Herinneringstegeltjes voor Leiderdorps jeugd Israel wil toch voor alles vrede Rijwieltochten door het fraaie polderland Schoolsportdagen in Voorschoten „Juist nu moeten we naar Israel gaan" Beperk snelheid Alphens verkeer eist zware tol: 2 doden PAGINA 6 LfclDSCH DAGBLAD MAANDAG 6 JUNI 1967M Burgemeester mr. R. M. Gallas heeft vanmorgen met de heer W. D. C .v. d. Wijngaard, voorzitter van de Oranjevereniging in Lei derdorp, aan de leerlingen vai scholen de speciaal gebakken her innering steg eitjes ter gelegenheid van de geboorte van Prins Wil lem-Alexander uitgereikt. Deze uitreiking kreeg een bijzonder cachet in de tweede openbare school aan de Leeuwerikstraat die de naam Prins Willem- Alexanderschool mag voeren. Een verheugde burgemeester deelde dit tijdens de uitreiking aan de leerlingen van de eerste klas me de. (Foto LD/Holvast) Auto-ongelukken Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur reed de heer J. Valk uit Gouda met zijn Messersohmidt op rijksweg 12 in Waddinxveen in de richting Utrecht. Vermoedelijk tengevolge van te hoge snelheid verloor hij de macht over het stuur, sloeg over de kop en kwam ter hoogte van de Winterdijk onderaan in de berm van de rijks weg terecht. Met ernstige gelaatwon- den is hij opgenomen in een Gouds ziekenhuis, terwijl zijn zoon, na ver bonden te zijn, huiswaarts kon keren. Van de Messersohmidt was niet meer dan een hoopje schroot over. In het Noordeinde geschiedde een aanrijding waarbij drie auto's geheel vernield werden. Een Mercedes stopte achter een geparkeerde auto voor een tegenligger, daarachter stopte een BMW en daarachter kwam een DAF niet tijdig tot stilstand. De BMW werd door de klap op het andere weggedeelte geslingerd en kwam hierdoor in botsing met de tegenlig ger. Behalve de Mercedes werden de overige drie auto's totaal vernield. Bij een inbraak in een machi nefabriek aan de Leidse Langegracht werd in de nacht van vrijdag op zaterdag.een bedrag van acht gul den buit gemaakt. Vorige week donderdag en vrijdag werden de schoolsportdagen in Voor schoten gehouden voor leerlingen uitslagen van de estafettewedstrijden waren: 1. M.M.S. „Blijdorp"; 2. Emmanuël-ulo. (meisjes tot 14 jaar) 1. Openbare ulo; 2. Nassau-ulo (jon- groepen: 1. Emmanuël-ulo; 2. m.m.s. Blijdorp. Jongens oudere groepen: 1. De uitslagen softball-wedstrijden waren meisjes: 1. m.m.s. Blijdorp; 2. Boschgeest ulo.; jongens: 1. openba re ulo: 2. Nassau ulo. De lange af standsloop over 1500 meter werd ge wonnen door: meisjes beneden 14 jaar: Nellie Zuiderduin; jongens be neden 14 jaar: Peter de Graaff; meisjes boven 14 jaar: Lidwien van BURGERLIJKE STAND n Meijgaarden; Katharina Th., d. J. C. Boon en J. A. M. Teunis- Ronald, z. v. D. J. van Galen E. M. de Wolff; Marijn H., z. v. Stam en C. R. Hoorn; Diana M., v. J. B. D. van Hoek en H. E. J. Oudshoorn. Ondertrouwd: A. C. Spoor en I. tn Vliet; K. Kuijvenhoven te Lei den en M. Stauthamer; R. Kooisha te Wassenaar en J. Westerbeek; J. Bos te 's-Gravenhage en V. M. Mar telt; P. L. van der Geest en L. A. J. Westerbeek. Getrouwd: A. Snippe en J. P. den Boef; W. C. Focke en A. H. Kleef - stra. Overleden jaar; Th. J Niel; jongens boven 14 jaar: Lex Riswick. Elfhonderd leerlingen van de la gere scholen legden tijdens deze sport dagen de vaardigheidsproeven af. Daarna kregen de lagere scholen enige wedstrijden, waarvan de uitsla gen ais volgt zijn: estafette: meisjes