*JS Ingesloten Egyptenaren in ■Sinai pogen uit te breken EIDSCH DAGBLAD de fiets die vanzelf gaat KOSMOS IAMIN! ij (lelijk lewolking Israëlische aanval Amerikaans schip Voor vaders met hobby's alles Vlieland (§ud (©lte, V - Na Amman hebben ook Cairo en Damascus bestandseis van V.N. aanvaard a Jordanië hebben ook Egypte en Syrië het bestand aanvaard, maar daar- rfe is nog geen volledig einde aan de gevechtshandelingen gekomen: bij Is ilia aan het Suezkanaal zijn vanochtend hevige gevechten uitgebroken, i Egyptische tanks en infanterie een laatste wanhopige poging deden uit ireken 0111 over het Suezkanaal te ontsnappen, aldus een Israëlische mili- e woordvoerder in Tel Aviv. Radio-Cairo beweerde, dat „Israëlische itaanvallen op de kanaalzone voortduren". Overigens wacht Egypte ge- ijk op een verklaring van president Nasser, die heden 0111 half zes (Ned een toespraak voor radio en televisie zou houden. Het volk. dat zich ele weken geleden nog hees schreeuwde omdat het oorlog wilde, is thans j teleurgesteld in de afloop. De krijgsmuziek, die in het centrum van ro de gehele, dag uit luidsprekers schetterde is plotseling tot zwijgen ge ien. Maar toch willen vele Egyptenaren niet geloven, dat dit het einde an hun plannen om de staat Israël te vernietigen de val dramatische einde van de strijd igeacht dan de poging van de enaren om hedenochtend over uezkanaal te vluchten kwam 1 nadat Israël had be' emaakt de vier voornaam- egen van Sinaï naar het Suez- te hebben afgegrendeld, door de resten van het versla- ïgyptische leger kennelijk in de lijn gelopen. Hedenmorgen vroeg I uren na het staken van de llsche agressie, sloot ook Syrië bjj het bestand aan door het tarden van de resoluties van de Kort tevoren had de Sy- radio in gezwollen taal haar illen op Israël en de weste- mogendheden opgevoerd en de aangespoord" op de vijand gaan en de imperialis- verpletteren". „Broeders Ara- de oorlog zal niet eindigen t wij de Palestijnse vlag Tel Aviv hebben gehesen", de omroeper om even later elden, dat ook Syrië het hoofd schoot had gelegd. ng Hoessein van Jordanië omt eisteren in het hoofdkwartier et leger in Amman vertegen- gers van de buitenlandse pers een overzicht van de situatie, oning prees de Jordaanse troe- die „eervol en heldhaftig" had- jestreden. „Ons leger en onze 1 de Iraakse strydkrach- ïebben moedig gestreden tegen ijand die in aantal, bewapening de lucht en op de grond onze iere was. Wij zijn vastbesloten te leven of eervol te sterven, ordaanse verliezen in de drie >pen dagen zijn zeer groot. Wij rots op hen die als martelaren en zijn. Wij zijn ervan over- dat de offers van de Jordaniërs vergeefs zullen zijn", aldus de lanse vorst. Egyptische pers, die vanoch- ïet staken van het vuren meld- as niettemin van mening dat trijd moet worden vortgezet. De ten legden de nadruk op de zaak om vertrouwen in president er en in het opperbevel van de Ische strijdkrachten te stellen. Gomhoerjah, aangehaald door i-Cairo, schreef: „Wij bestry- agressie niet alleen met kogels, ook met een dapper hart, een hoofd en een volledig vertrou- in het opperbevel. Wij voeren de :te strijd in de geschiedenis ÜEERBERÏCHT et KNMI in De Bilt verwacht \|heden- tot. morgenavond: Tijde- fzwaar bewolkt met wat lichte re- y gevolgd door enkele opklarin- 3 Aanvankelijk zwakke tot ma- _j naar zuidwest krimpende wind, i|!a&en ruimend naar richtingen Mfen West en Noord en aan de [toenemend tot vry krachtig. ®ig verandering in temperatuur (Opgemaakt om 11.15 uur). 10 JUNI i op: 4.21 uur; onder: 20.58 uur op: 5.37 uur; onder: 23.43 uur toogwater te Katwijk te 4.25 uur 16.51 uur, laagwater te 0.22 uur 12.39 uur. Al Achbar schreef: ,.De Arabische natie zal nooit haar wapens weggooi en en de heilige oorlog nooit opge ven. Zij zal strijd blijven voeren tot de vaandels van imperialisten en Zio nisten voor altijd verdwenen zijn". Sclieepvaart herval Het eerste schip, dat in de Straat van Tiran gesignaleerd is na de Is raëlische verklaring van woensdag dat deze straat een internationale waterweg is, is een Rus. Het schip, een vrachtboot, zet op het ogenblik koers naar de Jordaanse haven Aka- ba. Twee Israëlische vrachtschepen zijn uit de haven van Eilat vertrok ken. Uit Sjarm el Sjeik