Van Hoeken's Houthandel sluit haar poorten Rijnland koopt vier molens 'uniebaas Vrouwen uit Oxford te gast in Leiden Week voor Leidenaar Drs. M. R. Mackenzie aanvaardt lectoraat Overlast l>i.i snackbar WOENSDAG 31 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA "3 Na een familie-traditie van 133 jaar in Leiden Sanering van De Waard Het zat er vijf jaar geleden reeds in, dat Van Hoekens Hout handel niet die expansie meer werd gelaten, die het bedrijf zo zeer van node had. De toekomsti ge sanering van „De Waard" liep dwars door de terreinen van Van Hoekendie een totale opper vlakte beslaan van 120.000 vier kante meter. Zestigduizend vier kante meter, die Leiden in deze omgeving voor de sanering en de toekomstige verbinding Burggra- venlaanSumatrastraat nodig heeft, werd aan de gemeente ver kocht. De nog eens resterende 60.000 m2 waren te krap om het bedryf ex ploitabel te houden. Bovendien heeft de houthandel, die in de topjaren aan circa 250 man werk bood, reeds vele jaren een tekort aan vakbekwaam technisch personeel en ongeschoolde werkkrachten, waarvoor indertijd ook de vakbonden geen oplossing wis ten. Terwijl een minimum bezetting van 100 man vereist is, moest het be drijf het lange tijd met plm. 40 man stellen, 't Gevolg was, dat de kenzagerij (rondhout) in 1964 met de produktie staakte en dat in de scha- verü nog slechts één bank van de drie banken in bedrijf was. Aan het einde van dit jaar zal een Leids bedrijf met een ruim 130-jarige familie-traditie zijn „poorten" definitief sluiten: Van Hoeken's Hout handel in de Waard. „Definitief sluiten", want de afbraak is reeds aan de gang, terwijl zich thans nog maar een paar man met de ontruiming van de terreinen bezig houdt. Kleine industrie Begin 1966 nam de huidige eige naar, de heer P. J. van Hoeken van 's Gravenpolder, het besluit tot op heffing van het bedrijf, waarvan thans de definitieve sluiting nog enkele maanden op zich zal laten wachten. Voor het personeel, waarvan thans nog maar drie man aanwezig zijn, heeft de heer Van Hoeken een gunstige afvloeiingsrege ling getroffen. Alle mensen zijn thans elders tewerkgesteld. Inmiddels heeft de heer Van Hoe ken ook een koper gevonden voor de resterende 60.000 vierkante meter terrein met opslagplaatsen. Het is de N.V. Bredero's Vastgoed in Utrecht, welke vennootschap inmiddels met de sloop is begonnen (zie foto). Het is de bedoeling, dat Bredero het terrein gaat verkavelen en dat het beschik baar komt voor de Leidse klein-in- dustrie, o.a. uit de te saneren gebie- Verüwynt met deze liquidatie Van Hoeken's Houthandel uit Leiden, de aan het bedrijf verbonden afdeling import (groothandel over zee op de Verkiezingen in Neder-Saksen Nederlandse zeehavens) zal door de heer Van Hoeken van 's Gravenpol der (68) zelfstandig worden voortge- Moeilijk besluit „Het was een moeilijk besluit", zo vertelt ons de heer Van Hoeken, „om een familie-traditie in het hout I af te breken. In 1834 legde mijn De 4,75 miljoen stemgerechtigden I overgrootvader de grondslag voor het van de Westduitse deelstaat Neder- I bedrijf, waarin ik in 1919 mijnintre- Saksen zullen zondag a.s. de 149 le- deed. Bijna een halve eeuw heb den van de nieuwe landdag (parle ment) kiezen. Het is de vierde regionale verkie zing in West-Duitsland met in begrip van West-Berlijn sedert de vorming van de grote coalitie van Sociaal-Democraten en Christen-De mocraten onder leiding van Bonds kanselier Kiesinger. Behalve de twee grote partijen ne men de Vrije Democraten (FDP), de uiterst rechtse NPD, de linkse „Deutsche Friedens-Union" en drie splinterpartijen aan de verkiezingen deel Men verwacht dat het zondag een nek aan nek race tussen de Socia listen (die in het verleden altijd