Bols herovert oranje-trui SPORT OKKER IN KWARTFINALE NA ZEGE OP MULLIGAN Olympia's Tour in een I Rini Wagtmans: ontgoocheld beslissend stadium j j na slopende etappe Actieve Rudi Lubbers verliest op punten Betaald voetbal gaat 13 augustus van start Tennissensatie in Parijs DINSDAG 30 MEI 1967 PAGINA 9 (Van onze speciale verslaggever) Haaksbergen Een volkomen ontgoochelde Rini Wagt mans snoot zijn neus in zijn rennerspetje. Hij had niets meer van de Wagtmans van voor de start, die toen met een grap op het gevaar van de bonificatie had gewezen: als je die bonificatie als leider niet kunt neutraliseren kun je wel zeggen: dag bloe men, dag vogels, dag oranjetrui. En daar stond hij dan in Haaksbergen, na de 7de etappe, uit de leiderstrui gefietst door Jan Bols en Fedor den Hertog, zonder bloemen, ontgoocheld. Als er niets bijzonders gebeurt houdt Wagtmans de oranjetrui, schreven we gisteren. Wel, er is iets bijzonders gebeurd. Zijn ploeggenoten hielden zich niet aan het akkoord van Nuth. Op enkele uitzonderingen na verdedigden zij hun leider niet. Toen het erop aankwam lieten ze Wagtmans alleen sjouwen en ploe teren. Neem de woorden van Wagtmans: „Ze werkten niet voor me en toen ik me liet afzakken om mijn ploegleider te roepen, opdat hij mijn ploeggenoten opdracht kon geven me te helpen, demarreerde Bongers zelfs van voren. Nu vraag ik je. Ik heb in het begin veel te veel moeten geven en juist in de laatste beslissende kilometers hebben ze zich niets van mij aan getrokken.'* rla. Daar kun Je wat geld mee ver dienen. Niet met klassiekers. Dan moet je geld meenemen en dat heb ik niet. Ik heb dan ook geen klassie ker gereden. Maar toen Wout Wagt mans bij me kwam en vroeg of ik in Olympia's Tour wilde rijden zei ik maar ja. Ik heb gewonnen in de sprint, maar ik kan helemaal niet Climax De desertie van de Vredestein- renners heeft de strijd voor de laat ste dag in Olympia's Tour een cli max gegeven als nooit tevoren. Jan Bols en Fedor den Hertog staan in tijd precies gelijk. Dank zij een bete re positie in het puntenklassement kreeg Bols de oranjetrui. het wordt dus op weg naar Amsterdam een geweldig gevecht om één se conde winst. Jan Bols rijdt bijzon der sterk, maar onder deze thriller achtige omstandigheden is er heel veel talent, kracht en steun nodig om de Drent vanavond in Amster dam als winnaar van de Tour te zien huldigen. Wellicht gaat een een derde misschien Zoontjes (die op 11 seconden staat, of toch Wagtmans met de vette kluif weglopen. By Caballero waren Ge Peters en manager Frans van der Enden na tuurlijk zeer tevreden, omdat het er naar uitziet, dat na Jan van der Horst vorig jaar. nu weer een Jan (Bols) de faam van hun ploeg gaat Naast Den Hertog hoop Wagtmans natuurlijk ook nog. Maar hy weet nu, dat alle afspraken ydele zaken zyn. Ook afspraken met andere ploegen. Had hy zich immers ook niet van de steun verzekerd van de Euromast-equippe waarvan oom Wout Wagtmans leider is en vader Wagtmans soigneur? En dat nu juist etappe-winnaar Matt van Groezen de beslissende stoot gegeven hebben tot de ontsnapping die leidde tot de onttroning van Rini Wagtmans. De ritwinnaar, een 19-Jarige knaap uit Made, zy na afloop wat veront schuldigend: „Ik wilde natuur- ïyk Rini