Venus Mariner 15 op weg naar juni Aezoek van S j ah [Berlijn: 1 dode Stunt politie I GASMASKERS AAN ISRAËL D. van der Kwaak uit hoofdbestuur C.H.U. Adèle een stok kaas uit het Europa Reis van 4 maanden ANDAG 5 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Buitenlandse banken naar Indonesië De Indonesische regering: heeft als onderdeel van haar economisch sta- bJllsatieprogramma verklaard dat zij buitenlandse banken zal toestaan in het land te werken. Een groot aantal vertegenwoordi gers van grote banken uit Europa en de VS heeft Djakarta al bezocht. De regeringsorder waarin dit be kend werd gemaakt, vermeldde niet welke banken zullen worden toegela ten. De order was ondertekend door plaatsvervangend president Soéharto. Een zin in de order luidde echter dat het aantal toe te laten banken beperkt zal zijn. Licenties zullen af hankelijk worden gesteld van de plaats die de bank in het land van oorsprong inneemt of van de poten tiële bronnen van buitenlandse kapi taalsinvesteringen en economische hulp. Verklaard werd dat de banken in buitenlandse valuta kunnen hande len, maar belasting zullen moeten be talen. Elke bank die in Indonesië gaat werken, zal zich dienen te onderwer pen aan de voorschriften die door de Indonesische Staatsbank zijn opge steld. De order is uitgegeven in de hoop buitenlandse kapitaalsinvesteringen te stimuleren, aldus een woorvoerder van het kabinet in Djakarta. De Franse zanger Johnny lidey stapt in zijn zoveelste ditkeer de Italiaanse Lam- ihini tyliura P 400 die hij kocht ie Champs Elysees in Parijs. e auto is de nieuwste van een i sportwagens waarin Johnny aatste tijd heeft gereden. l onze correspondent in Bonn) I j twintigduizend gasmaskers, die Vestduitse Bondsregering na enig ilukkig aarzelen aan Israël zal I ren, hebben een onrust gewekt f nog niet is geluwd. Nadat Lybië hd had gemaakt, dat het als re- kille voortaan geen olie'meer de Bondsrepubliek zal leveren, 1 eind vorige week de Jordaanse assadeur in Bonn plotseling zyn land teruggeroepen. Dit ook daarom opzien, omdat een [waardigheidsbekleder pas kort op zijn post was teruggekeerd, it Jordanië de diplomatieke be- Jcingen met de Bondsrepubliek afgebroken, naar aanleiding het aanknopen van deze betrek en door de Bonner regering met laat Israël. |y s Jordaanse schrik hoefde de pfjtleregering echter niet lang in |p|enen te blijven zitten. Dit week- verklaarde Koning Hoessein dat afgezant in Bonn „om andere ■■■jien" van zijn post was afge- J. De Koning legde de aan Israël Dfde gasmaskers tevens uit als ^.Rode Kruis-maatregel". t onverwachte milde standpunt N niet moeilijk te verklaren uit feit dat Jordanië eveneens op 21ffi termtfn van de Bondsrepubliek aaskers zal ontvangen. Intussen ),5fchijnen in de Duitse pers —lals in de pers elders in de we- 2, S steeds meer gruwelverhalen het gebruik dat president Nas- ï,4( van gifgas in Jemen maakt, «'.wel Nassers voorkeur voor gif- 7'7feen lange tijd een publiek geheim "7 schijnt het echter eerst opwin- te veroorzaken, nu het in ver- 3 gebracht kan worden met een itueel gebruik tegen de Israëliërs. Militair uit trein gevallen Jissen Hulshorst en Harderwijk is nacht om ongeveer half één een tair uit een trein gevallen. Hij st zwaargewond in het Boerhaa- ekenhuis in Harderwijk worden enomen. De militair is afkomstig Breda. Over de juiste toedracht het ongeluk is nog niets bekend, marechaussee heeft deze zaak in erzoek. De heer D. van der Kwaak uit Leiden, penningmeester van de CHU, heeft zich niet herkiesbaar gesteld bij zijn periodieke aftreden als lid van het hoofdbestuur. Hij meende, na acht jaar de financiën van de Unie beheerd te hebben, zijn plaats te moeten afstaan aan een jongere. Het hoofdbestuur van de CHU koos zaterdag met algemene stem men tot nieuwe penningmeester drs. D. W. Hoonakker (37) uit Amster dam. Drs. Hoonakker, die econo misch directeur is van de hervorm de diaconesseninrichting in de hoofdstad, was ondermeer gedurende vijf jaar penningmeester van' de christelijke