LEIDSCH DAGBLAD Diplomatiek overïe; op volle toeren SPINAZIE Gé VERHOOG Dr. Van Konijnenburg heeft liet moeilijk gekregen in Djakarta Seliröder weigert Israel 20.000 gasmaskers Tlians geen inhouding 2 pet. vakantiegeld 750lr. t*1«ï weekend-systeem Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 1 JUNI 1967 No. 31291 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bü vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Om de spanning in het Midden-Oosten te bezweren: In de afschuwelijke situatie waarin de wereld verkeert ten gevolge van de crisis in het Midden- Oosten is weinig verandering gekomen. Terwijl in New York en de westelijke hoofdsteden koortsach tig wordt gewerkt aan plannen om de dreiging te bezweren, acht Moskou de tijd blijkbaar nog niet gekomen voor een grootscheepse interventie. Integendeel, de Sowjet-Unie wees het Franse verzoek om een viermogendheden-eonferentie te houden van de hand, terwijl ze schepen van de Zwarte Zee-vloot naar de Middellandse Zee laat opstomen, waardoor Nasser moreel geruggesteund wordt, wordt gedaan gehoor te geven aan de oproep van Oe Thant om af te zien van het voeren van oorlog en alle andere handelingen, welke de spanning kunnen doen toenemen achterwege te laten. De raad zou onmiddellijke voort zetting van het internationaal over leg moeten aanmoedigen om te ko men tot pacificering van de toe stand en om te zoeken naar redelij ke, vreedzame en rechtvaardige op- Voorstellen in V eiligheidsraad De redenen voor deze politiek van terughoudendheid mogen dan zijn, dat de Russen Peking niet de kans willen geven hen er van te beschul digen, dat zij in het zgn. „imperia listische westelijke kamp" zijn te rechtgekomen, terwijl zij voorts hun invloed op de Arabische landen, wel ke door de crisis is versterkt, niet verloren willen zien gaan door direct met Amerika bemiddelingspogingen t.e ondernemen, er wordt door Mos kou in wezen een uitermate gevaar lijk spel gespeeld. Twee ontwerp resoluties De Veiligheidsraad heeft zich gis teravond opnieuw met het probleem bezig gehouden. De Ver. Staten heb ben een ontwerpresolutie ingediend waarin op alle partijen in de crisis in het Midden-Oosten een beroep Egypte diende een ontwerp-reso- lutie in, waarbij het voorstel binnen veertien dagen de gemengd Israë- lisch-Egyptisclhe bestandscommassie haar werkzaamheden te laten her vatten. Op voorstel van Frankrijk werd de vergadering van de Veiligheidsraad verdaagd tot vrijdagmiddag om de Brits Lagerhuis Ook het Britse Lagerhuis heeft de toestand in het Midden-Oosten be sproken. Premier Wilson verklaarde, dat Engeland zich via de Ver. Naties zal inspannen over een gezamelijke duidelijke uitspraak dat de Golf van Akaba een internationale waterweg is, toegankelijk voor schepen van el ke nationaliteit. Minister Brown zei. dat een op volle toeren werkend Brits diplomatiek ap paraat tracht een nog dreigender crisis te voorkomen. De tijd voor een oplossing noemde hij wanhopig kort. De gehele internationale gemeen schap moet zich hiervan volledig be wust zijn. Brown zei voorts, dat Nasser voor wie hij veel respect had, maar dat hij ook diens fouten kende in zuid-Arabië een totaal verkeerde koers had gevaren. Zijn huidige on verantwoordelijke politiek in he Midden-Oosten had niet alleen Egyp te, maar de wereldvrede in gevaar gebracht. Het is evèn verkeerd om Nasser t'en val te brengen, zoals de cor vatieve regering destijds had willen doen, als voor Nasser om een ander land in het Midden-Oostem met de ondergang te bedreigen en ons Kalmte Brown drong met kalmte aan op verzoeningspogingen en opperde het denkbeeld dat Oe Thant een per soonlijke vertegenwoordiger naar het Midden-Oosten zou sturen om deze taak uit te voeren. De Britse minis ter zei over zijn bezoek aan Moskou nog, dat hij er van overtuigd is dat de Russen ernstig bezorgd zijn over de situatie in het Midden- Oosten en dat zij willen helpen voorkomen dat de dingen hen uit de hand lopen. Vervolg op pagina 17 Actie „Zwarte zes" Politie verscherpt controle In het kader van de actie „Zwarte zes" zal in de maand juni op de autosnelwegen door de rijks- en ge meentepolitie verscherpt worden toe gezien op de naleving van de zwarte zes actiepunten. Na twee maanden voorlichting door het "Verbond Voor Veilig Verkeer zal in het bijzonder worden opgetreden tegen weggebrui kers die zich niet houden aan de be palingen die gelden voor het juist afstand houden, inhalen, invoegen, aanpassing snelheid en het stoppen op de autosnelweg. Hoge