Bethaniëschool; jongens: Jozef school. slagbalwedstrijd: meisjes: Ma- riaschool; jongens: Jozefschool. Vijf honderd jongens en meisjes kwamen aan de start voor de 500 meter loop. Uitslagen meisjes: klas 4- Marian Stouthamer; klas 5-Elma v. d. Berg; klas 6-Willy Kinkel. Uitslagen jongens: klas 4-Piet Douwes; klas 5-Frans Zonneveld; klas 6-Jos de Feijter. Na afloop werden op het hoofd- veld van Rouwkoop door de heer Jongkind, wegens verhindering van wethouder Iestra, de prijzen uitge reikt. Als slot van alle schoolsport wedstrijden zullen donderdag 8 juni de finalewedstrijden worden ge speeld van het korfbal- en voetbal toernooi. De aanvangstijden zijn ge steld op 4 uur en gespeeld wordt op het terrein van de v.v. Rouwkoop. WASSENAAR i Nieuw onderdak voor padvindsters Burgemeester mr W. J. Geertse- ma heeft zaterdagmiddag op het ter rein van de buitenplaats „Ruys" na bij de Prinsenweg een nieuw groeps- huis van de Spoorzoekstersgroep of ficieel geopend. De Spoorzoeksters waren tot nu toe gehuisvest in een theehuisje en een stookhok op hetzelfde terrein en maakten ook gebruik van een lokaal in de Schoolstraat. Toen kwam een gebouwtje beschikbaar, dat tot ver leden jaar door de Duinverkenners werd gebruikt, een groep, die werd opgeheven. Het gemeentebestuur heeft daarna dit gebouwtje aan de padvinstersgroep verhuurd. De burgemeester die vergezeld was van zijn echtgenote en een van zijn zoons, werd op het terrein van de padvinsters verwelkomd door de hoofdleidster van de groep, mevrouw Stnonck-Westerkamp. Mr. Geertsema hield daarna eeen toespraak, waarin hij erop wees, dat de huisvesting altijd al een moeilijke zaak geweest is voor padvinders- en padvtndstersgroepen De burgemeester opende het nieu we onderkomen van de padvindsters door een bel te luiden die boven de ingang was opgehangen. Daarna werd door de aanwezigen - onder wie vele ouders - het gebouw be zichtigd. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe tehuis heeft de groep van vele ouders praktische ge schenken gekregen, die in het nieuwe onderkomen goed van pas zullen ko- Hoe de duiven vlogen De postduivenvereniging „War mond" hield een wedvlucht voor ou de duiven vanaf Noyon over een af stand van 310 km. In het concours waren 175 duiven. De vogels werden gelost om 8.10 uur met een noord-oosten wind, aan komst eerste prijsduif 11.59.01. De uitslagen luiden: J. Diemei 1-2 dr. Venker 3-6-8 J. de Dunne 4 A. v.d. Drift 5 J. v. Seggelen 7-10 J. Calsen 9. Maria v. d. Zalm en Joke van Ton geren uit Warmond slaagden voor het diploma onderwijzeres. Zij geno ten hun opleiding op de kweekschool de La Salle in Heemstede. Viswedstrijd voor bejaarden levert f. 650,- op De hengelwedstryd in de Leede voor de Warmondse bejaarden is fi nancieel een groot succes geworden. De opbrengst was f 650. De. belang stelling is echter minder geweest dan In voorgaande jaren. De heer De Groot haalde de groot ste vis binnen; een brasem van 38 cm. Hiervoor ontving hij een extra prijs. De controleursprijzen vielen ten deel aan F. van Schaik (39 stuks), J. van Egmond (37) en de he ren Kamphorst en Heemskerk (elk 33). Met 13 stuks werd een extra prijs gewonnen door de heer Vos kuil. De wisselprijs kwam voor de derde maal in het bezit van D.VB. uit Leiden. Esjkol tot cle naties In zijn oproep aan alle medeleven de landen om hulp (zie pa.g 1 ver klaarde premier Esjkol van Israël: „Ik hoop dat zij het