HOESSEIN stelt zijn troon veilig Regeringstoeziclit op Franse notarissen 579ste staatsloterij vierde klasse MET EEN ENKEL WOORD PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 31 MEI 1967 Defensiepact Jordanië - Egypte Egyptische blokkade van de Golf van Akaba zei de minister: „Israël kan een internationale politiemacht in de Straat van Tiran accepteren als een middel om de vrije doorvaart te ga randeren". Zijn besprekingen met president Johnson noemde Eban heel nuttig, en „we zijn het volledig eens gewor den over het feit dat wij de resul taten van onze gesprekken niet zul len publiceren". Eban wees echter op de uitspraken van de Amerikaanse president en zijn ambassadeur bij de Ver. Naties Goldberg over Ameri kaanse wensen inzake vrije scheep vaart. Tenslotte zei Eban dat Israël geen enkel document zal tekenen, dat geen oplossing garandeert voor de drie vitale punten wat betreft de vrije doorvaart door de Golf van Akaba. Die punten zijn: 1. terugtrekking van de Egyptische militaire macht uit de Sinad en de Gazastrook; 2. Stopzetting van de infiltraties en 3. Beëindiging van de Arabische sa botagedaden aan Israëls grenzen. ADVERTENTIE j CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. I MUGOUN (reukloos) r voorkoming van muggebeten. (Van onze correspondent in Jeruzalem) Israël is overvallen door de plotselinge en onverwachte ver zoening tussen Jordanië en Egypte en het defensiepact tussen beide landen. Het lijkt er op dat koning Hoessein eieren voor zijn geld heeft gekozen en heeft geprobeerd zijn troon veilig te stellen door toe te geven aan zijn landgenoten, die steeds aan sluiting bij president Nasser van Egypte hebben gepropageerd. De troon van de vorst zou de laatste tijd nogal wankel hebben gestaan, mede door alle beschuldigingen van de overige Ara bische landen dat Hoessein „een verrader van de Arabische zaak" was. BEZORGDHEID IN ISRAËL In Israël ziet men de steeds volle diger omsingeling door de Arabieren van het land met zorg tegemoet. Men beschouwt het Jordaans-Egyptlsche defensiepact overigens ook als een •lag in het gezicht van de Amerika nen, die zeer recent miljoenen dol lars In Jordanië hebben geïnvesteerd om de economie van het land teT I a II •chraren. Bovendien he«ft Amerika1010(111(1 lllCt SChandaleU de laatste tijd nogal wat wapens ge- leverd aan Jordanië, waaronder tanks en Starfighters. Men verheelt zich hier niet dat de situatie door Nassers diplomatieke manoeuvres steeds somberder wordt. Dat Icwam gisteren ook tot uiting op een persconferentie van de minister van Buitenlandse Zaken, Eban. In de grote zaal waar de bewindsman sprak, was het overvol. Eban legde er de nadruk op, dat Israël de vijandige daden van Nas ser nog slechts dagen of weken over zijn kant kan laten gaan. Israël zal wachten zolang geduld een redelijke zaak ls, verzekerde de minister van Buitenlandse Zaken. In een compromis voorbereid door de Verenigde Naties gelooft Eban niet erg: „In het verleden hebben wij nogal wat middeltjes voorge schreven door dokter Verenigde Na ties geslikt, en we zijn dus een erva ren patiënt op dit gebied". Nogmaals veroordeelde Eban het haastig vertrek van de troepen van de Ver. Naties uit de Gazastrook. Hij noemde dit een fout van historische afmetingen. Op vragen van Journalisten over voorwaarden voor opheffing van de ADVERTENTIE O*. jTo Bloemen brengen sfeer ten ^oot*e\ 0eóe ^Zoemen j, hui* Eensdeels opluchting De Franse notarissen is gisteren tijdens hun jaarcongres door een ho ge ambtenaar van het ministerie van Justitie aangezegd, dat ze binnen kort onder surveillance van de rege ring zullen worden geplaatst. Er zullen inspecteurs worden aan- ;steld, die het recht krijgen de boe ken van de ruim 6300 notarissen op elk moment dat hen uitkomt in en en te controleren. NED. HERV'. KERK Beroepen te Harskamp J. Vroeg- indewey te Goudswaard; te Sohoo- nebeek (toez.) P. Moll te Welsum; te Katwijk aan Zee (8e pred.pl.) (toez.) C. Treure te Hasselt. Aangenomen naar Maastricht (vac. J. van Ooyen) (toez.) C. J. Janssen te Oosterhout (N.