Ik ben van Rusland gaan V eiligheidsraad BEKEINTENISSEN VAN SPION REYDON 9? „Geef de dienst vinger en ze nemen alles...!" Vrouwelijke oppasser door tijgers gedood eidóe CïQcfenda Nationale uitvaart in Brussel HAAGSE AGENDA PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 30 MEI 1967 MHiniiHiiiniiinHiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllllinilllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll^ llllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllll||||!|||||||!lll!l|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||l!||||||||!|||||||||!||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||i Hoe werd Evert Reydon zoon van een directeur van de Shell spion? Na een luxueu ze jeugd in Wassenaar gaat hij zwerven en varen. Hij krijgt moeilijkheden met een kapi tein en met een ambtenaar in de Rotterdamse haven. Hij geeft de laatste een pak ram mel. Prompt staan er 's avonds bij hem thuis mannen in regen jassen en met deukhoeden op de stoep. Het zal er slecht voor Evert uitzien als hij niet wil meewerken. Er. zit wel risico aan. Het gaat om het maken van foto's in Russische havens. Hij krijgt een grondige oplei ding. Contactmannen zijn Van Maurik en NadortDe eerste rei zen zijn evenzovele successen. Reydon komt in aanmerking voor een officiersopleiding. Hij moet zich voor acht jaar verhinden. Dan zal hij kapitein hij de inlich tingendienst zijn. De opleiding kost een ton. Daar moet hij zelf voor opdraaien. Elk jaar zal van zijn schuld tien procent afgaan, na acht jaar volledige kwijt schelding en een honus van 15.000. Hij gaat weer naar Rus land en moet dan hij de BOAC solliciteren voor een haan in het Midden-Oosten. Hij komt in Bei roet. Zijn chef wordt later ge arresteerd. ,,ln de kranten heet te hij Blake", schrijft Reydon. Dan weer naar Rusland. „Geef de dienst een vinger en ze pakken je helemaal. Er was een opdracht waar ik geschikt voor was. Een Amerikaanse agent moest Rusland worden ingesmokkeld en daar lange re tijd illegaal werken. De agent leek op my. Hy zou als toerist Rey don de grens overgaan. Later zou den wij van plaats verwisselen. Een ingewikkeld schema wordt opgesteld om het gevaar van ontdekking tot het uiterste te beperken. Eerst krijgt Reydon nog een speciale op leiding voor het doorstaan van ver horen door de Russische geheime dienst, de K.G.B. Dat gebeurt vol gens zijn zeggen in het Wilhelmina- Gasthuis in Amsterdam. Als dat gebeurd, vliegt hij van Volkel naar een geheime basis bij Adama in Turkye, vanwaar B-59-toestellen langs het yzeren gordijn patrouille ren. Vandaar wordt Reydon in de omgeving van Odessa neergelaten, gen de deur trapte, kwam er geen antwoord Na vier dagen begonnen de ver horen. Die duren drie weken. Een keer wordt Reydon vier dagen ach ter elkaar verhoord. Daarna komt hy naakt voor een soort tribunaal. „Het was een hele onverwachte wending. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIII De Jager Hy ontmoet Louw de Jager, die de Amerikaanse agent een geleer de -- naar Rusland heeft gereden in een Renault 4. Samen gaan zy vakantie houden in Jalta. Daar krijgt hy na een feestje met Russische jongeren het vermoeden dat zy in de gaten worden gehou den. Reydon:,, Toen ik om vier uur met De Jager in de Renault naar huis reed, merkte ik dat we ge volgd werden door mannen van Smersj. Na nog enkele weken in Jalta de beest te hebben uitgehan gen, gingen wy verder. Verschil lende malen was myn vermoeden bevestigd. Ik wist nu zeker dat mei ons op het spoor was. Maar wij moesten gewoon doorgaan alsof om te neus bloedde. Tyd rekken. Ik ken de nu tenminste de gezichten var de tegenparty. Strakke wrede ge zichten. Met iets grimmigs. Gezich ten van beulen, die in de schaduw werken. De beulen van Smersj, Dood aan spionnen. Dat betekende de afkorting. Smersj is de meedogen loze uitvoerende macht van de K.O.B.". Reydon en De Jager reizen ver der. Steeds zyn er echter auto's hen achtervolgen. Als zy Rusland willen verlaten, worden zy, na een vergeefse poging de bossen in te vluchten, gearresteerd en overge bracht naar het hoofdkwartier van de K.G.B.de Lubljanka-gevangenis in Moskou. