Black ne world Geen nieuws onder de zon TOTAAL THEATER VRIJDAGAVOND OP DE T.V. TWEELINGEN- CONGRES IN ZEIST Geheimzinnige reisjes naar Praag Franse atoomspionne eindelijk gegrepen NIEUWE (27) KARDINALEN De Paus over de Europese eenheid DINSDAG 30 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Oud-Kath. bisschop van Getrouwde priester 99 De V.A.R.A. zendt vrijdagavond een televisieproduktie uit van het Amerikaanse gezelschap „The Haizlip-Stoiber Compa ny". Deze uitzending zal bestaan uit de neger-musical „Black new world", waarvan het gezelschap zaterdag al een voorproef je heeft gegeven in het Rotterdamse Luxortheater. Het gezel schap is thans hier in verband met het Holland Festival. Er worden voorstellingen gegeven in Scheveningen, Deventer, Heerlen, Tilburg en Nijmegen. „Black new world" vertelt het verhaal van de Amerikaanse neger vanaf zijn vertrek uit Afrika tot en met de opmars naar de vrijheid. De onderdelen van de musical illustre ren de ontwikkeling van de muziek- en danscultuur van de neger in Amerika via de slavernij, de verste delijking zoals in New Orleans met zijn volksfeesten en „sporting houses" en de groei naar de be wustwording. De musical is een deels hoogst sim pele, deels bijzonder gecompliceerde aangelegenheid. De eenvoud is te vinden in de enscenering, vrijwel zonder decors, en in de structuur van het gebruikte choreografische en muzikale materiaal. Met dat eenvou dig basismateriaal is echter zo ge goocheld, dat er een ogenschijnlijke veelvormigheid is ontstaan, die het oog en soms het oor aangenaam be zig houdt. was de zangeres Miriam Burton, die men tijdens het Holland Festival ook zal kunnen zien en horen in „The emperor Jones" van O'Neil en van hetzelfde gezelschap: een prach tige stem die vooral de traditionals alle recht deed. Ook George Trip- tons stem leent zich bijzonder voor deze muziek: zijn „Fare thee well" maakte een zeer poëtische indruk. William Louther is een sterk expres sief danser. Soortgelijke kwalifica ties zijn ook van toepassing op de overige leden van de groep: aardse, dionysische dansers met grote lichaamsbeheersing. Dans Deze musical dans en wordt dan ook gepresen teerd als „dance production". De choreografie, eenvoudig gehouden door Donald McKayle, steunt zoals te verwachten was, sterk op het werk van Martha Graham. Er werd in Rotterdam ongemeen vitaal en energiek gedanst; van het beperkte dansidioom werd nog heel wat ge maakt, Dat slaagde in de expressio nistische scènes beter dan in de pantomimische, waarin de kinder lijke eenvoud te kinderlijk werd. Ster van de avond in Rotterdam Postscriptum op de kanselboodscliap Het bestuur van de reeds jaren bestaande Nederlandse Vereniging van Tweelingen (ten dienste van de wetenschap en de volksgezondheid) wil pogingen aanwenden om het le denaantal drastisch op te voeren. Er wordt zelfs aan gedacht alle twee lingen en ouders van zeer jeugdige tweelingen, schriftelijk te benaderen om hen te wijzen op het nut van de ze vereniging. De vice-voorzitter, de heer C Veerman uit Leiden, vertelde dit in zijn openingsrede, tijdens het jaar lijkse tweelingencongres, dat in het conferentieoord Woudschoten bij Zeist werd gehouden. In tegenstelling tot andere ja ren waren ditmaal slechts 17 twee lingen van de partij, onder wie twee jonge tweelingbroers uit Zürich en een tweeling uit Antwerpen. „Het is te betreuren" aldus de heer Veerman, „Dat slechts zo wei nig medici hun medewerking ver lenen ten behoeve van de weten schappelijke onderzoekingen die door de vereniging worden verricht". De heer Veerman achtte het tevens ge wenst, dat naast de landelijke vere niging meer centra van tweelingen zoals die in Leiden worden opge richt. Voorts bepleitte hij een beter contact tussen de leden, hetgeen zou kunnen worden bereikt door meer conferenties te beleggen. Spreker tijdens het congres was de Groningse huisarts C. P. Bruins, zoon van de enkele jaren geleden overleden oprichter