SIEBEL Ver. Naties willen strikte naleving van het bestand EIDSCH DAGBLAD Matrozen vegen beattent schoon Oost-Europa breekt met Israel JAMIN iscliböck „Verleden IN ROERMOND Politie stelt onderzoek in Kruitschip ontploft ©uc/ ©©e. euws yriërs beklagen zich over %estandsschending door Israël Brouwer ADVERTENTIE Veiligheidsraad is vanochtend (4 uur Ned. tijd, 11 uur zondagavond in New York) voor de tiende maal sedert het uitbreken van de crisis in het Midden-Oosten bijeengekomen om op 181 joek van Syrië te beraadslagen over een nieuwe schending van het bestand, waaraan Israël 1 zou hebben schuldig gemaakt. Volgens Syrië zou Israël de plaats Rafid na het van kracht be rden van het bestand hebben bezet en van daaruit zijn troepen verder het land in sturen. Veiligheidsraad eiste eenstemmig, dat Israël en Syrië elke verdere verplaatsing van troepen mijden en dat zij troepen die sinds het vuren werd gestaakt zijn opgerukt terugtrekken. In resolutie, die met algemene stemmen werd aangenomen, wordt aangedrongen op onmiddel- 2 terugtrekking op de stellingen die bij het ingaan van het staakt-het-vuren werden inge ven door troepen die nadien waren opgeru kt. Het staakt-het-vuren werd zaterdag om half Nederlandse tijd van kracht. cretaris-generaal Thant legde de n van de raad een rapport voor, hij had ontvangen van generaal 1 bevelhebber van de VN- be- dsorganisatie, waarin werd ge- dat zondag ter plaatse gearri- de waarnemers Israëlische tanks Ulen gezien in het gebied van ld en Hachadan, die zich oost- rts bewogen en later naar het •n afsloegen. Aangezien de- laarnemers bij het ingaan van bestand niet ter plaatse waren den zij geen uitsluitsel geven over :ern van de Syrische klacht, na- jk of Rafid voor of na het be- bezet. „.02vaardigde van Syrië, ,^ieh, beschuldigde Israël van Igg'ematische invasie. Israël wil vol- ak( is hem de bronnen van de jor- r. Hans .Fischböck,, de rechter- Pd op economisch en financieel ed van de vroegere rjjkscommis- voor het door de Duitsers be- Nederland, Seyss Inquart, is op Blarige leeftijd overleden. In een 'l® 'lijdensadvertentie in het zater- nummer van de Hamburgse „Die t" maken familie en vrienden de ._d van Fischböck bekend. Ilile plaats van overlijden wordt in beide in „Die Welt" opgenomen niet vermeld. Degenen. met „zijn vrienden" onderteke- sommen tal van functies op, die f >verledene had bekleed, doch ver- len zorgvuldig over Fischböcks viteiten in Nederland waar hij irlijk voor het leegroven van ons I verantwoordelijk was te (ken. „Allen, die hem na moch- staan, weten welk een voortref- k mens met een onberispelijk ka ter ons moest verlaten", staat in lezi werlijdensadvertentie te lezen. En l|aat voort: „Wij hebben hem zeer ;rd en lief gehad. In onze harten .iij verder leven, zoals hij in wer- g, jkheid was". Degenen, die met 1 vrienden" ondertekenen, geven identiteit verder niet bloot. j-2 familieleden Eva Fischböck- dfSten en Wolfgang Fischböck wo- blijkens de ondertekening in de hen afzonderlijk afgegeven ad- nties in de buurt van Buenos (ADVERTENTIE) WEERBERICHT ÏONNIGE PERIODEN Pet KNMI in De Bilt verwacht [tl heden- tot morgenavond: jDroog weer en morgen vrij zonnig, ptige, aan de kust af en toe vrij ichtige noordelijke wind. Aanhou- c-tid koel. [(Opgemaakt om 11.15 uur). 