Kunst-festival r.k. werkende voor jeugd Grote olieplas op Noordzee „Kunst is leuker dan je denkt Carl Schulze voor de derde keer bij FB 14 Evenwichtig ballet op Heiidrichs-avond SCHOOLATLETIEK ANKERHORLOGE „Met behulp van provo's" Britse groepering zet Amerikaanse soldaten aan tot desertie RIJKSWATERSTAAT: .„GEEN MAANDAG 5 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD In Leidse Stadsgehoorzaal NI Kunst is leuker dan je denkt. Dat was de conclusie die werd getrokken door het merendeel van de deelnemers aan het jongerenfestival, dat gisteren in de Leidse Stadsgehoorzaal werd georganiseerd door de KWJ, dis trict Randstreek, in samenwerking met WIKOR. Een dag lang werden r.-k. werkende jongeren uit de Rand streek Zuid-Holland geconfronteerd met moderne kunst. Nadat de deelnemers, die uit de verre omstreek sommigen met bussen naar Leiden waren gekomen, in de grote zaal een jongerenmis hadden bijgewoond, hield Hans Tiemeyer een lezing over toneel. Deze toneelspeler, die ook door de televisie grote bekendheid geniet, sprak over de groei van het toneel gedurende zijn veertigjarige loop baan bU het theater. „Toen ik op 18-Jarige leeftijd be gon als figurant, was het toneel af gezakt tot een soort avondamuse ment, dat in het geheel niet meer ieefde", aldus de heer Tiemeyer. „De theaterbezoeker in die tijd had geen wezenlijk contact met wat op het to neel gebeurde. Hij was vaak alleen maar geïnteresseerd in de knokpartij bij de vestlére na afloop van de voor stelling en dan was de avond voor bij". Vak De acteur sprak uitgebreid over zijn eigen toneel-carrière, vooral over zijn beginjaren. „Toneel is een vak, ciat Je moet gaan leren", zei hij. In die tijd was er nog geen toneelschool en de meest gebruikelijke gang van zaken was, dat je begon als volon tair. Als Je geluk had mocht je mis schien één zin zeggen, waarvoor f: uiteraard als volontair niet werd be taald". Op humoristische wijze besohreef hij hoe hij bij zijn eerste optreden de enige zin die hij zeggen moest niet cp de goede manier „wist te bren gen" „ik wist van niets, dus ook niet hoe ik moest spreken of hoe ik me moest bewegen op het toneel" zodat hij van de regisseur te horen kreeg dat „daar het gat van de deur is!" „Ik heb in die dagen veel gaten van veel deuren gezien", vertelde hij, „tot ik begreep dat ik het vak moest leren". Jan Musch was één van de leermeesters van de nu zo bekende acteur-regisseur Hans Tiemeyer. Na een korte pauze beantwoordde de heer Tiemeyer vele uiteenlopende viagen uit de zaal. ADVERTENTIE KROM MENIE VINYL Snor „Is uw snor echt", werd er ge vraagd, maar ook of het toneel niet te veel is afgestemd op de volwassen toeschouwers. „Het moderne toneel is bestemd voor iedereen", antwoordde de heer Tiemeyer, „dus ook voor de jeugd". Doe het zelf Voor het middaggedeelte konden de deelnemers een keuze maken uit verschillende evenementen. Zo kon men bijvoorbeeld gaan kijken naar een film over Karei Appel, die werd toegelicht door de Haagse cineast Plet van der Ham en de Arnhemse kunstschilder Jan Miohels. Anderen brachten een bezoek aan de tentoon- stellingL die elders in het Stadsge hoorzaal was ingericht door de Leid se kunstschilder Ben Walenkamp. Te gelijkertijd werd in de Foyer een dia-serie getoond over de ontwikke ling van de beeldende kunst, terwfjl de niet alleen kunstminnenden, maar ook kunstzinnigen onder de deelne mers aan dit festival in de kleine zaal zelf creatief bezig waren met emailleren, finger-painting, boetse ren en het maken van sieraden. Herhaling Het festival, waarvoor de belang stelling zeer