van de tweelin genvereniging. De kanselboodscliap in Noordwijk aan Zee heeft heel wat beroering veroorzaakt. Pers en T.V. hebben daartoe belangrijk bijgedragen. Het En toch staat hierboven, dat er niets nieuws is onder de zon. De wijze Prediker zei het in zijn tijd al en de feiten bewijzen de waarheid van zijn woorden. Want het is niet de eerste maal, dat de zaak van de zondagsrust en zondagsheiliging de gemoederen van de „Zeeërs" in beweging „Zeeërs" in beweging bracht Als wij de Noordwijkse historie schrijver Kloos mogen geloven en waarom zouden wij dat niet? dan liet de zondagsrust zo'n 100 jaar geleden veel te wensen over in het zeedorp. Slechts met dit verschil, dat het toen niet kwam door het toerisme, maar door de visserij. „Men liet de kroegen opent onder en na de godsdienstoefening wer den grote ongeregeldheden be dreven, men deed de klink om gaan voor de visafslag, kocht en verkocht, liet rijden en arbei den uit den treure", meldt Kloos in zijn „Noordwijk in den loop der eeuwen". Ondanks de zondags wet. vastgesteld in het belang van godsvrucht en zedelijkheid, had een I herhaald protest bij de plaatsely- I ke overheid slechts weinig succes, j Waarschuwend hieven de predikan ten op de kansel de vinger om hoog over de wereldse levenswijze, maar veel indruk maakte het niet. Totdat in 1866 een jonge dominee J te Noordwijk aan Zee kwam. Het was ds. Elisa Anne Lazonder, een zeer ernstig man met een strenge levensopvatting. Tegenwoordig zouden wij hem een „zware" gere formeerde bonder noemen. Niet zonder reden trouwens, want hij werd op 4 februari bevestigd door ds. G. Boer, met dien verstande echter dat deze niet kwam uit Katwijk aan Zee, maar uit Ouwer- fcerk aan den IJssel. Als een boeteprediker trok ds. La- zonder door het zeedorp. Kloos zegt van hem, zinspelend op de voornaam, dat „hij na 2 jaren als een profeet Elisa zijn terrein door wandelde en niet afweek herhaal delijk den donder van Gods wet te laten horen, maar tevens de uitnodiging Christi over te bren gen: „Kom tot Mij!". Steeds drong hij aan op heiliging van de rust dag Naar verluidt stamt uit zijn ambts periode de geschiedenis van de oude visser, die zich aan God noch gebod stoorde, doch tenslotte zó onder de indruk kwam van des pastoors kennis van de visserij, dat hij de „visvangst" van de dominee ging bijwonen en tot inkeer kwam. Wat zijn voorgangers niet konden bereiken, bracht ds. Lazonder tot stand, aldus Kloos. „Heiliging van de dag des Heeren, geen gerij, geen geros meer door de Buurt en op i het strand, het visdrogen op zon dag gereorganiseerd en ter haring vangst op de eerste dag der week j hoogstens ééns schieten". I Ook de vrees voor de komst van de verderfengel, de cholera stemde in 1866 mede tot de ernst des levens in het karakteristieke zeedorp. Twee jaar later, op 1 november nam ds. Lazonder met profetische ernst afsteheid van zijn hem zo toege negen gemeente om te gaan naar Berkel en Rodenrijs. Hij vertrok met een eresaluut van burgemeester Pické. „als zijnde voor de zeeplaats geweest een voor beeldig geestelijk handhaver der ze delijke orde". Haarlem treedt af De bisschop van Haarlem van de Oud-Kath. Kerk van Nederland, mgr. J. van der Dord, zal op 1 sep tember van dit jaar zijn ambt neer leggen. Onder meer vormen de toe nemende bezwaren van hoge leeftijd de bisschop is 85 jaar aanlei ding tot zijn besluit. Het is de bedoe ling de opvolger van bisschop Van der Oord te benoemen tijdens een vrije verkiezing die in september wordt gehouden. De verkiezing van de nieuwe bisschop zal geschieden door de dienstdoende geestelijkheid uitgebreid met een leken-gelovige. uit ambt ontzet Een rooms katholieke priester, die acht maanden geleden met een ge scheiden vrouw en moeder van vijf kinderen is getrouwd, is door zijn bisschop uit zijn priesterlijke functie ontzet, nadat hij de bisschop van zijn huwelijk op de hoogte had ge steld. De priester. James Nelson zegt, na zijn huwelijk pastoor