in de meerderheid waren) en de CDU zal worden. Bij de verkiezingen van 1963 be haalden de Socialisten 44.9 procent (73 zetels), de CDU 37.7 <63en de FDP 8.8 (13) van het aantal uitge brachte stemmen. ik my met hout en al wat daar- vast zit: reizen naar Rusland. Finland, Zweden etc., bemoeid. En het is nog niet afgelopen, want het importbedrijf zet ik voort. Maar, en dit zegt mjj mijn nuchter verstand, men moet tydig beslissingen weten te nemen. Wanneer het gety ver loopt, moet men de bakens op tyd weten te verzetten". In dit geval be tekent dat dan de sluiting van he bedrijf AOADEINISOHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn geslaagd voor het doet. ex. II gen. Mevr. I. Y. M. Verhoef-Hoornweg (Leiden) Mevr. J. M. T. Jansma (Rotterdam) Mej. C. Oppelaar (Oegstgeest) en de heren C. A. van Hees (Hattum) B. B. Hvlkema (Haarlem); R. A. A. J. L. Pas (Rot terdam) Semi-artsex. de heren J. W. de Haan (Oegstgeest) R. J. Kroon (Den Haag)artsex. Mevr. L. D. Sciarone-Hooft (Delft) en de heren H. G. Schmit (Den Haag) M. A. Uijtermerk (Leiden); kand. ex. wisk. en natuurkunde de heren J. B. Dijkstra (Oegstgeest) C. W. Romein (Den Haag) N. H. Pennings (Nieuw Vennep) M. de Langen (Leiden) Mej. M. Schouten (Leiden) de he ren R. A. Schadee (Leiden) C. Pronk (Leiden) P. den Hengst (Leiden) D. de Hoop (Oegstgeest) J. G. Koul- man (Leiden) Mej. M. P. Verheuvel (Leiden) en de heren A. W. v. d. Wielen (Leiden) A. Boersma (Lei den) R. F. Heyn (Leiden» J. J. M. Dons (Leiden) J. G. R. Ufkes (Lei den) doet. ex. scheikunde de heren N. de Wolf (Leiderdorp) L. P. J. Hoogeveen (Leiden) D. C. Buijs (Lei den); doet. ex. biologie de heer F. M. Mazurel (Noordwijk aan Zee) mevr. B. A. de Rooy-Schuiling (Lei den) doet. ex. wiskunde de heer F. van Schagen cum laude (Den Haag). Vietnameesjes naar huis Vrydag 2 juni a.s. zullen drie Viet namese kinderen, die op instigatie van de stichting Terre des Hommes Nederland in Nederlandse ziekenhui zen verpleegd werden, genezen naar him land terugkeren. Het zijn de vijfjarige meisjes Mac Thi Bich Thao en Nguyen Thi Xuan Hanh, die eind september 1966 in het Sint Agnatius-ziekenhuis in Bre da met een verwaarloosde polio op genomen werden en de negenjarige jongen Nguyen Din Christian, die in het Leidse Academisch Ziekenhuis een hartoperatie onderging, uitge voerd door prof. dr. A. G. Brom en een operatie aan zyn hazelip. Christian arriveerde juni 1966 in ons land en in oktober werd hy uit het Leidse ziekenhuis ontslagen. De verpleegster madame Ngo Thi Vinh, die de kinderen naar en in Nederland begeleidde, zal hen op de thuisreis vergezellen. Wat betreft het verzoek van de stichting Terre des Hommes Neder land aan de Nederlandse regering om vijftig Vietnamese kinderen in Ne derlandse ziekenhuizen te mogen op nemen omdat zij in Vietnam geen gelijkwaardige medische hulp kun nen ontvangen, verkeert de regering, naar de stichting mededeelde, nog in beraad. In het Motorhuis aan de Sta tionsweg werd vanochtend de winnaar van de loterij ten behoe ve van een sporthal in de Sleutel stad gehuldigd. De heer en me vrouw Van der Kaay uit de Pas teurstraat 10A in Leiden wonnen de hoofdprijs: een auto. De heer an der Reyden, voorzitter van de Sportstichting (rechts) feliciteert het echtpaar Van der Kaay, ter wijl de heer Van Egmondpen ningmeester van de Sportstich ting. glimlachend toekijkt. (Foto LD/Holvast) In Zoeterwoude, Warmond en Alkemade De Rijnlandse Molenstichting Is aan het onderhandelen over de aankoop van vier molens in de nabijheid van Leiden. De grondzeilers in de Oude Groenendijkse- en Barrepolder en in de Room- of Meerburgerpolder, beide gemeente Zoeterwoude. zullen in het bezit van de stichting komen. Beide molens dateren