Neen tegen totale oorlogvoering Slotmiddag met Engelse gasten Synode om uitspraak verzocht Groene Kruis heeft tekort op begroting Jaar geëist tegen een chauffeur Klokken in toren van Moeder Godskerk Drive - in - ogentest Microfi Improjector bij alarmcentrale i WOENSDAG 31 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Gereformeerd vredesberaad De Oegstgeester bejaarden zijn gereed voor het jaarlijkse uit- 'stapje. Omstreeks 10 uur van ochtend vertrok het uit 170 per sonen bestaande gezelschap in tier bussen in de richting Bra bant, waar in Kaatsheuvel een be- loek aan „De Efteling" op het programma stond. (Foto LD/Holvast) OVERVAL OM BRUILOFT TE BETALEN Van onze Haarlemse correspondent) Een 21-jarige kopergieter uit laarlem, die vanmiddag zou trou- ven, maar niet over geld beschikte, leeft vanmorgen in alle vroegte een [roentehandelaar in de binnenstad n Haarlem in zyn woning neerge- ilagen. De groenteman liep een ern- f tige wond aan zyn hoofd op. De "kopergieter kon omstreeks kwart igfoor elf vanmorgen door de Haar lemse recherche worden aangehou- De aspirant-bruidegom zit nu in e cel. Omstreeks vyf uur vanmorgen groentehandelaar gewekt (oor gerucht in zyn huis. Hy ging beneden en trof daar een jon- n aan, die zich meteen op hem ierp en hem met een zwaar voor werp dat later een hakbyi bleek te |n. neersloeg. De hulshoudster werd eneens wakker van het gerucht, zy zag wat er gebeurd was, ze een raam stuk, waardoor de uren werden gewekt, die de politie aarschuwden. De inbreker was inmiddels wegge- lucht. Onmiddeliyk sloot de politie straten in de omgeving af, maar slaagde er niet in de man te pak- a. Aan de hand van o.m. zyn sig- alement wist men hem echter in de iop van de obhtend op te sporen en in te houden. De man verklaarde geld nodig te ibben voor zyn bruiloft, die van- iddag zou worden gehouden. f Bij Leidse huisvrouwen De sluitingsmiddag van de Neder landse Vereniging van Hulsvrouwen, afdeling Lelden, had gistermiddag een apart karakter. Dit kwam onder andere door de bUzondere wyze, waarop de presidente, mevrouw W. H. van Dam-Nederhoed de leden verwel komde; zij had hiervoor een fraai ge dicht gemaakt. Maar vooral de aan wezigheid van vijf onverwachte gas ten, leden van „The National Union of Townswomen's Guilds" uit Oxford, drukte een byzonder stempel op deze by eenkomst. De „townswomen" zyn hier in na volging van de sportlieden, in het kader van uitwisselingen op verschil lend gebied tussen Leiden en Oxford. Dit is de eerste maal. dat er ook leden van een Engelse vrouwenorga nisatie in Leiden zyn om het Neder landse gezinsleven te leren kennen, zy zullen volgend jaar hun Neder landse gastvrouwen voor een tegen bezoek in Engeland ontvangen. Na het welkomstwoord van me vrouw Van Dam kwam het hele be stuur het podium op, om in de v van een alfabet op rym verslag te doen van haar activiteiten. Vooral de letter H kreeg van de aanwezige le den veel by val: „H is natuuriyk de huisvrouwenbond, wat moesten wy beginnen als die niet bestond." Het koor zong onder leiding van de heer H. Buurman enkele Nederland se, Franse en Engelse volksliedjes, waarvan de Engelse liedjes enthou- werden meegezongen door de gasten uit Oxford. Vervolgens gingen de dames er eens lekker voor zitten om mee te doen aan het kienspel, dat onder lei ding stond van mevrouw J. Zitman- Schoppen. Met luide stem riep zy d< nummers af; eerst in het Nederlands en dan in het Engels, wat soms een beetje verwarring gaf. De eerste prijs werd gewonnen door mej. Waines uit Oxford, die een kanten kleedje uit koos ter herinnering aan deze byeen- komst. Mevr. C. Hageman-Verhagen de clameerde na de pauze een roddel sprookje van Anderson ,,'t Is vast en zeker," een scène van Annie M.G. Schmidt en een verhaal van Slmon Carmlggelt. Tot slot werden enkele dia's vertoond van uitstapjes, die de Leidse afdeling in vroeger jaren heeft gemaakt. Sluiting en ontslagen bij Polymeric Het „Gereformeerd