van Noorduyn: Gouden Spike I mm Wat is een B-ploeg? S P O R T van vandaag 1 Sagitta-atlete breekt het Nederlands record kogelstoten: 15.70mtr 'f; GEEN TITEL VOOR CLAY Sporttoto MARJAN THOMAS WINT VIJFKAMP L tfe* Mn NIEUW RECORD DISCUSWERPEN SEAGRENMET POLSSTOK 5.36 METER MIDDELBURG KLOPT AFC VEENDAMWINT VAN RODA JC ANTON GEESINK BONDSTRAINER Leidse records voor Smits Sijbrands' aanval op wereldrecord mislukt COMMUNICATIE-MOEILIJKHEDEN TUSSEN NEDERLANDSE EN WESTDUITSE ZWEMBOND DAG 12 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Vreugde hij Els van Noor- duyn en trainer Jan Blankers. (Foto LD/Holvast.) Daalder van Noorduyn echter had het dat de eerste klap nog al- daalder waard is! Reeds 6 lang deed zij pogingen het van haar clubgenote Loes staande Nederlandse record te verbeteren, maar tot g kwam zij steeds enige te kort. Ook zaterdag, R.i de kwalificatie, kwam zy niet dan tot 15.33. Toen gebeurde inj dat vaak onverklaarbare in de 'as het door de gedachte dat jr de Gouden Spike iets bijzon- loest gebeuren, was het op dat it het milde zonnetje, het niet aantal deelneemsters of de ingelegde kogelring? Hoe dan vonk sloeg in het kruitvat eerste finale-poging, want op verscheen 15.52. Nieuw re- tpplaus op de wakker gewor- ibune. Fotografen, felicitaties! te|g om uit concentratie te gera- laar haar trainer Jan Blankers ,ack het goed af en met succes. ]bü haar tweede poging over- zichzelf met 15.70! Daarmede tn7| haar kruit verschoten, maar optie verkregen op die blinkende Gouden Spike Europa Cup vele concurrenten lieten het asJt bij zitten. Direot daarna pfferde Henk Snepvangers zich br de 800 meter specialisten ing niet alleen om de Gouden maar er moest ook een keuze h gedaan voor het Nederlandse kcup-team. De eerste 400 meter sec. en vlak achter de „Snep" hcurrenten Haico Scharn, An- ilok, Wijnandt Bladt. Na 600 I schoof de trekker opzij 6ot laatstgenoemde naar voren en Blok in z'n kielzog blééf het: tijden 1.50.5 tegen 1.50.9 met als grote ver- kajf de AV'23 atleet Wassenaar ie in 1.51.- Ongekende tijden enjen doodgewone nationale wed- De De Leidsch Dagblad-beker oeidoor een tevreden winnaar in iktjigst genomen. e 49.- seconden bleven, was mmer in Leiden vertoond. Met grijppassen ging Rein v. d. na 250 meter de nationale louder Fred van Herpen voor- bij en noteerde op de eindstreep 47.7 tegen de MO-leraar 47.9! lis van Noorduijn, de forse 21-jarige atlete van het Amster- Lse Sagitta, sloeg zaterdagmiddag tijdens de uitstekend ver- renL wedstrijden om de 7de Gouden Spike twee vliegen in één l zij bemachtigde het Nederlands record kogelstoten én [•werd aan het einde van de vaak enerverende strijd op de Jse sintelbaan de fraaie atletiektrofee toegewezen namens tmmissie Salari-Guldemond-Slijkhuis. Irdat het zover was had de com- l een reeks van uitstekende tegen elkaar moeten af- Wat te zeggen namelijk van Bladt, vorig jaar winnaar Gouden Spike, die thans in senioren jaar een tijd van diJverwezenlijkte op de 800 me- jg.rat te zeggen van de 20-jarige ia-jammer Rein v. d. Heuvel die 'en de 400 meter slechts 47.7 sec. )r(j j had, wat te zeggen van de 100 meter zege in 10.5 secon- de felle WimBlom van PSV? Sprinters Ouderwets was het grote veld 100 meter sprinters (A klasse). Na de halve finale moest Piet Kammin- ga door een lichte blessure verstek laten gaan. Het grote gevechtg ing nu tussen Wim Blom uit Eindhoven en Ad de Jong, die onder de druk leeft zijn 10.3 van enige weken ge leden te moeten waarmaken. Met rugwitnd 1,9 m./ noteerden hij