uit de tweede helft van de 17de eeuw en zijn thans nog eigendom van de polder. De wip-watermolen in de Warmondse Zweilanderpolder, die bij het Ven- nenmeer, oirca 500 meter ten oosten van de Kaagsociëteit ligt en ook uit de 17de eeuw dateert, zal de enige wipmolen zyn die de stichting erbij krijgt. Als vierde molen staat op de nominatie van aankoop de grondzeiler aan de Achterwetering, circa een kilometer ten noorden van Hoogmade, in de gemeente Alkemade. De Blauwe Polder is thans de eigenaar van deze uit 1904 daterende poldermolen. Sinds lange tijd worden er regelmatig sportuitwisselingen gehouden tussen de universiteitssteden Leiden en Oxford. Hieruit zijn in de loop van de tijd ook uitwisselingen op andere gebieden voortgekomen, zoals bijvoorbeeld tussen boeren, schil ders, stadsbesturen, e.d. Dit jaar is voor het eerst ook een groep leden van een Engelse vrouwenorganisatie uit Oxford in Lei den te gast. Vijf dames zijn onder leiding van mevrouw S. R. Parrot, de presidente van de afdeling Oxford, te gast bij leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in Leiden. organisatie zal nu haar ervaringen gaan uitwisselen met Leidse huis vrouwen. Volgend jaar zullen de Leid se gastvrouwen van de Townswomen een tegenbezoek aan Oxford brengen. Alléén als er Uniekaas op staat, sta ik in voor de kwaliteit Wie kan het beter weten Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. Alleen de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A I I e e n de Kaas Unie garandeert u daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaas! Uniekaas da's de beste kaas ZIE TOE dat u werkelijk krijgt Mevrouw Parrot kwam in 1946 voor het eerst naar Leiden, als aan- 1 voerster van de atletiekgroep. Sinds- dien maakte zij steeds deel uit J van het organiserend comité, dat de sportlieden begeleidde. Toen vorig jaar werd gevraagd of er ook niet eens een groep huisvrouwen naar Leiden kon komen, was zy daar di rect voor te vinden. Mevrouw Parrot is namelyk de presidente van de afdeling Oxford van „The National Union of Townswomen's Guilds". Deze organisatie is niet geheel te vergelijken met de Nederlandse Huis vrouwenbond. De leden houden zich voornamelijk bezig met proble men op maatschappelijk terrein. De doelstellingen van de Townswomen's Guilds zijn: „te dienen als een alge meen ontmoetingspunt voor vrouwen van ongeacht welk ras, geloof of po litieke richting, ten einde hen in staat te stellen door studie en door het ontplooien van opvoedkundi ge, culturele en sociale activiteiten hun verantwoordelijkheden ais bur gers te vervullen", zo vertelde me vrouw Merry, secretaresse van de federatie, die deel uitmaakt van de uitwisselingsgroep. I Vorige week is in de Albert Hall in Londen de jaarlykse landelyke byeenkomst gehouden, waar 5.000 af gevaardigden uit Engeland en Schot land zich hebben beraden over ver schillende maatschappelyke aspecten. Mevrouw Parrot, die haar afdeling in Londen vertegenwoordigde, ver telde dat o.a. een motie is aangeno men inzake de criminaliteit in Groot Brittannië en de toegepaste rechts middelen. In deze motie wordt ge steld, dat de straffen niet afdoende zyn en dienen te worden verhoogd.rus bet feit te constateren. Meestal is Een 19-jarige metselaar uit Leiden maakte een plezierritje met de auto van een ander. Het eindigde minder plezierig voor de eigenaar van de auto en nu ook voor de metselaar, die een week gevangenisstraf door de Haagse politierechter kreeg opge legd. Volgens de metselaar had hy een paar biertjes op, toen hy in de Bree- straat een auto wegnam, die niet op slot stond. Maar hy had er nauwelyks een paar honderd meter mee gereden, of hy botste tegen een andere auto op. „Het is nog maar de vraag of u