in Israel van Schade ruim 3 miljard gulden Geen afstand van Gaza en westelijk-Jordanië Aaaaaardbeien volop smullen!! Neder landse Friendship in dienst van de V.N. naar het Midden-Oosten J Kano omgeslagen Verklaring van generaal Da jan RELLETJES INTAMPA GEEN ENKELE PANIEK MET EEN ENKEL WOORD H A A G Sl A G E N D: In PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 12 JUNIj Vervolg van pag. 1 Een zegsman van het Israëlische leger heeft meegedeeld, dat in de zes dagen van gevechten tegen Egypte, Jordanië en Syrië de Israëlische ver. liezen 679 doden en 2563 gewonden hebben bedragen. Minister Abba Eban van Buitenlandse Zaken heeft ln een by eenkomst in Jeruzalem ver- klaard, dat Israël niet naar de wa penstilstandsgrenzen van 1949 zal te- rug keren en niet al het Arabische gebied dat het ln de oorlog van ver leden week heeft veroverd zal terug geven. De Israëlische minister van finan ciën Saplr heeft in Miami meege deeld dat zyn land door het conflict in het Midden-Oosten nu al meer dan een miljard dollar (3.6 miljard gulden) heeft verloren. Hij is in de Verenigde Staten om een hulpcam pagne te organiseren. Sapir zei, dat het cUfer de kosten van de mobili satie en de gevechten omvat alsmede de verwoeste dorpen. Momenteel wordt de oogst bedreigd door gebrek aan arbeidskrachten, zei hy. In de Egyptische hoofdstad Cairo hernam het leven zondag zijn normale gang na de mededeling van Nasser, dat hij aanblijft als presi dent. H^t schijnt, dat niet alleen Egyptische betogers en Arabische lei ders maar ook de hoogste Sow jet- Russische leiders een beroep op de president hebben gedaan terug te komen van zijn eerdere besluit om af te treden. De president maakte zon. dag een aantal mutaties in dé leger leiding bekend waarvan de voor naamste de vervanging van maar schalk Amer door generaal Fawzi als opperbevelhebber der Egyptische strijdikrachten was. Nasser aanvaard de voorts om. het ontslag van de commandanten leger, luchtmacht, en marine. Generaal Fawzi was tot dus ver stafchef van de strijdkrachten. Nasser stemde verder in met een Arabische topconferentie op een na der te bepalen plaats en tijdstip. Het grootste deel van de ongeveer 160.000 tot 125.000 Egypte na ren die zich in de Sinaï bevonden, ontkwam naar de westeiyke oever van 't Zuez kanaal, aldus een Israëlische mili taire woordvoerder. Van de 800 tot 900 tanks zouden er echter maar 200 zyn ontsnapt. De overige zyn be schadigd of gevechtsklaar in Israë lische handen gevallen. Over de ont snapping van de Egyptische militai- ten zei de woordvoerder: „Wij heb ben er geen belang bü ze gevangen te nemen. Wij hebben hun toege staan te vertrekken op voorwaarde dat zij hun zware uitrusting achter lieten". Jordaanse vluchtelingen Aan 't Jordaanse front hadden Israëlische strijdkrachten tijdens de gevechten 70 Jordaanse Patton-tanks buitgemaakt, die gevechtsgereed zijn. In Jordanië heeft men vooral moei lijkheden met het herbergen van de tienduizenden vluchtelingen die van de westelijke Jordaanoever naar de hoofdstad Amman stromen. De vluchtelingen hebben niet meer bü zich dajn de kleren die zij aan heb ben Ook moeten grote aantallen ge wonden worden verzorgd. Volgens een verklaring van de Jordaanse ambassade ln Rome zijn zeker 15.000 Jordaniërs gedood of gewond. Boemcdienne naar Moskou Het staatshoofd van Algerije. Boe- medienne, is vandaag per vliegtuig naar Moskou vertrokken om het Kremlin te polsen over zijn bedoe lingen ten aanzien van het Mid den-Oosten. Boemedlenne riep zaterdag in een toespraak de communistische landen op een krachtige houding aan te ne men en "nun verantwoordelijkheid te genover de Arabische wereld te aan vaarden. In zyn rede klonk de alge mene teleurstelling door, die in Algerije heerst, over het gebrek aan steun van de Sowjet-Unie jegens de Arabische landen in het conflict met Israël. Boemedienne wordt vergezeld door verscheidene hoge functiona