Bliksemactie voor Israel Verboden voor (brom)fietsen Sfcevecliten "in China Lexington Bevredigende tot zeer goede resultaten In Leiden werd druk geruild Rijnland strijdt tegen watervervuiling MAANDAG 12 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD op Stationsplein jtation moet zijn zal voortaan moeite Ijubben om, ook al is het maar voor r' Itn kort ogenblik, zyn fiets of brom fiets kwijt te raken. Konden fietsers of bromfietsbezitters tot voor kort f£U1iun voertuig in een speciaal daartoe jenpestemd hoekje naast het station een voojulf uur lang kosteloos stallen, dezer lagen zijn de betonnen sleuven naby luï!Je taxistandplaats weggehaald en ónkele borden, die het stallen van een fiets of bromfiets geheel verbieden, •ek.»angebracht. Bekend is dat de Ned. ipoorwegen, op het terrein waarop iet openbare stallinkje was geves- 'd, herhaaldelijk by de gemeente geklaagd over de wanorde, die voortdurend heerste. Niet ontkend worden, dat vele (brom)fietsers ibruik maakten van de gelegen- hun voertuig daar geduren- plaats van een half uur stalden som migen er hun (brom) fiets een halve dag of nog langer. Blijft echter het feit, dat met het sluiten van de Cito- stalling en het „schoonvegen" van het stationshoekje de fietsproblemen op het Stationsplein aanmerkelijk zyn vergroot. Naar wij vernemen zoekt men van gemeentelijke zijde op het ogenblik naar een oplossing van dit probleem. Er zouden namelijk plan nen bestaan om een openbare fiet senstalling te creëren op het terrein achter de voormalige Cito en/of op het bestrate gedeelte aan de vladuct- zyde van het station. De grote foto laat het „lege" hoekje met de ver bodsborden naast het station zien, de kleine foto maakt duidelijk, dat som mige Leidenaars zich van deze bor den niets aantrekken (Foto L.D./Holvast) Israëlisch schip door de Straat van Tiran (esc) Het eerste Israëlische schip is gis- ïn: leren door de vrijgemaakte Straat jan Tiran gevaren. Luid toegejuicht haven Eilat, die sinds de door presi- e?lent Nasser afgekondigde blokkade eWn verlaten aanblik biedt. De Dol phin was afkomstig uit Massawa, DEtritrea, een belangrijke haven aan Rode Zee. Egypte sloot op 23 mei de Golf van ikaba af voor Israëlische schepen en foor vaartuigen met ladingen van trategische betekenis. Israël ver- ■erde Sjarm el Sjeik vorige week en lameerde toen het herstel van doorvaart naar de Golf van Ikaba. del mal Ej s' Ma Volgens een bericht van het pers bureau „Nieuw China" hebben aan- van Mao Tse-Toeng in de don^oord-westelijke provincie Tsjinghai ha een harde strijd om de macht overwinning behaald op „contra- die zich schuldig aan brute onderdrukking fan de massa". Het leger was de piao-gezinden te hulp gesneld, uur gevechten in de Chinese stad lchllsjoengking tussen voor- en tegen standers van Mao zyn op 7 juni 1 driehonderd personen om het leven -fekomen en tientallen gewond. Dit bntleent een Japanse journalist aan ENpinurkranten in Peking. Tsjoengking lur)ligt in de provincie Setsjoean en was A /n de tweede wereldoorlog de hoofd- 5 gad van China. De stad ligt ten luidoosten van de provinciehoofdstad ffsjengtoe, waar ook zware gevech- iten zouden hebben plaatsgehad. Peuter breekt been Op de Leidse Morsweg werd zater dagmiddag omstreeks kwart voor één een 2-jarig jongetje, dat zonder op het verkeer te letten de rijbaan over stak. aangereden door een fiets. De peuter brak zijn rechteronderbeen. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. Afscheid van ds. v. d. Berg Ds. J. M. D. v. d. Berg, predikant van de Leidse hervormde Molenwijk, die een beroep naar IJmuiden-West heeft aangenomen, zal op zondag 30 juli 's avonds om zeven uur in de Pieterskerk afscheid nemen van her- vormd-Leiden. De daarop volgende zondag doet ds. V. d. Berg eveneens 's avonds om zeven uur zyn intrede in de Nieuwe Kerk in IJmuiden- West. Jong K en O liatl succes in Weesp Pechprijs voor Leids tam boertje Het Leidse junioren-muziekkorps Jong K. en G. behaalde zaterdag tij dens een concours in Weesp mooie resultaten. Aan het concours, dat was georga niseerd door de Algemene Nederland- Unie van Muziekverenigingen, namen behalve dit korps, waarvan de leden in leeftijd variëren van 8 tot 16 jaar, verder uitsluitend seniorenkorpsen deel. Desondanks behaalde Jong K. en G. bij de mars- en tamboerwedstrijden een eerste prys in de eerste afdeling met 196 punten. Hierdoor promoveer de Jong K. en G. automatisch naar de ere-afdeling, evenales 't tamboer korps „Adelaar" uit Weesp, dat met 217,5 punten ook een eerste prijs kreeg. De 15 deelnemende muziek korpsen moesten verplichte werken uitvoeren. De tamboer-maitre van Jong K. en G., de 14-jarige Luuk Nachtegaal, leverde op dit concours een uitzon derlijke prestatie. Ondanks het feit dat Luuk met zijn arm in 't gips liep, kreeg hij de tweede prys voor tamboer-maitres j met 9'A punten, slechts een kwart I punt verschil op de eerste prys. Om dat Luuk, als zijn arm niet zou zijn i gebroken, waarschynlyk de eerste prijs zou hebben behaald, kreeg hy bovendien e i bestond uit tig gulden. De eerste prijs ging naar Dolf I Schoot van het tamboerkorps „Axel" met 9% punten. Mulo- examens ADVERTENTIE In Leiden zijn geslaagd voor het Mulo-examen-Ade dames: A. M. F. Spek, Leiden, A. Dijkman, Voorscho ten en de heren: D. R. Vroom, A. P. Sieval, R. Breedveld en J. Cohen, al len Leiden; C. Verwaal, Bodegraven; J. C. P. Spruitenburg, Benthuizen. P. L. de Bock, Leimuiden; L. J. Boeren, J. J. H. Boon en H. D. Oostergo, al len uit Voorschoten. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de rijksuniversiteit in Gro ningen is geslaagd voor het examen m.o. A Frans de heer N. Gans in Leiden. Kolonieleidster Voor het theoretisch gedeelte van het examen kolonieleidster voor de Centrale Raad voor kinderuitzending zijn geslaagd: mej. C. G. Tjjsen (Warmondi en mej. A. Wesselo (Wassenaar), beide leerlingen aan de Vakschool voor meisjes. Rapenburg 23 in Leiden. een sigaret die thuishoort in een krachtige hand. BURGERLIJKE STAND LEIDEN i Doorn; Peter Jacobus, z.v. P. E. van Vliet; Colinda Elisa- T. L. Langeveld en E. Jan- W. J. S. Bedet en lanne, d. v. H Var- i Duijn; Miranda, d. P. Neuteboom en M. E. Slerat; Bar bare Brenda, d. v. J. A. Bartstra en Miljon; Jan Franclscus, W Bruss F. C. Meijer Wervelman Brussee: Ruth Schoonhoven Jagerman i i, z. v. J. C. Rlet- H. T. Jansen; Saskla, d. v. s; Esmeral- Nijenhuis van Duijn; Hendrinus, kerk en H. T. Jansen; van der Knijff en H. Sitters; Esmeral da Antoinette, d. v. T. P. Nijenh P. A. van der Velde; Esther, d. Herberts en R. Sébo; Theodora Chris tina Elisabeth, d. v. T. B. van Kam- Meeuwenoord; Jorgen E. A. Alkema en C. M. Hilbrands; Zaal en C. P. van Eljk OVERLEDEN A. Kampus, 75 jaar, wed. van F. K. Vaharmaa; C. oc (Vanavond in Leiden: i' Evenals in vele andere gemeenten in ons land wordt van avond in Leiden een bliksemactie voor Israël gehouden. In alle kerkportalen en in de hal van het Stadhuis zullen bussen worden geplaatst, waarin men tussen acht en tien uur geld kan storten. Het begin van deze actie zal door klokgelui Worden aangekondigd. Deze massale actie, waarvoor ministe riële goedkeuring is verkregen, wordt gevoerd onder auspiciën van het Comité „Vrede voor Israël". Hollandse Constructiegroep De thans in Nederland in de Hollandse Constructiegroep N.V. (HCG) gebundelde werkmaatschappijen hebben in 1966 met uitzondering van de apparaten- en ketelfabriek Den Haag N.V. te Goes bevredigende tot zeer goede resultaten geboekt, zo meldt het verslag. DIVIDEND VAN 21 PROCENT Daar de jaarstukken van HCG nu voor de eerste keer in geconsoli deerde vorm worden gepresenteerd, is een vergelijking met de resulta ten van voorgaande jaren niet goed mogelijk. Globaal kan evenwel wor den gesteld dat de winst met ruim tien pet is toegenomen, bij