recht van Is raël om te leven zonder het zwaard van agressie boven zijn hoofd, zullen begrijpen. Zelfs nu terwijl de kanon nen bulderen, wil Israël vrede en het enige doel is de dreiging van agres sie aan zijn grenzen weg te nemen. „Wij verklaren dat wij geen land zullen aanvallen zolang dat ons niet aanvalt". Verwijzend naar een eerdere dedeling, dat geen burgers zullen worden aangevallen, zei Esjkol: - vijand moet weten dat deze orders alleen van kracht zullen blijven lang zij onze burgerbevolking niet aanvallen". Internationaal overleg De Britse regering is vanochtend over de toestand in het Midden-Oos ten in overleg getreden met Ameri ka, de Sowjet-Unie en Frankrijk. Minister van Buitenlandse Zaken Brown heeft gesproken met de diplo matieke vertegenwoordigers van die landen in Londen. Vanmiddag ont ving hij de hoofden van de Arabi sche diplomatieke missies, op ver zoek van laatstgenoemden. De Ver. Staten hebben vandaag een beroep gedaan op „alle partijen" de Veiligheidsraad te steunen bij zijn pogingen een onmiddellijk staakt het vuren in het Midden-Oosten te be werkstelligen. De officiële oorlogsverklaring van Jordanië aan Israël, volgde heden ochtend laat, nadat reeds oorlogs handelingen hadden plaats gevonden De vier waarnemingsposten van de Ver. Naties aan de grenzen tussen Israël en Syrië, Libanon, Jordanië en Egypte zijn in staat van alarm. Van de Jordaanse stellingen in het ge bied van Jeruzalem werd enig schie ten gehoord. Het Britse pond sterling is als eer ste reactie op de gebeurtenissen van vandaag gedaald tot het laagste peil in vier maanden. Ook de prijzen van aandelen liepen terug. Incident in Tunis Duizenden woedende Tunesiërs hebben vandaag de ambassades van Amerika en Engeland in Tunis be stormd om te protesteren tegen de houding van deze landen in het Ara- bisch-Israëlisch geschil. Waanzin won het De Belgische minister-president Vandenboeynants heeft in een ra dioboodschap tot het Belgische volk gezegd dat „nu de waanzin van de mensen het heeft gewonnen van de rede, de Belgische regering met aan dacht. kalmte en koelbloedigheid de loop der gebeurtenissen volgt". Zij zal zich aansluiten bij ieder initiatief, dat tot doel heeft de vrede Negen vrijwilligers vertrokken (Van onze Amsterdamse correspondent) „Ik moet wel gaan, ik kan hier niet blijven kijken." Esther van Gelder (19 jaar en verpleegster van beroep) zei het met omfloerste ogen. Zij is het enige meisje in de groep van negen Nederlandse vrijwilligers, die vandaag als eersten naar Israël vertrokken. Tientallen familieleden en een aantal joodse leiders deden de groep uitgeleide. Met moeite tranen verdringend na men zij tegen twaalf uur op het eerste perron van het Centraal Station in Amsterdam afscheid. VANUIT ZOETERWOUDE Aanvankelijk was het de bedoeling dat 20 vrijwilligers zouden vertrek ken. Voor tien van hen was het niet mogelyk op tijd de vereiste papie ren in orde te krijgen. Een meisje liet op het laatste moment verstek gaan. Na het bekend worden van het uitbreken van de gevechten in de Negev-woestijn liet zij vanmor gen weten: „Ik kan nu niet gaan". De negen reizen naar Parijs. Of zij vandaar ook naar Israël zullen vertrekken kon vanmorgen niet met zekerheid gezegd worden. Wanneer alles volgens plan ver loopt vertrekt donderdag een twee de groep van veertig Nederlandse vrijwilligers. Theo Sanders (18), tot vandaag werkzaam op het kantoor van