verliezen in Vietnam De Amerikaanse verliezen in Viet nam zijn in de week van 21 tot 27 mei met 313 doden en 2616 gewonden gestegen, het hoogste totaal van de oorlog. Voorts werden 12 Amerikanen als vermist opgegeven. Amerikaanse pantsertroepen deden vandaag een succesvolle aanval op een groot ingegraven bolwerk van de guerrillatroepen aan de kust, dat als inleiding vanuit zee zwaar werd ge bombardeerd Het bombardement vond plaats in de provincie Quang Ngai een van de gebieden waai de Vietcong bijzonder sterk is. Een groot complex van verborgen bun kers. loopgraven en fortificaties werd bloot gelegd. y/EFR BERICHT Hogere temperaturen Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond; op de meeste plaatsen droog weer. Van nacht hier en daar mist. Morgen overdag zonnige perioden met opnieuw hogere temperaturen. Over wegend zwakke wind. (opgemaakt om 11.15 uur). Zon op: 4.26 uur; onder 20.51 uur. Maan op: 2.24 uur; onder 14 41 uur Hoogwater te Katwijk te 11.17 en 23.44 uur; laagwater te 6.42 en 19.25 uur. (Van onze correspondent in Djakarta) Dr. E. van Konijnenburg, voormalig K.L.M.-directeur en vriend van ir. Soekarno, heeft het na de val van de president moeilijk gekregen in Djakarta. Enige maanden geleden was hij het onderwerp van een fluistercam pagne in de Indonesische hoofdstad. Een hoge functionaris van het mini sterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde toen bijvoorbeeld dat dr. Scherpe reactie in Wall Street De crisis in het Midden-Oosten heeft gisteren op de Newyorkse ef. fectenbeurs een scherpe koersdaling veroorzaakt. De daling was de groot ste van de huidige baisseperiode. Aan het slot was de verhouding tus sen koerswinsten en -verliezen onge veer een op acht. De handel werd geheel door de toestand in het Mid den-Oosten beheerst. Aan gunstige factoren zoals de aanvaarding door de Amerikiurs" senaat van de her invoering van de investeringsaftrek 7% werd geen aandacht ge-, schonken. Het indexcijfer voor de in dustriefondsen van Dow Jones daal- net 12.42. purt^n tot 852.56. Het de grootste daling sedert 3 ok- r van h*t vorige jaar. Van pa niek was echter geen sprake gezien nachtige omzet van ruim 8 3/4 miljoen aandelen. Brandweerman marcheerde met «ebroken been pols en bestaat uit 20 pagina's Een Haagse brandweerman. de 38-jarige H. Weerwag, die op en wandelm~rsoefening in Delft in de Nieuwe Plantage aldaar, tegen een auto liep, maakte een buiteling. Hjj klaagde over een pijnlijke linkerpols - rette de mars voort. Tenslotte leek het hem ♦««h raadzaam naar :iekenhuis Bethel te stappen voor nader onderzoek. Het bleek toen dat hii "W alleen een gebroken pols ook een gebroken been had Van Konijnenburg niet langer wel kom was in Indonesië. In de lift van Hotel Indonesai fluisterde een hem onbekende ex-Nederlander de heer Van Konijnenburg toe, dat hij er ver standig aan deed om niet meer in het land te verschijnen. De geruch tenmachine kwam op gang en be schuldigde de heer Van Konijnen burg van oncontroleerbare intriges achter de schermen. Uiteraard werden deze geruchten nergens bevestigd, maar zij tastten de goede naam van de Nederlandse zakenman in dit land wel aan. In middels heeft minister Malik van Buitenlandse Zaken de heer Van Ko nijnenburg schriftelijk verzekerd, dat er tegen hem geen bezwaren zijn aan te voeren en dat zijn visum der halve verlengd kan worden. Boven dien is de heer Van Konijnenburg weer benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Universiteit van Djakarta. Maar de fluistercampagne gaat desondanks voort. In een afkeurend bericht over ir. Soekarno in het dagblad „Sinar Harapan" wordt dr. Van Konijnenburg een van de wei nige trouwe vrienden van Soekarno genoemd en deze betiteling voor spelt weinig goeds voor dr. Van Ko nijnenburg. Ondanks verzoek van Kiesinger De Westduitse minister van Defen sie, Schroder, weigert op een zoek van Israël in te gaan on bedreigde staat 20.000 gasmaskers in leen te geven. In de Bondsrepubliek is een raad van 200.000 gasmaskers opge slagen. De Israëlische regering heeft de Bondsregering om de maskers gevraagd, omdat bekend is dat het Nasser-regime bij de oorlog in Je men van gifgassen gebruik maakt. Ondanks de aandrang van bonds kanselier Kiesinger, het verzoek snel Voor f. juwelen gestolen Uit een van de etalages van juwe lier M. van Loosbroek in Enschede zijn vanochtend ringen en colliers gestolen met een gezamenlijke w de van rond f 20.000. Om ongeveer half vier vanochtend werd mevi Van Loosbroek