w koelkasten Ixcelsior zong in Katwijk Puccini en Mozart Amerikanisering van de Franse politiek kunst kAleiÖOSCQQP ROEMEENSE ARCHITECTUUR UITZONDERLIJK VOCAAL NIVEAU OP REIS? lekkerrrr koud Plan van oud-minister Giscard Algemene Theaterschool in Amsterdam? 1 WOENSDAG 14 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD In de goed bezette Oude Kerk in Katwijk aan Zee had gister- rond de jaarlijkse „grote uitvoering" plaats van de Chr. Ora- iriumvereniglng „Excelsior", die bijna 60 jaar bestaat en in it plaatselijk cultureel leven toonaangevend is. In Herman lekkenhorst heeft men een bezield dirigent, die zijn koor vast de hand heeft en tevens zijn intenties op het orkest vermag ler te brengen. Men had de medewerking van een goed solis- nkwartet en het concert was onderhoudend, ook al door de ree totaal verschillende geaarde werken van Puccini en Mo rt Zwakke Puccini em| JTa-t de mia van Puccini, aange- I als „Gloria", betreft, stelt men stonds vast, dat dit werk eigen een bastaardvorm is. Om te be- inen herkent men er niet direct icoini in: de nog jeugdige compo st was kennelijk begeesterd door organgers en tijdgenoten, wat één n de zwakke zijden is. De mistekst it zó werelds en vaak bombas- romantisch verklankt, dat men vreemd tegenover blijft staan, erts is de structuur van de vaste leien zo uitvoerig, dat het werk it blijft boeien. D instrumentatie arentegen wel. Er zijn fragmenten, ar deze bijzonder vindingryk is .v. het vooale element. Soms zakt gewijde sfeer ineens bedenkelijk naar het banale. Het Sanctus is et meest compact en het Agnus Dei uit de mis af in een hupse drie- lartsmaat. ircheologische vondsten uit de Sowjet-Unie Wederom wordt in het, nabij Essen I) gelegen, cultuurcentrum „Villa ügel" een zeer bijzondere tentoon- '"pUlng gehouden. Deze keer betreft het de expositie tn ongeveed 2.000 archeologische Misten uit de Sowjet Unie, speciaal ior deze tentoonstelling beschikbaar Kteld door de beroemde Lening- idse Hermitage en nog 22 andere e musea. Een unieke expositie, welke een erzicht geeft van de ontstaans- en twikkelingsgeschiedenis der Russi- le cultuur, van plm. 300.000 voor r«tus tot plm. 1500 na Christus, ast vondsten uit het stenen tijd- fr. holenschilderingen, gereed- happen uit het bronzen tijdperk, ken van Griekse en Romeinse ac- Hteiten in het Russische gebied, tovat deze tentoonstelling kunst- Mten uit het oud-Russische rijk vel ikonen en prachtig goud- needwerk. |De expositie duurt van 28 juni tot I augustus a.s. Geen centje Pijn als u WITTE KRUIS poeders meeneemt! Voor de uitvoering kan men grote bewondering hebben. Excelsior is een beschaafd vocaal apparaat, waar di rigent Blekkenhorst zijn visie met gemak aan oplegt. Opdanks de tal- „Sonata da camera" naar Amerika Door het overlijden van de cem balist Hans Schouwman heeft het ensemble „Sonata da camera" een zwaar verlies geleden. Willem Nos- ke, Piet Njjland en Carel van Leeuw en zullen echter voorlopig als strijk trio onder dezelfde naam concerte ren, zo heeft de heer Noske, con certmeester van het Resdentleorkest, meegedeeld. Het repertoire zal zich richten op strijktrios, duos en op die werken uit de barok die zich bijzonder le nen voor het uitvoeren door drie strijkers. Een aantal noviteiten, zowel uit on ze tijd als uit de 18e eeuw zullen uitgevoerd worden, zowel In het Hol land Festival 1967 als ook in het buitenland. Dezer dagen ontving „Sonata da camera" een uitnodiging om in de maanden april en mei 1968 een tour nee te maken door de V.S. en Ca nada. 0 In Pirmasens is dinsdag de loting verricht voor de eerste ronde van het tafeltennistoernooi om de jaarbeurs- stedenbeker. De wedstrijden in de eerste ronde moeten vóór 20 septem ber zijn gespeeld. SVE (Utrecht) kreeg SC '04 Neurenberg als tegen stander, terwijl Nedllóyd Amsterdam voor de eerste ronde werd vrijge steld. 