van de St. Augustinuskerk in Houston gebleven te zijn om aan te tonen, dat het priesterschap en het sacrament van het huwelijk niet onverenigbaar zijn. j NEDERLAND 1 KRO 6.45 uur Pipo de clown 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Esti Mulat-as; Hongaarse muziek en dans 7.10 uur Batman 8.00 uur NTS-journaaJ 8.20 uur Politiek gesproken; satirisch programma 9.00 uur De wrekers; „Dodelijke mest" 9.50 uur Vanavond in Nieuwspoort Epiloog Laatste nieuws Olympia's Tour Teleac: Kernfysica (33) Sluiting (Van onze Parijse correspondent) Na een minitieus en langdurig on derzoek dat twee volle jaren heeft geduurd, is het de Franse veiligheids politie eindelijk gelukt, de hand te leggen op een jonge secretaresse die beschuldigd wordt geheimen in band met de produktie van atoom energie ten behoeve van de nationale verdediging, een buitenlandse mo gendheid in handen te hebben ge speeld. Zonder dat de naam van het land in kwestie nog officieel is onthuld, er reden te geloven dat de spionne in het bijzonder voor de Tsjechen werkte. Zij behoorde sedert zes jaar tot het administratieve personeel de fabriek, waar materiaal voor militaire atoomcentrale van Pierre- latte werd gemaakt. De jonge vi stond bij de directie, die niettemin wist dat ze lid was van de commu nistische party, toch hoog aange schreven vanwege haar intelligentie, haar accuratesse en haar talenken nis. De secretaresse ontkent het haar ten laste gelegde, maar de politie heeft niettemin ontdekt dat ze kele keren naar Praag was gereisd, zonder dat haar paspoort enig spoor van die uitstapjes vertoonde. De Tsjechen moeten hun medewerking aan die discrete grensoverschrijdin gen dus hebben verleend en binnen kort zal zij voor het hof voor de vei ligheid van de staat nadere tekst en uitleg over die reisjes mogen geven. Haar geval staat intussen niet op zichzelf. Men rekent dat in de hele wereld een 400.000 mensen in diverse industriële en andere bran ches als spionnen voor buitenlandse mogendheden zijn en alleen in Frank rijk wordt dit aantal al op 20.000 ge- slchat. De nu gegrepen spionne be hoorde wel tot een tamelijk gevaar lijke categorie, aangezien zij op haar fabriek buiten de directie een van Sammy Davis breed lachend op de fiets op de Amsterdamse grachtenomgeven door enige in minirok gehulde dames. Dit tafe reel speelde zich gisteren af, tij dens opnamen voor kleurentele visie van de Westduitse filmpro- duktiemaatschappij Bavaria. de zeer weinige personeelsleden was, die toegang hadden tot de dossiers, die de gegevens met betrekking tot de militaire atoomgeheimen bevat- pauselijki Beltrami this in Den Haag Op het consistorie op 26 juni zal de Paus 27 nieuwe kardi nalen creëren, aldus is in Vati caanstad bekendgemaakt. Tot hen behoort de pauselijke ge zant in Nederland mgr. G. Bel trami. Hij is een Italiaan. De Paus heeft in feite de nieuwe kardinalen reeds benoemd. Deze be noemingen worden op het consisto- bekrachtigd. Het totaal aantal kardinalen stijgt door de nieuwe be noemingen tot 120. In het geheel zijn er 15 niet-Itali- ïen tot kardinaal gecreërd tegen 12 Italianen. Van de 120 leden, die het college thans telt zijn er 78 Europeanen, onder wie 39 Italianen, 10 Fransen, 6 Spanjaarden, 5 Duit- 3 Belgen, 3 Engelsen, 2 Polen, 2 Portugezen en 2 Zwitsers, verder 10 Aziaten en 5 Afrikanen. 17 La tijns-Amerikanen, 9 Amerikanen van de V S en een Oceaniër. De leeftijd van het merendeel van de nieuwe kardinalen ligt tussen de 60 en 70 jaar. De jongste is de 47- jarige mgr Karol Wojtyla, aartsbis schop van Krakow. De aartsbisschop van het Argentijnse Santa-Fe. mgr Fasolini, de abt-primaat van de be nedictijnen in Zwitserland pater Ben- no Gut, en de nuntius bij de Itali aanse regering, mgr Carlo Grano, zijn over de 80 jaar. Het te houden consistorie zal de nieuwe prinsen der kerk voor een week vol plechtigheden naar Rome doen komen. Aan het einde van de ze week zal ieder van hen bezit ne men van zijn titelkerk te Rome. Dit berust op een oude traditie uit de eerste tijd van de kerk, toen de kardinalen de voornaamste pries ters van de bisschop van Rome - de Paus - waren. Iedere kardinaal wordt nog altijd beschouwd als een priester van Rome met een eigen 10.25 10.30 10.35 10.40 11.00 11.30 NEDERLAND 2 VPRO 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Hollywood en de sterren; filmfragmenten 8.30 uur Michel Fontayne; Franse chansonnier 8.55 uur Onaantastbaar; aflevering van „The untou chables" 9.40 uur Wie is David Merrick? 