zijn vader zei: „De berichten van van morgen zijn voor mij een extra sti mulans geweest om te vertrekken". Zijn vader met verstikte stem: „Wij hebben in de tweede wereldoorlog al een zoon verloren. Wij hebben een hart met twee delen, een voor de naaste en een voor onze broeders en zusters in Israël. Wy laten hem gaan omdat het voor hem een persoonlij ke kwestie is". Bert Reens (22), verwarmingsmon teur: „Ik ben half Joods. Ik ga uit sympathie. Ik heb familieleden daar. Juist nu moet ik gaan. Want ik vind dat zij voor een eerlijke zaak staan". Zijn moeder: „Huilen kan ik leder ogenblik. In de oorlog heb ik al veel nare dingen meegemaakt. Ik had hem liever thuis gehouden, maar ik vind dat wij met de mensen daar pal moeten staan". Max Hasfeld (22) student economie zei het zo: „Het is de plicht van iedere Joodse jongen naar Israël te gaan. Het lot van Israël is zijn eigen lot". René Samson (18) student schei kunde: „Het is net zo iets als naar de w.c. gaan. Het is nodig. Dus je doet het. Het is geen punt van discussie". Tenslotte een moeder: „Het is droevig dat het nodig is, maar ik voel toch wel trots". te herstellen en zij hoopt dat de Vei ligheidsraad een antwoord zal bren gen op het zoeken naar vrede. Luchtaanvallen op Israël De Israëlische militaire woordvoer der heeft meegedeeld dat drie Syri sche Migs de grensplaats Megiddo, hebben aangevallen. Twee van de Migs zijn omlaaggeschoten. Om 11.25 uur hebben Jordaanse vliegtuigen Nathania, 70 km ten noorden van Tel Aviv aangevallen. Ook kwamen Hunter straaljagers van de Jordaanse luchtmacht In ac tie boverf1 Kfar Jabed, 20 km ten noordoosten van Tel Aviv. Rond 11.30 uur hebben Arabische vliegtuigen Kfar Sirkln bij Natha nia en Kib Eln Hamlsfat en Koer- dani bij Haifa aangevallen. Volgens een bericht uit Caïro ligt een Amerikaanse tanker overdwars in het Suez-kanaal, dat hierdoor voor de scheepvaart zou zijn afgesloten. Nadere berichten verluiden dat Egyptische sleepboten het schip zou den hebben verwijderd. In Jeruzalem heeft de bestands organisatie der Ver. Naties om 11.00 en om 11.30 uur opgeroepen het vu ren te staken. Israëlische woordvoer ders zeiden, dat zij op beide oproe pen waren ingegaan, maar dat Jor danië de eerste volledig naast zich had neergelegd. Zy zeiden dat na de tweede oproep het vuren vermin derd was. De correspondent van Associated Press in de Israëlische sector van Jeruzalem meldt, dat in de woonwy- ken een aantal hulzen is geraakt. Losarbeider voor rechter „Als autobestuurder moet je al] zien", aldus het oordeel van Haagse politierechter. Een 36-jarl| losarbeider uit Koudekerk aan d< Rijn had niet alles gezien toen l met de door hem bestuurde auto ov® de Nieuwe Rijn reed. HU veroo: zaakte bij het passeren een aanri ding en reed door, omdat hij volgey zijn verklaring niets van de aanrjH ding had gezien. Er was een getuige die toch stevige tik had gehoord, toen vefl dachte een andere auto passeerde f hij dus kenneiyk te snel weer na* rechts ging. De aangerichte schat was duideiyk te zien. Maar verdacl te hield vol, dat hy niets van b beurde had bemerkt, hetgeen c officier van justitie zeer onwaai schyniyk achtte Daar kwam by, dat verdacht reeds eerder is veroordeeld in vet band met verkeerszaken en daara luidde de eis een jaar ontzeggic van de rijbevoegdheid, twee weke gevangenisstraf voorwaardeiyk en i totaal f 100 boete. De aanrijding vond de rechter 1 elk