EIDSCH DAGBLAD tIJK AANSPRAKELIJK? Zware capsule van Russen naar Venus Bemiddelaarsrol voor de Franse president? fa explosie van kruitschip in Utrecht Twee doden142 gewonden Voor miljoenen aan schade KARPETTENHUIS ieerbericht ONNIGWEER BLINDE LYCEISTE j GESLAAGD l Twee dagen eerder dan de Amerikanen Moskou wil overschakelen naar Algemene Vergadering Uamoiweer yandsAS* EN ZO IS HET GEKOMEN... alles ra Vlieland (9ud QTie, teuwo «gericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 JUNI 1967 No. 3130f ecteur: E. A. E. van Dishoeck ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (btf vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Utrechtse correspondent) >ee doden, 142 in ziekenhuizen behandelde gewonden, van er 33 moesten worden opgenomen, vele tientallen lichtge- nden die ter plaatse werden behandeld en een bedrijfs- en louwenschade, die in de miljoenen loopt: dat is de nagalm de donderende slag waarmee gistermiddag een munitie- ip met 45 ton afgekeurde granaten in de lucht vloog in de rnhaven van Utrechts industrieterrein Lage Weide. De hulpverlening op de plaats van de ramp werd gisteren ernstig be moeilijkt door smeulende fosforgra- naten die overal in het rond lagen. Stukken munitie waren honderden meters ver weg geworpen en in de wijde omtrek zette zich een zwarte olieaanslag vast op de grond en alles wat zich daarop bevond. Op een kilometer afstand van het kruitschip is zelfs een granaat in een bed van een woonhuis terechtgekomen. De ravage is bijzonder groot. Duizenden ruiten in de omgeving zijn gesneu veld en talrijke auto's werden be schadigd. Honderden Utrechters belden gis termiddag'de politie om hun schade te melden. Er zijn zelfs aanmeldin gen bij uit Vleuten-De Meern. Maar hoe moet de schade worden gere geld? De bedrijven in het rampgebied zul len gezamenlijk optreden om te trachten tot een regeling te komen. Vanochtend zijn de vertegenwoordi gers van de betrokken bedrijven bij elkaar gekomen om te zien hoe het eerste herstel zoveel mogelijk bespoe digd kan worden. explosie, die tot 750 meter In omtrek zware schade aanrichtte, ft het leven gekost aan twee ■chters, de 21-jarige C. de de, laborant bij Philips en aan Verbeek. De eerste werkte aan loswal van de aan de Kernhaven izende bedrijven van Philips stalenfabriek. De tweede zat in haven te vissen. Ze werden ge- ten door rondvliegende stukken en konden pas verscheidene na de explosie geïdentificeerd den. Glasscherven nmiddellijk na het eerste alarm te GG en GD en brandweer met beschikbare materieel uit, snel gevuld door militaire ambulan- Bluswerk was er niet, want na explosie, die een paddestoelach- wolk hoog de lucht in stuwde, itond nergens brand, maar zoveel neer viel er te doen aan gewon- ?rpleging. Honderden mensen in ngende' bedrijven werden gewond glasscherven, toen door de ïtdruk, in één golf de ruiten uit in werden weggeperst of gezogen, wegspattende stukken staal :ten slachtoffers. V Granaten liggen her en der 'spreid op straateen deel van Ét ontplofte kruitschip werd te il een trein geworpen. ADVERTENTIE Meubelen van HET KARPETTENHUIS geven uw interieur een warme gezellige sfeer. umt U eens binnenlopen in onze meubelafdeling waar alles over- zichtelijk staat opgesteld zowel 'I] klassieke als moderne meubelen. HERENSINGEL 10, 11 EN 12 TELEFOON 26003, b.g.?. 40368 De Bilt verwacht van heden- tot TgenavondDroog en zonnig weer. Brwegend matige noordelijke wind. het algemeen iets hogere middag- aperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 14 JUNI to op: 