£aat organist Asma van richting veranderen? Kunstveiling voor Israel bracht 82000 gulden op Hedendaagse kunst uit Suriname Swift-Combinatie GROTE SCHENKING VAN PEARL BUCK Competitie CKB COMPETITIE- INDELING childerij gestolen liet Sirigermuseum i ierijenveiling n Genève Picasso „La belle Hollandaise" terug J uliana-Boudewijnprijs voor A. TL Simonis FEIJENOORD JEUGD KAMPIOEN Waterpolonieuws Ronde Zwijndrecht Zaanregatta 5AG 12 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Is er iets met Feike Asma m de hand Goat hij oude standpunten rlaten? Is er eindelijk een over- Wing gekomen naar een >akke muziekopvatting, ba- of neo-barok? [s de tijd van ,,'t Scheepke der Jezus' hoede" etc. voor - ld voorbij? [j Jan Zwart nu ook voor Wee Asma taboe? i\ deze geruchten doen de ide en velen vragen zich af er van waar is. 'eiice Asma mag met recht meest bekende en de meest Hpaire organist van Ne tland genoemd worden, lijn „fans" door hem in steek gelaten? Gaat de roechter van de roman- en het geestelijke lied tere wegen inslaan 'er gelegenheid van zijn rtlgjarig jubileum dat hij engs herdacht, nam onze iewerker Rik Valkenburg een interview af, waar hij Feike Asma verschil de vragen voorlegde, die deze orgelmusicus en kunstenaar concreet den beantwoord. Zijn re es lieten niets aan duide- heid te wensen over. tneer Feike Asma, kunt u zeggen wanneer en waar u ren bent? Dat was op 21 april 1912, in Helder. it vindt u het mooiste or- Nederland?. Het orgel in de Oude Kerk msterdam is het-meest mo- entale van ons land en at ik het regelmatig bespeel, ik uit ervaring wanneer g, dat dit kostelijk en kost- instrument onverge- sar en onvervangbaar is. heeft nu eenmaal qua klank |jn zeldzame dispositie iets d eigens dat met geen an- wgel is te vergelijken, in rland! iden uw collega's dat De weet dat de aanhangers de neo-barok en van eigen- orgelklanken een totaal re mening hebben over het in de Oude Kerk in Am- im. Uit hun eigen mond m ik dat zijn klank te zou zijn en de vulstem- te weinig kernachtig! kwamen zij tot deze me- Natuuriyk zijn zij wat on- ig geraakt aan prestanten en zingende en ronde toon, [luiten met fluweelachtige aan werkelijk karak- leke en glanzende vulstem- briljante tongwerken, eelderige toon van de ver lende solostemmen, waar- dit orgel rijk is als geen en zijn ruige volle en in dekkende plenumklank niet langer in hun or- mkidioom. is uw prettigste en dier- te herinnering uit uw or- inbaan? De bijzondere opdracht de heer Geerink Bakker de N.C.R.V. me destijds gaf idio-opnamen te maken op rgel van de St. Sulpice in van Widor's Symphonie- .Gothique" en „Romane" rgel, met z'n grote orgel- ïonieën is het meest ge- je en gigantische orgel, dat ik ooit heb bespeeld. Nergens ter wereld heb ik zo'n orgel ge hoord en ik ben er zeker van, dat er een tweede orgel als dit niet is aan te wijzen. Welke indruk maakte dit or gel op u? De bovenaardse klanken van dit orgel in de St. Sulpice in Parijs doen denken aan de eeuwigheid Hoe staat u momenteel tegen over uw leermeester Jan Zwart? Na 40 jaar in het „vak te zitten, zijn mijn ondrukken over Jan Zwart niet alleen onveran derd, maar zelfs verstevigd. Dertig jaar na zijn overlijden ben ik er nog van overtuigd dat Jan Zwart inderdaad de grootste Nederlandse organist van zijn tijd was. Wat vindt u momenteel van de romantiek? Hoe ik over de „roman tiek" denk? Net zo goed al nu onze tijd teruggrijpt naar de