Bidden en betogen voor Israël Eilat gereed voor oorlog of vrede Duizenden joden en niet-joden bijeen Bouw van polyester motorjacht Feisal in België Telegram aan V.N. Spanning nergens zo groot PAGINA S LEIDSCH DAGBLAD Samenwerking tussen Van Lent (Kaagdorp) en Werkspoor De jacht- en scheepswerf C. van Lent en Zonen n.v. in Kaardorp heeft de afdeling Structural van Werk spoor-Utrecht n.v. opgedragen, v|jf polyester casco's te vervaardigen voor een kruiser met een lengte van 12.50, een breedte van 4.01 en een diepgang van 0.96 meter. Structural heeft in de periode 1963/ 1964 in samenwerking met de firma Van Lent vijftien polyester motor kruisers van 10.30 meter lengte ge bouwd. Men heeft de afgelopen Jaren gebruikt om ervaring op te doen met de bouw van grotere jachten met hogere snelheden. Voor het nieuwe type zal Structu ral het gehele polyester casco maken met een polyester bovenbouw, inclu sief de schotten en de mogelijkheden voor de bevestiging van alle stalen delen. Het ligt in de bedoeling, de ver koop van deze kruisers in samenwer king tussen Van Lent en Werkspoor Structural zodanig over de wereld markt uit te breiden, dat van dit type in de komende jaren een grote serie kan worden vervaardigd. De ervaringen, die met de jachten van 10.30 meter, die een geringere snelheid hadden, zijn opgedaan, zijn gunstig. Men heeft van dit grotere jacht met een vaarsnelheid van 20 knopen dan ook goede verwachtingen. Volgens Werkspoor is het niet al leen bijzonder geschikt als plezier jacht, bijvoorbeeld voor de zeevis vangst, maar ook voor douane- en politiecontrole. De algehele afbouw van de kruisers geschiedt op de scheepswerf van de firma Van Lent. Koning Feisal van Saoedi-Arabië is gisteren in Brussel aangekomen voor een driedaags staatsbezoek. De vorst werd op het vliegveld verwel komd door Koning Boudewijn en Prins Albert van Luik. De beide ko ninklijke broers hadden zich een kleine scherts veroorloofd. Zij had den grote zonnebrillen opgezet, om dat hun bezoeker die ook altijd pleegt te dragen. Het toeval wilde echter dat de oosterse vorst deze keer zonder zonnebril uit het vlieg tuig stapte. Het bezoek van Koning Feisal komt België eigenlijk niet erg gele gen. Vandaag heeft de plechtige uitvaart van de slachtoffers van de brand in het warenhuis l'Innovation plaats. Bovendien is de houding van koning Feisal ten opzichte van Israël nu juist niet die, welke een groot deel van de Belgische politici onder schrijft. Binnen afzienbare tyd zal echter een Belgische handelsmissie onder leiding van Prins Albert naar Saoedi-Arabië vertrekken, en het ligt voor de hand dat men die thans wil voorbereiden. Gisteravond heeft .ondanks de of ficiële rouw, een galadiner in het Brusselse paleis plaats gehad. Van daag bezoekt de buitenlandse gast 't atoomcentrum in Mol. Vanavond zou hy een diner hebben aangeboden in 't Hilton hotel waar hy logeert. Het is echter afgelast: de kosten van diner en van versiering van de zaal zullen worden gestort op de rekening van een fonds ten behoeve van de slachtoffers van de brand. De heer E. A. Wijdicks, (kolonel buiten dienst) bondsbestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond en lid van het sectiebestuur amateurvoetbal, is in de nacht van maandag op dinsdag in Breda over leden. De heer Wijdicks, die ook voorzitter van de strafcommissie amateurvoetbal en bestuurslid van de Nederlandse Katholieke Sportfe deratie was, is 72 jaar geworden. (Van onze Amsterdamse correspondent) „Toen ik hier vanavond binnenkwam ging het door me heen' dit is Amsterdam." Dat zei drs. J. M. den Uyl gisteravond in het oude RAI-gebouw in de hoofdstad, waar 8.000 mensen dicht opeengepakt stonden om te getuigen van hun verlangen naar vrede in Israël en in de wereld. Een kleine advertentie bleek voldoende te zijn