4.20 uur; onder: 21.01 uur. op'; 10.59 uur: onder: 0.58 uur. togwater te Katwijk te 7.24 en 19.55 to; laagwater te 3.07 en 15.31 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina'a Verniehl Het zwaarst getroffen is de Philips vestiging aan de loswal waar het kruitschip ontplofte. Het laborato rium werd grondig vernield. De ma chinehal v. d. fabriek was een en al gebroken glas, waartussen onont- plofte granaten lagen. Muren waren gescheurd en gedeeltelijk weggesla gen. Het ziet er naar uit dat er voorlopig niet gewerkt zal kunnen worden. Bij de NV Agam, importeur van Mercedes- Benz werden honderden auto's beschadigd door scherven en splinters. Het bedrijf ligt recht te genover de Kernhaven. De gashouder van het gasbedrijf Centraal Nederland op 300 meter van de ontploffing werd lekgeslagen. Het ontsnappende gas bleek geen ge vaar voor de omgeving op te leveren. Bij de verderliggende bedrijven was er hoofdzakelijk veel glasschade. maar ook werden sommige muren ontzet. Het ziet er naar uit dat het een heel duur kruitschip voor het Rijk gaat worden. De gemeente Utrecht stelt een onderzoek in naar de juri dische aansprakelijkheid. En het be- Tot de velen, die dit jaar hun studie aan het lyceum vol- tooiden behoort ook de 18-ja- rige Nellie van der Heijden, af- komstig uit Spijkenisse bij Rot- terdam, die aan het Eerste Christelijk Lyceum in Zeist slaagde voor het eindexamen ft gymnasium alpha, met een acht w als gemiddeld cijfer. p Voor Nellie van der Heijden ft. mag dit een uitzonderlijke pres- w tatie worden genoemd, want zij miste by haar studie het gebruik ft van haar ogen. "0 Een ernstige oogziekte, waar- e aan zij op 10-jarige leeftijd leed, had blindheid tot direct gevolg. Nellie werd acht jaar geleden opgenomen in de kring van het christelyk blindeninstituut 3ar- thimeus" in Zeist. Haar uitste kend verstand en enorm door- zettingsvermogen deden haar op het Christelijk Lyceum in Zeist belanden. Nellie had al deze ja- j ren de volle steun en medewer- king van haar klasgenoten en docenten, van wie een aantal zich in het belang van de blin- de leerlinge in het brailleschrift bekwaamde. Ook Barthimeus t verleende alle hulp op het ge bied van leerboeken in braille en C( een braillemachine. Het behalen van het gymna- l siumdiploma heeft voor Nellie de j doorslag gegeven om na de va- l kantie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht psychologie te gaan studeren. i KOSMOS-165 Gisteren is in de Sowjet-Unie de 165e satelliet in de Kosmosserie ge lanceerd, aldus het Russische pers bureau Tass. Bijstand Wethouder Looten van Utrecht was van oordeel dat de directe ver antwoordelijkheid voor het gebeurde niet bij de gemeente, maar bij het Rijk ligt. De gemeente kan derge lijke transporten niet verhinderen, zei hij, al zullen er nu wel stappen worden gedaan om verandering in de toestand te brengen. Van militaire zijde wordt erop gewezen dat derge lijke transporten sinds 1945 geregeld plaats hebben en dat er nog nooit een ernstig ongeluk is gebeurd. 