ys Vorlog in Midden-Oosten EIDSCH DAGBLAD 161 slachtoffers IAMIN Bij drie vliegrampen Neder-Sakseii: NPD (10 zetels) Hevige tank- en lucht slag in Sinai-woestijn HULP ISRAEL /RAAGT KOELKASTEN Radio Plein 16 l in strijd met alle omringende landen WEDERZIJDSE SUCCESSEN GEMELD Egypte heeft het neerschieten van 70 Israëlische toestellen gemeld, ter wijl Israël bekend maakte dat 177 Egyptische toestellen op de grond of in de lucht zijn vernietigd. Enkele uren, nadat de tankslag in de Sinaï-woestijn was uitgebroken, meldde Tel Aviv dat tot de tegen aanval was overgegaan en dat Isra ëlische eenheden op alle fronten uit rukten. Egypte meldde, dat de „Is raëlische agressie tot staan was ge bracht". In Tel Aviv, waar vanochtend verscheidene malen luchtalarm werd gegeven, kwam het Israëlische kabi net in spoedzitting bijeen. Cairo meldde, dat de aanval van Israël was ingezet met luchtaanval len op vliegvelden bij Cairo en langs de Suez-kanaalzone. Van Israëlische zijde werd dit Egyptische bericht categorisch tegengesproken, ook door de Israëlische ambassadeur in- Den Haag. Alle vliegvelden in het Midden Oosten zijn voor de burgerluchtvaart gesloten. Troepen van Saoedi-Arabië zijn Jordanië binnengetrokken om aan Arabische zijde te vechten. De luchtmacht van Irak is in ac tie gekomen en is begonnen de stel lingen van de vijand de bombarde ren, zo meldde radio-Bagdad. Behalve Koeweit, heeft ook Soedan en vanochtend te elfder ure Jordanië de oorlog aan Israël verklaard; de strijdverrichtingen der overige lan den begonnen zonder oorlogsverkla ring. Libanon verklaarde dat het Volgens Newsweek Bombardementen op Noord-Vietnam spoedig stop? De Ver. Staten zullen weldra misschien over enkele weken hun bombardementen op Noord-Vietnam stopzetten, zo schrijft het Ameri kaanse weekblad Newsweek van wel ingelichte zijde in Washington te hebben vernomen. Een besluit zou nog niet zijn ge nomen, maar de hoogste militaire leiders zouden zich er rekenschap van geven, dat belangrijke doelen in Noord-Vietnam steeds schaarser wor den en dat de verliezen aan mensen en materieel hoog zijn tot dusver 571 vliegtuigen, waarvan in ruim 500 gevallen de piloten niet konden wor den gered. Voorts zou onder de Ame rikaanse leiders de mening veld win nen. dat het ogenblik is aangebroken om te onderzoeken of Noord-Viet nam vredesbesprekingen wil begin nen in ruil voor een staking van de luchtaanvallen, aldus Newsweek. Amerikaanse mariniers hebben een communistisch regiment een verplet terende nederlaag toegebracht in twee dagen van strijd in de noor delijke sector van Zuid-Vietnam. Vol gens het Amerikaanse hoofdkwartier zijn 540 Noordvietnamezen gesneu veld; de mariniers verloren 73 doden en 139 gewonden. Het gevechtsterrein lag 40 km ten zuidwesten van de grote mariniers basis te Da Nang. Luchtaanval on Haifa 1 I De Syrische luchtmacht heeft een aanval gedaan op de Israëlische ha venstad Haifa. De raffinaderij al daar staat in brand, zo maakte radio Damascus bekend. Radio-Damascus (Syrië) heeft- een oproep uitgezonden tot vernietiging van de olie-installaties. Generaal Mosje Dajan, die tot minister van Defensie van Israël is benoemd, tijdens een perscon ferentie. ook aan de strijd zal deelnemen. Al- gerië zal eveneens troepen beschik baar stellen. Veiligheidsraad in spoedzitting Onder leiding van de nieuwe voor zitter, de Deen Tabor, is de Veilig heidsraad vanmiddag tegen half drie in spoedzitting bijeengeroepen. De leider van de Israëlische delegatie verzocht een dringende mededeling te mogen doen over de vijandelijkhe den tussen zijn land en de Arabische staten. Ambassadeur Rafael voegde aan zijn verzoek toe, dat Egyptische land. en luchtstrijdkrachten tegen Israël in actie waren gekomen. Ook Egypte heeft grensschendingen aan de Raad gemeld. In Parijs is de NAVO-raad bijeen gekomen ter bespreking van de toe stand in het Midden-Oosten. Vervolg op pag. 2 Oudere Israëliërs die geen dienst meer kunnen doen aan het front, hebben hun diensten aan geboden om corvee te doen voor de strijdkrachten. Nu de strijd is ontbrand, kan- geen man worden gemist. (Van onze Londense correspondent) De Britse luchtvaart heeft het af gelopen weekend de zwaarste dag uit de historie beleefd. Binnen twaalf uur tijd verongelukten twee vliegtui gen, waarbij 160 mensen om het le ven kwamen. Zaterdagavond vloog een D.C.