vredesberaad" heeft zich tot de generale synode van de Geref. Kerken gewend met de vraag of de sy node wil uitspreken, dat elke oorlogvoering die het verwoesten van bevolkingscentra en het onleefbaar maken van gehele ge bieden inhoudt een misdaad tegen God en tegen de mensheid is en dat het willen instaan voor een zaak van gerechtigheid en vrede op aarde naar christelijke overtuiging niet met een der gelijke totale oorlogvoering in overeenstemming valt te bren gen. Het „Gereformeerd vredesbe raad" zou daarom willen, dat de gereformeerde synode er bij de Nederlandse regering op aan dringt, af te zien van het bezit ten, van het beheren en van het op eigen grondgebied toelaten van kernwapenen. De synode zou don de regering moeten vragen om een spoedberaad over de vraag, hoe een verdragsher ziening van de Navo kan worden be nut om onze krijgsmacht los te ma ken van de huidige Navo-kernwa penstrategie. Overwogen dient te worden, zo voegt het „Gereformeerd vredesberaad" hieraan, toe, op welke wyze onze krijgsmacht het meest doeltreffend kan worden omgebouwd tot een potentieel dienstverlenend instrument in de samenleving der volkeren. In het „Gereformeerd vredesbe raad", waarvan prof. dr. J. Verkuyl in Amsterdam voorzitter is, hebben Leiderdorpse afdeling reserveert voor nieuwbouw De Leiderdorpse afdeling van het roene Kruis kwam gisteravond bij voor de jaarvergadering, die in !t wykgebouw aan de Berkenkade trd gehouden. Na opening van de adsvcrgadcring herdacht de voor tter, burgemeester mr. R. M. Gal- in gevoelvolle woorden wylen de ier J. Peereboom, die hy schetse een humaan mens, waaraan de reniging zeer veel dank Is ver huichel. Gedurende ruim een kwart uw heeft hy als penningmeester de langen van het Groene Kruis be- irtigd. Gezien het feit, dat landelyk de uisverenigingen steeds meer gaan men werken, heeft het bestuur ge- eend plaatseiyk niet achter te mo- ÜRGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN tnne Ruth Sylvia, d. v. J. G. Vro- J L. de Boois; Nlclaes Abram, J. Donkers en J. G. Bokma; reel Hendrlka Jacobus, z. v. R. B. audron en J. C. Tysterman; Rob- v. P van der Sluis en M. M. J. .an; Karin Hlldur, d. v. A. Ol- G. U. M. Lundgren; Gijs- G. Roos en N. A. Verboon; inna Jacoby Lucia. d. v. N. T. J. ïdam en C. M. G. Oostdam; Pau- P. Spies en A. van der Bent; z. v. H. P. van der Vos en van der Linden; Johnny, z. v. A. 'Idemond en W. Haverkamp; Mare 'lp, z. v. J W. Borgers en H. Heu- Cornelis Petrus, z. v. O. P. van en B Galjaard; Petrus Slmon, S. N. van Eljk en N. Roos; Cyn- d. v. P. J. J. H. Bogemann en .almeyer. GETROUWD L M. Haasnoot, 81 Jaar, echtgenote C. A. Kruijt; N. R. Henzen, 20 dochter; G. Aartman, 73 jaar. J. de Jong. 32 Jaar, vrouw; A. L. |J. P. Souveryns, 61 laar, wed. van |C. Zaal; P. van der Zwart, 63 Jaar, gen blyven, en is er onlangs een ge- zamenlyke bestuursvergadering ge weest met het Wit-Gele Kruis in Zoeterwoude H. Ryndyk, waar werd besproken op welke terreinen men kan samenwerken. Het karakter van het Groene Kruis werk ondergaat in deze tyd veran deringen. Niet alleen wordt voorlich ting gegeven op het gebied van de gezondheidsvoorlichting, maar deze strekt zich uit tot de voorlichting van materiële voorzening, opvoeding (moedercursussen), de woongelegen heid: tafeltje-dekje; samen met de U.V.V.; de bejaarden die alleen wo nen; en de lectuur, onder meer voorlezen. Dit alles doet het bestuur beseffen attent te moeten biyven, zeker ook met de steeds toenemende groei van de gemeente. Het jaarverslag van de secrtares- se vermeldde onder meer de goede samenwerking, die de beide wykzus- ters in hun eerste jaar van samen werken hebben opgebouwd; de toe nemende bezoeken aan het consul tatiebureau in de Splinterlaan en dank aan de medische adviseurs, de artsen H. Bakema en P. van 't Woud. Het jaarverslag van de beide zus ters, uitgebracht door zuser S. v. d. Leer, vermeldde naast het respecta bele aantal van 