STAMEN HUIS Introductie van Puccini's briljant Italiaans Gloria Q RAIFFEISENBANK TWEELINGCONCERT IN KATWIJK: De tonic die het helemaal heeft! Ank Reinders in Mozarts „Exsultate" „Holland Festival attractief voor jeugd Na zeven magere zomers nu beter N.S. werven orderbewakers voor hal C.S. PAGINA 6 LEADSCH DAGBLAD WOENSDAG 31 MEI 1967 ADVERTENTIE Solzjenitsyn vraagt hulp In april 10.745 Het verheugt ons dat de Triumfatorkerk in Katwijk volledig bezet was voor het grote concert van het Katwijks-Noordwijks tweelingkoor Halleluja - Cantate Domino, welbekend van de Lukas-Passion en van voorbeeldige a cappella concerten. Het kerkbestuur heeft van de aanvang af in de verwachting geleefd dat hun mooie nieuwe kerkgebouw ook in een cultureel-die- nende functie zou voorzien en daartoe zijn terdege ideale fa cetten aanwezig. Met medewerking van het Zuid- evenwicht tussen koor. en orkestpar- hollands Orkest O-l.v. Johan Admi- I tijen dat nergens faalt, een harmo- raal, heeft deze zich als koorleider nische bouw uit een zeer gezond gegeven aan Mendelssohns Hymne I kleurgevoel. „Hor mein Bitten" en aan Puccini s gen van zang bezeten componist, I (Cr ifixus, Benedictus) de ingetogen „Messa Gloria",^ aldus genaamd dankbaar zijn tol betalend aan de- stukken. De ongewoon fraaie bas van «i «- j—i •- genen die zijn geest bevrachtten, isi Van den Brink heeft de laatste jaren bezig zichzelf te ontdekken. Met dit j enorm aan alzijdige soepelheid ge- marsmaatook aan Mozart soms, er vei-schijnen dingen dde enkele ge neraties nadien bij Elga-r en zelfs Hullebroeck zullen ontmoeten Uiterlijkheid en verinniging wisselen en de koorleden (een 80-tal) moeten tegen die wisselingen opgewassen zijn, tegen climaxen en smekingen. Het prachtig getrainde koor wis er tegen opgewassen, handhaafde zich in alle hoge liggingen en tekende sonoor en zonder uitspringen van stemmen z'n vier registers helder af, in uitgeba lanceerde klankverhoudingen. Uitstekende solisten De solo's kwamen hier toe aan de tenor Henk Meyer en aan de bas Henk v. d. Brink, beiden zeer aan sprekende mooie stemmen met groot volume. De tenorpartijen onder streepten soms sterk het opera-ele ment in de compositie, de baspartijen omdat het Gloria-deel er zo'n aan zienlijke plaats bij inneemt. Als pro gramma-aanvulling werden Mozarts beroemde motet „Exsultate, Jubilate" voor solo-sopraan en orkest en voor orkest alleen het langzame deel van Beethovens eerste symfonie ingelast. Werk van 18-jarige Puccini's „Gloria", werk van een 18-Jarige, is In ons land nog nauwe lijks bekend. Zowat 90 jaar geleden werd het eens verklankt, ter zijde gelegd en vergeten. Puccini's tempe rament dreef hem naar de opera. Door speurwerk van een Amerikaans musicoloog in 1951 kwam het oude manuscript weer te voorschijn. Men komt hier moeilijk toe met het woord „jeugdwerk". Het vakman schap is hiervoor te groot. Het mist wel de artistieke oorspronkelijkheid, die de latere schepper van „Butter fly" en „Turandot" zullen kenmer ken. Maar er valt genoeg te bewon deren: een melodieënstroom van drie kwartieren lang, een voortreffelijk Gloria werd, ten bewijze van aanleg, wonnen. eindexamen conservatorium daan! De sfeer, de beïnvloeding, de denkrichting, alles in Italiaans: bril jant, helder, eenvoudig, romantisch belcan,to, zoals een volksverbondene dat maakt. Van de uitgebreide blazersbezetting gaat de grootste kleurwerking uit, unisono's van het hele apparaat „doen het", aan Verdi moet men meermalen denken (Qui tollis in Mendelssohns melodieuze, zoet vloeiende Hymne is voorzien van een uitgebreide sopraansolo, waarvoor Ank Reinders uitgenodigd was, thans een zangeres van de eerste garde, die eens haar solistenloopbaan aanving in een solistenrolletje bijCan tate Domino"! Wat zij zich intussen eigen maakte kon zij bewijzen in Mo zarts motet „Exsultate. jubilate". Daar gaat het om „ster"-zingen en ADVERTENTIE Expositie Finse glaskunst De ambassadeur van Finland, de heer S. von Numers, heeft