-4 vlak voor de landing bij Perpignan aan de Frans-Spaanse kust tegen 'n berg. Alle 88 passagiers, 83 vakan tiegangers en 5 bemanningsleden, wedden gedood. Zondagochtend om 10 uur stortte eveneens een 20-jarige D.C.-4 vlak voor de landing neer in de Engelse stad Stockport bij Manchester waar 'n honderdtal personen naar het vlieg veld waren gekomen om familieleden en kennissen op te halen die net uit Majorca waren teruggekeerd. Bij deze ramp kwamen 72 personen om het leven; 12 werden er gered onder wie drie kinderen, de steward en de piloot. Zij zaten allen voor in het vliegtuig. De toestand van de meeste gewonden is zeer ernstig. Tenslotte is zondagmiddag, even voor het sluiten van de grote vlieg tuigdemonstraties in Le Bourget. on der het oog van 500.000 bezoekers een Franse Mirage 5-jager bij een mis lukte manoeuvre neergestort, waar bij de piloot met zijn toestel ver brandde. De vlieger, die in een groep van acht Mirages,, een duikvlucht vlak voor de tribune moest uitvoe ren, heeft vermoedelijk de beheer sing over zjjn toestel verloren. Niet temin wist hjj een onvoorstelbare ca tastrofe te voorkomen, door zijn ja ger op het laatste ogenblik naar links te trekken, om zo nog net te vermijden dat de Mirage op de tri bune met tienduizenden bezoekers zou neerstorten. Vervolg op pag. 2 Socialisten -ondanks verlies- bleven grootste partij CDU won 1 zetel verlies FDP 4 zetels (Van onze correspondent in Bonn). De verkiezingen voor het parlement in de deelstaat Ne- der-Saksen zijn met een verlies van 7 zetels voor de Sociaal- Democraten en een winst van 1 zetel voor de Christen-Demo craten geëindigd. De Liberalen verloren 4 zetels. Voor het eerst maakt nu ook de neo- nazistische NPD deel van het Nedersaksische parlement uit. Ze kreeg er 10 zetels. Naar wordt verwacht zullen de So ciaal-Democraten (met totaal 66 zetels) en de Christen-Demo craten (met 62 zetels) de coali tie voortzetten, die zij vier jaar geleden aangingen. De verkiezingen waren in Bonn met J spanning tegemoet gezien, omdat de winst voor de CDU was voorspeld als resultaat van de grote populari teit die Bondskanselier Kiesinger zich als regeringschef verworven had Toch hoopte de CDU niet op een al te grote verschuiving in Neder-Sak- sen, omdat dit de spanningen zou kunnen oproepen binnen de „grote coalitie" in Bonn. I Opvallend blijft echter dat van de elf zetels, die de verliezers (SPD en FDP) minder in de Landdag zullen kunnen bezetten, er maar één naar de CDU is gegaan, terwijl de andere tien de NPD ten goede kwamen. Aan het hoofd van de NPD-fractie zal haar kleurrijkste figuur, de feite lijke leider Bubby von Thadden het oarlement. in Hanover binnenrukken. Of Von Thadden ook nog de invloed rijkste figuur is, die hij lange tijd Een overzicht can de wrakslu.'c- o bemanningsleden c,<. .run- ken van het Britse vliegtuig Ar- formatorstation in Stockport, gonaut dat met 78 passagiers en Engeland, is gestort. Trein beschoten Tussen Baarn en Amersfoort in de gemeente Soest is gistermiddag om ongeveer kwart over vier een reizi gerstrein beschoten. Er werd nie mand gewond. De spoorwegrecherche en de ge meentepolitie Soest die de zaak in onderzoek hebben achten het moge lijk dat jongelui met een windbuks aan het schieten zjjn geweest. Nadat de Baarnse stationschef de politie van Soest op de hoogte had I gesteld heeft de politie de hele lijn geïnspecteerd, maar er waren geen I jongens met een buks te bekennen. was, wordt steeds meer betwijfeld. Sterke stromingen binnen de NPD zijn er op uit de leiding te zuiveren van allen, die bij de onrust betrok ken zijn geweest rond de Thielen-Von Thadden-controverse. Overigens heb ben de NPD-ers tot op heden geen blijk gegeven ook maar enige con crete politieke ideeën te bezitten, het zij op binnenlands- hetzij op buiten lands politiek gebied. urm run 50,— waardebon bij aankoop van een onzer vele 18 merken. 