BINNEN TWEE JAAR EEN OVERDEKTE WARENMARKT Mr Chr. Barends verliet de Haarlemmermeer Opzienbarend initiatief van Leidse kooplieden hhshi a .jassSBa. Op Schuttersveld of bij „De Valk Drie man ontsnapt in Zwolle KEERPUNT Gebouw Chr. Sociale Belangen heropend DINSDAG 30 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA '3 Leiden krijgt een overdekte warenmarkt. Met de bouw ervan zal vermoede lijk volgend jaar al worden begonnen, waarbij de funetie van de Leidse markt als streekmarkt voorop zal worden gesteld. Deze overdekte waren markt, die ruim drieëneenhalf miljoen gulden moet kosten, komt óf op het Schuttersveld óf in de onmiddellijke omgeving van de molen „De Valk", op de plaats dus van de huidige veemarkt. De uiteindelijke beslissing hierover is aan het gemeentebestuur. Het is de bedoeling om te komen tot een over dekte hal, waarin ongeveer honderdvijftig kramen kunnen worden neerge zet met alle daarbij behorende voorzieningen. Aan de nieuwe markt zal bovendien een parkeerplaats voor ongeveer vijfhonderd auto's, een restau rant en een kinderbewaarplaats worden verbonden. De overdekte hal zal een oppervlakte van 50 x 90 meter beslaan, het gehele complex een opper vlakte van 70 x 100 meter. Is het binnen zeer afzienbare tijd te bouwen complex eenmaal gereed, dan zal er tenminste vier maal in de week markt worden gehouden. Het principe-besluit om tot de bouw van een overdekte warenmarkt te komen werd gisteravond op een druk bezochte, door de afdeling Leiden van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel uitgeschreven ver gadering in „De Kleine Burcht" ge nomen. Achter de bestuurstafel had o.a. de Oegstgeester architect J. W. Jansen plaats genomen, die een toe lichting gaf op de door het bestuur van de Leidse afdeling gemaakte plannen. Uit deze toelichting de architect had twee vrijwel geheel identieke schetstekeningen (één voor het plan Schuttersveld en één voor het plan oude veemarkt) meegebracht bleek onder meer, dat bij de kramen speciale, voor het publiek niet zicht bare opslagplaatsen zullen worden gecreëerd en dat voor de aan bederf onderhevige marktprodukten koel ruimten ter beschikking zullen ko men. De architect deelde de verza melde marktkooplieden nog mee, dat het Leidse college van burgemeester en wethouders zich tijdens de voor besprekingen enthousiast hebben ge toond over deze zowel voor de stad als de streek vei-strekkende plannen. Plaats Wanneer er geen kink in de kabel komt kan de overdekte warenmarkt volgens hem binnen twee jaar ge reed zijn. Over de plaats van vesti ging zal echter in de gemeenteraad ongetwijfeld uitvoerig worden gedis cussieerd. Het bestuur van de Leidse afdeling van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel geeft de voorkeur aan het Schuttersveld, on geacht of er op dit terrein een schouwburg verrijst of niet, onder meer in verband met het grote aan tal bushalten op en rond het Sta tionsplein en de ook in andere op zichten gunstige ligging. Komt de overdekte warenmarkt op de plaats van de huidige veemarkt dan zal het project iets minder groot worden, echter met behoud van alle in dit spectaculaire plan opgenomen voor zieningen. Gedurfd Wat de kosten van dit project ruim 3*2 miljoen betreft, de heer J. Stikkelorum en zijn medebestuur ders streven in eerste instantie naar of dood. Wanneer de overdekte wa renmarkt straks een feit is, zal dat ongetwijfeld de belangrijkheid van Leidien als koopcentrum in sterke mate bevorderen, zegt het afdelings bestuur. een financiële samenwerking met de gemeente. In het andere geval zal het bestuur trachten om de nodige geldmiddelen langs particuliere weg1 te verkrijgen. Penningmeester B Zonderop gaf de