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Ik wist niet wat ik er van denken moest. Maar toen begon een man te gen my te praten. Het was de voor zitter, die in het midden van de ta fel zat. Hy sprak feilloos Engels. Voor hem lag een stapel papieren. De man vertelde my, dat het nnjn doodvon nis was. Het was de Sowjet-Unie be kend, dat ik beroeps-spion was. Myn vriend had gesproken. (Later bleek, dat dit gelogen was. Ze hadden De Jager precies hetzelfde verteld). Ik moest weten dat spionnen die niet meewerkten na enige tyd worden ge dood (wist ik, dat doen CIA en Ml-6 ook, het is gewoonte. Dan zeggen ze dat je zelfmoord gepleegd hebt in de gevangenis. Maar ik kon mezelf nog redden. Door de bekentenis te teke nen die de KGB had opgesteld. En dan mee te werken op het proces. Voor de wereldpers. Het was een on derdeel van de afspraak dat ik hoog uit vyftien jaar zou krijgen. Want ze zouden my behandelen als een spion eerste categorie. Tweede categorie is doodstraf of levenslang. Na twee jaar zou ik misschien uitgewisseld worden, werd my verteld. Op deze overeen komst had ik zitten wachten. Het was een gewone zakeiyke overeenkomst. Voor de vorm las ik de prachtig uit gewerkte bekentenis. Die werd later in het vonnis genoemd. Stond ook in alle kranten. Het was een mooi ver haal. Ik tekende met bibberende handen, terwyi de muren heen en weer golf den, tweehonderd volgetypte vellen. Ik moest ieder vel afzonderiyk teke- Dan maken de Russen bekend: „Op 21 augustus jl. werden Reydon en De Jager gearresteerd in het ge bied van de trans-Carpatische Oblastj. Daarby werden by hen at getroffen technische middelen v het voeren van visuele verkenning het fotograferen van militaire objec ten, alsmede een aantekenboekje vele films, die zy bewaren in daarvoor geschikt gemaakte zwem broekjes. Reydon en De Jager heb ben aangetoond, dat zij naar het frontgebied van de USSR zyn geko men in opdracht van de Nederland se inlichtingendienst voor het verza melen van spionagegegevens ten be hoeve van de NAVO". Het proces tegen Reydon en De Jager heeft in Kiew plaats. Reydon: „Het proces werd uiteraard een schijnvertoning. Wy hadden im mers beloofd mee te werken. Het gaf een lekkere ontspanning toen wy allen samen leken te werken. Wy namen eindeloos alle gegevens door welke kolonel Besoechow ons voorlegde. Wij leerden hele rollen uit ons hoofd, als voor een toneelstuk. Wat we zouden zeggen op het pro ces stond allemaal precies vast. Tot het laatste woord toe. Wy moes ten alles helemaal uit het hoofd le ren. Wy mochten geen enkel woord zeggen dat niet van te voren was geleerd. Dat was allemaal afgespro- I ken met de K.G.B. Toen alles hele- maal gerepeteerd was volgde twee j keer een generale repetitie in het j proces-gebouw. Wy moesten in de I verdachte-banken gaan zitten. Ach- ter de groene tafel zat een officier van de KGB, in de zaal de getuigen en tolken. Het leek net een genera le repetitie voor een toneelstuk. We hebben toen wel gelachen. Soms sloegen we zo door dat we door het dolle heen raakten, door de rechtzaal renden, achter de groene tafel gingen zitten, met de KGB en Smersj-officieren ravotten, ons be lachelijk aanstelden. Dat kwam van de spanning. De Russen lieten ons maar. Speelden gewoon mee. Intus sen wisten wy dat de KGB ons juist nu goed in de- gaten hield. Ieder woord, dat wy spraken werd opge vangen door de tolken. Het was do- delyke ernst. Ook was het opvallend, dat De Jager en ik nooit alleen wa ren, zoveel mogelyk by elkaar waren kwamen er altyd de tolken die ieder woord noteerden. En alles ook nog op de band opnamen. Het „echte proces" is uitvoerig in de wereldpers beschreven. Wat ner gens gezegd werd was, dat buiten veertien K.G.B.