oude meesters uit en voor de tijd van Bach, zo komt er t.z.t. onherroepelijk een periode, dat een nieuwe organistengeneratie belangstelling zal hebben voor de werken uit de romantische orgeltijd. Ik meen dat er nu reeds tekenen zyn, die hierop wijzen. Voelt u zich in uw muzikale taak dienstknecht vam God. vanuit een innerlijk beleven? Inderdaad! Want ik geloof onvoorwaardelijk, dat waarsch- tige muziek uit welke periode dan ook rechtstreeks van God komt. Om die muziek te mogen brengen, zie ik als een opdracht. Gelooft u concreet dat een organist profeet kan zijn op de orgelbank, zo ja, op welke wy- zr?. Ik geloof in een „belijden" van de organist op de orgel- bank. Wanneer de organist geen geloof heeft in zijn Schepper, dan is het m.i. uitgesloten, dat hij in de eredienst de kerkelij ke gemeente kan laten zingen. Wanneer in de organist de woorden uit Psalm 84 „Mijn ziel bezwijkt van sterk verlangen" niet leven, dan zal er van zijn begeleiden van een werkelijk zingen door de gemeente, niets terecht komen. U speelt nu 's zonsags in Maas sluis. Bevalt het u daar goe? Ik ben er van overtuigd, dat het Gods weg is geweest, die me naar Maassluis heeft geleid. In Maassluis heb ik eindelijk de „zingende gemeente" gevonden, die het iedere zondag opnieuw tot een feest en een belevenis maakt, haar te mogen onder steunen met de machtige klan ken van het geweldige orgel de zer kerk. Heeft zulk zingeh dan positie ve betekenis? Op eerste paasmorgen van dit jaar zei iemand na de dienst te gen me: „Dit zingen is het ant woord op de moderne vraag „Is God dood?". De Hervormde Kerk van Maasluis en het orgel hebben mijn hart. En bovendien heb ik hier een kerkvoogdij, waar op menig organist jaloers zal kunnen zijn. Speelt u altijd even graag? U bent de organist die de men sen concerten geeft, wordt u dat nooit beu? Natuurlijk speel ik altijd graag. Vooral op de grote orgels. Het is nu eenmaal m'n leven en m'n vak". Ik zou er niet buiten kunnen. Ik zou m'n werk wel nog veel meer naar buiten wil- een uitdragen. Ik moet nu een maal het kerkorgel onder de mensen brengen en ze laten ho ren en beleven, hoeveel compo nisten voor de instrument prachtige muziek hebben ge schreven. Welke muziek bedoelt u? Het doet er echt niet toe of het barokke, romantische of moderne muziek is. Verder heeft het orgel nog altijd niet z'n ei gen plaats in het grote muziek leven. Daarom zou ik nog veel meer publick willen bereiken. Met hetzelfde programma wat men doorgaans van u ver langt? Zolang het orgelpubliek meent, dat alleen maar orgel cultuur wordt bedreven met Bach's Toccata en Fuga in d-mill, met Boëlmann's „Suite Gothiqo", met Widor's „5e Sympohnie", met Jan Zwart's „Scheepje onder Jezus hoede" (en noem de andere favorieten maar op) zyn we er nog lang niet. En uit ervaring weet ik maar al te goed, dat we in dit opzicht geen stap verder zijn gekomen. U bent dus toch veranderd? Men zegt tegenwoordig, dat ik „veranderd" ben. Maar dit is absoluut niet waar! M'n musi- ceerdrift is precies dezelfde gebleven, zelfs innerlijk veel heviger geworden. Zonder de romantische componisten te verloochenen, ben ik me echter wel meer en meer bewust ge worden, dat veel moderne com ponisten eveneens prachtige or gelmuziek hebben geschre ven. Een herscheppend kunste naar mag hieraan niet voorbij gaan. Doet hij dat bewust wel, dan brengt hij geen cultuur. Wat vindt u 's werelds beste organisten? Moeilijke