GEEN SPRAKE VAN BELGISCHE DRUK Zware straffen geëist in Ben Barka-proces Centrale troepen op weg naar de nieuwe staat Biafra WOENSDAG 31 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA -5 Zestien van de twintig mooiste meisjes van Euro-pa zetten in een zwembad in Nice hun beste been tje voor. Op 3 juni zal uit deze schoonheidskoninginnen Miss Europa worden gekozeii. Zevende van rechts onze Hollandse Miss, de 20-jarige Haagse telefoniste Irene van Campenhout. Uitspraak Hoge Raatl Dragen van borden niet verboden De Hoge Raad heeft de op 2 juli vorig jaar op de Lijnbaan in Rotter dam aangehouden vier demonstran ten, die met borden inzake Vietnam liepen zonder vergunning, ontslagen van rechtsvervolging. De jongelui be hoorden tot de „Verenigde Socialisti sche Jeugd in Nederland" en werden ook door de kantonrechter in Rotter dam ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank gaf echter 'n veroorde ling tot 10 gulden boete. Zij achtte het dragen van deze borden in strijd met de politieverordening van Rot terdam. De procureur-generaal bij de Hoge Raad sloot zich aan bij de kan tonrechter, die op grond van artikel 7 van de grondwet het bewezen ver klaarde niet strafbaar achtte. De Hoge Raad heeft dus thans dit standpunt gedeeld. De Hoge Raad heeft overwogen, dat het dragen van borden een middel van bekendma king is, dat naast andere middelen zelfstandige betekenis heeft en in be paalde behoeften kan voorzien, zodat het gebruik niet in het algemeen mag worden verboden of van een voorafgaand verlof van de overheid mag worden afhankelijk gesteld. Heroine De Canadese politie heeft op het internationale vliegveld van Montreal 6 kg. zuivere heroine in beslag genomen met een geschatte waarde van 14 tot 18 miljoen gul den op de zwarte markt. Een man en een vrouw die zeiden uit Marseille (Fr.) afkomstig te zijn, werden ge arresteerd. Kus meik ben Italiaanse" staat op het insigne, dat Sophia Loren in negligé siert. In de Cine- citta studio's in Rome worden op namen van Sophia gemaakt voor de ni°uwe film „Questi Fantasmi". van Eduardo Filippo. GEORG PABST OVERLEDEN De Oostenrijkse filmregisseur Georg Wilhelm Pabst is op 81-jarige leeftijd ln Wenen overleden. Hij is in Bohemen geboren en be gon zijn carrière als acteur in Zwit serland en Oostenrijk. Zijn eerste film maakte hij in 1925: „Straat zonder vreugde", met Greta Garbo, voor wie hiermee de weg naar in ternationale roem begon. In 1930 maakte hij een van de eerste anti- oorlogsfilms: Westfront". Tot. zijn klassieke sprekende fillmsbehoren „Het proces", een film over de jodenprogroms van 1882 in Honga rije, bezorgde Pabst in 1949 op de Biennale van Venetië de prijs voor de beste regie. Na de oorlog heeft Pabst gefilmd in Duitsland, Frankrijk, Italië en Amerika. Op het derde festival van de militaire film, dat in Versailles is gehouden, is de Nederlandse voor lichtingsfilm „Het korps Mariniers" onderscheiden met de zilveren zon. De eerste prijs, een gouden zon, werd in deze afdeling gewonnen door de Russische film „De parachutis- Commentaar op spellingcommentaren De Belgisch-Nederlandse commis sie voor de spelling van bastaard woorden heeft in „Uitleg" orgaan van het departement van Onderwijs en Wetenschappen een artikel onder de kop „Commentaar op spel lingcommentaren" waarin inge gaan wordt op reacties op de voor stellen van deze commissie. De commissie stelt dat de grond regels waarop de Nederlandse spel ling berust door de voorstellen