vergadering even- j wel de verzekering, dat de kwestie j van de financiering op het ogenblik i niet het grootste probleem is. Wan- J neer er inderdaad vier maal per week markt wordt gehouden, zuilen I de marktkooplieden ongeveer twintig gulden per dag aan staangeld moe ten betalen, zo bleek uit nadere in formaties. Van de zijde van het be stuur. dat zich voor de vestiging van een definitieve markt in het centrum van de stad ten zeerste heeft be ijverd, zal alles worden gedaan om met de verwezenlijking van dit opzienba rende plan de grootst mogelijke spoed te betrachten. Temeer daar dit bestuur geen heil meer ziet in de huidige marktplaats, resp. op de Nieuwe Rijn en de Hooglandse Kerk gracht. Het is al geruime tijd de me ning toegedaan, dat mede in verband met de steeds verder gaande sane ring van de binnenstad en het steeds groter wordende verkeersprobleem in deze stad de tegenwoordige, geheel verbrokkelde maakt, langzaam maar zeker ten dode is gedoemd. De on mogelijke standplaatsen aan de Nieu we Rijn en de enorme afstanden, die men moet afleggen om de gehele markt te bezoeken en verder het parkeerprobleem hebben het Leidse afdelingsbestuur er toe aangezet met dit gedurfde plan voor de dag te komen. Het afdelingsbestuur is er van overtuigd, dat de tot stand'ko- ming van een overdekte markt de enige voorwaarde is om uit de hui dige impasse te geraken Het is vol gens dit bestuur een zaak van leven Een plattegrond van de Leidse warenmarkt, die, indien de plannen worden gerealiseerd, of op het Schuttersveld of op het huidige veemarktterrein zal moe ten verrijzen. Het complex bevat behalve de markthal met daarbij behorende opslag- en koelruim ten, een restaurant, een kinder crèche, een keuken en een toilet- gelegenheid. In het schetsplan is ook rekening gehouden met een parkeerplaats voor vijfhonderd auto's. (Foto LD/Holvast) Twee weer gepakt Drie gedetineerden zijn gisteren ontsnapt uit het huis van bewaring aan de Menno van Coehoornsingel in Zwolle. Twee konden na enkele uren warden aangehouden, de derde was vanmorgen nog voortvluchtig. Het is een Zwollenaar, die in het huis van bewaring verbleef voor het uit zitten van een korte straf als ge volg van een verkeersovertreding. Het drietal ontkwam gistermiddag omstreeks drie uur. Ze werkten in een van de wrerkzalen en in een daar achter gelegen opslagruimte. Daar hebben ze kans gezien een tralie van een dakraam te verbuigen. Via regen waterpijp en bliksemafleider bereik ten twee van hen het tien meter la ger gelegen dak van de directeurs woning. Van daar was het een koud kunstje om nogmaals via een bilk- semafleider de straat te bereiken. Ze werden echter gesignaleerd, toen het tweetal langs de kamer van de di- (recteur ging. Ogenblikkelijk werd alarm geslagen en bewakers achter volgden de vluchtelingen. Toen de politie een tip kreeg dat ze gezien waren .werden woningen doorzocht. Het tweetal werd gevon den in een kelder van een leegstaand huis en opnieuw ingesloten. De derde zocht het aanvankelijk in andere riohting en kwam op het eigen terrein van het huis van be waring terecht, waar hij een vijf me ter hoge muur nam via een geïmpro viseerd opstapje en een stuk buis. Via een schoolplein en een gasfa briek verdween hij. Het intensieve speurwerk naar deze derde ont vluchte. bleek tot nu toe zonder re sultaat. Het vooraanzicht van de overdekte warenmarkt, zoals die door de Oegstgeester architect J. W. Jansen is ontworpen. (Foto LD/Holvast) Nu de marktkooplieden het prin cipebesluit om te komen tot de bouw van een overdekte warenmarkt hebben genomen, zullen de schets tekeningen, die door de heer Jansen zijn gemaakt, bij het college van burgemeester en wethouders