10.10 uur Laatste nieuws en journaal 10.25 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA Hilversum 1 10.45 v Hilversum 2 ett gióter&n Voor het laatst Theo en Maud Ruim 10 jaar heeft Theo Eerdmans de televisiequiz ver persoonlijkt: een waanzinnig lange tijd voor een zo kwets baar beroep als „quizmaster". Al die tijd werd hij geassisteerd door Maud, die er in die tien jaar eerder jonger dan ouder op leek te worden. Wie zo lang voor de camera staat, zonder tekst, maar met allerlei soorten mensen voor zich op wie hij in enkele minuten moet reageren, laat wel eens een steekje vallen. Na 10 jaar moet toch gezegd worden dat Eerdmans in 99 van de 100 gevallen niet is uitgegle den. Hij mocht gisteren drie maal f 1000 uitreiken (Joseph Schmidt. Faas Wilkes en Griek se geschiedenis) en een maal f 500 (Vincent van Gogh). Na afloop kwam Piet te Nuyl, hoofd van de 'VARA-televisie, Maud min of meer een zoen geven. Thèo kreeg een roei bootje op de groei en Maud iets antieks dat ze niet hoefde uit te pakken. Overigens betekent dit niet, dat de VARA nu quiz loos geworden is. Er komt een „zomerquizje", Tik-Tak-Tor" getiteld, met Thom Kelling als spelleider en in het nieuwe sei zoen weer een belangrijke, uit Frankrijk geïmporteerde quiz die „Per seconde wijzer" zal he ten en waarvan de quizmaster nog uit drie kandidaten geko zen moet worden. Indringende Vietnam-reportage Na een wat zinloos intermez zo over de Jonge onderzoekers kregen we dan eindelijk „Het peloton Anderson" van de Franse cineast Schöndörffer, die zes weken lang met het pe loton van de Amerikaanse ne gersergeant is meegetrokken, de oorlog van Vietnam in, wat re sulteerde in de indringendste reportage die we tot nog toe van dat front te zien hebben gekregen. We maakten kennis met de manschappen en kregen meteen al te horen: „hij zal straks sneuvelen, hij zal gewond raken, hij ook". En dat ge beurde dan ook. Beter dan ooit konden we de onzekereid mee voelen van de soldaten, die ook niet preciess wisten welke kant ze schieten in het alles onzichtbaar makende oerwoud. En hoever moeten we terug gaan in de geschiedenis voor we zulke luxe aantreffen als van een grote helicopter die het he le peloton even uit de vuurlinie weghaalde om ze achter het front te kunnen laten douchen? Deze reportage (het was Koos Postema die voor het begelei dende commentaar precies de juiste toon wist te vinden) bleek ondanks herhaald uitstel helaas nog steeds actueel te zijn. En over Israël Ook elders in de wereld zit ten de legers niet stil. Nadat „Achter het nieuws" eerst een terugblik had gewaagd aan de Birma-spoorweg (interviews met enkele overlevenden), kre gen we na elven nog een re portage uit Israël die pas om half negen, „bruto" zoals Poste ma het noemde, was binnenge komen. Insiders zullen beamen dat het dan een kunststuk is om zo'n film twee-en-een-half uur later al op het scherm te brengen, grotendeels nog onder titeld ook. Er wordt inzake Is raël nauw samengewerkt tus sen de omroepen. De VARA-re- portage van gisteravond bevatte ook een interview dat Henk Mochel van de NCRV had ge daan. Na afloop werd gezegd dat de VARA zijn Israëlreporta- ges vanavond vervolgt, na het KRO-programma. Overigens had de VARA nog een interview met Evert Rey- don, die drie jaar geleden uit Russische gevangenschap te rugkwam nadat hjj twee Jaar had gezeten op beschuldiging van spionage. Voor de onnoze- len die