on aangetast blijven. De commissie ver wijt veel critici dat zij het rapport met de voorstellen niet goed gelezen hebben. De schrijver Godfried Bomans, die geschreven heeft: „Geen van de ons omringende volkeren zou er maar aan dénken om zijn taal zó uit te benen", beseft niet dat spelling niet meer is dan een zo goed moge lijke weergeving van in klank le vende taal. Zolang men dit niet in ziet is elke discussie over de prakti sche verdiensten van een bepaald spellingsysteem een onmogelijkheid, aldus de commissie. De kritiek, dat realisering van de voorstellen de afstand tussen, het Ne derlands van bijv. de 17de eeuw en 't huidige Nederlands zal vergrotenis niet juist. De moeilijkheid bij het lezen van de 17de eeuwse teksten ligt niet in de spelling maar in de woordenschat en de zinsbouw, schrijft de commis sie. De stelling van Godfried Bomans dat het achterblijven van het ge schreven woord" bij de gesproken taal „als een natuurlijk verschijnsel gerespecteerd dient te worden" is on houdbaar als men zich realiseert hoeveel woorden reeds verneder landst zijn. Vernederlandsing van bastaard woorden zal naar de ervaring op middelbare scholen leert geen in vloed hebben op het leren van vreemde talen. De tussen-n en de tussen-s kun nen zonder bezwaar worden wegge laten, zegt de commissie nog eens in het artikel in „Uitleg". Het argument dat een meervoud door zo'n tussen letter moet worden aangegeven snijdt geen hout. Wöorden als sleutelbos, boekverkoper zouden dan ook moe ten worden veranderd. De letterkundigen hebben gesteld dat zij „op de eerste plaats in deze zaak gekend hadden moeten worden" Godfried Bomans „wijzigingen" in de taal vallen niet onder school meesters, hoe „deskundig" dezen ook mogen zijn, maar ressorteren onder de bevoegdheid van hen, die in de levende taal scheppend betrokken zijn", aldus Godfried Bomans. De literatoren vormen maar een klein deel van degenen die het Ne derlands hanteren in geschriften voert de commissie hiertegen aan. „Hun emotionele verbondenheid met de taal doet hen veelal zo subjectief staan tegenover het vertrouwde schriftbeeld, dat zij tot een zakelijk oordeel over de deugden en gebreken daarvan niet in staat zijn", aldus de commissie. De commissie wijst er ook nog op dat veel schrijvers al lang een progressievere spelling dan de voorgeschrevene gebruiken. Van enige druk van Belgische zij de, zoals wel gesuggereerd is, was nooit sprake. Het noorden heeft juist altijd een leidende rol gespeeld bij de spellingshervormingen sinds het eind van de vorige eeuw. Taalpoli tieke overwegingen hebben beslist geen invloed op de voorstellen gehad, schrijft de commissie. Twintig jaar tegen de hoofdschuldigen (Van onze Parijse correspondent) Procureur Doubas heeft gisteren in Parijs, na een requisitoir, waaraan twee volle zittingen waren gewijd, zware straffen geëist tegen de voor naamste beschuldigden in het proces inzake de ontvoering van de Marok kaanse oppositieleider Ben Barka. Tegen de Marokkaanse politiechef Dlimi, die zich enkele maanden gele den vrijwillig ter beschikking van de Franse justitie had gesteld, eiste de procureur twintig jaar gevangenis- BRAND OP DE EXPO Bij een felle brand in het pavil joen van Nationalistisch China op de wereldtentoonstelling Expo '67 te Montreal zijn waardevolle en onver vangbare kunstschatten verloren ge gaan. Nagenoeg de gehele inhoud van het paviljoen verbrandde. De oorzaak is nog niet vastgesteld. Het paviljoen van twee verdiepin