Spencer Tracy overleden Koninklijk huwelijk in Kopenhagen VPRO heeft sleeht jaar achter de rug MAANDAG 12 JUNI 1967 LEroSCH DAGBLAD PAGINA 6 ruina 1 voor Israel Een groot aantal artiesten heeft in de nacht van zaterdag op zondag belangeloos meegewerkt aan een voorstelling die, op initiatief van de leden van het Lurelei-cabaret. in het R.A.I.-congrescentrum in Am sterdam is gegeven ten bate van Israël. Aan het einde van de voorstelling kon de zanger Leo Fuld de opbrengst van f 10.900.- overhandigen aan oud minister van Economische Zaken dr. J. E. Andriessen, voorzitter van de Landelijke Economische Hulpactie Nederland-Israël Aan het programma werkten o.a. mee Wim lbo, Hetty Blok, Willem Nijholt, Frans Halsema, Ank van der Moer, Rien van Nunen, Piet Romer, Ramses Shaffy, Enny Mols-de Leeu- we, de Verenigde joodse koren o.Lv. Hans Krieg en het Tuschinsky-thea- terorkest. dirigent Jan Mekkes. Een straatcollecte in Amsterdam bracht zaterdag ruim een ton op. De bezoekers van een concert van de Amerikaanse violist Isidor Latei- ner, zijn echtgenote de pianiste Edith Grosz, de zangeres Marolyn Ty ler en het Syntagna Musicon onder leiding van Kees Otten in de kleine zaal van het Concertgebouw hebben f 1.600 geschonken voor Israël. Vormlozer De VPRO heeft een slecht finan cieel jaar achter de rug. Volgens het jaarverslag 1966 moest de VPRO 40.000 gulden van zyn reserves aan spreken. De viering van het 40-jarig bestaan was daaraan niet vreemd. De reserve bedroeg aan het einde van 1965 379.356 gulden. Er is dus voldoende om het geschatte verlies over 1966 op te vangen. Het nadelige exploitatiesaldo voor '67 wordt op 114.000 gulden geraamd. Dit tekort komt vrjjwel geheel op rekening van „Vrije geluiden", ondanks het feit dat tegenover een langzame da ling van het aantal abonnees in de laatste jaren, nu een langzame stij ging valt te bespeuren sinds novem ber 1966. De VPRO is voornemens nog in de loop van '67 een prijsverhoging voor vrije geluiden door te voeren. De jaarstukken waarop deze gegevens betrekking hebben, kwamen aan de orde tijdens de algemene ledenver gadering. die zaterdagmiddag in ho tel Gooiland in Hilversum werd ge houden. VPRO-voorzitter ir. K. Kooij zei in zijn openingswoord dat radio entv steeds vormlozer dreigen te worden door de verbrokkeling van zendtijd. Hij vroeg zich af waarom aan bepaalde instellingen, zoals aan de NVSH, Morele Herbewapening en Humanistisch Verbond, aparte zend tijden moeten worden toegewezen, I I waar voor deze zaken toch mogelijk- i heden aanwezig moesten zijn binnen I de NRU en de NTS. Luchtaanvallen op Hanoi Vliegtuigen van de Amerikaanse marine hebben zondag voor de acht ste maal een Mig-luchtbasis ten noord-oosten van Hanoi aangevallen, daarbij werden 4 op het veld staan de Migs vernietigd of beschadigd. Bij deze aanval ging één Amerikaans vliegtuig verloren: de piloot kon wor den gered. Zaterdag hebben straalvliegtuigen van Amerikaanse vliegdekschepen een elektrische centrale in het cen trum van Hanoi en andere doelen aan de randen van de Noord-Vietna- mese hoofdstad gebombardeerd. Op de grond hebben de communis ten zaterdag een bloedige mortier aanval gedaan op vijf Amerikaanse en Zuidvietnamese installaties rond Pleikoe. De aanvallen veroorzaakten 26 doden en 121 gewonden. Twaalf Amerikaanse mariniers zijn om het leven gekomen toen een zwaar hefschroefvliegtuig in de lucht ontplofte. Dit gebeurde in de buurt van de gedemilitariseerde zone in Vietnam. De Amerikaanse filmacteur I Spencer Tracy is zaterdag op 67-ja- rige leeftijd in Hollywood overleden. Tracy was één van de sterren uii de gouden tijd van de Metro-Gold- Zuid-Afrika overweegt V.N. te verlaten Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft zaterdag op een bijeenkomst van