geweest om deze menigte op de been te bren gen. De massa-bijeenkomst ivas georganiseerd door de Nederlandse Zionistenbond in samenwerking met de drie joodse kerkgenootschap pen. De duizenden waren joden en niet-joden en onder hen opval lend veel jongeren. Namens de K.V.P. gaf het Tweede kamerlid dr. J. W. Sdhuyt als zijn mening, dat wie het bestaansrecht van Israël aantast Nederland tegen over zich vindt. „Maar Israël heeft ook recht op een bestaansvoorwaarde en dat is een vrije toegang tot de zee". De vergadering zond een telegram aan de Verenigde Naties .waarin een dringend beroep werd gedaan op de bevoegde organen om de veiligheid in het Midden-Oosten te waarborgen. Er werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wil helmus en het Israëlische volkslied „Hatdkwah". In de tweede klasse B heeft De Zijl enmoeilijk te overbruggen achter stand op AZC opgelopen. In Haarlem Successen voor verloren de Leidenaars gisteravond in een onaantrekkelijke wedstrijd met 32 van DWR. HierbU heeft coach Hensing vooral het ontbreken van Loek van Kampen, Kees Pont en Bert Martin tegen gehad, zodat de stootkracht voor een groot gedeelte uit de voorhoede was weggevallen. DWR speelt op een manier, zoals zij dat ook al ettelijke Jaren terug deed Zoveel mogelijk spelers blijven in de achterhoede hangen, terwijl al leen de levensgevaarlijke Jan Sint de mid voorplaats opzoekt. Weliswaar bleef de score tot in de laatste pe riode beperkt tot 10, maar de Lei denaars liepen keer op keer vast op de hechte Haarlemse verdediging, zo dat het moreel werd gebroken In de laatste 5 minuten scoorde Sint 20. Dat hierna Gé Rol uit een strafworp, Sint en Joop de Haas de eindstand op 32 brachten was niet no belangrijk meer. De zyi was reeds een geslagen ploeg. UVS-jeugd De jeugdelftallen van UVS hebben op het toernooi van de voetbalver eniging Rijswijk voor opmerkelijke sucoessen gezorgd. Zowel de Al, de BI als de Cl-jeugd kwamen In hun afdelingen als winnaar te voorschlln. De deelnemende verenigingen waren: DFC, Flakkee, Fort una VI., Rijswijk en UVS. De internationale volleybalfede- rafcie heeft besloten in september in Zuid-Slavië een toernooi te houden met als inzet twee plaatsen in het dames volleybaltoernooi van de Olympische Spelen in Mexico Dit kwalificatie-toernooi is moge lijk geworden doordat het Interna tionaal Olympisch Comité onlangs besloot acht in plaats van zes landen tot het Olympisch damestoernooi toe te laten. Honderden ogen tasten de kustlijn af Na een bewogen inleiding van de voorzitter van de zionistenbond, dr. J. S. van der Hal. „wat men Is raël aandoet doet men ons aan. Het is ons eigen vlees en bloed" zei jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwe gen namens de CÜ.U. diep te zijn geschokt door de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. Zij beloofde dat haar groepering alles zal doen om Israël te helpen. „Houdt hem tegen" Opperrabbijn E. Berlinger van het Nederlands-Israëlisch Kerkgenoot schap zei züch gelukkig te voelen, dat zo velen de zaak van Israël tot hun eigen zaak maken en rabbijn J. Soe- tendorp van de Liberaal-Joodse Ge meente riep aan het eind van zijn toespraak uit: „Toen in de HHlertyd de ruiten van de joolse winkels wer den stuk gegooid ging ook de wereld aan scherven. Nu is er opnieuw iemand, die bralilend de vernietiging aankondigt, niet van Israël alleen maar van de hele wereld. Houdt hem tegen!". Namens D '66 sprak de heer E. C Visser. In de synagoge van de Portu gees-Israëlitische gemeente in Amsterdam werd gisteravond een korte gebedsdienst gehouden voor de staat Israël en haar bewoners. Opperrabbijn Rodrigues Pereira sprak aan het slot van de dienst een gebed voor Israël uit. De dienst ging uit van het opper rabbinaat in Nederland en was dus toegankelijk voor alle j-oden. Er