Spontane acties voor Israel Kruisinga wil accent meer op eensgezinshuis Correspondentie van Rost van Tonningen: lijvig boekwerk AG 6 JUNI 1967 1-~--- JSEtDSOH DAGBLAD Nieuive staatssecretaris voor de volksgezondheid ÈI èrs die de extra edities ver n en op de plaatsen waar men jionieuwsuitzendingen kon ho- Fet was, zo bleek ons in Am- Ui en ook in Den Haag, vooral {st voor een nieuwe wereldoor- confrontatie met de betrekke- 3 van onze met zoveel moeite uwde wevlaartsstraat. Duide- jrkbaar was het gistermiddag toren en bedrijven: het werk ader de gesprekken: wat zal l doen en wat Amerika? Kun nog wel met vakantie naar Uropa? Stel je voor dat je 'auto in Italië bent en de i wordt gedistribueerd. Waar- let de Veiligheidsraad nu al- de zitting schorsen terwijl er lur doden vallen? Zijn er nog pgelijkheden om de gevechten lstand te brengen srnd voor die beklemming was at het sirenegeloei van het larm dat in vele steden on de maandag van de maand klinkt -btrole van de installatie, zon- tt dit ooit iemand opschrikt, velen door de ziel sneed. In 5rdam werd de politie door vele n opgebeld met de vraag of er lijk luchtalarm was gegeven, jj'kerheid heerste in Joodse 'n en onder degenen die fami- h in Israël hebben. Voor een jïgesprek met Israël van Ne- d uit, was er gistermiddag een lijd van 24 uur, terwijl onze Ie verslaggever van Tel Aviv uit een uur verbinding met Ne- 4 had. ."lie Amsterdammers waren •en naar de krantenstraat °Z. Voorburgwal gekomen berichten over de oorlog in 'Jidden-Oosten op de voet te im volgen. Vooral in de •{pauze omstreeks het mid- Jir zag het er zwart van de u i. De kranten werden de timers als het ware uit de han- 0.erukt. Het was lang geleden tifederland zo intensief met Wereldnieuws meeleefde. Vrijwilligers Van een onzer verslaggevers) nderden mensen hebben gisteren vergeefs het Amster- e telefoonnummer 797201 van de Stichting Collectieve l-Actie gedraaid. Het was doorlopend in gesprek; uit alle van het land werden de medewerkers in het karitoor van Ichting overspoeld met toezeggingen voor financiële steun \eeën over tal van initiatieven, waarmee het bedreigde l zou kunnen worden geholpen. NEDERLAND Jï VOORSTE JELEDEREN jale demonstratieve optochten allerwegen spontaan opgerich- lité's tonen aan dat een groot an de Nederlandse bevolking Bldelijke keuze heeft gedaan leeft zich achter Israël opge- Hoewel er nog geen duidelijk jht >s van de omvang van de lies in andere Westerse lan- et het er naar uit dat Neder- jet zijn spontane en ook felle 6 in de voorste gelederen Enkele uren na het uitbreken oorlog in het Midden-Oosten voorbereiding van de afgelo- igen reeds resulteren in het van de eerste vrijwilligers, n paar miljoen gulden ter be ng worden gesteld van de eco- )he hulp aan Israël en had het indsche Roode Kruis niet al- 100 flessen bloedplasma voor lellijke verzending gereed, pok de organisatie klaar voor Ie afname van bloed. Schok inks de crisis in het Midden- die het nieuws de afgelopen beheerste, kwam het uitbreken e gevechten op de zomerse agmorgen aan als een schok, beid dat de Nederlandse ste- jod. heeft men in jaren niet zien: het samentrekken van Hen mensen voor de kranten ten om het laatste nieuws te jen en de discussies op straat, trein en op café-terrassen, jog vooral in het lunchuur, tienduizenden als gewoonlijk jiten vulden, hing er een be- inde sfeer rond de kranten- Vandaag zou een tweede groep Ne derlandse vrijwilligers vertrekken om in Israël door de mobilisatie open gevallen plaatsen in de maatschap pij te gaan bezetten. Deze keer gaat het om vijftien jongeren. Gisteren zijn reeds negen Nederlandse vrijwil ligers naar Parijs vertrokken om van daar door te reizen naar de Joodse staat. Het is de bedoeling dat don derdag een grotere groep, ongeveer 40 man vertrekt. Op het ogenblik zijn 300 