is nog gemeld, dat dit fort woensdag door Israëli sche matrozen veroverd is. Korte tijd na de verovering landden er Is raëlische parachutisten. Het Egypti sche garnizoen had het fort toen al verlaten. Uur-S" De Israëlische ambassadeur in Londen Remez, heeft gisteren ten krachtigste berichten ontkend, volgens v/elke hij Britse parle mentsleden heeft verteld dat zijn land de eerste schoten in oorlog met de Arabieren heeft gelost. Volgens die in sommige Britse kranten en Ame rikaanse radio- uitzendingen vermel de berichten zou hij hebben gezegd, dat Israël over afdoende bewijzen be schikte dat Egyptische troepen zich voor de aanval aan het concentreren Sche-pen van de Israëlische marine controleren thans het ge bied van de Straat van Tiran aan de Golf van AJcaba, waar presi dent Nasser de Israëlische scheepvaart poogde te verhinde ren en daarmede de ontwikkeling van de Negev onmogelijk trachtte te maken. t nummer bestaat uit 24 pagina's waren. Remez zei. dat dit een verminking was van hetgeen hij woensdag een Brits-Israëlische parlementaire groep had verteld. Hy zei gisteren: ..Tk heb duidelijk ge steld dat Israël agressie afsloeg en dat het de Arabische staten en alleen de Arabische staten waren die het initiatief hebben genomen". In Tel Aviv is gisteren medege deeld, dat Egyptische vliegtuigen in het „uur-S" hadden moeten opstij gen om de Israëlische luchtmacht nog op de vliegvelden een beslissen de nederlaag toe te brengen. Dit is gebleken uit een Egyptisch opera tieplan dat de Israëliërs buitmaak- ten bij Egyptische eenheden in de buurt van El Arisj, aan de Middel landse Zee. Gisteren heeft Algerije alle kadet- ten, die aan militaire academies in De Sowjet-Unie heeft gisteren haar derde onbemande kosmossatelliet bin nen acht dagen gelanceerd. Deze 164-ste Kosmos maakt elke >,5 minuten een omwenteling rond de aarde. De hoogte van de baan bedraagt 202 tot 320 km, de incli natie hoek 65,7 graden. De Kosmos-satellieten zijn bedoeld voor ruimte-onderzoek, weerberich ten, en, volgens westerse bronnnen, ook voor verkenningsdoeleinden. De specifieke opdracht van elke Kosmos satelliet wordt door de Russische au toriteiten nooit bekend gemaakt. In het verleden heeft de Sowjet-Unie de Kosmos-satellieten gebruikt als voorbereiding van bemande ruimte- vluchten, maar ook in ander ver band zijn hele reeksen onder deze naam de ruimte ingezonden. Oost-Europa studeren, teruggeroe pen. Het Algerijnse ministerie van Defensie maakte dit bekend, terwijl een gestage stroom van militairen en vliegtuigen naar het Egyptisch- Israëlische front op gang begon te komen. Volgens betrouwbare be richten wilde Algerije ongeveer veer tigduizend man en een aantal vlieg tuigen en tanks sturen om Egypte te helpen, maar na de Egyptische ca pitulatie heeft deze Algerijnse hulp haar betekenis verloren. (Vervolg op pag. 2) „Oude droom van Russische keizers in vervulling" Door de crisis in het Midden-Oos ten hebben de Russen het Midden- landse-Zeegebied kunnen binnendrin gen, aldus verklaarde Portugals mi nister van Buitenlandse Zaken, No- gueira gisteren op een persconferen tie in Lissabon. Hiermee, aldus de minister, is de oude droom van de Russische keizers in vervulling ge gaan. Minister Nogueira noemde de aanwezigheid van de Russische vloot in de Middellandse Zee een zeer ernstig feit. Dat de Russische vloot daar nu vrij kon varen, betekende dat men voor het eerst in de ge schiedenis 't recht erkend had van Rusland om deel te nemen aan 'n po litieke regeling voor dit gebied. Reddingswerk op Mont Blanc in gevaar Franse berggidsen in het ge bied van de Mont Blanc zullen hun reddingsoperaties wellicht deze zo mer moeten beperken, tenzy de fi nanciële problemen van hun in Cha- monix gevestigde vereniging worden De gidsenorganlsatie heeft in de laatste twee jaar een tekort vah on geveer 60.000 gulden gekregen. Hier door kan de vereniging de verzeke ringspremies voor haar leden ten be drage van 38.000 gulden niet betalen. Zonder verzekeringen kunnen de gidsen hun gevaarlyke werk niet doen. Degenen die in het gebied van de Mont Blanc in moeiiykheden komen en door gidsen moeten wor den gered, krijgen daarvoor een re kening aangeboden van gemiddeld 350 tot 700 gulden. Vele van