gister- ochtend in het Rosenthal Studio I Haus in Amsterdam een tentoonstel- ling van Finse glaskunst geopend. De expositie, die geheel gewijd is aan glassculpturen en industriële ont werpen van de kunstenaar Timo Sarpaneva, is tot 14 juni dagelijks te bezichtigen. De werken van Sar paneva. die sinds 1950 ontwerper van de nttala glasfabrieken in zijn land is, zijn vele malen bekroond. Hij ont ving o.m. drie maal de grote prijs van de Triënnale. De opening werd 0.m. bijgewoond door de kunstenaar zei 1 iNieuwe leden van „De Muiderkring" Als nieuwe leden van het cultureel genootschap De Muiderkring zijn ge ïnstalleerd mr. drs. R. Hotke. di recteur culturele zaken van het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk en prof dr. 1. Schöffer uit Wassenaar, hoogle raar ln de vaderlandse geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Hun installatie geschiedde door de slotvoogd van het Muiderslot, Ton Koot, tijdens de 27ste bijeen comst van de Muiderkring in het slot, wel ke als onderwerp had: „Vijftig jaar wereldgebeuren, dat werd ingeleid door het lid mr. Arn. J. d'Allly. IN HOUAND Overzicht tijdens het fraaie koorconcert, dat gisteravond in de Triumfatorkerk te Katwijk aan Zee ondeer leiding van Joh. Ad miraal werd gegeven. (Foto LD/Jaap v. Duyn, Katwijk a. Z.) wordt het coloratuur-zingen acroba tiek. Ank Reinders had zich na Men delssohn rustig en heerlijk ingezom gen en een nobele, slank-gesponnen zanglijn weten te ontwikkelen, cul minerend in het meesterlijke .Alle luia". In het Beethoven-Andante smaakte Admiraal voor het eerst het genoe gen, als orkestdirigent voor een be roepsorkest te staan. In een dwin gende plastische directie liet hij geen twijfel ontstaan aangaande zijn intenties en een welklinkend klank stuk droeg mede bij tot w at deze avond voor deze merkwaardige mu sicus ongetwijfeld geworden is: tol glorie van Admiraal. En van zijn koor! V. Veiling collectie J. Goedkoop Onder grote belangstelling bij de kunstveiling Paul Brandt in Amsterdam de uitgebreide verza meling van wijlen de heer J. Goed koop, omvattende een 233-tal kaar ten, profielen, stadsgezichten, boe ken, atlassen, prenten en tekeningen van de stad Amsterdam, geveild. De opbrengst bedroeg ruim f50.000. Onder de kopers bevonden zich, be halve de handelaren en collectio neurs, het gemeentearchief van Am sterdam, het Rijksprentenkabinet het Zuiderzeemuseum. Alexander I. Solzjenitsyn (49), de schrijver van een wereld beroemd boek over stalinistische gevangenkampen, heeft een beroep op andere Russische schrijvers gedaan om hulp bij het uitgeven van zijn nieuwe werken Hij liet vorige week onder de afgevaardigden op het Rus sische schrijverscongers een getypt verzoek om hulp de ronde doen. Aangenomen wordt dat hij sinds 1962 zeker twee ongepubliceerde ro mans heeft geschreven, toen zjjn boek „Een dag uit het leven van Ivan Denisowitsj" voor het eerst in de Sowjet-Unie het leven in de con centratiekampen van Stalin be schreef. De toenmalige premier Chroest- sjow gaf „een dag" persoonlijk vrjj voor publikatie ondanks bedenking en vele politici. Een cjaar later werd Solzjenitsyn echter door alle conservatieven aangevallen voor een kort verhaal over de armoede in Russische dorpen. Evenals de roman „Een dag" werd het verhaal gepubliceerd door het liberale literaire tijdschrift No- vy Mir. Solzjenitsyn's laatste uitge geven werk was een ander kort ver haal dat begin 1966 in hetzelfde tijd schrift verscheen. Zijn rondschrijven op het congres had een algemeen karakter en vroeg ook om hulp voor andere Russische schrijvers. Eerste Festival voor bedrijfsorkesten Op initiatief van de rubberfabriek Vredesteln Loosduinen N.V. zal op 10 Juni ln het Soheveningse Kunhaus het „Eerste festival voor bedryfsor kesten" worden gehouden. Voorlopig hebben zich harmonie fanfarekorpsen van 7 bedrijven op gegeven. Het ligt in de bedoeling van de initiatiefnemers voortaan jaarlijks een dergelijk festival te organiseren Expositie Kijkspel