-B.); naar Brussel (Ned. Gemeente) (2e pred.pl.) jhr M. A. de Savornin Lohman te Ter- kaple-Terhornenaar Vriescheloo J. J. P. Valeton te St. Anna Parochie; naar Baardwijk-Drunen J. J. Kool man, kand. te Driebergen, die be dankte v. Oosterland; de benoeming tot bijstand pastoraat te Nieuw-Vos- semeer-Halsteren mej. H. Valk, vic. te Grijpskerke. Bedankt voor Opheusden A. J. Wijnmaalen te Maartensdijk; voor Varsseveld (3e pred.pl.) H. Belier te; Maasdijk; voor Westerhaar (toez.) D. Driebergen te Klaaswaalvoor het ber. der generale synode tot pred. j b.w. (legerpredikant) D. Zinkstok te Deventer; voor Nieuw-Beijerlanrt1 (toez.) F. van Dieren te Heusden. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hoofddorp (vac. Z. C. Versluys) D. de Heer te Na- gele (N.O.P) GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Enschede - Noord als 2e miss.pred. op West - Nieuw - Guinea H. J. Begemann. kand te Gouda. Aangenomen naar Edmonton (Alta) D. de Jong te Brampton (Ont.), voorheen te Middelstum. Doopsgezind hulpwerk Gedurende het achtste doopsge zinde wereldcongres dat in de laat ste week van Juli in het Congres centrum van de RAI gehouden wordt en waaraan ongeveer 4000 doopsge zinden uit 32 landen zullen deelne men, zal er een tentoonstelling te be zichtigen zijn die in beeld brengt wat de doopsgezinden in de gehele wereld op allerlei gebied doen. Op de tentoonstelling zal men stands vinden, die uitbeelden wat er gedaan wordt op het terrein van de zending, hulp door vrouwenorga nisaties, het werk van de vredes groepen, vorming en scholing en al les wat er in de wereld aan boe ken en tijdschriften door de doopsge zinden wordt gepubliceerd. De tentoonstelling heeft ten doel aan de congresgangers en belang stellenden te laten zien: zo zijn de doopsgezinden in de gehele wereld en dat willen zij trachten te berei ken door middel van een geloof-van de-daad. Terwijl de regen bij stromen neerviel werden gisteren 40 niet- geïdentificeerde slachtoffers van de ontstellende brand in Brussel op het kerkhof van Evere in één groot massagraf begreven. De minister van Binnenlandse Zaken, de burgemeester van Brus sel en de president-commissaris van het warenhuis l'lnnovation hebben hun medeleven met de slachtoffers en hun nabestaanden betuigd. Op de foto ziet men de familie leden van vermisten langs de rij van de veertig kisten. Bij de tevoren gehouden plech tige uitvaartdienst in de basiliek van de Koekelberg, o.m bijge woond door geestelijken van al lerlei richtingen, waren ook Ko ning Boudewijn en Koningin Fa- biola aanwezig. In geval van malversatie kan een notaris dan onmiddellijk voor het ge recht worden gedaagd. Deze maatregel wordt door de mi nister van Justitie gemotiveerd door dertigtal schandalen dat de laat ste jaren vooral in Zuid-Frankrijk aan het licht is gekomen en waarbij notarissen een leidende rol hebben gespeeld. Tot dusver konden de financiële gedragingen van de notarissen Frankrijk uitsluitend door hun eigen ereraad worden gecontroleerd. In val van een gapend kastekort b(j notaris, waren zijn collega's dan zelf verplicht de ontbrekende sommen bij te passen. Doordat zij in de toekomst van die laatste verplichting zullen worden ontslagen, hebben de Fran se notarissen het besluit van de re gering de controle op hun beroep te verscherpen, toch nog met een kere opluchting aanvaard. Nieuwe directeur Telefoondienst Ir. M. J. M. van Gastel, directeur van de Telefoondienst in het district 's Gravenhage, waaronder ook Lei den valt, zal morgen de dienst in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd verlaten, De heer Gastel zal worden opge volgd door ir. J. W. Spoek, adjunct directeur van de Telefoondienst in het district 's Gravenhage. Nieuwe instructie over eucharistie In het vaticaan is gisteren de nieuwe instructie over de eucharii- tieverenring gepubliceerd. De instructie staat een aanzienlij ke uitbreiding toe van het commu- iceren onder twee gedaanten. Zo kunnen deelnemers aan retrai tes voortaan onder een mis, die tij dens de retraite wordt opgedragen, de communie onder de twee gedaan- van brood en wijn ontvangen. Aan een zieke en