U<54 Israel heeft recht op nationaal bestaan „Deux ou trois choses" filosofie van Godard WOENSDAG 14 JUNI 1967 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 9 NAVO-ministerraad over het Midden-Oosten r (Van onze correspondent in Luxemburg) Na een plechtige openingszitting in de prachtige nieuwe schouwburg van de stad Luxemburg, tijdens welke men niet veel meer dan de gebruikelijke gemeenplaatsen heeft gedebi teerd, zijn de NAVO-ministers in het een paar honderd meter verder gelegen, ook nieuwe, 22 verdiepingen tellende Europese kantoorgebouw hun besprekingen begonnen. strijd. Zelfs Israël niet, dat toch een mogelijkheid tot samenleven met .ie Arabische landen moet zoeken. De oplossing zal moeilik zijn. De Ver. Staten zqn van oordeel dat Israël recht heeft op een nationaal bestaan. Een opgelegde vrede kan geen stand houden. De Sowjet-Unie kan in deze kwestie moeilijk terug. Dus blijft ook een taak voor de NAVO-landen. Maar wat leder doet moet worden gecoördineerd. BALANSVAN VERKEKEN KANSEN" De Franse minister Couve de Mur- ville heeft voor zijn beurt se cretaris-generaal Brosio op de vin gers getikt door te protesteren tegen diens prijzende uitlating jegens Israël. Brosio aldus Couve jprak voor eigen rekening, wat deze wel wilde beamen. De boodschapper van generaal De Gaulle, die duidelijk afzijdig wil blij ven in het conflict in heit Midden- Oosten, werd door zijn collega's van Buitenlandse Zaken niet erg in het gelijk gesteld. Behalve de Turkse minister, afgevaardigde van een land, dat lid van de NAVO is maar welks bevolking pro-Arabisch is en die zich uiteraard op de vlakte moest houden, hebben figuren als Rusk (VB.), Brandt (West-Duitsland) Harmei (België) en Luns (Neder land) niet onder stoelen en banken geschoven, dat volgens hun regerin gen Israël recht heeft op een natio naal bestaan met vrije doorvaart door de Golf van Akaba en het Suez- inaal. Oe Thants oren zullen meer dan >ns getuit hebben, want er was gis teren veel kritiek op het terugtrek ken der veiligheidstroepen der Ver. Naties langs Israëls grenzen. De schilderachtige Engelse minister Brown (rode das, rode pochet en rode ballpoint in de hand) sprak zelfs van Oe Thants besluit als van »en bespotting van het vrede be- Oplossing moeilijk Rusk heeft een ernstig, rustig be toog gehouden, waarbij hij uitging de mening dat de NAVO niet alleen vernikkeld is in de .klassieke" verhouding tussen Oost en West, ook in het Midden-Oosten. Volgens Rusk zou Nasser zelf ver baasd hebben gestaan over het be sluit van Oe Thant de veiligheids troepen weg te trekken. Tezelfdertijd kreeg Egypte echter bezoek van ver tegenwoordigers van de Sowjet- Unie, die hulp beloofden. Vóór de strijd tussen Israël en de Arabische landen begon, was er reeds contact tussen de Ver. Staten en de Sowjet- Unie over mogelijk remmend wer ken geweest. Maar tot aan de slui- van de Golf van Akaba was er weinig reden tot een gemeenschap pelijke actie. Thans is er heel wei nig kans overgebleven voor zo'n ac tie. Volgens de Amerikaanse visie is niemand beter geworden van de Vietnam Uiteraard heeft Rusk ook over Vietnam gesproken. HU heeft o.a. gewezen op de volstrekt verschillen de maatstaven, die in vele landen worden aangelegd Vietnam gaat en heeft over hetgeen de Ver. Staten daar doen of de Noord-Vletnamezen. De Ver. Staten zUn bereid over vrede te spreken zonder voorwaarden en desnoods over voorwaarden. Maar tot nu toe heeft Noord-Vietnam nie mand geproduceerd die kan praten. ..Wanneer hy komt zal Ik er zijn", zei Rusk. Brown heeft Oe Thant in zijn kri tiek niet gespaard. HU sprak van de oorlog in het Midden-Oosten als van een „balans van verkoop van wa pens" en hij pleitte voor een „effec tieve Ver. Naties-vertegenwoordiger, iemand van reputatie met interna tionale faam en kennis" die in der gelijke gevallen zou moeten optre- Het Nederlandse standpunt Van de uiteenzetting van minister Luns heeft na enige beschouwin gen over de ontspanning („de Sow jet-Unie houdt volledig aan haar eigen inzichten vast") ook de gevol gen van de situatie in het Midden- Oosten de hoofdzaak uitgemaakt. Hoewel, zo zei de