In het Toneelmuseum aan de He rengracht in Amsterdam is vandaag een tentoonstelling geopend, gewijd aan het werk van de Nederlandse dé cor- en kostuumontwerpers. Onder de titel „Kijkspel" wordt een beeld ge geven van het aandeel van de ont werpers bij de totstandkoming van een toneelvoorstelling. Alle theater- elementen, die by een normaal be zoek aan de schouwburg niet te zien zyn, worden hier getoond: dècorate- lier, lichtinstallatie, donder- wind- en regenmachines, kleedkamer enz. De bezoeker kan zich laten grimeren en zich daarna laten fotograferen. Deze expositie, zal gedurende de maanden Juni, Juli en augustus te zien zyn. De opening is verricht door een gezameniyk optreden van de direc ties der toneelgezelschappen. V) waar men véél meer doet dan sparen De Raiffeisenbank doet alle bankzaken, ook reisdeviezen. Gemakkelijk voot u spaarbank en alle bankzaken In het komend Holland Festival zal de jeugd zoveel mogelijk hij de programma's worden betrokken. Bij de officiële opening en sluiting zullen talrijke jonge volwassenen worden uitgeno digd. In de grote steden zijn diverse reductiemogelijkheden geschapen, die de Festival-voorstellingen voor jeugdige bezoe kers bereikbaar maken, o.m. door het Cultureel Jeugdpaspoort. Van enkele manifestaties zyn speciale jeugdvoorstellingen georga niseerd, t. w. een voorpremière van „Prometheus" in de regie van Erik Vos op 1 juli in Amsterdam, gevolgd door een middagvoorstelling op 10 Ju li, voorts een matinée van „Ham let" in de opvoering van de Bristol Old Vic op 7 juli in Den Haag en 12 juli in Amsterdam. Een speciaal jeugd-Promenadeconcert zal op 27 juni in De Doelen worden gegeven door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Edo de Waart. Uitgevoerd worden Gersh win's „Rhapsody in blue" en frag menten uit „West Side Story" van Leonard Bernstein. Als solisten werken aan dit concert mee de pia nist Cicero, de sopraan Henny May, de alt Henriëtte Klautz, de tenor Jacco van Renesse en de bariton Albrecht Klora. Verscheidene Festivalvoorstellin gen appelleren in het byzonder tot de jeugd, het Amerikaanse negerbal let van Alvin Alley en de drie uit voeringen van „Romeo en Julia" door het „Ballet van de Twintigste Eeuw" van Maurice Béjart ln de Rotterdamse Doelen. Ook de talry- ke programma's van het Nationale Ballet en het Ned. Danstheater hou den voor artistiek geïnteresseer de jonge volwassenen grote aantrek kingskracht in, evenals diverse to neelvoorstellingen waaronder „Ubu- Roi", „Thyestes", „Prometheus" -- op te voeren door het Pools Thea terlaboratorium „Akropolis". Ouders die hun opgroeiende kin deren met opera in kennis willen brengen, vinden hiertoe een ideale gelegenheid in de voorstellingen door de Tsjechische Nationale Ope ra uit Praag van Janacek's sprook jes-opera „Het sluwe vosje", waar aan om., door Scapino veelzydige medewerking wordt verleend. De In ternationale Fllweek Arnhem ln het kader van het Holland Festival (12- 19 Juni) en de diverse jazz-concer- ten waarvan de progi imma's nog worden aang ndigd, completeren het beeld var „Jeugd en Holland Festival 1967". nieuwe huizen In april 1967 zyn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 10.745 nieuwe woningen ge reedgekomen. In april 1966 werden 10.275 nieuwe woningen opgeleverd. In de jaren 1961 t.m. 1965 kwamen in de maand april gemiddeld 7.511 woningen gereed. Het aantal In de eerste vier maanden van 1967 ge reedgekomen woningen bedraagt 40.305 tegen 32.385 in de overeenkom stige periode van 1966. Gemiddeld kwamen in de overeenkomstige pe riod evan de jaren 1961 tot en met 1965 23.483 woningen gereed (Van onze weerkundige medewerker) De zomer van 1967 staat voor de deur. Vandaag begint de kli matologische zomer en niet eerst op de langste dag 21 juni. Na de top van 1959 is vrijwel elke zomer een teleurstelling ge wordenal zouden wij de zomer van 1964 nog bijna normaal mo gen noemen. Van de honderd zomerdagen werden de volgende aantallen als goed of fraai ervaren. Zomer 1959 (top) met 74 dagen 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 43 dagen 36 dagen 41 dagen 39 dagen 48 dagen 30 dagen 39 dagen (ADVERTENTIE) aanleg uitbreiding wijzigirvg vernieuwing onderhoud storing LAND ERKINSTALL BUR 01710 - 23618 Haarlemmerstr. 