5 „Er zijn dan er veel meer alcoholisten geregistreerd staan" De opmars van de bromfiets Natie op zes wielen i i Adjunct-directrice van consultatiebureau Kans op genezing is vier op tien BATERDAG 10 JUNI 1967 LD.-EXTRJ t Voor vervoer naar J J school of werk. J Alcoholisme is over gevoeligheid voor alcohol. Zoals een suikerpatiënt geen suiker kan verdragen, kan een alcoholist geen alcohol verdragen. Hij weet de alcohol niet te han teren. De alcohol hanteert hèm. Hij moet doorgaan." Zuster L. Timmer (51) weet er alles van. Zij is adjunct-directrice van het Medisch Consultatiebureau voor Alcoholisme in Amster dam. Dag in dag uit heeft zij daar, nu reeds 20 jaar lang, te maken met alcoholisten, of zoals men tegenwoordig lie ver zegt: mensen mét een alcoholprobleem. „Bijna iedereen drinkt wel eens wat. Vermoedelijk gebruiken meer dan vijf miljoen van de volwassen Nederlanders alcoholica", zegt zij. Zelf is zij één van hen. „Ik ben geen principiële geheelonthoudster. Wel gaat ieder glaasje naarmate je meer ellende ziet, minder smaken". „van deze vijm miljoen wordt na •nige tijd een aantal alcoholist. In ons land staan 40.000 alcoholisten geregistreerd. Drie procent van hen zijn vrouwen. Er zijn echter waar schijnlijk veel meer alcoholis ten, vooral onder de vrouwen. Dezen schamen zich er meer voor en bij hen hoeft het, omdat zij meestal binnenshuis drinken, niet op te val len". Gemiddeld drinkt de Nederlander overigens naar verhouding niet veel. Het verbruik aan bier, wijnen en gedistilleerd per hoofd van de bevolking is in ons land omgere kend tot een hoeveelheid liters met een alcoholsterkte van 100 procent ruim drie liter. In Frankrijk wordt het zesvoudige gedronken, in Bel gië ongeveer het dubbele. De Wereld-gezondheidsorganisa- (Van een onzer redacteuren) Nederland is liard op weg een natie op zes wielen te worden. Het leger van de autobezitters groeit immers heel snel en welke Nederlander heeft daarnaast niet een tweewieler? We denken daarbij natuurlijk in de eerste plaats aan de goede ouwe trouwe fiets. Maar tegenwoordig moet dan in één adem ook de bromfiets worden genoemd. Er rijden er vandaag de dag al niet minder dan 1,7 mil joen op de Nederlandse wegen. En de afzet is nog nooit zo groot geweest als in de eerste maanden van dit jaar. De conclusie ligt voor de hand: we zijn nog lang niet aan het einde van de opmars der bromfietsen. gend" noemen. Dit zijn zich door geregelde aanda ondersteuning van ons op 1 van de tweede groep handhaven. Aan de rest cent is weinig te doen". tie zegt er dit van: „Alle over matig gebruik van alcoholica, dat het sociale gebruik te boven gaat, kan als alcoholisme worden be schouwd, ongeacht de aanleiding als oorzaak van dit overmatig gebruik, die van alïèrlei aard kan zijn". EERSTE SLOK De meeste alcoholisten beginnen als „sociale drinkers". Er zijn er echter die van hun eerste slok af alcoholist zijn. Dit komt meer voor naarmate men op jeugdige leeftijd begint te drinken. Ook is er meer kans dat men alcoholist wordt wanneer men jonger aan het socia le alcoholgebruik begint. Bij dit sociale gebruik vertoont het alcoholgebruik van de al coholist geen verschil met dat van anderen. Hij doet eenvou dig mee aan de gewoonten in zijn omgeving. Geleidelijk aan echter gaat hij vaker drinken. Ook heeft hij steeds groter hoeveelheden no dig om in de gewenste stemming te komen. De alcoholist gaat dan gezel schap zoeken, waar stevig gedron ken wordt. Vooral het weekeinde wordt aanvankelijk meer en meer, een drinkgelegenheid. Het effect van de alcohol, de roes, wordt steeds belangrijker. De beginnende alco holist drinkt niet meer alleen voor de gezelligheid. Over de vraag waarom hij dan wel drinkt, zijn de geleerden het nog niet eens. Vast staat wel dat het een ziekte is. Vermoedelijk staat deze in verband met een te kort aan vitamine B. De alcoholist weet niet dat hij ziek is of hij wil het niet weten. Voor hem zijn er zoveel redenen om te drinken als er alcoholisten zijn, zegt zuster Timmer. „Wat zij gemeenschappe lijk hebben is onvrede met hun situatie". Dat zij door naar de fles te grijpen de moeilijkheden niet oplossen zien zij