de Nationalistische partij in Be- aufort-west gedreigd zijn land uit de Verenigde Naties terug te trekken. I! als de Westerse landen van mening lijn dat Zuid-Afrika hun niet van dienst kan zjjn. Vorster wees in zijn rede op de strategische betekenis van Zuidafri- ka voor de zeevaart, vooral gezien de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. Ook zei hjj dat Zuid-Afrika zich niets zal aantrekken van VN-beslui- ten over Zuidwest-Afrika, dat vol gens de volkerenorganisatie aan Züidafrikaanse voordij onttrokken moet worden. Intussen heeft de aankomst van de i eerste schepen in Tafelbaai, Kaap stad die in verband met de sluiting van het Suezkanaal, om de Kaap varen, een grote menigte toeschou wers getrokken. Het eerste schip was de Liberiaanse tanker -Leon" van 62.596 ton. Volgens de officiële lijst zullen twaalf schepen in plaats van door het Suezkanaal te varen Kaap stad aandoen, doch van nog tenmin ste een dozijn schepen is bekend dat zij eveneens zullen komen. Schepen met een diepgang van ma ximaal 11,70 meter kunnen in de ha ven komen, doch de schepen met een 12 tot 12,90 meter moeten aanleggen aan de landingssteiger, waar de diep te 14.90 meter bedraagt, de diepste commerciële landingsplaats in Zuid- Afrika. T vee Nederlandse wereldreizigers De heer Zuidenbosch uit Vlaar- dingen en zijn 19-jarige zoon Bertus zijn vorige week zondag uit Balboa aan het Panamakanaal vertrokken met het 11.5 meter lange jacht ..San ta Maria". Ze willen via Galapagos en Tahiti naar Australië varen. Dit hebben vrienden van vader en zoon zaterdag in Panama meegedeeld. Vader en zoon Zuidenbosch zijn op 4 juni vorig jaar uit Rotterdam ver trokken. In april zijn ze aan het Atlantisch uitzeinde van het Pana makanaal aan gekomen, waar me vrouw Zuidenbos naartoe was geko men. Ze heeft daar drie weken met haar man en zoon doorgebracht. Daarna hebben de zeezeilers in de kanaalzone nog zes weken rust geno men en vervolgens de reis voortge zet. Ze hopen in 1969 in Vlaar- dingen terug te keren. De heer Zuidenbosch is kok aan boord. Zijn zoon verzorgt de navigatie. VIJECERVAN STIINTTEAM OVERLEDEN De reserve eerste luitenant vlie ger P.C.A. Schuur, die vorige week maandagmiddag met zjjn Republic F 84 R Thunderstreak tijdens een oefening van het stuntteam Whisky Four 1967 bij de vliegbasis Eindho ven tegen een loods vloog en ver- volgens neerstortte, is gisteravond in het St. Joseph ziekenhuis in Eind hoven aan zijn verwondingen overle den. Luitenant Schuur was 25 jaar oud en ongehuwd. wyn-Mayer-Studios in de jaren der tig en veertig, tezamen met Clark Gable, Myrna Loy, Greer Garson, Robert Taylor, Katherine Hepburn en anderen. Voor zijn vrienden en collega's had Tracy een wat moeilijk karakter; hij kon zich dagenlang afzonderen in zijn huis in Beverly Hills of hij ver- dween wekenlang. Tracy's loopbaan, welke hem twee j Oscars bracht en acht kandidaturen hiervoor, begon in 1922 op het to- neel. Tot zijn belangrijkste rollen be- j horen die van een Portugese vis- ser in „Captain courageous" waar voor in 1937 met een Oscar werd bekroond en pater Flanagan in „Boys town", waarvoor hij een jaar later een Oscar kreeg. Voor duizenden filmliefhebbers is Tracy de beminnelijke pater Flanagan gebleven, of, rijper en wer kelijker. de jurist in „Judgment at Nurenberg", of de advocaat in „In herit the wind" of de vader in „Fa ther of the bridge". In 1923 huwde Spencer Tracy met de actrice Louise Treadwell. Hun eer ste kind werd een jaar later gebo ren. Tien maanden daarna verna men de ouders dat het kind al van zijn geboorte geheel doof was. Me vrouw Tracy deed vergeefse pogin gen om genezing voor haar zoon te vinden. Dit leidde later tot de oprichting van het John Tracy-zie- kenhuis in Los Angeles, dat wereld faam