zijn familie kan communie onder twee gedaanten worden uitgereikt, wanneer de mis de ziekenkamer gevierd wordt, communie onder twee gedaan ten kan ook ontvangen worden bij huwelijksmissen en eerste missen pasgewijde priesters. Deze ver- wingen worden op 15 augustus 1967 van krafcht. De invoering in de diocesen wordt overgelaten aan de desbetreffende bisschoppen. Gx-ote aandacht wijdt de instruc- 2 aan de zondagsmis. Hier wordt m. bepaald, dat kleinere gemeen schappen, zoals b.v. van religieuzen, zoveel mogelijk dienen deel te ne men aan de vieringen in de parochie gemeenschap. De tijden van de zondagsmissen moeten zo gekozen worden, dat elke viering op waar dige wijze kan geschieden. De in structie keert zich vooral tegen het gebruik op sommige plaatsen, om voor de mis slechts een half uur uit te trekken om zoveel mogelijk missen te kunnen opdragen. Waar de mogelijkheid bestaat om reeds zaterdagsavonds de zondags plicht te vervullen, moet ervoor ge waakt worden dat de gedachte aan de zondagsrust en de betekenis er van niet verdwijnt. Wanneer men des zaterdags twee keer naar de mis gaat, kan men ook twee keer communiceren. De gelovigen moeten de mis ook in het latijn kunnen meebidden en zingen. De communie mag zowel geknield als staand ontvangen worden. De bisschoppen dienen hierover te be slissen. ADVERTENTIE Eindelijk een huis! Zeg SL het met §3 bloemen Aden In het bergachtige gebied op rond 100 km. ten noorden van de stad Aden zijn dinsdag twee Britse soldaten gesneuveld en zeven gewond geraakt. De Britten waren in een hinderlaag gelopen. Polltela. Spr. Roel van Duin over re cente ontwikkelingen bij Provo (ophef fing) 8 uur nam. i Jehovah's getuigen. 7.25 School. Opv. van kleinkunstrevue „Even anders". 8 uur nam. Stadshuis (Burgerzaal)Installatie commissaris van politie mr. Barends. 3 uur nam W. de Zwijgerlaan 106: Bahai-ge- ADVERTENTIE Woensdag 31 mei 1967 PRIJZEN VAN: f. 20 zijn gevallen op de nummers eindigend op f. 50 zijn gevallen op de nummers eindigend op f. 100 zijn gevallen op de nummers eindigend op: f. 200 zijn gevallen op de nummers eindigend op: f. 400 zijn gevallen op de nummers eindigend op f. 1000 zijn gevallen op de nummers eindigend op f. 2000 zijn gevallen op de nummers eindigend op een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 058758 een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 035898 een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 004482 een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 081791 een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 085390 de prijs van f. 10000 is gevallen op het nummer: 032653 de prijs van f. 20000 is gevallen op het nummer: 036759 de prijs van f. 25000 is gevallen op het nummer: 043981 de prijs van f. 50000 is gevallen op het nummer: 096005 de prijs van f. 100000 is gevallen op het nummer: 045058 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 395* 844 3518 BINNENLAND Snelbusdienst naar binnenstad Op 5 juni wordt een nieuwe snel- dienst/buslijn 44 van het Ajax-sta- dion naar het centrum geopend. Deze dienst wordt speciaal ten be hoeve van forensen uit Het Gooi in gesteld. Automobilisten kunnen hun auto parkeren op het parkeerterrein bij het Ajax-stadion en vandaar per snelbus 44 nonstop naar de binnen stad reizen. Sneldienst 44 heeft n.l. geen verdere instaphaltes. Beroep verworpen De Hoge Raad heeft het beroep verworpen van een 24-jarige maatschappelijk werkster en haar even oude echtge noot, een student, die destijds in de Raadhuisstraat in Amsterdam een rookbom gooiden bij het voorbij trekken van de trouwstoet van Prin ses Beatrix en Prins Claus. Wegens overtreding van politieverordening houden zijn hun straf: vier weken hechtenis, waarvan twee weken voorwaardelijk met een jaar proef tijd. De Hoge Raad verwierp de ge- rookbom vuurwerk Trein rijdt jongen aan Op de spoorbrug nabij het Zeeburgei-pad in Amsterdam is gisteravond de negen jarige Johan Kramer, die met twee andere jongens op de spoorbaan speelde, door een trein aangereden, waarbij hij dodelijk werd gewond. De machinist poogde nog door sig