gen zal in een maand weer worden hersteld. Het eiland waar de Expo '67 wordt gehouden ging schuil on der dikke rookwolken, toen de brand op zijn hoogtepunt was. De brand weer kon door de grote hitte het paviljoen niet binnenkomen. De brand moest bestreden worden met behulp van Magirusladders. Kolonel Dlimi was, tijdens de ont voering van Ben Barka, de rechter hand en vertrouwensman van de Ma rokkaanse minister van Binnenlandse Zaken, generaal Oefkir, die zich zelf buiten schot heeft weten te houden. De Franse politie-inspecteur Voitot, die zonder officiële opdracht Ben Barka in Parijs had gearresteerd, hoorde voor die illegale medewerking aan het complot vijftien jaar ge vangenisstraf tegen zich eisen. Ten aanzien van de journalist Bernier, die een persoonlijke vriend van Ben Bar ka is geweest en die als tussenper soon was opgetreden, verzocht de procureur de jury uit gebrek aan overtuigende bewijzen clementie te willen betrachten. Filmacteur Claude Rains overleden »7W De Britse filmacteur Claude Rains is gisteren overleden. Hij was 77 jaar. Rains, die zes keer getrouwd is geweest, stond op 11-jarige leeftijd voor het eerst op de planken. Met zijn fluisterende bariton speelde hij vaak sinistere rollen. Zijn grootste roem vergaarde Rains met zijn debuut in Hollywood: „De onzichtbare man" van 1933. Hij was in deze film nauwelijks te zien. De regisseur van „De onzichtba re man" nam Rains aan met de woorden: „Het kan me niet schelen hoe hij eruit ziet, dat is de stem die ik hebben moet". In „Mr. Skeffington" was Rains de minnaar van Bette Davis. Een paar van zijn andere 30 films: „An thony adverse", „Juarez", King's or row", „Casablanca", „Here comes mr. Jordan", „Now voijager", „Ro pe of sand" en „The lost world". Na in vele toneelstukken van Shaw te hebben gespeeld maakte Rains in 1944 met Vivien Leigh de film versie van „Ceasar and Cleopatra", tra". Onder zijn zes vrouwen bevonden zich actrice Beatrix Thomas en con certpianiste Agi Jambor. De laatste getuigde bij de scheiding, na negen maanden huwelijk, dat zij gedurende al die tijd slechts 9.40 dollar huis houdgeld had gekregen. Rain's laatste vrouw was Rose mary Clark Schrode, een schrijfster en schilderes met wie hij op zijn boerderij in Romansville en in Sand wich woonde tot zij in 1965 na een langdurige ziekte overleed. Hilversum 1. 402 m NCRV: 18.00 Tijd vrij voor muz. in vrije tijd: Concoursmuz. 1967 van de Ned. Fed. van Chr. Muz.bonden. 18.30 Spectrum: nws. uit de protestans chr. org. 18.50 Stereo: Accordeon met rit mische begeleiding (gr.)19.00 Nws. en weerpraatje. 19.1(5 Radiokrant. 19.30 Stereo: Muz. van Het Leger des Heils (gr.). 19.45 Wereldpanorama. 19.55 Stereo: Lichte ork.muz. (gr.). 20.05 Stereo: Radio Kamerork. en solist: klass. muz. 21.00 De Spelen zijn dood, lang leve de Spelen (I), een doc. in twee delen over de Olympische Spelen 21.30 Oorzaken: gev. progr. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Stereo: Voc. ens.: mod. muz. 23.00 Verdraagzaamheid als levenskunst, lez. 23.15 Lichte gram.muz. 23.55—24.00 Scheuring in Nigerië De centrale regering van Nigerië in Lagos heeft gisteren de algehele mobilisatie afgekondigd, nadat eer der op de dag het oosten van het land zich had afgescheiden en tot de onafhankelijke republiek Biafra had uitgeroepen. De snelle reactie van luitenant-ko lonel Gowon op het uitroepen van de onafhankelijkheid door de militaire gouverneur van Oost-Nigerië Ojoe- kwoe, die dezelfde rang