niet uit de trui ryden. Ik wilde alleen maar de rit winnen". Waarmee in deze etappe maar weer eens gebleken is, dat de gezon de eerzucht van jonge coureurs ster ker is dan andere verlokkingen, die voor combinewerk in het vooruit zicht worden gesteld. Die Matje van Groezen is een merkwaardig fi guur trouwens. Uit z'n ten dele tan deloze mond (..die tanden ben ik bij een valpary kwyt geraakt en ik heb geen geld om een gebit te ko- pen"> kwamen de volgende opmer kelijke woorden: „Ik ben eigeniyk constructieschilder, maar ik doe momenteel niets. Ik fiets alleen maar. Ik zit wel in de werkelozen- uitkering. Dit jaar won ik zes crite- De Engelsman Lesley Talbot, het laatste seizoen trainer by He racles en daarvoor vier jaar üi de zelfde functie werkzaam by de ere divisieclub DWS, gaat de le divi sieclub Alkmaar '54 trainen. Hij heeft met de Noordhollandse ver eniging een eenjarig contract afge sloten gewoon kilome- Wat de rit Haaksbergen t heeft opgeleverd, Groesbeek 170 kilometer surplus spanning en sensatie geweest. Daar was allereerst een serie onverwach te aanvallen van Groenewegen op de positie van Wagtmans. Na 50 kilo meter trok hy er met 9 man tussen uit. Het zag er allemaal onschul dig uit, maar toen de winst uitgroei de tot 2 minuten 15, werd er groot alarm geblazen door Wagtmans, die alleen Piet de Wit als af remmer In het voorste gelid wist. Toen 4 ren ners, onder wie Leen de Groot, ook wegschoten, greep Wagtmans eigen handig in. In prachtige, krachtige styi maakte hy in feite in zyn eent je de hele achterstand goed. Na 100 kilometer kon de kleine Brabander even „opzien". Het peloton was weer compleet. Dat was een teleur stelling voor Peugeot-ploegleider Bruggenkamp. omdat hy zyn greep naar het dag-ploegenklassement met 3 renners voorin (Duyker, Koster en Hoogzaad) zag mislukken. Geen rust Wagtmans werd geen rust gegund. Groenewegen probeerde weer weg te komen met De Groot. Wagtmans haalde ze terug. Kort daarop, met nog 35 kilometer koers, ontsnapte er weer een groepje. Alleen de jonge, strijdlustige Pennings kon als hel per van Wagtmans mee. Ook deze vluchtpoging scheen in de kiem ge smoord, toen iedereen werd ingelo pen, behalve Van Groezen. Hy diende als mikpunt voor Den Hertog en Prinsen, twee kanshebbers in het algemeen klassement. Bols, Zoontjes, Zoetemelk en de Deen Blaudzun za gen het gevaar in. Den Hertog ging op weg naar het oranje. Het viertal kon met enkele andenen by de kop groep komen, die nu uit 12 man kwam te bestaan. Wagtmans pro beerde nog verwoed aansluiting te vinden, maar het was voor hem al leen geen doen. De groep voorin was te sterk. Een groep, waaruit Den Hertog, de tempo-beul, trachtte te ontsnappen. Bols verhinderde dat. Het kwam dus aan op een eindsprint, r Van Groe- Uitslage Uitslag' van de zesde etappe, rit over 163 kilometer va naar Haaksbergen luidt van vandaag Europese bokstitels Gisteravond Is ook de laatste Ne derlandse vertegenwoordiger er niet in geslaagd zich te plaatsen voor de halve finales. Rudi Lubbers verloor In de kwarteindstryd van het half- zwaargewicht op punten van de Eu ropese titelhouder Posnjak (Rus land). Het verschil was gering (60 58). Vele toeschouwers waren van me ning dat de Nederlander op zyn minst