resp. 10.5 en 10.6, de Leidse Holland man Verhoef, die in de serie reeds 10.7 had gelopen, kwam in de finale als 6de tot 10.8. Meer Leidse successen waren er door toedoen van Truus Hennip- man, die de 100 m. dames won in 11.7, helaas ebhter met windvoordeel 2.7 m/sec., terwijl Truus haar Ba- tavenploeg op de 4x100 aan de zege hielp door na goed werk van Anne ke Hogenboom, Charlotte Jaspers en Diny van Beek de achterstand op het Amsterdamse ADA onweerstaanbaar vlak voor de finish weg te werken, met als beloning een" tijd van 48,9 seconde, een ruime verbetering van hun Leidse record 50.2 sec. Dit ge noegen smaakte ook de lichtvoetige Piet Beelen van de Spartaan. Met Gijs de Bode (Metro) en clubgenoot Wim van Gerven beheerste hij het veld. Drie ronden vóór het einde ging hij er tussen uit, maar op twin tig meter blééf de Bode dreigend vol gen, waarmee hij Beelen op weg hielp naar een nieuw Zuidhollands re cord: 14.23.2! Het hoogspringen heren werd een boeiend duel tussen Klaas Kanis uit Deventer vorige week 1.95 en Hollandatleet Jan Borsje. Helaas strandden beiden op 1.95 en door Verzoek afgewezen De Worldboxing Association (WBA) heeft zaterdag een verzoek van Cas- sius Clay weer als wereldkampioen in het zwaargewicht te worden er kend, afgewezen. De WBA verklaar de Clay van zijn titel vervallen, toen hij 28 april weigerde zich bij het Amerikaanse leger te laten inlijven. plan voor een toernooi met acht bok sers, waarvan de winnaar de opvol ger van Cassius Clay zal worden. De boksers, die hiervoor in aanmerking zouden komen, zijn: 1. Karl Milden- berger (W. Did.), 2. Joe Frazier (VS), 3. Oscar Bonavena (Arg.), 4. Ernie Terrell (VS), 5. Thad Spencer (VS), 6. Floyd Patterson (VS), 7. Jerry Quarry (VS), 8. Jimmy Ellis (VS). WaregemSparta FeijenoordDaring |Q| Beerschot—GVAV Lierse SKGo Ahead jj9! Bayern M,— H. S.V. |B BaselGrashopper minder fout springen werd Kanis 800 meter: eerste. De Holland junior Bram v. d. Mey kwam op het hoogste schavotje door een zege op het kogelstoten jongens A, terwijl clubgenoot Mal- jaard v. d. Gugten een derde plaats haalde op de 100 meter jongens in 11.21 Bladt (VLTC) 1.50.5, 2. Scharn (Keien) 1.50.8, 3 .Blok (Suomi) 1.50.9, 4. Wassenaar (AV 23) 1.51.0, 5. Speelman (GVAV) Uitslagen De belangrijkste uitslagen luiden Heren, 100 meter: 1. Blom (PSV 10.5, 2. De Jong (Diomedon) 10.6, j 3. Moy (AAC) 10,7, 4. Haverhoek j (AV 40) 10.7, 5. Kamp (Haarlem) 10.8, 6. Verhoef (Holland) 10.8. 400 meter: 1. v/d Heuvel (AVR) j 47.7. 2. Van Herpen (GVAV) 47.9, 3. Mahieu (VLTC) 48.4, 4. Tel (GVAV) 5. Lievense (Memphis) 48.8. Dicht bij nationaal record m 'ïp Marjan Thomas heeft het afgelo pen weekeinde in het Duitse Lever- kusen een internationale vijfkamp met ruim verschil gewonnen. De blonde Beverwykse kwam tot een to taal van 4.639 punten, waarmee zij slechts 53 punten achterbleef op het uit 1951 daterende nationale record van Fanny BlankersKoen (4.692). De regen, die de deelneemsters het verblijf op de sintelbaan twee dagen verre van aangenaam maakte, heeft de verbetering van een Nederlands record waarschijnlijk tegengehouden. Met haar prestatie bezet Marjan Thomas momenteel achter de Austra lische Pamela Kilborn (4.672 pt.) de tweede plaats op de wereldranglijst van dit jaar. Marjan, die enkele weken geleden in Beverwijk al tot een totaal van 4.508 punten was gekomen, boekte vooral winst bij het kogelstoten (12.75 meter) en de 200 meter (25.2 sec.). De prestaties op de drie andere nummers waren: 80 meter horden Wijnandt Bladt