bekleedt, om vat de blokkade over land en ter zee van de Oosbnigeriaanse havens Port Hai'court, en Calabar. Volgens onbevestigde berichten zouden reeds ti'oepen uit het noorden op weg zijn naar de grenzen met het oosten. Het uitroepen van de onafhankelijk heid door oost-Nigerië was de climax van anderhalf jaar steeds heviger wordende twist, waarbij het reeds tot bloedvergieten op grote schaal kwam en waarin de ruimte om tot een compromis te komen steeds kleiner was geworden. De 33-jarige Ojoekwoe, die het uitroepen van de onafhanke lijkheid bekendmaakte in een radio rede, zei dat het mohammedaanse noorden voortdui'end had gestreefd naar onderwerping van het christely- ke oosten. i Aan de stappen door de centrale regering en door het oosten was een spannend weekeinde voorafgegaan. Gowon had zaterdag reeds de nood toestand afgekondigd en de herinde ling van het land ixx twaalf staten in plaats van de vier tot dusver be kendgemaakt. Het oosten zou in drie delen worden gesplitst, waarbij de Ibo's zouden worden gescheiden van de minderheidsgroepen, die enkele van de olierijkste gebieden kregen toegewezen. Oost-Nigerië protesteer de fel en beschuldigde Gowon van vexTaad. Tevoren had Ojoekwoe het parlement van oost-Nigerië voor de keus gesteld onafhankelijkheid of derwerping aan het noorden. Nigerië is met een inwonertal ruim 55 miljoen Afrika's dichtstbe volkte natie. Het oosten, rijk aan na tuurlijke hulpbronnen, telt 14 mil joen inwoners. 5.00 uur Tien plus; tienerprogramma 5.35 uur Sluiting 6.45 uur Pipo de clown 6.50 uur Vakantie in Lippiza; filmserie over een stoe terij 7.25 uur Voetbal: Europa Cup 2 met om c.a. 8.15 uur het Journaal 9.15 uur Het Nederlandse Rode Kruis 9.20 uur Mr. Moto in „Jacht op smokkelaars", film 10.25 uur Inburgeren: „Zo kan dat in de gemeente" 11.00 uur Laatste nieuws NEDERLAND 1 VARA 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Coronation street 8.30 uur Achter het nieuws 9.00 uur Mensen achter het ijzeren gordijn; documen taire 10.20 uur Laatste nieuws en journaal 10.25 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum'. 1 9.00 uur „De spelen zijn dood, lang leve de spelen"} documentaire over de Olympische Spelen Hilversum 2 9.15 uur En dan heb je een chanson... 10.55 uur Serenade: viool en piano en cfióteren Samenvallende programma's Wij hebben gisteravond niet naar de VP.R.O. op Nederland II gekeken. Eigen schuld, want het is een wet van Meden en Perzen dat iedereen bij voorkeur naar Nederland I kijkt. Ten eer ste is men dat gewend, ten twee de kan men daar al om kwart voor zeven terecht, en ten derde zijn de omroeporganisaties wel zo wijs geworden om hun belang rijkste programma's op I en niet op II te zetten. Wat moet een omroepvereniging dus doen om de mensen toch naar Nederland II te lokken? Betere program ma's, inderdaad, maar ook: een dusdanige coördinatie dat men gaat switchen, omdat men aan het soort programma dat dan op Nederland II te zien is, de voorkeur geeft. Daarbij dient Nederland II zich, zowel wijse lijk als gemakshalve, te richten naar Nederland I, en dat had de V.P.R.O. niet gedaan. Het halfuurtje zang van de Franse chansonnier Michel Fontayne viel samen met het satirische programma „Politiek gespro ken", waai'aan Frans Halsema (Fx-ans Flapoor voor zijn vrien den) Adèle Bloemendaal en Ge rard Cox meewerkten. Daarna vielen „De wrekers" en „The untouchables" ook precies sa men (of bijna precies). De laat- sten zijn in feitebeter dan