deze re keningen worden echter nooit betaald. Dit is één van de oorzaken van de slechte kaspositie van de gid- senvereniging. Tegenstrijdige berichten Omstreeks het middaguur kwamen uit Egyptische, Syrische en Israëli sche bron tegenstrydige berichten over de toestand aan de fronten. Radio-Damascus deelde mede, dat Israëlische strydkrachten Syrische frontlinies hadden beschoten en ook uit de lucht aanvielen. Van Egyp tische zijde werd verklaard, dat Is raël Egyptische troepen ten westen van het Suezkanaal had aangeval len. Daartegenover deelde 'n woord voerder van het Israëlische leger in Tel Aviv mede, dat een Egyptische strijdmacht een Israëlische eenheid ten oosten van het Suezkanaal „in de centrale as" had aangevallen. Deze aanval werd afgeslagen, aldus de woordvoerder. Gisteravond maak te Israël bekend, dat de restanten van twee Egyptische pantserdivisies en vier infanteriedivisies in het wes ten van de Sinaï-woestyn zitten in gesloten. Bij Ismalia zouden zü van daag een poging hebben gedaan uit te breken, waartegenover Egypte be weert, dat Israël aanvallen doen op de nog door Egypte bezette westelijke oever van het Suezkanaal. Israëlische troepen in de ge boortestad van Jezus, Bethlehem. De historische stad werd door de Israëlische strijdkrachten zonder noemenswaardige tegenstand op Jordanië veroverd. Tragische vergissing Tien doden, 75 gewonden Door een tragische vergis sing hebben Israëlische motor torpedoboten en vliegtuigen een aanval gedaan op het Ame rikaanse verbindingsschip „U.S. Liberty" dat zich ter hoogte van de kust van Sinaï in de Middellandse Zee bevond. De aanval heeft het leven ge kost aan tien Amerikaanse marinemannen, terwijl er 75 gewond werden, waarvan 15 zwaar. Het schip werd o.m. door een tor pedo getroffen. Het verzorgde de verbindingen tussen het Midden-Oos ten en Washington. Het speelde o.a. een rol by de evacuatie van Ameri kanen uit het Midden-Oosten. Het Amerikaanse ministerie van Defensie kon niet verklaren waarom het schip binnen de vyftien myis- grens lag. Israël heeft zyn verontschuldiging voor de aanval aangeboden, welke het gevolg was van een vergissing, zo deelde de regering in Tel Aviv mede. In Washington het de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken een formeel protest horen by de ambassa deur van Israël. H. J. de Koster staatssecretaris Buitenl. Zaken Het liberale tweede-kamerlid H. J. de Koster uit Wassenaar is by K.B. van 5 juni benoemd tot staatssecre taris van het ministerie van Buiten landse Zaken. Zyn benoeming gaat in met ingang van de datum van zyn beëdiging. (ADVERTENTIE) Kom de Cady bekijken bij: Kan ook gefinancierd worden in 6 - 12 - 18 maanden.. Ie aanbetaling van f 90, Gebr. HUISMAN ADVERTENTIE VOOR ZIJN TUIN: handgereedschap v.a. 0,95 snoeischaren al voor 3,75 graskantstekers v.a. 3,20 graskantscharen (zó.. 7,25 praktische slanghanger 2,25 grote keuze tuinsproeiers, slangen, haspels en spuiten. PRIMA GRASMAAIER 34,50 Eén machine uit onze grote col lectie vooraanstaande merken hand- en motormaaiers. VOOR ZIJN VOGELS: zaad- en drinkautomaten 2,75 grote kamervolière, rondom glas, op poten 99,85 broedkooien, nestkastjes en volop boeken in alle pryzen. VOOR ZIJN HOND: rekken vol halsbanden en riemen. Stellingen vol manden. CADEAUBON met onbeperkte geldigheidsduur en vrije keuze (kan hy fyn zelf zoeken). Nieuwe H(jn 50 - Tel. 2 08 24 (01710) ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 11 juni 1867: De heer J. A. Alber- ding Thijm is door aankoop in 't bezit gekomen van eene collectie zeer belangrijke handschriften van Bilder- dijk, waarbij verscheidene onuitgegevene ontwerpen van treurspelen en andere dra matische gedichten. Een burgemeester kreeg dezer dagen een betuijs van vergunning, nodig bij de aan vraag om kosteloos patent voor de visscherij. dat aldus luidde Jk geef consent aan Japik van Boggelen, om in mijn water te stikken". De man bedoelde: om in mijn viswater aal te steken. gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 9 JUNI 1967 No. 31298 Lcteur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 hfdredacteur. J. Brouwer ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 I

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1