finisht na terke 800 meter. (Foto LD/Holvast) Jet van der Giessen (Sliedrecht Sport) heeft zondagmiddag tijdens de open noordelijke kampioenschappen in Leeuwarden het Nederlandse re cord discuswerpen verbeterd en ge bracht op 49,94 meter. Het oude re cord stond sedert 14 mei 1961 op naam van Loes Boling (Sagitte) met 48,86 meter. Jet van der Giessen profiteerde in Leeuwarden op uitstekende wijze van de wind, die de werpsters fel tegen hadden. De Sliedrechtse liet naast haar recordprestatie nog drie andere goede worpen opmeten: 47,40 m., 48,65 en 46,92 meter. Clubgenote Anneke de Bruin, die met 49,40 meter tweede werd, bleef eveneens boven het oude nationale record. Het was voor bondscoach Ton Eykenboom, die nu enkele jaren de supervisie over o.a. de discustraining van de dames heeft, een goede dag, want ook zijn jeugdige pupil Yolande Brasser (Trias) kwam met 44,09 me ter tot een persoonlijk record. 11.7, hoogspringen 1.64 meter en verspringen 5.62 meter. De Frangaise Mariene Canguio be zette met 4.521 punten de tweede plaats, terwijl de Duitse Heide Ro- sendahl, die vorig jaar tijdens de Europese kampioenschappen in Boe dapest zilver veroverde, met 4.509 punten beslag legde op de derde plaats. W ereldrecords in San Diego Tijdens atletiekwedstrijden In San Diego (Californlë) zijn zaterdag twee wereldrecords verbeterd. De in grootse vorm verkerende 20-jarige Bob Seagren kwam bij het polsstok- hoog tot 5.36 meter, een hoogte die hij bij zijn tweede poging reeds be reikte. Het oude record stond sinds 23 juli 1966 op naam van zijn land genoot John Pennel met 5.34 meter. De sprinters van de Southern University verbeterden het wereld record op de 4 maal 110 yards, dat zij reeds op 3 juni in Los Angeles hadden geëvenaard. McCullough, Kuiler, Simpson en Miller liepen de afstand in 39.0 seconden, 0.6 secon den onder het oude record. Hun tijd betekende ook een (officieuze) eve naring van het wereldrecord op de 4 maal 100 meter, een record dait sinds de Olympische Spelen van To kio op naam staat van de Ameri kaanse nationale ploeg. Sparba Praag is de nieuwe Tsje chische voetbalkampioen. De ploeg uit Praag won zijn laatste wedstrijd van Jednota Trencin met 50, ter wijl concurrent Slovan Bratislava verslagen werd door Spartak Trnava (01). Oud-kampioen Dukla sloot het seizoen af met een nederlaag van 12 tegen Bohemians Praag. iu Truus Hennipman (midden) verslaat op de 100 meter Mieke Sterk (links) en C. Janssen. I.53.1. 6. Kila Imetro 1.53.5. 5000 meter: 1. Beelen (Spartaan) 14.23.2, 2. De Bode (Metro) 14.23.6, 3. Van Gerven (Spartaan) 14.45.8. 4. Van Eekelen (Thor) 14.49.0. Discuswerpen: 1. Zitsen (Achilles) 47.12, 2. Kamerbeek (PSV) 46.94 me ter. Hoogspringen: 1. Kanis (Daven- tria) 1.90, 2. Borsje (Holland) 1.90, 3. Waterlander (AV 55) 1.85 meter. Verspringen: 1. Goverde (Thor) 7.16, 2. De Jong (Diomedon) 6.80, 3. Lan- da (Spado) 6.58 meter. 110 me ter horden: 1. Krijnen (GAC) 15.3, 2. Kater (AAC) 15.4. Dames, 100 meter: 1. Hennipman- Cruiming (Bataven) 11.7, 2. Sterk (Atmodes) 11.8, 3. Jansen (Sagitta) II.9, 4. Van Veen (AVR) 11.9. 400 meter: 1. Wokke (Ada) 57.8, 2. Koekoek (ADA) 58.4, 3. Kok (Sa gitta 58.8. Verspringen: 1. Sterk (Atmodes) 5.67, 2. Blok (Gouda) 5.26, 3. Baart (PSV) 5.59 meter. Kogel: 1. Van Noorduyn (Sagitta) 15.70 (Ned. ree.), 2. Rangelrooy (LDA) 12.24 meter. Discuswerpen: 1. v/d Giessen (Sliedrecht Sport) 45.82, 2. De Bruin- Van Dijk (Slie drecht) 43.72, 3. Brasser (Trias) 40.36 meter. Ch.