niet of willen zij niet zien. De alcoholist, die niet meer al leen voor de gezelligheid drinkt, gaat ook voordat een feestje be gint stiekum al vast een paar glaasjes nemen. Dit is meestal het stadium, waarin de drinker naar het schijnt bij de tijd blijft, maar zich later door geheugenverlies niet meer alles kan herinneren wat er in zijn roes is gebeurd. In dit sta dium zit hij er voortaan aan vast. Hij kan de drank nog wel laten staan, maar als hij er eenmaal aan begint, weet hij niet meer van op houden. Hij is verslaafd. bitterheid en wrok gaat hij nu dik wijls in zijn eentje drinken. Om de kater te verdrijven gaat hij de volgende morgen opnieuw de fles ter hand nemen. 'Hiermee raakt het einde in zicht. De eerste De alcoholist gaat op allerlei ma- slok 's morgens wordt de inleiding nieren argumenten zoeken die het drinken te kunnen rechtvaardigen. Hij gaat ook smoesjes verzinnen om te kunnen gaan drinken. Telkens weer leidt de eerste slok tot een he le drinkparty. De alcoholist gaat zich schuldig voelen, maar kan er niet mee ophouden. Vervuld van van weer een drinkgelag. De al coholist gaat op sjouw. Perioden van dagenlang niet te stuiten drin ken volgen, zy eindigen in de goot. Regelmatig worden zo uitgetelde alcoholisten by het Medische Con sultatiebureau voor Alcoholisme in Amsterdam of één van de 16 an dere bureaus in ons land binnenge bracht. Hun huweiyk en hun maat- schappeiyke carrière zyn kapot. Door de muur van alcohol die zy rond zich hebben opgetrokken, zyn zy volledig geïsoleerd. De fles zit niet in hem, maar zy zitten in de fles. Toch iS er redding moge lijk. De kans op een volledige red ding is vier op tien. „Wy be handelen hier ongeveer 1900 alcoholisten per jaar. Veertig pro cent van hen herstelt. Dat wil zeg gen dat zy niet meer drinken en dat de verhouding in familieleven, ar- beidskring en de overige maat- schappelyke relaties gestabiliseerd worden", zegt zuster Timmer. „Een tweede categorie noemen wy „veel verbeterd". Deze is 22 procent groot. Het betreft hier mensen die het peil van de eerste groep net niet halen, zy drinken nog wel eens zonder in ernstige conflicten te komen of zy heb-* ben zonder te drinken toch moei- ïykheden met de aanpassing in ge zin en werkkring". „Dan is er de groep 12 procent groot die wy „aandacht vra Het Medische Consultatiebul voor Alcoholisme in Amsteri werkt veel samen met de org« satie „De Anonieme Alcoholist* Deze is op initiatief van directeur van het consultatiebuö de heer H. J. Krauweel, i Amerikaans voorbeeld in 1948 gericht. Op het ogenblik zyn er 2 a 4000 anonieme alcoholisten in i land. Iedereen die met drin wil ophouden, kan tot de aaiö me alcoholisten toetreden. Het is een groep mensen, elkaar op de been houden elkaar desnoods dag en na bystaan. Het grote voordeel de alcoholist die met drinken wil ophouden, is dat hy by de 1 in een omgeving komt waar lotgenoten vindt en zich thuis voelen. De AA-ers gaan ervan dat iedere alcoholist 24 uur „dm kan blyven. Een AA-er die aanv dat het met hem misgaat tact met een ander opnemen, dan probeert hem over de moeil heden heen te helpen. „In veel vallen kan de AA een b< hulpmiddel zyn", zegt zu Timmer, veiligheid ten goede, waar ova twee- en vierwielers tezamen de weg gebruik moeten maki sluimeren conflicten. Daarom ook pleit de RAI kens weer opnieuw voor nog veri re uitbreiding van het rywiel] dennet. En die rywielpaden zul voldoende breed moeten zyn, toeristisch opzicht betekent dit, i het aantal tweewielerroutes m worden uitgebreid. Men is dus i gelukkig met de recente mede ling van de ANWB, dat het aai in de komende jaren van vier worden gebracht op veertig. Di zit nogal wat organisatorisch w aan vast, want er moet met i byna ontelbaar aantal instant overleg worden gepleegd. Maar wordt druk aan gedokterd. Tenslotte even een kykje over grenzen. Want de populariteit i de brommer houdt niet op by Nederlandse grens. Integend Frankryk is met een park van en naby de zesmiljoen bromfi sen veruit kampioen. Daarby m men echter bedenken, dat de ja Fransman al op veertienjai leef tyd op een brommertje i klauteren. Dat is ook in Zwita land het geval. En de ervarini