intensief, maar minder omvangrijk was dan de organisato- ïen hadden verwacht, werd besloten met een beat-instruotie over de ont wikkeling van de lichte muziek sinds 1900. Voor de beat-instructie, die werd gegeven door de heer P. Brem- rrers, verleenden de „Dutch Comets" hun medewerking. Deze groep had gisterochtend ook de mis „muzikaal opgeluisterd". In de komende weken zullen onderling verschillende nabe sprekingen worden gehouden, waar voor o.'a. ook een bezoek aan de schouwburg op het programma staat. Het ligt in de bedoeling om het „fes tival voor rk.-werkende jongeren" volgend jaar te herhalen en dan uit te breiden tot enkele dagen. Verrassend spel van bassist Kaihatu De voorlaatste avond van het jazz- seizoen van de Leidse Jazz-society Folk Beat 14 bracht zaterdagavond voor de tweede maal binnen enkele maanden vibrafonist Carl Schulze voor het voetlicht in de (goed bezet te) hockeykantine van het sportpark Roomburg. Dit keer kwam Schulze met een iets gewijzigde bezet ting naar Leiden, n.l. met Martin van Duynhoven (drums) en Victor Leuk „aangekleed' De leerlingen van de Leidse bal letschool Hendrichs lieten zaterdag avond in de Schouwburg zien wat zij in het afgelopen jaar op het ge bied van de danskunst hebben be reikt. Het was een bijzonder aar dig „aangeklede" voorstelling, waar mee mevrouw H. van Dijk- Hen- drichs en haar assistente Ineke Winkelman veel eer mee hebben in gelegd. Het programma was evenwichtig en niet al te overladen en er werd op deze leerlingenavond niet te hoog gegrepen. Eenvoud bleek ook in dit geval het kenmerk van het ware te zijn. Zaterdag werden op de sintelbaan ln de Leidse Hout de jaarlijkse schoolatletiekwedstrijden gehouden. Er namen 360 jongens en meisjes deel. De uitslag in de groepen luidt: Groep 12/13 jaar meisjes: 1. Fio- retti College, 2. Leidse Hout Ulo, 3. Stedelijk Gymnasium, 4. Chr. Lyc. Kagerstraat, 5. Barbara Ulo. Jongens 1. Fioretti College, 2. Stedelijk Gijmn. 8. Thorbecke Ulo, 4. Barbara Ulo, 5. Chr. Lyc. Schubertlaan. Groep 14-15 jaar meisjes: 1. Bar bara Ulo. 2. Fioretti College, 3. Sted. Gymn., 4. Leidse Hout Ulo, 5. Chr. Lyc. Kagerstraat. Jongens: 1. Fioret ti College, 2. Rembrandt Lyc., 3. Sted. Gymn., 4. Leidse Hout Ulo, 5. Thorbecke Ulo. Groep 16 jaar en ouder meisjes: 1. Chr. Lyc. Kagerstraat, 2. Fioretti College, 3. Louise de Coligny H.B.S., 4. Barbara Ulo, 5. Leidse Hout Ulo, ADVERTENTIE Zoekt U een goed voor f 30,en f 40,Of het allerbeste van f 200,en f400,—. Etema, Certina, Prisma, Junghans, Ewe, Anker, Roamer, Citizen. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 181 heeft het ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten. Jongens: 1. Leidse Hout Ulo, 2. Rem brandt Lyc., 3. Fioretti College, 4. Chr. Kweek. 5. Prof. v. d. Leeuw Ulo. De individuele winnaars waren: 60 meter meisjes (12-13 jaar)L. Bouwmeester (Chr. Lyc. Kag.), idem Jongens: J. Akerboom (Fior.) 8,2 sec., 80 meter meisjes (14-15 jaar)B. v. d. Eist (Fio.) .P. Carree (V. d. Leeuw) 11.0 sec., idem jongens: W. Derksemt (Remb.) 10.1 sec., 80 meter meisjes (16. en ouder): L. Visser (Barb.) 10.8, 100 meter jongens (16 J. en ouder)R. Buining (Kweek) 11.2. Estafettes meisjes (12-13)Fio- ïettl 36.0, idem jongens: Fioretti 33.4, Estafettes meisjes (14-15)v. d. Leeuw 44.2, idem jongens: Fioretti 41.0. Estafettes meisjes (16 j. en ouder): Fioretti 44.3, idem jongens: Leidse Hout 46.6. Verspringen: meisjes (12-13): C. Verdoes (Chr. L. Kager) 4.35 m., idem jongens: J. Akerboom (Fior.) 4.69 m., meisjes (14-15): M. Filippo (Chr. Lyc. Kag.) 4.44 m.. idem jon gens: H. Ruysink (Remb.) 5.40 m., meisjes (16 en ouder): W. Taekema (Chr. Lyc. Kag) 4.81 m., idem jon gens: K. Floor (Fior.) 6.16 m. Balwerpen: meisjes (12-13): H. Buschman (Fior.) 40 m., idem jon gens: P. de Vries L. (gymn.) 55 m meisjes (14-15): L. Beukema (Gym.) 46 m, idem Jongens: P. Ruis (Remb.) 65 m., meisjes (16 j. en ouder): W. Taekema (Chr. Lyc. Kag.) 48 m, idem jongens: R. Challik (L. de Col) 74 m. Hoogspringen: meisjes (12-13): C. Verdoes (Chr. Lyc.) 1.35 m., idem jongens: J. Akerboom (Fior) 1.45 m., meisjes (14-15)M. v. d. Harg (Barb) 1.40 m., idem jongens: H. Ruysink (Rembr.) 1.55 m., meisjes (16 J. en ouder): B. Kloek (Barb.) 1.35 m.. idem jongens: J. Ruysink (Rembr.) 1.65 m. Kogelstoten: Jongens (12-13): J. Akerboom (Fior) 12.32 m., idem (14- 15): H. Ruysink (Rembr.) 11.94 m, idem: 16 j. en ouder): J. Ruysink (Remb.) 14.06 m. De kleintjes mochten als eersten voor het voetlicht treden. Op de me lodie van enkele toepasselijke kin derliedjes maakten zij wat huppel- pasjes, soepel en los van beweging. Eenvoudig maar effectvol was ver der de oefening, waarbij een aantal kleine meisjes als „duizendschoon" opkwamen. In Les Sylphides werd door wat oudere meisjes een serieuze poging gedaan om ballet te dansen, met zo veel succes als van een behoorlek balletklasje verwacht mag worden. Lief en sfeervol was de daaropvol gend Chinese dans, niet te moeilijk en net niet te kinderachtig. „De droom van Frederique" was een leuk verhalend balletje, dat met veel fantasie werd gedanst. Aan kleur heeft het ook bij de uitvoering van het winterballet „IJs- en sneeuwpret" heette het niet ont broken. Beide programma-onderde len typeerden het succes van deze leerlingenuitvoering. Na de pauze kwamen voornamelijk de ouderen aan bod, onder meer met gedeelten uit Faust, met een ballet op muziek van Adam en met een polka. Johann Strauss stond ook op het programma evenals een boeren dans je. Een oud-leerlinge van de ballet school, Christine Voskuil, verleende aan deze avond haar welwillende me dewerking. Zfj danste samen met Lie ven Verkruisen een Pas de Deux en alléén een jazzballetje. Aan het eind van de avond waren er de bloe men en het dankbare applaus. Kaihatu (bas), maar ondanks deze kwalitatief wat betere bezetting kon den Schulze c.s. het peil van de eer ste avond niet halen. Toch was het lang niet slecht wat het drietal de Leidse Jazz-liefhebbers voorschotel de. De avond kan zelfs zeker tot de „betere" worden gerekend, maar de voor de derde maal voor Folk Beat 14 spelende Schulze (ook het vorig seizoen was hij al een keer geweest) miste Juist dat ondefinieerbare „iets" dat zyn spel tot nog grotere hoogte kon uittillen. Een verrassing was overigens wel het spel van Victor Kaihatu. Deze nog betrekkeiyk onbekende bassist paste zich uitstekend by zyn ge renommeerde collega-musici aan (Van Duynhoven is per slot van re kening één van de meest talentvolle drummers, terwyi ook Schulze als vibrafonist een naam heeft opge bouwd) en groeide daardoor ook uit tot méér dan een begeleider alleen. Het optreden van het Carl Schul ze trio (dat bijna 3% uur duurde) tel de natuurlyk hoogtepunten. In num mers als „Satid doll" en „Well you needn't" werd de spanning naar een climax opgevoerd en bereikte het spel de voor deze in feite semi-prof musici ongekende hoogten. Het pre dikaat verdiensteUjk was zeker op zyn plaats bij „Donlads* blues", „Softly as in the morning sunrise", „Broadway", „Lover man", „So what?" en „Angels eys". Het was een goed idee van het alweer hard aan de voorbereidingen van het nieuwe seizoen bezig zynde FB 