0 De Russische grootmeester Viktor Kortsjnoi heeft het internationale schaaktoernooi van Leningrad ge wonnen. In de laatste van zijn 16 partijen speelde Kortsjnoi remise met Jimenez van Cuba. Hij behield daarmee een punt voorsprong op zijn landgenoot Kholmov, die eenzelfde resultaat behaalde tegen Suetin (Rusl.) Henry Cooper heeft dinsdagavond in Wolverhampton zijn Britse titel in het zwaargewicht behouden. Cooper, die vain Cassius Clay heeft verloren, won in de tweede ronde, na vijf mi nuten en 18 sec. boksen, door inter ventie van de scheidsrechter van uit dager Jack Bodell. Santos, de club van Pele, heeft dinsdagavond in München met 54 gewonnen van München 1860. De Duitsers hadden bij rust nog een voorsprong van 31. Pele maakte vijf minuten voor tijd het winnende doelpunt voor de Braziliaanse ploeg. De Amerikaanse speelster verloor van Rosemary Casals heeft dinsdag een verrassende nederlaag geleden in de tweede ronde van de tenniskampioen schappen van Kent in Beckenham. De Amerikaansespeelster verloor van Anna Dimitrieva, zesde op de Rus sische ranglijst, met 60, 4—6 en 2—6. rijke oudere koorleden ,o.a. bij de mannen, blijft het door de jaren een koor van klasse. Men is met' de di rigent die al even kundig met het orkest overweg kan zeer gelukkig. Verheven Mozart Met Motaarts meesterwerk, de Ves per ae Solennes" kwam men na de pauze in een verheven sfeer. Met minder noten zegt Mozart oneindig veel meer, waarbij de kwestie van smaak" o.i. buiten beschouwing kan blijven. Koor en orkest werden ken nelijk mee opgeheven. Dirigent Blekkenhorst slaagde erin de akoes tische eigenschappen van het histo rische kerkgebouw, niet bepaald licht en luchtig, te weerstaan. Men kreeg een Mozart, die doorzichtig was als kantwerk. De fuga van Laudate Pueri was evenzeer klaar van uit- Het koor Excelsior tijdens het concert gisteravond in Oude Kerk in Katwijk Zee. Het N.H. Plhiüh. Orkest voldeed in de nu kleinere bezetting goed. De solisten, Annette de la Bye, Wilhelmina Matthès, Reinier Schwep- pe en Max van Egmond, vormden hier een sluitend kwartet. Beide laatstgenoemden hadden tevens een bescheiden aandeel in Puccini, waar bij de bas Van Egmond opviel door zjjn resonansrjjke stem, terwijl de tenor Schweppen, wiens stem soms wat vast ljjkt te zitten, zich kenne lijk beter in de opera-achtige sfeer van het stuk kon aanpassen. Voor het talrijke gehoor van de badplaats was dit concert er één van een uit zonderlijk vocaal niveau. AD. INT. ADVERTENTIE Bijgedachte: „Op naar het Elysee" (Van onze Par ij se correspondent) De Franse oud-minister van Finan ciën, Valery Giscard d'Estaing, heeft voorgesteld, dat in navolging van het Amerikaanse voorbeeld der prima ries ook in Frankrijk de kandidaten voor de verschillende kamers en an dere bestuursorganen, het president schap der republiek inbegrepen, in het vervolg door de „basis" zullen worden aangewezen. Tot dusver werden ln Frankrijk net als in Nederland de kandidatenlijsten door de partijbesturen opgesteld. Het denkbeeld de Franse binnenlandse politiek nog verder te „amerikanise- ren" was trouwens al eerder, ook in de kringen van de linkse federatie, geopperd. Ook persoonlijke zaak Intussen spelen bij Giscard ook on miskenbare persoonlijke bijgedachten een rol. Bij de laatste verkiezingen had premier Pompidou als opperstra- teeg uitgemaakt welke gaullistische kandidaten in de verschillende dis tricten zouden mogen uitkomen, waarbij de aanhangers van Giscard, die de leider is der conservatieven, verre in de minderheid bleven ten opzichte van de orthodoxe gaullisten. Met zijn voorstellen bedoelt Giscard nu in eerste instantie Pompidou dat wapen uit handen te slaan. Maar de blikken van Giscard, die nog betrekkelijk jong is, reiken boven dien veel verder dan de volgende kamerverkiezingen. Zijn oog is voor al gevestigd op