een onbeslist verdiende. Ruim anderhalve minuut duurde het de tot stand kwam. Beide boksers haden elkaar goed bestudeerd en wisten dat elke voorzichtige uitdaging een risico inhield. Enkele seconden voor het einde van de ronde begon een felle slagwisseling en precies op de gong slag raakte Posnjak Lubbers met een rechtse hoek, het gevaariykste wapen van de Rus. De Nederlander raakte licht aangeslagen. Terwyl de minuut rust begon, telde de scheids rechter tot acht. Ook in de tweede en derde ronde gaven de beide bok sers een demonstratie van vuist- schermen van hoog gehalte. Lubbers bracht door een grotere activiteit de tweede ronde op zyn naam. zyn linkse stoten kwamen herhaaldelijk goed door. In de tweede helft van de derde ronde probeerde de Rus het tempo op te voeren. Twee rechtse hoeken ontweek Lubbers echter prachtig, maar het allerlaat ste offensief van de Rus bracht deze licht in het voordeel, al plaat ste Lubbers tegeiyk met de gong nog een prachtige hoek. De spanning werd snel verbroken. De beslissing Pons jak winnaar op punten (6058) werd met een fluitconcert ontvan gen en een applaus begeleidde Lub bers naar de kleedkamers. 1. Matje van der Groezen 163 km in 336.15 (met bon. 3.35.15): 2. Jan Bols zt toet bon. 3.35.45)3. Cees Zoontjes zt (met bon. 336.00)4. Kazimir Gazda (Polen) zt; 5. Wim Prinsen zt; 6. Piet Barendregt zt; 7. Hans Hesen zt; 8. Willy van Uytsel (Belg) zt; 9. André Wouters zt; 10. Werner Blauidzun ,Den.) zt; 11. Fe dor den Hertog zt; 12. Joop Zoet- melk zt; 13. Henk Nieuwkamp 3.37.13; 14. Peter Kissner zt; 15. Gert Bon gers zt. Het dagploegenklassement luidt: 1. Euromast 10.48.45; 2. Amstelbder 10.49.43; 3. Ovis zt; 4. België 10.50.41; 5 Denemarken zt; 14. Polen 10.54.29. Het algemeen ploegemklassemenl: 1 Amsteflibder 57.41.59; 2. Vredestein 57.43.33; 3. Euromast 57.45.44 4. Ovis 57.45.55 5 Smith-Aoült 57.46.19 8. Denemarken 57.48.0112. België 57.54.47; 14. Polen 57.57.04. Het algemeen klassement na zes etappes luidt: 1. Jan Bols 20.12.13; 2. Fedor den Hertog zt; 3. Cees Zoontjes 20.12.24 4. Rini Wagtmans 20.1237; 5. Gert Bongers 20.12.34 6 Werner Blaudzun (Den.) 20.1236; 7. Jan Krekels 20.12.42; 8. Wim Prinsen 20.12.44 9. Daan Hölst 20.12.49; 10. Cees Rentmeester 20.13.07; 11. Joop Zoetemelk 20.13.09; 12. Peter Kissner 20.13.12; 13. H. Nieuwkamp 20.13.27; 14. René Pynen 20.13.41j 15. Harry Jansen 20.13.5L De ploegleider van Matje van Groezen (midden), Wout Wagt mans (links) en de nieuwe drager van de oranje trui, Jan Bols, na de jinish van de 5de etappe van Olympia's Toer in Haaksbergen. Het algemeen sprintklassement na zes etappes: 1. Cees Zoontjes 6 p.; 2/3. Fedor den Hertog en Leen de Groot 5 p. Het algemeen puntenklassement: 1. Rina Wagtmans 76 p.: 2. Harry Jansen 60 p; 3. Cees Zoontjes 59 p; 4. Werner Blaudzun (Den.) 52 p. Gerrit Leferink heeft de stryd ge staakt; Wim Paul, Johan Stolle en Slem Pieters versohenen niet aan de start. Wat het betaalde voetbal betreft, zullen de nieuwe competities voor de ere- en eerste divisie op zondag 13 augustus van start gaan. Voor de tweede divisie begint de competitie op zondag 6 augustus. Indien het aantal 2de divisie-clubs verminderd tot 20 of minder, dan zal de com petitie voor de tweede divisie