's Middags bezocht staatssecretaris J. C. E. Haex het industrieterrein. Gisteravond stelde minister Den Toom van Defensie zich o.a. in het militaire hospitaal od de hoogte van de gebeurtenissen. Hij beloofde alle mogelijke bijstand aar de slachtof fers van de explosie. Vervolg op pag. 2 (Van onze redacteur ruimtevaart) Rusland heeft gisteren een ruimtevaartuig van 1106 kg gelan ceerd voor een vlucht van ong. vier maanden naar de planeet Venus. Volgens de eerste berichten van het persbureau Tass ligt de baan dicht bij de vooraf berekende en functioneren de instru menten aan boord van de Venera-IV naar wens. De Amerikanen zijn van plan, in de nacht van morgen op donderdag de Mariner-V naar Venus te zenden. Naar aanleiding van het voorgenomen Amerikaanse schot geven wij op pagina 7 van dit blad een uitvoerige beschouwing over het Venus-onderzoek met behulp van onbemande ruimteschepen en de problemen van een vlucht naar Venus, welke beschouwing voor een groot deel ook van toepassing is op de vlucht van het Russische Venus-vaartuig. ruim acht uur na de lancering, pas op 112.000 km van de aarde bevond. Het vaartuig kon toen nog geen drie uur eerder uit de parkeerbaan op weg naar Venus zijn gestuurd. De Russen maakten pas gistermid dag omstreeks vyf uur bekend, dat de Venera-IV gisterochtend om I uur Nederlandse tijd was gelanceerd. Het vaartuig moet geruime tyd een „parkeerbaan" om de aarde heb ben doorlopen gezien het feit, dat de Venera zich gistermiddag 12 uur, dus De ambassadeurs van de Arabische landen in Parijs heb ben besloten een beroep op president De Gaulle te doen om te helpen bij het vinden van een oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten. Zij menen, dat Frankrijk de enige mo gendheid is, die een actieve rol kan spelen, omdat het zowel ADVERTENTIE gezond bruin met: hamol ultra ADVERTENTIE het vertrouwen van de Arabie ren als van de Israëliërs geniet. De Sowjet-Unie wil de Alge mene Vergadering der V.N bij eenroepen om de problemen van de zesdaagse oorlog te be handelen en terugtrekking van de Israëlische troepen te eisen Het conflict is nu in handen van de Veiligheidsraad, maar de Russen zoeken thans steun voor een volledig debat in de Algemene Vergadering. Een voor gisteravond vastgestelde zitting van de Veiligheidsraad werd afgelast. Premier Esjkol - van Israël ver klaarde in het parlement, dat niet zal worden teruggekeerd tot de toe stand, zoals die voor het uitbreken van de vijandelijkheden bestond. Israël zal zijn levensbelangen be veiligen, maar is anderzijds bereid tot samenwerking met zijn buurlan- De Arabische landen, die op steun van de Sowjet-Unie hopen, trachten tot een topconferentie te komen om een gemeenschappelijke politiek uit te stippeiën tegenover de Israëlische aanspraken. Israël ziet zich intussen tegen over het feit geplaatst, dat na de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slo wakije ook Bulgerye, Hongarije en Polen de diplomatieke betrekkingen hebben verbroken. Verwacht wordt, dat ook Joego-Slavië met Israël zal breken. De Algerijnse president Bou medienne vertoeft sinds gisteren in Moskou ter bespreking van een ge meenschappelijke tactiek op diploma tiek gebied. Waarnemers zien in Boumedienne de nieuwe leider van de Arabische wereld. Het regeringsgezinde Jordaanse blad Ai Destour gaf gisteren als zijn mening, dat de Arabieren de oor zaken van hun nederlaag tegen Is raël niet aan anderen, maar aan hun eigen tekortkomingen moeten wijten, „Als wij niet openhartig staan te genover onze tekorten, zullen wij de verkeerde weg blijven volgen, waar ons een nieuwe verschrikkelijker te genslag wacht dan deze en die ver dergaande consequenties zal hebben, Als de Arabieren het morele verval in hun maatschappij niet in de grond en afdoend aanpakken, blijft Israël bestaan en kan het zijn droom van een rijk van de Eufraat tot de Nijl verwezenlijken" aldus het Jor daanse blad. Tunesië en Egypte hebben beslo ten weer diplomatieke betrekkingen te gaan onderhouden. Deze werden vorig jaar afgebroken nadat presi