op tafel worden gelegd. De raad zal er dan tenslotte op korte termijn over moe ten beslissen. K.R.O. bant Batman van beeldbuis Krachtpatser Batman en zijn op gewonden helpertje Robin (van avond weer op het scherm) hebben hun langste tijd bjj de Nederlandse televisie gehad. Hoewel er van deze Amerikaanse serie voldoende afle veringen geproduceerd zijn om er nog enkele seizoenen mee door te gaan, heeft de programmalei ding van de KRO besloten met in gang van het nieuwe winterseizoen Batman van de beeldbuis te bannen. Na vanavond volgen nog vier Bat man-afleveringen, de laatste wordt j in september uitgezonden. Zoals be- I kend. is vooral van de kant van de pedagogen veel bezwaar gemaakt te- Deze bezwaren hebben bij het nemen van het besluit alleen op de achtergrond meegespeeld, werd van ochtend van KRO-zijde meegedeeld. De voornaamste reden om met de se rie te stoppen: „We hadden 13 afle veringen gekocht en we vinden Bat man niet goed genoeg om ermee door Wanneer de plannen van de marktplaats. Met de verplaatsing Leidse marktkooplieden om te\van de (zaterdagse) markt van komen tot de bouw van een over- de Botermarkt en Vismarkt naar dekte warenmarkt doorgaan, zal deze gracht zijn de meeste koop- de Hooglandse Kerkgracht geen lieden niet bijster gelukkig ge- dienst meer behoeven te doen als weest. Donderdag in Leiden De Leidse warenmarkt, die sinds eeuwen hier in het hartje van de stad (aanvankelijk op de Boter markt en de Vismarkt, later op de Nieuwe Rijn en de Hooglandse Kerkgracht) ls gehouden, heeft met het besluit van de marktkooplie den om te komen tot de bouw van een overdekte markt een keerpunt in haar roemruchte geschiedehis bereikt. Vraagt men nu of de Leidse markt toekomst heeft, dan luidt het ant woord zonder meer ja. Trouwens ook de heer D.R. Kooiman heeft zich als auteur van een gedenkboek, dat destijds ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Leidse Markt- en Havendienst is samen gesteld optimistisch getoond ten aanzien van deze warenmarkt. Hy wijst in dit verband niet alleen op de groei van de bevolking, maar vooral ook op de belangrijke ver betering van de kwaliteit en sorte ring van de koopwaar. Hierin is volgens hem de invloed van de ge groeide welstand van de massa te zien. De onmisbare populairiteit van de markt werd onder meer duide lijk, toen in het begin van de jaren vijftig van de zijde van de markt kooplieden met succes een (herhaal de) poging bij het gemeentebestuur werd gedaan te komen tot een twee de marktdag op woensdag. Van het begin af (1 juli 1951) trok deze markt zoveel belangstelling dat al spoedig de proef als geslaagd werd bevonden. De verplaatsing van de markt, enkele jaren geleden, naar de Nieuwe Rijn en de Hooglandse Kerkgracht werd etehter door de meeste kooplieden als een ramp beschouwd. Uit deze nood is het opzienbarende plan om een over dekte warenmarkt te bouwen ge boren. Duikt men in de geschiedenis van de Leidse warenmarkt, dan blijkt onder meer dat in 1901 in de Van der Werfstraat een avondmarkt werd ingesteld, die van 2 uur 's middags tot 11 uur 's avonds duur de. Na verloop van tijd werd de avondmarkt overgebracht naar de Vismarkt, waar de dagmarkt om 4 uur 's middags eindigde. Een klacht van de bewoners van de Vis markt leidde in 1921 tot verplaat sing van de avondmarkt naar de Beestenmarkt, maar al in 1922 kwam men daarvan terug. In 1924 werd, hetgeen kan worden be schouwd 'als een bewijs van het succes van de avondmarkt, de elek trische kramenverlichting in wer king gesteld.. De oorlog maakte in 1940 een einde aan de bloei van de markt. Van een avondmarkt was al spoedig geen sprake meer. En toen men eenmaal weer in vrijheid leefde, was met