2475 afgelegde be zoeken de aandacht die besteed is aan t.b.c., reuma- en kankerpatiën ten en het contact met alleenwo nende bejaarden. In het jaarverslag van de penningmeester werd mel ding gemaakt van een batig saldo, maar de begroting voor 1968 geeft een tekort aan van byna f 5000. Dit komt voort uit het feit, dat het bestuur, met het oog op de bevol kingstoename geld voor nieuwbouw reserveert, en rekening houdt met de noodzaak van het aanstellen van een derde wykverpleegster. Daarom werd besloten de contributie te verhogen. By de bestuursverkie zing werden mevr. B. Seret-Ouden en de heer P. Vlugt herbenoemd. WEGENS AFDREIGING VAN EEN WASSENAARSEDAME zich negentien leden van de Geref. Kerken verenigd, zy menen dat de algemene richting van het christe- ïyk denken en handelen ten aanzien van het huidige oorlogsvraagstuk dringend om herziening vraagt. Naar hun overtuiging behoort de kerk van Jezus Christus een neen uit te spre ken tegen het voorbereiden van, het dreigen met en het voeren van de moderne totale oorlog. Polymeric NV in Utrecht, een 50- 50 deelneming van Sikkensgroep NV en van UB. Polymeric (Ver. Staten zal gedeelteiyk worden gesloten, met ontslag voor het grootste deel van het ongeveer 50 man tellende perso neel. De gang van zaken is naar de directie mededeelde de laatste jaren byzonder teleurstellend geweest. De naar verhouding sterk nadeli- Er zyn er die er voor pleiten de 8© resultaten, die in dit bedryf wor- In de brief van het „Gereformeerd vredesberaad" komt ook het punt van een mogeiyke dienstwygerlng aan de orde. Men denkt daar onder ling niet gelijk over. huidige krijgsmacht nu niet te ver laten, omdat, een ontwikkeling naar een internationale rechtsorde met politionele troepen bezig zou zyn en er stappen ondernomen zouden kun nen worden om de huidige situatie van onze krijgsmacht te wyzigen. Maar zy voegen eraan toe, dat wan neer noch de kerk van Jezus Chris tus, noch de christenpolitici voldoen de stappen ondernemen of wanneer die stappen geen duldeiyk resultaat boeken, hun aarzeling zal vervallen en zy tot een da&dwerkeiyk neen te gen deze dienstplicht zullen moeten overgaan. IN VOORSCHOTEN Omdat een thans 77-jarige welge stelde Inwoonster van wassenaar so ciaal werk wilde doen had *y haar 29-jarige chauffeur in financieel op zicht zeer welwillend behandeld en hem in enkele jaren tyds voor circa f 45.000 aan geld en goederen ge schonken. Dit alles was door de chauffeur echter beloond met afdrei ging en bedreiging, voor welk feit de officier van justitie by de Haagse rrphtbank die verdachte een zeer ge vaarlijk psychopaat noemde gister middag een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste. Verdachte, die eens ter beschik king van de regering was gesteld en psychiatrische behandelingen heeft ondergaan, was door het slachtoffer aangenomen als chauffeur en zyn echtgenote als hulp in de huishoudin De man deed allerlei aankopen, voor- nameiyk van auto's, die de dame fi nancierde. Om de man in staat te stellen een vry dure nieuwe auto te kopen, verschafte zy hem een lening van rond f 15.000. Toen de chauffeur een andere be trekking had aanvaard, kwam hy in de avond van 19 februari jJ. naar de woning van zyn vroegere werk geefster en onder afdreiging zag hy kans niet alleen de schuldbekentenis van f 15.000 uit de kluis in de woning van de dame te halen, doch ook haar een bewys van kwytscheldlng te doen tekenen. Indien zy dit niet zou doen, zou haar villa door enke le van zyn helpers die avond om half twaalf in brand worden gestoken. Boek Het slachtoffer verklaarde voor de rechtbank, dat zy iets voor verdach te had willen doen en daarom niet te zeer had gelet op de aankopen die de chauffeur op haar naam had gedaan. Het bleek dat verdafchte bezig was geweest een boek te schryven over zyn leven. Van die opbrengst zou hy de f 15.000 terug betalen, „maar", zo Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Marleen