nimmer aan spionage hebben willen geloven, zal het een hele slag zijn geweest te horen dat Reydon een langdu rige opleiding als geheim agent had gehad, die naar zijn schat ting een ton had gekost. Hij en Loe de Jager waren indertijd met een omlijnde opdracht naar Rusland gestuurd („obser vatie") en de straf zou volgens afspraak met de Russen twee jaar zyn (wat ook het vonnis zou luiden), als zy beiden zou den bekennen. Zo gaan die din gen, altijd interessant om je vermoedens bevestigd te krij gen llllvi KRO: B.OO Licht pianospel (gr.). .R.P. Spreker: Mr. lank: jonge orkestbegeleiding. Tussen 18.20 Uitz. W. de Kwaadsteniet, de A .R.P. artiesten met orkestbegeleiding. 18.30-19.30: Evtl. onderbreking voor verslag Olvmpia's Tour door Ne derland. 19.00 Act. 19.30 Verslag Olypia's Tour door Nederland. 19.40 Conciliepostbus. 19.45 De zingende kerk; gedachten ze ving 20.00 Frysk Toonkunstkoor solist: kl'ass. gewijde muz. 21.05 Geboor teregeling 23.55-24.00 Nws. AVRO: Licht lns 18.00 Nws. 18.15 reportages. (7.30-7.35 Van de voorpag.: persoverz.) VPRO: portages (vervolg). (8.30-8.35 Van al le markten thuis, praatje voor de vrouw.) 9.00 Stereo: Klass. gram.muz. AVRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte gram.muz. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nws. 11.02 R.V.U.: Film- revue. door H. Wielek. 11.32 Cello en plano: mod. muz. 11.50 Lichte gram. muz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 t.b.v land- en tuinbouw. 12.30 i: Tango-rumba-orkest met zang- :n. 13.00 Nws. 13.10 Act. en ka- Ijsjes zijn: Gesproken opraan en plano: mod. Viool en plano: klass. mod. muz. 15.00 V. d. Jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Lichte gram.muz. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Med. lender. 13.25 Waar liedjes fiedere Dansorkest en solisten. HUve i 3. 240 i: i FM AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act, 9.05 Ka- 20.00 Nws. 20 05 Zingen geblazen: lied- jesprogr. 20 35 Op Httfib org. het twintigjarig bestaan t het Nederlands Impressariaat. 23.55- I 24.00 Nws. OOR WOENSDAG 31 MEI Paus Paulus heeft gisteren Euro-1 Hilversum i .402 m. pese eenheid niet alleen wenselijk NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening, maar noodzakelijk en dringend ge- 715 stereo: Klass, strijkkwartet (gr.), noemd zowel op economisch als op "VMSStijfst. politiek gebied. De Paus sprak tot le- i wijde muz. 8.30 Nws. 8.32 Lichte gram.- den van de uitvoerende commissies muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Water van de EEG en Euratom, die hij in particuliere audiëntie ontving. De Paus zei, dat de Europese Eco nomische Gemeensohap de afgelopen tien jaar veel had bereikt en een economische factor van de eerste or de aan het worden is. Hij wenste de EEG-functionarissen. onder wie prof. Hallstein geluk met hun „bui- verzoekplatenprogr. Nws. 12.02 Óperet (11.00 Nws.) 12.00 12.30 Nws 12.40 Herv! Variant: act., reportages jfiijll Operafragmenten w -,-w__w._,_noorsDei 15.05 Klass. en mod. kamermuz. (opn). 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.00 Five O' clock, praatje. 17.15 Lichte gram.muz. 17.50 tengewone en geduldige werk voor 1 Europese eenheid". platenprogr. (14.00 Nws.). 15.00 15.02 Lichte muz. voor een Hollands Subl. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: pla- ïnprogr. van de Jeugdafd. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 Rhythm and blues. 17.36-18.00 Country en Western TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00-17.35 Voor de kinde ren. NTS: 18.45 Plpo de Clown. 18.50 Journaal. NTS 19.00 Vakantie ln Li- piza (dl 6) TV-fllm. 19 25 Eurovisie: finale om de Cup Bayern Mi'ui- op smokkelaars, speelfilm. 22.25 burgeren 2e jaargang nr. 8: Zo kan dat in de gemeente NTS: 23.00-23.05 20.05 Coronation Street. TV-fllm. 20.30 Achter het nws. 21.00 Nader tot el- ■I Hongarije. Tsjecho- 22 05-2

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5