14-bestuur (zaterdag 24 juni wordt het tweede seizoen afgesloten met een grote, tot 4 uur 's-ochtends durende Leidse avond) om Schulze opnieuw naar Leiden te halen. De traditioneel ge worden jam-sessions besloten deze geslaagde voorlaatste avond. Viswedstrijd in de Vliet De jeugd uit Leiden Zuid-West hield zaterdag by prachtig visweer een hengelwedstryd in de Vliet. De wedstrijd was georganiseerd door de speeltuinvereniging „Zuid- West". De vis liet zich niet gemak- keiyk vangen, maar na twee keer een half uur vissen, waren de prys- winnaars bekend. Na afloop reikte de voorzitter in de speeltuin de pryzen uit. Hierby wa ren ook enige bestuursleden tegen woordig. De uitslag luidde: 1. Bert v. d. En- de; 2. Ruud Dool; 3. Jan v. d. Ende; 4. Rik Bovenberg; 5. Anré van Buu- ren. De zesde prijs viel by loting Jos Frippenzee ten beurt. Ruildag voor verzamelaars Het bestuur van de ruilclub „Ko- ningskerk" is tot een lofwaardig ini tiatief gekomen: as. zaterdag zal onder auspiciën van deze in maart 1963 opgerichte club in het Antonius- clubhuis een ruildag worden gehou den. De bedoeling is om verzame laars van postzegels, sigarenbandjes, lucifersmerken, oude munten etc. in Lelden en omstreken, die geen club lid zyn, in de gelegenheid te stellen tot het leggen van ruilcontacten. De ze massale ruilcampagne wordt on der het motto „Van 8 tot 80 jaar" ge voerd. Orgelconcert Luth. Kerk In de Evang. Lutherse kerk in Lei den geeft vrydagavond de organiste van deze kerk, Annie Blankenstein- Offenberg, een concert, zy zal wer ken van Joh. Seb. Bach en van Ne derlandse componisten uit verschil lende tydperken spelen, o.a. van Pie- ter Cornet, Anthonie van Noordt, J.H. Fiocco en Anton van der Horst. De Hervormde Kindercantory van Voorschoten, bestaande uit een zang- blokfluitgroep, voert deze avond o.l.v. de heer H.J. Walvaart een pro gramma van oude en nieuwe kerk liederen uit. Ds. D. H. Borgers in Leiden beroepen De kerkeraad van de Geref. Kerk in Leiden heeft in de komende vaca ture van ds. E. Haverkamp een be roep uitgebracht op ds. D. H. Bor gers uit Nyverdal. Ds. Borgers (39) aanvaardde in 1955 het predikambt in de Geref. Kerken. Oud-Leiden naar Hoorn Leden van de Vereniging Oud-Lei den brachten zaterdag 'n bezoek aan Hoorn. Na een rondwandeling onder deskundige leiding door het stad je met zyn vele historische beziens waardigeheden werd 't Westfries Mu seum bezichtigd. Op de terugweg ver toefde het gezelschap enige tyd in Edam terwyl ook nog het aardige dorp Broek in Waterland werd be zocht. Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal Nederlandse taal- en letter kunde de heer G.W.J. Floor (Voor schoten); kandidaats idem F.H. van Schöll (Rotterdam). EVACUATIE UIT 00ST-NIGERIË BEGONNEN De evacuatie uit Oost-Nigerië is gisteren begonnen. Vliegtuigen on derhouden hiertoe een pendeldienst tussen Port Harcourt en Lagos. De evacuatie is een gevolg van de onafhankelijkheidsverklaring van Oost-Nigerië en aangekondigde maatregelen van de federale rege ring van Nigerië. De gouverneur van Biafra, de afgescheiden oostprovin cie, heeft het gebied inmiddels tot „republiek in staat van alarm ver klaard" en de algemene mobilisatie afgekondigd. Een Amerikaans vliegtuig heeft gisteren drie retourreizen gemaakt en in totaal 300 personen uit Biafra naar de federale hoofdstad Lagos ge bracht. Zy waren afkomstig uit Amerika, Engeland, Italië en Ne derland. Vandaag zouden opnieuw drie retourreizen worden gemaakt. Men hoopt de pendeldienst voort te zetten tot de evacuatie is voltooid. Schepen in Port Harcourt worden gereedgehouden