vraag! Er zijn nl. veel grote organisten. In Ne derland hebben we Albert de Klerk. Piet Kee en nog een aan tal anderen. In 't buitenland: Jean Langlais, Heinz Wunder- lich, Power Biggs en noem ze verder maar op. Deze namen en er zijn er nog veel meer rangschik ik onder de meesters van het orgel. Heeft u nog speciale wensen voor uzelf op muzikaal ter rein? Mijn muzikaal terrein gaat gelukkig veel verder dan het orgel. Jarenlang heb ik ge studeerd voor orkest- en koor dirigent. Zeven jaar was ik voor deze vakken in de leer by Edu- ard Flipse en 3 jaar by Paul van Kempen, 'k Heb een su bliem Oratoriumkoor gehad in Scheveningen, waarmee ik gro te koorwerken heb uitgevoerd als Handel's „Messiah", Ver di's „Requiem", Monnikendam's „Te Deum", enz. U zei gehad. Heeft u dat koor nu dan niet meer? Omdat m'n orgelpraktijk zich steeds meer uitbreidde, heb ik dit waarlijk prachtige koor moeten opgeveen. Maar nog altijd studeer ik elke nacht orkestpar tituren. Ik zou graag een sym- phonie-orkest willen dirigeren, maar ook zou ik weer een groot oratoriumkoor wilen hebben. Heeft u nog een slotopmer king? Muziek is nu eenmaal m'n innerlijk. M'n leven! Of het nu orgel, orkest of oratoriumkoor is: ik geloof in muziek, om dat ik in God mag geloven. En daarom moet ik muziek spelen en beleven In het kader van de culturele uit wisseling tussen Nederland en Suri name, is in het gebouw Arti et Ami- citiae in Amsterdam, een tentoon stelling van hedendaagse Surinaam se kunst tot stand gekomen, waaraan een elftal kunstenaars met in totaal 117 schilderijen en grafieken deel- Op het bekende parcours in de omgeving van Oud Ade hield de Leidse Ren- en Toervereniging „Swift- combinatie" zondag weer een rit voor de zomercompetitie. Deze werd gewonnen door Peter Aker boom. Hij bleef in de eindsprint van A i een vijf man sterk kopgroepje zyn De opening werd zaterdagmiddag broer pau] Akerb00m __die de snel. officieel verricht door de minister I A.nie„weling was -met een vol- van Onderwijs en Volksontwikkeling e vcrschü de baas van Suriname, de heer E. P. Meyer, die o. m. voor besprekingen met de Uitslag amateurs (56 km.»: 1. Pe- regering thans om ons land ver- j ter Akerboom. 2. A. Senne. 3. T. van toeft. De minister zei zeer verheugd j Duuren, 4. Hoogstraten, 5. W. van te zijn met deze uitwisseling, vooral Diemen. A-nieuwelingen (56 km.): 1. de Surinaamse kunstenaar geisoleerd Paul Akerboom. 2. L. de Jong, 3. is en van tijd tot tyd de gelegen- H. v.d. Berg. heid moet krijgen zich te heroriën- i De B-nieuwelingen moesten veer- teren. Daarbij is het volgens de mi- tig kilometer fietsen en van hen uister noodzakelijk, dat zyn werk ook Wisten Rietbroek en De Koning een in het buitenland wordt gezien en beslissende voorsprong te bekritiseerd. Hy hoopte tevens dat1 mede met behulp van het beurzen stelsel van Sticusa. steeds meer Su rinaamse kunstenaars in staat zou den kunnen worden gesteld om rei zen naar Europa en andere landen te maken. De voorzitter van Sticusa, mr. H. J. Reinink, die een groot De uitslag: 1. J. Rietbroek. 2. J. de Koning, 3. B. de Graaf. 