-de-f.Lugano ZuerichLausanne GrenchenWinterth. iBll Young BoysSion ServetteBiel Qoung F.Moutier ZwedenBulgarije Deelnemers 365.018. Inleg: 485.189 gld. Eerste prys 88.062 gld., tweede prijs: 48.033 guld., derde prijs 24.017 gld. Zondagavond waren er zes meldin gen met twaalf goede uitslagen. De eerste wedstrijd om het kam pioenschap van Nederland amateurs, tussen AFC en titelhouder Middel burg, zaterdag iri Amsterdam ge speeld, is door de Zeeuwen met 2-0 gewonnen.Op 18 juni wordt in Middelburg de tweede wedstrijd ge speeld. Veendam heeft de eerste van de drie belissingswedstrijden, die tus sen deze clubs, Roda JC en HVC worden gespeeld om een plaats in de eerste divisie, met 2-0 van Ro da JC gewonnen. Veendam had op eigen veld bij de rust al een voor sprong van 1-0. In deze competitie tussen de drie ploegen, die gelijk geëindigd zijn op de derde plaats in de tweede divisie, moeten nog gespeeld worden de wed strijden Roda JC - HVC en HVC- Veendam. Wanneer de drie verenigingen in deze beslissingscompetitie gelijk ein digen, promoveert Roda. dat het bes te doelgemiddelde had in „normale" competitie, naar de eerste divisie. Tijdens de hoofdbestuursvergade- ,ring van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond <NJJB) is vrijdagavond besloten Anton Geesink aan te trek ken als bondstrainer voor het nieuwe seizoen. Geesink heeft in principe reeds toegezegd deze functie te aan vaarden. Op een binnenkort te houden be spreking zullen echter nog onder an dere de financiële condities worden besproken. Marathonloper Jacques Smits (AV Holland) heeft gisteren deelgenomen aan een marathon in Meerbeek (W- Dj Van de 130 deelnemers kwam hij op de 16de plaats. Zijn tijd, 2 uur 31 min. en 37 sec., betekende een ver betering van het Leidse record, dat met 2.40.40 op naam stond van Gijs Reeuwijk (Bataven)Het was ook een verbetering van Smits' persoonlijke record, dat hy in 1957(1) te Brussel liep. Hij was gisteren precies 4% mi nuut sneller. Ook zijn tussentijd op de 30 km was een record. Ton Sijbrands, de nieuwe Nederlandse damkampioen, is er zaterdag in Amersfoort niet in geslaagd het officieuze wereldrecord simultaan, dat met een percentage van 87 op naam staat van de Senegalees Baba Sy, te verbeteren. Sijbrands bond zaterdag de strijd aan met 169 dammers en eerst na twaalf uur spelen kon de balans worden opge maakt: 115 gewonnen, 43 remise en 11 verloren, hetgeen op een per centage van 80 neerkwam. Baba Sy behaalde de score van 87 procent in 1962 in Den Haag, toen hij van 150 partijen er 112 won, 33 remise gaf en 5 verloor. Bovendien speelde Baba Sy sneller dan de 17-jarige Sijbrands, die onlangs nog van zich deed spreken door blind 20 partijen simultaan te spelen. De Senegalees had slechts 7 uur en 50 min. nodig. Het Nederlandse team heeft in de B-interland Nederland West-Duitsland zwemmen, hoogspringen en waterpolo, die in Den Haag werd gehouden, een even verpletterende als niets zeggende overwinning behaald. In de eindstand (13774) werd hoofdzakelijk het verschil uit gedrukt tussen prestaties van matig, een enkele maal redelijk niveau en helemaal geen niveau. Men doet er dan ook goed aan de oorzaak van de Nederlandse zege niet in de eerste plaats te zoeken in de ongetwijfeld gestegen Nederlandse kracht, maar in een gebrek aan communicatie. over de snelle vooruitgang van school slagzwemmer Ben Sliphorst, die een spannend duel met de sterk finishen de Duitser Fred Fries met handslag won en voor het eerst beneden de 2 min 40 seconden (2.39.6) bleef. Met Arthur van Oest, Arjaan den Haan, de