de honger de avond markt voor goed verdwenen. te gaan". Jehovah's getuigen Van vrijdag 9 tot en met zondag 11 juni zullen ongeveer 1500 getui gen van Jehovah uit Leiden en Den Haag. in de Haagsche Dierentuin, voor een driedaagse vergadering bij eenkomen. Met het oog op de algemene reli gieuze vervlakking, zal het the ma voor deze vergadering luiden: „Voeg bij uw geloof volharding". Het hoogtepunt op zondagmiddag zal zijn de vertoning van een nieu we film welke door Jehovah's getui gen zelf is vervaardigd en is geti teld: „God kan niet liegen". Mr. Chr. Barends, die donderdagmiddag in de Burgerzaal van het Stadhuis zal worden geïnstalleerd als commissaris van de Leidse gemeentepolitie, heeft gistermiddag temidden van een groot aantal genodigden en het politiekorps van de gemeen te Haarlemmermeer in het gemeentehuis van Hoofddorp af scheid genomen als korpschef van de Haarlemmermeer. ken. Namens de gemeente bood hij de vertrekkende commissaris een prent aan van het oude „Groote Haarlemmer of Leydschen Meer", alsmede een meubelstuk. Korpschef met zeer grote verdiensten De burgemeester, mr. F. Th. Dijckmeesterwees er o.m. op, dat Voorzitter J. G. Lamers was gisteravond verheugd, dat hij namens 't bestuur van de „Stichting tot exploitatie van gebou wen voor Chr. Sociale Belangen" een groot aantal genodigden kon verwelkomen bij de heropening van het gebouw Oude- Singel 236 in Leiden. Onder de aanwezigen, die aan de uit nodiging gevolg hadden gegeven om aan de heringebruikne ming een feestelijk tintje te geven, bevonden zich onder meer de wethouders Piena en Harmsen, de plaatselijk voorzitter van het N.K.V., de heer Th. de Wilde, de plaatselijk voorzitter van het N.V.V., de heer P. de Kruis, en ds. A. J. Kret. Centraal De heer Lamers zei. dat het ge bouw uiteindelijk slechts gedeeltelijk was gerestaureerd. Hoewel het buiten het stadscentrum ligt. hoopt hij, dat in de toekomst met de nieuwe Noord- Zuid en Oost-Westverbinding het ge bouw centraal komt te liggen (tus sen de Nieuwe Pauwbrug en Lange- gracht). Een andere overweging om tot de verbouwing over te gaan was de zalennood in Leiden. In totaal 15 afdelingen van de Christelijke besturenbond maken van het gebouw gebruik. Daarnaast zijn er nog een aantal nevenorganisaties, die er regelmatig vergaderen. Voor zitter Lamers sprak de wens uit, dat het gebouw nu ook exploitabel zou zijn. Wat het interieur betreft, kan het gebouw best concurreren met ande re vergaderruimten. Er is decoratief behang aan de wand, espenhouten lambrizering, nieuwe vloerbedekking en een hernieuwd plafond met TB. verlichting, gemoderniseerd meubi lair en velours gordijnen. Dit zyn al- I lemaal dingen, die het gebouw er als herboren doen uitzien. Klok Namens het gemeentebestuur wens te wethouder Harmsen het bestuur geluk met het gebouw. De heer C. van Leeuwen, districtbestuurder van het C.N.V. zei. dat Leiden een voort varend beleid voert en hij hoopte, dat de leden zich spoedig kunnen thuis- voelen in het nieuwe gebouw. Er volgde nog een lange rij van sprekers. De heer P. de Kruis felici teerde ook namens de heer Th. de Wilde het bestuur. Ds. Kret heeft het kantoor van de stichting Orgelcen trum sinds 1964 in het gebouw geves tigd en vond het een echt tehuis. Ook wethouder Piena sprak een persoon lijk woord. De heer Th. Loeve, voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Overheidsper soneel afd. Leiden bood als grootste afdeling van de besturenbond een klok aan. Ook de heer en mevrouw H.C. Kos- to-Keyzer, die al 14 jaar als beheer ders optreden en bij elke vergade ring trouw de koffie verzorgen, wer den in het zonnetje gezet. Er is nu een vergunning voor zwak-alcoholi- sche