4. W. v.d. Kley. 5. A. v.d. Lely, 6. H. de Bruin, 7. J. Zuiderduin. A-aspiranten: 1. B. van Rijn, 2. L. aandeel heeft gehad in de totstand- Slingerland, 3. J. Brandt, 4. G. Zand- koming van de expositie, deelde mee bergen, 5. T. Seriier, 6. W. Blok,7. dat het aantal aanvragen voor een Kees Akerboom, 8. L. Riethoven, 9. beurs door Surinamers de laatste tijd F. van Weezel. B-aspiranten: 1. F. aanmerkelyk was gestegen. By de opening van de expositie, die tot 25 juni duurt, waren o.a. aanwezig de v.m. minister-president mr. J. H. h Th. Cals en de gevol machtigde minister van Suriname, dr. J. F. E. Einaar. Pearl Buck, de beroemde Ameri kaanse schrijfster heeft ter gelegen heid van haar 75ste verjaardag een miljoen dollar geschnoken voor een centrum voor Koreaans-Amerikaanse kinderen in Seoel. De Nobelprijswinnares die op dit moment een reis door verschillende Aziatische landen maakt, heeft in Seoel gezegd dat zij soortgelijke cen tra wil openen in andere steden in het Verre Oosten te weten in Thai land, de Filippijnen, Japan, Okina wa, Zuid-Vietnam en nationalistisch China. Kunstdiefstal in Cenéve Drie schilderijen een Modiglia- ni, een Dufy en een Roualt zijn gisteren uit het appartement van een Geneefse verzamelaar gestolen. De totale waarde bedraagt meer dan f 250.000. Van de dieven ontbreekt elk spoor. van 't Hart. 2. A. v. d. Voet. Vete ranen: 1. Th. Brandt, 2. B. Kruit, 3 G. Mieremet De zusjes Den Ei sen kwamen voor het eerst bij „Swift" aan de start en moesten het onderling uitvechten in een race over 24 km. Greet je bleek daarbij sneller dan Ria. De laatste beslissing in de compe titie 1966/67 is gevallen. Het betreft de Overgangsklasse, waarin Oranje Nassau (Vlaardingen) een laatste kans had om degradatie te ontlopen. Het moest daartoe de indertijd we gens regen gestaakte wedstrijd tegen DES uitspelen. De winst is er niet uitgekomen. Integendeel, want na de 11 beginstand kwam het einde bij 13. Oranje Nassau mag het volgend seizoen vanuit de eerste klasse pro beren het verloren terrein terug te winnen. Zaterdagvoetbal Voor het seizoen 1967'68 zjjn de 2de klas-ploegen, die deelnemen aan de zaterdagcompetitie van de KNVB, als volgt ingedeeld: 2de klas A: HBSS, Hoogvliet,Hul zen, ND SM, Quick Boys, RUnsburgse Boys, SJZO, Spakenburg, ZCFC, Zuidvogels, Zwaluwen, Zwart Wit '28, De Zwervers. 2de klas B: Amstelveen, Amemui- den, DOTO, Excelsior M, 's-Graven- zands SV, Heerjansdam, Kozakken Boys, Noordwyk. RVVH, SHO, SSC'55 SSS, Ter Leede. I Singermuseum te Laren is gistermiddag een schilderij Franse schilder Theodule Ribot gestolen. De diefstal istreeks drie uur ontdekt, toen een bestuurslid samen gast binnenkwam. Een andere bezoeker maakte hem int dat aan de want een schilderijlijst hing zonder rh een doek in bevond. Het schilderij was omstreeks ier twee nog door een vaste bezoeker van het museum odat vast staat dat de diefstal tussen kwart over 2 en 3 zijn gepleegd. daterende schilderij oeder van de schilder voor. vrouwenportret en profil naar rechts, zogenaamd lijve". De vrouw draagt >t, is gekleed in een grys- »n en heeft een zwarte hoofd. De afmetingen iek zfjn 24 centimeter hoog toeter breed. ïse recherche stelt een uit- tolling van meesters uit de kte eeuw bij Encheres te ird zaterdag het hoogste &ald voor een Van Gogh: e boerin", dat voor 546.000 'rank van de hand ging k van Derain, „onder de Chatou", werd geveild voor ik, een Braque, „Biljart- 240.000, en een Courbet, voor 235.000 frank. gebreid onderzoek in naar het ver dwijnen van dit schilderij, dat een cataloguswaarde heeft van f 2000. Voor dit bedrag zou het ook verze kerd zijn. De lijst was aan de wand blijven hangen. De krammetjes waarmee het doek daarin bevestigd was waren omgebogen. De politie