-agenten in werkkle ding met drillboren onder de geopen de ramen stonden. Als we uit onze rol waren gevallen had de KGB de straat opgebroken. Ook zou de ver sterkingsinstallatie dan uitvallen. Zodat we helemaal onverstaanbaar zouden zyn. Dat hebben ze er by ons goed ingehamerd". Echt verhoor Het vonnis wordt dertien jaar. Reydon en De Jager worden over gebracht naar het kampement. Wla- dimir. Daar volgt een nieuw verhoor. Het echte. De Russen willen precies weten, wat zy in hun land gedaan hebben. Na twee maanden slaat Reydon door. In plaats van by Odessa laat hy zich echter by Jal ta neerlaten. Nog een maand later vertelt hy de KGB-kolonel Tjesjen- ko alles. „Uiteindeiyk sloeg ik helemaal door. Drie maanden had ik op een hongerdieet gezeten. Was een wrak geworden. Tjewsjenko was myn eni ge contact met buiten. Ik was hem aardig gaan vinden. De laatste tyd werd ik alleen door Tjewsjenko ge holpen. Ook in de cel. Toen op een nacht besloot ik eindelyk alles er uit te flappen. Drie maanden hadden ze nu in Odessa de tyd ge had. By het eerstvolgende bezoek van myn vriend Tjewsjenko vertel de ik hem dat ik hem helpen zou. Ik hoefde alleen maar Odessa te zeg gen. Meteen had hy alles begrepen. Hy liet mij byna. niet uitpraten. Rende weg. Ik hoorde hem vlug de gang aflopen. Tjewsjenko wist nu ze ker dat ik niet loog. Hy ging het nu aan het plaatselyk militair district melden. Om te laten onderzoeken wie nog meer konden worden ge pakt". Reydon: „Op een goede dag moest ik met De Jager naar Moskou. He lemaal onverwacht. We kregen on ze eigen kleren weer. Toen wist Ik dat het er op zat. De KGB had woord gehouden. Er was precies twee jaar voorbygegaan. En: „In het vliegtuig gingen al journalisten mee. Zy bo- Ontsteltenis in Normandisch dorpje (Van onze Paryse correspondent) Twee tygers die waren losgebroken, nadat ze eerst hun 20-jarige vrou welijke oppasser hadden gedood, heb ben gedurende zeven uren ook nog alle bewoners van het Normandische dorpje Saint Pierre de VarengevDle de stuipen op het lijf gejaagd. De belde tygers maakten deel uit van een menagerie, waar wilde die ren voor de circussen werden afge richt. Toen zaterdagavond hun ver zorgster de tijgers hun avondeten bracht, moeten ze kans hebben ge zien de jonge vrouw te overvallen en te doden om daarna hun kooien te verlaten. Het gebouw waarin de kooien zyn ondergebracht, hebben ze gelukkig niet weten te ontvluchten en door middel van slaapverwekkend gas, dat door de brandweer via de schoorste nen in grote hoeveelheden naar bin nen werd geblazen, konden de woe dende tygers uren later pas tot kalm te worden gebracht. Zestig man zwaar gewapende leden van de gen darmerie en van de brandweer, dor sten toen eindelijk in het gebouw door te dringen om de verdoofde tij gers weer in hun hokken terug te brengen. Vermoedelijk heeft de jonge vrouw, die wel meer kooien schoonmaakte en de wilde dieren verzorgde, in af wezigheid van de temmer een on voorzichtigheid begaan, die ze dus met haar leven, heeft moeten be kopen. den grote bedragen. Ineens heb ik een vreemd heimwee. Naar de rust van het laatste jaar in Wladimir. Naar de eindeloze Russische step pen. Eigenlyk ben ik van Rusland gaan houden. Ik wist dat ik tegen de pers moest zwygen. Artikel 75 Wetboek van Strafrecht was mij in Nederland vaak genoeg voorgehou den. By een onvoorzichtig woord zou ik meteen worden gegrepen. Bin nenskamers veroordeeld. Gemarteld worden. Ongemerkt verdwynen". Bom in Lausanne vyf personen zyn gisteren gewond geraakt by een ontploffing in het hoofdbureau van de automobiel- dienst in Lausanne. De kantoren op de begane grond werden beschadigd, terwyl ramen en autoruiten in de stad sprongen. De ontploffing werd veroorzaakt door een plastic tydbom, die in een toilet was verborgen. Duizenden dossiers, rijbewyzen en andere documenten werden vernie tigd, muren barstten en deuren bra ken. De politie tast in het duister omtrent de daders van de bomaan slagen in de omgeving van Lau sanne. By vyf aanslagen binnen een maand werden openbare gebou wen en een spoorlyn beschadigd. DINSDAG Ch. de Bourbonhof: Elektronicaclub. De detector. 