vrijwil ligers geregistreerd. Per dag komen er 40 tot 100 bij. Het aantal aanmel dingen en verzoeken om inlichtingen ligt rond de duizend. Het op initiatief van dr. B. H. Sa jet in Amsterdam opgerichte me disch hulpcomité voor Israël, dat als hoofdkwartier het Centraal Is raëlisch ziekenhuis in de Jacob Obrechtstraat heeft (tel. 799070) heeft vannacht doorgewerkt om een eerste zending medische goederen, waaronder bloedplasma, eerste hulp- verbanden en apparatuur gereed te krijgen, die vanmorgen naar Schip hol is vervoerd om vandaag nog te worden verzonden. Volgens dr. Sajet zou vandaag de eerste Nederlandse arts naar Israël vertrekken. Hij zei dat het geen Jood is. Voorbereidingen worden getroffen voor het uitzenden van medische teams. Vannacht is 131 liter bloed van het mijnwerkersdorp Waubach naar de centrale van het Rode Kruis in Am sterdam getransporteerd om ter ver zending naar Israël gereed te kun nen worden gemaakt. Meer dan 250 inwoners van het Limburgse dorp stroomden gisteravond als doners toe na een oproep geen verstek te laten gaan in verband met de bloed- plasmavoorziening naar Israël. Vertrouwen Er is in de Joodse gemeenschap van Nederland geen sprake van ver slagenheid. Men heeft alle vertrou wen in een militaire overwinning van Israël, al was het alleen maar omdat er geen weg terug is. De Jood se geestelijke leiders hebben hun te leurstelling over de afwachtende houding van de grote mogendheden niet onder stoelen of banken gesto kenDr. J. Z. Baruch, voorzitter van het Portugees-Israëlisch Kerkgenoot schap, zei: „Israël is een voorpost van het Westen. Als het Westen Is raël in de steek laat, zal niemand meer in deze beschaving vertrouwen kunnen hebben. Na de moord cp zes miljoen Joden in het Westen, is de steun aan twee miljoen Joden in Is raël wel een erezaak geworden". Vele Nederlanders zien geen ande re mogelijkheid dan het steunen van Israël met geld. De Stichting Jollec- tieve Israël-Actie die gewoonlijk reeds ieder jaar onder de Joodse ge meenschap een inzameling houdt tot bijdrage aan de ontwikkeling van de Joodse staat, heeft onder nummer 23434 een postgiro-rekening geopend waarop gelden voor economische hulp kunnen worden gestort. Gister avond was het saldo reeds opgelopen tot 2% miljoen gulden en waren er toezeggingen voor 5 miljoen gulden. Van het binnengekomen geld is in middels via een bank in Genève f 900.000 ter beschikking van de Is raëlische regering gesteld. De heer I. L. Palache, directeur van de stichting, zei: „De steun uit Joodse maar zeker ook uit niet-Jood- se kringen is geweldig. Ons bureau moest plotseling worden uitgebreid maar het is geen enkel probleem ge bleken. Er zijn bedrijven die gratis het personeel afstaan. Ik kan dag en nacht meer vrijwilligers krijgen dan ik in ons kantoor kan plaatsen" Zesduizend personen de monstreerden gisteravond in Amsterdam uit sympathie voor Israël in zijn strijd tegen de Arabische landen. Op de foto de met spandoeken ge tooide twee kilometer lange stoet onderweg van het Fre- derïksplein naar het Israëli sche consulaat in de Johan nes Ver meer straat. „Houdt Nasser tegen", „Laat Israël niet in de steek", Stop de Arabische agressie", Waarborgt Israëls bestaan" waren o.m. de leuzen op de spandoeken. De demonstratie had een vrij ordelijk verloop. Twee politiemannen te paard moesten een jongeman ont zetten, die zich in de stoet wilde voegen met een bord tegen Nederlandse wapenle veranties aan Israël. Enkele demonstranten droegen spandoeken „Nasser moordenaar"Vijf van hen werden na afloop gearres teerd. Ook riepen demon stranten in koor Nasser moordenaar"De politie trad hiertegen niet op. Bij het Is raëlisch consulaat-generaal werd aan de vice-consul me vrouw Shay een verklaring overhandigd, waarin allen die van goede ivïl zijn opge roepen werden zich te