minister, de NAVO zich er tot nu toe van heeft ont houden openlijk partij te kiezen, moeten wy het toch binnen de orga nisatie eens zijn over hetgeep er ge daan moet worden. Israël is sedert 1948 lid van de Ver. Naties en de grote mogendheden hebben het ga ranties gegeven voor zyn bestaan als staat. De afsluiting van de Golf van Akaba was in strijd met de Conventie van Genève van 1958. Ach teraf gezien kaïn men zich afvragen of een snellere actie niet deze cata strofe had kunnen afwenden. De volledige nederlaag van de Arabische legers heeft, het beeld thans veran derd en Luns vreest „verharding van de politiek van de Sowjet-Unie" Daardoor mag de NAVO zich echter niet laten Intimideren, maar de po- gingen oeten Voor het vinden van een oplossing acht Nederland twee punten essen tieel: a. de Arabische landen moeten de staat Israël erkennen, en b. Israël moet vrije doorgang hebben in de Golf van Akaba en door het Suez- kanaal. Verder heeft mr. Luns het geven van internationale garanties aan Israël bepleit, maar dan garan ties die automatisch operatief wor den op een bepaald punt. Niet onverschillig Na hem heeft nog Brandt het woord gevoerd. Op bewogen toon heeft hU gezegd dat Duitsland „na alles wat er de laatste dertig jaar is gebeurd" niet onverschillig kon blij ven, ondanks zijn politiek van non- Interventie: Israël moet zonder be dreiging kunnen leven. De minister heeft ook nog een pleidooi gehouden voor het coördineren van de ont- spanningspolitiek, die door sommige leden van de NAVO op eigen houtje wordt bedreven. Het was kennelUk een hint aan het adres van Frank rijk, dat vandaag wel zal antwoor- Begrip voor Arabië Dat 7-U zich achter vele der Israë lische eisen stelden, betekende niet dat de NAVO-ministers geen begrip of sympathie voor de Arabische po sitie hebben getoond. Minister Martin van Canada bij voorbeeld wees op het belang van een definitieve regeling van bet pro bleem der Palestijnse vluchtelingen. Van het eindcommuniqué van de zitting van de ministerraaddat vanmiddag moet verschijnen en waaraan der traditie getrouw sedert gisteren al wordt gedokterd, heeft niemand hoge verwachtingen. Het scheen uit hetgeen gisteren ter tafel werd gebracht, eerder een balans van verkeken kansen. ~k In de kerk. van St.-Margaret Frankrijk jkvr. Kenriette Ben in Londen is gisteren het huwelijk I tinck en Lord Compion. Hier het voltrokken tussen de dochter van jonge -paar na de kerkelijke plech- de Nederlandse ambassadeur in I tigheid. ADVERTENTIE Het ideaal van alle kinderen. Geef ze Liga voor een gezonde, harmonieuze lichaams ontwikkeling en levenskracht. Schenk hun de rijkdom aan nutriënten die iedere Liga bevat. Vertrouwde gezondheids-basis voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd. de veelzijdige voeding KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND (Van onze correspondent) De nieuwste film van Jean Luc Godard is gisteren vertoond in 't Rembrandt-theater in Arnhem. „Deux ou trois choses que je sais d'elle" onderzoekt het leven van een stad en haar inwoners en trekt een aantal in beelden gevatte filosofiën van Godard op tegen het decor van de sanering van oude Parijse stadskernen. De stad: niet alleen de huizen, maar ook de mensen, hun dagelijkse gewoonten, hun gesprekken. Het is dat hele samenspel van doorstren- gelde verhoudingen, die de vryheid in praten, denken, handelen steeds meer terugdringen. Voor zo'n romantisch begrip is geen plaats meer binnen de begrenzingen van een geautomati seerde wereld, die de mens nauwelijks meer speelruimte laat. Steeds moei lijker wordt het voor de mens-met- dromen zich in zo'n kil-klinisch klimaat staande te houden. Wie toch wil mee doen. moet het steeds meer met bepaalde waarden op een akkoordje gooien, zichzelf verslinge ren en dat is het begin van de weg naar prostitutie, in lUfelijke zowel als in geestelijke vorm. Dit is de lijn volgens welke Go dard denkt en van welk gedachten- patroon in >rDeuz ou trois choses soms een klare, op andere momen ten echter een nauwelijks herkenba re weerslag terug te vinden is. Want men kan deze nieuwe film een ge- loofsbeleiders noemen