teruggekomen Hans Spij kerman en Ben Sliphorst beschikt Nederland over een kwartet school- zwemmers van formaat, waarbij de onderlinge concurrentie-strijd alleen maar stimulerend kan werken. Eenzelfde verheugende situatie is ontstaan op de 200 meter rugslag, die door Jonas-zwemmer Herman Deekens werd gewonnen in 2.24.7. Hy zal nog harder moeten, wil hij zich plaatsen in de voorlopige selec tie voor Mexico, want daarin zijn al opgenomen Rinus van Beek, jeugd- zwemmer Bob Schoutsen en de bij Peter Daland in Amerika trainende Peter Jonker, die tijden blijkt te ma ken van rond de 2.17. Bij de jongens vielen verder op Paul van Daalen (winnaar op de 200 meter vlinder slag in 2.25.5) en de vrye slagzwem mers Ale van der Veen en Jos Praat, zy bleven op de 100 meter beiden beneden de minuut en speel den een heroische rol op de 4 maal 200 meter vrye slag. Toen na vorig jaar werd besloten de A-interland NederlandW.-Duits- land om de twee jaar te houden, werd men het erover eens in de tus senliggende jaren een B-wedstryd plaats te laten vinden. Maar wat is een B-ploeg? Nederland formeerde een team van onder de 21 jaar, waar in acht jongens en meisjes, die ook voorkomen op de lyst van de 38 „voorlopigen" voor Mexico City. West-Duitsland daarentegen stuurde een ploeg beneden de 19 uit Nord Rhein Westfalen, een van de 16 Duitse „Lander". De Duitsers hadden in totaal twee zwemmers met internationale erva ring opgesteld, van wie Michael Holthaus prompt drie nummers won. Voor het overige was het Nederland, dat de toon aangaf. Ook niet met de allersterkste vertegenwoordiging, want de veelbelovende jeugd „onder zestien" werd achteraf gehouden voor de jeugdontmoeting van volgen de week in Londen en verder had den examenzorgen Bressen in de ge lederen geslagen. Desondanks won nen de meisjes op één na alle num mers en bleven ook de jongens hun Duitse tegenstanders in punten ruim voor. Coach Kerkhoven, die dit jaar vier vyf zwemmers en zwemsters van wereldniveau hoopt te „brengen" voor de vóór-Olympische Spelen in I Mexico City was byzonder verheugd Gat Op dit slotnummer had de twee jaar geleden als zeer veelbelovend naar Amerika uitgezonden Ronnie Verroen op de tweede tweehonderd meter door ongeïnteresseerdheid een gat laten vallen van meer dan twee lengten. Jos Praat maakte dat ge heel goed en zorgde er fcelfs voor dat Ale van der Veen tegen Holthaus met oen lichte voorsprong kon beginnen. De Heem- stedenaar werd op de laatste 25 me ter gepasseerd, maar reageerde met een vernietigende eindsprint, die hem het duel tegen de geduchte Duitser met handslag deed winnen. De tus- sentyden: Edwin Boogaard 2.13.1, Ronnie Verroen 2.17.0, Jos Praat 2.11.4 en Ale van der Veen 2.10.7. By de meisjes domineerden Els Hulebos en Toty Heukels. Eerstge noemde kwam op de 400 meter wis selslag tot een persooniyk record Corrie Mulder in actie op de 400 meter vrije slag. van 5 min 39.5. Met deze tyd zou zy vorig jaar zyn doorgedrongen tot de finale van de Europese kampi oenschappen in Utrecht. Toty Heu kels won de 100 meter vlinderslag ln 1.13.0. Daarnaast kwam Corrie Mulder op de 400 en 800 meter vrije slag tot redelyke tyden: 5.04.7 en 10.36.8. Met wat meer tegenstand zouden de prestaties van de meis jes er ongetwyfeld aantrekkelyker hebben uitgezien. Maar, zo hebben de Duitsers beloofd, daar zullen ze over twee jaar zeker voor zorgen. Desnoods sturen ze de regionale A- ploeg, die de ruggegraat vormt van het Duitse nationale team.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7