daarmee zyn beslist niet onguns In Duitsland heeft de invoel van een soort ry vergunning he geknaagd aan de verkoop i brommers. De laatste jaren n van een licht herstel worden sproken, maar mede door het o breken van een rywielpadennet de brommer by onze oosterbu toch nadrukkelyk achterop. Trouwens een vergelijk met andere landen blijft i moeilijk. Afstanden spreken de brommer een danig woor mee. Ons dichtbevolkte lan met de ineengroeiende agglov raties biedt dit lichte gemote seerde vervoer nu eenmaal i prachtige kans. Een kans, door fabrikanten in binnen- buitenland gretig is benut. In loop der jaren zijn al meer d 2,6 miljoen brommers verko En we zeiden het al eerder staan nog lang niet aan einde van de ontwikkeling bromfiets is populair. In lagen van de bevolking, park en bromfietspark hard verder. We vormen natie op zes wielen. Herstel is alleen mogeiyk alcoholist daaraan zelf Hij moet tot het inzicht gebracht dat hy ziek is, di geen alcohol kan gebruiken, ter Timmer: „De beste hebben we met mensen die lig of via de justitie by ons By de eersten is de wil om te worden aanwezig. By de klanten is er de stok van een oordeling die achter de deur sta De bromfiets is heel snel een onmisbaar vervoermiddel geworden. In 1948 kwam het eer ste „rijwiel-met-hulpmotor" op de markt. Nu nog geen twintig jaar later kunnen we de bromfiets niet meer uit met verkeersbeeld wegdenken. De autoriteiten, die toch al snel grijze haren krijgen van de verkeerscongestie, durven er nauwelijks aan te denken wat er zou gebeuren als alle bromfietsberijders in één klap automobilisten zouden worden. De knoop op de Nederlandse wegen zou meteen onontwarbaar zijn. Maar vele bromfietsbezitters denken er (gelukkig) niet aan hun handige tweewieler te verruilen voor een auto. In de eerste plaats spreken de kosten een danig woordje mee. De cyferaars van de bromfietsafdeling van de R.AI. hebben uitgerekend, dat rij- den op een brommertje van onge veer 450 gulden (en in die klasse kan men' al kiezen uit zo'n acht tien typen) met inbegrip van af schrijving en alles nauwelyks 5% cent per kilometer kost. Daar kan zelfs het goedkoopste autootje op geen stukken na tegenop. En dan het gemak. Is er in het steeds drukker wordende stadsver keer zeker in de spitsuren een handiger en sneller vervoer middel denkbaar dan de bromfiets? En\ juist in die spitsuren spoedt het werkende deel van Nederland zich naar school, kantoor of fabriek. De auto kan het in snelheid in vele gevallen nauwelyks of niet winnen van de bromfiets, die bovendien veel minder te maken heeft met de chronische parkeerperikelen. En het openbaar vervoer? Diezelfde RAI-personen zyn te weten geko men, dat de tydwinst, die een brommer behaalt op het openbaar vervoer varieert van enkele minu ten tot één uur. Gemiddeld be draagt zy 20 minuten. Daar komt nog by, dat de helft van het aantal bromfietsers, dat dagelyks de rit naar school of werk maakt, niet eens van openbaar ver voer gebruik zou kunnen maken, zelfs al zou men het willen. Om de simpele reden, omdat er geen open baar vervoer aanwezig is. We den ken daarby byvoorbeeld aan bouw vakarbeiders, die in afgelegen wy- ken hun stryd tegen de woning nood leveren. Voor hen is het bezit van een brommer harde noodzaak. We kunnen ons dan ook voorstel len, dat by de RAI. de haren rechtop gaan staan, wanneer een overheidsfunctionaris zoals on langs gebeurde over de brom fiets spreekt als over een „minder noodzakelyk" vervoermiddel. Recente cyfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek tonen aan, dat de bromfiets twee jaar ge leden al 12 procent van het totale personenvervoer voor zyn reke ning nam. Maar verkeersdeskundi- gen verwachten, dat met de toene mende verkeersintensiteit en het daardoor steeds minder goed func tionerende d.w.z. op de behoefte aansluitend openbaar vervoer èn door de toenemende afstand van woon- naar werkplaats de brom fiets een nog grotere rol in het ver keer zal gaan spelen. De tyd, dat een eenzame pionier de smalende glimlachjes durf de te trotseren, die het primi tieve hulpmotortje op de bagage drager by voorbygangers zou op wekken, is allang voorbyVele