42 modellen VIJF MEIPLEIN 16 - LEIDEN (Sue/ tyïte* teuwo Uit het Leidsch Dagblad vaii 5 Juni 1867: Leidsche belangen. In het onlangs verschenen gemeenteverslag over 1866 lezen wij, dat volgens het j oordeel der bevoegde macht het lokaal" van de school voor meisjes (van Mej. Ren- sen, op de Br eedstraat) „on voldoend. ongezond" is, en dat aldaar nog steeds .zit banken" in gebruik zijn, die „reeds 2 jaren voor schoolge- 1 bruik afgekeurd" zijn. Berichten uit Texel luiden i niet zeer gunstig. Eene boe renwoning die voor een paar i jaren 11100 opbracht, werd thans voor f 500 verkocht. MAANDAG 5 JUNI 1967 No. 31294 1 maart 1860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singe) I, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ARABIË h!l Premier Esjkol van Israël i vandaag te hopen, dat de believende landen en volke- n niet afzijdig zullen blijven, .ar dat zij Israël zullen hel- Mokn in het conflict met de Ara- jren. Egypte en Israël zijn vandaag met elkaar in oorlog geraakt en Syrië heeft zich korte tijd later niet aanvallen op Israël aan de zijde van Egypte ge schaard. Jordanië heeft zich in de loop van de morgen eveneens bij de oor logvoerenden gevoegd door in Jeruzalem het vuur te openen tegen de Israë lische sector; Israël heeft het vuur beantwoord. Ook het nabijgelegen dorp Ramat Rachel is door Jordanië aangevallen. Een oorlogsverklaring is er niet geweest. In de Sinai-woestijn woedt een hevige tank- en luchtslag tussen Israëliërs en Egyptenaren. Israël meldde dat Egyptische eenheden hadden aangevallen, terwijl uit Egypte melding werd gemaakt van Israëlische agressie. De eerste berichten over de strijd in de Sinai kwamen vanmorgen vroeg uit Tel Aviv. Enkele uren nadat de oorlog was ontbrand, stortte ook Syrië zich in het avontuur met luchtaanvallen op Israëlische sted°n, stel'-""-" en Vrijwilligers naar Israël vertrokken onze A'damse correspondent) Het KNMI in De Bilt verwacht ""an heden- tot morgenavond: tijde- l]k veel bewolking met in hoofdzaak pp de avond en nacht enige regen of Morgen overdag ook op- laringen Matige, aan de kust tijde- vrij krachtige naar zuidwest wind. Dezelfde of iets ho- 'ere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) g 6 JUNI Zon op: 4.23 uur; onder; 20.55 u. op: 3.11 uur; onder: 19.30 u. Hoogwater te Katwijk tt 2.09 en 4.29 uur, laagwat-er te 10.05 en 22.34 lur. lt nummer bestaat uit 16 pagina's eerste groep Nederlandse vrjj- voor Israël is vanmorgen Terwijl in de Negev- gevechten woedden, reisden J twintig vrijwilligers enkele minu- voor twaalf van het Centraal ition in Amsterdam naar Parijs, is de bedoeling, dat zij vandaar vrijwilligers uit andere landen Israël vliegen. Of dit ook zal kon men vanmorgen nog met zekerheid zeggen, vrijwilligers, 18 tot 35 jaar oud, op eigen risico. In Israël zijn tegen ongevallen verzekerd. Zij zich verplicht minstens vier in Israël te blijven. Zij gaan in landbouwkolonies, zieken en op andere plaatsen in de waar door de van het leger tekort aan is ontstaan. het vertrek van de groep van Centraal Station bleek vanmor- dat deze slechts uit negen per- bestaat. Een meisje heeft zich het laatste moment teruggetrok- Tien anderen hadden meege- zich niet op een zo korte ter- te hebben kunnen vrijmaken. EERBERICHT Veranderlijke it bewolking

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1