naal te geven en te remmen een aanrijding te voorkomen. De jongen viel van de brug in het lozingska naal, waaruit hij door een Griekse passagier uit de trein, John Podarus uit Utrecht, die zijn kleren uittrok en hem nasprong, werd opgehaald. De jongen bleek toen echter reeds te zijn overleden. Buitenland Executie In de centrale gevan genis van Pretoria zijn dinsdag ne gen Bantoes terechtgesteld. Zij zijn schuldig bevonden aan moord op een blanke winkelier, in 1962 gepleegd. Hittegolf De staat west-Benga len wordt door een enorme hittegolf geteisterd. De waterputten drogen op en het landbouwbedrijf lijdt grote schade. In een staalfabriek te Doer- gopoer zijn twee arbeiders door de hitte om het leven gekomen. In het district Poerilla is de oogst volko men mislukt. Bedreigd De Libanese bankier Joesef Beidas heeft het Braziliaan se hooggerechtshof doen weten, dat de regering van Libanon een groep moordenaars naar Brazilië heeft ge zonden om hem te vermoorden. In een brief aan de opperrechter schreef hij, dat hij in Sao Paulo ls onderge doken om zijn leven te redden. Lijfstraf De Engelse schoolhoof den zijn in meerderheid tegen af schaffing van het beruchte stokje, dat zU indachtig het gezegde „wie niet horen wil moet maar voelen" meer of minder frequent op hun leerlin gen laten neerdalen om het gezag te handhaven. Slechts twee van de 500 op een bijeenkomst in Harrogate verzamelde schoolhoofden hadden de moed zich tegen de lijfstraf uit te spreken. De 71 ste De Westduitse lucht macht heeft maandagavond bij Os- nabruck haar 71ste Starfighter ver loren, een voor lesvluchten bestemd toestel. De twee piloten konden zich met de schietstoel redden en bleven ongedeerd. In totaal zijn tot dusver 40 Starfighter piloten in West-Duits- land om het leven gekomen. Weer vrij De Griekse minister van Binnenlandse Zaekn Patakos heeft meegedeeld dat de helft va 6.000 politieke gevangenen, die op het eiland Joera worden gevangen gehouden binnen twee weken vrij zal zijn. Kanaal Expres De Dover Ex press. een van de oudste Britse kran ten, is begonnen met de uitgifte var een Frans-Engelse krant Channel Express. Deze is bestemd vooi vier miljoen reizigers, die jaarlijks Dover passeren. De oplage is 20.000. Nieuwe organisatie Indonesië en de PhilippJJnen voelen voor de op richting van een nieuwe Zuidoostazi- atische organisatie voor economische sociale, technische, wetenschappelij ke en culturele samenwerking, zo i na afloop van driedaagse besprekin gen tussen de Indonesische minister van Binnenlandse Zaken Patakos zijn Philippijnse ambtgenoot Ramos meegedeeld. Griekse grondwet In Grieken land is gisteren een uit 20 leden be staande Juridische commissie inge steld om een nieuwe grondwet op te stellen. De commissie zal het ont werp binnen een half jaar gereed moeten hebben. Door leeuwen verslonden Vijf leeuwen hebben dinsdagmorgen een neger, die liep te wandelen in het Krugerpark (Zuid-Afrika) aangeval- en vrijwel volledig verslonden. Een opzichter schoot daarop twee in de vijf leeuwen dood. Blond en bruin Een blonde vrouw i een rood strandpakje heeft een bank in Hollywood van 1.900 dollar beroofd. Enige minuten later werd zij door de politie gearresteerd, toen zij als een bruinharige gekleed het groen, uit het toilet van het restaurant tegenover het bankgebouw kwam. Overval Bandieten gewapend met stokken en ammoniak hebben gisteren in een Londense straat een vrachtwagen overvallen en de vier Inzittenden van 9.000 pond beroofd. Met de wagen werd de Tecette van het weekeinde van de windhonden- baan te Wimbledon naar een bank vervoerd. Eén van de bewakers is met een verwonding ln het zieken huis opgenomen. Russische order De Coventry Gauge and Tool Co. heeft de groot ste order voor gereedschappen ge kregen, die de Sow jet-unie ooit ln het buitenland heeft geplaatst. De fabriek zal ruim 500 Matrix pre cisie-instrumenten en meetwerktui gen leveren voor een bedrag van 49 miljoen gulden. Scheepsbotsing De kapitein van de Deense vissersboot Kidhom wordt vermist, nadat zijn schip en het Noor schip Botno gisteren in de Noord- met elkaar in