dent Bourguiba een gematigd stand punt ten aanzien van Israël had bepleit. Het Syrische dagblad „Al Thaw- ra" heeft vandaag opnieuw opgeroe pen tot vernieling van Amerikaanse en Britse eigendommen in de Ara bische landen. De acties zouden voor al tegen olie-installaties moeten wor den gericht. Vervolg op pag. 2 Het gewicht van de Venera-IV (1106 kg) is niet alleen veel groter dan dat van de Amerikaanse Mariner-V (245 kg) maar ook groter dan dat van de Venera's nummer II en III <resp. 963 en 960 kg) die in november 1965 naar Venus werden gelanceerd en waar over wij meer schrijven in het reeds genoemde Mariner-artikel in dit blad. Zachte landing? Hoewel de Russen, de traditie ge trouw, niet meer over hun nieuwe (ruimteschot hebben gezegd dan dat de Venera naar Venus gaat en dat alles goed verloopt, meent men in westelijke kringen, dat de Venera-IV de opdracht heeft een zachte landing op Venus te maken, terwijl het ko mende Amerikaanse schot slechts een passage van Venus op het oog heeft. Er zijn niet voldoende gegevens bekend over het vluchtplan van de Venera-IV om thans reeds te kunnen zeggen, of het vaartuig Venus eerder of later zal bereiken dan de Mariner- V. Wanneer de Mariner-V zonder vertraging wordt gelanceerd, moet deze op 19 oktober de omgeving van Venus bereiken na 340.000.000 km te hebben afgelegd. Het achterdeel van het kruitschip, dat tientallen meters ver op de oevers werd geworpen. ADVERTENTIE IMENEXCO alle bekende merken HAARDEN voor gas, olie en kolen KIJK EN MAAK UW KEUS in onze uitgebreide toonzalen waar u deskundig advies krijgt Geopend van 8.30-17.30 tot 1 uur IMENEXCO-LEIDEN Prins Bernhard heeft gisteren ais ereburger van Waddinxveen een ge deelte van de Bouwdag 1967 bijge woond. Hij was er onder meer getui- van. dat de echtgenoten van twee verzetsstrijders, mevrouw W. Borg- houts- van Veen en mevrouw D. Post -Salomons, de naamborden van stra ten in de nieuwe wijk Groenswaard onthulden. Het waren de Peter Zuid laan (Peter Zuid is het pseudoniem van wijlen de heer J. J. F. Borg- houts) en de Johannes Postlaan. Na afloop overhandigde de Prins beide dames als herinnering een miniatuur straatnaambordje in zilver. Prins Bernhard onderhield zich daarna met de echtgenoten van beide verzetshel den. Op de voorgrond mevr. Post- Salomons. Foto Leidsch Dagblad ADVERTENTIE dat Pa op vaderdag zulke fijne- en bruikbare geschenken kreeg; z'n zoon, dochter, vrouw en ieder, die hem een plezier wilde doen, keken eerst bij Vlieland. Precies de zaak voor VADERS MET HOBBY'S Tuingereedschap van handharkje tot grasmaaier (34.50). Van spade tot automatische gazonsproeiers. Van verplantschopje tot elektr. en motormaaiers (al vanaf 195,die vrijblijvend op Uw eigen gazon worden gedemonstreerd Vogelkooien en kamervolières in de ongelooflijke keuze uit ca. 175 modellen in alle prijzen. Vogels uit een afdeling vol pratende, zin gende, pronkende en fluitende vogels uit alle landen. VADERS PLEZIER BEGINT MET WINKELEN BIJ heeft Nieuwe Rün 50 Tel. 2 08 24 (01710) Uit het Leidsch Dagblad van 14 juni 1867: In deze stad zijn thans 32 stoomfabrieken. Men heeft hier o.a.: 3 stoomfabrieken in lakens, 1 katoenweverij, 2 ijzergieterijen, 1 grofsmede rij, 1 broodfabriek, enz. In de zitting van den ge meenteraad te 's Hage is be sloten om aan de heeren De Veer c.s te vragen, of zij be reid zijn om voor 's Hage al leen een waterleiding aan te leggen. Voor het oogenblik bestaat ei dus weinig hoop op een waterleiding voor Leiden

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1