7.30-9.30 uur nam. Hogewoerd 175: Dienstvergadering Rijksherbarium (Schelpenkade 6) Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. Voor dracht dr. S. J. van Ooststrom. 8 uur Bevolkingsonderzoek Bllly Grahamfüm Lucia. 8 WOENSDAG Morsweg 156: Aandeelhouders- raadsvrouw. 4-6 Diploma-uitreiking School. Opv. van kleink unstre v ue „Even anders". 8 uur nam. Stadshuis (Burgerzaal): Installatie commissaris van politie mr. Barends. W. de Zwijgerlaan 106: Bahai-ge- spreksavond. 8 uur nam. W aa ggebouwBevolkingsonderzoek l.b.c. 9—12 uur voorm. en 2—4 30 VRIJDAG Den Burcht: Chr. Toneelgroep „Am- phis". Opvoering van „Vader heeft een bok geschoten". 8 uur nam. Vervolg van pag. 1 Dat Egypte alle recht had om de toegang van de Golf af te sluiten was de kern van een lang en ged umen- teerd betoog van Egyptes ambassa deur El Kony. Dit recht baseerde hy op drie pun ten: 1. Het karakter van binnenzee van de Golf van Aakba naar analogie van een uitspraak van het Haagse Inter nationale Gerechtshof van 1917, in zake de golf omzoomd door Hondu ras, Nicaragua en El Salvador; 2. De onrechtmatigheid van Israels aanwezigheid aan de Golf, daar deze een gevolg was van een militair op rukken van Israëlische troepen in 1949, twee weken nadat overeengeko men was de militaire actie stop te zetten in afwachting van een wapen stilstandsovereenkomst 3. De staat van oorlog die nog al tyd bestaat tussen Israël en de Ara bische staten. Felle repliek Israëls ambassadeur Rafaël dien- d de Egyptenaar fel van repliek, zeggend dat vewerlngen over Israë lische troepenconcentraties allesmaal leugens waren, kenmerkend voor de propagandamachine van de Arabi sche militaire dictaturen. De terugkeer naar de situatie van voor 1956 is voor Israël onaanvaard baar", zei Rafael, want dit hield een blokkade voor de Israëliërs van het Suezkanaal en de Golf van Akaba in, plus invallen van gewapende Ara bische benden. De terugkeer naar de situatie van vóór de huidige crisis, MET EEN ENKEL WOORD BINNENLAND Juwelenroof Een 24-jarige zich scholier noemende jongeman heeft vannacht met een bijl een etala geruit van de juwelierszaak Inden in de Leidsestraat vernield. De Jon geman vluchtte met twee horloges en twee ringen maar kon even later door enkele wegwerkers worden gegrepen en aan de politie worden overgele verd. De ringen en een van de hor loges had hy nog bij zich. Het an dere horloge wordt nog vermist. Trambanen vrijhouden De Am sterdamse verkeerspolitie gaat de ko mende maand in samenwerking met het gemeentevervoerbedrijf een uit gebreide campagne voeren om vooral automobilisten te bewegen nog meer dan voorheen de tramrails vry te la ten en zo vrywillig mee te werken aan een vlottere afwikkeling van het openbaar vervoer. By de actie wordt gebruik gemaakt van affiches met daarop het motto „Trambanen vrij houden". Verloofde gestoken De officier van Justitie in Maastricht heeft tien maanden met aftrek geeist tegen een 30-jarige Turkse fabrieksarbeider. Verdachte, die in het Duitse Palen- berg woont, was op 24 februari van dit jaar illegaal Nederland binnen gekomen en had in Heerlen zyn ver loofde, die de verhouding had verbro ken, met een stiletto drie steken in borst en bulk gegeven. Het meisje, een 20-jarige barjuffrouw, was ernstig gewond. Niettemin wil ze nu weer wel met de Turk trouwen. Ry-instructie In het kantoor van het Verbond voor Veilig Ver keer in Hilversum zullen op 16 juni de eerste certificaten worden uitge reikt aan zestien