geval bewezen en daarvoor lei de hy f 50 boete op, doch niet h< doorryden na een aanrijding. H sprak hem vrij voor dit gedeelte va de tenlastelegging. Uit het politierapport De kajuit van een motorschip, dat in de Ryn, by het LBB, afgemeerd lag is zaterdagmiddag omstreeks kwart over een geheel uitgebrand. De brand is ontstaan doordat tydens werkzaamheden met een sny brander vonken op een matras in een van de kooien vielen. De brandweer heeft het vuur met twee waterstralen bestre den. De schade wordt op vyfduizend gulden geschat. In de nacht van vrijdag op za terdag is op de afrit van rijksweg 4 onder Leiden een personenauto van de rijbaan geraakt, waarby drie ver keersborden werden vernield. Toen de politie op de plaats van het ongeluk kwam, bleek de bestuurder er van door te zyn gegaan. Voorts kwam aan het licht, dat de wagen in Wasse naar was ontvreemd. In de nacht van vrijdag op za terdag is uit een kledingzaak aan de Haarlemmerstraat in Leiden een zwarte nappa Jas ter waarde van f 225 ontvreemd. Uit een geparkeerde auto op de Rooseveltstraat is Leiden-Zuidwest is het afgelopen weekeinde een radio ter waarde van f 219 gestolen. Zeventwlntighonderd dubbeltjes en honderd gulden aan groter zilver geld en een aantal bankbiljetten wer den in het afgelopen weekeinde buit gemaakt by een inbraak in een café aan de Haven in Leiden. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in de kantine van het tennispark aan de Leidse Haarlemmerweg. Uit een muurkast werden enkele pakjes sigaretten en enig snoepgoed weggenomen. Voorts verdween tien gulden aan pasmunt. Nieuwe uitgaven Onder de mysterieuze titel „Car rahoe" verscheen by de Uitgever „Hollandia' te Baarn het \xitermat boeiende dagboek van een Ameri kaanse parachutist Donald R. Bur gett, die daarin zyn opleiding voo de stryd in de tweede Wereldoorloj beschrijft met als spannend culmina' tiepunit de invasie in Norniamidië. Bur gett is geen beroeps en geen mooi •schryver, maar hij spreekt de tat van de soldaat, die recht op zyn dor afgaat en geen twyfel laat bestaai over wat hy bereiken wil. Zijn divisie" commandant generaal Sir Richari Gabe zegt in een voorwoord dat hi de lezing van dit boek niet onder brak voor hy de laatste bladzyde hat bereikt en wy geloven, dat het vele: zo zal vergaan. By A. W. Bruna en Zn. te Utrech verscheen als Zwart beertje ni 996" in de serie „De wereld in kleur** een geïllustreerde reisbeschrijving gejJ, wijd aan N.-Italië. Mathieu Smedti schreef de tekst en Kees Scheretl zorgde voor vele prachtige foto's. Huls aan vrij water, door Harrië Freezer. Uitg.: WereldbiblioteekJ] Amsterdam. Dylan Thomas. De poes, door G. Simenon. Het beleg van het Alcazar, doo C. D. Eby. De kelders van het Vaticaan, doo: André Gide. Vertaald en ingeleic door Dr. Jef Last. Misdaad Allingham. roddelpraat, door Het lijk dat uit de hand liep, doo^ Boileau-Narcejac. n De vrouw met het vosje, door Leduc. Uitg.: A. W. Bruna en Zoonü Utrecht. u Hoe krijg ik een baan?, Solllcitereib en alles wat u daarvan weten moeU door F. M. F. Fels. Uitg.: A. E. E^ VOORSCHOTEN Wedvlucht van „De Zwaluw De postduivenhoudersvereniging „De Zwaluw" uit Voorschoten hield een wedvlucht met oude duiven van af Corbeil. Afstand 416 km. In con cours 237 duiven. Gelost 6 uur met z.z.w.