riseen, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken, Boeteflika. „Fouten en zonden" „De almachtige God heeft ons be straft", zo verklaarde Koning Hassan van Marokko zondagavond in een radiotoespraak. Hij zei, dat de Arabische landen de oorloc hebben verloren door onenigheid, „fouten en ronden" van de mohammedanen. „God heeft ons opgedragen één te zyn. We zijn verdeeld en de neder laag was hert. gevolg. God droeg ons op elkaar niet te belasteren. We heb ben elkander met het woord en de pen beledigd. Wii hebben ons van God gekeerd en hy wendde zich van ons". Koning Hassan zei te hopen, dat i sades te bestormen. Zaterdagmiddag God de mohammedanen en de Ara- I is het verbod voor twee uur opge- bieren hun „macht, eer en waardig- heven om de bevolking gelegenheid heid" zou teruggeven. Uitgaansverbod Het Libanese leger heeft za terdag een uitgaansverbod voor on bepaalde tyd afgekondigd nadat een menigte van 20.000 demonstranten in de loop van ae dag getracht had de Engelss en Amerikaanse ambas- te geven noodzakelüke inkopen te doen. Het uitgaansverbod geldt voor „Groot Beiroet" heel Zuid-Libanon en voor de ste n Tripolln in het noorden) en Baalbek (in het berg land). De betogers die de straten overspoelden droegen portretten van Nasser met zich mee en overal klonk de kreet „Nasser-Nasser". Twee kardinalen overleden Kardinaal Ruffini, aartsbisschop van Palermo, is zondag overleden aan een hartaanval. Hy is 79 jaar geworden. De kardinaal was één van de meest prominente conservatieven in de R.-K. Kerk. Zaterdag is de Amerikaanse kar dinaal Ritter sinds 1946 aartsbisschop van St. Louis overleden. Het college van kardinalen telt nu nog 91 leden. Door het komende consistorie, waar Paus Paulus 27 kardinalen zal creë ren. zal dit aantal worden gebracht op 118. Kardinaal Ruffini heeft tydens het Vaticaans concilie zich tegen vele de creten gekeerd. Hü was vooral fel in zyn bestrijding van het decreet waar- by de joden werden vrygepleit van schuld aan de dood van Christus. Zevenhonderd meter uit de kust voor Katwyk is gistermiddag om streeks 3 uur een kano omgeslagen. De kanovaarders, een 23-jarige Leid- se student en zijn vriend, zagen kans om zwemmend het strand te berei ken. De kano. die een waarde van ongeveer f. 1200.— vertegenwoordigde, ls afgedreven en nog niet terugge vonden. De Inraëllsche minister van De fensie, generaal Dajan, heeft in een interview voor de Amerikaanse tele visie verklaard dat zijn land de strook van Gaza en de Westelyke Jordaan-oever nooit meer zal mogen afstaan. Het interview werd hem vrijdag in Tel Aviv door drie Ame rikaanse journalisten afgenomen en zondag door het radiostation CBS uitgezonden. De minister benadrukte dat alle problemen tussen Israël en de Ara bische landen nu zullen moeten wor den geregeld via rechtstreekse onder linge besprekingen. Elke gedachte van bemiddeling of interventie van de grote mogendheden hierbij wees hy van de hand. De zaken staan ln elk geval zo, aldus generaal Dajan, dat wy, wanneer de Arabieren niet aan de conferentietafel willen plaatsnemen, „eenvoudig blyven waar we zijn". De minister merkte op, dat voor Israël het doel van de oorlog was, de vrye doorvaart in de Straat van Tiran te verzekeren. Israël moet vol- In de negerwyk van Tampa Flo rida) zijn in de nacht van zondag op maandag relletjes uitgebroken. Het kwam tot hevige gevechten tussen negers en politie, die trachtte te voorkomen dat zij winkels plunder den. De brandweer moest in actie komen om verscheidene branden, die door de negérs waren aangestoken, te blussen. De moeilykheden begonnen nadat een politieman drie jongens er op betrapte, dat zy een firma van foto artikelen aan het beroven waren. De agent joeg de jongens na en gaf de 19-jarige Martin Chambers bevel stil te blyven staan. Na twee waarschu wingsschoten te hebben gelost, trof een schot de jongen, die by aan komst in het ziekenhuis bleek te zyn overleden. De politie maakte gebruik van auto matische wapens