Ben Verhagen toont klasst Volledige Amerikaanse triomf in '24 uur' van Le Mans Gimondi in grote stijl winnaar gouden Giro Boude wijl 1 wil je I een stub kaas g uit het I vuistje Voor het eerst werd de 5000 km-grens gepasseerd Den Hertog onttroond in de laatste etappe Italianen naar twee nederlagen gespeele Eén Nederlandse winnaar in Zuiderzee Regatta LEIDSCH DAGBLAD ffi1 «m iiifr it Twee van de Ford-recemonsters, die na een botsing de strijd moesten staken. Anquetïl uitgeblust Voor het eerst in de 44-jarige geschiedenis is de klassieke 24 uursrace van Le Mans geëindigd in een volledige Amerikaanse overwinning. De 36-jarige Amerikaanse Grand Prix-coureur Dan Gurney en zijn vier jaar jongere landgenoot Anthony Foyt brachten met een Ford prototype, uitgerust met een machtige 7 liter motor, de race op het circuit van de Sarthe op hun naam. De kennismaking met de Europe- pese autosport was Aothony Foyt niet meegevallen. De man, düe een fortuin verdiende door driemaal de ryk van geldprijzen voorziene 500- mijlsrace van Indianapolis te winnen, zei na afloop: „Le Mans is zeker tienmaal zwaarder van de race in Indianapolis". De Amerikaan zal pas over enkele weken naar de nieuwe wereld terugkeren. Zondag a.s. zal hy op het circuit van Francorchamps de buteren als grand prix-coureur in de grote prijs van België, die deel uit maakt van de competitie om het wereldkampioenschap formule 1-ren- wagens. Uitslag< De gouden Giro is op de voorlaatste dag beslist. Jacques An- quetil, reeds twee keer winnaar, verloor in de 21ste etappe van de 50ste Ronde van Italië meer dan vier minuten op Felice Gi mondi, die voor de zware rit van Trento naar Tirano in het algemeen klassement 35 seconden achterstand had op de blonde Fransman. Sneeuwstormen Gimondi, die de 19e etappe al had gewonnen, maar daarvan geen profijt trok doordat de rit wegens om-egel matigheden niet voor het algemeen klassement telde, heeft Anquetil in de zware bergetappe tussen Trento en Tirano, die ongeveer 50 km korter was dan oorspronkelijk was vastgesteld, omdat onder meer de Stilserjoch door sneeuwstormen niet berijdbaar was, duidelijk verslagen. De Italiaan, die twee jaar geleden de Ronde van Frankrijk won, begon zijn aanval op Anquetil bij de be klimming van de bijna 1.900 meter hoge Col de Tonale, toen Mugnaini Cucchietti en de Spanjaard Pinera al tien minuten voorsprong hadden op de groep. Motta, Gimondi, Adorni, Balmanion en de Spanjaarden Pe rez-Frances, Gonzales en Gabica ver kleinden de achterstand op de kop lopers tot zeven minuten, maar An quetil en zijn ploegmaat Lucien Aimar verloren meer dan een minuut od deze Spaans-Italiaanse jacht- groep. en 21ste etappe: 1. Mugnaini (It.) 153 km in 4 uur 23 min. 24 sec., 2. Pinera (Sp.) 4.23.24, 3. Cucchietti (It.) 4.23.24, 4. Gimondi (It.) 4.24.26. 5. Gabica (Sp.) 4.28.32, 6. Bodrero (It.) 4.28.32, 7. Planckaert (Belg.) 4.28.35, 8. Adorni (It.), 9. Aimar (Fr.), 10. Gonzales (Sp.), 11. Perez Frances (Sp.), 15. Motta (It.), 16. Anquetil (Fr.), 17. Balmanion (It.) allen z.t. als Planckaart. 53. Merckx 4.34.46. 