de eersten, maar de eersten (De wrekers) hebben toch een eigen charme, die een beetje doet den ken aan de kolderieke super- ernst waarmee Batman gister avond weer een van zijn betere avonturen beleefde. Echte nood zaak om van I naar II te swit chen was er dus niet. En 'omdat na De Wrekers Frits van der Poel in Nieuwspoort kwam, had David Merrick, de regisseur producer aan wie de VP.R.O. geen kans. Schmelzer op de korrel gebent, een viertal mensen uit de vakbond wereld aan het woord over de aanpak door de regering van de werkloosheid; daarna mocht de heer Schmelzer de kri tiek proberen te ontzenuwen. Dat lukte maar ten dele, maar toch net voldoende voor zijn po litieke prestige. Veel moeilijker kreeg hij het, toen hij gecon fronteerd werd met een opname van het K.R.O. radioprogram ma „Ecjo cho", waarin hij zich afvroeg waarom de mensen die zo begaan zijn met het lot van Vietnam en Griekenland nooit eens hun stem verheffen tegen onderdrukking in Estland, Chi na en dat soort gebieden. Toen Van der Poel hem zo iets vroeg als: „Is dat niet een iet wat conservatief standpunt?", antwoordde de heer Schmelzer: „U méént het niet!", volgens het beginsel: aanval is de beste verdediging. „Ik vraag het u", antwoordde Van der Poel. Het kwam er op neer dat Schmelzer het onzin vond dat bepaalde groepen in ons land het mono polie van „sociaal bewogen" te zijn voor zich opeisen, en dat de px-otestacties meer gespreid zouden moeten zijn, ook tegen de gekleurde volkeren zelf. Men protesteert nu eenmaal bij voor keur tegen zijn vrienden, zei Van der Poel, dat heeft het meeste effect. Hij zelf en Brandpunt, demonstreerden dat nog eens aan het slot, toen we op een cartoon de heer Schmelzer za gen lopen met een bord waarop „Redt Estland" geschreven stond. Tenslotte nog enkele schou derklopjes voor „Politiek beke ken", waarin Leo Akkermans (samenstelling, teksten en regie) het vakjargon in het bijzonder het technisch proza van de po litici, in het ootje nam .Dat ge beurde goed gedocixmenteerd, met effectieve voorbeelden en enkele aardige liedjes, zonder dat je nochtans het idee ki-eeg dat met deze uitzending het feit van de onbegrijpelijke vaktaal van de specialisten doeltreffen der aan de kaak werd gesteld dan vorige week al gebeurd was in dat andere K.R.O.-program- ma, over de geboortex-egeling. Orkest Ray Antony. Sleighride in A- laska (Cleber). De Selvera's. Maria from Bahia (Misraki). Orkest Erwin Halletz. You're a sweetheart (Mc- Hugh). Sonny James. Launchin rockets blackOrkest Kurt Edelha- gen. Louella (McHugh)Lys Assia. Mid night blues (Grothe) Orkest Bert Kaempfert. No matter what you are (Bluck) The Platters. Take your pick (Mandell) Dutch Swing College Band. Siebenmail in der Woohe (Hal letz) Orkest Erwin Hallez. I'm Drow ning my sorrows (Brandt) Teresa Bre wer. Hawaiian war chant (Noble). Or kest Tommy Dorsey. Nobody's sweet- haert-I'm looking over a four leaf clover-Waiting for the Robert E. Lee The Johnston Brothers. South of the border (Kennedy) Orkest Erwin Hal letz. My happines (Bergantine) De Selvera'6. Swedish polka (Alfven) Orkest Helmut Zacharias. If I had a talking picture of you (Hederson) Son ny James. High Society (Plron) Dutch Swing College Band. Flamenco boogie (Gietz) Orkest Kurt Edelhagen. Gior gio (Buckhard) Lys Assia. Nel blu dipinto di blu (Modugno) Orkest Er win Halletz. Smoke gets in your eyes (Kern) The Platters. Sail along silv'ry moon (Wenrlch) Orkest Max Greger. Legrand tour