een stij ging van de gèfactureerde omzet aan derden met ca 15 pet. Volgens de geconsolideerde cijfers bedroeg het saldo exploitatie voor afschrijvingen 7.75 min. De afschrijvingen beliepen 2.5 min en de vennootschapsbelas ting 2.7 min. Tenslotte resteert een netto winst van 2.5 min. Aan de al gemene reserve wordt een bedrag gedoteerd van 1.5 min. Voorgesteld wordt een dividend van 21 pet, waar van reeds 6 pet als interimdividend is betaald. De investeringen vroe gen een bedrag van 2.3 miljoen. De Belgische deelneming en de vorde ring daarop zijn ten laste van de algemene reserve afgeboekt. Een ver dere financiële injectie werd na uit gebreide studie niet meer verant woord geacht. middels zijn geboekt. De groep heeft in totaal 2.500 personeelsleden in dienst. De raad van bestuur trouwt dat de bundeling in de toe komst gunstige resultaten zal afwer pen. Op initiatief van het bestuur van 8 Leidse ruilclub „Koningskerk" werd zaterdag in het St. Antonius clubhuis een ruildag gehouden. Dat deze voor Ledden unieke gele genheid tot het leggen van ruilcon- tacten buiten clubverband tussen wel jeugdige als oudere verzamelaars postzegels, sigarenbandjes, luci fersmerken, oude munten e.d. in een grote behoefte voorzag, was duidelijk. Ruim 400 verzamelaars (sters) maak- van de gelegenheid gebruik. De gehele dag had er een levendige .ruilhandel" plaats. Zelfs verzame laars uit Den Haag en Haarlem had den voor het aanknopen van nieuw» ruilcontacten de reis naar de Sleutel stad gemaakt. Allen spraken vol lof over dit „Leidse initiatief" tot massale ruilcampagne, die onder het motto „Van 8 tot 80 jaar" werd ge voerd. De ruilolub schreef zaterdag 25 nieuwe leden in en boekte dus ook in dit opzicht groot succes. Het bestuur van de ruilclub .Ko ningskerk" vestigt er overigens de aandadht op, dat in de komende zo mermaanden geen clubactiviteiten plaashebben en er in clubverband dus ook geen ruilcontacten kunnen worden gelegd. De eerste ruilawond van het nieu we seizoen is vastgesteld op vrijdag 15 spetember a.s. Ook in het ko mende seizoen zijn de ruilavonden weer de eerste en derde vrijdag van elke maand 's avonds van half acht tot tien uur. Nachtwandeltocht De Leidse Wandelsportvereniging .Willen is Kunnen" (lid van de K.N. B.vl.O. en de Wandelkring Leiden) organiseert van vrijdag 23 op zater- 24 juni a.s. voor de vijfde maal nachtwandeltocht over een af stand van 60 kilometer. Het parcours voert de deelnemers en deelneemsters ditmaal door het Rijnlandse polderland en biedt de Vier daagse-tippel aars onder hen een goede gelegenheid tot oefening. Vorig jaar legden het record van 125 lange afstand-tippelaars, die uit vrijwel alle delen van het land kwamen, de vry zware tocht met succes af. De start heeft vrijdagavond tussen half elf en elf uur plaats in de Maria Gijzensteeg (naast de „Overdekte"). De deelneming staat open voor dames en heren van 17 jaar en ouder, die allen bij het volbrengen van de tocht een herinneringsstandaard ont vangen. Chr. Nijverheidsschool Boshuizen in Leiden Aan de Chr. Nijverheidsschool voor meisjes „Boshuizen" in Lelden zijn geslaagd voor de 3-jarige vooroplei ding voor lerares bij het nijverheids onderwijs: Marjan Noodelijk, Ha- zerswoufde; Nel Guijt, Klazien Ouwe- hand, Cobie v. d. Plas, Katwijk; Han- ny Blok. Lenie van Kaam, Hennie Koren, Ingrid Mulder, Dia Pieters, Marjolein v. d. Ruit, Leiden; Nely Verloop, Noordwijk; Marga Molle- man, Marijke van Muliligen, Voor schoten; Loes Krones, Zoeterwoude. Rectificatie. Niet mr. dr. N. G. Geelkerken, doch zijn zoon mr. dr. r. Geelkerken in Leiden, heeft de pleitwedstrijd, die jaarlijks door de Jonge Balie by de Hoge Raad der Nederlanden wordt georgani seerd, gewonnen. Toekomst Wat het toekomstige beleid be treft, wordt opgemerkt dat de raad van het bestuur zich tot taak heeft gesteld de coördinatie van de werk maatschappijen op sociaal, adminis