22ste etappe (eerste deel): 1. Gon zales 137 km in 4.00.41, 2. Balmanion (It.) 4.00.48, 3. Panizza (It.) 4.0052, 4. Adorni (It.) z.t., 5. Mugnaini (It.) 4.01.03, 6. Perez Frances (Sp.) 4.01.21. Tweede deel: 1. Planckaert (B) 68 km in 1 uur 40 min., 2. Zandegu (It.), 3. Meali (It.), 4. Merckx (B). Eindklassement: 1. Gimondi (It.) 3.572 km in 101 uur 5 minuten en 34 seconden; 2. Balmanion (It.) op 3 minuten en 36 sec.; 3. Anquetil (Fr.) op 3.45; 4. Adorni (It.) op 4.33; 5. Perez Frances (Sp.) op 5.17; 6. Mot ta (It.) op 6.21; 7. Aimar (Fr.) op 7.25; 8. Gabica (Sp.) op 9.43; 9. Merckx (Belg.) op 11.41; 10. Velez (Sp.) op 15.00. Risico's Door grote risico's te nemen in de afdaling kon Anquetil Gimondi weer achterhalen, maar bij de volgende be klimming naar de Pas van Aprica liep Gimondi weer van Anquetil weg en nu voor goed. In grote stijl zette Gimondi alleen de jacht in op de drie koplopers. Dit drietal kon hij niet meer achterhalen, maar op Anquetil en de andere groten, die hem aan- vankeiyk nog hadden kunnen bij- I d^"tien "minuten'op di' topgroep! Rini Wagtmans ivint Ronde van Oostenrijk Rini Wagtmans heeft Fed or den Hertog in de laatste etappe van de Ronde van Oostenrijk verdrongen van de top van het algemeen klasse ment. Wagtmans eindigde als tiende in de laatste etappe over 226 km. van Graz naar Wenen in dezelfde tijd als de Luxemburger Johanns, die het snelst in de eindsprint was. Den Hertog en de Tsjechen Smo- lik en Dolezal, die voor de laatste etappe respectievelijk de eerste, der de en vierde plaats in het klassement bezetten, misten de beslissende ont snappingspoging en verspeelden houden, won hij meer dan vier pun ten. In de eerste helft van de laatste etappe reageerde een uitgebluste An quetil niet op een aanval van Bal manion, die bijna een minuut winst veroverde op de Fransman en hem daardoor van de tweede positie ver drong. De laatste 70 km tussen Como en Milaan, waren een formaliteit. De 70 overgebleven renners van de 130, die aan deze Giro waren begonnen, kwamen in één groep binnen. FELICE GIMONDI De Zuid-Slaviër Valencic, die wel bij de eersten was, hy kwam als zeven de binnen op de Rathausplatz in Wenen plaatste zich daardoor in het eindklassement tussen Wagt mans en Den Hertog op de tweede plaats. De uitslag van de achtste en te vens laatste etappe is: 1. Johanns (Lux.) 226 km. in 6 uur 10 min. 49 sec. (met bon. 6.09.49), 2. Fama (It.) 6.10.49 (6.10.19), 3. Marks (O. Did.) 6.10.49, 4. Coppola (It.), 5. Peterka (Oost.), 6. Kranister (Oost.), 7. Va lencic (Zd.-Sl.), 8. Treis (Lux.), 9. Schattelbauer (Oost.), 10. Wagt mans (Ned.) allen z.t. als Marks, 17. De Groot (Ned.)6.21,19, 28. Den Her tog (Ned.) 6,21.47, 29. Van Vught (Ned.) 6.32.10. Eindklassement: 1. Wagtmans 1475 km in 38 uur 28 min. 41 sec., 2. Va lencic op 7 min. 40 sec., 3. Den Her tog op 10.11., 4. Smolik (Tsj.-Sl.) op 13.00, 5. Dolezal (Tsj.-Sl.) op 14.45, 6. Johanns op 20.46, 7. Skerl (Zd.-Sl.) op 22.55, 8. Schattelbauer (Oost.) op 24.03, 9. Marks (O.-Dld.) op 24.11, 10. Huster (O.-Dld.) op 27.59, 27. Van Vught op 1.07.31. 28. De Groot op 1.10.54. Bergklassement: 1. Huster 31. 2. Frisch (Oo6t.) 29, 3. Wagtmans 23 p Puntenklassement: 1. Wagtmans 82, 2. Den Hertog 67, 3. Smolik 38, 4. Valencic 37, 5. Marks 35 p. Ploegenklassement: 1. Nederland 115 uur 13 min. 36 sec., 2. Tsjecho- #Huub Coumans van Unites uit Geleen heeft zondag in het Noord brabantse Zundert een 15 kilometer loop gewonnen. Coumans had voor de afstand 49 minuten 26.4 seconden nodig. Rudd Mol eindigde met ruim één minuut achterstand op de tweede plaats. Slowakije op 12 min. 1 sec., 3. Oos- Duitsland op 13.28, 4. Zuid-Slavië op 27.36, 5. Oostenrijk op 32.07. SUCCES VOOR BEN PON Het was vooral voor Foyt een gro te triomf. Als eerste coureur triom feerde hy zowel in de zware 500 myisrace van Indianapolis, als in de race op Le Mans. Tot de eersten