vereni gen om de crisis te bezweren. Ongeveer duizend Rotter dammers ivaren gisteravond op het Schouivburgplein in het centrum van de stad bij een gekomen om te getuigen van verbondenheid met Israël en het Joodse volk. Burge meester Thomassen die de openingsplechtigheid van de Beneluxtunnel in Vlaardin- gen hiervoor niet bewoonde, zei o.m. dat het mogelijk is dat de grote mogendheden op korte termijn een ivapenstil- stand afdwingen, maar dat het onmogelijk is dat de grenzen van Israël gewéld ivordt aangedaan. Hij zei ver der dat Israël met duizenden banden van sympathie met Nederland is verbonden. Ook jongeren in Den Haag hébben gisteravond uit sym pathie voor Israël gedemon streerd. (Van onze parlementaire redactie) De nieuwe staatssecretaris voor de volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, meent dat het uit een oogpunt van verant woorde gezinsvorming zaak is in de woningbouw méér ac cent te leggen op de bouw van éénsgezinshuizen. „Dat is voor de psycho-hygiëne in het jonge gezin van enorme beteke nis", zegt hij in een gesprek in zyn departement over de taken, die hem wachten. „De tweede nota inzake de ruimtelijke ordening heeft aange toond, dat er nog voldoende ruimte is om in het jaar 2000 40 tot 70 pro cent van de dan mogelijk 20 miljoen zielen tellende bevolking in eensge zinswoningen ondergebracht te heb ben." De staatssecretaris wil de verant woordelijkheid voor de gezinsvor ming geheel bij het gezin zelf laten. Een goede voorlichting op het terrein van de verantwoorde gezinsvorming is natuurlijk van het grootste belang. Maar aan de eigen verantwoordelijk heid van het gezin mag geen af breuk worden gedaan. Hij wijst ook nog eens op de jongste geboortecij fers, die een zo sterk dalende ten dens vertonen, dat de bevolkings prognoses moeten worden herzien. Voor 1980 wordt niet langer met een bevolking van 15.3 miljoen zielen re kening gehouden maar van 14.4 mil joen. De verwachting is dat de ge boortedaling zich verder zal voortzet ten. De huwelijkssluiting op jongere leeftijd en de verdere doorstroming van de naoorlogse geboortegolf lei den echter nog tot een groei van het aantal jonge gezinnen. Uit alle delen van het land berei ken de stichting berichten van spon tane oprichting van plaatselijke co - mité's, di egeldinzamelingen houden. Er komen op het kantoor mensen die hun vakantiegeld brengen en gister ochtend was er zelfs een familie die het enorme bedrag van 100.000 gul den aanbood. Onder het motto solidariteit met Israël, zal op initiatief van een twintigtal prominente Nederlanders onder leiding van prof. dr. J. E. An- driessen nog deze week een grote landelijke hulpactie worden gehou den. Demonstraties De demonstraties die gisteravond in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn georganiseerd ter morele steun van de Israëli's en tot opwek king van de grote mogendheden om de oorlog ,te bezweren, zullen door andere worden gevolgd. Morgen heb ben bijeenkomsten plaats in de Gro te Kerk in Den Haag en in de Mai griethal in Rotterdam. Het comité Vrede voor Israël heef een oproep gericht tot alle kerkge nootschappen met het verzoek zon dag een bidstond voor Israël te hou den en een geldinzameling te orga niseren. Het comité heeft als corres pondentie-adres Noordsingel 11 in Rotterdam en als gironummer 55556. Het opperrabbinaat voor Ne derland heeft besloten donderdag een vastendag te houden i.v.m. de ge beurtenissen in Israël. Dit is de eer ste vastendag die sinds de tweede wereldoorlog is vastgesteld. Tijdens de diensten in de synagogen zullen speciale psalmen aan de liturgie wor den toegevoegd en wordt voor de staat Israël gebeden. Een aantal hoogleraren van diver se universiteiten overweegt een appel op het wereldgeweten te doen en het initi tief te nemen tot het verbreken van de