en de negers scho ten terug met geweren en pistolen Er zouden verscheidene gewonden zyn gevallen. Een politieman bezweek aan een hartverlamming. De oproerige negers hebben een blank echtpaar ontvoerd, waarvan de vrouw wist te ontsnappen. De man zou als gijsalaar worden vast gehouden. gens hem het bij die toegang tot de moeten beslissen Willen zy de Golf van Akaba gelagen bolwerk problemen reselen. rtan moeten ze Sjarm el Sjeik bezet houden zolang aan (le conferentietafel plaatsnemen het niet waterdichte garanties heeft en onderhandeien", aldus generaal verkregen voor de vrije doorvaart vanDajan zyn schepen naar en van de haven-1 stad Eilat. 1 Generaal Dajan zei voorts nog dat president Nasser de oorlog werkelyk heeft gewild omdat hy dacht dat hij die kon winnen. De Arabische een heid was ook inderdaad groter dan tydens de Sinai-campagne in 1956, maar de gTOte fout van de Arabie ren was geweest dat ze er zich geen rekenschap van hadden gegeven dat Israël over betere troepen en een betere bewapening beschikte dan destyds. Wat het bezet houden van de door Israël veroverde gebieden betreft was er in militair opzicht geen vuiltje aan de lucht. Daarentegen zou men wel met sociale en economische pro blemen te kampen krijgen, vooral door de aanwezigheid van ruim an derhalf miljoen Arabieren op de wes telyke oever van de Jordaan. Om die op te lossen zou medewerking van andere landen noodzakelijk zyn. Er zouden regelingen moeten worden getroffen voor de toekomst van de Arabieren in genoemd gebied, want, aldus Dajan, er kan geen' sprake van zyn dat ze door Israël worden op genomen. Er zou dan een Joods- Arabische staat dreigen te ontstaan, terwijl alle Israëliërs een Joodse staat wensen. Wat het Suezkanaal aangaat ver klaarde Dajan dat zijn land het recht van doorvaart in deze inter nationale vaarweg wenst te verkrij gen. De Israëlische troepen, die het kanaal hadden bereikt, hadden zon der moeite over kunnen steken en door kunnen stoten naar Cairo, maar daar was het niet om te doen ge weest en de Israëliërs waren ook niet van plan aan het kanaal te blyven staan. Tenslotte verklaarde de generaal optimistischer dan elf jaar geleden te zyn over de vooruitzichten op een bevredigende politieke regeling voor zijn land. Hy hoopte dat de grote mogendheden na de ervaring van 1956 „hun les hebben geleerd" en dat met name de Ver. Staten hebben in gezien dat de druk die zij toen uit oefenden niet juist was. Opmerkend dat hij zich niet kon herinneren dat de Ver. Naties of de diplomatie ooit een vraagstuk in het Midden-Oosten hadden opgelost., verklaarde Dajan: „Ik geloof dat wy de zaak beter kunnen klaren zonder enige bemiddeling. De Arabieren Minister Luns Minister Luns heeft Schiphol by zijn vertrek naar" Pa rijs en daarna Luxemburg het ver breken van de diplomatieke betrek kingen met Israël door Rusland een gebaar genoemd „om het zo geschok te prestige van de Arabische landen enigszins op te vijzelen en tevens om de positie van Rusland zelf, die door de gebeurtenissen van de laatste da gen ernstig is verzwakt, in de Ara bische hoofdsteden te versterken". Hy achtte voorts de verklaring der 7 communistische landen, dat zy de Arabische landen alle steun zullen verlenen om Israël te dwingen zich achter de bestandslijnen terug te trekken, „een zet in de zenuwenoor log om de diplomatieke positie van de Arabieren te verbeteren". Met vrouw en dochter vertrok de minister naar Parijs om daar aan te zitten aan een diner met galabal ter gelegenheid van het vandaag in Londen gesloten huwelyk van jonk- vrouwe Henriette Bentink, 18-jarige dochter van de Nederlandse ambas sadeur in Parijs, met de Brifse Lord Compton. ADVERTENTIE DINSDAG Ch. de BourbonhofElectronicaclub „De detector". 