die het succesvolle duo aan de finish gelukwensten behoorde Henry Ford kleinzoon van de stichter van het Amerikaanse autoconcern. Vanaf het tweede uur hebben Gur ney en Foyt het veld, dat aanvanke- ïyk 54 wagens telde, aangevoerd. Hoe wel Ford er niet in slaagde zyn drie voudige zege van vorig Jaar te her halen, heeft het merk in deze wed- stryd tellend voor de wereldkampioen schappen merken de concurrentie een zware nederlaag toegebracht. De vier liter Ferrari's mochten, met drie ron den achterstand, dan de tweede en derde plaats in de eindrangschik king opeisen, veel meer dan een troostprys voor de renstal uit Mode na betekende dat toch niet. Historisch De meer dan 300.000 toeschouwers die getuige waren van de race-in-ker- mis-sfeer maakten 'n historisch mo ment mee: in de 35ste editie van de race werd voor het eerst de 5000 km grens gepasseerd. Gurney en Foyt kwamen, dankzij hun krachbron, die een vermogen van 400 pk. kan ontwikkelen, tot 5232,900 km. wat neerkomt op een gemiddelde van 218,039 km per uur. Zaterdagbeker 's-Gravenzande en SHO finalisten SHO uit Oud-Beyerland en de vierdeklasser 's-Gravenzande zullen elkaar zaterdag 17 juni op het terrein van Zwart Wit '28 te Rotterdam ontmoeten voor de eindstrijd van het toernooi om de beker van het zater dagvoetbal. De uitslagen van de halve finales, die zaterdag werden gespeeld, zyn: SHOVVOG 2-1, 's-GravenzandeOranje Wit 3-1. it Rini Wagtmans (midden) is winnaar geworden van de Ronde van Oostenrijk. Rechts Fedor den Hertog, links de Joegoslaaf Rudi Varende. Drie In de morgenuren leek het er op dat Ford opnieuw een drievoudige zege zou boeken. Nadat de Chapar ral van Phil Hill, uitgerust met een automatische transmissie, in tweede positie de stryd moest staken, voer den drie Fords het veld aan. Kort daarop verstoorde een ongeluk dat ernstige gevolgen had kunnen heb ben, veel illusies in het Amerikaan se kamp. By een snelheid van tegen de 250 km/u blokkeerden de schyf- remmen van Mario Andretti's Ford. De Amerikaan kon de wagen niet in bedwang houden en kwam twee maal in botsing met het muurtje langs de baan. Midden op het circuit kwam de Ford tot stilstand. Stalge- noot McCluskey kon even later nog juist een botsing voorkomen, doch raakte eveneens het muurtje. Nog een derde Ford werd uitgeschakeld. Het was de bolide van de Fransman Jo Schlesser, die by zyn poging Andret- ti te ontwyken eveneens van de weg raakte. De Amerikaan met de Itali aanse naam werd naar een zieken huis overgebracht, waar een medisch onderzoek uitwees dat hy niet ernstig was gewond. Voor een mooi succes zorgde Ben Pon. Samen met Vic Elford (winnaar vaai de Tulpen Rallye) reed hy in een 2 liter-Porsche. De Nederlands- Engelse equipe reed een knappe race en eindigde als zevende in het eind klassement. Tevens eisten Pon en Elford de eerste plaats in de cate gorie sport op. Uitslag km/h), nieuw record (oude record MacLaren/Amon (Nw. Zeel) met Ford 4.843.090 km). 2. Scarf iotti/Par- kes (IT/GB) met Ferrari 5.180.590 km (gem. 215.858 km/h), 3. Mairesse /Beurlys (Belg/Fr) met Ferrari 4.084.390 km (gem 211.850 km/H), 4, MacLaren/Donahue (NZ/VS) met Ford 4.844.140 km, 5. Siffert/Her- mann (Zwi/Wdld) met Porsche 4. 