wetenschappelijke contacten met de Arabische landen. „Sudeten-Fries" De nieuwe onderminister, geboren in het Groningse Westerkwartier, is van origine arts. Hij studeerde me dicjjnen in Groningen en had een specialistenpraktijk in Leeuwarden voordat hij inspecteur voor de volks gezondheid in de provincie Friesland werd. Al noemt hij zichzelf een „Su deten-Fries", de talen van beide pro vincies spreekt hij even goed. Naai het departement in Den Haag ge haald, promoveerde hij snel tot di recteur-generaal voor de volksge zondheid. Dat was een adviserende taak. Thans moet hij de beslissingen zelf nemen. „Wil je een behoorlijk beleid kunnen voeren", zegt hij, „Dan moet een kabinetsperiode vier jaar duren. Anders kan de democra tie niet functioneren. Die tussentijd se crises maken een normale wetge vende arbeid onmogelijk". Voor de staatssecretaris heeft de volksverzekering tegen zware genees kundige risico's, die thans onder zijn verantwoordelijkheid van de grond wordt gebracht, de grootste priori- Prot. kerkdiensten in r.-k. ziekenhuis Het bestuur van het Sint Gerar- dus Majellaziekenhuis in Bussum heeft besloten elke zondagmiddag een protestantse dienst in het zie kenhuis te laten houden. De kapel en de geluidsinstallatie staan daar voor ter beschikking van de predi kanten van alle protestantse kerken in deze plaats. Allen hebben hun me dewerking toegezegd. Esther van Gelder (19) was het enige meisje in de groep van ne gen vrijwilligers, die gisteren van het Centraal Station in Amster dam vertrokken op weg naar Is raël. Speciale postzegel. Kirchentag De Duitse PTT geeft ter gelegen heid van de Duitse Evangelische Kirchentag, die van 21 tot 25 juni in Hannover wordt gehouden, ,en speciale postzegel uit. Op de postze gel - van 30 pfennig - staat de vre desduif afgebeeld op het kruis van de Kirchentag. Daar omheen staan de woorden „13. Deutscher Evange- lischer Kirchentag Hannover 1967" en het thema van de ontmoeting „Der Frieden ist unter uns". Deze postzegel - zwart op zachtrode on dergrond - wordt voor het eerst uit gegeven op 21 juni. De verkoop ein digt op 31 december 1967. Mr. M. M. Rost van Tonningen pleegde op 6 juni 1945 zelfmoord in de strafgevangenis van Schevenin- gen, waar hy als politiek delinquent was opgesloten. Precies 22 jaar later geeft 't Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie in Amsterdam onder het hoofd „Bronnenpublicaties docu menten nr 1" een 974 pagina's tel lend boek uit, dat de titel draagt: „correspondentie van mr. M. M. Rost van Tonningen". Precies 304 documenten. Dat wil zeggen brieven die Rost, zoals hij in de partij, de Nationaal Socialistische Beweging (NSB) werd genoemd, sohreef of ontving. Zijn archief heeft hij met zorg bewaard (en is vrijwel integraal in handen van het Rijksinstituut gekomen) vermoede lijk om bronnen te hebben om zich zelf te rechtvaardigen. Is dit waar dan geeft het Rijksinstituut met deze publikatie toe aan vermoedelijk een van de diepste wensen, die deze plaatsvervangend leider van de NSB en bij zijn dood nog altijd officieel president van de Nederlandsche Bank (pas op 1 oktober 1945 ver scheen het K.B. dat hem per 7 mei 1945 uit die functie ontzette) koes terde. Mevrouw drs. E. Frankel-Verkade in samenwerking met de heer A. J. van der Leeuw verzorgde deze uit gave. De inleiding, die negen hoofd stukken telt en rond 250 pagina's beslaat, geeft op zichzelf al een dui delijk beeld van het leven en de ge dachten van mr. Rost van Tonnin gen. Het wetenschappelijk werk. dat nog met een tweede deel zal worden aan gevuld, is met toestemming van de familie gepubliceerd. Misschien is de grootste verdienste van het werk, dat het duidelijk aantoont hoe groot de spanningen binnen de NSB waren en hoe groot tussen groepen van de NSB enerzijds en groepen Duitsers anderzyds. teit. „Wij