ry-instructeurs, die een pedagogisch-didactische leer gang hebben gevolgd. Deze leergang wordt verzorgd door vier landeiykse rijschoolbon den, de Aban, BBN, Bovag en FNOP, in het kader van hun samenwer king in de commissie van overleg autory scholen. BUITENLAND Kat en muis Een kat voedt twee baby-muizen in Mori by de Alpenstad Trento. Olimpio Borz was dezer dagen met een patrouille grote katten jacht gaan maken op ratten en muizen die zyn kippen doodden. De katten deden goed werk, maar la ter vond hy een van de katten op zyn zolder vreedzaam bezig twee muisjes te voeden, die blykbaar in de jacht wezen waren geworden. Bontdiefstal By een inbraak in de opslagruimte van een bonthandel in Hamburg zyn pelzen ter waarde van ruim één miljoen mark ont vreemd. De politie verklaarde dat deskundigen aan het werk zyn geweest, die vermoedelyk internatio nale helers achter zich hebben. Weg In Nepal Communistisch China heeft Nepal toegezegd een verkeersweg van byna 10 km te zul len aanleggen, die de hoofdstad Kat- mandoe een betere verbinding zal geven met de nieuwe weg van ruim 100 km, die China naar de grens van Tibet heeft geconstrueerd. Chi na zal ook een plan maken voor een rondweg om Katmandoe. Nieuwe post Semitsjasni, het juist afgezette hoofd van de staats veiligheidsdienst in de Sowjet-Unie, is benoemd tot eerste vice-premier van de Oekraïne. Bemesting Aan het Poolse par lement is een ontwerp van een wet voorgelegd ter beboeting van boeren, die hun akkers niet bemesten Vol gens de wet zal er een kredietstelsel komen, dat de boeren de aankoop van mest mogelyk maakt en dat de provinciale raden de bevoegdheid geeft normen vast te stellen voor het gebruik van mest op basis van de kwaliteit van de grond en de pro- duktiemogeiy kheden Geen kiesrecht voor vrouwen De mannelyke bevolking van het Zwitserse kanton Schaffhausen heeft met 6.849 tegen 8399 een voor stel verworpen de vrouwen in het kanton stemrecht te verlenen. Een dergelyk verzoek werd ook door de Zürich in november vo rig ja r afgewezen. Het kanton Ba- het enige in Duits-sprekend Zwitserland waar de vrouwen op kantonaal en plaatselyk gebied kies recht hebben. De Romaanse kantons Genève, Vaud en Neuchatel hebben de vrouwen dit beperkte kiesrecht in 1959 en '60 verleend. Beschonken voetgangers Vier jongelieden zyn om het leven ge komen en drie zeer ernstig gewond, toen by Roettenbach in Beieren een personenauto inreed op een groep beschonken voetgangers, die voortdu rend op de rybaan liepen en passe rende automobilisten lastig vielen. Pakistan bezorgd Pakistan heeft by Engeland uiting gegeven aan die pe bezorgdheid over ongunstige ge volgen voor de economie van Paki stan en die van de landen van het Britse Gemenebest in het algemeen die zouden kunnen voortvloeien uit toetreding van Engeland tot de EEG. Rood tegen rood Een aantal Chinese Rode Gardisten heeft de eerste-secretaris van de ambassade van Boelgarye in Peking gearres teerd toen hy op straat een Rode- wachterskrant kocht. Hij werd twee uur lang op een politiebureau vast gehouden en kreeg de waarschuwing dat buitenlanders slechts kranten zo als het „Volksdagblad" mogen lezen en dat zij deze langs de officiële weg moeten ontvangen. Staatsburgerschap Het Ameri kaanse opperste gerechtshof heeft met 5 tegen 4 stemmen bepaald dat aan niemand zonder zyn toestem ming het Amerikaanse staatsburger schap mag worden ontnomen. Als motivering wordt aangevoerd dat in de Ver. Staten het volk soeverein is en dat de overheid niet gerechtigd is eenzydig de band te verbreken door burgers het staatsburgerschap te ontnemen. Doodvonnissen Een krygsraaa in de Ghanese hoofdstad Accra heeft twee burgers en een legerofficier ter dood veroordeeld wegens deelneming aan de samenzwering van november j.l. om een einde te maken aan het bewind van de nationale bevrydings- raad. Een vierde beklaagde kreeg 