opgeschrikt door de alarminstallatie die in werking trad, nadat onbekenden de etalageruit met ijzeren staaf hadden stuk gesla gen. De inbrekers slaagden erin uil de etalage een serie briljanten ter waarde van f 5.000 te grijpen. Voorts werden acht gouden colliers ter waarde van rond f 4.000, een aantal fantasie- en verlovingsringen met briljanten en een aantal gouden oor clips uit de etalage weggegrist. Mevrouw Van Loosbroek, die alleen thuis was, zag vanaf het balkon bo ven de winkel mannen in een auto stappen, die gedeeltelijk op het trot toir stond. Buren, eveneens gewaar schuwd door de alarminstallatie, ver klaarden twee mannen in de auto te hebben zien springen. In deze auto wachtte een derde man. in te willigen, weigerde Schroder de gasmaskers af te staan. Hjj deed dit met een beroep op de NAVO-af- spraken, dat geen wapens aan niet- NAVO-Ianden mogen worden gele- Na herhaald aandringen van kan selier Kiesinger stelde Schroder als eis, dat ook de gasmaskerkwestie door middel van een besluit van een voltallig kabinet tot oplossing moet worden gebracht. „Ongelofelijk" De televisiecommentator Matthias Wamden, die gisteravond laat het bericht van Schröders ongelofelijke houding bekend maakte, voegde er aan toe dat uitgerekend Duitsland, dat miljoenen Joden de gaskamers ingedreven heeft, de Joden nu de middelen wil weigeren om zich te gen het gas te weer te stellen Wamden herinnerde ook aan de woorden van de minister van Bui tenlandse Zaken Brandt gistermid dag op een persconferentie in Bonn: dat de Bondsrepubliek neutraal zal zijn in het conflict tussen Egypte en Israël. De Deense minister van Fi- Grünbaum, heeft op het paleis Amalienborg aan koning Frederik, graaf Henry de Monpe zat en prinses Margrethe d< gouden versies overhandigd van de nieuwe huwelijksmunten van 10 kronen. Het huwelijk van de ADVERTENTIE TIJDELIJK „LOEWE OPTA" f 448,- RADIO PLEIN 16 (ADVERTENTIE) UW SLAGER UW POELIER Voor verse BRAADSTUKKEN - BRAADKUIKENS - JONGE HAANTJES - REEBIEFSTUK HAZEPEPER - HAZEBOUTEN. Ongeorganiseerde bouivvakkers (Van onze Amsterdamse correspondent) De Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid houdt dit jaar geen 2 procent in bij de uitbe taling van het vakantiegeld aan de bouwvakarbeiders. Vo rig jaar was dit wel het geval. I Het gevolg was: grote onrust on- I der de niet-georganiseerde bouwvak arbeiders, die niet zoals de georgani- seerden de bij de verzilvering van hun vakantiebonnen voor administratie kosten ingehouden 2% via een om weg terugkregen. Ongereldheden bfj de uitbetaling van het vakantie geld vormden toen de inleiding tot het „bouwvakoproer" van de 14de juni. Onrechtmatig Deense kroonprinses met dê Franse graaf zal 10 juni worden voltrokken. ADVERTENTIE INTRODUCTIE OOGST 1967 128^1.10 KWALITEITS DIEPVRIES ADVERTENTIE ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I ADVERTENTIE Enkele maanden geleden heeft de Amsterdamse kantonrechter de houding van de 2 procent onrecht matig verklaard. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid ging tegen deze uit spraak in beroep. Dit beroep dient op 20 juni voor de Amsterdamse rechtbank. De bouwvakkers gaan de eerste twee weken van juli met va kantie. De meeste vakantiebonnen worden geruime tijd voor de vakantie verzilverd. Het Sociaal Fonds Bouw nijverheid heeft daarom in afwach ting van de uitspraak in hoger be roep voorlopig voor één jaar beslo ten de procent niet in te houden. Wanneer het door de rechtbank in het gelijk gesteld zou worden, zou het toch te laat zijn om voor dit jaar alsnog tot inhouding over te gaan. Prins Claus drinkt een pilsje te midden van de journalisten jj aan de bar tijdens een informeel bezoek dat hij gisteren bracht aan het internationaal perscen trum „Nieuwspoort" in Den Haag De Prins werd benoemd tot ere- poorter loaardoor hij in het bezit kwam van een doorlopend toe gangsbewijs. (Suct Qlte teuivo - Engeland. Niet alleen sta- ken de kleermakersgezellen voortdurend hun werk. maar ook de rattenvangers willen i hunnen arbeid niet verder i voortzetten, zoo men niet 4 j sh. 6 p. (f2.70) voor een do zijn ratten betaalt. Onder de boeken, onlangs voor de Academische biblio theek aangekocht, bevindt zich een Spaansch werkje, te Brussel gedrukt in 1589, waarin twee merkwaardige tractaten vervat zijn, door Spaansche bevelhebbers ge- schreven het eene van F. de 1 Valdes, den bekenden belege raar van Leiden, het andere van Don Sancho de London-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1