7.30-9.30 uur nam. Zijlsingel 2. Volle Evangelie-zending, vang. J. Zijlstra 8 uur nam. WOENSDAG DONDERDAG Onder commando van de 37-jarige I naar het Midden-Oosten vertrokken majoor H. Westra is een Nederland- om in dienst te worden gesteld van se Fokker Friendship gisteravond I de Ver. Naties. BINNENLAND Zomerconferentie J.O.V.D. De Jongerenorganisatie Vrijheid en De mocratie acht het wenselyk, dat de Nederlandse regering verregaande Initiatieven ontplooit voor het opstel len van een internationaal program ma voor ontwikkelingshulp aan alle landen in het Midden-Oosten. De organisatie schrijft dat 111 een motie, die gistermiddag tydens de zomer conferentie in Oud-Leusden met vrij wel algemene stemmen werd aange nomen. Door een dergelyk program ma zou men de grote verschillen in economische ontwikkeling tussen Is raël en de Arabische landen, welke naar de J.O.V.D. meent deels de oor zaak zyn van de spanningen in het Midden-Oosten, kunnen nivelleren. Vernielingen in kapel In Blerick is m een oude kapel een ware ravage aangericht door onbekenden. Gezien de aard van de vernielingen moeten hier geen kinderen, maar volwasse nen aan het werk zyn geweest. Zo werd een ruim 2000 kilo wegende marmeren plaat van het altaar ge haald en op de grond kapot gesme ten. Een groot beeld van Jozef, werd van zyn voetstuk gehaald en op di verse plaatsen doorboord met de sta len pennen van een kaarsenstan daard. De politie ziet geen verband tussen deze vernieling en de kerk- schennis van de laatste tyd op diverse plaatsen in Zuid-Nederland. BUITENLAND Niet kwaadaardig Vice-president Hubert H. Humphrey zal in het mid den van deze week het marinehospi taal Bethesda mogen verlaten en zyn werk normaal hervatten. Hij is onder zocht op een blaasinfectie. Het kleine gezwel dat is weggehaald was niet kwaadaardig. President Somalië De nationale vergadering van Somalië heeft zater- traliteit. dag Sjermarke gekozen tot president met een ambtstermyn van zes jaar. Sjermarke is van 1961 tot 1964 pre mier van het land geweest. Hy kreeg 73 stemmen, 50 stemmen gingen naar de kandidaat van de regering, de zit tende president Osman. Deze is in 1961 tot eerste president van het land gekozen toen het onafhankeiyk werd. Plannen voor grote dam De Zuidafrikaanse minister van Water zaken, Fouché, heeft ln het parle ment plannen ter tafel gelegd voor het bouwen van een stuwdam in de Tugela. Deze dam, de Spioenkopdam, zal 55 miljoen gulden kosten. Belg veroordeeld Marcel de Bruycker, een Belgisch autobusbe stuurder, wiens bus verleden jaar van de steile en gevaarlyke bergweg by Zirl rolde, de dood veroorzaakte van een Canadese vrouw en 19 Engelsen verwondde, is in Innsbruck schuldig bevonden aan roekeloos ryden en veroordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf. Zyn advocaat heeft aangekondigd, dat tegen het vonnis beroep zal worden aangetekend. Dönges geopereerd Dr. T. E. Dönges, de gekozen president van Zuid-Afrika is zaterdag geopereerd aan een goedaardig gezwel aan het hersenvlies, zo is in een medische bul letin meegedeeld. Zyn toestand is be vredigend. Opiniepeiling De helft van de Westduitsers, die hebben deelgeno men aan een nationale peiling van de opinie over het Midden-Oosten hebben hun sympathie uitgesproken voor de zaak van Israël en 13 pro cent voor die van de Arabieren. De rest, 37 procent, koos geen party in de enquête van het Wickert-instituut. Op de vraag welke houding West- Duitsland moest aannemen ant- oordden 93 procent met strikte neu- De Dakota, van de chef-staf van de bestandscommissie, de Noor luit.-generaal Odd Bull, was by de oorlogshandelingen beschadigd, zodat door de commissie niet meer kon worden gecontroleerd of de wapen stilstand door de betrokken party en werd nageleefd. Met de meesté spoed heeft de Ne derlandse regering voldaan aan het verzoek van Oe Thant om een toe stel beschikbaar te stellen. Het werd zaterdagavond kwart voor elf in Den Haag ontvangen. Aan de Friendship F 27 -C 2 moest echter nog het een en ander gebeuren. Ze moest hele maal wit geschilderd worden. Dat is met koortsachtige spoed gebeurd. Vyf schilders togen in de nacht van zaterdag op zondag aan het werk. Ze werden later geassisteerd door nog drie vliegtuigschilders van Soester- berg en met inspanning van alle krachten was de arbeid zondagavond beëindigd. Heel wat kilo's witte verf waren er voor nodig geweest. Zondagavond tien minuten voor elf steeg het blinkende toestel met het kenteken United Nations van Ypenburg op voor zyn tocht naar zyn nieuwe bestemming. Gen.