het Elysee, ofschoon het hem uiteraard niet onbekend kan zün, dat generaal De Gaulle Pompi dou als zijn kroonprins heeft uitge roepen. Indien ook de kandidaat voor het presidentschap door de burgers of de partijleden kon worden gekozen, zou Giscard dus misschien een kans ma ken zijn rivaal Pompidou In t gaul listische kamp te overvleugelen. Gis card is dan ook al koortsachtig bezig in alle delen van Frankrijk de orga nisatie van zijn party te versterken om zo mettertyd op een stevig pro paganda-apparaat te kunnen steunen. Nieuwe etappe Voor het moment ls het onwaar schijnlijk dat de leiders van de ortho doxe gaullisten en generaal De Gaul le ln het byzonder de ideeën van Giscard ln de richting van Franse primaries zullen aanvaarden. Wan neer echter Giscard door een goed gerichte campagne, die zich op de democratische principes beroept, het publiek ontvankeiyk voor deze denk beelden zou weten te maken, dan is het niet uitgesloten, dat de gaullisten zich op den duur gewonnen zouden moeten geven. Want tenslotte vloeien de primaries logisch voort uit het be ginsel van presidentsverkiezingen door het hele volk, dat door generaal De Gaulle zelf in 1963 in de grondwet werd opgenomen. Doch zeker is dat Gisoard nu een nieuwe etapp is be gonnen in zyn machtsstryd met Pom pidou, waarvan de vraag wie eens generaal De Gaulle op zal mogen volgen, de hoge inzet vormt. ADVERTENTIE PMS l in i ivv or vi o»-n KROMMENIE VINYL Met de gemeente Amsterdam zijn thans onderhandelingen gaande over een beschikbaar te stellen terrein voor de vestiging van een Algemene Theaterschool ter vervanging van de Toneel school, de Academie voor Kleinkunst en alle andere opleidingen voor o.a. dans en muziekdrama. De heer J. Kassies, directeur van de Amsterdamse Toneelschool, die dit tijdens een perscon ferentie meedeelde, verwacht dat deze samenwerking binnen afzienbare tijd tot stand zou kunnen komen. De gemeente is volgens hem be reid een geschikt terrein voor dit doel in de binnenstad te reserveren in ruil voor een stuk grond in Bui- De Roemeense ambassadeur in Nederland dr. Georges Elian heeft gis termiddag in de Academie van Bouwkunst in Amsterdam een expo sitie over Roemeense architectuur geopend. De tentoonstellingom vattende een groot aantal foto's von zowel oude als moderne bouw kunst in Roemenië en enkele maquettes, is een antiooord op een soortgelijke expositie van Nederlandse architectuur in enkele plaat sen in Roemenië in 1965. De Roemeense tentoonstelling, die tot 23 juni a.s. in Amsterdam blijft, gaat daarna naar Rotterdam en Den Haag. De snelle groei van de industrie in Roemenië vanaf 1960 jaarlijks met gemiddeld 14,5% en de toeneming van de stedelijke bevolking heeft een grote behoefte geschapen aan nieuwe fabrieken en huizen. De bouwindustrie en daarmee de architectuur heeft zich aan deze snelle ontwikkeling, die hoge eisen stelt, moeten aanpassen. Men is daar volgens de directeur van het documentatiecentrum voor de bouw, architectuur en stadsontwerp, de heer Lucian Schwarz, in geslaagd mede dankzij een uitgebreide orien- De ambassadeur van Roe menië, dr. Georges Elian (tweede van links) tijdens de opening van tentoonstelling over Roemeense architectuur. tatie in diverse andere landen. In de periode van 1960 tot 1966 zyn in totaal 304.572 flats gebouwd in op dracht van Staatsfondsen en coöpe ratieve organisaties en 595.170 flats door particuliere instellingen in de hoofdstad Boekarest, die thans ander half miljoen inwoners telt. worden elk jaar 13 fc 14 duizend huizen ge bouwd. tenveldert, dat aanvankeiyk was toe gewezen voor de uitbreiding van de Toneelschool., „Bovendien", zo zei de heer Kassies, „was dit terrein voor ons al te klein en lag het te ver van de binnenstad. De heer Kassies deelde voorts me de, dat het in de bedoeling ligt het programma van de school zo spoe dig