-wind. Aankomst eerste prys- duif 11.23.19. snelheid 1281,69 m.p.m. De uitslagen waren: J. J. Heyne 1; Gebr Belt 2-6; H. H. J. van Kla veren 3; J. Schrijvers 4; H. M. Ver- hoork 5; J. Th. Verhoork 7; A. v. d. Eykel 8; P. N. van Wissen 9: F. Hendriks 10. Telegram aan, minister: B. en W. van Alphen aan den RUi hebben vanochtend, in verband me g het dodelyk ongeval op de kruisin(r Oranje NassausingelKennedylaai jj (provinciale weg no. 7) het volgend y. telegram aan de minister van Ver keer en Waterstaat gezonden: g „Bevolking geschokt door dode lijk ongeval op stadskruisin] provinciale weg no. 7. Dit tg meer, omdat reeds in augustui 1966 door her, provinciale be- stuur bij uw ministerie voor de» weg snelheidsbeperking is voor gelegd en daarna herhaaldelyl op afdoening is aangedrongen Verzoeke thans dringend beslis sing ter zake". Niet minder dan 568 wielrijders en -sters hebben gisteren deelgenomen aan de rijwieltochten over 75 en 35 km., die van Zoeterwoude uit gehou den werden en die gingen langs de mooiste plekjes van de landelijke omgeving ten westen van Leiden. Begunstigd door het fraaie weer vertrokken de deelnemers aan de 75 km-tocht om de rit door het fraaie Hollandse polderland te beginnen. Het is een leuke dag geworden, die voor de organisatoren een deelne mersrecord opleverde. Het volgend jaar wil men de wielrijders (sters), die aan de grote rit deelnemen, vroe ger laten vertrekken, omdat zy wel wat laat aan de finish arriveerden. 's Avonds om negen uur werden de prijzen in het Don Boscohuis uitge reikt. De uitslag luidde: 75 km: 1. Jac. VreeswykRiet Schouten 6 strafp., 2. Corry van HaasterRiet Captein 7 pt„ 3. Elly van Teylingen— Henri van Teylingen 8, 4. Gé Veld huizenC. van Haaster 10; 35 km Enige deelneemsters aan de 75 km-tocht passeren eèn hek op een van de vele landweggetjes in het polderland. 1. P. S. SchakenbosArie Schaken- bos 8 strafp., 2. Cees Olsthoorn— Rien van Rijn 9 pt. Deze deelnemers ontvingen een be ker. Verder waren er nog lauwer kransen en voorts kreeg iedere deel nemer (ster) als herinnering een ere- lint. Bij verkeersongelukken in Alphen aan den Ryn zyn zaterdag twee personen om het leven gekomen. De 70-jarige heer J. J. Stapper en zyn huishoudster mevr. de weduwe Ro mein-De Graaf (66), wonende In de Diamantstraat, staken zaterdagmid dag te voet vanaf de President Ken- nedylaan de rijba&n van de provin ciale weg over. Terwyi de bejaarde voetgangers de rybaan opliepen, naderde uit de rich ting Gouwsluis een personenauto, be stuurd door een 20-jarige Alphenaar. Hy slaagde er niet in de voetgangers te ontwyken. Beiden werden naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den vervoerd, waar kort na aanxomst de heer Stapper overleed, zyn huis houdster bleek een gebroken enkel te hebben. De 33-jarige Marokkaan M. M Dris werd zaterdagavond op de T- kruising Prins Hendrikstraat-Haze veld door een vrachtauto overredei en gedood. In gezelschap van twe landgenoten reed de Marokkaan pe: fiets over de Prins Hendrikstraat li de richting Gouwsluis. Uit de tegen overgestelde richting naderde eei vrachtauto, bestuurd door een 28-ja rige Alphenaar, die vermoedelijk df doorgang voor de fiets niet vryhield Dris, werkzaam in Ter Aar, kwam bi de botsing te vallen, en werd over reden. Hy was op slag dood. De be stuurder van de vrachtauto reed ni het ongeluk door. Korte tyd late' werd hy in zyn woning aangehou den. Hy bleek die middag met vrien den enkele glaasjes sterke drank U hebben gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6