Liselot, d.v. Van der Borne en Wolthuis, Amsterdam; Semme Josua, z.v. Dykstra en Van Embden, Edam; Claire Marcelle, d.v. Vorstman en Delen, Drachten; Albert Jeremiah, z.v. Beveridge en De Kok, Washington, U.S.A. Overleden; Lieuwke de Jong, 62 j, Rotterdam; AJB.C. Vermazen, 72 j, Den Haag; Poela van Gessel, 26 j. Den Haag; Jan Prent, 70 j, Amster dam; Klaus Louis Landsberger, 44 j. Amstelveen; Relndert Hendrik Brou wer, 87 J, Heemstede. zei de dame. „misschien had ik hem dat geld toch wel geschonken. Het zou geen Jan Cremer zyn geworden. Maar ik dacht wel dat er iets in dat boek zat". Volgens verdachte zou het verhaal onder de titel „dank u wel ouders" door een weekblad zyn aan gekocht. Verdachte beweerde dat ge tuige hem de schuldbekentenis ge heel vry willig had teruggegeven. De officier van justitie, mr. J.A.J. van der Bruggen, wilde zich houden aan het advies van de psychiater, om verdachte thans niet opnieuw ter beschikking van de regering te stel len, omdat dit weinig zin zou heb ben. De raadsman, mr. JA. Rlgters, achtte niet voldoende bewyzen aan wezig en bepleitte vry spraak, zyn verzoek om verdachte onmiddeliyk in vrijheid te stellen werd door de rechtbank afgewezen. Wel zal een nieuw psychiatrisch rapport worden aangevraagd, waartoe de re'chtbank de verdere behandeling der zaak voor onbepaalde tyd verdaagde. Gistermiddag vond In de door brand geteisterde Moeder Godskerk van Voorschoten een aobere plechtig heid plaats. De drie klokken van de kerk werden gewyd door pastoor J. A. Blonk met assistentie van pas toor Jac. Staadegaard ln aanwezig heid van het kerkbesuur en enkele parochianen. De bisschop van Rotterdam had pastoor Blonk toestemming verleend de wyding der klokken zelf te ver richten, daar de brand verhinder de van de klokkewyding het vastge stelde feestelyke gebeuren te ma ken. De toren is los van de kerk ge bouwd en ondervond bij de brand geen schade. De grootste klok draagt de naam „Laurentius" en het opschrift luidt „Mortuos Plango" („Betreurt de do den"); dl middelste klok: „Joan nes" en „Vivos Voco" (.Roept de le venden") en de kleinste klok: „Ma ria" en „Fulgura Fr en co" („Wendt het onheil af"). Na de wyding werden de klokken in de ruim dertig meter hoge toren gehesen door Eysbouts N.V. uit As ten. De klokken „Joannes" en „Ma ria" hangen naast elkaar en „Lau rentius" er boven. Schade Nog steeds is niet met zekerheid te zeggen hoe groot de schade be draagt aan het in aanbouw zynde kerkgebouw. In het kerkge bouw zyn stellingen opgetrokken en thans is men bezig de dakbedekking te demonteren. Het gehele dak zal worden opgengemaakt. Vaststaat wel dat de onderbouw niet is ontzet. De pastorie, die onbeschadigd is ge bleven is deze week in gebruik ge nomen. Pastoor J. A. Blonk heeft de Papelaan verlaten en woont thans aan de Baron Schlmmelpen- ninck van der Oyelaan 14. De em.- pastoor Jac. Staadegaard, die as sisteert in de Moeder Godsparochie, gaat de bovenverdieping van de pas torie bewonen. Primeur In Europa De heer H. M. W. Westerla- ketn, oud-directeur van het Cen traal Bureau Rijvaardigheid, heeft gistermiddag by het motel in Bunnik langs de autoweg UtrechtArnhem de eerste dri ve-in met ogentest van Europa officieel geopend. Het initiatief is van de Stichting Oog en Bril, die in de afgelopen jaren reeds 20.000 weggebruikers op ge zichtsvermogen heeft getest. Daarby is gebleken dat 17 pro cent van de weggebruikers on voldoende ziet. In de drive-in verleent ook het Verbond Voor Veilig Ver keer medewerking, vooral ten behoeve van bijrijders en niet- autobezitters. In de drive-in. die een maand geopend blijft, wordt behalve de ogentest (gra tis) een reactietest afgenomen Bovendien kunnen de ontste king. de banden en de accu worden gecontroleerd. Vooral de gezichtsscherpte wordt tijdens de ogentest gecon troleerd, maar ook het kleu- renzicht, het afstand schatten en het zydelings gezichtsveld worden beoordeeld. De wegge bruikers