83.550 km; 6. Stommelen/Neerpasch (Wdld) met Porsche 4.375.900 km; 7. Elford/Pon (GB/Ned) met Porsche 4.409.450 km. Winnaars categorieën: prototypes: G. Gurney/Foyt, Sport: Elford/Pon, Gra/ns Turismo's: Steinmann/Spoer- ry (Zwi) met Porsche. Robert Maat komt met een i in de honkbalwedstrijd tegei sliding binnen en scoort een punt\lië (Haarlem). Honkbalteam won in Haarlem met 1' Het Nederlandse negental heeft de laatste twee wedstrijden tegen Italië uit de 6erie van vier gewonnen. Na dat woensdag de eerste wedstrijd in Rome met 7-6 door de Italianen was gewonnen en Nederland zaterdag met even krappe marge (5-4) re vanche had genomen, werden de Ita lianen zaterdagmiddag in Haarlem met 19-1 verpletterd en moesten zij gisteren op het Sparta-veld in Rot terdam met een 6-3 nederlaag ge noegen nemen. Dat het Nederlandse en Italiaanse tophonkbal elkaar niet veel meer in kracht ontloopt, is, ondanks de Itali- le monsternederlaag van 19-1 wel gebleken. Dat Nederland uiteindelyk slechts éénmaal van de Italianen ver loor, was vooral te danken aan het feit dat coach Charles Urbanus kon beschikken over een sterke staf pit chers. Robert Thompson, de Ameri kaanse coach van de Italianen, was wat dat betreft minder gelukkig. Hy had in de geroutineerde Gulio Glo- rioso, Paschetto en Pietro Silva slechts drie werpers van formaat, hetgeen voor een serie van vier wed strijden, die in een tydsbestek van vyf dagen werden gespeeld, te wei nig is. Vermoeid De Azzuri, die in Haarlem een dui- deiyk vermoeide indruk maakten en toen door de tien punten, die zy in eerste twee Nederlandse slagbeur ten tegen kregen helemaal ontmoe digd waren, hielden op het goed be- maar winderige Spartaterrein Twee Nederlandse equipes rijden Zwitserse ronde Veertien Nederlandse beroepsren ners zullen starten In de Ronde van Zwitserland, die zondag 18 juni ln Zurich begint. In de equipes van Televizier/Bata- vus en Willem n/Gazelle vormen zy twee van de 14 ploegen van zeven man, die aan deze 31ste ronde deel- De twee Nederlandse „zeventallen" zyn: Televizier/Batavus (ploegleider Kees Pellenaars), Gerben Karstens, Huub Zilverberg, Henk Nydam, Eef Dolman, Kees Haast, Jan Harings Huub Harings. Willem II/Gazelle (ploegleider Ton Vissers), Peter Post, Jo de Roo, Jan Schroder, Jan Turn- mers, Harm Ottenbros, Jan Fransen en Jo van Seggelen. Nederland aanvankeiyk goed in toom. In de vierde innings nam zelfs een 2-0 voorsprong, i zesde slagbeurt kwam Nederlai Cnouwe,, Richardson bereikten de thuisplaat en daarmede Nederland op 3-2. B de Italiaan bracht de schaal weer in evei De Italianen kregen daarn wel de kans om opnieuw sprong te nemen toen Monaci doorgedrongen tot het derde Het zou het laatste zuidelyke feit zyn. OWO-er Martin S door vier wyd op het honk stal twee kussens en werd door wel binnengebracht, waardoor 1 land opnieuw leidde: (4-3). John tekende in de achtste slajff definitief het vonnis over de Its) i toen hy met Boudewyn Maat honk voor de enige Nederland zorgde: 6-3. li BJ In de zesde sflagtoeurt van SI W korte stop L. Tjoa een zodanige blessure op, dat hy huis moest worden vervoerd. De tegen Vodo, die tot dan toe opgegaan, kwam na het in|v( beslissend stadium. Een geslagen SVL moest in de resterende twee inning punten toestaan. De Leidenaars den nog wel een punt, brachten zy het niet. W erpersresultatenSVL: P Vodo: H. Dukers 4-2-9. |a\ ADVERTENTIE V VOEDZAAM Mi^ hl 3 nvvzaaoA De Zuiderzee-regatta heeft het duidelijk aangetoond: zestien maanden vóór de Olympische Spelen van Mexico heeft Neder land slechts één zeil-equipe die de klasse bezit om zich in de baai van Acapulco te mengen in het gevecht om het Olympisch eremetaal. Ben Verhagen en bemanningslid Nico de Jong lieten er op het veelal woelige water van