van de intel ligente Franse beeldenschikker. die bij zyn tasten naar de zin van het leven, naar de relatie tussen men- Rumoer om John Lennoes Om de fel beschilderde Rolls Royce van Beatle John Lennon is rumoer ontstaan. Stephen Weaver, een 62 jaar oude free lance ontwerperzegt de versiering van de automobiel bloemen en krulversieringen in geel, rood, wit en blauw ont worpen te hebben. Maar de 50-jarige John Fallon heeft als directeur van het bedrijf dat de Rolls Royce zijn beschil derd uiterlijk van 10.000 gulden gaf, verklaard dat Lennon hem het auteursrecht heeft gegeven. De' strijd is ontbrand, omdat de speelgoedindustrie modellen en legpuzzels van de Rolls wil ma ken. Het ministerie van Handel, dat het ontwerp moet inschrijven, neemt een afwachtende houding aan. De Phantom V Rolls Royce, die 6.000 pond (60.000 gulden) heeft gekost, heeft andere Rolls-eigena- ren reeds veel ergernis bezorgd. Zij vinden dat het vorstelijke ka rakter van de Rolls Royce niet mag worden aangetast. En een kleurendeskundige zegt, dat Lennons Rolls Royce een ge vaar op de weg is. sen en dingen „dode dingen zijn altyd levend, levende mensen zyn vaak dood" tot een soort filmische scriptie over het menselijk bestaan is gekomen. Nederlandse films Gisteren zijn ook vijf korte Neder landse films over 't doek van Arn hems-festival-theater gegaan. In het officiële programma respectievelijk „Een film voor Lucebert" van Joan van der Keuken, die over enkele we ken ons land ook in Berlijn zal ver tegenwoordigen en „Holland terra fertilis". geproduceerd door Ted de Wit en geregisseerd door Ronny Erends. Deze films tonen op onge wone wijze de export-mogelykheden van het Nederlandse agrarische produkt. Prinses Beatrix voor radio en t.v. Prinses Beatrix en Prins Claus zul len vanavond vla radio en televisie al diegenen bedanken, die persoon- lyk hebben blUk gegeven van hun medeleven met de geboorte van prins Willem-Alexander. Prinses Beatrix houdt een toespraak, die om zpven uur via de tv-zender Neder- land-1 en de radiozenders Hilversum i 2 zal worden uitgezonden. Op de televisie volgt om vyf over acht herhaling via Nederland 2 De toespraak van de Prinses zal ook worden uitgezonden door de Wereld omroep. Televisieuitzending in name en de Ned. Antillen volgt enige dagen later. Verder werd een 30 minuten du rend filmpje vertoond van Renee Daalder, maker van „Body and Soul" „Body and Soul", nummer 2, voor de afwisseling „Lichaam en ziel" ge noemd. (Een speelfilm over een wat verknipte juffrouw wier ziel na veel mysterieuze maldoenery uiteindelijk pas beroerd schijnt te kunnen wor den nadat hetzelfde met haar lichaam is gebeurd. „Lichaam en ziel" lykt sterker opgezet dan de eerste „Body and Soul" maar is ten slotte toch weer vastgelopen in een soms lachwekkend aandoend ma- „Trein anoniem" of „Gedicht van een reiziger", een 16 minuten duren de reeks impressies van rails en sta tions werd gemaakt door Paul Schneider. Met 'n schaar zou er best een dragelijk kijkwerkje van te ma ken zijn. „Spelen in het donker", gemaakt door Corinne van Moorselaar, bleek een poëtische benadering van de per soon en het werk van de bejaarde Limburgse dichter Pierre Kemp. NEDERLAND 1 NTS 5.00 Improvisite; jeugdprogramma 5.25 uur Het koerhuis van Papa Wirrewarre 5.30 uur Sluiting 6.45 uur De minimolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Vakantie in Lippiza 7.25 uur Openbaar kunstbezit: Piranesi 7.40 uur Schnurf, het egelvrouwtje 7.51 uur Socutera 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Politieke zendtUd: P.v.d.A. 8.30 uur De IJmond, poort naar Amsterdam 9.00 uur Les tricheurs; film 10.55 uur Laatste nieuw» NEDERLAND 2 NCRV 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Eén horizontaal: vakantiequiz 8.20 uur Attentie voor sport 9.10 uur Van nul uur één tot middernacht; film 9.35 uur Meditatie 9.40 uur Attentie 10.20 uur Laatste nieuws en journaal 10.35 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1 11.15 uur HILVERSUM 2 8.30 uur 10.15 uur NederlandFinland. Olympisch voetbaltoernooi Franse chansons en cfióte-ren Interview met Mosje Dayan Mosje Da jan, de man