bestond grote belangstelling. Daarom was de Portugees-Israëli tische synagoge gekozen, de grootste synagoge in Amsterdam. De Jong en Luns bij de Paus Paus Pa ui us heeft gisteren de Ne derlandse minister-president, de heer P. J. S. de Jong, en minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns in particuliere audiëntie ontvangen. De Paus sprak tegenover hen zijn beste wensen uit jegens Koningin Juliana en het gehele Ne derlandse volk. Premier De Jong bracht op zijn beurt hulde aan het werk van de Paus voor de mensheid en de wereldvrede. Transferlijst Sparta-Xerxes Door Sparta zijn de volgende spe lers op de transferlijst geplaatst: Franken, V. d. Korput, Landser, Onsman, Versluys, Vroesch en V. d. Voort. Door Xerxes: Beun. Blok,Coolmans, Damen, Doense, Robbie Jacobs, Pou- lus, Reedijk, Schoenberger, De Win kel en Van Trigt. Ergens in de Negev-woestijn wachten deze Israëlische soldaten in een troosteloze omgeving op de dingen, waarvan zij hopen dat ze nooit zullen komen. betrokken hebben en brengt hun kof fie en koek. „Iedere avond wanneer we gaan slapen, denken we: vannacht komt het, en dan komt er weer een lange dag", zei mevrouw De Vries „Maar wat er ook komt, we zullen over winnen. Dat staat in de heilige Jood se wetsboeken en daar houden we het op". De echtgenoot van mevrouw A.A. Brinkman uit Utrecht, anders tech- busagat en en en nlsch tekenaar, brengt nu voorraden butagas rond, het enige gas dat in Eilat wordt gebruikt. Hoewel hy nog steeds Nederlander is, meldde hy zich by het Israëlische leger, maar men adviseerde hem voorlopig ande re essentiële werkzaamheden te zoe ken. Dreiging In Eilat ls men het erover eens dat het gevoel van oorlogsdreiging nu groter is dan in 1956 tydens de Sinai-campagne. Men gelooft dat Is raël niet te lang kan wachten met het ondernemen van stappen om de Egyptische blokkade van de toegang tot de Golf van Akaba te doorbre ken. In normale tyden werd de haven van Eliat, waar nu twee vrachtsche pen aan de uitgestorven kades liggen, jaarlyks door 200 schepen aangedaan. De geïmporteerde goederen beston den voornameiyk uit machinerieën, hout uit noord- en west-Afrika, yzer en staal uit Japan en onderdelen voor Japanse auto's die in Maifa ge assembleerd worden. De uitvoer was vooral potas, dat uit de Dode Zee wordt gewonnen, koper uit de vlakby Eilat liggende mynen, die in het be zit van Koning Salomo geweest zou den zyn, citrusvruchten en in in Is raël vervaardigde onderdelen voor zeep- en oliefabrieken. Aanvoerhaven Maar Eilat, dat de laatste jaren steeds belangryker is geworden als afvoerhaven voor de produkten van de in de Negevwoestyn in cultuur gebrachte streken, is voor Israël vooral van belang als olie-aanvoer- haven voor de tankers. Van Eilat loopt een ruim 500 kilometer lange oliepypiyn naar Haifa aan de Mid dellandse Zee. Israëlische schepen doen Eilat zel den aan en wanneer er een binnen komt, dan is het niet onder Israëli sche vlag, omdat de uit Irak afkom stige Arabische loodsen anders wei geren hun diensten te verlenen Dat de officieren en bemanningsleden vol ledig uit Israëlieten bestaan, maakt voor de loodsen biykbaar niets uit, zolang de Joodse ster maar niet aan de steven wappert. Vanaf het tafeltje waarvan ik nu schryf in het Koningin Sheba-hotel, kyk ik door met stroken papier be plakte ramen uit over de Golf van Akaba. De lichten aan de Jordaanse en Israëlische kant van het water zyn net aangegaan en scheppen op nieuw de illusie dat alles pais en vree is. Maar buiten de deur van het hotel staat een post van twee machi negeweren en even verderop gaan soldaten In kleine tenten, ingegraven langs de randen van het vliegveld, de zwoele nacht tegemoet Eilat wacht, op oorlog of op vrede, maar voor beide is het klaar. Roemeense voetballeiding Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenmoer en Giessen-Ryswjjk A. A. Zwaai, kand. te Winterswyk. aan de kant In de R.A.I. iverd oök het woord gevoerd door jonkvrouw Wttewaal van Stoetwegen. Drs. Den Uyl, fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, riep uit: „wy protesteren tegen het hals- over-kop terugtrekken van de V.N.