dranken. de scheidende commissaris zijn stempel op het gemeentelijk poli- tie-apparaat heeft gedrukt. „U heeft zelfs het politiekorps in de ze gemeente uit de grond ge stampt en gemaakt tot wat het nu is", aldus mr. Dijckmeester. Voor de oorlog had Haarlemmer meer al een gemeentelijk politie korps, maar tijdens de bezetting kwam hierin verandering. Hoewel er moeite genoeg is gedaan, om na 1945 weer een eigen politiekorps in het le ven te roepen, slaagden de pogingen niet. De rijkspolitie kwam en bleef er tot 1958. Toen kwam mr. Barends naar Haarlemmermeer als hoofdin specteur en werd hem opgedragen een nieuw gemeentelijk politiekorps op de been te zetten. „U heeft aan het korps gestalte gegeven en dat was geen gemakkelijke taak. Uw pad ging daarbij niet over rozen", aldus de burgemeester. Hij prees voorts mr. Barends om zijn gemak en omgang met de mensen uit alle lagen der bevolking. ,3ij u was geen sprake van opschik en dikdoenerij De burgemeester zei dat men de com missaris met leedwezen ziet vertrek- Ontvoering in Kopenhagen na betoging In het centrum van Kopenhagen is gisteravond een 22-jarige Arabier door een vermoedelijk Israëlische jongeman ontvoerd na een botsing tussen pro-Israëlische en pro-Egyp tische betogers. De Arabier werd gedwongen in een auto te stappen die daarop wegreed. By de betoging werden twee Israëliërs en een Ara bier gewond, waarvan de laatste ernstig. De vroegere Deense verzetsheld Lillelund sprak de pro-Israël beto gers toe. HU vergeleek Nasser met Hitier en verzocht de Deense rege ring Israël als slachtoffer van de plannen van deze dictator te helpen. Verbluffende resultaten Na de toespraak van burgemeester Dyckmeester, werd het woord ge voerd door de officier van justitie G. W. F. van der Valk Bouw man, namens het Haarlemse parket. Mr. Van der Valk Bouwman wees op de voortreffelijke wyze waarop de heer Barends zijn taak verrichtte en vaak verbluffende resultaten bereik te. zult in Leiden met andere moeilijkheden worden geconfron teerd. Leiden is een universiteitsstad en U zult dus met studenten moeten kunnen omgaan. Maar dat zal u ook wel goed afgaan", aldus spreker. Voorts sprak de commandant van de rykspolitie van Aalsmeer adjudant J. L. Herkeney, die op de goede ver standhouding wees tussen de Aals- meerse en Haarlemmermeerse poli tiekorpsen. Dit laatste deed trouwens ook de heer J. G. Mesland, die het woord voerde naméns de directie van de luchthaven Schiphol en de lucht- havenpolitie. Centrale figuur Tenslotte sprak hoofdinspecteur G. Heeringa, die nu waarnemend chef is van de Haarlemmermeerse ge meentepolitie in afwachting van de opvolger van mr. Barends. „U heeft ons korps een bepaald aanzien ge geven. waarover zelfs in het gehele land wordt gesproken. U was steeds de centrale figuur die de touwtjes strak in handen hield. Wy hebben veel van U geleerd''. Namens de be- roepspolitie overhandigde spreker een verrekyker. Van de reservisten kreeg mr. Barends een zilveren sigaretten doos en van hoofdinspecteur Heerin ga persooniyk een boekwerk. Mr. Barends dankte allen die het woord hadden gevoerd. „Alle waar derende woorden, die tot my zyn ge sproken, wimpel ik in volle overtui ging af naar myn korps. Allen heb ben my by myn taak geholpen en ik heb niet meer gedaan dan in myn vermogen lag In zyn afscheidstoespraak liet de commissaris pessimistische geluiden horen, ondermeer ten aanzien van de verkeersveiligheid in Haarlemmer meer. Tegen de politiemanschap pen zei hy: „Verlies niet het geloof in Uw taak Na het officiële gedeelte drukten velen de commissaris, die ruim ne gen Jaar deze functie bekleedde, de hand ten afscheid.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3