hopen de wet op 1 januari 1968 in werking te krijgen", zegt hij. „Om technische redenen kan het niet eerder, maar zelfs op die datum wordt het nog een hele toer". Dr. Kruisinga begint zijn werkdag op het departement steevast met een amb telijke bespreking over de voorberei ding van de volksverzekering. Grote schema's met wat er nog moet ge beuren, dekken zijn bureau en als op een veldtocht wordt dagelijks de voortgang doorgesproken. Er is een apparaat in opbouw, dat zijn basis vindt in tientallen beschikkingen en uitvoeringsbesluiten, waarover vele instanties gehoord moeten worden. Aan de wieg De wet die aan de nieuwe verzeke ring ten grondslag ligt, zal binnen kort door -de nieuwe bewindslieden van Sociale Zaken en Volksgezond heid in de Tweede Kamer worden verdedigd. Dr. Kruisinga heeft als ambtenaar mede aan de wieg van de A.W.Z. gestaan. „Hou de fakkel, die jij zelf hebt aangestoken op dit ter rein brandende", was de boodschap, die dr. Veldkamp bij zijn afscheid van minister van Sociale Zaken voor hem achterliet. Het voorstel van dr. Veldkamp om ook de ziekenhuisver- pleging gedurende het eerste jaar en de klinisch-specialistische hulp on der de A.W.Z. te brengen, moet door de nieuwe bewindslieden zorgvuldig worden overwogen. „Gezien het una nieme verzet van de S.E.R. zal het ook een zéér belangrijke beslissing zijn", zegt dr. Kruisinga. Eerst evenwicht De staatssecretaris beaamt, dat ook in de sector van de volksgezond heid steeds meer gemeenschaps voorzieningen om geld vragen. De fi nanciële positie is er echter niet naar. „Er zyn over de hele linie ge meenschapsvoorzieningen nodig", zegt hij. „Die breng je alleen in een evenwichtige economische situatie van de grond. Daarom is het beleid in de eerste plaats gericht op een herstel van het economisch even wicht". Dr. Kruisinga is er echter van overtuigd, dat de gezondheids zorg langzaam maar zeker een stij gend deel van het nationale inkomen te verwerken zal krijgen. Voor de huidige situatie acht de staatssecretaris het raadzaam eerst na te gaan welke dringende voorzie ningen binnen het raam van de be schikbare financiële ruimte ge troffen kunnen worden. Hij wil daarnaast de doelmatigheid in het volksgezondheidsapparaat opvoe ren. Maximale doelmatigheid vindt hy bijvoorbeeld geboden bij de stich ting van ziekenhuizen. De sterk op lopende tarieven (de kosten liggen nu al op f 100.000 per bed) schrijft hy mede toe aan de geweldige uitbrei ding van het medische arsenaal, dat de patiënt meer kans op genezing biedt dan vroeger. Voorts vraagt de gezondheidszorg voor de patiënten in de hogere leeftijdsklassen steeds meer zorg wegens het groeiend aan tal bejaarden. Premiedruk De staatssecretaris acht de premie druk in de sociale zèkerheidssector een bijzonder belangrijk maar ook een erg moeilijk vraagstuk. Over het vraagstuk van het eigen risico in de ziekenfondsverzekering zijn door de voorgangers van de huidige minister en staatssecretaris adviesaanvragen gericht aan de Centrale Raad en de Ziekenfondsraad. Minister Veldkamp en staatssecretaris Bartels hebben daarover destijds ook al een voorstel aan de Tweede Kamer gedaan: „het zogenaamde tientje van Veldkamp". Dit voorstel hield een bijbeta ling van f 10 per verpleegdag in. De Tweede Kamer voelde daar echter niet veel voor. Staatssecretaris Kruisinga zou voor hij een oordeel over het eigen risico geeft, graag eerst de adviezen van de Ziekenfondsraad en de Cen trale Raad voor de Volksgezondheid willen afwachten. Hy verwacht er echter geen wonderen van. Wil men de prerv werkelijk beper ken dan zal men ook naar andere sectoren op het terrein van de so ciale zekerheid dan alleen de zieken fondswet moeten kijken. Ook daar zal dan een zorgvuldig onderzoek moeten worden ingesteld.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7