250, Leiden Surseance voor „Linnaeusliof" definitief De Haarlemse Rechtbank heeft gis teren de reeds voorlopig verleende surseance van betaling aan de N.V. Stichting „Linnaeushof" in Benne- broek en aan de directeur de heer H.W. Roozen omgezet in een defini tieve surseance van betaling gedu rende een Jaar. In een vorige week gehouden bij eenkomst had de meerderheid van de schuleisers geadviseerd de surse ance van betaling te verlenen. Kort geleden kwamen de N.V. en de directeur ln financiële moeilykhe- den. Dank zy het feit, dat d? pro vincie Noord-Holland een groot deel van 't terrein kocht is de Linnaeus hof opnieuw geopend en biykens mededelingen van de bewindvoerders is het bezoek groot te noemen. De 26-jarige Rus Nikolai Kho- roshayev heeft in Rostov het wereld record drukken in het licht-zwaar- gewicht, dat met 163,5 kilogram op naam stond van de Hongaar Veres, verbeterd en gebracht op 165 kilo gram. Hy bleef 4 kilogram boven het Russische record, dat Vasily Isakov verleden jaar vestigde. Khoroshayev leverde zyn prestatie op de Spartakiade van Zuid-Rus land. Al geeft een zomer (100 dagen) de helft goed tot fraai weer dan is dit toch te weinig. Maar zelfs al zouden wij er van uit gaan dat gemiddeld 50 van de zomer goed en 50 ongunstig zou moe ten zijn (normaal) dan nog blijkt, dat sinds 1959 alle zomers onder de maat bleven. De zomer van 1964 kwam dicht bij de 50 maar 1965 beleefde met slechts 30 dagen goed zomerweer een dieptepunt. Toch was de gemiddelde regen val in 1966 nog groter dan in de zomer van 1965. In 1965 gemid deld 255 mm (normaal over 100 zomerdagen 185 tegen verleden jaar 290 mm als gemiddelde. Dat velen beweren dat de zo mers vroeger beter ivaren is be grijpelijk. Dit geldt zeker in ver gelijk met de zomers tussen 1930 en 1940, toen wij een opvallend groot aantal warme en mooie zo mers kregen en dat zullen velen van de middelbare en oudere ge neratie zich nog weten te herin neren. Wat wij niet kunnen voorspel len maar wel kunnen hopen is, dat wij eindelijk na zeven teleur stellingen de goede kant uitgaan in 1967 en dat het aantal dagen met goed tot fraai zomerweer dit jaar eens weer boven de 50 zal komen. De districtsleiding Amsterdam van de Nederlandse Spoorwegen heeft de vorige maand een circulaire laten uitgaan waarin het N.S.-personeel wordt opgeroepen om tydeiyk als vrywilliger dienst te doen in de hal van het Centraal Station om daar de orde te helpen bewaren. Men heeft hiervoor 30 a 35 man nodig. De opzet was deze mensen een week lang dienst te laten doen in de stationshal en daarna weer een week hun normale werk by een andere N.S.-dienst te laten verrich ten. Gegadigden moeten - aldus het schryven aan het personeel - vol doen aan representatieve, fysieke en mentale eisen, zy moeten bovendien beëdigd zyn of nog worden. Er zou een extra beloning van f 5,- netto per dienstyd worden gegeven. De N.S.'-ers, die zich als kandi daten hebben gemeld, worden op het ogenblik aan een uitgebreide keuring onderworpen. De psycholo gische test neemt een belangrijke plaats in. De N.S.-leiding hecht na- meiyk meer waarde aan tact dan aan spierkracht by degenen die (geüniformeerd) de orde in de hal gaan handhaven. Men verwacht niet meer dan een man of tien over te houden. De grote moeiiykheid is dat verreweg het grootste deel van de genen, die zich hebben aangemeld het predikaat „onmisbaar" hebben meegekregen van hun chefs. De door de N.S.-directie niet er kende Federatie Spoorweg Vakvere niging heeft in haar orgaan felle kritiek geuit op de nieuwe regeling, die zy o.a. onverantwoordelijk en onzinnig noemt. De fooi van 5 gul den vindt zy een onzalig idee.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6