die Israël voor de tweede maal succesvol door militaire acties leidde, werd in „AVRO's Tele- vizier" geportretteerd via een in terview door drie Amerikaanse journalisten. „We stonden er beter voor dan in 1956, dus ging het beter". „Snel zijn, doorgaan, niet op houden". .De Gaza-strip en het bezette deel van Jordanië hebben weinig waarde voor ons. behalve Jeru zalem, maar waarom zouden we die gebieden teruggeven? Dat is mU'n persoonlyke mening". J>e miljoen Arabieren ten wes ten van de Jordaan zouden autonomie moeten hebben". „Ik kan me niet een belang rijk probleem in het Midden oosten herinneren, dat werd opgelost door diplomatie of de V.N.". „Er wordt geen druk op de Arabische leiders uitgeoefend, maar als ze niet naast ons ko men zitten om te onderhande len, zal de kaart van Israël er heel anders gaan uitzien". „Ik ben nog een groentje in het kabinet en zit er alleen in omdat de regering dat wil". Dat zijn enkele van de uit spraken van de man die op 20 mei 1915 in een kibboets werd geboren en daar als 12-jarige op wacht stond. Een vechtjas, dat wel: in 1936 voerde hij een gue- rillaoorlog tegen Syrië, hij was chef van de generale staf en hield zich ook in die functie by voorkeur aan het front op, nu zelfs minister van Defensie. Maar alléén een vechtjas als zyn land dat vraagt: tussen zUn mi litaire activiteiten door was hU landbouwer, minister van Land bouw en student archeologie. Die twee facetten van zyn persoonlijkheid kwam duidelijk tot uiting: zelfverzekerd zonder zichzelf te overschatten, een man die de zwakke punten van zUn vy'and onderkent, hem daarop aanvalt, maar bereid is zodra hy zUn doel heeft bereikt, weer rekening te houden met het menszyn van zyn tegenstan der, een ovrwinnaar die sterk genoeg is om zi-n victorie te torsen Gert en Hermien Die Gert en Hermien blijven toch een onverteerbaar tweetal. Vriendelyk en aardig, vooral voor elkaar, maar afgezien van de vervelende bijkomstigheden dat ze voor elke show een aan tal liedjes aandragen die soms oud. soms nieuw, maar nooit in teressant zyn, nodigen ze gasten uit van wie de vier „Geschwister Jakob" ditmaal de onbenullig- sten waren. Misschien zouden ze dat soort attracties kunnen be waren voor de voor hen zo vei lige zalen van het zuiden. De kennismaking danken we overi gens evenzeer aan de AVRO. Peter en Pavla „Chefs hebben het prima" is de rotsvaste overtuiging die Pe ters vader aan zijn zoon wil overdragen, maar Peter is van mening dat het vriendje van de dochter van zUn chef het onge- twyfeld nog beter zou hebben. ZUn gebrek aan zelfvertrouwen maakt het echter moeilijk die beide posities te veroveren. Op dat thema heeft de Tsjechische regisseur Milos Forman zUn eerste film gemaakt. „Peter en Pavla" kwam des- fcijds in ons land niet verder dan enkele voorstellingen in filmmusea. Nu zUn „Liefde voor een blondje" hem internationale faam heeft bezorgd, wilde de televisie zich er wel aan wagen. Vla Nederland II bleek gister avond dat Milos ook in deze eersteling al met groot gevoel voor atmosfeer te werk is ge gaan. Het portret van de jongen die moeilyk loskomt van zich zelf, behept is met een poëtische geest, die in zyn middenstands wereldje niet wordt geaccep teerd, met zyn vader niet verder komt dan tot enkele moeizame gesprekken, waarin van commu nicatie nauwelijks sprake is, bleek een genuanceerd werkstuk, vol sympathie, zelfs mededogen voor de aarzelende Peter zowel als voor de achter zyn barsheid voor de toekomst van zUn zoon zo bezorgde vader. Htlversun AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. programma I 18.50 Stereo: Licht instr. trio. 19.00 Kamer wèl, Senaat niet voor speciale bevoegdheden Met 223 tegen 33 stemmen heeft de Franse Senaat dinsdag in tweede lezing het wetsontwerp verworpen, dat de regering speciale bevoegdhe den geeft op economisch en sociaal terrein. Verwacht wordt dat de Na tionale Vergadering, die het laatste woord heeft, het ontwerp voor het eind van deze maand in laatste le zing zal goedekuren. Protest tegen „vervloekte afgoderij" De gereformeerde predikanten A. T. Besselaar en J. Spelstra hebben een verzoek gericht tot