13 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.00 uur kan op: 9.33 uur; onder: 0.40 uur [Hoogwater te Katwijk te 6.32 uur 18.58 uur; laagwater te 2.18 uur 14.40 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's daan in handen krijgen. Hij zei, dat het de hoogste tijd was dat de raad tot actie overgaan door de bestands schendingen te veroordelen en Israël te gelasten zich terug te trek ken. De Israëlische gedelegeerde, Ra fael. zei dat de gewraakte tankbe wegingen zich binnen de be standslijnen hadden voltrokken, dat er na het van kracht worden van het bestand geen gevechten in de buurt van Rafid waren geweest en dat de Israëliërs zich volledig aan de be palingen van het bestand hielden. De Rus Fedorenko was van me ning, dat de raad niet uiteen kon gaan alvorens maatregelen te nemen ter x bescherming van Syrië. Israël mocht volgens hem geen voordelen plukken van zijn „agressie". Hij be schuldigde Israël ervan de raad te tarten en het voorbeeld te vol gen van „zijn beschermers, die in Zuidoost-Azië steden en onschuldige burgers bombarderen" Tijdens het weekeinde is de Vei ligheidsraad vier maal bijeengeweest om de situatie aan de Syrisch-Isra- ëlische grens te bespreken. Welis waar werd zaterdagavond half acht Ned. tijd een officieel bestand ver kregen maar desondanks bleef het Syrische beschuldigingen tegen Is raël regenen en kwam de raad in urenlange zittingen bijeen om te luisteren naar het voorlezen door Thant van rappoirten van generaal Odd Bull, de hoogste militair der Verenigde Naties en naar de felle veroordelingen van de Israëliërs door Arabieren en communisten. Voor de eerste maal werden de Is raëliërs in de raad enigszins in het nauw gebracht, daardat hun officië le verklaringen dat Damascus niet gebombardeerd werd en dat het Sy rische plaatsje Koeneitra niet door Israëlische troepen was bezet, later Een beatfeest in de feesttent btf de nieuwe haven van Roermond kwam gisteravond aan een voorbarig einde door een flinke ruzie tussen een grote groep beatfans en een handvol Jantjes van het 205de eska der mijnenvegers. De matrozen wa ren sinds vrijdag met hun mijnen vegers in Roermond op bezoek. En- ic De Deense kroonprinses Mar- greta en haar echtgenoot zijn za terdag na hun huwelijk aan boord gegaan van het koninklijke jacht in Elsinore. Zij zullen hun ivitte- broodsiveken aan boord doorbren gen van dit schip, dat met onbe kende bestemming is vertrokken. kele Roermondenaren hebben van nacht aangifte gedaan van mishan deling door de marinemannen. De organisatoren van het beatfeest riepen de hulp van de matrozen in, toen het feest een wat al te rumoerig verloop nam. De matrozen lieten zich niet onbetuigd en probeerden, gewapend met stoelpoten, de tent te ontruimen. Er werden vele rake klappen uitgedeeld. De politie maak te een einde aan het optreden van de matrozen en ontruimde - orde lijk - de tent. De grote groep jonge lui trok scheldend langs het vlootes- kader naar het Roermondse politie bureau en eiste daar een teach-in met de korpschef. Commissaris G. van Vlijmen heeft de jongelui in het instructielokaal ontvangen om hun lezing van het ge beuren aan te horen. De commissaris heeft onmiddellijk een grondig onder zoek op gang gebracht. Achter de schermen werd inmid dels ook in Westelijke kringen steeds meer toegegeven dat de moeilijkhe den met het Israëlisch-SytiSch be stand samenhingen met Israëls wens een zo groot mogelijk stuk van Syrisch grondgebied te veroveren voordat het bestand effectielf zou worden. James Reston schreef giste ren dan ook in de New York Times dat Israëls ambassadeur in de Vere nigde Naties eindeloos praatte om dat elk argument betekende dat meer Syrische tanks eh vliegtuigen vernietigd konden worden. Volgens Reston vroegen de Verenigde Naties steeds om gedetailleerde en beves tigde rapporten uit het gebied om dat de Israëliërs daardoor tyd zouden hebben de Syrische kanon nen tot zwijgen te brengen en Sy rië te dwingen in de pas te lopen door het bedreigen van de hoofdstad Damascus. Bitterder