vertrekken na de test al of niet met het advies dat een bezoek aan de oogarts nood zakelijk is. De heer Wester laken zei in zijn openingswoord onder meer. dat in ons land veel te weinig aandacht wordt besteed aan het falen van de mens in het ver keer. De wegen kunnen nog zo goed zyn, maar als er wat aan de ogen mankeert kunnen heel wat ongelukken worden ver klaard. De heer Wester laken meent voorts, dat de politie veel meer aandacht zou moeten besteden aan de mogelijkheden die arti kel 18 van de wegenverkeerswet en de artikelen 115 en 116 van het wegenverkeersreglement bie den om weggebruikers na een ongeluk op bekwaamheid en ge schiktheid te testen. Vorig jaar werd in 159 gevallen een onderzoek naar bekwaamheid gevorderd. In 93 gevallen bleken de betrokkenen onbekwaamheid Van de 479 gevallen die op onge schiktheid werden onderzocht, werden er 294 ongeschikt ver klaard. De heer Was ter lak en is benieuwd naar het resultaat in dien na elk verkeersongeluk een onderzoek naar bekwaamheid en geschiktheid zou worden in- eesteld. Hij is bijna zeker dat het resultaat een bydrage zou leveren aan een grotere ver keersveiligheid. want heel wat lieden die zich nu nog in het verkeer wagen zouden dan af vallen. De heer West er laken is overi gens van oordeel, dat het daarby niet alleen gaat om de 2,5 mil joen automobilisten en motor rijders, maar ook aan de moel- liik grilpbare 1.7 miljoen brom fietsers en zes- a zevenmiljoen fietsers. De Stichting V.A.M., het andere grote gebouw in de wyk Boschgeest, heeft pastoor Blonk een duizental prenten geschonken, gemaakt op de eigen drukkerij van de Vakopleiding Automobiel- Motorrijwiel- en Aan verwante bedryven. De prenten heb ben een formaat van 30 by 20 cm. op karton in zwarte opdruk en stel len een blussende pastoor voor. Op de plaats van het dak der geteken de kerk zit een echt brandgat. De bedoeling is dat de pastoor Blonk de ze kaarten uitreikt en de ontvanger een vergoeding betaalt, waardoor de extra financiële tegenslag veroor zaakt door de brand iets wordt ver zacht. Hoewel het kerkgebouw vol ledig onder de verzekering valt, kent men geen bedrijfsschade, waardoor de langere huur van de noodkerk en nog tal van voorzieningen door de gemeenschap zelf moeten worden opgebracht. De heer N. de Wolf uit Leider dorp is gisteren in Leiden geslaagd voor het examen dra, chemie. De heer A. Meerburg slaagde aan de Vrye Universiteit in Amsterdam voor het kandidaatsexamen politieke we tenschappen. Geen ontvoering in Kopenhagen De jonge Arabier een Algeryn die betrokken was by pro en anti- Israëlische relletjes ln Kopenhagen, ls heelhuids opgedoken. Hy verklaar de helemaal niet ontvoerd te zyn. Hy was de vechtende menigte ont vlucht en was naar Tivoll gegaan. Winkeldief betrapt In een zelfbedieningszaak in Noord- wyk merkte een winkelmeisje, dat een man een by haar gekocht artikel niet aan de kassa afrekende, zy bracht de winkelchef hiervan op de hoogte, die de dader, 'n 4-j. los-ar- beider uit Noordwyk, achterna ging. Deze liet zyn flets en boodschappen ln de steek en nam de benen. Toen hy enige tyd later weer in de zaak verscheen, werd hy door de recherche aangehouden. den behaald, zyn voor aandeelhou ders aanleiding het bedryf gedeelte- ïyk te ontmantelen en een aantal activiteiten over te dragen aan an dere. Voor een belangrijk deel van de ongeveer 50 werkkrachten is in ver band daarmee een ontslagvergun- ning aangevraagd by het gewestelyk arbeidsbureau. Met de vakbonden is tydig contact opgenomen en overeen stemming over een afvloeiingsrege ling is inmiddels getroffen. Rechtsorde is geen doel maar middel Het gezag is niet meer vanzelf sprekend, het ls minder traditioneel. Het zal zichzelf door bekwaamheid, door prestatie en doelmatigheid moeten kunnen realiseren. Het pro ces van ontmythologisering van het gezag is ingezet en zal voortduren. Men heeft ontdekt dat gezagsdra gers ook maar gewone mensen zyn, die zelfs in