- troepen door de secretaris-generaal. Het is juist de taak van de V.N.- troepenmacht om te komen waar strubbelingen zyn, en niet om er weg te gaan". Grote bijval kreeg zyn stelling: „Welke fouten de V.S. in Vietnam ook hebben geimaakt, dit kan en mag nooit een argument zyn om de grootste fout te maken, na mely k om Israël in de steek te la ten". Teleurgesteld „Wy zyn teleurgesteld door de on macht van de Verenigde Naties", al dus mr. E. H. Toxopeus. namens de V.V.D. ..Ons volk behoeft niet lang na te denken waar het moet staan in dit conflict. Het heeft genoeg hart en verstand om de zijde van Israël te kiezen". De Amsterdamse wethouder Tabak (AR.) noemde de uitlating van de Arabieren, dat het Israëlische volk moet worden vernietigd, een „vorm van waanzin die elk weldenkend mens voor onmogelijk houdt". Hy zei voorts: „Wie zich aan het gehei ligde volk vergrypt moet weten wat hy doet: het lot van Hitler zy hier tot lering". De 7—1 nederlaag die het Roe meense voetbalelftal woensdag in Zürich tegen Zwitserland voor het Europese kampioenschap heeft gele den, is hard aangekomen. Zo hard zelfs, dat nauweiyks een week na de nederlaag maar liefst vier topfunc tionarissen van de Roemeense voet balbond hun ontslag hebben gekre gen. Op een spoedzitting van het be stuur van de (overkoepelende) Roe meense sportbond werd, zoals radio Boedapest maandag bekend maakte, besloten de voorzitter van de Roe meense voetbalbond, George Popes- cu. de trainers Ilie Oana en Stefan Covaci en de ploegarts Ion Stanescu onmiddeliyk te ontslaan. Door dit besluit, dat werd gemotiveerd door het „volledig falen" van, de natio nale ploeg, is by na de gehele leiding van het Roemeense elftal weggeval len. Glasgow Rangers op oorlogssterkte Glasgow Rangers zal woensdag in Neurenberg in de sterkste opstelling aantreden voor de finale van de Eu ropese beker voor nationale beker houders tegen FC Bayern. De Ran gers zullen in het 424-systeem opereren met Jardine en Dave Smith als bezetting op het midden veld. De opstelling van Glasgow zal waarschynlyk zyn: Martin. Johan- sen, Provan, Jardine, McKinnon, Geig, Handerson, Al Smith, Hynd, Dave Smith en Johnston. Bedankt voor Murmerwoude J. de Waard te Oostvoorne. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Moerkapelle A. F. Honkoop te Goes NED. HERV. KERK Beroepen te Groningen (vac. J. J. Lambert) P. Landweer te Nigtevegt te Benthuizen L. Trouwborst te Bleskensgraaf te Oostzaan (toez.) R. Boerma te Bredevoort te Ber- gentheim (toez.) L. E. Emmen te 't- Zandt-Godlinze te Utrecht als pred voor b.w. (studentenpredikant) (2e pred. pi.) Dr. N. van Egmond te Haarlem. Bedankt voor Oud- Vossemeer (toez.) A. M. Lindenburg te Ter Aar. Benoemd tot adjunctdirecteur van het vormingscentrum „Den Aler- dinck" W. Struys, Geref. Predikant te Hoogeveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Sneek (vac. P. Cle ment) J. D. B. van der Meulen te Ommen. Benoemd tot hulppred. te Haarlem W. Schouten, em. pred. te Benne- kom, die deze benoeming ook aan nam. Aangenomen naar 's-Gravenhage- Oost (vac. D. J. Roos) S. van der Linde te Grootegast naar Zaan dam (vac. C. van Ry) P. Boonstra te Roermond. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Driebergen R. Koolstra te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Doorn H. de Jong te Wageningen. Waterpolo DWR TE STERK VOOR DE ZIJL LPV De Vriendenclub De LPV De Vriendenclub hield een wedvlucht vanaf Cor bed. In concours 303 duiven. Uitslag: 1. Jac. Sira; 2. 