om evacué's te ver voeren. Hooggeleerd uitstapje in een rijdend bijkantoor Ter gelegenheid van het het feit dat 150 jaar geleden in Nederland de eerste spaar banken werden opgericht werd zaterdagmorgen een sterrit gehouden van rijden de bijkantoren uit het gehele land. Niet minder dan 41 rij dende spaarbanken verza melden zich voor het Amster damse RAI-gebouw, waar de bondsspaarbanken de dag te voren in een algemene verga dering de oprichting van de eerste spaarbanken die in Workum en Haarlem had den herdacht. De bestuurders met hun begeleiders waren zoveel mo gelijk in de historische kle derdracht van plaats en streek van herkomst gesto ken of duidden een bijzonder facet uit het verleden of he den van hun stad aan. Zo waren de Delftenaren in delfts blauw gekleed en stel den de Haarlemmers enkele figuren uit de tijd van Hïlde- brand voor. Ook één van de rijdende bijkantoren van de Leidse Spaarbank heeft aan de ster- rit deelgenomen. Als symbool van Leiden universiteits stad iverd de wagen door enkele „professoren" naar Amsterdam gereden. Tal van bondsspaarbanken hebben in de plaats van vestiging festi viteiten georganiseerd. De Leidse Spaarbank heeft daarvan afgezien, in verband met de viering van haar 150- jarig bestaan in 19 68. De foto toont het rijdende bij kantoor van de Leidse Spaar bank met de hooggeleerde bestuurders vlak voor het vertrek naar Amsterdam. (Van onze Londense corresopndent) Een groepering van mensen, die gekant is tegen de oorlog in Viet nam, „The Vietnam information group", zegt tezamen met de Ne derlandse provo's Amerikaan se militairen in Europa aan te zet ten tot desertie als protest tegen de oorlog in Vietnam. De Britse groep drukt anti-Ame rikaanse pamfletten en probeert de serteurs via Nederland en Frankryk naar Noord-Afrika en Oost-Europa te brengen, waar zy niet meer kun nen worden uitgeleverd. Dit heeft één van de leiders van de Britse groep, de 28-jarige Pat Pottle aan het zondagsblad „The Obser ver" meegedeeld. De pamfletten worden in Londen gedrukt door de „Stanhope ^press", waarvan Pottle eigenaar is. Pottle is in 1961 secretaris geweest van het comité van 100 en enkele tyd ook secretaris van Bertrand Russell. Vol gens Pottle zyn tussen de 50 en 60.000 pamfletten aan Amerikaanse soldaten uitgereikt. In de pamfletten wordt op een rustige wyze gezegd hoe men kan mee werken aan het beëindigen van de oorlog in Vietnam: door het rich ten van petities aan Amerikaanse po litici en hoge officieren; het hou den van demonstraties; in protest mars uit de kazerne lopen; het op geven als dienstweigeraar of deser teren, hetzy alleen of met meerderen tegelyk. Er wordt in het pamflet ook gezegd, dat deserteren niet licht vaardig mag worden opgevat, omdat er zware gevangenisstraffen op staan. Giften De werkmethode van de Britse groep is om met enkele vrywilligers naar een militaire basis te ryden en daar zo vlug mogeiyk pamfletten uit te delen voor men wordt ont dekt en weggestuurd. Het geld voor het drukken van de pamfletten is afkomstig van giften van particulie ren, van wie niemand fcommunist of trotzkist is. volgens Pottle, die ook zelf zegt zich vaak tegen Rusland gekant te hebben. Officieel zyn de laatste maand 60 Amerikaanse soldaten van de mili taire basis in Heidelberg gedeser teerd, vooral jongeren. Maar een zegs man van de basis zei, dat in januari meer dan 9000 soldaten zich hebben opgegeven als vrywilligers voor Vietnam. De Britse groep zegt, be halve contacten met de provo's ook contacten te onderhouden met paci fistische organisaties in Frankryk, Duitsland