in Brisbane (Australië) heeft een schilderij van Picasso, waarvan de waarde op 224.000 Ameri kaanse dollars wordt geschot en dat uit een museum in Brisbane was ont vreemd, onbeschadigd teruggevonden. Het doek, La belle Hollandaise, werd in de nacht van 5 juni uit zijn lijst gehaald. Na vertrouwelijke inlichtin gen heeft de politie het schilderij in „een huis in Brisbane" teruggevon den. De politie had van de justitie machtiging tot huiszoeking. Hangen de nader onderzoek, blijft het doek in het hoofdbureau van politie. Bij besluit van B. en W. van de gemeente Heer is de „Juliana-Bou- dewijnprijs" over 1965/1966 toege kend aan de 72-jarige te Sittard wo nende heer A. H. Simonis. De prijs zal hem op een nog nader te bepalen datum in juli worden uitgereikt. Deze in 1960 ingestelde onderschei ding waaraan een geldsbedrag van i 1000 is verbonden, wordt jaarlijks uitgereikt aan een uit Belgisch of Nederlands Limburg afkomstige pu blicist, die door publicaties op wet- schappelijk, literair of journalistiek terrein heeft bijgedragen tot de ver steviging van de vriendschapsbanden tussen België en Nederland. De naam „Juliana-Boudewunprys" is gèkozen uit erkentelijkheid voor het feit dat op 11 juli 1959 Koning Boudewyn van België, Koningin Juliana en Prins Bernhard gezamen lijk een bezoek brachten aan de ge meente Heer. Dit gebeurde om een byzondere herdenkingsbijeenkomst bij te wonen bij het monument dat is opgericht op de plaats waar in avond van 12 september 1944 elf verzets strijders uit Belgisch Limburg wer den gefusilleerd. Go Ahead verslagen De betaalde jeugdselectie van Feijenoord heeft er zaterdagavond in Deventer geen twijfel over laten be staan welke ploeg met recht de ti tel Nederlands jeugd voetbalkampi oen mag dragen. Na de eerste wed strijd met 20 te hebben verloren en de tweede in een 31 winst om gezet te hebben slaagden de Rotter dammers er in mede-gegadigde Go Ahead in de derde en beslissende ontmoeting overtuigend te kloppen. Dat gebeurde via een ruime 40 ze ge. die door het superieure spel niet eens geflatteerd genoemd mag wor den. Go Ahead, dat zeker niet kans loos startte en officieus op neutraal terrein, doch in werkelijkheid voor een 15.000 koppig eigen publiek speel de, kon slechts zelden de stevige Feyenoord -achterhoede. waarin WJjngaarde en Ooms de hindernis sen waren, verontrusten. Alleen de attente Hoekema en de snelle Van der Leij wisten zo nu en dan het no dige gevaar in de Deventer-aanval te brengen, De Leidsche Zwemclub moet deze week winnen van Polar Bears om haar kans op de derde plaats in de eerste klasse A en de eventuele pro motie naar de hoofdklasse te behou den. Voordeel voor de Leldenaars Is dat de wedstrijd niet in het thuisbad van de „beren" wordt gespeeld, maar in Wageningen. Als de rood-witte ploeg compleet Is, moet zij tot winst kunnen komen. Sleutelstad ontvangt vanavond in de Vliet HZC, dat reeds nederlagen van AZC Apeldoorn en UZSC heeft moe ten incasseren. De Leiden aars zijn dan ook favoriet voor de zege. Ook de zyl kan haar saldo met twee punten op voeren, in de wedstrijd van donder dagavond in Tilburg tegen TZV, even als AZC in de ontmoeting met het zwakke De Maas. Maandag: Sleutelstad 1 - HZC 1 heren (de Vliet 20.15 uur); Sleutel stad 3 - OZV 2 heren (de Vliet 19.45 uur); de Zijl - BZ en PC b meisjes (de Zijl 19.00 uur)de Zijl 3 - LZC 3 heren (DE Zijl 19JOuur)de Zijl 4 - LZC 4 heren (de Zijl 20.00 