del'amour (Redd) Tere sa Brewer. No can do (Simon) Orkest Erwin Halletz. Bye bye blackbird-Af ter you've gone- The Darksown strut ters' ball The Johnston Brothers. Pa tricia (Prado) Orkest Tommy Dorsey. Tiger rag (La Rocca) Dutch Swing College Band. Da Capo Fl- né (Lewis/Giuffre) The Modern Jazz Quartet, The Jimmy Giuffre Three. Exposure (Lewis) The Modern Jazz Quartet, en Bill McColl. Bob Di Dome- nica, Manny Zegler. Paul Glamann. Sketch (Lewis) The Modern Jazz Qartet. The Beaux Arts String Quar tet. Conversation (Schuller) id. VOOR DONDERDAG 1 JUNI Hilversum 1, 402 m Kro: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, praatje. 7.15 Lichte gramonuz. (7.30—7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramonuz. 8.30 Nws. 8.32 Ber. voor vakantiegangers. 8.45 Voor de huisvr. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: klass. en mod. gram.muziek. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Pro memorie. 12.45 Genoeg hebben, praatje. 13.00 Semi- klass. gram.muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Pianorecital (opn.): mod. muz. TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag, muz. lez. 15.15 Voor de vrouw. NCRV: 15.45 Stereo: Oude gew. muz. (gr.). 16.00 Bijbeloverd. 16.30 Pianorecital (opn.): semi-klass. muz. 16.55 Stereo: Lichte gram.muz. Hilversum 2, 298 m AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gram.muz. VPRO: 7.55 De ze week. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gram.muz. (8.308.35 De groenteman, praatje voor de huisvr.) 8.50 Morgenwijd. 9.00 Stereo: Klass. strijkkwartet (gr.). 9.30 Lichte gram. muz. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar- beidsvit.: verzoekpl.progr. (Om 11.00 11.02 Nws.) 11.55 Beursber. 12.00 Licht instr. ens 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Stereo: Licht ork. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo: Pianore cital: klass. muz. 14.00 Belaardconcerb. 14.15 Boeken om mee te nemen, praatje. 14.30 Stereo: Klass. balletmu ziek (gr.). 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Zuidamerikaanse muziek (Opn.). 16.30 Amateurs musiceren. 17.00 Bereisde Roel zag op zijn toch tenprogr. over Tegelen. Hilversum 3. FM en 240 m NCRV: 9.00 Lichte voc muz. 10.00 Nws. 10.02 Nieuwe langspeelplaten. 11.00 Nws. 11.02 Muz. bij de koffie: licht pl.progr. 12.00 Nws. 12.02 Tran sistor: gev. progr. met een toeristische inslag. 13.00 Nws. 13.02 Top dertig: Nederlaixdse hitparade. (14.00 Nws.) Orkestraal allerlei. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Act.. 15.05 Klein chanton. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 RRRrrr. tie nershow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05— 18.00 Verzoekplatenprogr. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 19.00 NTS: De Verrekijker internationaal jeugd journaal. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.28 Openbaar Kunstbezit. 19.43 Toe ristische tips. 19.46 Uitz. van de ARP. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 20.45 De dood van een handelsreiziger, toneelspel. NTS: 23.10 Journaal. 23.1523.4b Teleac: Automatisering (13 herh. van maandag jl.) Nederland li NTS: 20.00 Nws. in 't kort. KRO: 20.05 Bill Dana Show. 20.30 Gamma: vorderingen in de we tenschappen. 20.45 De Wally Show. 21.25 Muz. progr. rond Claudio Monte verdi. NTS: 22.15—22.30 Journ. CVK/ IKOR: 22.3023.00 Dichterbij: progr. over de Bijbel.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5