botsing kwamen. De Deen zonk; en de Noor pikte twee overlevenden op. Bu* in ravijn Ten minste 40 personen allen Spanjaarden zijn gewond geraakt, van wie sommigen ernstig, toen een bus van een brug ;en tien meter diep ravijn bij Tarragona stortte. Tijdbom Een Columbiaans ver keersvliegtuig is veilig in Bogota ge land, hoewel een tijdens de vlucht ontplofte tijdbom een groot gat het startstuk had geslagen. De politie vermoedt dat de aanslag was gemunt op een lid van de conservatieve par tij dat zich onder de passagiers be vond. Vernielingen in clubhuis Onbekenden hébben in de periode tussen 28 en 30 mei vernielingen aangericht in het clubgebouw op de hoek van de Telderskade en de Roo- seveltstraat in Leiden-Zuidwest. Bo vendien werden zestien flesjes fris drank leeggedronken. De schade zou ruim f250.bedragen. De politie is van een en ander in kennis gesteid. Waaggebouw: Bevolkingsonderzoek t.b.c. 912 2—450 VRIJDAG Den Burcht: Chr. Toneelgroep „Am- ils". Opvoering V bok geschoten". 8 i J 3 Coligny Muziekschool. 7.4 Konlngskerk: Rullclub 7.30-10 phls". Opvoering van „Vader heeft )k geschoten". 8 uur nam. L. de Coligny hbs: Einduitvoering Amberge francalce: Café- chantant Lelds Zoldercabaret. 9 uur 14, optreden trio Carl Schu Leerllngenultvoerlng Hoorn. Vertrek Garenmarkt. 8 uur ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie an Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur tam.; Openbare lezing: 2.30 en 5.15 u. StadsgehoorzaalJongerenfestlval Kath Werkende Jongeren 11 uur voor middag. Steenschuur 6Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 uur Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten, 7 BIOSCOPEN Studio „Samen met Gunilla", 18 Jaar. Dagelijks 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lu\or „Komplot der gangsters". 14 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Camera „Sex la minuut!", 18 Jaar Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Bex „De lokvogels", 14 Jaar. Dage lijks 250. 7 en 9.1 Dagelijks 2 en 8 Zondag 2.30 TENTOONSTELLINGEN Academie: Lelds Acad. Kunstcen trum. Grafiek en schilderijen Voet. Maandag t/m vrijdag 9 uur voorm. 5 uur nam. (tot 13 Juni). De Lakenhal Dag 10-5 uur: eond. (zondag 1-5 uur). Molen „de Valk": Molenmuseum, ge opend dinsdag t/m. zaterdag 10 uur voorm.5 uur nam. Zondags 15 uur nam. Maandags gesloten. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Tentoonstelling: ..Ball, beeld en droombeeld". Geopend dagelijks 10 17 uur: 's zondags 1317 uur (tot 1 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstelling van Japanse prenten van Kyösaï. Dagelijks 1017 uur; 13-17 i Rijksmuseum voor de de geschiede- nis der natuurwetenschappen: Dag. 10—4 uur. zond. 1- --- Rueter. Geopend maandag t/m dag van 10 uur voorm tot 5 uur nam: bovendien dinsdagavond 810 uur. t/m 7 Juni, AVOND. EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Geopend voor spoedeisende gevallen: Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085 b de gehele HUISARTSEN? Zaterdagsmorgens tot 12 uur raad plege men de eigen hulsarts: daarna dokterstelefoon 22222. Bi) geen gehoor van uw huisarts of specialist (of diens waarnemers) bel men voor spoedgevallen dokterstele- HAAGSE AGENDA (Van donderdag 25 mei WOENSDAG 31 MEI. Kon. Schouwburg, 20.15 uur: To neelgroep Centrum: „De thuiskomst". r h's Place. 22.30 uur: Cabaret Mojo. Kurhaus Paviljoen. 20.15 uur- To neelgroep Studio: „Allen die vallen" en „Krapp's laatste band". Openluchttheater ..Zuiderpark", 14.00 uur: „De gouden sleutel". Poppentheater Frank Kooman 14.30 uur: „Het Zonnekacheltje". WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) At, Qe\ukki9° Boeder A I jevras 9 or°<*een5; Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn bew. 18 10 bew. 16 10 5 regen 18 10 6 zwaa rbew. 20 8 0 zwaar bew. 19 9 0 half bew. 23 11 0 half bew. 21 7 0 on bew. 23 10 0 half bew. 19 11 0 geh. bew. 15 9 0 onbew. 14 7 4 bew. 21 1 onbew. 15 6 0.5 8 26 regen 13 9 5 ir bew. 17 9 12 8 12 10 3 10 26 llohft bew. regen bew. 27 18 0 half bew. 22 13

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2