gedaoh mogelijkheid van toekennini toeslag van meer dan f 3,« maximum van f 5,--. (ADVERTENTIE NU IS EEN RiNCK- (door de 5 RINCK-ei VOORDELIGER DAN I BOTERMARKT TEL. 01710—250J „Zuid-Afrika zal leiding moe ten geven bij het vragen om de stichting van een nieuwe we reldorganisatie ter vervanging van de Verenigde Naties, waar van het falen bij het handhaven van de wereldvrede de mens heid met angstige voorgevoe lens vervult", aldus verklaarde Sir de Villiers Graaff, leider van de oppositie in Zuid-Afri ka's parlement, maandag j.l. in de Kamer. Het beleid van de Ver. Naties heeft in de loop der jaren woede en ont zetting, doch nooit vertrouwen in deze organisatie als instrument tot behoud van de wereldvrede gewekt, aldus De Villiers Graaff. Het voort durende falen in dit opzicht kan de wereld noodlottig worden. Er moet een tweede „conferentie van San Francisco" (waar de organisatie der V.N. werd opgericht), gehouden wor den om een nieuwe organisatie in het leven te roepen volgens een nieuw patroon. Die tweede organisatie zou de plaats moeten innemen van de mislukking, die de Verenigde Naties zijn. Zuid-Afrika heeft het recht de we reldleiders te vragen de Verenigde Naties opnieuw te bezien, zich af te vragen waarom deze organisatie faalde en waarom de hooggestemde verwachtingen van de oprichters tij dens de conferentie van San Francis co onder wie generaal Smuts niet uitgekomen zijn. Er wordt gezegd, dat de Ver. Na ties gefaald hebben, omdat jonge na ties teveel zeggenschap in haar aan gelegenheden hebben gekregen en deze gebruikt hebben om gestalte te geven aan him grieven. Hierin ligt een kern van waarheid, doch het is niet de gehele wakrheid. Het is belangrijk, dat men zich be wust is van de werkelijke oorzaak van het falen der Verenigde Naties. Deze ligt in het feit, dat de oudere en meer volwassen Westerse machten niet dat sterke beslissende leider schap getoond hebben, dat de wereld van hen verwachten mocht. Zij heb ben gefaald bij de uitoefening van hun verantwoordelijkheid tot het lei den van de nieuwe naties en hun te leren een meer constructieve rol in de wereldaangelegenheid te spelen. Zuid-Afrika's belangstelling voor deze zaken is zeer reëel, aangezien de Republiek een oprichtingslid van dit wereldlichaam is en voorts omdat de crisis in het Midden-Oosten de belangrijkheid van de zeeroute rond om de Kaap bij bedreiging van het Suezkanaal onderstreepte en gezien de strategische betekenis van Zuid- Afrika in geval van bedreiging van de vrede, aldus de Zuidafrikaanse op- Zonder sten Premier Vorster verklaar Tweede Kamer, dat de Vera ties beter geschikt zouden de uitoefening van de fundi voor zij opgericht zijn, Algemene Vergadering het i ontnomen zou worden en sli forum voor de bespreking reldzaken zou zijn, in pU haar huidige positie waarii ten over internationale zal genomen worden bij meerde! stemmen, met steun van woordigers van onderontwiB onvolwassen staten. De premier sprak onmidd de leider van de oppositie, De Villiers Graaff. „De problemen van de 1 Naties zjjn in de loop der jJ gegroeid, doordat de organis der en verder afgedreven n de oorspronkelijke doelstelt hoe langer hoe sterker in gevallen is van beroeps-agiti grote Westerse machten bi toegestaan in plaats van een te roepen aan deze tendeni Een der grootste gebreken Verenigde Naties bestaat uil dat het overgrote deel van sluiten genomen wordt door tegen woordigers van kleine, ren en onderontwikkelde Ia»

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 18