eveneens op zondag 13 augustus beginnen. Voor de zogenaamde „B-elftallen" zal op zaterdag 12 augustus met de oompetitie worden gestart. De amateurs in district Zuid I zullen hun competitie beginnen op zondag 3 september, voor de districten West I, West II, Oost en Zuid n wordt op zondag 10 september aangevangen. Voor district Noord is het begin van de competitie nog niet vastgesteld. De aanvang van de competitie voor het zaterdagvoetbal, seizoen 1967 1968, is bepaald op zaterdag 26 augustus a.s. Ronde van Italië Planckaert wint rustige etappe De Belg Willy Planckaert heeft maandag de tiende etappe van Ronde van Italië, een 145 kilometer lange rit van Bari naar Potenza ge nen. Onze landgenoot Harm Ot- tenbros eindigde op de derde plaats. De Spanjaard José Perez Frances behield de leiding in het algemeen klassement. Het algemeen klassement luidt: 1. Perez Frances (Sp.) 48.33.19; 2. Mo- (It.) 48.33.22; 3. Schiavon (It.) 48.34.01; 4. Bitossi (It.) 48.34.06; 5. Gonzales (Sp.) 48.34.09; 6. Carletto (It.) 48.34.28;7. Merckx (Belg.) 48.34. 29; 8. Motta (It) z.t.; 9. Gimondi (It) 48.34.22; 10. Adorni (It.) z.t.; 36. Den Hartog (Ned.) 48.54.48; 38. Otten- bros (Ned) 48.57.22; 63. de Roo (Ned) 49.24.33; 88. De Wolf (Belg.) 49.44. 27; 92. Lute (Ned.) 49.46.28. Liebrechts tekent contract met Post Piet Liebrechts zal niet meegaan aar de Tour de France als chauf feur van ploegleider Wout Wagtmans zoals de bedoeling was. Hy is door de KNWU maar niet rechtstreeks enaderd voor deze functie. Aan gezien Liebrechts geen nadere inlich tingen heeft gekrgen van de KNWU heeft hy een contract gesloten met Peter Post om deze te coachen voor wereldkampioenschap staye- ln Amsterdam. Liebrechts zal Post gedurende zes weken onder zyn hoede nemen. Voor het eerst in de na-oorlogse geschiedenis van de tennis sport is een Nederlander erin geslaagd zich te scharen bij de acht besten van één van de vier grote wereldtoernooien. Het is Tom Okker, die maandag het organisatie-comité van de internationale kampioenschappen van Frankrijk een hevige schok bezorgde door in drie sets (6-4, 7-5, 6-2) te winnen van de als zesde geplaatste Martin Mulligan, winnaar van het open Italiaanse kampioenschap. De Nederlandse kampioen, die in militaire dienst en by de voorberei ding voor de Daviscup een perfecte lichamelyke conditie blykt te heb ben opgebouwd, wisselde vaart en lengte zo perfect af met stopballen dropshots, dat Mulligan uit zyn ritme raakte en daarmee de hoop kon opgeven om na de Italiaanse ti tel ook de belangrykste titel van de wereld op verharde banen in zyn bezit te brengen. Geen verslapping Het vorig jaar werd Okker op het laatste moment de pas afgesneden de kwartfinales van Roland Garros, toen hy na twee gewonnen sets tegen Fred Stolle uiteindelyk toch verloor. Ditmaal echter was er van een verslapping geen sprake, al heeft Mulligan daarop misschien wel gerekend, want in zyn vorige party tegen de Nederlander (in Rome 1966) kwam de Australische re bel met de Italiaanse tenniseationa- liteit ook met twee sets achter te staan om tenslotte toch te winnen. Maar Okker, die zyn drie voorgaan de partyen alle in drie sets had ge ien, was niet van plan een set af te staan, hoe geducht de re putatie van Mulligan momenteel ook moge zyn. Zyn volgende duel met als inzet een plaats in de halve finales is tegen de Zuidslaviër Nikola Pilic, die in drie korte sets (64. 