de generale synode van de Geref. Kerken in Ne derland betreffende antwoord 80 van de Heidelbergse catechismus. Hierin wordit de paapse mis „in de grond een vervloekte afgoderij" genoemd. ..Het is een historisch vaststaand feit", aldus ds Besselaar., „dat dit antwoord in de eerste uitgave van de catechismus niet voorkwam en pas later is ingevoegd als een tegen zet tegen de uitspraken van het con cilie van Trente". Ds. Besselaar en ds. Spelstra ver zoeken de gereformeerde synode om in samenwerking met de andere reformatorische kerken na te gaan of dit antwoord niet opnieuw moet worden getoetst aan de bedoe lingen van de R.-K Kerk by het avondmaal. Zaterdag 17 juni wordt op het ter rein van Heerjansdam de bekerfinale van het zaterdagvoetbal tussen 's-Gravenzande en SHO gespeeld. Nws. krant. 19.30 _.0__ 19.45 Het probleem J n, lezing. 19.55 kwintet. 20.15 Ste- madrtgalen. 23.00 Wonen graim.miiz. 23.6624.00 Nws. Hilversum 2. 398 in. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 de Chr. H. U. 18.30 Stereo: zengsolist. 18.55 19.20 Artistieke Ultz. Licht ensemble Voor de kinderen. Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Akkoord een progr. om mee in te Nederland - Finland de studio. 21.16 Samen uit zelden thuis: cabaretprogr. 22.00 Accent: act. feiten van nabij bekeken. 22.15 Franse chansons. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 muz. (gr.). nabij 1 22.30 1.. Contrasten: klass. 23.55-24.00 Nws 7.20 Lichte gram.muz. VPRO: 7.55*De- ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gram.muz. (8.30-8.35 De groen teman) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klass. gram.muz. 9.30 Toppers van toen (gr.) 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeids vitaminen: populair verzoekplatenpro- gramma. (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursber. 12.00 Licht orkest. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Licht orkest. 12.50 Draaiorgel klanken (gr.). 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Ste reo: Sopraan en piano: klass. en mod. liederen. 14.00 Beiaardconcert. 14.15 Flllps de Goede, gestorven 15 Juni 1467: cult, beschouwing in woord en muz. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Latijns-Amerikaanse muz. (opn.). VOOR DONDERDAG 15 JI M Lichte gram.muz. (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram .muz. 8.30 N ws8.32 Tourtngclub vakantletlps. 8.45 Voor de huisvr. 9.35 11.00 Voor de zieken. VPRO: Klass. gram.muz. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Pro memorie praatje 12.45 Genoeg heb ben. een religieuze lunch-bijdrage. 13.00 Klass. grammuz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Mod. gram.muz. TROS: 14.45 vandaag, muzikale lezing. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 In- Slochteren. Hilversum 3. 240 n». en FM. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte voe. muz. 10.00 Nws. 10.02 Nieuwe lang- speelpl. 11.00 Nws.. 11.02 Muz. bij de koffie: licht platenprogr. 12.00 Nws. 12.02 Transistor: gevar. progr. met een toeristische Inslag. 13.00 Nws. 13.02 Top dertig: Ned. hitparade van de week. (14.00 Nws.). 14.03 Lagelan- ders: lichte muz. door Nederlandse ar tiesten. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Klein chanson. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 lORRRRrrrr tienershow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Ver- zoekplatenprogr. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NT8: 18.45 Voor de kleuters. 18.50 Journaal. NTS: 19.00 De Verrekijker 1-i f- al jeugdjournaal. 19.10 gewest. 19.30 Mensen -rdoe.-Informatief progr. 19.53 Toeristische tips NTS: 20.00 Journaal N.T.S. 20.20 Openings concert Holland Fest ival in het Circustheater te Scheveningen. KRO: 21.00 Silhouet: portret van een tijdgenoot. 21.30 De Aap. monoloog. 22.00 Brandpunt. NTS: 22.50-22.55 Journaal. 23.00-23.30 Teleac: Automa tisering (14 - herh. van maandag Jl.). Nederland II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. AVRO: 20.05 Moef Ga Ga - extra. 20.20 Een meisje trouwt toch wel. TV-spel. 21.00

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5