niet on der invloed van drank verkeerde", opperde de officier van justitie, die in dit geval niet de diefstal van de auto, maar wel de ,.joy-riding" be wezen vond en een week gevangenis straf eiste. De rechter veroordeelde dien overeenkomstig. Prof, Jahn In zyn jongste zitting heeft het presidium van de Oostenrijkse Aka- aemie van Wetenschappen prof. dr. K. E. O. Jahn, sinds augustus 1953 buitengewoon hoogleraar in Turks aan de Leidse Universiteit en voorts byzonder hoogleraar in de Turkse taal- en letterkunde aan de Ryksuniversiteit te Utrecht, gekozen tot corresponderend lid van de aca- Verloskunde en vrouwenziekten Met een openbare les onder de ti tel „Een kwestie van één centimeter" aanvaardde drs. M. R. Mackenzie gistermiddag het ambt van gewoon Leids lector in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten. De heer Mackenzie zette in deze openbare les de problemen uiteen betreffende een vry frequent voor komende oorzaak van vroeggeboorte, n.l. de insufficiëntie van het halsge-1 deelte van de uterus. Wanneer in de zwangerschap het isthmusgedeelte geen blokkade kan vormen voor de groeiende vrucht zal de baring te vroeg in gang kunnen komen. Als andere factoren welke tot een j vroeggeboorte aanleiding kunnen ge ven geëlimineerd zyn, zal een gericht onderzoek naar een insufficiëntie plaats moeten vinden. Het is niet •oldoende tydens de partus immatu- Leidse kantonrechter Een 44-jarlge restauranthouder uifc Noordwijk moest zich maandag voor de Leidse Kantonrechter, mr. W. de Ko ning, verantwoorden, omdat hij zijn '.touw had laten rijden met een auto. waarop geen WA.-verzekering liep en en waarop een ongeldig kenteken was aangebracht. Belde feiten noemde de kanton rechter zeer ernstige overtredingen mede gezien het opzettelijke karakter Verdachte voerde als excuus aan, dat zijn auto destijds in reparatie was en zijn echtgenote even van de reserve auto gebruik had gemaakt, omdat het zulk slecht weer was. Vooral het onverzekerd rijden achtte de officier, mr. J. A. J. v. dBruggen, een zeer laakbare overtreding. HIJ eiste wat deze overtreding betreft een geld boete van f 150 subs. 30 dagen en de voorwaardelijke intrekking van ver- dachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 Jaar. Ten aanzien van het ongel dige kenteken vroeg hij een boete van 175 subs. 15 dagen. De kantonrechter vond het onver zekerd rondrijden zo ernstig dat hy een geldboete van f 250 subsv 50 da gen oplegde en de rijbevoegdheid van verdachte conform de eis voorwaar delijk ontzegde. Het ongeldige kente ken kostte de Noordwijker f 50.subs. 10 dagen. ..Ik zal net zo lang toeteren als ik zelf zin heb". Dat zei een 20-Jarige koopman uit Leiden toen een agent van politie hem tijdens een verkeers- stagnatle in de Korevaarstraat ver zocht zijn duim van de claxon af te Als de koopman aan het verzoek had voldaan zou hij gisteren niet voor de balie hebben gestaan. Want zijn ne geren van het verzoek had tot gevolg. hij mee naar het politiebureau moest. Daar werd geconstateerd, dat zijn auto tal van gebreken vertoonde hy zelf geen geldig kentekenbewijs een totaal onleesbaar rijbewijs be- Ter zitting verklaarde verdachte, dat hem van enig gebrek aan zijn auto niets bekend was. Ook had de politie, zei hij, hem na het onderzoek niets verteld van de in het proces verbaal genoemde gebreken. „Ik mocht gewoon weer met mijn auto naar huls rijden en heb hem later aan een an der verkocht. Die rijdt er nu nog da gelijks mee langs de weg". Wat het claxongeloei betreft voerde hij tot zijn verdediging aan ndet te hebben gewe ten, dat langdurig claxonneren ver- De officier eiste een totale geld boete van f225 subs. 45 dagen en de voorwaardelijke ontzegging van ver- dachtes rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proeftijd van „Ik wist niets van die gebreken", hield verdachte vol. ..U bent wel de- geiyk door de politie verhoord en heeft toen een en ander volmondig toegege ven". reageerde de rechter na raadple ging van het proces-verbaal. Het von nis werd een totale geldboete van f 150 subs. 30 dagen en de gevraagde voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid. Een 53-Jarige snackbarhouder vilt Leiden stond terecht, omdat hij des nachts om twintig minuten over één nog bezoekers in zijn zaak had. „Zij waren voor de elultlngstyd al binnen en ik was de nodige bestellingen voor hen aan het klaar maken" voerde ver dachte tot zijn verdediging aan. Hij vond het overigens betreurenswaardig, dat hij niet zoals destijds het geval was vergunning tot 1 uur 's nachts had en al om 12 uur moest sluiten. „Dat scheelt mij enige duizenden gul dens per week", verzekerde hij de rechter. Deze twijfelde eraan of ver dachte wel ooit weer een vergunning zou krijgen om tot 1 uur open te biyven. Uit het proce6-verbaal bleek namelijk, dat omwonenden een reeks van klachten bij de commissaris van politie hadden ingediend en wel we gens overlast. De overlast-wasflyst ver melde o.m.: luid claxonnerende auto mobilisten, lawaaimakende bromfiet sers. schreeuwende drinkebroers en bezoekers, die de omliggende portie ken als urinoir® gebruikten. „Nog nooit iets van gemerkt en Je reinste laster van lui, die biykbaar iets tegen mij hebben", aldue verdachte» bescheid. Waarop de kantonrechter duidelijk liet biyken dat hij zloh niet kon in denken, dat alle klachten zuiver op laster berusten. „U dient zich overigens aan de of- I ficiële sluitingstijd te houden, want 1 tnders kon het met Uw vergunning wel eens helemaal mis lopen", waren zowel da rechter als de officier van oordeel. Conform de els werd het vonnis f25 -ubs. 5 dagen. Eindexamen Chr. Lyceum Leiden Uitdrukkelyk wordt vermeld dat de motie niet is bedoeld als een pleidooi I voor het wederinstellen van de dood straf, maar dat de straffen moeten i worden aangepast by de huidige op vattingen over het heropvoeden, voor- i al wat de jeugdige delinquenten be treft. De Tw onswomen spreken zich voorts uit over het toenemende mis bruik van verdovende middelen en bepleiten een betere verpakking van medicynen met duideiyke vermelding van de inhoud op het etiket. Deze ook buiten de zwangerschap de toestand te herkennen door in strumenteel onderzoek en door het maken van röntgencontrastfoto's. al dan niet met de vulling van een in de uterus en cervix geschoven ballon. Veelal zal de insufficiëntie hiermee kunnen worden gediagnostiseerdgerschap, liefst echter in de derde echter niet de dysfunctionele insuf- of vierde zwangerschapsmaand ficiëntie, welke aangetoond is met operatie buiten de proteolytische enzymen. De congeni tale en de traumatische incompe- j tentie (door verloskundige en gynae-1 Voor het eindexamen h.b.s -B zyn aan het Chr. Lyceum in Leiden ge slaagd. Anneke van Beelen, Noord- wyk; Adri Bos, Lisse; Charlotte Buitink, Wassenaar; Ton van Hove, Leiden; Bastiaan 't Jong, Oegstgeest: Comé de Jonge, Wassenaar; Dirk Kramer, Katwyk; Vries van der Ma- rel, Katwijk: Ernst Oudshoorn, Oegstgeest; Dick van der Plas, Oegst geest; Kees Pronk, Sassenheim; Jos angerschap is j Scheffelaar Klots, Noordwyk; Kees een grote ingreep, in de zwanger- j Tavenier, Katwijk; Freddy Veldman, schap kan met een minder uitge- i Rijnsburg: Anneke Vos, Leiden en Drs. M. R. Mackenzie cologische oorzaken) kunnen, aldus gediagnotiseerd. hersteld worden door operatie in en buiten de zwan- breide ingreep volstaan worden. I Anneke de Vreugd, Katwyk.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3