mogeiyk te gaan uitbreiden met opleidingen voor regisseurs, toneel schrijvers. decorateurs, costumiers en toneel technici. In het najaar wordt reeds begonnen met een re gieopleiding, waaraan o.a. medewer king wordt verleend door Ton Lutz. In het afgelopen schooljaar ls reeds op bescheiden schaal een cursus voor regisseurs georganiseerd. Thans wordt dit een volledige dagopleiding. De oriëntatiecursussen, die tydens het afgelopen schooljaar voor het eerst als proef zyn gehouden, zyn een succes geworden. Zy waren be doeld om de kandidaten voor de to neelschool reeds vóór het toelatings examen kennis te laten maken met het toneel in het algemeen en zich in gezelschap van anderen een beeld te vormen omtrent hun capaciteiten. Het voordeel voor de leiding was, dat men een goed inzicht kreeg in het aanwezige talent. De belangstelling voor deze oriën tatiecursus was zo groot, dat men genoodzaakt was een tweede cursus in te lassen. Het ligt in de bedoe ling ook het komende schooljaar op- Expositie werken Zaanse kunstenaars Onder auspiciën van de Culturele Raad van Noordholland, cnllen de komende weken enkele tentoonstel lingen worden georganiseerd in Haar lemmermeer. Zaanse kunstenaars zullen hun werken tentoonstellen on der het motto: „Gezicht van de Zaan". De eerste expositie wordt gehou den in de fabriekskantine van Mul- der-Vogem in Nieuw-Vennep en wel van 22 juni tot 2 juli. Daarna ko men de exposities in Badhoevedorp van 6 tot 16 juli (aula Oudheusden- ULO). Deelnemende kunstenaars zyn ojn. Adriaan Bosboom, Jan de Boer, Han Koning, Gerrit Woudt, Leo Poel- meijer en Jaap Stellaart. 30 nieuwtwee cursussen van lessen te geven. De directie heeft voor de eerste klas van het komende schooljaar reeds 14 jonge mensen uit de cursus geselecteerd. Men verwacht, dat uit nog komende aanmeldingen voor het toelatingsexamen enkele kandidaten zullen voortkomen zodat voor de eer ste klas ongeveer 20 leerlingen be schikbaar zullen zijn. De directie overweegt een parallelklas te stich ten. Gemiddeld telt een eerste klas 12 leerlingen. Vanwege de reeds toe gepaste selectie bü de oriëntath|?ur- sus zullen tydens de schoolopleiding minder kandidaten afvallen. De di rectie hoopt ln de toekomst van de ze oriëntatiecursus een soort voor opleiding te maken. Deventer musea in slechte staat De gemeente-mitóea van Deventer verkeren in een byzonder slechte staat. Zowel van binnen als van bui ten laat de toestand van het museum „De Waag" en het museum „De drie haringen" alles te wensen over. Di rectrice drs. Petra Clarys spreekt hierover haar verontrusting uit in het jaarverslag 1966, dat gisteren is ver schenen. Een verantwoorde presentatie van de voorwerpen in beide musea is door de vele gebreken, die de gebou wen vertonen byna niet meer moge- ïyk. In het jaarverslag wordt een verregaande reorganisatie na een aantal forse financiële injecties als de enige oplossing gezien. Kunstveilingen voor Israël De kunstveiling ten bate van Israël die afgelopen zondagavond in Fras- catl ln Amsterdam is gehouden, heeft in tegenstelling tot eerder gemelde berichten een kleine ton opgebracht. De hoeveelheid ingezonden kunstwer ken was echter zo groot dat lang niet alle nummers ln de veiling hebben kunnen verschUnen. Enkele overgebleven kunstwerken zullen in de kunstveiling van Pulchri Studio in Den Haag met hetzelfde doel in velling worden gebracht. De kunstveiling die a.s. zaterdag in Bergen (NE.) plaats vindt zal hoogstwaarschymyk eveneens een aantal Amsterdamse kunstwer ken overnemen. Daarnaast biyven de overige kunstwerken ter beschikking van de gever in „Bethami" De Lai- ressestraat 13. Amsterdam, waar zy behalve zaterdag ten allen tyde kun nen worden afgehaald. Dit centrum zal ln verband met joodse feestda gen vandaag en morgen gesloten zyn.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9