historische jongerenor- Het hoofdbestuur van de CHU heeft voorts besloten zijn kamerle den nauwer te betrekken bij het werk van de kiesverenigingen. Aan de CHU-fracties uit Eerste en Tweede Kamer zal worden verzocht elk van de kamerleden een district toe te wijzen. De unieraad heeft het dagelijks be stuur van de unie gemachtigd voort te gaan met het op gang zijnde ge sprek tussen KVP, ARP en CHU. Dit gesprek waarvan van elk der partijen zes leden deelnemen, wordt op 21 juni aanstaande voortgezet, in ADVERTENTIE VOBBZAAM iondag is het Perzische keizerlijk eslr na een bezoek van negen da- uit de Bondsrepubliek naar Pa- vertrokken met achterlating van Ig, dode. Tijdens heftige, tegen de h gerichte betogingen tijdens een hpek van de gasten aan West-Ber- t sneuvelde de 26-jarige student mo Ohnesorg onder de kogels j een politieman. toals gewoonlijk ontrolde zich ook drama van protesteerders versus 'itieman onder zeer onduidelijke ^tandlgheden. Nadat aanvankelijk f' :ieel bekend werd gemaakt, dat agent uit noodweer gehandeld 1, nadat hij „levensgevaarlijk was _Jreigd", deden later ook andere ersies van de gang van zaken de Kie, die voor de officiële ordebe- arders minder gunstig uitvallen. )e burgemeester van West-Berlijn ►ertz heeft in ieder geval ook ier druk van de openbare mening een grondig onderzoek gelast dat nder aanzien des persoons" zal •eten verlopen. Verder zijn tot na- 0re orde alle protestbetogingen ver- len. Nadat de Sjah en Farah Diba op hun reis door de steeds aanvullende golf van kritiek werden achtervolgd, betekende het gebeurde in West- Berlijn het dramatische hoogtepunt van hun in veler ogen te lange be zoek. Vóór de komst van het keizer lijk paar waren een reeks dreigin gen met moord tegen de Sjah geuit. De veiligheidsmaatregelen waren zó versterkt, dat het leven volledig tot stilstand kwam op de plaatsen, die de officiële gasten met hun bezoek „vereerden". Als overal was de groep protesteerders ook in West- Eerlijn verhoudingsgewijs niet al te omvangrijk. Schattingen spreken van rond 200 jongeren. Het geluid dat zij voortbrachten was echter aanzienlijk en in West-Berlijn maakten zij voor het eerst van rook bommen gebruik, die een flinke op schudding verwekten. Zaterdag was de Sjah in Hamburg. Kranten meldden, dat de hoge gast er opgeruimd en tevreden uitzag. Hij maakte als enthousiast piloot een ererondje in een nieuw type straal jager. afwachting van het gereedkomen van een werkstuk over het uitgangs punt, voorbereid door een ingestelde kleine werkgroep. Miss Holland werd tiveede Paquita Torres Pe*ez, een negentienjarig model uit Madrid is zaterdagavond in Nice tot Miss Europa 1967 gekozen. Zij werd ge feliciteerd door Maria Dornier (rechts), de Franse Miss Europa van vorig jaar. De nieuwe Miss Europa ontving een cheque van duizend gulden en mag deelne men aan de verkiezing van Miss Wereld in Florida. Er waren protesten onder het publiek toen de beslissing iverd bekendgemaakt. Velen waren van mening dat Irene van Campen- hout, Afiss Holland (links) de titel had moeten krijgen. Zij eindigde op de tweede plaats. Miss Italië werd derde en Miss Zweden vier de. De Mariner V zal 15 juni om 04.44 uur Ned. tijd gelanceerd worden voor een onderzoekingsreis naar Venus. Het Ameri kaanse bureau voor de ruimtevaart NASA heeft meegedeeld, dat het 245 kg zware ruimteschip door een Atlas-Agena-raket gelanceerd wordt voor de 340 miljoen km lange reis, welke vier maanden zal duren. Het is de bedoeling dat de Mariner V op 19 oktober de door wolken omhulde planeet op een afstand van 3.220 km zal passeren. Geen camera Van de instrumenten van de Ma riner V worden inlichtingen ver wacht over de straling, magnetische dichtheid van de atmosfeer van de planeet. Helaas liet het gewicht niet toe ook een camera aan boord mee te nemen Het eerste doel van de missie is wetenschappelijke inlichtingen velden, temperaturen, d ruk en de verkrijgen over het onstaan en de Bij demonstraties in Den Haag De Haagse politie heeft zaterdag