van die motortjes zyn geprobeerd. Som mige zyn nooit van de grond ge komen. By andere volgde een ge ruisloze afgang spoedig na de la waaiige introductie. Maar de Scep tici kregen ongelyk: enkele over leefden de kinderziekten en werden de voorvaders van miljoenen naza ten. De tyd is ook alweer voorby, dat het later door een journalist tot „brommer" herdoopte vervoermid del slechts diende tot verhoging van de status van vooral Jongelui. Men zou ook dat als een kinder ziekte kunnen zien, waar de brom fiets overheen is gegroeid. De brom mer is volwassen en staat voor zover men het nu kan zien aan het begin van een lang leven. CATEGORIEËN Natuurlyk houdt de industrie in binnen- en buitenland daar danig rekening mee. In de loop der ja ren is zy tot een onderverdeling in drie categorieën gekomen: de stads- brommer, de toerbrommer en de sportbrommer. De stadsbrommer heeft vooral de laatste drie jaren sterk aan bete kenis gewonnen. Een relatief goed koop, veelal licht en eenvoudig te bedienen brommertje voor korte afstanden op goede wegen. Handig ook voor vrouwen, die steeds meer de bromfiets als vervoermiddel gaan ontdekken. Een kwart van het totale aantal bromfietsen wordt door de dames bereden (dat is 400.000!), vooral voor het doen van boodschappen. Maar men mag ook de „mini-meisjes" niet vergeten, die vaak voor een fleurige noot in het stadsbeeld zorgen. Aanvankeiyk moest de Neder landse industrie in deze goedkope klasse geheel verstek laten gaan. Men kon op korte termyn niet over een passende krachtbron beschik ken. Natuurlyk is men deze moei- ïykheid te boven gekomen en thans blaast de Nederlandse industrie ook op deze markt een behooi-lyk deuntje mee. De toerbrommer heeft ook een speciale taak. Niet iedere berijder kan volstaan met een eenvoudige, veelal ongeveerde bromfiets, zy. die langs slechte paden moeten of veelvuldig op de open vlakte rijden, zullen snel een wat zwaardere bromfiets met voor- en achterwiel vering willen. Dat is geen luxe, dat is noodzaak. We denken maar weer aan die bouwvakarbeider in de bui- tenwyken, die zyn gereedschaps kist achterop heeft. En die over straten moet ryden, die deze bena ming nog niet verdienen. En hoe vaak moet deze brommer niet in het weekeinde man en vrouw naar buiten vervoeren? Heerlyk de natuur in. Met wat bagage. Daar kan zo'n heel licht brommertje niet tegenop. En vergist u zich niet: nog altyd 18 procent (dat is meer dan 300.000 personen) gebruikt zyn brommer om mee op vakantie te gaan. Tenslotte de sportbrommer. Het ranke machientje met wat meer tierlantynen, enkele versnellingen Voor ontspanning in het weekeinde. en fellere acceleratie. Meestal slechts geschikt voor één persoon. Harder ryden is er niet by. Daar wordt scherp op gelet. En het RAI- TNO-instituut in Delft waakt er voor, dat ook deze pittige motoren niet teveel kabaal maken. Dat som mige jongelui met knutselen en sleutelen toch het geluid opvoeren, daar kunnen de fabrikanten niets aan doen. Vooral de jongeren vie ren op deze brommers hun spor tieve hartstochten bot, maar in de meeste gevallen doen zij daarnaast ook dienst als vervoermiddel naar school of werk. Alles wyst erop, binnen afzien bare tyd tweemiljoen brom fietsen in ons land. Men vraagt zich onwillekeurig af: hoe kon de brommer zo populair worden. Er zyn terloops al enkele oorzaken genoemd, zoals de lage kosten (in verhouding tot ander gemotori seerd vervoer) en het gemak. Maar de R-AI.-mensen weten nog een reden. Omdat de bromfiets door de wetgever als een gemoto riseerde fiets wordt beschouwd. Nu zal men wellicht glimlachen als men aan de zwaardere typen denkt. Maar ook deze op het oog machtige machientjes zyn het fietsbeginsel trouw gebleven. Ze zyn zodanig ge construeerd, dat de snelheid maxi maal 40 kilometer bedraagt. Door deze gelykstelling met de fiets was het mogelijk de niet-toe- ristische rywielpaden voor de bromfiets open te stellen. De bromfiets kreeg dus een eigen baan. Het uitgebreide net rywielpaden, dat ons land uniek in Europa kent, vormt een ster ke stimulans voor de bromfiets. Bovendien komt het de verkeers-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10