25 jaar gevangenisstraf, omdat hy de autoriteiten niet in kennis had ge steld van het complot. Demonstratieve vergadering van „Vrij- Griekenland" Het comité „Vry Griekenland", dat gisteravond in Krasnapolsky in Am sterdam een demonstratieve verga dering hield, zegt in een van daar aan minister Luns verzonden telegram er van overtuigd te zyn dat van de huidige machthebbers in Griekenland geen herstel van vry- heid en democratie in Griekenland te verwachten is. In het telegram, dat met instem ming van de ongeveer 300 aanwe zigen werd verstuurd, wordt de be windsman verzocht de in de Raad van Europa van parlementaire zyde genomen initiatieven te steunen en stappen te ondernemen opdat de Eu ropese commissie voor de rechten van de mens de rechtmatigheid kan onderzoeken van de in Griekenland in afwyking van de Europese i ventie van de rechten van de r getroffen maatregelen. Een aantal Grieken was speciaal met een bus uit Utrecht voor bywoning van de ver gadering naar Amsterdam gekomen. Vier sprekers, prof. mr. P. J. G. Kapteyn, hoogleraar in het volken recht in Utrecht en voorzitter van het comité, dr. Lucas van der Land, docent in de geschiedenis van de po litieke theorie aan de universiteit van Amsterdam, de journalist Frans van Hasselt, die uit Grieken land werd uitgewezen, en de al ja ren In Genève wonende Griekse hoogleraar, prof, Jean Siotis, v den het woord. terugrekking van de troepen en ont houding van agressieve taal en da- en herstel van de vrye scheep vaartrechten in de Golf van Akaba zou het gevaar in het Midden-Oosten bedwingen, zo betoogde de Israëliër, die voorstelde dat de Raad een re solutie in deze zin zou aannemen. Het is echter overduideiyk dat daar op weinig kans is. De strategie van de Arabieren en hun Communistische vrienden, die feitebjk hulp krijgen van landen als India, die Egyptes juridi sche positie steunen, is kennelyk om het Veiligheidsraaddebat te rekken, waardoor de huidige status quo in de Golf van Akaba min of meer fei telijk aanvaard raakt, zodat een even tuele latere militaire actie van Israël tegen de blokkade van de Golf een algemene veroordeling en weinig steun meer zal oogsten. Daartegen- proberen de Amerikanen, kenne- ïyk geholpen door de Britten via di plomatieke druk Egypte er toe te bewegen de blokkade tydelyk stop te zetten of via een compromis gedeel- teiyk op te heffen. Tussenoplossing In Washington kan men horen spre ken over een mogelyke tussenoplos sing, waarby Nasser de Israëlische schepen onder VN-vlag de Golf zou laten binnenvaren. Het schrikbeeld voor de Amerika nen ïykt te zyn, dat Israël een oor log begint, maar minder sterk zal blyken te zyn dan de leiders denken, waardoor Amerika te hulp zou moe ten komen met een troepenmacht om Israël van de ondergang te redden. Voor Engeland sprak Lord Cara- don, die zei, dat allereerst een op lossing voor de netelige kwestie van de vaart in de Golf moet worden gevonden. Nadat de vertegenwoordigers van Argentinië, Brazilië, India, Ethiopië en Canada zich hadden uitgesproken voor het beroep van secretaris-gene raal Oe Thant op de betrokken par tyen een pauze in de militaire ont wikkelingen te betrachten, werd de zitting verdaagd tot hedenavond acht uur Nederlandse tyd. Verboden party De 25-jarige Portugese technicus Acacio Pinto Ba- rata Lima is tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens jnder mynende activiteit en lidmaacscha) van de in Portugal verboden commu nistische party. Zyn politieke rech ten zyn hem voor 15 jaar ontzegd. In de basiliek van de Koekelberg Ln Brussel is hedenochtend In te genwoordigheid van Koning Boude- wyn en Koningin Fabiola een tionale uitvaartdienst gehouden de circa 300 slachtoffers van brand in de Innovation, begin vorige week. Om vijf voor elf, kort voor het ko- ninklyk paar arriveerde werd het stoffelijk overschot van een niet- geïdentificeerd