63. 62) afrekende met de als derde geplaats te Australiër John Newcombe. Dat ti minstens zo grote verrassing als de overwinning van Okker. De lange 25-jarige krachtspeler gaf zyn links handige service zoveel effect mee, dat Newcombe er weinig tegen kon doen. Okker is beter opgewassen te gen linkshandige spelers getuige zyn goede wedstryden tegen Tony Roche. Nikolai Pilic ontmoette hy twee jaar geleden in de vierde ronde van de open Italiaanse kampioenschappen. Okker won toen in vier set: 63, 6—3, 5—7, 6—4. Niet verrast Het Paryse pnbüek was overigens nauwelijks verrast met de vlijm scherpe vollies waarmee Okker ope reerde. Men heeft hem daar deze winter enkele grandioze partijen zien spelen en rekent hem algemeen tot de drie beste spelers van Europa. Het had niet veel gescheeld, of van het uitgebreide Australische contin gent spelers had alleen Roy Emer son zich staande gehouden. Terwijl de oud-Wimbledonkampioen gemak kelijk won van de Rus Viktor Ego- (63, 62, 62), werd Newcom be uitgeschakeld door Pilic, verloor Mulligan van Okker, kreeg de in Zuid-Afrika wonende Bob Hewitt on genadig op zyn kop van de Frans- Pierre Darmon (26, 36, 06) en balanceerden Owen David- en Tony Roche op het randje Goed gehalte Owen Davidson halve finalist op Wimbledon 1966 kreeg drie match points tegen zich in de derde set, voordat hy de 31-jarige Poolse num- een Wieslaw Gasiorek met 57, 06, 86, 64, 62 uitschakelde. Titelhouder Tony Roche werd vyf sets lang opgejaagd door de 21-jarige Tsjech Jan Kodes. Deze party, die tennis van zeer goed gehalte te zien gaf, ging naar Roche met de cyfers 64, 6—2, 8—10, 2—6, 6-4. Cliff Drysdale, die in de Daviscup- wedstrijd tegen Nederland zowel van Jan Hajer als Tom Okker ver loor, bevestigde zyn langzaam terug kerende vorm met een overwinning van 64, 64, 63 op de Tsjech Milan Holececk. In de kwartfinales komen tegen elkaar uit: Roche Drysdale, PilicOkker, GulyasDa vidson, DarmonEmerson. Verlies Trudy Groenman en Betty Stöve hebben maandag de derde ronde het damesdubbelspel In Parijs niet gehaald. In de tweede ronde verloor de Nederlandse combinatie met 26, 64, 06 van de Canadese meisjes Vicki Berner en Fay Urban. Het Nederlandse tennismeisje Ada Bakker, dat als voorbereiding op Wimbledon deelneemt aan enkele Engelse grasbaantoernooien, 1 maandag ln de eerste ronde van de kampioenschappen van Surrey met 63 61 gewonnen van de Britse speelster J. Cooper. ADVERTENTIE ZILVEREN MOLENTOERNOOI Hedenavond 8 uur n.m FINALE LUGDUNUM SPARTA Cricket AJAX VERLIEST VAN SPARTA Het Is nu wel duidelijk geworden, dat de tweede klasse A van de N.C.B. een viertal sterke teams herbergt en een viertal, dat zich tot de wat zwak kere elftallen mag rekenen. Ajax heeft tot nu toe moeten aantreden tegen drie zeer sterke teams, j.l. zon dag tegen Sparta, dat verleden jaar uit de eerste klasse is gedegradeerd. Ajax heeft deze wedstrijd verloren wel met twee wickets, maar de Rotterdamse overwinning heeft aan het bekende zijden draadje gehan gen. Jammer, voor hetzelfde geld het een Leidse overwinning ge weest. Ajax werd eerst