tratief en financieel gebied te rea liseren. De investeringen van de groep zullen door de raad van be stuur worden gepland. Researchwerk zal in groepsverband worden gepro grammeerd. Het expansiebeleid zal worden gericht op die activitei ten, die tot de beste rentabiliteit lei den. De bestaande activiteiten kun nen nu worden gecombineerd, waar bij de aandacht voornamelijk uitgaat naar de bouw van complete fabrie ken, centrales en pijpleidingprojec ten, waarbij de eerste resultaten in- Naar aanleiding van 'n berichtje in Uw blad van 9 juni j.l. met dis kop: „Jongens blusten een brandje", meen ik U te moeten inlichten omtrent de onjuistheid van Uw berichtgeving. Genoemde knapen hebben zich geen toegang tot het gebouw verschaft en ook niet de brandweer gewaarschuwd. De brandweer werd, naax ik met grot© stelligheid weet, gewaarschuwd door de heer Kling uit de Koningstraat no. 50. De toegang tot het gebouw werd door een ander geforceerd die eerst een poging heeft gedaan een in het gebouw aanwezige brandslang naar buiten te krijgen en toen deze te kort bleek een brandblusapparaat heeft moeten nemen. Met dit appa raat kon het vuur niet effectief wor den bestreden. De brandweer heeft het vuur met de hogedrukspuit moe ten blussen. Genoemde knapen hebben wel op verzoek van de persoon, die in eerst-e instantie een poging deed de brand te blussen, getracht in het gebouw nog meer brandblusapparatuur ta vinden, maar dit was door tussen komst van de brandweer niet meer nodig. Eerstgenoemde persoon heeft aan het gezicht een uiterst lichte verbranding opgelopen en tevens een snijwond aan de rechterhand. A. L. J.WELLING, Koningstraat 62, Leiden. Heffing i va terkwaiteit Binnenkort gaat het Hoogheemraadschap Rijnland, gevestigd in Leiden, een nieuwe heffing „waterkwaliteit" vorderen. Tot Rijnlands werkterrein behoort sedert kort het intensief bevor deren van een goede kwaliteit van alle onder Rijnland resor- terende wateren (Rijnlands boezem). De belangen van hen, die ter plaatse wonen, werken en verblijven worden daarmede ge diend. (Foto LU./Holvast) De bruikbaarheid van het water voor land- en tuinbouw, veedrenking. industriewater, en grondstof voor drinkwater is afhankelijk van een redelijke waterkwaliteit. Deze is me de van groot belang voor de recrea tie (vissen, watersport.). Met de toeneming van de water vervuiling door bevolkingsaanwas en industrieuitbreiding, vooral na 1945, werd een krachtiger, méér gecoör dineerde bestrijding daarvan noodza kelijk. Dóórspoeling ter verversing van het boezemwater, zoals door Rijnland reeds sedert lang toege past, bleek geleidelijk aan niet vol doende resultaat meer te hebben. Daarnaast werden kostbare instal laties voor zuivering van afvalwater onmisbaar. Meerdere gemeenten ont plooiden aktiviteit op dit gebied. Bij de 26 dit jaar al in bedrijf zijnde of komende zuiveringsinrichtingen zal het niet kunnen blijven; 10 ande re zijn in aanbouw, terwijl nog vele werken zullen moeten volgen, waar onder afvoerleidingen naar zee. Alleen op deze wijze kunnen af doende de schadelyke gevolgen wor den bestreden van het via gootsteen, riool of open water wegwerken van afvalstoffen, die door rotting, vergif tiging en stank het milieu van mens, dier en plant in Rynland langzamer hand onleefbaar dreigen te maken. Rijnland kan thans zuiveringsin stallaties overnemen, nieuwe bouwen, andere werken, zoals interlokale transportleidingen, aanleggen en bij dragen verlenen in de kosten van installaties, die bij gemeenten in ex ploitatie blijven. Voor 1967 is een bedrag van bij na f4.000 000.- nodig, waarvan naar evenredigheid van het aandeel in de t» :ale vervuiling plm. f.1.000.000,- ten laste zal dienen te komen van bij zondere objecten als fabrieken, be drijven. kantoren enz. en rond f.3.000.000.- van de overige eigendom men, waaronder woningen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3