slachtoffer de kerk binnengedragen, waar de primaat van België, kardinaal Suenens, dienst leidde. De basiliek, die 2500 zitplaatsen 5000 staanplaatsen telt, was geheel bezet met familieleden van slachtoffers, vertegenwoordigers van de autoriteiten, diplomatieke verte genwoordigers en belangstellenden. In het gehele land hing ten teken van rouw van de officiële en vele particuliere gebouwen de vlag half stok. De radio zond ernstige muziek uit, In het centrum van Brussel ble ven warenhuizen en vele winkels ge sloten tot na de plechtigheden, die omstreeks twee uur eindigen met de teraardebestelling van de niet-ge- identificeerde slachtoffers ln een gezameniyk graf op het kerkhof van Rrussel-Evere. Collgny hbsEinduitvoering Leidse Muziekschool. 7.45 uur nam. Koningskerk: Ruilclub 7.30-10 uur am. Oude Vest 13: Evagelisatie Chris- en gem Oude Vest 13: „Ecclesia". 8 ur nam Amberge francalce: Café- chantant Leids Zoldercabaret. 9 uur ZATERDAG Hockeykantine Roomburg; Folk Beat 14, optreden trio Carl Schulze, 8 uur Ver. „Óud-Li i Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur iam.; Openbare lezing: 2.30 en 6.15 u. Oude Rijn 5: Gem voor oorspronke lijk christendom. Spr. evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. StadsgehoorzaalJongerenfestival ath. Werkende Jongeren 11 uur voor middag. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste hr. Diender. 10.30 uur Studio „Samen met Gunllla", 18 jaar. Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. l.uxor „Komplot der gangsters". 14 jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Camera „Sex la minuut!", 18 Jaar Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- Lldo „Triple Cross", 14 Jaar. Dage- lllks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Maandag t/m vrijdag 9 (tot 13 juni). Dag 10-5 uur: eond. Legermuseum (Pesthulslaam)Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u. (zondag 1-5 uur). Molen „de Valk": Molenmuseum, ge opend dinsdag t/m. zaterdag 10 uur voorm.5 uur nam. Zondags 15 uur nam. Maandags gesloten. Rykamuseum voor Volkenkunde.; Tentoonstelling: „Ball, beeld en droombeeld". Geopend dagelijks 1(^- 17 uur: 's zondags 1317 uur (tot 1 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse prenten van Kyösaï. Dagelijks 1017 uur; .ijksmuseum voor de de geschiede - der natuurwetenschappen: Dag. (Kunstzaal Heuff Schilderijen-tentoonstelling Georg Rueter. Geopend maandag t/m dag van 10 bovendien c t/m 7 Juni. AVOND. EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Geopend voor spoedeisende gevallen: Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085 en Apotheek Zuid-West, 20, tel. 21522. week geopend. WEEKEINDE-DIENST DER HUISARTSEN. Zaterdagsmorgens tot 12 uur rt plege men de eigen huisarts; da* dokterstelefoon 22222. voor spoedgevallen dokterstele- (Van donderdag 25 mei t/m. woensdag 81 mei) DINSDAG 30 MEI. Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Ned. Comedle: „Spoken in Spaanse kant". Stoiber Company: „Black New World. neelgToep Studio: „Allen die vallen" Kon. Schouwburg, 20.15 uur: To neelgroep Centrum: „De thuiskomst". *3s- h's Place, 22.30 uur: Cabaret Mojo. Kurhaus Paviljoen. 20.15 uur; To neelgroep Studio: „Allen die vallen" en „Krapp's laatste band". Openluchttheater „Zuiderpark", 14.00 uur: „De gouden sleutel". Poppentheater Frank Kooman. 14.30 uur: „Het Zonnekaoheltje WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 our) a a g 2 s Amsterdam Yp e n burg Helsinki Stockholm Kopenhagen Grenoble Nice Berlijn Frankfort Münohen Zürich licht bew. 16 8 0 onbew. 18 8 0 onbew. 18 9 0 5W. bew. 20 10 0 onbew. 22 7 0 bew. 20 10 0 >ht bew. 19 9 0.3 onbew. 22 10 0 geh. bew. 18 zw. bew. 24 13 geh. bew. 23 10 onbew. 24 13 onbew. 24 18 zw. bew. 26 13 zw. bew. 22 - Licht bew. 22 4 onbew. 27 13 onbew. 11

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2