Deze samenhang heeft evenwel niet alleen de Arabieren en commu nisten steeds bitterder gemaakt, maar heeft ook de sympathie voor Israël bij een aantal neutrale leden van de Verenigde Naties doen dalen. Uit alle hoeken beginnen nu berich ten binnen te druppelen dat de Is raëliërs kennelijk de vijande lijkheden bewust begonnen zijn en dat problemen rondom de wapenstil stand met Syrië slechts ten doel had den Israël de kans te geven zijn Sy rische tegenstanders te verslaan. De argumenten van de Israëlische am bassadeur, dat Israël tegen Syrië al leen optrad, omdat de Syriërs door gingen met het schieten vond weinig geloof in het licht van het feit dat een aanzienlijke strook Syrisch grondgebied door de Israëliërs bezet werd en opgerukt werd in de rich ting van Damascus hetgeen niet in overeenstemming lijkt met de Israë lische stelling, dat het enig doel was de Syrische beschieting aan de grens te beëindigen. Hoe dan ook, uit de reacties in de Amerikaanse hoofdstad en in krin gen van de Verenigde Naties zou men kunnen opmaken dat de Israëliërs moeten oppassen door een te grote triomfantelijkheid en door zichtige militaire tactiek de sympa thie niet te verliezen. Tot zover onze correspondent in Amerika. Vervolg op pag. 2 OP ROEMENIË NA Met de Sowjet-Unie voorop hebben alle communistische landen in Oost-Europa de diplomatieke betrekkingen met Israël verbroken. Op één na: Roemenië, dat reeds eerder ten aanzien de betrekkingen met Bonn een buitenbeentje was, zeer een ongenoegen van de rest. Het besluit viel na een btfeen- komst van de communistische top in Moskou. De nota waarbij de Sowjet-Unie de betrekkingen met Israël verbreekt, werd zonder een woord door de Rus sische eerste onder-minister van Bui tenlandse Zaken Koeznetsow, over handigd aan de Israëlische ambassa deur in Moskou, Katz. Als reden voor de verbreking der diplomatieke betrekking werd in de nota gezegd dat Israëlische troepen, negerend het besluit van de Veilig heidsraad inzake de beëindiging van de militaire acties, deze acties voort zetten, waarbij zij Syrisch gebied veroveren en oprukken in de rich ting van Damascus." De Russische regering heeft de re gering van Israël gewaarschuwd, dat zij de last der verantwoordelijkheid voor haar „verdorvenheid en ruwe schending" van de besluiten van de Veiligheidsraad draagt. Tenzij Israël onmiddellijk haar militaire acties staakt, zal de Sow jet-Unie gezamenlijk met andere vre delievende landen sancties tegen Is raël nemen met alle gevolgen van dien. Op 17 mei 1947 (20 jaar geleden) erkende de Sowjet-Unie als een van de eerste landen de staat Israël. In 1953 werden de betrekkingen tussen beide landen voor de eerste maal ver broken. nadat in Tel Aviv een aan slag op de Russische legatie was ge pleegd. Vijf maanden later werden de betrekkingen hervat. Geen Israël betreurt het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie zeer, zo heeft de Israë lische minister van Buitenlandse Za ken, Eb an, aan de Russische ambas sadeur in Tel Aviv, Tsjoewaking, meegedeeld. Hij voegde er aan toe te hopen, dat deze betrekkingen zouden worden hersteld. Hij onderstreepte dat Israël deze altijd als zeer belang rijk had beschouwd. Tijdens het on derhoud heeft Eban de beschuldigin gen van Moskou aan het adres van Israël verworpen. Israël was het hoofd blijven bieden aan de agres sie van alle buurlanden en heeft ge vochten om zijn bestaan te waar borgen. Intussen is, zoals men weet, aan alle gevechtshandelingen een einde gekomen. Over de diplomatieke breuk maakt men zich in Israël niet al te verontrust. In Londen betreurde men de ver breking. van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Israël, maar