zou krijgen voor de behande ling van doofheid. it In de heerlijke tragikomi sche Italiaanse film ..Dieven heb ben het ook moeilijkdie al enige jaren geleden in ons land met veel succes is vertoond en van avond op Nederland twee wordt uitgezonden, speelt de al even heerlijke Claudia Cardinale één van de hoofdrollen. De film gaat over een enorme bankroof waar van maar heel weinig terecht komt. NEDERLAND 1 NCRV 6.45 uur De minimolen 6.50 uur Nieuws Kenmerk (gez. kerken) Paulus van Tarsus: „Koning Herodes" NTS-journaal Lege handen; documentaire over de jaren Pick-up; platen van vroeger en nu Nu! en dan...? pedagogisch programma Laatste nieuws NEDERLAND 2 VARA 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Tik tak tor; quiz 8.35 uur Dieven hebben het ook moeilijk, film 10.25 uur Laatste nieuws en journaal 10.40 uur Teleac: Automatisering 11.00 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 7.30 uur Muziek uit Oostenrijk en Hongarije 8.15 uur Doornroosje anno 1967; hoorspel HILVERSUM 2: 8.05 uur Kamermuziek van Franz Schubert 10.00 uur Let the peoples sing; internationale competiti« van amateurkoren. eit cpóteren V.P.R.O.- produkties Zaterdagavond kwam de VPRO met een volwaardig pro gramma, dat in hartje winter niet misstaan zou hebben. Vijf eigen produkties plus een van de beste misdaadseries van onze T.V. (onaantastbaar», wat mo gen we meer verlangen? Het be gon met „Wereld op wie len", waarin Fred v. d. Vlugt (broer van dr. Bram Finlay) op speelse en degelijke wijze nog eens aantoonde dat de we genplanning gelapt dreigt te worden door de verkeerstoena me. Daarna kregen we Sandie 3haw in een kort programma van Rob Touber. Sandie wordt ioor Rudie Carrell een „enge meid" gevonden, maar een feit Is dat zij „Puppet on a string" onverbeterlijk zingt. Rob Touber had ook de cameraregie van het drie kwartier durende pro gramma van Aznavour, die be kende en iets minder bekende chansons zong op zijn onna volgbare. neuzige manier. Afscheid van Provo De VPRO kwam ook nog met speciale berichtgeving over de provo's, geen onthullend nieuw onderwerp. Maar het bleek dan ook méér bedoeld als een af scheidsgroet. Provo heeft zichzelf opgeheven, althans de voormannen van Provo hebben dat gedaan en het ziet er naar uit dat dit doorslaggevend kan zijn. De vier voorhoedespelers Immers (Rob Stolk, Hans Tuyn- man, Roel van Duyn en Luud Schimmelpenninckj moeten wat intensiviteit en intelligentie oetreft beduidend hoger worden aangeslagen dan het gros van hun volgelingen, zoals uit de in terviewflarden bleek. Wat er ook nog uit bleek? Dat Rob Stolk toch wel het activerende element is in Provo. Leo Kool had een nuttig gebruik gemaakt van citaten van de beide „par tij-theoretici", Duco van Weer- lee en Roel van Duyn. Morgenstern De VPRO besloot haar vol le avond met de serie Randfi guren van Ernst van Altena. De dichter Morgenstern, voor al bekend geworden door zyn galgenliederen, bleek als rand figuur een belangrijker dichter dan de vorige hoofdpersoon, Erich Kastner. Henry Orri in de eerste plaats, maar ook Carol van Herwijnen en Julien Schoe- naerts zorgden voor perfecte voordrachten, zodat het pro gramma aan de hoogste kwali teitsvoorwaarden voldeed. Wat natuurlijk ook voor de vertalin- ?en geldt. Karl May De zondag werd bepaald door de opvoering (met Rudolf Schock in de hoofdrol, altfjd goed) van de onvolprezen Zigeu ner-baron. Mooi allemaal. Op de andere zender vernam ik voor het eerst van mijn leven dat Sari May (als voorloper van Jean Genet en Theo Kars» in 4jn jonge jaren vele malen in de gevangenis is beland wegens diefstal, roof en al dat soort din gen. De Duitse televisie had een reconstructie gemaakt van éen later proces, inclusief de flash backs. waardoor het helaas een soort aflevering