kritieke situaties ern stige fouten kunnen maken. Dit zei de heer H. W. Offers, de Utrechtse hoofdcommissaris van politie in een inleiding die hy hield in het kader van een voordrachtenreeks van het Criminologisch Instituut van de Ryksuniversiteit ln Utrecht, gewyd aan de openbare orde. Andere factoren die bydragen tot een verdere ontmythologisering van het gezag zyn volgens hem de vrij heid van meningsuiting in de vorm van felle, dikwyis niets ontziende kritiek, het hogere ontwikkelingspeil en het sterkere onafhankeiykheids- gevoel van de mens door materiële welstand. Naar het oordeel van de heer Of fers kan de rechtsorde nooit een doel op zichzelf zyn, maar uitslui tend ten dienste staan van de ge meenschap. Het handhaven van die rechtsorde ls een aangelegenheid van alle mensen; zfj moet daarom als het ware door allen worden gedragen. Hy constateerde dat wanneer de po litie moet Ingrijpen andere dan rechtsnormen gefaald hebben. Het daadwerkelyk handhaven van de rechtsorde ls naar zyn mening de moeiiykste vorm van handhaven omdat het in de praktyk betekent, dat vrijwel onmiddeliyk beslissingen moeten worden genomen in vaak ge ëmotioneerde situaties, waar by men sen betrokken zyn en waarby in breuk moet worden gemaakt op de persooniyke vrijheid. In principe zo vervolgde de heer Offers zal ordehandhaving aange past moeten worden aan de aard van de verstoring, zy zal dus genu anceerd moeten zyn, hetgeen niet hoeft te betekenen dat geen wets handhaving zou plaatsvinden. Om dat de politie opereert in het span ningsveld tussen enerzyds de ge schreven rechtsnormen en anderzyds het zich wyzigende rechtsgevoel van de bevolking of bevolkingsgroepen, zal zy de mogehjkheid van het toe passen van verantwoorde tolerantie moeten hebben, aldus de heer Of fers. Er dient by de politie naar zyn oordeel meer inzicht te worden ont wikkeld ln de maatschappy-ontwik keling, in de structuurveranderingen van onze samenleving. Voorts het onderkennen van de toenemende tendens naar democratisering, ook van het gezag. De hoofdcommissaris vindt dat gebruik moet worden ge maakt van de bevindingen van die takken van de wetenschap, die voor de politie van betekenis kunnen zyn, zoals de psychologie, sociologie, or ganisatieleer etc. Uniek informatiesysteem voor Haagse brandweer (Van onze correspondent) De Haagse brandweer heeft een nieuw systeem ontwikkeld, waarby de bemanningen van uitrukkende brandweerautos' tijdens de rit ln de kortst mogelijke tijd volledig worden geïnformeerd. Op weg naar de brand horen de mannen via de mobilofoon alle bUzonderheden over het bran dende gebouw en over de naaste om geving. In de alarmcentrale van de brand weer staat een microfilmprojector. Met één druk op de knop verschynt een gedetailleerde plattegrond van een stukje Den Haag of de platte grond van het brandende gebouw op het scherm. Binnen zeventien secon den geeft de centralist de Informatie door. De chauffeur van de brandweer wagen krijgt de beste aanrij-route, de bevelvoerder hoort alles over het aanvalsplan en eventueel worden de brandweerlieden zelfs via een mobi lofoon-portoverbinding het branden de gebouw binnengeleid en dan zo nodig verder, van gang tot gang. van trap tot trap. van deur tot deur. Zulke by zonderheden zyn ook: liggen er ge- vaariyke stoffen in het pand, zo ja waar en hoeveel, zyn er bejaarden, zieken of kinderen ln het gebouw, zo ja waar en hoeveel. De man die op het idee kwam is hoofdbrandmeester C.J. van Das- horst, die al meer vindingen deed op het gebied van adembescherming. reddingswerk onder water en instruc tie van brandweer- en reddingsperso- neel. „Zyn nieuwste systeem is al weer uniek", zeggen zyn collega's. „De paraatheid vliegt omhoog", me nen deskundigen op het gebied van de brandbestrijdinga Verschillende commandanten uit den lande hebben inmiddels al gevraagd of ze eens een kykje mogen komen nemen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13