6, 7 W. de Ridder; 3. K. Distelvelt; 4. E. Wansinik; 5. W. Vyibrief; 8. J. Beekman; 9. Th. Dongelmans; 10. H Holtrop. (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) Op het witte strand van Eilat staan de plezierboten op het droge tussen de verlaten schommels en hobbelpaardjes. In plaats van toeristen loopt er nu een Israëlische patrouille. Het helder blauwe water van de Golf van Akaba ligt leeg tussen de aan weerszijden hoog oprijzende roze granieten heuvels. Ook de vissersboten zijn verdwenen. In de namiddag ronken soms twee patrouilleboten voorbij. In het op militairen na uitgestorven Eilat tasten dagelijks honderden ogen zwijgend de kustlijn af, in de richting van de Egyptische grens. Men wacht op wat hier als een onvermijdelijke oorlog wordt gezien. bij een luchtaanval kan beveiligen. De bescherming bevolking oefent ie dere middag en verkeert in onmid- deliyke paraatheid. Gisteravond ontmoette ik drie Ne derlandse jongens in de „Flamingo", een van de weinige nachtclubs die nog open zyn. Er was nog maar een klein groepje beatniks overgebleven, vertelden zy. De meesten waren vertrokken. De oorlogsdreiging be antwoorden zy met een schouderop halen, maar deze zelfde beatniks waren de eersten die zich by het lokale ziekenhuis meldden om bloed af te staan, en om andere diensten te verlenen, „wy biyven tot er wat gebeurt, en dan gaan we door naar Katmandoe", zei de langste, met het langste haar. „Je weet toch waar dat is?" Er zyn meer Nederlanders in Ei lat. Sommigen wonen hier al zes of zeven jaar. Mevrouw J. de Vries uit Steenbergen, die de hele oorlog In Amersfoort ondergedoken zat, is de adjunct-directrice van een klein warenhuis. Haar echtgenoot, ook een Nederlander, is boekhouder op het scheepvaartkantoor, maar rydt nu dag en nacht rond als jeepchauffeur by de Bescherming Bevolking. „Ze vroegen me of ik ook iets wilde doen", zei mevrouw De Vries spy- tig, „maar myn directeur is opgeroe pen en ik kan de zaak niet in de steek laten. Ik heb ze gezegd, dat ik van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds niet kan, maar van acht uur 's avonds tot de volgende ochtend wel". In de avond gaat zy met enkele kennissen de loopgraven af waar de Israëlische soldaten hun stellingen Nergens in Israël is de spanning zo groot als hier, in deze kleine ha venstad van 13.000 inwoners, waar de meeste mannen nu zyn verdwe nen, opgeroepen in het leger. Hon derden vrouwen en kinderen vertrok ken naar het noorden. Men is er hier zeker van. dat wanneer het tot een gewapend conflict met Egypte zal ko men, Eilat niet gespaard zal biyven, en de bevolking heeft zich daarop voorbereid. Rantsoenen werden ingeslagen en voorraden drinkwater aangelegd. Schoolkinderen oefenen tweemaal per dag in het gebruik van schuilkelders. In de stad zyn hier en daar brede loopgraven gemaakt, waar men zich „Bedevaart; plaats" Eilat. dat in het nationale telefoon boek van de staat Israël 3% pagina van de 846 bladzyden beslaat, ligt onderaan de westeiyke heuvels, aan de Golf van Akaba. De kleinere Jor daanse havenstad Akaba van 8.000 inwoners bevindt zich er recht te genover; duideiyk zichtbaar over de paar kilometers die de golf hier breed is. In de avond, wanneer de lich ten aan beide zyden zyn ontstoken, is deze noordeiykste rand van de om streden golf een misleidend maar ge ruststellend beeld van een onherberg zame uithoek van de wereld. Drie Jaar geleden werd Eilat ont dekt als bedevaartplaats door beat niks uit West-Europa. De rust, het ge mak om af en toe wat geld te ver die en slaap- en woongelegenheid op het strand, maakten het sindsdien een druk internationaal ontmoetingspunt van hen die er een lange lifttocht door de Negevwoestyn voor over hadden. Nederlanders

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6