middag een stunt uitgehaald door enkele deelnemers aan een „love-in- demonstratie" het boekje „Op weg met de politie" en een wervingsfol der te overhandigen. Om twee uur begonnen de demon stranten enkele tientallen jonge lui, onder wie veel kinderen van niet meer dan 11, 12 jaar by de Hof vijver aan een mars naar het hoofd bureau van politie. Zij droegen bor den met de opschriften „Goed, dat er politie is?" en „Den Haag geen Amsterdam". Een kleine deputatie mocht in het hoofdbureau aan hoofdinspecteur G. Eibers een brief overhandigen. Daar- Een van de jeugdige deel neemsters met het van de politie gekregen boekje. in werd de politie gevraagd op te treden onder het motto „love-in" (allemaal lief zijn voor elkaar). De heer Eibers gaf de leden van de de putatie het boekje „Op weg met de politie", geschreven door inspecteur J. van Straaten en hoofdinspecteur M. W. van Andel. alsmede een wer vingsfolder. De overige demonstran ten wachtten buiten en lieten voor de hoofdingang van het bureau een rookbom ontploffen. Dit deden zij later op de terugweg ook in de Zee straat. De politie trad op in „love- in-sfeer" en greep dus niet in. aard van Venus en haar omgeving. Ofschoon het de planeet is die het dichtst bij de aarde staat, is Venus hoofdzakelijk een onbekende planeet als gevolg van de dichte wolken er om heen. De Mariner II is op 14 december 1962 op nog geen 35.000 km langs Venus gesneld, waarbij waardevolle gegevens naar de aarde werden ge seind. De Mariner IV passeerde de planeet Mars op 14 juli 1965 op een afstand van 16000 km, waarbij on dermeer 21 bijzonder belangwekkende foto's werden gemaakt. De Russen hebben indertijd één vlucht langs en één treffer op Venus geclaimd maar de instrumenten van deze ruimte vaartuigen werkten niet bij deze ont moetingen, zodat deze schoten als mislukt moeten worden beschouwd. Door de wijze waarop donderdag avond, 1 Juni 1967, toneelspelers in de t.v .-uitzending van „De dood van een handelsreiziger" zich hebben la ten horen, zijn zQ in een kwade roep komen te staan. Het bestuur van de „Bond tegen het vloeken" laat ook openlijk een ernstig protest horen. Het is ten sterkste af te keuren, dat men met dergelijke godslasterlijke en onbe schaafde taal onze kamers binnen dringt. Een publiek excuus hunner zijds, ook van de regisseur, zou op zijn plaats zijn en zou hen slechts eren. N. M. Laarman secretaris Bond tegen het vloeken Sportlaan 19, Den Haag. NEDERLAND 1 VPRO 6.45 uur De minlmolen; poppen film 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Kenmerk; kerkelijke actualiteiten 7.30 uur Omsingeld; muzikaal programma 8.00 uur NTS-jo urnaal 8.20 uur Wereld op wielen; auto-nieuws 8.50 uur Ja. nee, geen mening 9.40 uur Aaah dèle; „revuette" van Adèle daal 10.20 uur De overkant; filmpje 10.30 uur Laatste nieuws NEDERLAND 2 - KRO 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Karamoja; natuurfilm 9.00 uur Halleluja; film 10.45 uur Laatste nieuws en journaal 11.00 uur Teleac: Automatisering 11.30 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 7.30 uur Muziek uit Joegoslavië en Spanje 8.55 uur Salzburg Festivalstad 1967 8.05 uur Radio Filharmonisch Orkest 9.30 uur Pianovoordracht door Hans Henkemans en gisteren Drie programma's van dit weekeind genieten de eer te worden nabeschouwd, t.w. het interview met mr. Van Hall, de reportage over de reis van het Concertgebouworkest naar Ame rika en een nieuwe serie, „Wo- jeck" geheten. Om met de laat ste te beginnen: /Wojeok" lijkt meteen al een uitstekende aan winst voor het serie-repertaire. Het is een Canadees produkt, met in de hoofdrol een lijk schouwerwat weer eens iets anders is dan een advocaat, een arts, een voortvluchtige of een cowboy. „Wojeck" is overigens wel zo'n lijkschouwer die tegelijk het omringende leven en de on volmaakte maatschappij schouwt. Een Jhorror-story' is 't dus niet, wel echter een keiharde serie over de positie van de Indiaan in de blanke samenleving, mot alle discriminatie van dien. Zo te zien houdt „Wojeck" het mid den tussen „The untouchables'* en „Z-oars". Alleen nog iets waarheidsgetrouwer dan de „On- aan tast baren", en een stuk her der dan de „Z-cars". mr. Van Hall Dan het interview van Dick Verkijk met mr. Van Hall. Om de waarheid te zeggen weet Ik niet goed wat. ik er van vinden moest. Toevallig ken ik mr. Van Hall een beetje, als een in we- een sympathieke, maar "n beetje in zichzelf en zijn eigen omge ving opgesloten man, die zich niet gemakkelijk geeft" tegen over de buitenwereld. Een man dan ook die niet van vergaderen houdt (een van de redenen waarom hij de post van voor zitter van de Eerste Kamer had afgeslagen, de reden ook waar om hij het leiden van de ge meenteraad niet als zijn aardig ste of belangrijkste bezigheid als burgemeester had beschouwd) met kennelijke terughouding over zijn financiële manipulaties tijdens de oorlogstijd (op ver valste promessen konden via de illegaliteit 83 miljoen gulden toevloeien aan onderduikers, vrouwen van zeelieden etc.) en die ook over de werkelijke gang van zaken bij het huwelijk van Claus en Beatrix liever te wei nig dan te veel zegt. Dat hij geen heil zag in dat huwelijk in Amsterdam, mocht dan nog wel gezegd zijn, maar verder dan de constatering dat het „in eerste en laatste instantie" een beslis sing van de regering was ge weest. kon Verkijk er niet uit krijgen. Dat mr. Van Hall zelfs in een brief aan de Koningin nog op de onwenselijkheid van het huwelijk in Amsterdam ge wezen heeft, en dat ook Beatrix en Claus zelf liever in Baarn waren getrouwd, werd voor de oamera niet gezegd. Uitgaand van de wetenschap dat mr. Van Hall zich moeilijk geeft bij zo'n interview, viel het op dat hij zich toch vrij ongedwongen, zü het niet altijd „to the point", door het interview heensloeg. Dat was dus een pluspunt voor Verkijk. Een minpunt was, dat hij als gediplomeerd televisie- terrier, nagenoeg geen houvast had aan mr. Van Hall nu deze al met pensioen was gestuurd. Verkijk trof een bokser die al aangeslagen was en daar is het moeilijk vechten tegen. Dat zal een van de redenen zijn geweest dat in de 40 minuten (een derde van het totaal opgenomen ma teriaal) bijvoorbeeld de opstand' in Amsterdam betrekkelijk op pervlakkig werd aangeroerd. Mr. Van Hall vertelde over zijn ge- fusileerde broer Walraven, zei dat hij zich niet meer „zo heel goed" in de P.v.d.A. thuisvoelde als vlak na de oorlog, en dat hij „ernstig gesleten' was door de opvatting van de laatste maan den dat de burgemeester van Amsterdam „een volkomen in capabele man' was: „dat knaagt aan je", verzekerde mr. Van Hall. Zijn slotverklaring was, dat er meer moest gebeuren dan al leen hém vervangen: er moest meer geld komen en meer mede werking van Den Haag. Zoals Je het verkeersprobleem van de Leidsestraat niet kunt oplossen door op een nacht de naam bordjes met die van de De Lai- ressestraat te verwisselen, zo zou ook zijn vervanging alleen geen oplossing betekenen van de wer kelijke problemen. Interessant tenslotte was ook nog het expe riment of de geïnterviewde goed verstaanbaar zou blijven als de microfoon onder zijn das, vest en dichtgeknoopt jasje zou wor den gestopt. Voor alle volgende uitzendingen weet men nu, dat dit niet het geval is. Concertgebouw orkest Een waarderend woord tot slot voor de reportage over het Concertgebouworkest. We proef den wel iets van de sfeer rond zo'n tournee. Misschien was dat wel het hoogst-ber&ikbare bij zo'n oeverloze opdracht: „Fol low that orchestre". VOOR MAANDAG li JUNI Hilversum 1. 402 m. NCRV: 18.20 Ultz. van de Commu nistische Party van Nederland. 18.30 Lichte gram.muz. voor de tieners. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muz. uit Uw vakantieland: Joe goslavië Italië Spanje. 20.15 Een kind van de zee, hoorspel. 20.55 Ste reo: Beriyns Phllh. orkest en solist: klass. muz. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespreking. 22.50 Stereo: Licht lnstr. ensemble. 23.00 In een landomdraal: amusementsprogr. over Joegoslavië. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Licht lnstr. trio. 18.50 Kinderkoor. 19.15 Stereo: Vibrato, een gram.pla- tenprogr. voor 6tereo liefhebbers. 19.40 Humanistisch Verbond: Humanistisch klass. en mod. muz. 21.00 Pacem ln Terrls (II), rep. over de tweede we reldconferentie over de vrede ln Ge- néve. 21.30 Pianorecital (gr.): mod. muz. 22.00 Let the peoples sing (VII): Internationale competitie voor ama teurkoren. 22.30 Nws. 22.40 IKS, een sprong ln het duister. 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e ïy-n) van 1820 uur. I. Ferde Grofé. Mississippi Suite (13 min.). Pather of waters. Huckleberry Finn. Old Creole days. Mardi Gras. Hollywood Bowl Symphonle Orkest o.l. v. Felix Slatkln. Allegro, Adagio. Andante comoto. Al legro agitato. Leonard Pennarlo, piano; Pittsburgh Symphonle Orkest o.l.** William Steinberg. HI. Morton Gould. 1. „Spirituals" (16 min.). Proclamation. Sermon. A little bit of sin. Protest. Jubilee. Re sidentie Orkest o.l.v. Willem van Ot- terloo. 2. ..Interplay" (14 mln.). With drive and vigour. Gavotte. Blues. Ve ry fast with verve and gusto. Cor de Groot, plano; Residentie Orkest ol.v. Willem van Otterloo. IV. Aaron Copland. 1. Ballet Suite „Billy the Kld" (20 min.). Introduc tion: The Open Prairie (Lento maesto so). Street in a Frontier Town (Mode rato). New York's Philharmonisch Or kest o.l.v. Leonard Bernstein. 2. Vier dans-episoden uit „Rodeo" (19 min.). Buckaroo Holiday. Corral Nocturne. Saturday Night Waltz. Hoe-Down. New Yorks Philharmonisch Orkest, o.l.v. Leonard Bernstein. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Lichte gram.muz. (7-30-7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muz. 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: Informaties voor va kantiegangers. 8.45 Voor de hulsvrouw. (9.25 Conclliepostbus; 9.35 Waterstan den). 10.00 Aubade: klass. gram. muz. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Ste reo: Musette orkest. 12.18 Marktber. voor schippers. 12.20 Voor de land bouwers. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw, 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Mik!: licht ensemble met solisten. 13.30 Musiesta: licht gevar. muz.progr. 14.20 Schoolradio. 14.40 Stereo: Licht lnstr. ensemble 15.00 Pizzicato!: muzi kaal middag magazine. 17.00 Over- heidsvoorl.: Muz .leven in de Neder landse Antillen II. Spreker: Henk Dennert. 17.10 Voor de Jeugd. Hilversum 2. 298 m. groenteman.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klass. gram .muz. 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogr. (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursber. 12.00 Promenade orkest en zangsollst. 12.27 Med. t.b.v. land en tulnb. 12.30 Overheidsvoorl. Uit zending voor de landb. 12.40 Stereo: Licht orkest. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo: Klass. gramxnuz. VARA: 14.40 Schoolradio. AVRO: 15.00 Voor de vrouw. 15 40 Altviool en plano: mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Klass. kamermuz. 16.15 Voor de Jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Lichte gram .muz. voor de Jeugd. Hilversum 3. 240 m. en FM. TROS: 9 00 Nws. 9.02 Act. 9.07 Pr- (10.30 Geen Ja. geen nee). (11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Ekspres: licht platenprogr. (13.00 Nws.) 14.00 Nws. 14.02 Verzoekplatenprogr. voor de vrouw. 15.00 Nws. 15.02 Gevar. gram.- platen. (16.00 Nws.). 17.00 Nws. 17.02- 18.00 555en en 66666en. NTS: 18.45 Voor de kleuters: De Minlmolen. 18.50 JournaaL VARA: 19.00 De Lucy Show. 19.25 Koning Klantconsumentenrubriek. NTS 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Black New World II. progr. van zang. dans en muz. van de Negers ln Noord Amerika. 21.35 Een ag uit het leven van een bekend ëderlander. 22.05 Vrij entree, caba- ïtprogr. 2255-22.30 Journaal. 23 00- 23.30 Teleac: Kernfysica (34). Nederland II NTS: 20.00 Nws. In 't kort. NTS: 20.05 The Virginian, TV-film. 21.15 De Droom. TV-opera. NTS: 22.00-22 15 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5