uur)AZC b - de Zijl c adspiranten. Dinsdag: De Maas 1 - AZC 1 heren. Woensdag: LZC 1 - NJord 1 dame* (de Vliet 20.00 uur); LZC 2 - RZC '90 2 heren (de Vliet 20.30 uur)LZC 4 - Sleutelstad 4 heren (de Vliet 19.30 uur). Donderdag: Swift 1 - 81eutelstad 1 dames; TZV 1 - de Zyl 1 heren; de Robben 3 - Sleutelstad 2 heren; Sleu telstad 3-BZC 2 heren (de Zijl 20.00 uur)de Gouwe - de Zijl b adspiran ten. Vrijdag: RET 1 - LGB 1 dames; Polar Bears 1 - LZC 1 heren; de Zijl c - Sleutelstad adspiranten (de Zijl 19.00 uur)de Zijl b - Boskoop adspi ranten (de Zijl 19.30 uur); de zyi 4- Sleutelstad 4 heren (de Zyl 20.00 uur); LZC a - AZC b adspiranten (de Vliet 19.30 uur). Zaterdag: Jubileumtoemooi van de Gouwe te Waddinxveen, waaraan ook een team van de Zijl deelneemt. WIELRENNEN De Ronde van Zwijndrecht voor amateurs, die zaterdagmiddag werd verreden is op naam gekomen van Michel Bertou. Samen met Bob Kroonen had hij één ronde voor sprong genomen op het peloton. Ze ven renners, onder wie Leo Wassen- burg en Zoons, wisten aan „dubbe ling" door de twee koersanlmators te ontkomen. De uitslag luidt: 1. M. Bertou, Den Haag, de 100 km. in 2.33.44 2. B. Kroonen, Dordrecht; 3. T. Schllper- oord, Zwijndrecht; 4. F. Ouwerkerk, Rotterdam; 5. L. Wassen burg. Lei derdorp 6. D. Aardoom, Putters- hoek; 7. J. Zoons, Voorschoten; 8. A. Tukker, Goudriaan; 9. J. van Veen. Werkendam; 10. R. den Braber, Rot terdam op 1 ronde. Een wedstrijd voor dames werd in 1.0757 over de 40 km. gewonnen door Keetie Hage. Riet Heemskerk uit Oud Ade werd als tiende geklasseerd. De kunstveilingdie door het Joods Cultureel Centrum „Bet Ami" gisteravond in het gebouw Frascati in Amsterdam ten bate van Israël is gehouden, heeft in totaal f 82.000 opgebracht. Het hoogste bod voor een schilderij was f 12.000. De kunstenaar van dit werk was Melle. Een tekening van Paul Citroen, voorstellende Ben Goerion, werd aanvankelijk verkocht voor f1500. De nieuwe eigenaar gaf het werk terug om opnieuw geveild te worden. Het bracht toen nogmaals f 900 op. Onder de kunstenaars, die voor deze veiling werken beschikbaar hebben gesteld bevonden zich o m. Eugene Brands, Wessel Couzijn. Lucebert, Friso ten Holt en Char les Eyk. Vele belangstellenden bezich tigden voor de veiling de kunst werken, om alvast een keuze te doen. Pierre Jansen, bekend van de TV was de veilingmeester. j De Hongaarse kanoërs waren op permachtig op de internationale Zaanregatta, die zaterdag en zondag in Zaandam op de Zaan werd ge- I houden. Slechts één van de hoofd nummers, de k/2-500 meter, werd I door een Nederlands koppel, Lager- wey 'Hoekstra (DKV'TWV) gewon nen. Op de overige nummers waren de Hongaren niet te verslaan. De we reldkampioen op de tien km. Miha- ly Hesz. won de k/1-500 meter, de k'1-1000 meter en de k/1-10000 me ter. Zijn landgenoten Cesz en Hazik triomfeerden op de k/2-1000 meter en k/2-10.000 meter. De strijd by de dames werd een Nederlandse aangelegenheid. Het Zaanse duo Thea Duif en Mieke Jaapies beheerste de stryd volkomen. Samen wonnen zy de k/2-500 meter, Mieke Jaapies werd eerste op de k/1-500 meter en Thea Duif won de k/1-2000 meter. Bulgarye heeft in Stockholm een wedstrijd in groep twee van het toernooi om het Europese voetbal kampioenschap voor landenteams met 20 van Zweden gewonnen. Bulgarije nam door deze overwinning de leiding van Zweden over in groep 2.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11