het IJsselmeer voor Medem- blik geen twijfel over bestaan, dat zij de grote winnaars waren van de regatta, voortreffelijk door de Koninklijke Zeil- en Roei vereniging „Hollandia" georganiseerd. Dank zij vijf eerste plaat sen en een derde zorgde de Rotterdamse combinatie ervoor, dat er tenminste één internationale zeiltitel in Nederland bleef. Dat was sportief gezien voor Ne derland het enige winstpunt van de wedstrij denreeks, waarin gestreden werd om de internationale Neder landse kampioenschappen in de Olympische klassen. Hoewel het veld door de ongunstige plaats op de in ternationale zeilkalender beslist niet sterk was, ging zowel by de Dra ken als by de Finnen de eerste plaats in de eindrangschikking naar buitenlanders. Cor Groot mocht dan het gevecht met Visser in de Dra- kenklasse winnen, waardoor hy zich de beste Nederlander kan noemen, de man uit Aalsmeer kon niet voor komen dat de Fransen Briand en Sence hem van de eerste plaats in het algemene klassement verdron gen. Ook bij de Finnjollen resul teerde de stryd die Breur en Van Eist dagenlang leverden met de klei ne Hongaar Wossala in een buiten landse overwinning. Dit drietal heeft zaterdag in de laatste twee races voor een boeiende krachtmeting gezorgd. Doordat Hans van Eist 's mor gens in het eerste kruisrak een aan varing veroorzaakte, waarna hij uit de stryd moest en Breur juist vóór de Hongaar kon blijven, wa ren de onderlinge verschillen in de algemene rangschikking uiterst ge ring. De volgorde van aankomst in de slotrace van zaterdagmiddag zou daardoor tevens bepalend zyn voor de eerste drie plaatsen in het eind klassement. Wossala, die opmerkelyk regelmatig gevaren heeft in de reeks van zeven wedstrijden, gaf zyn ri valen geen kans. Van Eist viel al snel terug en Breur kon niet voorkomen dat de Hongaar van start tot finish leidde. De verraderlijke golfslag had het uiterste van de Rotterdammer geëist. Toen Breur. die voor het tweede seizoen in de Finnjol zeilt, de finrishboei rondde deed de ,Keep Smi ling" zyn naam niet langer eer aan. Het ranke bootje sloeg om en slechts met de grootste moeite slaagde de uitgeputte stuurman erin aan boord van een volgboot te komen. Overtuigend Ben Verhagen, die vrydag in de wetenschap dat de titel hem niet meer kon ontgaan een nieuw tuig had beproefd, wat hem voor het eerst in de achterhoede bracht, sloot de regatta af met een overtuigende vyf- de zege. Eekels leidde by stormachtige wind tot de gypboei. Ondanks de wind zette de Rotterdammer zyn spinaker. Eekels, die daartoe pas na een aarzeling overging, verloor daar door aanmerkelyk op zyn tegenstan der. By de lage boei gingen Verha gen en Eekels vrijwel tegelijk rond. Het grote kruisrak dat volgde lever de Verhagen 65 seconden winst op. Een verschil dat hy nog aanmer kelyk vergrootte. Uitsl Flying Dutchmanklasse, 1 race: 1. Verhagen, 2. Eekels, möry (Hong.), 4. Laagwater, Eindklassement: 1. en intó naai kampioen van Nederlaa hagen 5,7 pnt, 2. Imhoff 33,1 Eekels 40,7 p., 4. Gmööry 47. 5. Bark 51,4 pnt. Drakenklasse, zevende ra Briand (Fr), 2. Sence (Fr), 4. Frech, 5. Groot. Eindklassement: 1. Briani pnt, 2. Sence 26,1 pnt, 3. Gr» pnt, 4. Visser 32 pnt, 5. Bier -M Finnjollen, zesde race: 1. Wossala (Hong), 3. Beek. 4. i Brecht (Did.). Zesde race: 1. Wossala, 2 3. Binkhorst 4, Seret 5, Van Eindklassement: 1. Wossal pnt., 2. Breur 30,4 pnt., 35 pnt., 4. Finaczy (Hong.) 51 5. Binkhorst 56,4 pnt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 8