naar de wickets gestuurd en P. Kantebeen bleek als opening batsman een welkome ver sterking. Hy stond 1% uur voor 13 runs, daardoor de Bree (35) en J. J. de Jongh (26) de gelegenheid ge vend de AJax-score met behulp van de overigen op te voeren tot 124, een behooriyk totaal op een slecht lo pend veld. Sparta -heeft er hard voor moeten vechten en lange tyd heeft het er naar uitgezien, dat Ajax een struikelblok zou biyken te zyn. On danks goed bowlen van N. de Bree 2 voor 45 en J. J. de Jongh 2 voor 41 (R. Veldhuizen werd in de aanval uiteraard gemist), daarby gesteund door D. Eldering (1 voor 10), en P Amerom (1 voor 7) slaagden de Rotterdammers erin de Ajax-score het verlies van 8 wickets te pas seren, waardoor opnieuw het bewijs werd geleverd, dat Ajax zich in deze klasse zal kunnen handhaven, mits de drempel zal kunnen worden over schreden, die haar nog van succes son scheidt. Ajax II Na de toss, die door captain van Aax, F. Tattersall, verloren werd, ging A.C.C. het veld in. De eerste 2 wilcketa van Ajax vielen vry snel, r door F. Tattersall (10) en J, Hoes (17) ging de score omhoog. W, Royen zorgde met een sterke 20 not out voor een totaal van 75 runs, wat tevens het einde van de innings m Ajax betekende. Bowlingcyfers A.C.C: E. Bruase 425, T. Disselkoen 218, H. de Boer —4. A.C.C. trok vol goede moed de leg- guards aan; M. Scheepstra (10), T, Swart (24) en K. Klinkhamer (16) legden de grondslag voor het uitein- deiyke totaal. Er kwam nog enige spanning by de stand 62 voor 5, maar E. Brusse (18), A. Balk (11) en J. Lans (10 not out) maakten daar aan een einde. Resultaat: 109 all out. Bowlingcyfers van Ajax: T. Elde ring 543, F. Tattersall 225 en F. A. de Jongh 339. As. zondag 4 juni staat Ajax (L) 2. stil. Ajax III wint weer De openbaring van deze wedstryd was gastspeler Porla, die met 38 runs topscorer was en heel verdien- stelyk 6 wickets veroverde ten koste van slechts 23 runs. Oetomo (26), Hekster (14) en Siwpersad 21 not out waren de overige rungetters voor Ajax buiten Mr extra met 37 runs Ajax sloot de innings op 168 voor 8. Tegen de gevarieerde aanval van Ajax was Groen Geel niet opgewas sen, alleen Verhoeve (17) en J. Wes terdorp 21 not out boden tegenstand. Met het totaal van 98 runs was de nederlaag voor Groen Geel een feit. Tom Okker grootse zege Uitslagen lste klasse A: HBS-Rood en Wit: draw HBS 200 voor 8 (gesl.), RW 153 voor 8 (tyd); Quick H—ACC: gew. door Quick out 89 runs (ACC 52 Quick 141 voor 8)Bloemendaal VOC: gew. door VOC met 8 crickets (Bloemdaal 185 voor 9, gesl. VOC 186 voor 2 W. v. Bakker 121 not out); VRAHCC: gew. door VRA met 3 crickets (HCC 76, VRA 78 voor 7). lste klasse B: ACC IISCHC: draw (SCHC 184 voor 6 gesl, ACC 94 voor 6, tyd); Hermes DVS-Krekels; gew door Hermes met 34 runs (HDVS 100, Krekels 66); (HCC 169, HCC VI gew. door HCC met 63 runs (HCC 169, Quick 106); RW II—Ex celsior: gew. door RW met 10 runs (RW 103, Ecxelsior 93). 2de klasse A: Sparta-Ajax: gew. met 2 crickets (Ajax door 124, 1125 r 8). 3de klasse B: Ajax II-ACC IV: door ACC met 29 runs (Ajax 75, ACC 109). 4de klasse D: Groen Geel III- Ajax III: gew. door Ajax met 70 runs Ajax 168 voor 8 gesl. Groen Geel 98)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9