van Swie- bertje was geworden. Onthul lend was een en ander wel. niet alleen over de levenswandel van Karl May. maar ook over de Old Shatterhand-geest die al fe vaak nog vaardig wordt over Duitse televisiemakers. In de 16de-eeuwse Lutherse Hol- menkerk In Kopenhagen is zaterdag middag het huwelijk ingezegend van de 27-jarige Deense kroonprinses Margrethe met de Franse graaf Hen ri de Monpezat, die op de dag van het' huwelijk juist 33 jaar werd. Tot de gasten behoorden o.m. Ko ningin Juliana. Prinses Beatrix en Prins Claus, het Belgische en Noorse koningspaar en 25 andere pri prinsessen. De prinses droeg een klassieke witte japon met een zes meter lange kanten sluier. Zij betrad aan de arm van haar vader. Koning Frederik. de kerk. waar de bruidegom reeds enige tijd aanwezig was. Het bruidsboeket bestond voor een deel uit margrieten, haar lievelingsbloem. De huwelijksplechtigheid volgens de ritus van de Lutherse kerk in het intieme oude zeevaartskerkje had iets een sprookje van Hans Ander sen. Het huwelijk werd voltrokken door de hofkapelaan, bisschop Erik Jensen. De aanwezigen konden zien hoezeer de plechtigheid de vader van de bruid had ontroerdKoning Fre derik is bijzonder gehecht aan zijn oudste dochter, die troonopvolgster is. Graaf de la Borde de Monpezat. die voortaan Prins Henrik van De nemarken zal heten, werd onder scheiden met de hoogste orde van Denemarken, de Orde van de Oli fant Na het huwelijk werd het bruids paar buiten door tienduizenden op gewacht en toegejuicht. Na een rondrit door de straten van de Deen se hoofdstad, verscheen het jonge paar op het balkon van het konink lijk paleis Amalienborg, waar het door een duizendkoppige menigte opnieuw werd toegejuicht. Het Deense bruidspaar, kroonprinses Margretha en prins Hendrik tijdens een rit door de oude straten van Kopenhagen waar het door een grote menigte hartelijk werd toegejuicht. boven Kopenhagen vliegen. Er ge beurde echter niets. De enige wt klank was het besmeuren van enige standbeelden met anti-royalistische leuzen. Pri inses in tranen Toen Pruises Margrethe een woord dank wilde spreken, brak zij in tranen uit en ging naar binnen. In kasteel Fredesborg. ongeveer 30 km. ten noorden van Kopenhagen, vond een huwelijksbanket plaats. Een half uur na middernacht ver trok het bruidspaar naar Elseneur om zich in te schepen op het ko ninklijke jacht Dannebrog. Onder het afvuren van 21 saluut schoten door antieke kanonnen van het kasteel Kronborg, vertrok de Dannebrog om kwart voor drie noordwaarts het Kattegat in voor een huwelijksreis met onbekende be stemming. Op de dag van het huwelijk waren 2000 politiemannen op de been om te waken tegen mogelijke demon straties van provo's. Deze hadden gedreigd rookbommen te zullen gooien, witte muizen in de kerk te zullen loslaten of vanuit de lucht een bom op de kerk te zulle'-» gooien. In verband daarmee was de cerk in de afgelopen week volkomen -fgeslo- ten, werd het autoverker. in hef grootste deel van de stad verboden en mochten geen burgers zaterdag Drie films naar festival Berlijn De minister van Cultuur, recrea tie en Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé heeft op advies van de Raad voor de Kunst de korte film „Een film voor Lucebert" van Johan van der Keuken en de speel film „Paranoia" van Adriaan Dit- voorts aangemeld voor het film festival van Berlijn, dat van 23 juni tot 4 juli 1967 wordt gehouden. De leiding van het festival heeft beide films tot de competitie toege laten. Voordien was de film „Het gangstermeisje" van Frans Weisz door de festivalleiding tot deelname uitgenodigd, zodat Nederland met een korte film en twee speelfilms op dit festival zal zyn vertegenwoor digd. Concert van drie Andriessens In het gebouw van de Haagse Kunstkring in