en andere Europese lan den. (Van onze Vlissingse correspondent) De Nederlandse stranden worden bedreigd door een tiental len kilometers groot olieveld, dat als het onze kust bereikt, een eind zal maken aan het net begonnen zomerseizoen. In de nacht van vrydag op za terdag meldde de kapitein van het lichtschip Noordhinder, dat op 40 myl ten westen van Capelle ligt, dat een onafzienbare, dikke, massieve olievlek rond zyn schip kolkte. Enke le uren later meldde hy, dat de olie met de ebstroom bleef doorstromen, 's Morgens by het eerste ochtend krieken constateerde de kapitein dat het een ongekend grote plas moet zyn, want dat van bovenuit de vuurtoren van zyn schip, het einde van de massa niet te zien was. He laas heeft hy geen oliemonster la ten nemen, zodat het tot op heden het is. Alleen uit de mededeling, dat er dikke klonten in zitten, kan men byna met zekerheid vaststellen, dat het zogenaamde ruwe olie is. Deze olie bevat grote hoeveelheden teerprodukten en zou wanneer hy op onze kust komt, grote schade teweeg brengen. Tegen alle afspraken in heeft het loodswezen de olievlek 's nachts ook niet direct gemeld aan de zogenaam de coördinatiecommissie, die moet optreden wanneer er grote hoeveel heden olie onverhoopt op onze kusten zouden komen. In de com missie zitten Rijkswaterstaat, scheep- niet vast staat wat voor soort olie vaartinspectle en enkele kü.tburge- meesters. 's Morgens is de olie dan ook via de scheepvaart die door de vlek voer, by Radio Scheveningen gemeld. Zoek Zaterdagmiddag is er een vliegtuig met enkele particulieren en als on betaalde passagier de Rykswa- terstaatdeskundige, de heer H. Edens uit Vllssingen, naar de vlek gaan zoeken, zy vonden de oliemassa iets ten zuiden van de Noordhinder. De zee was daar rood-bruin gekleurd en ook helemaal vlak getrokken door de oliemassa. De heer Edens, die ja renlang kapitein geweest is op een grote zeegaande tanker, herkende de olie maar kon niet zeggen wat voor soort olie het was. De grootte van de vlek kon ook niet helemaal vastge steld worden, daar het zich slechts enkele kilometers was. Uit het feit echter, dat het toestel met een snel heid van 280 km per uur een kwar tier lang in oostelijke richting moest vliegen voor het de begrenzing van de olievlek kon zien, moet geconclu deerd worden, dat de olieplas in ie der geval 70 kilometer groot is. De heer Edens heeft na de lan ding van het vliegtuig direct zyn chefs gebeld en gisteren is er door de Rykswaterstaat een schip op uit gestuurd, om oliemonsters te gaan nemen en zo mogelijk de omvang en de koers van de massa vast te stel len. Het schip heeft een groot gebied voor Ce Westerscheldemonding afgezocht en niets meer van de olie gevonden. De hr. Edens, die zelf aan boord was en met zyn ervaring als tankerka- pitein wel iets van stroming- en zee beweging moet weten, verklaarde, dat Rykswaterstaat van mening is, dat er op het ogenblik geen enkel gevaar is voor onze stranden. Jarenlang Vandaag zou weer worden gezocht naar de olie. De scheepvaart maakte reeds enkele weken geregeld melding van een grote olievlek op de Noord zee. Volgens een woordvoerder van Rykswaterstaat is het zeer moeiiyk de koers van een dryvend voorwerp op de Noordzee te voerspellen. Wind en stroom kunnen een voorwerp Ja renlang heen en weer bewegen, zon der dat het ooit ergens aan de kust komt. Overigens verklaarde men dat wanneer de olie toch onze kust zou bereiken, afbraakmiddelen klaar staan en dat de Koa Marine Inge schakeld zou worden voor de bestrljt ding.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3