-majoor G. W. de Zwaan, plaatsvervangend chef van de lucht machtstaf bracht vooraf de vierkop pige bemanning onder het oog, dat de politieke en militaire situatie in het Midden-Oosten nog niet gestabili seerd schynt. Hy bond de mannen op het hart, nog meer dan anders het gezonde verstand te laten spreken en de grootst mogelyke voorzichtig heid in acht te nemen. Hy wenste de bemanning een goede reis. De bemanning bestaat uit: Majoor H. Westra, Den Haag (gezagvoerder), kapitein M. C. Hanegraaf, Rüswük (eerste vliegen, adjudant A. C. den Beider, Ryswyk (boordwerktuigkun dige.) en serg.-majoor W. Leiwaka- bessy, Zoetermeer (boordtelegrafist). Op de foto's: de Fokker Friend ship in de werkplaats op Ypenburg, terwyl schilders bezig zyn het toe stel wit te 'schilderen. De bemanning van het U.N.-toe- stel: van links naar rechts: kap. Hanegraaf, commandant Westra, serg.-maj. Leiwakabessij en adj. Den Beider. Oantine Clos en Leembruggei Binnenvestgracht): Contactavos; Leiden „Phllatellca". 7.30 uur tj Voorschoten (Kasteel Duivq de)Excursie van K en O. 2 uuj W. de Zwijgerlaan 105: Bah 6preksavond. 8 uur nam. BIOSCOPEN Studio „Een engel van nil Luxor „Primitief Londen", i| Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. h 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. f Lido „Loon van verraad", 2, 5 en 8 uur. Rex „Duel in Diablo", lij Camera „Arabesaue", 1 TENTOONSTELLINGEN LakenhalTentoonstelling van Schatten uit d» Leldse Universiteitsbibliotheek. Werkd. 10 uur voorm.5 uur zondags 1-5 uur nam. (t/m. 25 Legermuseum (Peathulslaan); uitzondering van zaterdag van (zondag 1-6 uur). Molen „de VaLk": Molenmuseu nam. Maandags gesloten. Ryksmuseum voor Volkenlj Tentoonstelling: „Ball, beeld droombeeld". Geopend dageiyw Rijksmuseum voor Volkeni Tentoonstelling van Japanse ra van Kyösal. Dagelyks 10lfl 's Zondags 1317 uur. Volkeni ►-17 U.H de gesc) lappen: Ryksmuseum voor de de g nis der natuurwetenschappen:! 104 uur, zond.. 1—4 uur. Geopend voor spoedeisende i len: Apotheek Tot Hulp der Ml held, Hooigracht 48. tel. 21060. l Apotheek eni zyn de gehelj Te Oegstgeestse theek Voorschoten geopend. WEEK EINDE-DIENST DEI HUISARTSEN. j Zaterdagsmorgens tot 12 uuij plege men de eigen hulsarte; 4 dokterstelefoon 22222. By geen gehoor van nn specialist (of diens waarnemeij men voor spoedgevallen dokte foon 2 2 2 2 2. (Van donderdag 8 juni t/f woensdag 14 juni) MAANDAG 12 JUNI Kon. Schouwburg, 20.15 Comedle: ,,'n Appel voor de dor* DINSDAG 33 JUNI Kon. Schouwburg. 20.15 uuir Comedle: „In wankel evenwicht Akademie voor podium vorming! uur: „De witte kat". WOENSDAG 34 JUNI fc Kon. Schouwburg. 20.15 uur. Comedle: „In wankel evenwicht! Openluchttheater Zulderparki uur: „Dik Trom en zyn aap". L WEERRAPPORTENt 2 s t onbew. 15 onbew. 15 half bew. 14 half bew. 14 half bew. 15 licht bew. 15 zwaar bew. 16 zwaar bew. 16 geh. bew. 15 onbew. 16 onbew. 19 onbew. 17 onbew. 12 onbew. 16 geh. bew. 15 lioht bew. 13 licht bew. 13 onibew. 19 zwaar bew. 20 regen 21 regen 15 motregen 15 regen 14 mist 13 onbew. 18 |l zwaar bew. 22 lt onbew. 12 I half bew. 12 onbew. I» regen 21 regen 21 Ijl half bew. 21 'J onbew. 28 I licht bew. 23 Ij zwaar bew. 29 I Amsterdam Den Helder Ypenburg VHsslngen Eelde De Bilt Twenithe Eindhoven Z uld -Limburg Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen I Londen i Brussel Luxemburg Bordeaux Grenoble Nice Berlfin Frankfort München "Ulrich Genéve yocarno vVenen nnsbruck Belgrado Uhene Barcelona Madrid Ma 11 area 1 Lissabon

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2