Den Haag werd za terdagavond een concert gegeven van werken van de componisten prof. Hendrik Andriessen (75) en diens zoons Jurriaan (42) en Louis (28). Prof. Andriessen sprak een kort in leidend woord, waarin hij zich er over verontschuldigde, dat hij niet te diep inging op de „muziek van de jongens en van mij", vanwege de speciale band die tussen hen bestaat. „Ik sta heel anders tegenover de muziek van mijn zoons dan tegenover de muziek van alle andere, ook nog levende, componisten", zei prof. Andriessen. Het concert werd gegeven vanwege het 75-jarig bestaan van de Haagse Kunstkring. Gisteren werd het her haald. NCRV: 18.00 Sterf r. sextet. 18.; 'artijSprek* 18.30 Lichte gram.i de tieners. 19.00 Nws. en weerpraatle. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muz. uit Uw land Hongarije. 20.15 Some day my prince will come, of: Doornroosje anno 1967, hoorspel. 21.10 Japanse or- 'ondoverdenking. 22.30 Nws. nern. öOS-ber. 22.40 Literama: radio kroniek over boeken, schrijve: neel. 23.00 Serenade, gev gramma. 22.55-24.00 Nws Stereo: A la carte: licht gevar. muz progr. 19.40 Humanistisch Verbon Tegenstellingen, een toespraak door E A. J. Wlchers. NRU: 19.50 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Nws. 20.05 Klass. k the peoples sing (VIII): nale competitie voor an 22.30 Nws. 22.40 IKS, eer PROGRAMMA (Over de 4e lijn) van 18-20 uur. Mendelssohn Bartholdy. plano; Westphaals Symphonle Orkest uejchert mie nr. 3 In a kl. t. op. (41 min.) Andante con igltato. Assal prima. Viva- llegro vlva- assai. Phil- 17.10 Voor de jeugd. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram.muz. 7.55 VPRO: De- 10.00 Arbeidsvitami- gr.)populair verzoekplatenpro- nma (11.00-11.02 Nws). 11. 12.00 Promenade orkest: 12.27 Med. t.b.v. land- en 12.30 Overheldsvoorl.: Ultz. orkest (opn.): seml-kla: Pianorecital oor de Jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Lichts TROS: 9.00 Nws. 9.02 Act 9.07 Pr- r-r-r-t: platenprogr VARA: 10.00 Nws. 10.02 Pop- en cabaretmuz. (Om 10.30 Geen Ja. geen nee; 11.00 Nws.). 12.00 Nws 12.02 Express, platen bij de lunch (13.00 Nws.). 14.00 Nws. 14.02 Voor de hulsvrouw. 15.00 Nws. 15.02 Mix gevar. platenprogr. (16.00 Nws 17.00 Nws, 17.02-18.00 555555en harmonia Orkest o.l.v. Otto Klemperer. III. Muziek bij „A Midsummer Night's Dream" (48 min.) Ouverture. Scherzo. March of the Fairies. Ye spotted snakes. Intermezzo. Nocturne. NTS: 18.45 Voor de kleuters. 18.50 Journaal. AVRO: 19.00 Zoo Zoo. maan delijkse dlerenprogr. 19.30 The Mon- kees. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: Gert Timmerman Show. 21.00 Wedding march. Funeral march. Dan ce of the Clowns. Finale. Heather Har per. sopraan; Janet Baker, alt; Phll- harmonia Koor en Orkest o.l.v. Otto Klemperer. VOOR DINSDAG 13 JUNI Hilversum 1. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gramonuz. (7.30-7.32 Nws.). 7.55 1 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte j gram;muz. 8.30 Nws. 8.32 Touringclubi vakantletlps. 8.45 Voor de huisvrouw. (Om 9.25 Conciliepostbus; 9.35 Water standen). 10.00 Stereo: Aubade: mod. muz. (gr.). 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musette-orkest met zangsollste. i 12.18 Marktber. voor schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.2Ï Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Licht ensemble en solisten. 13.30 Muslësta: licht gevar. muz.progr 14.20 Schoolradio. 14.40 Stereo: Licht instr. ensemble (opn.). 15.00 Pizzica- De fantastische ruimteschip Orion, TV-film 22.00 AVRO's Televizier. NTS: 22.30-22.35 Journaal. 23.00-23.30 Teleac: Kernfy- week in Arnhem. 20.30 Peter 1 speelfilm, (beide keu- alle leeftijden). 22.15 Journaal. ADVERTENTIE KROMMENIE VINYL^B

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5