men toonde zich niet verrast. In door gaans welingelichte kringen zei men dat de Sowjet-Unie een gebaar maakt om het vertrouwen van de Arabische landen in Moskou te her stellen In Washington ziet men er een be wijs in, dat de Russen nog steeds bereid zijn de Arabische zaak te steunen zonder directe inmenging. Onafhankelijk Roemenië Het centrale comité van de Roe meense communistische partij heeft zaterdag in een verklaring, waarin beschuldigingen aan het adres van Israël volkomen ontbreken, aange drongen op Israëlisch-Arabische on derhandelingen ter verzekering van een duurzame vrede in bet Midden oosten. Roemenië heeft daarmee wel zeer nadrukkelijk zijn onafhankelijkheid van de Sowjet-Unie en zijn afwijzing van collectieve activiteiten gedemon streerd. Morele steun Welke betekenis de gemeenschap pelijke pro-Arabische verklaring waarin ook Nassers aanblijven werd verzocht, heeft, is nog niet duidelijk, aldus onze correspondent in Mos kou. Ongetwijfeld gaat het vooral om een poging de door de militaire ne derlagen geschokte Arabische sta ten en vooral de pro-Russische re gimes een grotere politieke en mo rele steun te verlenen en het Rus sische prestige te herstellen. In dit verband is het ook van betekenis dat Tito aan de conferentie deelnam. Hij is een vriend van Nasser en een man die grote bekendheid geniet in de landen van de „derde wereld". Grote ravage in Utrecht (Van onze Utrechtse correspondent) Omstreeks tien minuten over één vanmiddag is een kruitschip ont ploft, dat in de Kernhaven lag in het industrieterrein Lage Weide. De ontploffing bracht grote ont steltenis teweeg in Utrecht-west, waar van honderden huizen de ruiten zijn gesneuveld. Een grote rookwolk tekende zich tegen de lucht af. De Utrechtse GG en GD rukte on middellijk met alle beschikbare materieel (zeven brancardwagens) uit naar bet terrein van de ramp. Ook de marechaussee en de brand weer in Utrecht zijn met totale be zetting naar het westen van de stad toegegaan. Volgens de eerste berichten zou er een groot aantal gewonden zijn door rondvliegend glas. De gewon den zijn onder andere by het P.E.G.U.S. (Provinciaal en Ge meentelijk Utrechts Stroomleve- ringsbedrijf) en het bedrijf van Van Gend en Loos. Een half uur na de ontploffing be reikte ons het bericht, dat er ver moedelijk vier doden zijn. Achttien gewonden waren toen reeds opge nomen in Utrechtse ziekenhuizen, die aiie gewaarschuwd waren zich gereed te houden om nog meer slachtoffers te verzorgen. Israëlische soldaten bevesti gen hun vlag op de minaret van de moskee in El Kantora, een stadje in de Sinai-woestijn, dat nu door Israël bezet wordt gehou den. Moderne massieve gouden manchet knopen uitgevoerd in schorssatino- ring f 265,-per paar 114 andere modellen van f80,- totj f 750,- per paar J UWELIERS DEN HAAG Lange Poten 11 j ROTTERDAM Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 J AMSTERDAM Kalverstraat 123 HAARLEM Grote Houtstraat 63 j engelse snijcaramels niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 13 juni 1867: Wij meenen zeker te kun nen melden, dat de heer D. L. Wolfson, directeur der ko ninklijke grofsmederij alhier, benoemd is tot directeur der fabriek te Feijenoord bij Rot terdam. De commissie van fabri cage alhier heeft een plan ontworpen voor het dempen van grachten enz. tezamen strekkende tot verbetering van den watertoestand der stad. De kosten worden ge raamd op f 660.000. «gericht 1 maart 1860 MAANDAG 12 JUNI 1967 No. 31300 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12.55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21501

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1